Sürükleyici Aksiyon Filmleri 2022 - En Tehlikeli 53 Film

Sürükleyici Aksiyon Filmleri 2022 - En Tehlikeli 53 Film
08.01.201609:29

Sinema dünyasına damga vuran en yeni ve sürükleyici aksiyon filmlerini derledik. Listemizde gerilim ve macera dolu en iyi aksiyonlu filmler yer alıyor.

Haber güncelleme tarihi 19.04.2022 15:05

En İyi Ödüllü Aksiyon Filmleri

Aksiyon, macera, gerilim ve heyecan dolu dünyanın en iyi aksiyon filmleri listesiyle karşınızdayız. Bu içeriğimizde yeni çıkan ve en çok izlenen aksiyon filmi önerileri yer alıyor. Ayrıca son çıkan aksiyon filmleri ve en iyi netflix aksiyon filmleri de listemizde yer alıyor.

İşte son yılların en iyi aksiyon gerilim filmi tavsiyeleri;

1. The Northman (Kuzeyli)

Aksiyon Filmleri

Geçmiş yüzyıllarda yaşanan bir hikayenin anlatıldığı  aksiyon dolu bu filmde bir Biking Prensinin intikam çabalarını izliyoruz. Küçük yaşta tahta çıkmak üzere olan Amleth amcası tarafından babasının öldürülmesi ile kendi topraklarından kaçmak zorunda kalır. Tahtı ele geçiren amcası Amleth hakkında ölüm kararı vermiştir. Amleth ise güç toplayıp yetişkin biri olana kadar bekler. Birgün Amleth'in karşısına çıkan keşiş ona intikam sözünü hatırlatır.  

TürAksiyonTarihiGerilim
IMDb6.7
Gösterim
Tarihi
2022
YönetmenRobert
Eggers
OyuncularAlexander
Skarsgård
Claes
Bang
Nicole
Kidman

2. Uncharted

Aksiyon Filmleri

2022'nin ilk aksiyon filmlerinden biri olan Uncharted'da iki maceraperest hazine avcısının hikayesi anlatılıyor. El Dorado ismindeki eski bir yerleşim yerini arayan Nathan Drake ve ortağı Victor Sullivan'ın karşılarındadüşmandan beter biri vardır. Aynı hazine için yarışan bu iki grup tuzakların engellemelerin ve daha birçok macera dolu olayın içerisinden geçeceklerdir.

TürAksiyonMacera
IMDb6.7
Gösterim
Tarihi
2022
YönetmenRuben
Fleischer
OyuncularTom
Holland
Mark
Wahlberg
Sophia
Ali

3. Wrath of Man

Aksiyon Filmleri

Aksiyon filmlerinin vazgeçilmez aktörü Jason Statham'ın başrolünde yer aldığı bu film heyecan dolu sahneleri ile dikkat çekiyor. Filmde hırsızlar tarafından öldürülen oğlunun intikamını almaya çalışan bir babanın hikayesi anlatılıyor. İlk olarak bir banka para aracına işe giren H hırsızların bağlantılarını çözerek tetiği çekeni bulmaya çalışır. Sonrasında ise artık intikam vakti gelmiştir.  

TürAksiyonGerilim
IMDb7.1
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenGuy
Ritchie
OyuncularJason
Statham
Holt
McCallany
Josh
Hartnett

4. Nobody

Aksiyon Filmleri

Gerilim dolu bir hikaye ile başlayan ve devamında aksiyon dolu olayların yaşandığı bu filmde iyi bir aile babası olan Hutch'u izliyoruz. Bir gece evlerine giren hırsızlara hiç tepki vermeden gitmelerini sağlayan Hutch karısının ve çocuğunun gözünden düşmüştür. Bu durumu kabullenemeyen Hutch geçmişten gelen bastırılmış duygularını daha fazla saklayamaz ve suç dolu bir dünyaya adım atar.

TürAksiyon
IMDb7.4
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenIlya
Naishuller
OyuncularBob
Odenkirk
Aleksey
Serebr
-yakov
Connie
Nielsen

5. Godzilla vs Kong

Aksiyon Filmleri

Bilimkurgu ve aksiyonu birarada sunan bu eşsiz yapımda canavarlar dünyasının iki büyük mutantı karşı karşıya geliyor. Uzun yıllardır sessiz kalan Godzilla bir anda saldırılarını arttırır. Devlet ise onu durdurmak için Kong'u kullanmaya kararlıdır. İki dev birbirleri ile kapışırken gerçek düşman ortaya çıkarak dünyayı bir yok oluşa doğru götürecektir.

TürAksiyonMaceraBilimkurgu
IMDb6.4
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenAdam
Wingard
OyuncularAlexander
Skarsgård
Millie
Bobby
Brown
Rebecca
Hall

6. Red Notice (Kırmızı Bülten)

Aksiyon Filmleri

Red Notice filminde dünyanın en çok aranan sanat hırsızı ile dünyanın en iyi sanat hırsızının mücadelesini izliyoruz. Bu arada her ikisinin de peşinde olan polis memuru John Hartley'i de unutmayalım. Eşsiz bir tarihi eserin peşine düşen The Bishop'u yakalamak FBI için önemli ve zorlu bir görevdir. Görevi devralan John Hartley ise kendisine yardımcı olması amacıyla Nolan Booth'u yanına çeker. İkili hiçbir yerde iz bırakmayan the Bishop'un peşine düşerler.

TürAksiyonMaceraPolisiye
IMDb6.3
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenRawson
Marshall
Thurber
OyuncularDwayne
Johnson
Ryan
Reynolds
Gal
Gadot

7. The Tomorrow War (Yarının Savaşı)

Aksiyon Filmleri

Distopik bir geleceği konu edinen bu filmde uzaylıların istilasına uğrayan dünya yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Dünyayı kurtarmak için harekete geçen bilim insanları geçmişe dönmenin bir yolunu bulurlar. Onlara göre kurtuluşun tek yolu geçmişe dönerek devlet büyüklerinden gelecekte savaşmak için asker istemektir.

TürAksiyonGerilimBilimkurgu
IMDb6.6
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenChris
McKay
OyuncularChris
Pratt
Yvonne
Strahovski
J.K.
Simmons

8. Army of Thieves (Hırsızlar Ordusu)

Aksiyon Filmleri

Netflix yapımı Ölüler Ordusu filminin öncesini anlatan Hırsızlar Ordusu filminde yine imkansız bir soygun görevi konu ediliyor. Sıradan bir kasabada banka memuru olan Lutwig Dieter gizemli bir kadın tarafından suçluların yer aldığı bir çeteye davet edilir. Lutwig'in görevi daha önce kimsenin açamadığı sağlam bir kasanın şifresini çözmektir.

TürAksiyonKomediZombi
IMDb6.4
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenRuben
Fleischer
OyuncularMatthias
Schwe
-ighöfer
Nathalie
Emmanuel
Ruby
O. Fee

9. Tenet

Aksiyon Filmleri

2022 aksiyon filmleri öneri listesinde başı çeken Tenet filminde gelecek zamana dair distopik bir hikaye işleniyor. Başarılı bir ajanın yeni görevi dünyayı kurtarmaktır fakat bu kez görev gerçek zamanın ötesindedir ve ajanımız dünya için savaşmak zorunda kalır. Film ajanın başından geçenleri anlatmaktadır.

TürAksiyonBilimkurgu
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenChristopher
Nolan
OyuncularJohn
David
Washington
Robert
Pattinson
Elizabeth
Debicki

10. Wonder Woman 1984

Aksiyon Filmleri

Yeni çıkan aksiyon filmleri arasında yer alan bu yapım DC Sinematik Evreni’nin karakterlerinden bir tanesi olan Wonder Woman’ın kendi üzerine kurulu filmlerden bir tanesidir. Film 1980 yıllarında Wonder Woman lakaplı Diana Prince’in düşmanlarıyla savaşmasını anlatmaktadır.

TürAksiyonMaceraFantastik
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenPatty
Jenkins
OyuncularGal
Gadot
Chris
Pine
Kristen
Wiig

11. The Gentlemen

Aksiyon Filmleri

Aksiyon gerilim filmleri kategorisinde yer alan "The Gentlemen" filmi bir uyuşturucusu satıcını anlatmaktadır. Londra’da satıcılık yapan ABD asıllı Mickey Pearson, yaptığı işleri bırakıp rahat bir hayat istemektedir. Bunun için önce çok fazla nakite ihtiyacı vardır. Parayı bulabilmek için bir çok planın, şantajın ve rüşvetin içine düşecektir.

TürAksiyonSuçKomedi
IMDb7.8
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenGuy
Ritchie
OyuncularMatthew
McCona
-ughey
Charlie
Hunnam
Michelle
Dockery

12. Captain Marvel

Aksiyon Filmleri

Captain Marvel’ın dünyaya düşüşünü anlatan Marvel filmleri evrenine yeni bir soluk getiriyor. Filmde Captain Marvel olan Carol Danvers, dünyayı gezerken çeşitli şeyler hatırlamaya başlar. Geçmişini keşfeden Carol, kendisini ölümden kurtaran ırkın yanında savaşa girecektir.

TürAksiyonMaceraBilimkurgu
IMDb6.9
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenAnna
Boden
OyuncularBrie
Larson
Samuel L.
Jackson
Ben
Mendelsohn

13. Musul

Aksiyon Filmleri

Film gerçek hayattan uyarlanan bir aksiyon filmidir. DEAŞ, Musul’u işgal ettiği zaman Nineveh SWAT isimde yerel halktan oluşan bir birim direnmekte kararlıdır. Iraklı tecrübesiz polis Kawa, SWAT birimi tarafından kurtarılır. Bu andan sonra Kawa ekibe girer ve Musul’u düşmandan kurtarma amaçlanır. Netflix aksiyon filmleri kategorisinde yer alan Musul filmini izlemenizi tavsiye ediyoruz.

TürAksiyonDramSavaş
IMDb7.2
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenMatthew
Michael
Carnahan
OyuncularWaleed
Elgadi
Hayat
Kamille
Thaer
Al-Shayei

14. Extraction

Aksiyon Filmleri

İzlenmesi gereken aksiyon filmleri listesinde birçok yapımı geride bırakmayı başaran Extraction filminde bir paralı askerin yaşadıkları anlatılıyor. Hindistan’da geçen filmde büyük bir suç baronu hapistedir ve oğlu düşmanları tarafından kaçırılmıştır. Çocuğu kurtarmak için paralı asker olarak çalışan Tyler elinden gelenin fazlasını yapmak zorunda kalacaktır. Netflix'in 2020 yılında kullanıcılarına sunduğu bu filmi özellikle evde kaldığınız şu günlerde kesinlikle izleyebilirsiniz.

TürAksiyonGerilim
IMDb7.0
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenSam
Hargrave
OyuncularChris
Hems
-worth
Rudhraksh
Jaiswal
Randeep
Hooda

15. American Made (Barry Seal: Kaçakçı)

Aksiyon Filmleri

Gerçek bir hikayeden sinemaya uyarlanan American Made, başrollerinde Tom Cruise, Domhnall Gleeson, Sarah Wright ve Jesse Plemons’ın yer aldığı son derece aksiyon dolu bir film. 1980'lerde uyuşturucu kaçakçılığı yaparak yakalanan ve daha sonra CIA yetkililerince işbirliği içerisine giren Barry Seal isimli pilotun gerçek hikayesini anlatan film, evde vakit geçirmek için tercih edeceğiniz yapımlar arasında sizlere önerimizdir.

TürAksiyonKomediSuç
IMDb7.1
Gösterim
Tarihi
2017
YönetmenDoug
Liman
OyuncularTom
Cruise
Sarah
Wright
Domhnall
Gleeson

16. Train to Busan

Aksiyon Filmleri

Aksiyon ve korku türünü bir arada işleyen son zamanların en başarılı filmlerinde Zombi Ekspresi… Kore filmleri hayranlarının çok yakından bildiği bu yapım, ülkede baş gösteren virüsten kurtulmaya çalışan insanların hayatını anlatmaktadır. Seoul’dan Busan’a giden trendeki yolcular, virüse karşı hayatta kalmak için her şeylerini ortaya koymak zorundadır.

TürAksiyonKorkuGerilim
IMDb7.5
Gösterim
Tarihi
2016
YönetmenSang-Ho
Yeon
OyuncularGong
Yoo
Yu-mi
Jung
Ma Dong
-seok

17. Death Race (Ölüm Yarışı)

Aksiyon Filmleri

Aksiyon filmlerinin yıldız oyuncusu Jason Statham'ın rol aldığı efsanevi bir yapım... Filmde, Jensen Ames ülkede en azılı suçluların olduğu hapishaneye düşer. Oldukça farklı bir yapıya sahip olan hapishanede adeta ölüm yarışları düzenlenmektedir. Yarışçıların yapması gereken tek şey, her gün çıktıkları yarışı ölmeden tamamlamaktır.

TürAksiyonGerilimBilimkurgu
IMDb6.4
Gösterim
Tarihi
2008
YönetmenPaul W.S.
Anderson
OyuncularJason
Statham
Tyrese
Gibson
Joan
Allen

18. The Expendables (Cehennem Melekleri)

Aksiyon Filmleri

Savaş timi olarak karşımıza çıkan The Expendables yani Cehennem melekleri, aksiyon türünde herkesin tanıdığı isimlerin yer aldığı bir yapım. Devletin üst kademesinden gelen bazı emirleri yerine getirme için oluşturulan bu ekipte, her alanda tecrübeli ve uzman eski askerler yer almaktadır. Her anı heyecan ve aksiyon dolu Cehennem Melekleri filminde Sylvester Stallone, Jason Statham, Bruce Wilis, Jet Li ve Arnold Schwarzenegger gibi çok önemli oyuncular rol almaktadır.

TürAksiyonMaceraGerilim
IMDb6.5
Gösterim
Tarihi
2010
YönetmenSylvester
Stallone
OyuncularSylvester
Stallone
Jason
Statham
Jet Li

19. The Transporter (Taşıyıcı)

Aksiyon Filmleri

Aksiyon filmi denince Taşıyıcı serisinden bahsetmemek olmaz. Filmde, başarılı bir şoför olan Frank Martin, kendisine verilen kargoyu istenilen noktaya ulaştırma konusunda uzman ve hatta bu işin en iyisi konumundadır. Ona verilen tehlikeli görevlerde ve yasalara aykırı kargolarda soru sormadan sadece taşıma işini başarılı şekilde yaptığı için ünlenmiştir.

TürAksiyonSuçGerilim
IMDb6.5
Gösterim
Tarihi
2002
YönetmenCorey
Yuen
OyuncularJason
Statham
François
Berléand
Shu Qi

20. Wanted

Aksiyon Filmleri

Angelina Jolie, Morgan Freeman ve James McAvoy’un baş rolünü paylaştığı en iyi aksiyon filmleri listesi içerisinde yer alan Wanted, babasının intikamını alması için fırsat verilen Wesley Gibson’u heyecan dolu hikayesini anlatmaktadır. Gibson'ın babası bir suikasta kurban gitmiştir ve babasının intikamını almaya kararlıdır. İntikamı alacağı kişinin kim olduğunu araştırırken büyük bir şok ile karşılaşır. Görsel efekt ve geçişler açısından oldukça başarılı bir film olan Wanted, aksiyon film önerileri listesinde kesinlikle izlemeniz gereken bir yapım.

TürAksiyonGerilimSuç
IMDb6.7
Gösterim
Tarihi
2008
YönetmenTimur
Bekmam
-betov
OyuncularJames
McAvoy
Angelina
Jolie
Morgan
Freeman

21. James Bond

Aksiyon Filmleri

İlk olarak 1962 yılında çekilen Bond filmi, yayınladığı yıllarda büyük beğeni toplamış ve sonrasında seri halinde uzun yıllar çekimlerine devam edilmiş bir seri... Günümüze gelene kadar 6 adet oyuncu Bond karakterine hayat vermiştir. Sırasıyla Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan ve son olarak Daniel Craig toplamda 24 adet filme imza atmıştır. Tabi Daniel Craig’ in oynadığı Casino Royale, Skyfall ve Spectre gelişen teknoloji ile birlikte görsel efektler açısından en verimli aksiyon sahnelerini barındırmaktadır.

TürAksiyonGerilimMacera
IMDb7.0
Gösterim
Tarihi
1962
YönetmenCary
Joji
Fukunaga
OyuncularDaniel
Craig
Rami
Malek
Léa
Seydoux

22. İtalian Job (İtalyan İşi)

Aksiyon Filmleri

Dünyanın en iyi soygun filmlerinden bir tanesi olan İtalyan İşi filminde, Jason Statham, Edward Norton ve Mark Wahlberg ile aksiyona doyacaksınız. En yeni aksiyon filmleri arasında güzel film bulmakta zorlanan okurlarımız için bu aksiyon ve soygun türündeki bu yapımı izlemenizi tavsiye ederiz.

TürAksiyonGerilimSuç
IMDb7.0
Gösterim
Tarihi
2003
YönetmenF. Gary
Gray
OyuncularMark
Wahlberg
Charlize
Theron
Edward
Norton

23. Ghajini

Aksiyon Filmleri

Aamir Khan’ın başrolünde oynadığı bu film 2000 yılında vizyona giren "Memento" filminin Hint sinemasına uyarlanmış halidir. Memento" filminden alıntı olsa da oyunculuk, duygusallık ve aksiyon sahneleri ile izleyiciyi her şekilde tatmin etmektedir. İntikam tarzı filmleri sevenler için bulunmaz Hint kumaşı... Filmin kısa bir özetini söylemek istersek, gözleri önünde karısı öldürülen bir insanın intikam duygusunu işlemektedir…

TürAksiyonMaceraBilimkurgu
IMDb7.3
Gösterim
Tarihi
2008
YönetmenA.R.
Murugadoss
OyuncularAamir
Khan
Asin
Thottumkal
Jiah
Han

24. Enemy of the State (Devlet Düşmanı)

Aksiyon Filmleri

IMDb puanı yüksek aksiyon filmi listesindeki bir başka başarılı yapım "Devlet Düşmanı"... Filmin konusunda Robert Dean, tesadüfen önemli bir siyasi cinayetin delilerini ele geçirir. Bir anda hükumete bağlı bir istihbarat servisinin hedefi haline gelen Dean için hayat kabus haline gelir. Aksiyon macera filmleri arasında yer alan ve soluksuz izlenebilen Devlet Düşmanı, sizler için oldukça başarılı bir tercih olacaktır.

TürAksiyonGerilimSuç
IMDb7.3
Gösterim
Tarihi
1998
YönetmenTony
Scott
OyuncularWill
Smith
Gene
Hackman
Jon
Voight

25. John Wick

Aksiyon Filmleri

Aksiyon filmleri konusunda sıkıntı çekiyorsanız ve henüz John Wick filmlerini izlemediyseniz, aksiyon filmi önerileri arasında bu filmi tercih edebilirsiniz. John Wick, hayallerindeki kadınla tanıştıktan ve evlendikten sonra kirli işleri bırakmış eski bir kiralık katildir. Eşi, kanserden dolayı hayatını kaybeder. John Wick artık yalnızdır. Eşi, ölmeden önce John Wick'e mektup yazmıştır ve yalnız kalmaması için kendisine bir köpek bırakır. Bir akşam evine gelen saldırganlar, arabasını çalıp köpeğini öldürür. Arabaya saldıran çetenin, eski patronun oğlu olduğunu öğrenen Wick, intikam peşine düşer.

TürAksiyonGerilimSuç
IMDb7.3
Gösterim
Tarihi
2014
YönetmenDavid
Leitch
OyuncularKeanu
Reeves
Michael
Nyqvist
Alfie
Allen

26. War for the Planet of the Apes (Maymunlar Cehennemi; Savaş)

Aksiyon Filmleri

Maymunlar Cehennemi üçlemesinin son filmi… İlk filmi 2011 yılında ikinci filmi ise 2014 yılında vizyona giren sesinin son filminde, insanlık ile maymunlar arasındaki savaş yıkıcı boyutlara ulaşmış her iki taraftan da çok büyük kayıplar verilmiştir. İki ırkın varlığı son savaşa bağlıdır. Maymunların lideri Sezar ile insanların komutanı Albay arasındaki mücadele iki ırkın kaderini belirleyecektir.

TürAksiyonMaceraDram
IMDb7.4
Gösterim
Tarihi
2017
YönetmenMatt
Reeves
OyuncularAndy
Serkis
Woody
Harrelson
Steve
Zahn

27. Mission Impossible (Görevimiz Tehlike)

Aksiyon Filmleri

Görevimiz Tehlike filmleri serisinin 4. filmi olan Mission; Impossible - Ghost Protocol, aksiyon filmleri arasında oldukça başarılı bir yapım. Sizler de aksiyon dolu ve heyecanın hiç bitmediği bir aksiyon film önerisi istiyorsanız, Mission; Impossible - Ghost Protocol filmini kesinlikle izlemelisiniz.

TürAksiyonMaceraGerilim
IMDb7.4
Gösterim
Tarihi
2011
YönetmenBrian De
Palma
OyuncularTom
Cruise
Jean
Reno
Jon
Voight

28. Die Hard (Zor Ölüm)

Aksiyon Filmleri

Dedektif olan John McClane ve onun başından geçen olaylar filmlerin konusunu oluşturur. İlk 1988 yılında yayınlanan film toplamda 5 seriden oluşmaktadır. Son gelen bilgilere göre serinin altıncı filmi de çekilecektir. Serideki beşinci filmiyle beklentileri karşılayamamış olsa da altıncı film konusunda yine iddialı bir yapım ortaya konacağı söylentileri dolaşmaktadır. Devam filmi gelecek olsa da Zor Ölüm Serisi şimdiden aksiyon filmleri arasında adını sağlamlamış ve efsane olmuştur.

TürAksiyonMaceraGerilim
IMDb7.5
Gösterim
Tarihi
1988
YönetmenJohn
McTiernan
OyuncularBruce
Willis
Bonnie
Bedelia
Reginald
Veljohnson

29. Baby Driver (Tam Gaz)

Aksiyon Filmleri

Hırsızlık yapan çetelerin soygundan sonra kaçışında kullandığı yetenekli bir sürücü olan Baby, alanında en iyilerden birisidir. En önemli özelliği ise soygundan kaçış sırasında kulaklıkla dinlediği şanslı şarkısıdır. Uzun süredir bu işi yapan Baby, rüyalarına giren kıza rastladığında hayatına yeni bir sayfa açmak istemektedir. Ancak bu o kadar da kolay bir karar olmayacaktır. Kendisini bu işe zorlayan patronu ile tehlikeli şekilde yüzleşmek zorundadır.

TürAksiyonSuçMüzikal
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2017
YönetmenEdgar
Wright
OyuncularAnsel
Elgort
Kevin
Spacey
Lily
James

30. Sherlock Holmes

Aksiyon Filmleri

Dedektif filmleri denince akıllara gelen filmlerden bir tanesi olan Sherlock Holmes serisinde başrol Robert Downey JR. ve en yakın dostu Watson ( Jude Law) maceradan maceraya atılmaktadır. Aksiyon macera film önerileri arasında sizlere sunacağımız film serisi olan Sherlock Holmes serisini henüz izlemediyseniz kesinlikle tavsiye ederiz.

TürAksiyonMaceraGizem
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2009
YönetmenGuy
Ritchie
OyuncularRobert
Downey Jr.
Jude
Law
Mark
Strong

31. Kingsman Secret Service (Kingsman; Gizli Servis)

Aksiyon Filmleri

2014 yılında gösterime giren Kingsman; Gizli Servis; aksiyon-macera ve komedi dalındaki başarılı çıkışına bir yenisini daha ekliyor. Asi genç Eggsy olarak ilk filmde karşımıza çıkan Taron Egerton ve karizmatik centilmen ajan Harry olarak tanıdığımız Colin Firth'ü tekrar geri dönenler arasında.

TürAksiyonMaceraKomedi
IMDb7.7
Gösterim
Tarihi
2014
YönetmenMatthew
Vaughn
OyuncularTaron
Egerton
Colin
Firth
Samuel L.
Jackson

32. Ocean's 11

Aksiyon Filmleri

Son yıllarda çekilen en başarılı soygun filmleri arasında oldukça önemli bir yeri bulunan Ocean’s Eleven filminde, hapishaneden yeni çıkmış bir soyguncunun, büyük bir ekip toplayarak tarihin en büyük kumarhane soygununu gerçekleştirmesini ele almaktadır. İmkansız olarak nitelendirilen soygun planı başarılı olursa, bütün ekip hayatlarının sonuna kadar yetecek paraya sahip olacak. Eğer başarısız olurlarsa kumarhane sahibinin gazabına uğrayacaktır.

TürAksiyonGerilimSuç
IMDb7.8
Gösterim
Tarihi
2001
YönetmenSteven
Soder
-bergh
OyuncularGeorge
Clooney
Brad
Pitt
Julia
Roberts

33. Nightcrawler (Gece Vurgunu)

Aksiyon Filmleri

Kariyer peşinde hırslı ve genç bir adam olan Lou Bloom, geceleri yaşadığı şehirde yaşanan suç olaylarını kamerasına alıp bu işten para kazanmaktadır. Şehrin büyük televizyon kanallarından birinde gece muhabiri olarak işe girmesi de çok uzun sürmez. Kariyer basamaklarını teker teker çıkan Bloom’un “başarıya giden yolda her şey mubahtır” görüşü, yakın zamanda başına büyük belaların açılmasına neden olacaktır.

TürAksiyonGerilimDram
IMDb7.9
Gösterim
Tarihi
2014
YönetmenDan
Gilroy
OyuncularJake
Gyllenhaal
Rene
Russo
Riz
Ahmed

34. Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında)

Aksiyon Filmleri

Aksiyon filmlerinin vazgeçilmez karakterleri arasında yer alan Tom Crouise’nin baş rolünü oynadığı Yarının Sınırında filminde, uzaylılar dünyaya saldırmıştır ve dünyada bu düşmana karşı ordular birleştirilmektedir. Filmde daha önce hiçbir tecrübesi olmayan Bill Cage'in ilk görevi intihardır ve savaşın başında hemen ölür ancak olaylar buradan sonra gelişir. Ölümünden hemen sonra tekrardan dirilen Cage, sürekli bir döngünün içerisinde kalmıştır. Distopik filmler arasında yer alan Edge Of Tomarrow’un kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

TürAksiyonMaceraBilimkurgu
IMDb7.9
Gösterim
Tarihi
2014
YönetmenDoug
Liman
OyuncularTom
Cruise
Emily
Blunt
Bill
Paxton

35. Blood Diamond (Kanlı Elmas)

Aksiyon Filmleri

Film Afrika Kıtası'nda geçmektedir. 90'lı yıllarda Sierra Leon bölgesinde elmas ticareti ve kazancı sebebiyle çatışmalar ve iç savaş yaşanmaktadır. Güney Afrika Cumhuriyeti vatandaşı olan Danny Archer bölgeye paralı asker olarak gelmiştir. Bu bölgede fakir balıkçı Solomon Mandy ile yolları kesişir. Her ikisi de kanlı elmas diye geçen ve değeri çok yüksek olan pembe bir elmasın peşine düşmüştür. İki adam da Afrika insanı olmasına rağmen birisi kısa yoldan köşeyi dönmek için diğeri ise köle hayatı yaşamaktan kurtulmak için bu mücadeleyi vermektedir. Başrollerde Leonardo DiCaprio ve Djimon Hounsou’ nun yer aldığı film, aksiyon ve gerilimli sahnelerinin altında yatan dram konusu ile birlikte bir solukta izleyeceğiniz film özelliği taşımaktadır.

TürAksiyonGerilimMacera
IMDb8.0
Gösterim
Tarihi
2006
YönetmenEdward
Zwick
OyuncularLeonardo
DiCaprio
Djimon
Hounsou
Jennifer
Connelly

36. The Bourne Ultimatom (Son Ültimatom)

Aksiyon Filmleri

Jason Bourne serileri arasında yer alan ve giriş filmi olan The Bourne Ultimatum filmi, günümüzde dahi en iyi aksiyon filmleri arasında yer almaktadır. Aksiyon film önerileri listemizde bulunan Bourne serisinin ilk filminde, CIA'in eski ajanı Jason Bourne (Matt Damon) tekrardan ortaya çıkmaktadır. Onu yakalamak üzere yeni bir program geliştirilmişken Bourne geçmişinde saklı kalmış sırları araştıracaktır.

TürAksiyonGerilimGizem
IMDb8.0
Gösterim
Tarihi
2016
YönetmenPaul
Greengrass
OyuncularMatt
Damon
Julia
Stiles
David
Strathairn

37. The Martian (Marslı)

Aksiyon Filmleri

2015 yılında vizyona giren ve gelmiş geçmiş en iyi aksiyon filmleri listesinde kendisine yer bulan harika bir uzay filmi… Mars gezegenine gönderilmek için görevlendirilen astronotlardan Mark Watney, şiddetli bir fırtına sonrasında ekibinden ayrı düşer ve öldü sanılarak terk edilir. Oldukça zeki olan Watney, elindeki imkanlarla Mars’ta hayatta kalmayı başarır ama çok fazla vakti yoktur. Dünyaya bir an önce yerini belli eden sinyal mesajı göndermelidir. Orijinal ismiyle Martian, aksiyon film önerileri listesinde sizlere özellikle tavsiye edeceğimiz bir yapım…

TürAksiyonDramBilimkurgu
IMDb8.0
Gösterim
Tarihi
2015
YönetmenRidley
Scott
OyuncularMatt
Damon
Jessica
Chastain
Kristen
Wiig

38. Deadpool

Aksiyon Filmleri

2016 yılında ilk kez izleyiciyle buluşan Deadpool, Marvel Evreni içerisinde yer alan ve diğer Süper kahramanlardan tarzı sebebiyle ayrılan bir karakter… Filmde, kanser olduğu ortaya çıkan Wade Wilson'ın, bilindik yöntemler hayatta kalması mümkün değildir. Weapon X adlı bir program, Wilson’u geçmişinden daha iyi bir hale getireceği vaadinde bulunur. Program sayesinde ortaya oldukça ilginç bir süper kahraman çıkar… Komedi ve aksiyon türünde oldukça başarılı Deadpool, kesinlikle pişman olmayacağınız bir yapım.

TürAksiyonMaceraKomedi
IMDb8.0
Gösterim
Tarihi
2016
YönetmenTim
Miller
OyuncularRyan
Reynolds
Morena
Baccarin
Ed
Skrein

39. Mad Max: Fury Road (Çılgın Max; Öfkeli Yollar)

Aksiyon Filmleri

Mad Max filmleri serisinin 3. filminden 30 yıl sonra tekrardan sinemaya gelen Mad Max; Fury Road, aksiyon film önerileri arasında sizlere sunduğumuz bir yapımdır. Görsel efektlerin çokça kullanıldığı filmde maceraya ve aksiyona hazır olun.

TürAksiyonMaceraBilimkurgu
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
2015
YönetmenGeorge
Miller
OyuncularTom
Hardy
Charlize
Theron
Zoë
Kravitz

40. Hacksaw Ridge (Savaş Vadisi)

Aksiyon Filmleri

Yönetmen koltuğunda usta oyuncu Mel Gibson’ın yer aldığı Hacksaw Rigde ( Savaş Vadisi) filmi, İkinci Dünya Savaşı’nda ABD ile Japonya arasındaki savaşta insan öldürmeye karşı çıkan vicdani retçi asker Desmond T. Doss’un sağlıkçı olarak savaş bölgesinde gönderilmesini ele alır.

TürAksiyonMaceraBilimkurgu
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
2016
YönetmenMel
Gibson
OyuncularAndrew
Garfield
Vince
Vaughn
Teresa
Palmer

41. Logan

Aksiyon Filmleri

Hugh Jackman’ın Wolwerine veda ettiği efsanevi bir film… Genel olarak aksiyon ve dram türünü içerisinde barındıran Logan filminde, karakterimizin tek amacı hasta olan Profesör X'i Meksika sınırında saklamaktadır. Ancak bu düşünüldüğü kadar kolay olmayacaktır. Logan’ın geçmişi bir mutantın ortaya çıkması tekrardan gün yüzüne çıkacak ve tehlikeli olayların başlamasına neden olacaktır.

TürAksiyonDramBilimkurgu
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
2017
YönetmenJames
Mangold
OyuncularHugh
Jackman
Patrick
Stewart
Dafne
Keen

42. Rush (Zafere Hücum)

Aksiyon Filmleri

Formula 1 hayranlarının bir dakika bile kaybetmeden izlemesi gereken harika bir filmi… Zafere Hücum filminde, Formula 1’in 2 efsanevi yarışçısı Niki Lauda ve James Hunt’ın aksiyon, heyecan ve gerilim dolu hikayesini anlatılıyor. 6 farklı dalda ödüle layık görülen Rush filmi, sıkılmadan izleyeceğiniz enfes bir yapım.

TürAksiyonBiyografiYarış
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
2013
YönetmenRon
Howard
OyuncularChris
Hemsworth
Daniel
Brühl
Olivia
Wilde

43. Kill Bill

Aksiyon Filmleri

Film bu senaryo ile başlar. Başrolünde Uma Thurman’ın rol aldığı Tarantino yönetmenliğindeki film serisi 2 adet filmden oluşur. Her iki film de aşırı kanlı ve şiddet içeren sahneleriyle kimilerini rahatsız etse de Tarantino filmlerini bilen kişiler için bu durum oldukça normaldir. Bolca dövüş ve aksiyon sahnesi bulunan film müziğiyle de bir dönem neredeyse herkesin telefon melodisi olmayı başarmıştır. Aynı zamanda tüm zamanların en iyi intikam filmleri arasında gösterilir.

TürAksiyonSuçGerilim
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
2003
YönetmenQuentin
Tarantino
OyuncularUma
Thurman
Sonny
Chiba
Lucy Liu

44. Harry Potter and the Deathly Hallows (Harry Potter ve Ölüm Yadigarları; Bölüm 2)

Aksiyon Filmleri

Harry Potter serisinin son filmi Ölüm Yadigarları 2’de, iyi ve kötünün mücadelesi büyücülük dünyasında büyük bir savaşa sahne olacaktır. Artık hiçbir yer güvenli değildir. Uzun zaman kötülük abidesi Voldemort ile iyiliğin genç savunucusu Harry Potter savaşın kaderini belirleyecektir.

TürAksiyonFantastikDram
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
2011
YönetmenChris
Columbus
OyuncularDaniel
Radcliffe
Rupert
Grint
Emma
Watson

45. Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi)

Aksiyon Filmleri

Brad Pitt, Melanie Laurent ve Christoph Waltz’ın rol aldığı, son yılların en çok izlenen ve en popüler aksiyon filmleri listesinde de kendisine yer bulan Soysuzlar Çetesi filmi, ailesi katledilen bir kızın Paris’e yeni bir kimlikle yerleşmesi ve sonrasında yaşanan çatışmaları izleyiciye aktarmaktadır.

TürAksiyonSuçDram
IMDb8.3
Gösterim
Tarihi
2009
YönetmenQuentin
Tarantino
OyuncularBrad
Pitt
Mélanie
Laurent
Christoph
Waltz

46. Baahubali 2; The Conclusion

Aksiyon Filmleri

Serinin ilk filmi 2015 yılında Baahubali; The Beginning ismi ile izleyicilerin karşısına çıktı. IMDB’de 8.1 puan alan filmini ikincisi olan Baahubali 2; The Conclusion ise daha iyi bir performans sayesinde birinci filminde önüne geçti. Bollywood filmleri listesinde yer alan filmde, eski bir krallığın gerçek varisi olarak dünyaya gelen ve büyük bir suikasttan kurtulan Baahubali’nin hikayesini anlatmaktadır.

TürAksiyonSuçDram
IMDb8.3
Gösterim
Tarihi
2017
YönetmenS.S.
Rajamouli
OyuncularPrabhasRana
Daggubati
Anushka
Shetty

47. Scarface (Yaralı Yüz)

Aksiyon Filmleri

Alpacino’nun (Tony Montana) başrolünde yer aldığı Scarface (Yaralı Yüz) filmi uzun yıllardır en iyi aksiyon filmleri arasında hala daha yerini korumaktadır. Şu bir gerçek ki, o yıllarda teknoloji günümüzde olduğu kadar gelişmemiş olsa dahi ortaya koyulan oyunculuklar filmlerin bugüne kadar gelmesine katkı sağlamıştır. 1983 yılında vizyona giren Scarface, genç kardeşlerimizin izlemediği filmler arasında yer alabilir. Aksiyon film önerileri listesinde sunduğumuz bu başarılı aksiyon filmini henüz izlemediyseniz ilk sıraya alabilirsiniz.

TürAksiyonSuçDram
IMDb8.3
Gösterim
Tarihi
1983
YönetmenBrian
De Palm
OyuncularAl
Pacino
Michelle
Pfeiffer
Steven
Bauer

48. The Departed (Köstebek)

Aksiyon Filmleri

Billy Costigan (Leonardo Di Caprio), genç ve çaylak bir polistir. Güney Boston polisinin mücadele ettiği mafya babası Frank Castello’nun bölgesinde yetişmiş olması sebebiyle, polis teşkilatı tarafından mafya içine sızması görevi verilir. Bu sırada bir başka genç polis Collin Sullivan (Matt Damon) da teşkilat içinde hızlı bir şekilde yükseliştedir. Polis teşkilatı mafya içine köstebek yerleştirmişken aynı şekilde Collin de mafya babası Frank Castello’ ya hizmet etmektedir. Hem teşkilat hem de mafya aralarında köstebek olduğunu anlar ve tespit etmeye çalışır. Genç polisler artık tehlike altındadır.

TürAksiyonSuçDram
IMDb8.5
Gösterim
Tarihi
2006
YönetmenMartin
Scorsese
OyuncularRay
Winstone
Leonardo
DiCaprio
Matt
Damon

49. Saving Private Er Ryan (Er Ryan'ı Kurtarmak)

Aksiyon Filmleri

İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan ordusunda yaşanan bir olayı konu alan filmde James Ryan adlı askeri bulma çalışmaları anlatılmaktadır. 4 oğlunu savaşa gönderen anne, 3 oğlunun öldüğü haberini alınca geriye kalan tek oğlunun yaşayıp yaşamadığı hakkında bilgi ister. İşte bu son çocuk Er James Ryan’dır. Amerikan ordusu adeta seferber olur ve bu askerin yaşadığı haberini annesine ulaştırmak için ne gerekiyorsa yapılır. Savaş sahneleri ve teknik bakımından kusursuz olan film, 169 dakikalık süresiyle kimilerince uzun olarak eleştirilse de savaş ortamını gerçekten hissettirebilmesi açısından ve kurgusuyla hiç de uzun gelmeyecek ve sizi etkisi altına almayı başaracak cinsten. Tom Hanks, Vin Diesel, Matt Damon ve Giovanni Ribisi gibi oyuncuların yer aldığı film, kült filmler arasında ön sıralarda yer almaktadır.

TürAksiyonDramSavaş
IMDb8.6
Gösterim
Tarihi
1998
YönetmenSteven
Spielberg
OyuncularRyan
Hurst
Tom
Hanks
Tom
Sizemore

50. Matrix

Aksiyon Filmleri

Klasik bir aksiyon filminden farklı olan Matrix, aksiyon ve maceranın hiç bitmediği bir yapımdır. Filmin içerisinde yer alan başrolümüz Neo, yazılım şirketinde çalışmaktadır ve Matrix’i aramaktadır. Enteresan bir şekilde Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo, yaşadığı dünyanın aslında beyninde gerçekleşen bir sanal dünya olduğunu öğrenir. 3 seriden oluşan Matrix, aksiyon film önerileri arasında sizlere sunacağımız ve kesinlikle izlemeniz gereken filmlerdendir.

TürAksiyonBilimkurgu
IMDb8.7
Gösterim
Tarihi
1999
YönetmenLana
Wachowski
OyuncularKeanu
Reeves
Laurence
Fishburne
Carrie-Anne
Moss

51. Avengers; Endgame (Yenilmezler: Son Oyun)

Aksiyon Filmleri

Marvel Evreninin final filmi olarak vizyona giren ve tüm zamanların en çok izlenen yapımı olan Avengers Endgame, 2019 yılına adeta damgasını vurdu. Geçmiş Marvel filmleri izlemeden direkt olarak Avengers; Endgame izlemek hikayeyi anlamanızı güçleştirebilir. Sizlere tavsiyemiz Marvel Filmleri Hikaye Sırasına Göre İzleme Listesi içeriğine göz atmanız ve Avengers Endgame filmini en sonra bırakmanız… Her filmi heyecan ve aksiyon dolu Yenilmezler serisinin son filminin zevkine o zaman daha iyi varacağınızı hissedeceksiniz. Aksiyon filmleri listesinde kesinlikle izlemeniz gereken bir yapım.

TürAksiyonMaceraDram
IMDb8.7
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenJoe
Russo
OyuncularRobert
Downey Jr.
Chris
Evans
Mark
Ruffalo

52. The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi)

Aksiyon Filmleri

En iyi aksiyon filmleri arasında yer alan ve aynı zamanda aksiyon macera filmleri listesinde de bulunan Yüzüklerin Efendisi serisinde Orta Dünya’da geçen hikayemizde savaşların ve ölümlerin sebebi olan yüzükten kurtulmak için yaşananların anlatıldığı filmde, amcasından kendisine emanet olan yüzüğün ne olduğunu öğrenen Frodo Baggins’in Gandalf’ın da yardımı yüzükten kurtulma hikayesi işlenmektedir. Yüzüğü yok edilebileceği tek yer olan Mordor'a götürmek için kendini feda eden savaşçılardan oluşan bir ekip oluşturulur. Çok uzun ve çetin geçecek olan yolculuk başlar. Orta Dünya'nın kaderi, bu insanların ellerindedir.

TürAksiyonMaceraDram
IMDb8.8
Gösterim
Tarihi
2001
YönetmenPeter
Jackson
OyuncularElijah
Wood
Sean
Astin
Ian
McKellen

53. The Dark Knight (Kara Şövalye)

Aksiyon Filmleri

Çizgi roman kahramanlarından olan Batman için yapılan en iyi film şüphesiz ki Kara Şövalye’ dir. Batman filmleri arasından sıyrılmayı başaran bu filmde kahramanımız, Gotham şehrinde suça karşı yaptığı mücadeleyi genişleterek tüm sokaklardaki suçluları temizleme işine girişiyor. Bu konuda Teğmen Jim Gordon ile birlikte Savcı Harvey Dent, Batman’ e yardım ediyor. Her şey istedikleri gibi giderken birden karşılarında suç dünyasının efsane ismi Joker çıkıyor. Muhteşem zeki ve iyi kurgular ortaya koyan bu suç efsanesi karşısında verilen mücadelenin anlatıldığı film görsel efektler ve aksiyon sahneleri ile izleyenleri oldukça mest etmektedir.

TürAksiyonSuçDram
IMDb9.0
Gösterim
Tarihi
2008
YönetmenChristopher
Nolan
OyuncularChristian
Bale
Heath
Ledger
Aaron
Eckhart
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3437
2125
1140
813
603
696
3438
13
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 27
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.