Tarihi Filmler 2022 - Yerli ve Yabancı 23 Film Önerisi

Tarihi Filmler 2022 - Yerli ve Yabancı 23 Film Önerisi
05.06.202113:51

Sizler için hazırladığımız bu içeriğimizde savaşlar, tarihi değiştiren olaylar ve insanlara dair hikayelerin yer aldığı muhteşem tarihi filmler yer alıyor.

Haber güncelleme tarihi 19.04.2022 14:41

Savaş, Dram, Fantastik ve Romantizm Türündeki En Güzel Tarihi Filmler

Gerçek hayattan uyarlanmış, epik maceraların anlatıldığı ve fantastik olaylarla harmanlanan en iyi tarihi filmleri listeledik. İçeriğimizdeki filmleri izleyerek tarihe dair bilgi ve fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca dünyanın gördüğü en büyük savaşlar ve önemli insanlara dair yapılan filmlerde listemizde yer alıyor. İşte gelmiş geçmiş en iyi ve en yeni tarihi filmler listesi...

Tarihi Filmler;

1. The Northman

Tarihi Filmler

10.yüzyıl'a ait bir hikayeyi izleyicisine sunan bu tarihi filmde bir Viking prensinin maceralarını izliyoruz. Henüz küçük yaşta tahta geçmek üzere olan Amleth amcasının büyük intikamı üzerine babasını kaybeder. Annesinin de tutsak olduğunu öğrenen Amleth yetişkin biri olana kadar kaçmıştır. Günün birinde ise bir kahin geçmişte verdiği intikam sözünü ona hatırlatır.  

TürTarihiAksiyonGerilim
IMDb7.9
Gösterim
Tarihi
2022
YönetmenRobert
Eggers
OyuncularAlexander
Skarsgård
Claes
Bang
Nicole
Kidman

2. Malazgirt 1071

Tarihi Filmler

Türk tarihinin en önemli savaşlarından biri olan Malazgirt muharebesi başrolünde Cengiz Çoşkun'un yer aldığı bu tarihi filmde detaylıca anlatılıyor. Türklerin zeki ve inançlı Sultanı Alparslan anadoluyu ele geçirmek için her gün düş kurarken Romen Diyojen ise bizans topraklarından Selçukluyu atmaya uğraşmaktadır. Döneminin iki kuvvetli yöneticisi malazgirt meydanında karşı karşıya geldiklerinde ise adeta kıyamet kopacaktır.

TürTarihi
IMDb7.9
Gösterim
Tarihi
2022
YönetmenBilal
Kalyoncu
OyuncularCengiz
Coşkun
Vildan
Atasever
Haluk
Piyes

3. The Trial of the Chicago 7 (Şikago Yedilisinin Yargılanması) 

Tarihi Filmler

Hikayesi 1969 yılına dayanan ve gerçek bir senaryoya sahip olan bu filmde Vietnam savaşı protestoları sırasında gözaltında alınan 7 sanığın hayat hikayesini izliyoruz. Aynı yıl içerisinde davası görülmeye başlanan bu yedi sanık fikirleri yüzünden hapse girecek ve ağır bir şekilde yargılanacaklardır. O dönem içerisinde Amerika'yı sarsan bu dava tüm dünyaca ünlü olmayı da başarmıştır.

TürTarihiGerilimDram
IMDb7.8
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenAaron
Sorkin
OyuncularYahya
Abdul
-Mateen II
Sacha
Baron
Cohen
Joseph
Gordon
-Levitt

4. Hamilton

Tarihi Filmler

Amerikan tarihinin önemli isimlerinden biri olan Hamilton’un biyografik hikâyesinin anlatıldığı bu film gerçek olaylardan ilham almıştır. Filmde Hamilton’un Amerikan tarihine kaynaklık eden yaşamı, düşünceleri, bağımsızlığa olan inancı ve müzikle olan bütünlüğü detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

TürTarihiMüzikBiyografik
IMDb8.5
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenThomas
Kail
OyuncularLin
-Manuel
Miranda
Jonathan
Groff
Daveed
Diggs

5. Turkish Ice-Cream (Türk İşi Dondurma)

Tarihi Filmler

Tarihe kaynaklık eden Türk filmlerinden biri olan Türk İşi Dondurma’da Çanakkale savaşına katılmak için Avustralya’dan İstanbul’a gelmek isteyen ancak bunu başaramayan iki Türkün mücadelesi anlatılıyor. Anzaklarında Osmanlı’ya karşı savaşa girmesiyle Avustralya’da yaşayan bu iki Türk vize alamayarak cepheye gidemezler. Devlete ve millete karşı görevlerini yerine getirmeyi düşünen kahramanlarımız madem gidemiyorsak öyleyse savaşı buraya getiririz diyerek Avustralyalı askerlere saldırı planı yaparlar.

TürTarihiDramMacera
IMDb6.4
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenCan
Ulkay
OyuncularAli
Atay
Erkan
Kolçak
Köstendil
Şebnem
Bozoklu

6. Midway

Tarihi Filmler

İkinci Dünya Savaşı konulu filmler listemizde bulunan bu filmde Amerika ile Japonya arasında yapılan Midway muharebesi konu edilmiştir. Havada ve denizde geçen bu muharebe savaşın seyrini değiştiren başlıca olaylardan biridir. Amerikalı askerler büyük bir özgüven göstererek Japon kruvazörlerine salto atarak batırmayı amaçlarlar.

TürTarihiAksiyonSavaş
IMDb6.7
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenRoland
Emmerich
OyuncularEd
Skrein
Patrick
Wilson
Woody
Harrelson

7. Kesari

Tarihi Filmler

Bollywood yapımı bu tarihi savaş filminde az sayıda Hintlinin 10.000 civarı Afgan’a karşı verdikleri amansızca mücadeleyi izleyicilerine sunuyor. İki taraf arasında geçen bu mücadele savaşın seyrini değiştirecek türden ve toprakların işgalini engellemeye yönelik gerçek bir duruşun hikayesidir.

TürTarihiDramAksiyon
IMDb6.7
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenAnurag
Singh
OyuncularAkshay
Kumar
Parineeti
Chopra
Suvinder
Vicky

8. Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu

Tarihi Filmler

2019 yılının en çok izlenen filmlerinden biri olan Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu filminde asrın haltercisi unvanını alan ve esaretten kurtularak Türkiye adına olimpiyatlara katılan Naim’in hikayesini anlatıyor. Komünist rejimin hüküm sürdüğü Bulgar topraklarında doğan Naim ailesine ve orada yaşayan Türklere yapılan zulmü görünce bunu tüm dünyaya anlatmak ister ama Bulgar hükümeti tarafından esaret altında tutulur. Naim’in ismini değiştirdiklerinde ise artık tek amacı bir şekilde Türkiye’ye iltica etmek olacaktır.

TürBiyografikBelgesel
IMDb8.3
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenÖzer
Feyzioğlu
OyuncularHayat
Van Eck
Yetkin
Dikinciler
Selen
Öztürk

9. The King (Kral)

Tarihi Filmler

İngiltere tarihine dair bir hikayesinin sinema perdesine yansıması olan bu tarihi filmde Kral Henry V olarak bilinen genç Hal’ın maceraları anlatılıyor. Aykırı ve dik başlı bir prens olan Hal tahtan uak kendi halinde bir yaşam mücadelesi verirken bir anda ona taht yolu gözükür ve istemese de tahtı almak zorunda kalır. Verdiği kararlar ve yaptığı savaşlar ise onun adını tarihe yazdıracaktır.

TürBiyografikDram
IMDb7.2
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenDavid
Michôd
OyuncularTimothée
Chala
-met
Robert
Pattin
-son
Ben
Mendel
-sohn

10. Türkler Geliyor Adaletin Kılıcı

Tarihi Filmler

Fatih Sultan Mehmed Han’ın dönemi dair göğüs kabartıcı bir hikayenin anlatıldığı bu filmde Sırp Kralı Lazar’a karşı savaşan akıncıların mücadelesi anlatılıyor. Fatih’e baş kaldıran Sırp Kral Lazar bölgede hakimiyetini ilan eder ve komşularını Osmanlıya karşı kışkırtır. Bunun üzerine Fatih Sultan Mehmed Han bir ferman çıkartır ve akıncılarına bölgede düzenin tesis edilmesi görevini verir.

TürTarihiSavaş
IMDb4.6
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenKamil
Aydın
OyuncularEmre
Kıvılcım
Levent
Özdilek
Ece
Çeşmioğlu

11. Outlaw King (Kanun Kaçağı Kral)

Tarihi Filmler

Ortağçağ filmleri listemizde yer alan Outlaw King filminde Orta Çağ İskoçya’sında geçen bir özgürlük mücadelesi anlatılmaktadır. I. Edward İskoçya’yı işgal ettiğinde beraberinde getirdiği zulüm İskoç halkını büyük bir özgürlük mücadelesine itecektir. İngiltere’ye karşı savaşan ve başarılı olan Robert Bruce’da İskoç Kralı olmaya hak kazanır. Bu olaydan sonra tüm İskoçların kaderi Bruce’un kılıcının ucunda olacaktır.

TürAksiyonDramTarihi
IMDb6.9
Gösterim
Tarihi
2018
YönetmenDavid
Mackenzie
OyuncularChris
Pine
Florence
Pugh
Aaron
Taylor
-Johnson

12. Dunkirk

Tarihi Filmler

Christopher Nolan imzalı bu İkinci Dünya Savaşı konulu tarihi filmde dönemin en kanlı cephelerinden biri olan Dunkerque tahliyesi anlatılıyor. Arkalarında deniz önlerinde ise yüzbinlerce düşman olan müttefik kuvvetler askerleri hayatta kalabilmek için amansızca bir mücadele verirler. Döneme şahitlik edenler ise denizin adeta bir kan gölüne döndüğünü söylüyor.

TürTarihiDramSavaş
IMDb7.8
Gösterim
Tarihi
2017
YönetmenChristopher
Nolan
OyuncularFionn
Whitehead
Mark
Rylance
Tom
Hardy

13. Ayla

Tarihi Filmler

Yürek burkan gerçek bir hikayenin anlatıldığı bu tarihi filmde Kore savaşı sırasında annesi ve babası ölen bir kız çocuğu ve onu sahiplenen Süleyman Astsubay’ın mücadelesini izliyoruz. Türkiye’den Kore’ye giden askerlerden biri olan Süleyman Astsubay bir görev sırasında ormanın derinliklerinde küçük bir kız çocuğu bulur. Onu geride bırakmak istemeyen Süleyman yanına alır ve Kore’de olduğu sürece ona bakar. Savaş bittiğinde ise küçük kızı Türkiye’ye götürmek isteyen Süleyman Astsubay tüm çabalarına rağmen başarılı olamaz.

TürDramSavaş
IMDb8.4
Gösterim
Tarihi
2017
YönetmenCan
Ulkay
Oyuncularİsmail
Hacıoğlu
Çetin
Tekindor
Kim
Seol

14. Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü)

Tarihi filmler

Steven Spielberg imzalı bu tarihi filmde soğuk savaş günlerine dair acımasız ve casusluklarla dolu bir mücadele anlatılmaktadır. Brooklyn’de bir sigorta avukatı olarak çalışan adam kendisini bir anda savaşın ortasında bulur. İçinde olduğu durum ise Amerikalı U-2 pilotunun takası için Ruslarla yapılan takas pazarlığıdır.

TürGerilimDram
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2015
YönetmenSteven
Spielberg
OyuncularTom
Hanks
Mark
Rylance
Scott
Shepherd

15. Fury (Öfke)

Tarihi Filmler

Aksiyon ve vahşet dolu bu filmde Amerikalı tank mürettebatının Almanlarla olan dehşet verici mücadelesi anlatılmaktadır. Almanları geri püskürtmek için Avrupa’ya gelen Amerikan askerleri tanklarıyla Almanya’ya doğru ilerlerken büyük savaşlar vermek zorunda kalıyorlar. Bunlardan biri de Komutan Wardaddy ve mürettebatının paleti kırılan bir tank ile 24 saat boyunca bir yolu tutma mücadelesidir. Düşman askerlerini durdurmamaları halinde büyük can kayıpları olacağını bilen ekip tüm güçleriyle düşmana karşı savaşıyorlar.

TürAksiyonDramSavaş
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2014
YönetmenDavid
Ayer
OyuncularBrad
Pitt
Shia
LaBeouf
Logan
Lerman

16. Lincoln

Tarihi Filmler

Tarihe kaynaklık eden bu filmde Amerikan tarihinin en önemli başkanlarından biri olan Abraham Lincoln anlatılmaktadır. Amerikan iç savaşlarının yaşandığı bu dönemde başkan olan Abraham Lincoln kölelik kavramını yıkarak yeni bir düzen getirmeye çalışıyor. Onun çabaları sayesinde özgürleşen Amerikan halkı iç savaşı da sona erdireceklerdir.

TürBiyografikDram
IMDb7.3
Gösterim
Tarihi
2012
YönetmenSteven
Spielberg
OyuncularDaniel
Day
-Lewis
Sally
Field
David
Strathairn

17. The King’s Speech (Kralın Konuşması)

Tarihi Filmler

Ödüllü filmler arasında yer alan The King’s Speech filminde İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un kekemeliğe karşı verdiği mücadele anlatılıyor. Babasının ölümü ardından tahta geçmek mecburiyetinde kalan George bu kekemeliği kısa sürede yenmelidir. Halka yapacağı konuşmalar esnasında mahcup olmak istemeyen kral işinde iyi terapistlerle çalışarak hastalığını yenmeyi amaçlar.

TürBiyografikDram
IMDb8.0
Gösterim
Tarihi
2010
YönetmenTom
Hooper
OyuncularColin
Firth
Helena
Bonham
Carter
Derek
Jacobi

18. Devrim Arabaları

Tarihi Filmler

1960’lı yıllara dair yaşanmış bir hikayenin anlatıldığı bu filmde Türkiye Cumhuriyeti’nin yerli üretim ilk arabası olan Devrim’in yapılış süreci ve uğradığı ihanetler gözler önüne seriliyor. Tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilen bu otomobil uzun çabalar sonucunda çalışır hale gelir ancak seri üretime geçme aşamasında birçok ihanete uğrayarak rafa kaldırılır.

TürDram
IMDb8.0
Gösterim
Tarihi
2008
YönetmenTolga
Örnek
OyuncularSelçuk
Yöntem
Taner
Birsel
Ali
Düşenkalkar

19. Troy (Truva)

Tarihi Filmler

Mitolojik filmler listemizde yer alan bu epik macera ve tarih filminde Yunan savaşçı Aşil’in Truva savaşında gösterdiği kahramanlıklar anlatılıyor. Yunanistan’ın tek hükümdarı olmak isteyen Agamemnon tüm devletleri yakıp yıkarken karşısında sadece Truva kalmıştır. Truva’yı alabilmek için ise tarihi bir oyuna ve Aşil’e ihtiyacı vardır.

TürAksiyonMaceraMitolojik
IMDb7.2
Gösterim
Tarihi
2004
YönetmenWolfgang
Petersen
OyuncularBrad
Pitt
Eric
Bana
Orlando
Bloom

20. Downfall (Çöküş)

Tarihi Filmler

İkinci Dünya Savaşı’na dair muhteşem bir film olan Downfall’da Adolf Hitler ve Nazilerin son anları anlatılmaktadır. Savaşın kaybedildiğini bir türlü anlamak istemeyen Hitler adeta deli gibi her yana saldırmaya ve komutlar vermeye başlar ancak bu komutları hayal ürünlerinden ibarettir. Aklındaki ve düşündüğü hiçbir planı hayata geçiremeyen Alman ordusu her dakika daha da kırılırken Adolf Hitler savaşa çocukları sürmeye bile çalışır. Sonunda ise kendi canını kendisi almayı bile planlar.

TürBiyografikTarihiDram
IMDb8.2
Gösterim
Tarihi
2004
YönetmenOliver
Hirsch
-biegel
OyuncularBruno
Ganz
Alexandra
Maria
Lara
Rolf
Kanies

21. Enemy at the Gates (Kapıdaki Düşman)

Tarihi Filmler

Tarihi filmler arasında yer alan bu savaş filminde Stalingrad şehrinde geçen ve iki keskin nişancı arasında yaşanan amansızca mücadeleyi konu ediniyor. Rus keskin nişancı yaptığı kritik atışlarla hem ordusuna hem de milletine güç verirken Almanlarında inancını kırmayı başarmıştır. Tam da bu sırada Almanlar ordularındaki en iyi keskin nişancıyı Stalingrad’a göndererek Rus keskin nişancıyı öldürteceklerdir. Plan bu kadar basittir ancak Rus keskin nişancının teslim olmaya hiç niyeti yoktur.

TürSavaşGerilim
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2001
YönetmenJean
-Jacques
Annaud
OyuncularJude
Law
Rachel
Weisz
Joseph
Fiennes

22. Braveheart (Cesur Yürek)

Tarihi Filmler

Tarihin en çok özgürlük mücadelesi veren milletlerinden biri olan İskoçların İngilizlere karşı verdikleri mücadelelerin anlatıldığı bu filmde İskoç kahraman William Wallace’ı ön saflarda izliyoruz. Bir İngiliz subayının tacizine uğrayan Murron bu olayın üzerine öldürülünce sevgili Wallace İngilizlere karşı büyük bir savaş başlatır. Zekası ve inancıyla mücadele eden Wallace İskoçlara belki de özgürlüklerini verecektir.

TürBiyografikDram
IMDb8.3
Gösterim
Tarihi
1995
YönetmenMel
Gibson
OyuncularMel
Gibson
Sophie
Marceau
Catherine
McCor
-mack

23. Apollo 13

Tarihi Filmler

Uzay filmleri listemizde yer alan ve başrolünde Tom Hanks’in rol aldığı bu tarihi uzay macerası filminde Apollo 13’ün aya gitmek için yaptıkları hazırlıklar ve uzayda yaşadıklarını izliyoruz. Tüm hazırlıklar tamamlanıp yola çıkan uzay aracı atmosferden çıkınca bir sorunla karşılaşır ve oksijen tankı patlar. Tüm görevin tehlikeye girmesi bir yana bu uzay aracının tekrar dünyaya inmesi bile olasılık dışı görünür. Tüm bunlara rağmen Apollo 13 mürettebatı hayata olan inançlarından vazgeçmezler.

TürDramMaceraBilimkurgu
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
1995
YönetmenRon
Howard
OyuncularTom
Hanks
Bill
Paxton
Gary
Sinise
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
7
9
57
55
6
61
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.