İkinci Dünya Savaşı Filmler - İkinci Dünya Savaşı Konulu En İyi 20 Film

İkinci Dünya Savaşı Filmler - İkinci Dünya Savaşı Konulu En İyi 20 Film
28.05.201518:40

İkinci Dünya Savaşı'nı anlatan en iyi 10 filmi sizler için derledik. Tarihi yön veren savaşların yaşandığı ve biyografilerin anlatıldığı en iyi 20 İkinci Dünya Savaşı filmini bu içeriğimizde bulabilirsiniz...

Haber güncelleme tarihi 25.12.2020 09:31

İkinci Dünya Savaşı Konulu IMDb Puanı Yüksek En İyi Filmler 

Dünya Sinemasına damgasını vuran 2. Dünya Savaşı konulu en iyi filmleri sizler için araştırdık. İşte 2.Dünya Savaşını konu edinen IMDb puanı yüksek en iyi 20 savaş filmleri önerisi...

 

2. Dünya Savaşı Filmleri;


1. Pearl Harbor (2001) – IMDb: 6.2

ikinci dünya savaşı

Tarihin en kanlı savaşlarına sahne olan 2. Dünya Harbi, ünlü Pearl Harbor baskınına da sahne olmuştur. Gerçek bir savaşın iki yakın arkadaş üzerinden anlatıldığı bu filmin başrolünde Ben Affleck ve Josh Hartnett rol almıştır. Filmin yönetmen koltuğunda oturan isim ise Michael Bay’dır.  

Tür: Savaş, Dram

Fragman


2. Valkyrie - Operasyon Valkyrie (2008) – IMDb: 7.1

ikinci dünya savaşı

Tek gözünü askeri bir görevde kaybeden Nazi albayı Claus von Stauffenberg'in, Hitler'i öldürmek ve Nazilerin kanlı ilerleyişini durdurmak için planlanan suikast operasyonunun baş aktörü olduğu film, gerçek olaylara dayanmaktadır.

Hitler dünyada en çok suikast girişimine maruz kalmış liderlerden birisidir ve bu film de bu suikast operasyonlarından birisini konu almaktadır. "Operasyon Valkyrie" Kostümler ve mekan tasarımları da dönemi yaşatma konusunda gözden kaçmayacak kadar başarılı.

Tür: Savaş

Fragman


3. Defiance – Direniş (2008) – IMDb: 7.2

ikinci dünya savaşı

Başrolünde Daniel Craig’in rol aldığı film Nazi işgali altındaki polonya topraklarından kaçık hayatta kalmaya çalışan üç Yahudi kardeşin hikayesini anlatmaktadır. 3 kardeş ilk olarak sığındıkları ormanda Ruslarla birlikte yeni yaşam alanları oluştururlar. Filmin yönetmenliğini Edward Zwick yapmıştır.

Tür: Savaş, Dram

Fragman


4. Stalingrad (1993) – IMDB - 7.5

ikinci dünya savaşı

Yakın tarihin en kanlı savaşlarından birisi olan Stalingrad'da olanları Almanların gözünden anlatan, savaşın kahramanlıklarla süslenemeyecek kadar acı bir süreç olduğu ve savaş psikolojisini çok iyi anlatan 1993 yapımı filmdir. Zafer kazanan Almanlar Stalingrad'da hem çetin hava koşulları, hem de Kızıl Ordu'nun gücü karşısında harap oluyor.

Taraf tutmayan savaşı en acı yönüyle aktaran film aslında ölen askerlerin çoğunun "pislik Naziler" olmadıklarını, Nazilerin kanlı politikalarına itaat eden sıradan rütbesiz askerler olduklarını; her şeyden önce de insan olduklarını gayet dramatik bir şekilde aktarıyor.

Tür: Dram, Savaş

Fragman


5. Fury (2014) – IMDb: 7.6

ikinci dünya savaşı

David Ayer’in 2014 yılında vizyona giren filmi izlenme rekoru kıran filmi Fury, İkinci Dünya Savaşını konu edinen ve bir tankçı timinin hikayesini anlatmaktadır. Başrolde Bradd Pitt’in rol aldığı filmde 5 kişiden oluşan ekip zırhlı tanklarıyla birlikte son görevlerine doğru yola çıkarlar. Almanya’nın tam orta yerinde kanlı bir savaşı anlatan film 2. Dünya Savaşını en iyi betimleyen filmlerdendir.

Tür: Savaş, Dram

Fragman


6. Enemy at the Gates – Kapıdaki Düşman (2001) – IMDb: 7.6

ikinci dünya savaşı

2.Dünya Savaşı’nın en çetin geçtiği şehirlerden biri olan Stalingrad sokakların da ölüm kokusu dolaşırken Rus kahramanı Vassili’nin adıyla yankılanacaktır. Savaşın tam ortalarında yaptığı kahramanlıklarla herkesçe tanınan Vasili Zaytsev’i öldürmesi için karşısına Alman bir keskin nişancı çıkartırlar. Bu yetenekli iki asker’in Stalingrad sokaklarındaki ölüm-kalım savaşları filmin konusu olmuştur. Başrolünde Jude Law’ın rol aldığı filmin yönetmenliğini Jean-Jacques Annaud yapmıştır.

Tür: Savaş, Gerilim, Dram

Fragman


7. The Thin Red Line - İnce Kırmızı Hat (1998) – IMDb: 7.6

ikinci dünya savaşı

Savaş denen şeyin patlayan silahlardan ve akan kandan ibaret olmadığını anlatan, bunu yaparken de savaşı size bizzat hayatta kalma mücadelesi veren askerlerin gözünden aktaran muhteşem film. Cephede sürekli ölümle burun buruna gelen askerlerin yaşadığı stresi, savaşların sadece epik hikayelerden oluşmadığını gerçekçi ve net bir şekilde ortaya koyan film alışılmadık bir savaş filmi izleme imkanı sunuyor.

Tür: Dram, Savaş

Fragman


8. The Book Thief – Kitap Hırsızı (2013) – IMDb: 7.6

ikinci dünya savaşı

The Book Thief filmi daha 9 yaşındayken savaşın kötü yüzüyle karşılaşan küçük bir kız çocuğunun hayatını anlatmaktadır. Manevi babasıyla birlikte yaşayan Liesel Meminger evlerine gelen ve Nazi askerlerinden kaçmakta olan Max sayesinde okuma yazma öğrenir. Savaş ve şiddetin hüküm sürdüğü 1940’lı yıllarda güzel bir hayat yaşamanın tek yolu kitap okumak olduğunu düşünen küçük kız kitap çalarak hem Max’i hem de kendini bu kötü dünyadan arındırmaya çalışır. Nazilerin her yerde aradığı Yahudi Max ise Liesel’in getirdiği kitaplarla hayata tutunarak evin bodrum katında yaşamaya çalışır. Ünlü yönetmen Brian Percival’in 2.Dünya Savaşı konulu filmi çarpıcı sahneleriyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda ise Geoffrey Rush, Emily Watson, Sophie Nelisse yer almıştır.

Tür: Dram

Fragman  


9. Dunkirk (2017) – IMDb: 7.9

ikinci dünya savaşı

Usta yönetmen Christopher Nolan imzalı 2. Dünya Savaşı konulu bu film 2017 yılınadamga vurmuş muhteşem bir şaheserdir. Filmin konusu ise savaşın kaderini belirleyen Dunkerque çıkartmasını anlatmıştır. Küçük bir sahil şeridinden karaya çıkan İngiliz ve müttefik askerleri büyük bir düşman askeri grubu tarafından kuşatma altına alınır. ön tarafta düşman arka tarafta ise uçsuz bucaksız deniz olan Müttefik askerleri mutlak kaderleri ölümden kaçmaya çalışacaklardır. Filim başrollerinde Mark Rylance, Kenneth Branagh ve Tom Hardy rol almıştır.

Tür: Dram, Savaş

Fragman


10. The İmitation Game – Enigma (2014) – IMDb: 8.0

ikinci dünya savaşı

2. Dünya Savaşı Filmleri arasında en dikkat çekici film olan The Imitation Game filmi askeri savaşların ardında yaşanan akıl savaşlarını konu edinmiştir. Nazilerin Enigma adını verdiği şifreleme cihazı sayesinde haberleşme ağları sürekli aktif ve bir türlü çözülemiyordu. Ancak İngilizler bu haberleşme hattına sızmaları halinde savaşı kazanacaklarını düşünerek en iyi matematik bilimcilerini bir araya toplar ve şifreyi kırmalarını ister. Muhteşem bir zekaya sahip olan Alan Turing ise savaşın kaderini değiştiren isimlerden biri olacaktır.

Tür: Biyografi, Dram

Fragman


11. Hacksaw Ridge – Savaş Vadisi (2016) – IMDb: 8.1

ikinci dünya savaşı

2. Dünya Savaşında Onur madalyası kazanan nadir insanlardan biri olan Medic Desmond T.Doss bu başarıyı tek bir kurşun bile atmadan yapmıştır. Okinawa savaşında cephede yerini alan Medic Desmond insan öldürmeyi reddeder ve bir sağlıkçı olarak neredeyse 75 kişinin hayatını kurtarır. Vicdanı red ile savaş alanında öldürmek yerine yaşatmayı tercih eden Medic Desmond T.Doss 2. Dünya Savaşı tarihine geçmiştir. Yönetmenlik kariyeri de en az oyunculuğu kadar iyi olan Mel Gibson filmin yönetmenlik koltuğunda oturmuştur.

Tür: Biyografi, Dram

Fragman


12. Kwai Köprüsü (1957) – IMDb: 8.1

ikinci dünya savaşı

Ünlü Kwai Köprüsünün hikayesini anlatan film 2. Dünya Savaşında Burma sınırları içerisinde yer alan Japon esir kampında bulunan Colonel Nicholson ve askerlerinin hayatlarına da değinmiştir. Japon birliklerinin komutanı Saito, Kwai nehri üzerine bir köprü yaptırmak ister. Bunun üzerine Colonel Nicholsan’a adamlarına emir vermesini ve köprüyü inşa etmelerini söyler. Nicholson bu fikri ilk başta reddetmeyi düşünse de esir askerlerine moral olur düşüncesiyle köprüyü yapmaya başlarlar. Başarılı yönetmen David Lean’ın yönetmenlik yaptığı filmin oyuncu kadrosunda William Holden, Alec Guinness ve Jack Hawkins yer almıştır.

Tür: Savaş, Dram, Macera

Fragman  


13. Der Untergang - The Downfall – Çöküş (2004) – IMDb: 8.2

ikinci dünya savaşı

Çöküş, Adolf Hitler'in Berli'deki sığınağındaki son günlerini ve Berlin'in düşüşünü anlatan Almanya yapımı filmdir. Hitler'in yenilgiyi hazmetmekteki sorunları, artık kendi generallerine bile söz geçiremeyişinin verdiği psikolojik tahribat çok iyi aktarılmıştır.

Film, Kızıl Ordu'nın Berlin'i kuşatması, Almanya'nın teslim olması ve bir dizi intiharla birlikte sona erer. Adolf Hitler'i canlandıran Bruna Ganz muazzam performansıyla Hitler'i adeta mezarından sinema sahnesine getirmiştir. Hitler'li SWF'lerin de kaynağıdır mevzu bahis film.

Tür: Savaş

Fragman


14. Das Boot (1981) – IMDb: 8.3

ikinci dünya savaşı

Das Boot, 1979 yılında çekilen, 2.Dünya Savaşı'nda U-96 adlı Alman U-boot mürettebatını konu alan epik savaş filmidir. Savaşta Alman denizcilerin hayatlarını, içinde bulundukları psikolojik durumu çok başarılı aktarılırken; görsel olarak da heyecan verici sahneleri içerisinde barındırmaktadır.

Tür: Macera, Dram, Savaş

Fragman


15. Idi i smotri - Come and See - Gel ve Gör (1985) – IMDb: 8.3

ikinci dünya savaşı

İkinci Dünya Savaşı etkilediği ülkeler bakımından geniş bir coğrafyayı sarsmıştır. Bu açıdan savaş pek çok farklı coğrafyadan ve birçok perspektiften filmlere ilham vermiştir. "Gel ve Gör" ismiyle Türkçeye çevrilen bu film 1985 yılı SSCB yapımıdır. Film savaşta Alman işgali altındaki Sovyet Beyaz Rusya'sında bir gencin Partizanlara katılması çevresinde işlenir.

Film savaşın yarattığı maddi ve manevi yıkımı çok iyi yansıtabildiği için büyük beğeni toplamayı başarmıştı. Üç kelimeyle; sert, vurucu ve etkileyici.

Tür: Dram, Savaş

Fragman


16. Soysuzlar Çetesi – Inglouriorus Basterds (2009) – IMDb: 8.3

ikinci dünya savaşı

Ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun kendine has filmlerinden biri olan Soysuzlar Çetesi 2. Dünya Savaşı dönemlerini konu edinen ancak şimdiye kadar gördüğünüz senaryolardan bir hayli farklıdır. Gözleri öninde ailesi katledilen Shosanna kendi hayatını kurtarabilmek için Paris’e gider. Teğmen Raine ise bir grup Yahudi askerinin Nazilere karşı örgütlemeye çalışan bir liderdir. Amacına ulaşmak için sürekli planlar yapan Teğmen Raine ise Shosanna ve Alman aktristle yolları kesişince amacına bir adım daha yaklaşmış olacaktır. Başrollerinde Bratt Pitt ve Diane Kruger’in yer aldığı film 8 dalda Oscar’a aday olmuştur.

Tür: Savaş, Aksiyon, Dram

Fragman


17. The Pianist – Piyanist (2002) – IMDb: 8.5

ikinci dünya savaşı

Szpilman Polonyalı Yahudi bir piyanisttir ve Polonya'da Alman işgaliyle körüklenen Yahudi avının birinci dereceden tanığıdır. Yahudi olduğu halde şans eseri toplama kamplarına gitmekten kurtulan ünlü piyanist varoşlarda sefil bir hayatın içinde bulacaktır kendisini.

Bize benimsetilmeye çalışılanın aksine 2. Dünya Savaşı'nın Holokost'dan ibaret olmadığı ortada elbet ama Dünya tarihinde görülmüş en büyük soykırımlardan birisinin kurbanı Yahudi halk olmuştur ve yakın tarihte çok planlı bir katliama maruz bırakılmışlardır. Piyanist de bu dramı anlatan filmler arasında Shindler's List ile birlikte yıldız gibi parlıyor.

Tür: Dram, Biyografi

Fragman


18. La vita è bella - Life is Beautiful - Hayat Güzeldir (1997) – IMDb: 8.6

ikinci dünya savaşı

Film II. Dünya Savaşı döneminde oğlu ile birlikte Yahudi toplama kamplarına götürülen Yahudi bir babanın dramatik öyküsünü anlatıyor. Kalıplara, kategorilere sığdırılamayacak bir film olan "Hayat Güzeldir" çok vurucu bir dram sunmasının yanında nispeten gülümsetebilecek detaylar da sunuyor, tabi gülebilirseniz...

Tür: Biyografi, Dram

Fragman


19. Saving Private Ryan - Er Ryan'ı Kurtarmak (IMDB - 8.6)

ikinci dünya savaşı

Savaş yıllarında 3 oğlunu kaybeden bir annenin 4. çocuğunu kurtarmak için seferber olan Amerikan ordusunun tek hedefi bu genci yani James Ryan'ı kurtarmaktır. Konusuyla tipik bir propaganda filmi intibası bıraksa da Ryan'ı Kurtarmak yaşattığı atmosferle, muhteşem oyunculuklarıyla gelmiş geçmiş en kaliteli savaş filmleri arasında her daim yerini korumaktadır.

Tür: Savaş, Dram

Fragman


20. Schindler’s List  - Schindler’in Listesi (1993) – IMDb: 8.9

ikinci dünya savaşı

Oskar Schindler adlı Alman iş adamının 2. Dünya Savaşı'nda, tarihin en büyük soykırımına uğrayan Yahudilerin 1100 kadarını kıyımdan kurtarmasını konu alır. Gerçek bir hikayenin sinemaya Spielberg tarafından aktarıldığı film 7 dalda Oscar almıştır. Film siyah-beyaz ve "kırmızıdır".

Tür: Dram, Savaş

Fragman

Önerilen İçerik: Tarihin İzlerini Taşıyan IMDb Puanı Yüksek En İyi 35 Savaş Filmi  

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
2
0
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.