Tom Hanks Filmleri | En İyi 27 Tom Hanks Filmi | 2022

Tom Hanks Filmleri | En İyi 27 Tom Hanks Filmi | 2022
20.08.201919:20

İçeriğimizde Tom Hanks'ın fantastik filmleri, dram filmleri, aksiyon filmleri, komedi filmleri, gerilim filmleri, romantik filmleri sizlerle...

Haber güncelleme tarihi 18.12.2021 16:50

 İzlenmesi Gereken En Yeni Tom Hanks Filmleri Listesi 

Bu listede tüm zamanların en iyi Tom Hanks filmlerini spoiler içermeden bir araya getirdik. Oyunculuğu ile ön plana çıkan ve neredeyse bütün filmlerinde büyük başarılar elde eden Tom Hanks'in başta macera, bilim kurgu ve ve aksiyon türünde mutlaka izlenmesi gereken yapımları...

Tom Hanks Filmleri;

27. Greyhound (2020) – IMDb: 7.0

Tom Hanks Filmleri

Atlantik savaşının en kanlı geçtiği günlerde Amerikan ticaret gemilerini korumakla görevlendirilen Greyhound gemisi ve ekibi Alman denizaltılarına karşı amansızca bir mücadele veriyor. Kaptan Ernest Krause ilk seferinde Atlantik’ten geçerek İngiltere kıyılarına ulaşacaktır. Tehlikeli olan durum ise Alman U-Botların tuzak kurarak Greyhound’u ve arkasından gelen ticaret gemilerini bekliyor olmasıdır. 2020'nin en iyi filmleri arasında gösterilen, tek bir alanda geçmesine rağmen görsel efektleri ile her anı heyecan dolu olan yapım ile ilgili editörlerimiz tarafından hazırlanan "Greyhound Filmi Hakkında Detaylar" içeriğini okuyabilirsiniz.

Tür: Dram, Tarihi, Savaş

Yönetmen: Aaron Schneider

Oyuncular: Tom Hanks, Elisabeth Shue, Stephen Graham

Fragman

Greyhound Benzeri Filmler;

 • Medusa Darbesi (2004) - IMDb: 7.7
 • Bay ve Bayan Smith (2005) - IMDb: 6.5
 • Tomb Raider (2018) - IMDb: 6.3

26. News of The World (2020) – IMDb: 6.9

Tom Hanks Filmleri

News of the World filminde 3 savaş gören deneyimli Kaptan Jefferson Kyle artık hayatını insanlara yardımcı olarak geçirmeye karar verir. Bu düşünceyle yola çıkan Kyle Kidd köy köy gezerek insanlara dünyadan haberler verir. Bu sırada küçük bir kızla karşılaşan Kyle bu küçük kızı yanına alır ve kızın hayatta kalan son akrabalarına doğru olan yolculuğunda ona eşlik eder. Ancak bu yolculuk tehlikelerle ve haydutlarla doludur.

Tür: Dram, Aksiyon, Macera

Yönetmen: Paul Greengrass

Oyuncular: Tom Hanks, Helena Zengel, Elizabeth Marvel

Fragman

News of The World Benzeri Filmler;

 • Cloverfield Yolu NO:10 (2016) - IMDb: 7.2
 • Son Ültimatom (2007) - IMDb: 8.0
 • Rogue (2020) - IMDb: 3.9

25. Kadın Avcıları (2004) - IMDb: 6.2

Tom Hanks Filmleri

Ethan Coen ve Joel Coen ikilisinin yönetmen koltuğunda oturduğu “The Ladykillers” filmi, 2004 yılında beyazperdeye aktarılmıştır. Komedi ve gerilim filmleri türünün bir arada işlendiği yapımın başrolünde Tom Hanks, Irma P. Hall, Marlon Wayans ve J.K Simmons yer almaktadır. Kumarhane soygunu planı yapan dolandırıcı profesör, tüm kirli hayalleri için yaşlı bir kadının odasını kiralayacaktır. Çok geçmeden adamların amacını anlayan kadın, ölümle burun buruna kalacaktır. Tabi bu kez her şey sanıldığı kadar basit olmayacaktır…

Tür: Gerilim, Komedi

Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen

Oyuncular: Tom Hanks, Irma P. Hall, Marlon Wayans

Fragman

Kadın Avcıları Benzeri Filmler;

 • Adalet Peşinde (2009) - IMDb: 7.4
 • Vanguard (2020) - IMDb: 4.6
 • Suikastçı (2017) - IMDb: 6.2

24. Para Tuzağı (1986) - IMDb: 6.5

Tom Hanks Filmleri

Aşk filmleri türünde 1986 yılında vizyona girmesine rağmen unutulmaz arasına giren “The Money Pit” filmi, Manhattan’daki apartmanlarından çıkartılan genç çiftin yeni evlerinde başına gelen olayları ele almaktadır. Başrollerini Tom Harks ve Shelley Long’un yer aldığı film, hayallerindeki evi satın alan Walter ve Anna Fielding çiftinin bitmeyen ev masraflarıyla mücadelesini anlatmaktadır. Bir yandan ev, diğer yandan ilişkisiyle mücadele eden genç çift, banka hesaplarıyla iyice bocalamaktadır.

Tür: Komedi, Romantik, Aşk

Yönetmen: Richard Benjamin

Oyuncular: Tom Hanks, Shelley Long, Alexander Godunov

Fragman

Para Tuzağı Benzeri Filmler;

 • King Kong (2005) - IMDb: 7.2
 • Müttefik (2016) - IMDb: 7.1
 • Rush (2013) - IMDb: 8.1

23. Mesajınız Var (1998) - IMDb: 6.6

Tom Hanks Filmleri

“You’ve Got Mail” filmi ilk olarak 1940 yılında gösterime giren “Köşedeki Dükkan” filmiyle yeniden hayat bulmuştur. Yönetmen koltuğunda Nora Ephron, başrollerinde Tom Hanks, Meg Ryan, Grey Kinnear ve Parker Posey yer almaktadır. New York şehrinde yaşamakta olan Joe Fox, kendine ait bir kitapçı dükkanı açma kararı verecektir. Ansızın online chat programında Kely adında bir kadınla tanışan genç adam, zamanla ona aşık olduğunu görecektir. Kely, kendine ait çocuk kitapları satan bir kitapçının sahibidir. Sayısız ortak noktası bulunan ikili buluşma kararı aldığında büyük bir sürpriz onları bekliyor olacak.

Tür: Romantik, Dram

Yönetmen: Nora Ephron

Oyuncular: Tom Hanks, Meg Ryan, Parker Posey

Fragman

Mesajınız Var Benzeri Filmler;

 • Okja (2017) - IMDb: 7.3
 • Source Code (2011) - IMDb: 7.5
 • Vatansever (2000) - IMDb: 7.2

22. Da Vinci Şifresi (2006) - IMDb: 6.6

Tom Hanks Filmleri

IMDb puanından daha fazlasını hak eden gerilim ve gizem filmleri türünde oldukça sürükleyici bir yapım... Filmde, 2006 yılında vizyona girdiğinde Hristiyan alemi ve Vatikan’ı zor durumda bırakmıştır. Milyonlarca insan tarafından izlenilerek hem beğenilen hem de eleştirilen filmin başrollerinde Dan Borown, Tom Hanks ve Audrey Tautou yer almaktadır. Kendini ansızın gizemli bir cinayetin ortasında bulan Robert Langdon, tüm olayları gün ışığına çıkartman için Paris’ten Londra’ya doğru yola çıkacaktır. Yola, Da Vinci tablosunun bazı ipuçlarını bulan Sophie ile birlikte çıkan sembol uzmanı Robert, bambaşka bir durum ile karşılaşacağından habersizdir.

Tür: Gerilim, Gizem, Aksiyon

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Tom Hanks, Audrey Tautou, Jean Reno

Fragman

Da Vinci Code Benzeri Filmler;

 • Son Kalan (2013) - IMDb: 7.5
 • Oldboy (2013) - IMDb: 5.7
 • Katil Doğanlar (1994) - IMDb: 7.3

21. Melekler ve Şeytanlar (2009) - IMDb: 6.7

Tom Hanks Filmleri

Tom Hanks'in oynadığı Davinci'nin Şifresi yapımını ardından gelen ikinci film olarak karşımıza çıkan Melekler ve Şeytanlar, yeraltı şebekesi İlluminati cemiyetini konu almaktadır. Teknoloji uzmanı olan  Robert, cemiyetin yeniden canlandığını öğrenecektir. Katolik Klisesi’ni ölümle tehdit eden İlluminati, din konusunda son derece bilgili ve tutucu olan Robert’i harekete geçirecektir.

Tür: Gerilim, Gizem

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Tom Hanks, Ewan McGregor, Stellan Skarsgård

Fragman

Angels & Demons Benzeri Filmler;

 • Bonnie ve Clyde (1967) - IMDb: 7.8
 • San Andreas Fayı (2015) - IMDb: 6.1
 • Ölülerin Şafağı (2004) - IMDb: 7.3

20. Sevginin Bağladıkları (1993) - IMDb: 6.8

Tom Hanks Filmleri

Jeff Arch’ın hikayesini konu alan “Sleepless In Seattle” filmi, başarılı yönetmen Nora Ephron tarafından 1993 yılında beyazperdeye aktarılmıştır. Eşini kaybeden Sam Baldwin, oğlunu da yanına alarak Seattle’a taşınmaktadır. Karısı Maggie’nin acısının uzaklaşmak isteyen baba ve oğul, seneler geçmesine rağmen aynı sıkıntıyı yaşamaya devam etmektedir. Uykusuzluk sorunu yaşayan Johan, babasının yeni bir kadın bulması için elinden geleni yapacaktır. Bir Noel akşamı radyo kanalına bağlanan Sam, yeni bir aşka yelken açacaktır.

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Nora Ephron

Oyuncular: Meg Ryan, Tom Hanks, Bill Pullman

Fragman

Sevginin Bağladıkları Benzeri Filmler;

 • Maskeli Süvari (2013) - IMDb: 6.4
 • Örümcek Adam 2 (2004) - IMDb: 7.3
 • Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3 (2019) - IMDb: 7.5

19. Hayal Şarkısı (1996) - IMDb: 6.9

Tom Hanks Filmleri

Yönetmenliğini ve senaristliğini Tom Hanks’ın yaptığı “Hayal Şarkısı” filmi, The Wonders’ın “That Thing You Do!” şarkısından uyarlanmıştır. Başrollerinde Tom Hanks, Tom Scott, Steve Zahn ve Johnathon Schaech yer almaktadır. Yerel bir yetenek yarışmasına katılan davulcunun sakatlanması üzerine başlayan macera, genç satıcının yerine çalmayı kabul etmesiyle bambaşka bir hayata dahil olacaktır.

Tür: Dram, Komedi

Yönetmen: Tom Hanks

Oyuncular: Tom Hanks, Liv Tyler, Charlize Theron

Fragman

Hayal Şarkısı Benzeri Filmler;

 • Ölümsüz Aşk (1994) - IMDb: 7.6
 • Gazap Ateşi (2004) - IMDb: 7.7
 • Pacific Rim (2013) - IMDb: 6.9

18. Charlie Wilson’ın Savaşı (2007) - IMDb: 7.0

Tom Hanks Filmleri

“Charlie Wilson’s War” Afganistan’da yaşanan Sovyet işgali sırasında SSCB’ye karşı direnen mücahitlerin gizli silah finansını konu almaktadır. Başrollerinde Tom Hanks, Julia Roberts, Amy Adams, Emily Blunt yer almaktadır. Gerçek bir hayat öyküsünden beyazperdeye aktarılan film, mücahitlere gizli silah ve finansal destek sağlayan Teksaslı kongre üyesi Charlie Wilson’un başına gelenleri ele almaktadır.

Tür: Dram, Komedi

Yönetmen: Mike Nichols

Oyuncular: Julia Roberts, Tom Hanks, Philip Seymour Hoffman

Fragman

Charlie Wilson'un Savaşı Tarzı Filmler;

 • Çılgın İkili 2 (2003) - IMDb: 6.6
 • Yasak Bölge 9 (2009) - IMDb: 7.9
 • Overlord Operasyonu (2018) - IMDb: 6.6

17. The Post (2017) - IMDb: 7.2

Tom Hanks Filmleri

Yönetmenliğini ve yapımcılığını Steven Spielberg’in yaptığı “The Post” filmi, 1971 yılında Pentagon etrafından dönen yasal süreci ele almaktadır. Başrollerinde Meryl Streep, Tom Hanks ve Sarah Paulson’un oynadığı filmde, Pentagon’dan sızan bilgileri yayınlama kararı alacaklardır.  Bilgilerin sızdırılması ile büyük bir skandalı ortaya çıkaran Katharine Graham, büyük bir hukuk mücadelesini başlatacaktır.

Tür: Dram, Gerilim

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Meryl Streep, Tom Hanks, Sarah Paulson

Fragman

The Post Tarzı Filmler;

 • Ölüme Bir Bakış (1985) - IMDb: 6.4
 • İtalyan Usulü Soygun (1969) - IMDb: 7.3
 • Sürprizli Gece (2020) - IMDb: 5.6

16. Kızlar Sahada (1992) - IMDb: 7.2

Tom Hanks Filmleri

Penny Marshall yarafından yönetilen “A Leahue of Their Own” filmi, gerçek hayattaki All-American Girls Profesyonel Beyzbol Ligi’ni konu etmektedir. 1992 yılında beyaz perdeye aktarılan filmin başrollerini Geena Davis, Tom Hanks, Madonna ve Lori Petty oynamaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında beyzbolun geri planda kalmasını istemeyen sektör liderleri, dünyanın dört bir yanından oyuncu bulmak için birlikler göndermektedir. Büyük bir emekle toplanan takım, yönetici Jimmy Dugan’ın alkol alışkanlıklarıyla kötü bir duruma gelecektir.

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Penny Marshall

Oyuncular: Tom Hanks, Geena Davis, Lori Petty

Fragman

Kızlar Sahada Tarzı Filmler;

 • Uzay Oyunları (2013) - IMDb: 6.6
 • Daha Hızlı Daha Öfkeli (2003) - IMDb: 5.9
 • Army of One (2020) - IMDb: 5.2

15. Büyük (1988) - IMDb: 7.3

Tom Hanks Filmleri

Tom Hanks’ın 4 farklı dalda ödül aldığı “Big” filmi, 1988 yılında beyazperdeye aktarılmış dram ve fantastik filmdir. Filmin başrollerinde Tom Hanks, Elizabeth Perkins, David Moscow ve Robert Loggia yer almaktadır. Filmin başkarakteri Josh, bir lunaparka gitmektedir. Lunapark içerisinde yer alan dilek makinesine büyümek istediğini söylemesi üzerine her şey bambaşka bir hal almaktadır. Josh’un dileğini kabul eden makine, onu yetişkin bir adam olarak dünyaya getirecektir.

Tür: Dram, Fantastik

Yönetmen: Penny Marshall

Oyuncular: Tom Hanks, Elizabeth Perkins, Robert Loggia

Fragman

Big Benzeri Filmler;

 • Çılgın Çocuklar (2001) - IMDb: 5.5
 • Conan (2011) - IMDb: 5.2
 • 5. Dalga (2016) - IMDb: 5.2

14. Terminal (2004) - IMDb: 7.3

Tom Hanks Filmleri

Başrolünde Tom Hanks’ın yer aldığı “The Terminal” filmi, tam 18 yıl Paris-Charles de Gaulle Havalimanı’nda yaşayan Mehran Karimi Nasseri’den esinlenmiştir. En İyi Yönetmen Oscar’ına sahip Steven Spielberg’in yönettiği Terminal filmi, 2004 yılında vizyona girmiş en sevilen dram-komedi filmleri arasında yer almaktadır. Filmin konusu; Viktor Navorski’nin pasaportunun geçersiz olması üzerine ABD’ye girememesiyle başlamaktadır. Ülkesine geri dönmek için hazırlanan adam, TV’de gördüğü bir haber karşısında şoka girmektedir. Ülkesinde savaş çıktığını duyan adam, ABD tarafından da reddedilmesi üzerine havaalanında yaşamayı öğrenecektir.

Tür: Dram, Komedi

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Hanks, Catherine Zeta-Jones, Stanley Tucci

Fragman

The Terminal Tarzı Filmler;

 • Alive (2020) - IMDb: 6.2
 • Dünya Yetmez (1999) - IMDb: 6.4
 • Canavar (2008) - IMDb: 7.0

13. Sully (2016) - IMDb: 7.4

Tom Hanks Filmleri

“En Yüksek Görev” adlı otobiyografi kitabından uyarlanan Sully, En İyi Film Oscar’ı sahibi Clinton Eastwood yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. 2009 yılında arızalanan yolcu uçağını büyük bir başarıyla Hudson Nehri’ne indiren kahraman pilot Chesley Sullenberger’i konu etmektedir. 155 yolcunun hayatını kurtarmayı başarmış Chesley, her ne kadar halk ve medya tarafından taktir ediliyor olsa da firmanın taktirini kazanamayacaktır.

Tür: Dram

Yönetmen: Clint Eastwood

Oyuncular: Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney

Fragman

Sully Benzeri Filmler;

 • Bitirim İkili 2 (2001) - IMDb: 6.6
 • Hesaplaşma (2016) - IMDb: 7.3
 • Rusya'dan Sevgilerle (1963) - IMDb: 7.4

12. Bulut Atlası (2012) - IMDb: 7.4

Tom Hanks Filmleri

Aynı isimli romandan beyazperdeye uyarlanan, bilim kurgu filmleri türünde izleyenlerin büyük beğenisini kazanan Bulut Atlası filmi başrollerinde Halle Berry, Tom Hanks, Hugo Weaving ve Jim Sturgess yer almaktadır. 1850 yılında Pasifik Okyanusu’ndan zorlu bir geçiş yapmakta olan gezgin, zor durumda olan bir besteci, California’da yaşayan bir gazeteci, yeraltı dünyasından kaçan bir yayıncı ve ölüm hücresinde değiştirilmiş bir servis elemanının tarih koridorunda kaderlerinin değişimine şahit olacaksınız.

Tür: Bilim Kurgu, Dram

Yönetmen: Lana Wachowski, Tom Tykwer, Lilly Wachowski

Oyuncular: Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent

Fragman

Cloud Atlas Tarzı Filmler;

 • Günah Şehri (2014) - IMDb: 6.5
 • My Spy (2020) - IMDb: 6.3
 • Kaçak (1993) - IMDb: 7.8

11. Saving Mr. Banks (2013) - IMDb: 7.5

Tom Hanks Filmleri

Tom Hanks’ın en sevilen filmleri arasında yer alan “Saving Mr. Banks” filmi, ünlü sinemacı Walt Disney’in kızlarına film yapmak için söz veren Mary Poppins’i anlatmaktadır. Romanın orijinal sahibi P.L. Travers’dan izin alması gereken Mary, Londra’dan Hollywood’a Disney projesi için gelecektir. Pamuk Prenses ve Avcı filminin senaristi John Lee Hancock tarafından yönetilen film, başrollerinde Colin Farrell, Jason Schwartzman, Emma Thompson yer almaktadır.

Tür: Dram, Komedi

Yönetmen: John Lee Hancock

Oyuncular: Tom Hanks, Emma Thompson, Paul Giamatti

Fragman

Saving Mr. Banks Benzeri Filmler;

 • Ocean's 13 (2007) - IMDb: 6.9
 • Swamp Thing (2019) - IMDb: 7.5
 • Bright (2017) - IMDb: 6.3

10. Casuslar Köprüsü (2015) - IMDb: 7.6

Tom Hanks Filmleri

Steven Spielberg tarafından yönetilen “Bridge of Spies” filmi, kendisini ansızın Soğuk Savaş ve Sovyetlerin ele geçirdiği Amerikalı U-2 pilotunun pazarlığı içerisinde bulmaktadır. Başrollerinde Tom Hanks, Mark Rylance, Amy Ryan ve Alan Alda’nın yer aldığı film, 8 farklı dalda ödüle layık görülmüştür. Aksiyon dolu casus filmleri türünü seven okurlarımız için Tom Hanks'in harika oyunculuk sergilediği bu yapım iyi bir tercih olacaktır.

Tür: Dram, Gerilim

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Hanks, Mark Rylance, Scott Shepherd

Fragman

Casuslar Köprüsü Tarzı Filmler;

 • Zor Kazanç (2013) - IMDb: 6.4
 • Katil Avcısı (2018) - IMDb: 6.6
 • Sonun Başlangıcı (1993) - IMDb: 7.6

9. Apollo 13 (1995) - IMDb: 7.6

Tom Hanks Filmleri

Lost Moon kitabından beyazperdeye uyarlanan Apollo 13 filmi, 1970’te başarısızlıkla sonuçlanan Ay görevini konu etmektedir. Başrollerinde Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon ve Ed Harris yer almaktadır. Filmin konusu; aya çıkmak için hazırlanan ünlü astronot Jim Lovell, Jack Swigert ve Fred Haise’ın iyi giden görevinin korkunç bir sonla buluşmasını anlatmaktadır. Astronotlar aya varmadan önce oksijen tanklarında patlama meydana gelmektedir. Ölümle burun buruna gelen Apollo 13 ekibi, NASA’nın desteğiyle dünyaya dönmeyi başarabilecek mi?

Tür: Dram

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Tom Hanks, Bill Paxton, Gary Sinise

Fragman

Apollo 13 Benzeri Filmler;

 • Van Helsing (2004) - IMDb: 6.1
 • Deja Vu (2006) - IMDb: 7.1
 • Sarışın Bomba (2017) - IMDb: 6.7

8. Azap Yolu (2002) - IMDb: 7.7

Tom Hanks Filmleri

Max Allan Collins’in “Road to Perdition” adlı romanından beyazperdeye uyarlanan film, Sam Mendes yönetmenliğinde izleyiciyle buluşmuştur. Başrollerinde Tom Hanks, Paul Newman, Tyler Hoechlin ve Jude Law yer almaktadır. Ekonomik krizin eşiğine gelmiş Amerika halkı, farklı işler ile uğraşan insanlara şahitlik edecektir. Michael Sullivan adında bir adam, para kazanmak için John Rooney’e tetikçi olarak çalışmaktadır. Rooney’in oğlu, tetikçinin babasına kendisinden daha yakın olmasını yediremeyerek tüyler ürpertici olaylara baş vuracaktır. Tetikçinin oğlunun da olaylara girmesi sonucu her şey bambaşka bir hal alacaktır.

Tür: Dram, Suç

Yönetmen: Sam Mendes

Oyuncular: Tom Hanks, Tyler Hoechlin, Paul Newman

Fragman

Road to Perdition Benzeri Filmler;

 • Başka Gün Öl (2002) - IMDb: 6.1
 • Zor Ölüm 4.0 (2007) - IMDb: 7.1
 • Tomris (2019) - IMDb: 4.6

7. Philadelphia (1993) - IMDb: 7.7

Tom Hanks Filmleri

Jonathan Demme yönetmenliğinde 1993 yılında beyazperdeye aktarılmış “Philadelphia” filmi, 1980’li yıllarda Amerika’da meydana gelen AIDS salgınını konu almaktadır. Başrollerini Tom Hanks, Denzel Washington, Antonio Banderas ve Mary Steenburgen yer almaktadır. Filmin baş karakteri Andrew Beckett, eşcinsel bir avukat olarak bilinmektedir. Çalıştığı hukuk bürosunda AIDS olduğu öğrenilmesi sonrasında işinden atılan avukat, hukuk bürosuna açtığı davayla haklarını savunmayı tercih edecektir.

Tür: Dram

Yönetmen: Jonathan Demme

Oyuncular: Tom Hanks, Denzel Washington, Mary Steenburgen

Fragman

Philadelphia Benzeri Filmler;

 • Tarzan Efsanesi (2016) - IMDb: 6.2
 • Malefiz (2014) - IMDb: 7.0
 • New York'tan Kaçış (1981) - IMDb: 7.2

6. Yeni Hayat (2000) - IMDb: 7.8

Tom Hanks Filmleri

Yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis aldığı “Cast Away” filmi, Güney Pasifik Okyanusu üzerinde düşen bir uçağın hikayesiyle başlamaktadır. Hayatta kalma filmleri türünü seven okurlarımız için özellikle seçtiğimiz Cast Away filmi başrollerinde Tom Hanks, Helen Hunt, Chris Noth ve Jennifer Lewis’ın yer aldığı filmde, ıssız bir adaya düşen FedEx çalışanının mücadelesi konu edilmektedir. 2000 yılında beyazperdeye aktarılan Yeni Hayat filmi, Tom Hanks’ın 73. Akademi Ödüllerinde Oscar’a aday gösterilmiştir.

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Tom Hanks, Helen Hunt, Nick Searcy

Fragman

Cast Away Benzeri Filmler;

 • Kardeşim İçin (2013) - IMDb: 6.8
 • U-571 (2000) - IMDb: 6.6
 • Savaşçılar (1979) - IMDb: 7.6

5. Kaptan Phillips (2013) - IMDb: 7.8

Tom Hanks Filmleri

BAFTA ödüllü İngiliz yönetmen ve senarist Paul Greengrass’ın yönettiği “Captain Phillips” filmi, 2009 yılında Somalili korsanlar tarafından rehin tutulan ticari denizci kaptan Richard Phillips’i anlatmaktadır. Başrollerini Tom Hanks ve Barkhad Abdi’nin paylaştığı film, 2013 yılında beyazperdeyle buluşmuştur.

Tür: Gerilim, Dram

Yönetmen: Paul Greengrass

Oyuncular: Tom Hanks, Catherine Keener, Barkhad Abdi

Fragman

Captain Phillips Benzeri Filmler;

 • Güzel Dedektif (2000) - IMDb: 6.3
 • Münih (2005) - IMDb: 7.5
 • Hulk (2003) - IMDb: 5.6

4. Sıkıysa Yakala (2002) - IMDb: 8.1

Tom Hanks Filmleri

Hollywood’un ünlü oyuncularından Leonardo DiCaprio ve Tom Hanks’ın başrollerinde oynadığı “Catch Me if You Can” filmi, meşhur çek dolandırıcısı Frank Abagnale’den esinlenerek beyazperdeye uyarlanmıştır. Adeta bir ajan ve suçlu arasında geçen film, FBI’yı defalarca kandırmayı başarmış azılı bir suçlunun hayat hikayesini anlatmaktadır.

Tür: Dram, Suç

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken

Fragman

Catch Me İf You Can Benzeri Filmler;

 • Siyah Giyen Admalar (2019) - IMDb: 5.6
 • Fantastik Dörtlü (2005) - IMDb: 5.7
 • İtalyan İşi (2003) - IMDb: 7.0

3. Er Ryan’ı Kurtarmak (1998) - IMDb: 8.6

Tom Hanks Filmleri

Savaş filmleri türünde Steven Spielberg tarafından beyazperdeye aktarılan “Saving Private Ryan” filmi, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan olayları ele almaktadır. Dört oğlunu savaşa göndermiş bir annenin hikayesini konu eden filmde, yalnızca Er Ryan hayatta kalacaktır. Annesinin tek umutdur olan Ryan, savaştan sağ salim dönebilecek mi? Adeta can pazarının yaşandığı savaş yerinden gelen haberler anneyi paramparça edecektir.

Tür: Dram, Aksiyon

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Ryan Hurst, Tom Hanks, Tom Sizemore

Fragman

Saving Private Er Ryan Tarzı Filmler;

 • Rambo: Son Kan (2019) - IMDb: 6.1
 • Gizli Kod (2017) - IMDb: 6.3
 • Ninja Kaplumbağalar (2014) - IMDb: 5.8

2. Yeşil Yol (1999) - IMDb: 8.6

Tom Hanks Filmleri

Ödüllü filmler listesinde izleyen herkesin beğesini kazanmış bir yapım ile karşınızdayız. Frank Darabont’un yazdığı ve yönettiği “The Green Mile” filmi, Stephen King’in “Yeşil Yol” adlı romanından beyazperdeye uyarlanmıştır. Başrollerinde Michael Clarke Duncan, Tom Hanks, Sam Rockwell, David Morse ve Doug Hutchison’un yer aldığı film, “En İyi Film Ödülü”, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü”, “ En İyi Senaryo Ödülü” ve “ En İyi Özgün Müzik Ödülü” almıştır. Film, bir hastane görevlisi ile mahkum arasında geçen dramatik öyküyü konu etmektedir.

Tür: Dram, Fantastik

Yönetmen: Frank Darabont

Oyuncular: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse

Fragman

The Green Mile Tarzı Filmler;

 • Son Samuray (2003) - IMDb: 7.7
 • Transformers (2014) - IMDb: 5.6
 • Amazon'da Fırtına (1984) - IMDb: 6.9

1. Forrest Gump (1994) - IMDb: 8.8

Tom Hanks Filmleri

Gelmiş geçmiş en iyi filmler listesinde her daim kendisine yer bulan Forrest Gump, 1994 yılında gösterime giren filmin başrollerinde Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Sally Field ve Mykelti Williamson yer almaktadır. Saf ve IQ seviyesi düşük bir genci anlatan Forrest Gump, sayısız olaya şahitlik edecektir. Şans eseri Elvis Presley, Nixon ve Kennedy gibi ünlü isimlerle tanışan Gump, Amerika'nın yakın tarihindeki birçok olaya şahitlik edecektir.

Tür: Dram, Komedi

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Tom Hanks, Gary Sinise, Robin Wright

Fragman

Forrest Gump Benzeri Filmler;

 • Soldado (2018) - IMDb: 7.1
 • X Men 2 (2003) - IMDb: 7.4
 • Kıyamet Melekleri (2010) - IMDb: 5.3
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
3
2
2
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.