Ödüllü Filmler - Oscar Ödülü Alan En İyi 26 Film Önerisi

Ödüllü Filmler - Oscar Ödülü Alan En İyi 26 Film Önerisi
18.01.201616:52

Ödüllü filmler listesinde, tüm zamanlarda Oscar ödülünü almış en iyi filmleri bir araya getiriyoruz. Sizler de listemizde yer alan Oscar ödüllü filmleri bulabilir, bol ödüllü filmler arasında izlemedikleriniz varsa hiç vakit kaybetmeden izleyebilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 21.10.2020 10:37

Bol Ödüllü Filmler – Son Yıllara Damga Vuran Bol Ödüllü Oscar Filmleri

Ödüllü filmler listemizde yer alan birbirinden güzel ve etkileyici filmleri bir araya getirdik. İşte, Oscar Ödüllü filmler listesinde sinema eleştirmenlerinden tam not alan yıllara göre göre sıralanmış bol ödüllü filmler...

Ödüllü Filmler;


26. Parasite (2019) IMDb: 8.6

ödüllü filmler

Tüm dünyayı kasıp kavuran ve Oscar töreninde birçok ödülü toplayan Parasite, Güney Kore filmleri arasında da gelmiş geçmiş en iyi yapımlardan… Film, iki ailenin yaşamlarını konu edinir. KİM Ailesi, bünyesinde kimsenin çalışmadığı ve fakirlikle içinde yaşayan bir ailedir. PARK Ailesi ise oldukça zengindir. KİM Ailesi üyeleri gerçek kimliklerini saklayarak oldukça zengin olan Park ailesinin içerisin birer birer girmektedir. Bir anda bütün aile üyeleri zenginlik ile karşılaşınca ortaya oldukça komik olaylar silsilesi çıkıyor.

Tür: Komedi, Dram, Gerilim

Fragman


25. The Shape Of Water (2018) IMDb: 7,4

oscar ödüllü filmler

2018 yılında Oscar ödülüne layık görülen The Shape of Water, 4 dalda bu ödülün sahibi olmuştur. Macera, dram ve fantastik türde bir yapım olan Suyun Sesi filmi, 1963 dolaylarındaki Amerikan Soğuk Savaş dönemi anlatan adeta fantastik bir masal… Film hakkında yapılan en büyük eleştirilerin başında tamamen Oscar ödülüne oynamış olması olarak gösterilmektedir. Bize göre bu çok ağır bir eleştiri. Suyun Sesi filmi gerçekten her haliyle Oscar ödülünü hak eden bir yapım.

Fragman


24. Moonlight (2017) IMDb: 7,4

oscar ödüllü filmler

İnsan ilişkilerini ve insanın kendisini fark etmesini konu alan Ay Işığı filmi, 2016 yılında vizyona giren ve Oscar ödüllü bir filmdir. Filmde, siyahi genç bir adamın çocukluğundan yetişkinliğe kadar Miami'nin zor bir mahallesinde, hayatta kalma mücadelesini anlatır. Dram filmleri arasında oldukça başarılı bir yapım olan Moonlight, gerçekten izleyiciyi kendisine bağlayan bir eser…

Fragman


23. Birdman (2015)

Oscar ödüllü filmler

2015 yılında vizyona giren ve 2016 Oscar ödüllerinde birçok değerli ödülün sahibi olan Birdman, bir süper kahramanı canlandıran ünlü aktör Michael Keaton'ın, Broadway oyunlarına tırmanma mücadelesini oldukça etkileyici şekilde aktaran kara mizah komedi türünde harika bir yapım. Başrollerinde Emma Stone ve Edward Norton’un yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alejandro G. Iñárritu oturmaktadır.

Fragman


22. Spotlight (2016) IMDb: 8,1

oscar ödüllü filmler

The Boston Globe gazetesinde çalışanların, rahiplerin çocukları taciz ettiğine dair skandalı çözmeye ve bölgedeki Katolik kilisesinin de bu olayı örtmeye çalışmasının anlatıldığı film gerçek bir hikayeye dayanıyor. Asıl gerçeği araştıran gazetecilerin önüne, kilise çalışanlarından ve avukatlardan oluşan bir engel çıkar... Spotlight filmi 2015 Venedik ve Toronto film festivallerinde de yerini alacak.

FRAGMAN


21. 12 Years Of Slave (2014) IMDb: 8,1

oscar ödüllü filmler

1841 Yılının savaş öncesi amerika'sında özgür bir zenci olan Solomon Northup, müzik işi için kendisiyle görüşmek isteyen iki adam tarafından alıkonulup, köle olarak satılmasını, başından geçenleri ve 12 yıllık esaretini gözler önüne seriyor.

FRAGMAN


20. Her (2013) IMDb: 8,0

oscar ödüllü filmler

Oscar ödüllü filmler listemizde yer alan ve en iyi filmler listesinde de kendisine yer bulan HER (AŞK) oldukça etkileyici yapımdır. Eşinden boşanan bir adamın yalnızlığını anlatan filmde, bir gün reklamda gördüğü ve bir yazılımın işine yarayacağını düşünür ve satın alır. Bu sayede yalnızlıktan kurtulan Theodore’yi gelecek günlerde oldukça ilginç olaylar beklemektedir. Böylesi orijinal filme her zaman denk gelemezsiniz. Oscar ödülünü sonuna kadar hak eden bu yapımı mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Fragman


19. Gravity (2013) IMDb: 7,7

oscar ödüllü filmler

Bilim kurgu filmleri adı altında çekilen uzayı anlatan filmler arasında Oscar ödülünü alan Gravity, Dr. Ryan Stone’nin ilk uzay görevine çıkmasını konu edinmektedir. Görev arkadaşı ise emeklilik planı yapan astronot Matt’dir. Son uzay yolculuğu görevlerinde bir enteresanlık meydana gelir. İki astronot uzay boşluğunda dağılmaktadır. Oldukça heyecan ve gerili barındıran Oscar ödülü almış bu filmde oldukça güzel vakitler geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Fragman


18. Argo (2013) IMDb: 7,7

oscar ödüllü filmler

Gerçek bir hayat hikayesini anlatan bir film olan “Argo” altı Amerikalıyı kurtarmak için düzenlenen, İran rehine krizinin sahne arkasında ortaya çıkan ve halkın yıllar sonra öğrendiği gizli bir operasyonu incelemektedir. İran devriminin kontrol edilemeyecek noktaya ulaştığı dönemde, 4 Kasım 1979′da militanlar Tahran’daki ABD elçiliğine saldırırlar ve içeride bulunan 52 Amerikalıyı rehin alırlar. Ancak tüm bu kaosun ortasında altı Amerikalı kaçmayı başarır ve Kanada büyükelçisinin evine sığınır. Burada devreye Ben Affleck önderliğin CIA devreye girer ve inanılmaz bir plan oluşturulur.

FRAGMAN


17. Artist (2012) IMDb: 7,9

oscar ödüllü filmler

Michel Hazanavicius’un son filmi Artist’te başrolü üstlenen Jean Dujardin, muhteşem performansı ve Cannes’da kazandığı En İyi Erkek Oyuncu ödülünün rüzgarıyla şimdiden Oscar’larda adı geçen oyunculardan. Konuşmasız, siyah-beyaz ve eski filmler gibi saniyede 22 kare çekilen Artist, sessiz film çağına bir saygı duruşu niteliğinde…

FRAGMAN


16. Zoraki Kral (2011) IMDb: 8,0

oscar ödüllü filmler

İngiliz Kraliyet Ailesi, önemli bir sorun ile karşı karşıyadır. Kral V. George öldüğünde krallık makamı büyük çocuğu Edward' a kalmıştı fakat Edward bu makamı istemiyordu çünkü Amerikalı bir sevgilisi vardı ve onunla evlenmek istiyordu. Kraliyet ailesinden birisi İngiliz kadınlardan başkasıyla evlenemezdi. Bu yüzden karallık makamını kardeşi VI. George' ye bıraktı. VI. George'nin ise önemli bir rahatsızlığı bulunuyordu. Çocukluğundan beri kekemelik sorunu yaşıyordu ve bu rahatsızlık halka seslenişinde sıkıntı oluşturuyordu. Konuşma günü gelene kadar kekemeliği yenebilmek için dönemin en ünlü konuşma terapisti Lionel Logue' ye giden VI. George' nin bu süreçte yaşadıklarını anlatan filmde başrolde Colin Firth yer alıyor. Ona, Geoffrey Rush, Guy Pearce, Michael Gambon ve Helena Bonham Carter gibi isimler eşlik ediyor. Film 3 dalda Oscar Ödülü' nü kazanmıştır.

FRAGMAN


15. The Social: Facebook (2010) IMDb: 7,7

oscar ödüllü filmler

Oscar ödülünü almış filmler arasında oldukça farklı bir konu işleyen The Social Network, günümüzde halen daha kullanılan ve en büyük sosyal ağ olan Facebook’un alt yapısını anlatan bir yapımdır. Oldukça başarılı bir eser olan Sosyal Ağ filmi, bu zamana kadar Oscar ödülü alan filmler arasında en çok izlenen filmlerden de bir tanesidir. Henüz bu filmi izlemediyseniz, kesinlikle tavsiye ederiz.

Fragman


14. Inception (2011) IMDb: 8,8

oscar ödüllü filmler

Dominick "Dom" Cobb (Leonardo DiCaprio) yetenekli bir hırsızdır. Rüya görme anında insanların bilinçaltına girerek önemli sırları çalmaktadır. Son kurbanı Japon işadamı Saito (Ken Watanabe) 'dir. Saito'nun bilinçaltının derinliklerinde dolaşırken ölen karısı Mal'i görür ve çalma işi başarısız olur. Yaşana bu olaydan sonra Dom artık bir kaçaktır ve son bir kez “Başlangıç” tamamlaması gerekmektedir.

FRAGMAN


13. Inglourious Basterd (2010) IMDb: 8,3

oscar ödüllü filmler

Inglourious Basterd filmi ikinci dünya savaşında geçmektedir. Eğer İkinci Dünya Savaşı’nı anlatan bir film yapacaksanız ve bu film gerçekten konuyu güzelce işleyip izleyiciye etkili bir şekilde ulaştırırsanız, Oscar ödülünü almak aslında hiç de zor değil. Soysuzlar Çetesi filmi, bu dediklerimizi çok iyi şekilde yerine getiren ve vizyona girdiği dönemde en çok izlenen filmler arasında yer almaktadır. Oscar ödülü almış bu filmi mutlaka izlemelisiniz…

Fragman


12. Batman: Dark Knight (2009) IMDb: 9,0

oscar ödüllü filmler

Gotham City'de, Joker ve adamları bir mafya bankasını soyarlar. Soygun sırasında Joker tarafından yönlendirilen adamlar teker teker birbirlerini öldürürler ve Joker parayla birlikte tek başına bankadan çıkar. Bu sırada Batman ve Teğmen Jim Gordon mafyayı ortadan kaldırmak için planlarına yeni ilçe avukatı Harvey Dent'i dahil etmeye karar verirler.

FRAGMAN


11. The Hurt Locker (2009) IMDb: 7,6

oscar ödüllü filmler

Oscar ödülü almış filmlerden bir tanesi olan The Hurt Locker, aynı zamanda en iyi savaş filmleri arasında da yer almaktadır. İnternette bu film ile ilgili bazen düşük notlar görebilirsiniz ancak bu durum biraz Amerikan karşıtlığından dolayı ortaya çıkmaktadır. Amerika’nın Irak’taki savaşını konu alan Ölümcül Tuzak filminde savaş sırasında bombaları imha etme görevi olan timin hikayesini anlatmaktadır. Her sahnesi dolu dolu olan bu filmi tarafsız gözle izlemenizi tavsiye ederiz. Yoksa, ABD bildiğimiz ABD yani…

Fragman


10. Slumdog Millionaire (2009) IMDb: 8,0

oscar ödüllü filmler

Hindistan' ın en fakir bölgelerinden birinde dünyaya gelen Jamal, çocukluğundan itibaren dünyanın zorluklarıyla mücadele etmektedir. Diğer çocukların aksine başından geçen olaylardan ders çıkaran ve idealist bir çocuk olan Jamal' in tek hayali soruları yanıtlayıp büyük ödülü kazanacağı bir yarışmaya katılmaktır. Jamal çeşitli maceralar atlatır ve gün gelir bu yarışmaya başvurur. Başvurusu kabul edilen Jamal sonunca hayalini kurduğu yarışmacı koltuğundadır. Okula gidememiş olan Jamal soruları bildikçe hile yaptığından şüphe edilir. Son soruya kadar gelen genç adam program süresinin bitmesi ve bir sonraki programa kalması bahanesiyle polis tarafından sorguya alınır. Böyle zor soruları nasıl bildiğine dair sorguya alınır. Başından geçen olaylar, şansının yardımıyla soruların cevaplarını bilmesine neden oluyordu. Tüm sorulara nasıl cevap verdiğini anlatan Jamal' e polisler de inanmaya başlamıştı. Başrolünde Dev Patel' in rol aldığı film, Bollywood' un tüm dünyaya armağan ettiği ve en iyi yabancı film Oscar Ödülü' nü kazanan filmdir.

FRAGMAN


9. Pan'ın Labirenti (2007) IMDb: 8,2

oscar ödüllü filmler

10 yaşındaki Ofelia, hamile annesi ile beraber üvey annesi Yüzbaşı Vidal'ın ormanın içerisinde asilerle savaştığı karargahına taşınmak zorunda kalır. Bu durumdan hiç hoşnut olmayan Ofelia, evin arka bahçesinde esrarengiz bir labirent keşfeder. Labirentin içerisinde yaşayan Pan adındaki yaratık küçük kızın tüm yaşamını değiştirecektir. Pan, Ofelia'ya aslında bir prenses olduğunu ama sadakatini kanıtlamak için üç korkunç görevi tamamlaması gerektiğini söyler. Başarılı olamadığı takdirde, gerçek prenses olduğunu asla kanıtlayamayacak ve geröek babası olan kralı bir daha asla göremeyecektir.

FRAGMAN


8. The Departed (2007) IMDb: 8,5

oscar ödüllü filmler

Billy Costigan, genç ve çaylak bir polistir. Güney Boston polisinin mücadele ettiği mafya babası Frank Castello’nun bölgesinde yetişmiş olması sebebiyle, polis teşkilatı tarafından mafya içine sızması görevi verilir. Bu sırada bir başka genç polis Collin Sullivan da teşkilat içinde hızlı bir şekilde yükseliştedir. Polis teşkilatı mafya içine köstebek yerleştirmişken aynı şekilde Collin de mafya babası Frank Castello’ ya hizmet etmektedir. Hem teşkilat hem de mafya aralarında köstebek olduğunu anlar ve tespit etmeye çalışır. Genç polisler artık tehlike altındadır. Filmde Leonarda DiCaprio, Matt Damon ve Jack Nicholson başrolleri paylaşmaktadır. Polisiye film olması ve mafya ilişkisi ile birlikte aksiyon anlamında beklentinizi fazlasıyla karşılayacak film, mutlaka izlenilmesi gereken ve 4 dalda Oscar Ödülü almış filmdir.

FRAGMAN


7. Beautiful Mind (2001) IMDb: 8,2

oscar ödüllü filmler

Filmde Nobel ödüllü Amerikalı dahi matematikçi John Nash' in hayat hikayesi konu edilmiştir. Genç yaşından itibaren matematik alanında muhteşem zekaya sahip olan John, tanınan bir adam haline gelir ve üniversitede ders vermeye başlar. Bu sırada şizofreni hastalığına yakalanan fakat bunu bir türlü kabul edemeyen adam, psikiyatrist yardımıyla normale dönmeye çalışır. Bir süre iyi gibi görünse de eşi ve çocuğuna zarar verebilecek derecede hasta olduğu anlaşılınca delilik ve dahilik arasında mücadele vermeye başlar. John Nash karakterine can veren Russel Crowe' a Jennifer Connelly, Paul Bettany, Josh Lucas ve Adam Goldberg eşlik etmektedir. Film gerçek bir hayat hikayesini detaylı biçimde anlatan başarılı bir dram filmidir. 4 dalda Oscar ödülü almıştır.

FRAGMAN


6. The Lord Of The Rings: The Return Of The King (2001) IMDb: 8,8

oscar ödüllü filmler

Sauron' un orduları güçlenmeye ve orta dünyayı yavaş yavaş ele  geçirmeye başlamıştır. Elde ettiği bölgeler ile iyice güçlenen Sauron' a karşı tek başına mücadele etmek ne insanlar ne elfler ne de cüceler için mantıklı olmayacaktır. Güçlerini birleştirmezlerse Sauron hepsini tek tek yok edebilecek güce sahiptir. Aralarında geçmişten gelen husumetler olsa da hepsini kulak arkası edip Sauron' a karşı tek yumruk olmaya karar verirler. Bu sırada Frodo başa bela olan yüzüğü yok etmek için yola çıkmıştır. Yanında ona yardımcı olması için Samwise vardır. Zorlu yolculukta başlarına bir sürü olay gelir fakat en büyük ihaneti Gollum' dan görürler. Tüm ordular Frodo' nun hamlesini beklemektedir fakat yüzüğü yok etmek o kadar da kolay değildir. Film ilk iki serinin devamı olan üçüncü filmdir. Bu film ilk iki filme göre çok daha etkili olmuş ve 11 dalda aday gösterildiği Oscar Ödülleri' nin hepsini kazanmıştır. Bu başarısıyla da Ben Hur ve Titanik' in ardından 11 dalda ödül kazanan film aynı zamanda Oscar kazanan ilk fantastik filmdir.

FRAGMAN


5. Titanic (1997) IMDb: 7,8

oscar ödüllü filmler

James Cameron tarafından yönetilen Titanik, 14 dalda Oscar Ödülüne aday gösterilmiş ve Ben Hur'dan sonra 11 ödül ile en çok film alan ikinci film olarak bir döneme adeta damgasını vurmuştur.. Leonardo DiCaprio ile tüm dünyanın tanışmasını sağlayan film olma özelliğini de taşır. Filmin konusu dönemin en büyük gemisi Titanic ile yola çıkan bir zengin kadın ve gemiye kaçak olarak giren fakir bir adamın arasındaki hikayeyi anlatmaktadır. Sevmediği bir adam ile evlendirilmek zorunda bırakılan kadının ressam olan genç adam ile kısa süreli de olsa yaşadıkları büyük aşk izleyenlerde büyük etki yaratmıştır. Batmaz denen devasa gemi bir buz dağı ile karşılaşmış ve gövdesinden aldığı darbe ile yaralanmıştır. Darbenin etkisiyle su almaya başlayan gemi henüz ilk seferinde okyanusun derin sularına gömülmüş ve ardında yarım bir aşk hikayesi bırakmıştır. Başrollerde Leonardo Dicaprio ve Kate Winslet' in yer aldığı efsane film, 200 milyon dolar bütçesiyle döneminin en büyük bütçeli filmi ve 2 milyar 185 milyon dolar hasılat elde ederek döneminin en fazla gişe yapan filmi oldu. Aynı zamanda 1 milyar dolar barajını aşan ilk film olan Titanik, geminin batışının 100. yılı neticesinde 3 boyutlu olarak tekrar yayınladı.

FRAGMAN


4. Schhindler's List (1993) IMDb: 8,9

oscar ödüllü filmler

Oskar Shindler isimli adam Nazi askerlerine metal sefer tası üreten bir fabrika sahibidir. Polonya' da bulunan fabrikasında üretim yapan adam, Nazi güçlerinin Yahudiler üzerinde uyguladığı baskı ve yok etme politikası sebebiyle onlara sahip çıkmak için 1.100 adet Yahudi' ye fabrikasında iş vermiştir. Baskılar iyice artınca ve burada çalışan kişilerin de asıl durumu öğrenilince ortalığın karışacağını bilen Shindler kurtaracağı insanların listesini hazırlar. Bu listeler ile tüm çalışanlarının hayatını kurtarmaya çalışan adamın onurlu davranışını anlatan film, gerçekten yaşanan bir hikayeye dayanmaktadır. Spilger yönetimindeki film 7 Oscar Ödülü almış kült tarih filmleri arasında yer alır.

FRAGMAN


3. The Silence Of The Lambs  (1991) IMDb: 8,6

oscar ödüllü filmler

Clarice, yeni mezun olan bir FBI ajanıdır. Sapkın bir katili bulmakla görevlendirilir. Kurbanlarının derilerini yüzen bu katil, bir kadını esir almıştır ve Clarice' nin görevi bu kadını kurtarmaktır. Bu işi nasıl yapabileceğini düşünen Clarice' nin aklına değişik bir fikir gelir. Başka bir katilden yardım istemek. Ünlü psikopat doktor Hannibal insan eti yiyen vahşi bir yamyamdır. Eğer onun güvenini kazanır ve onunla yakınlaşabilirse asıl katili yakalamak için istediği bilgileri alabilecektir. Film yüksek ilgi görmüş ve 2 dalda Oscar ödülüne layık görülmüştür.Bu başarıyla da Hannibal Lecter serisinin çekilmesini sağlamıştır. Oyuncu kadrosunda Jodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn, Ted Levine ve Kasi Lemmons gibi isimleri barındıran yapım kült gerilim filmleri arasındadır. Ayrıca film Oscar Ödülü kazanan ilk ve tek korku-gerilim filmidir.

 FRAGMAN


2. The Godfather 2 (1974) IMDb: 9,0

oscar ödüllü filmler

Film ilk Baba filminden iki yıl sonra çekilmiştir. İlk filmin devamı niteliğindedir. Michael Corleone, büyük bir güce ulaşmıştır fakat rakiplerinin ailesine zarar vermesini engellemeye çalışmaktadır. Mafya dünyasında büyümek demek ailenin tehlikeye girmesi demekti. Zekasını kullanan ve bu şekilde güçlenen bir adam iken, gelişen olaylar karşısında çileden çıkmaya başlamıştır. Zekasının yerini artık gaddar ve acımasız bir ruh hali almıştır. Bu yeni kimliği yüzünden yapmak istemediği suçlara yönelmiştir. Sicilya' dan Amerika' ya göç eder. Film devam filmi olarak ödül kazanan ilk filmdir ve 6 adet ödül kazanmıştır. 1993 yılında tarihi, kültürel ve estetik olarak önemli filmler arasına seçilen filmin orjinali ABD Ulusal Film arşivinde koruma altına alınmıştır. 

FRAGMAN


1. Ben Hur (1959) IMDb: 8,1

oscar ödüllü filmler

1959 yılında yayınlanan film, tarihi bir romanın beyaz perdeye uyarlanmış halidir. Ben Hur adındaki zengin Yahudi adam arkadaşının ihanetine uğrar ve kürek mahkumu haline gelir. Zengin bir hayat yaşarken en dibi gören adam, bu ihanetin öcünü alacağına dair yemin eder. Kürek mahkumlarının kısa ömürlerine karşın içindeki intikam duygusu ile yaşama sarılmıştır Ben Hur. Filmde Hz. İsa' nın elinden su içtiği adam olan Ben Hur' un zorluklara karşı mücadelesi anlatılıyor. Filmde Charlton Eston, Jack Hawkings, Haya Harareet ve Stephen Boyd gibi isimler yer almaktadır. Film tam 11 dalda Oscar Ödülü kazanarak en çok dalda ödül toplayan ilk film olmuştur.

FRAGMAN


Önerilen İçerik: En İyi Filmler, Unutulmaz Filmler ve Film Önerileri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1944
1534
409
119
1340
156
153
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 6
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.