Oscar Ödülü Almış En İyi 10 Film
 • DOLAR4,73780.13
 • EURO5,49080.33
 • ALTIN193,677-0.21
 • BIST94.5520.12

Oscar Ödülü Almış En İyi 10 Film

Oscar Ödülü Almış En İyi 10 Film

Oscar Ödülü' ne layık görülmüş filmlerin en iyilerini ve bu ödül ile bir ilke imza atan filmleri listeledik. İşte sinema dünyasının en değerli ödülünü alan en değerli filmleri...

Haber güncelleme tarihi 13.06.2018 10:23

ben hur posterBEN HUR

1959 yılında yayınlanan film, tarihi bir romanın beyaz perdeye uyarlanmış halidir. Ben Hur adındaki zengin Yahudi adam arkadaşının ihanetine uğrar ve kürek mahkumu haline gelir. Zengin bir hayat yaşarken en dibi gören adam, bu ihanetin öcünü alacağına dair yemin eder. Kürek mahkumlarının kısa ömürlerine karşın içindeki intikam duygusu ile yaşama sarılmıştır Ben Hur. Filmde Hz. İsa' nın elinden su içtiği adam olan Ben Hur' un zorluklara karşı mücadelesi anlatılıyor. Filmde Charlton Eston, Jack Hawkings, Haya Harareet ve Stephen Boyd gibi isimler yer almaktadır. Film tam 11 dalda Oscar Ödülü kazanarak en çok dalda ödül toplayan ilk film olmuştur. 

FRAGMAN


 

the silence of the lambs posterKUZULARIN SESİZLİĞİ (THE SILENCE OF THE LAMBS)

Clarice, yeni mezun olan bir FBI ajanıdır. Sapkın bir katili bulmakla görevlendirilir. Kurbanlarının derilerini yüzen bu katil, bir kadını esir almıştır ve Clarice' nin görevi bu kadını kurtarmaktır. Bu işi nasıl yapabileceğini düşünen Clarice' nin aklına değişik bir fikir gelir. Başka bir katilden yardım istemek. Ünlü psikopat doktor Hannibal insan eti yiyen vahşi bir yamyamdır. Eğer onun güvenini kazanır ve onunla yakınlaşabilirse asıl katili yakalamak için istediği bilgileri alabilecektir. Film yüksek ilgi görmüş ve 2 dalda Oscar ödülüne layık görülmüştür.Bu başarıyla da Hannibal Lecter serisinin çekilmesini sağlamıştır. Oyuncu kadrosunda Jodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn, Ted Levine ve Kasi Lemmons gibi isimleri barındıran yapım kült gerilim filmleri arasındadır. Ayrıca film Oscar Ödülü kazanan ilk ve tek korku-gerilim filmidir.

FRAGMAN


 

the departed posterKÖSTEBEK (THE DEPARTED)

Billy Costigan, genç ve çaylak bir polistir. Güney Boston polisinin mücadele ettiği mafya babası Frank Castello’nun bölgesinde yetişmiş olması sebebiyle, polis teşkilatı tarafından mafya içine sızması görevi verilir. Bu sırada bir başka genç polis Collin Sullivan da teşkilat içinde hızlı bir şekilde yükseliştedir. Polis teşkilatı mafya içine köstebek yerleştirmişken aynı şekilde Collin de mafya babası Frank Castello’ ya hizmet etmektedir. Hem teşkilat hem de mafya aralarında köstebek olduğunu anlar ve tespit etmeye çalışır. Genç polisler artık tehlike altındadır. Filmde Leonarda DiCaprio, Matt Damon ve Jack Nicholson başrolleri paylaşmaktadır. Polisiye film olması ve mafya ilişkisi ile birlikte aksiyon anlamında beklentinizi fazlasıyla karşılayacak film, mutlaka izlenilmesi gereken ve 4 dalda Oscar Ödülü almış filmdir.

FRAGMAN


 

the godfather part 2 posterBABA 2 (THE GODFATHER PART II)

Film ilk Baba filminden iki yıl sonra çekilmiştir. İlk filmin devamı niteliğindedir. Michael Corleone, büyük bir güce ulaşmıştır fakat rakiplerinin ailesine zarar vermesini engellemeye çalışmaktadır. Mafya dünyasında büyümek demek ailenin tehlikeye girmesi demekti. Zekasını kullanan ve bu şekilde güçlenen bir adam iken, gelişen olaylar karşısında çileden çıkmaya başlamıştır. Zekasının yerini artık gaddar ve acımasız bir ruh hali almıştır. Bu yeni kimliği yüzünden yapmak istemediği suçlara yönelmiştir. Sicilya' dan Amerika' ya göç eder. Film devam filmi olarak ödül kazanan ilk filmdir ve 6 adet ödül kazanmıştır. 1993 yılında tarihi, kültürel ve estetik olarak önemli filmler arasına seçilen filmin orjinali ABD Ulusal Film arşivinde koruma altına alınmıştır. 

FRAGMAN


 

 

 

titanic posterTİTANİK (TITANIC)

James Cameron tarafından yönetilen Titanik, 14 dalda Oscar Ödülüne aday gösterilmiş ve Ben Hur'dan sonra 11 ödül ile en çok film alan ikinci film olarak bir döneme adeta damgasını vurmuştur.. Leonardo DiCaprio ile tüm dünyanın tanışmasını sağlayan film olma özelliğini de taşır. Filmin konusu dönemin en büyük gemisi Titanic ile yola çıkan bir zengin kadın ve gemiye kaçak olarak giren fakir bir adamın arasındaki hikayeyi anlatmaktadır. Sevmediği bir adam ile evlendirilmek zorunda bırakılan kadının ressam olan genç adam ile kısa süreli de olsa yaşadıkları büyük aşk izleyenlerde büyük etki yaratmıştır. Batmaz denen devasa gemi bir buz dağı ile karşılaşmış ve gövdesinden aldığı darbe ile yaralanmıştır. Darbenin etkisiyle su almaya başlayan gemi henüz ilk seferinde okyanusun derin sularına gömülmüş ve ardında yarım bir aşk hikayesi bırakmıştır. Başrollerde Leonardo Dicaprio ve Kate Winslet' in yer aldığı efsane film, 200 milyon dolar bütçesiyle döneminin en büyük bütçeli filmi ve 2 milyar 185 milyon dolar hasılat elde ederek döneminin en fazla gişe yapan filmi oldu. Aynı zamanda 1 milyar dolar barajını aşan ilk film olan Titanik, geminin batışının 100. yılı neticesinde 3 boyutlu olarak tekrar yayınladı.

FRAGMAN


 

beautiful mind posterAKIL OYUNLARI (BEAUTIFUL MIND)

Filmde Nobel ödüllü Amerikalı dahi matematikçi John Nash' in hayat hikayesi konu edilmiştir. Genç yaşından itibaren matematik alanında muhteşem zekaya sahip olan John, tanınan bir adam haline gelir ve üniversitede ders vermeye başlar. Bu sırada şizofreni hastalığına yakalanan fakat bunu bir türlü kabul edemeyen adam, psikiyatrist yardımıyla normale dönmeye çalışır. Bir süre iyi gibi görünse de eşi ve çocuğuna zarar verebilecek derecede hasta olduğu anlaşılınca delilik ve dahilik arasında mücadele vermeye başlar. John Nash karakterine can veren Russel Crowe' a Jennifer Connelly, Paul Bettany, Josh Lucas ve Adam Goldberg eşlik etmektedir. Film gerçek bir hayat hikayesini detaylı biçimde anlatan başarılı bir dram filmidir. 4 dalda Oscar ödülü almıştır.

FRAGMAN


 

slumdog millionaire posterMİLYONER (SLUMDOG MILLIONAIRE)

Hindistan' ın en fakir bölgelerinden birinde dünyaya gelen Jamal, çocukluğundan itibaren dünyanın zorluklarıyla mücadele etmektedir. Diğer çocukların aksine başından geçen olaylardan ders çıkaran ve idealist bir çocuk olan Jamal' in tek hayali soruları yanıtlayıp büyük ödülü kazanacağı bir yarışmaya katılmaktır. Jamal çeşitli maceralar atlatır ve gün gelir bu yarışmaya başvurur. Başvurusu kabul edilen Jamal sonunca hayalini kurduğu yarışmacı koltuğundadır. Okula gidememiş olan Jamal soruları bildikçe hile yaptığından şüphe edilir. Son soruya kadar gelen genç adam program süresinin bitmesi ve bir sonraki programa kalması bahanesiyle polis tarafından sorguya alınır. Böyle zor soruları nasıl bildiğine dair sorguya alınır. Başından geçen olaylar, şansının yardımıyla soruların cevaplarını bilmesine neden oluyordu. Tüm sorulara nasıl cevap verdiğini anlatan Jamal' e polisler de inanmaya başlamıştı. Başrolünde Dev Patel' in rol aldığı film, Bollywood' un tüm dünyaya armağan ettiği ve en iyi yabancı film Oscar Ödülü' nü kazanan filmdir.

FRAGMAN


 

schindlers list posterSCHİNDLER'İN LİSTESİ (SCHINDLER'S LIST)

Oskar Shindler isimli adam Nazi askerlerine metal sefer tası üreten bir fabrika sahibidir. Polonya' da bulunan fabrikasında üretim yapan adam, Nazi güçlerinin Yahudiler üzerinde uyguladığı baskı ve yok etme politikası sebebiyle onlara sahip çıkmak için 1.100 adet Yahudi' ye fabrikasında iş vermiştir. Baskılar iyice artınca ve burada çalışan kişilerin de asıl durumu öğrenilince ortalığın karışacağını bilen Shindler kurtaracağı insanların listesini hazırlar. Bu listeler ile tüm çalışanlarının hayatını kurtarmaya çalışan adamın onurlu davranışını anlatan film, gerçekten yaşanan bir hikayeye dayanmaktadır. Spilger yönetimindeki film 7 Oscar Ödülü almış kült tarih filmleri arasında yer alır.

FRAGMAN


 

the king speech posterZORAKİ KRAL (THE KING SPEECH)

İngiliz Kraliyet Ailesi, önemli bir sorun ile karşı karşıyadır. Kral V. George öldüğünde krallık makamı büyük çocuğu Edward' a kalmıştı fakat Edward bu makamı istemiyordu çünkü Amerikalı bir sevgilisi vardı ve onunla evlenmek istiyordu. Kraliyet ailesinden birisi İngiliz kadınlardan başkasıyla evlenemezdi. Bu yüzden karallık makamını kardeşi VI. George' ye bıraktı. VI. George'nin ise önemli bir rahatsızlığı bulunuyordu. Çocukluğundan beri kekemelik sorunu yaşıyordu ve bu rahatsızlık halka seslenişinde sıkıntı oluşturuyordu. Konuşma günü gelene kadar kekemeliği yenebilmek için dönemin en ünlü konuşma terapisti Lionel Logue' ye giden VI. George' nin bu süreçte yaşadıklarını anlatan filmde başrolde Colin Firth yer alıyor. Ona, Geoffrey Rush, Guy Pearce, Michael Gambon ve Helena Bonham Carter gibi isimler eşlik ediyor. Film 3 dalda Oscar Ödülü' nü kazanmıştır.

FRAGMAN


 

the lord of the rings return of the king posterYÜZÜKLERİN EFENDİSİ KRALIN DÖNÜŞÜ (THE LORD OF THE RINGS RETURN OF THE KING)

Sauron' un orduları güçlenmeye ve orta dünyayı yavaş yavaş ele  geçirmeye başlamıştır. Elde ettiği bölgeler ile iyice güçlenen Sauron' a karşı tek başına mücadele etmek ne insanlar ne elfler ne de cüceler için mantıklı olmayacaktır. Güçlerini birleştirmezlerse Sauron hepsini tek tek yok edebilecek güce sahiptir. Aralarında geçmişten gelen husumetler olsa da hepsini kulak arkası edip Sauron' a karşı tek yumruk olmaya karar verirler. Bu sırada Frodo başa bela olan yüzüğü yok etmek için yola çıkmıştır. Yanında ona yardımcı olması için Samwise vardır. Zorlu yolculukta başlarına bir sürü olay gelir fakat en büyük ihaneti Gollum' dan görürler. Tüm ordular Frodo' nun hamlesini beklemektedir fakat yüzüğü yok etmek o kadar da kolay değildir. Film ilk iki serinin devamı olan üçüncü filmdir. Bu film ilk iki filme göre çok daha etkili olmuş ve 11 dalda aday gösterildiği Oscar Ödülleri' nin hepsini kazanmıştır. Bu başarısıyla da Ben Hur ve Titanik' in ardından 11 dalda ödül kazanan film aynı zamanda Oscar kazanan ilk fantastik filmdir.

FRAGMAN


EN İYİ FİLMLER

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Dram Filmi

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Psikolojik Film

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Aksiyon Filmi

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Polisiye Film

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Savaş Filmi

Aamir Khan Kimdir ve Filmleri Nelerdir?

 

İlkay Engin

NeOldu.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.