Gerilim Filmleri - Gerilim Türünden En İyi Filmler (2020 Güncel)

Gerilim Filmleri - Gerilim Türünden En İyi Filmler (2020 Güncel)
13.01.201613:21

En İyi gerilim filmleri listesi ile karşınızdayız. Son yılların en çok izlenen gerilim filmleri listesinde ödüllü gerilim filmleri başta olmak üzere, aksiyon gerilim ve korku gerilim filmlerini bir araya getirdik. İşte, soluksuz izlenecek gerilim filmleri

Haber güncelleme tarihi 01.06.2020 17:06

Gelmiş Geçmiş En İyi Gerilim Filmleri

Gerilim filmleri listemizde, son yılların en çok izlenen ve yeni gerilim filmleri bir araya getirildi. IMDB Puanı yüksek en iyi gerilim filmlerini bu listede bulabilirsiniz. İşte, bol ödüllü gerilim filmleri ve psikolojik gerilim filmlerinin yer aldığı tüm zamanların en güzel film önerileri.

Gerilim Filmleri;


47. Parazit (2019) IMDb: 8.6

gerilim-filmleri-012.jpg

2019 yılında vizyona giren ve Oscar ödülünün sahibi olan Parazit, birbirinden farklı görüşlere sahip ve farklı hayatlar yaşan iki ailenin oldukça esrarengiz olan hikayesini ele almaktadır. KİM Ailesi bünyesinde hiç kimse çalışmamaktadır ve fakirlik içinde yaşamaktadır. Aile üyeleri gerçek hikayelerini ve kimliklerini saklayarak zengin bir aile olan Park ailesinin içerisin birer birer girmektedir. Fakir ve tembel olan insanlar bir anda zengin bir ailenin içine girince ortaya gerilimi yüksek, komik ve dramatik olaylar çıkmaya başlar. Son yılların en başarılı filmleri arasında gösterilen Parazit isimli yapımı kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Fragman


46. Joker (2019) IMDb: 8.5

gerilim-filmleri-008.jpg

Batman çizgi romanlarından bildiğimiz ve tüm zamanların en kötü karakterleri arasında gösterilen JOKER, 2019 yılının dram ve gerilim türünde en iyi filmleri arasında. Başrollerinde Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz gibi başarılı isimler yer alıyor. Filmde, Başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in hayatını konu alan filmde Phoenix’in oyunculuğu izleyenleri büyülüyor.

Fragman


45. Fracture (2007) IMDb: 7.2

en iyi gerilim filmleri

Fracture yani “Cinayet Gecesi”, başrollerinden Anthony Hopkins, Ryan Gosling ve Rosamund Pike’nin yer aldığı gerilim dolu etkileyici bir film. Thomas Crawford, kendisini aldattığı eşini bir gece silahla kafasından vurup, olay yerine polisleri çağırmıştır. Olay yerine gelen polis Rob Nunally ise cesedi görünce şoka girer çünkü yerde yatan kişi sevgilisi Jennefier’dır. Crawford her şeyi kabul etmiş ve kendisine avukat atanmasını reddetmiştir. Davaya bakın savcı Will’in ise özel bir büroya geçmeden önceki son davasıdır. Herkes Crawford’un bu davadan ceza alacağını düşünse de bazı beklenmedik olaylar yaşanacaktır

Fragman

44. The Invisible Man (2020) IMDb: 7.2

gerilim-filmleri-017.jpg

2020’nin en başarılı yapımlarından The Invisible Man, kontrolcü ve baskıcı erkek arkadaşına daha fazla dayanamayıp evden kaçan Cecelia isimli kadının yaşadıklarını ele alıyor. Filmde, Cecilia evden kaçtıktan sonra kendisini tehlikeye sokan her şeyden uzaklaşmaya çalışır. Kendisine yardım etmesi için kardeşine gider. Aynı zamanda kardeşinin arkadaşı ve kızı da olaya dahil olur. Ancak hiç beklenmedik bir olay yaşanır. Cecilia’nın erkek arkadaşının intihar ettiği ve servetinin büyük kısmını Cecilia’ya bıraktığı ortaya çıkar. Bu haber gerçek mi yoksa tuzak mı?

Fragman


43. Knives Out (2019) IMDb: 8.0

gerilim-filmleri-009.jpg

IMDb’de en yüksek puanlardan bir tanesine sahip olan Knives Out, başrolünde Daniel Craig’in yer aldığı efsaneler arasına girecek bir yapım. Beyin yakan ve ters köşe filmler listesinde de yer verdiğimiz Knives Out, gerilimin ve aksiyonun hiçbir zaman dinmediği filmlerden. Konusu; Gizemli bir cinayetin ardından bir dedektif olaya dahil olur ve bütün aileyi sorguya alır. Oldukça zeki olan dedektif, her an kargaşaya elverişli bir aile ile tanışır. Cinayet soruşturması sırasında bazı gerginlikler meydana gelir ve kanlı bir savaş başlar. Dedektif bu savaştan en doğru sonuca ulaşabilecek midir?

Fragman


42. Zodiac (2007) IMDb: 7.7

gerilim-filmleri-021.jpg

Gerilim filmleri arasında konuyu ince ince nakış gibi işleyen bir film arıyorsanız Zodiac, tam da sizin aradığınız bir yapım. Film, uzun yıllar boyunca bölge savcıları ile dalga geçen ve bir türlü yakalanmayan seri katilin hikayesini ele alıyor. Katilin ele geçirilmesi için 4 idealist adam gerekirse hayatlarını heba edecektir. Bütün yaşamları bu uğurda yok olur gider. Aralarında birisi mücadeleye devam edecektir.

Fragman


41. Bird Box (2018) 6.6

gerilim-filmleri-001.jpg

Netflix filmleri listesinde üst sıralarda yer alan 2018 yapımlı harika bir gerilim filmi… Son yılların en çok izlenen gerilim filmlerinden Bird Box isimli yapım 5 yıl öncesinde yaşananları izleyiciyle buluşturuyor. Filmde, dünya bir anda kaosa sürüklenmiş insanlar bit şeyin etkisinde kalmış gibi her kendilerine zarar vermeye başlamıştır. Malorie ve iki çocuğu hayatta kalabilmiş ve bir zaman sonra oldukları yerden ayrılma vakitleri gelmiştir. Bu durum hiç kolay olmayacaktır. Peşlerinde birileri vardır… Peki, peşinde olanlar insan mı, hayvan mı yoksa canavar mı?

Fragman


40. The Hurt Locker (2008) IMDb: 7.6

gerilim-filmleri-016.jpg

Gerilim ve savaş türünü bir arada barındıran görebilirsiniz ancak bu durum biraz Amerikan karşıtlığından dolayı ortaya çıkmaktadır. Amerika’nın Irak’taki savaşını konu alan Ölümcül Tuzak filminde savaş sırasında bombaları imha etme görevi olan timin hikayesini anlatmaktadır.

Fragman


39. Blood Diamond (2006) IMDb: 8.0

gerilim-filmleri-002.jpg

Tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilen Blood Diamond isimli yapım, bir balıkçı, bir hırsız ve sayıca iş adamı değerli bir elmasın peşine düşerler. Film, Afrika’da günümüzde de devam eden elmas ticaretinin iç yüzünü konu almaktadır.

Fragman


38. Mulholland Dr. (2001) IMDb: 8.0

gerilim-filmleri-011.jpg

Betty isimli genç kadının tek hayali vardır: Hollywood'da ünlü bir oyuncu olabilmek. Bu amaç uğruna çabalayan kadın çalışır çabalar ve iyi bir oyuncu olur. Sonunda beklediği fırsatı yakalayan Betty için Hollywood kapısı açılır. Ünlü bir kadın oyuncu ile tanışan Betty için işler farklı ilerlemeye başlar. Bir gün ikili arabada beraber ilerlerken Mulholland kavşağına geldiklerinde kaza yaparlar. Kaza sonrası zihin karışıklığı meydana gelir ve Betty ile diğer kadının hafızaları yer değiştirmeye başlar.

Fragman


37. Enemy (2013) IMDb: 6.9

gerilim-filmleri-006.jpg

Başrollerinde Jake Gyllenhaal, Melanie laurent, Sarah Gordon ve Joshua Peace gibi başarılı oyuncuların yer aldığı 2013 yapımlı Enemy, gerilim ve gizem türünden film arayan okurlarımız için etkileyici bir yapım. Filmde, Adam isimli karakterimiz hiçbir şeyden zevk almayan hatta kız arkadaşı ile cinsle ilişkiye bile girmek istemeyen birisidir. Bir gün bir tavsiye üzerine film izlemeye karar verir. İzlediği filmde, kendisini Anthony Clair isimli oyuncuda görür ve onu takip etmeye karar verir. Bir gün yolları kesişecektir ve hayatları geri döndürülemez şekilde birbirlerine geçecektir.

Fragman


36. Us (2019) IMDb: 6.9

gerilim-filmleri-020.jpg

En yeni gerilim filmleri arasında yer alan, 2019 yapımlı US, Adelaide ve Gabe Wilson çiftinin sene sonunda iki çocuklarıyla beraber Kuzey Kaliforniya tatile gitmesini ve burada yaşadıkları gizem ve gerilim dolu olayları ele alır.

Fragman


35. A Quiet Place (2018) IMDb: 2018

gerilim-filmleri.jpg

Listemizde, okurlarımıza özellikle izlemeleri gerektiğini düşündüğümüz, gerilim dolu etkileyici bir yapım. Filmde, iki çocuklu aile kırsal bir yerde sessiz bir şekilde yaşamaktadır. Aile bireyleri hiçbir şekilde konuşmamaktadır. Ancak, bunun nedeni sağlıkla ilgili olumsuz bir durum değildir. Sesten uzak olmak zorundadırlar çünkü, yaşadıkları evin çevresinde ailenin peşinde olan bilinmez bir varlık bulunmaktadır. Bir gün çocuklardan biri istemden de olsa bir sese neden olunca bütün düzen alt üst olacaktır.

Fragman


34. The Babadook (2014) IMDb: 6.8

gerilim-filmleri-014.jpg

Dram ve korkunun, gerilim ile birleştiği, konusu çekimleriyle izleyenleri ekrana bağlayan The Babadook,  eşini trafik kazasında kaybeden Amelia ve 7 yaşındaki oğlu Samuel’in yaşadıklarını izleyiciye aktarmaktadır. Amelia, günün birinde oğlunun kitapları arasında Mister Babadook adlı oldukça gizemli bir kitap bulur ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Fragman


33. Locke (2013) IMDb: 7.1

gerilim-filmleri-010.jpg

Yer aldığı güzel yapımlarla ismini duyuran ve son yılların en beğenilen oyuncularından birisi olan Tom Hardy’nin, başrolünde yer aldığı gerilim dolu bir film. İyi bir işi ve mutlu bir ailesi olan Ivan Locke, aldığı bir haber yüzünden hayatı darmaduman olur. Arabasına binip evden ayrılan Locke, telefon ile aranır. Hayatını ve kariyerini kurtarmak için o gece araba kullanırken zamana karşı telefonda elinden ne geliyorsa yapmak zorundadır.

Fragman


32. Captain Philips (2013) IMDb: 7.8

gerilim-filmleri-003.jpg

2009 yılında Somalili korsanlar tarafından rehin tutulan ticari denizci kaptan Richard Phillips’i mürettebatının yaşadıklarını ele alan film, gerçek bir olaydan esinlenmiştir. Filmin başrollerini Tom Hanks ve Barkhad Abdi’nin paylaştığı film, 2013 yılında en çok izlenen gerilim filmleri arasında yer almıştır.

Fragman


31. The Ghost Writer (2010) IMDb: 7.2

gerilim-filmleri-015.jpg

The Gost isimli bir romandan uyarlanan ve başrollerinde Ewan Mc Gregor, Jon Bernthal, Tim preece ve Jim Belush’un yer aldığı film, İngiliz Başbakanın anılarını yazmak için tutulan yazarın hayatını izleyiciye aktarır. Yazar, anıları yazarken bir anda kendisini CIA’den silah endüstrisine Beyaz Saray’dan Downing Street 10’a kadar uzanan  bir ağır içerisinde kaldığını görür. Aynı zamanda anısını yazdığı Başbakanın, İngiliz vatandaşını gizli yoldan CIA’ye vererek sorgulanmasına izin verdiği için yargılandığını öğrenir.

Fragman


30. Ratsasan (2018) IMDb: 8.2

gerilim-filmleri-013.jpg

Hint filmleri arasında gerilim ve aksiyon dolu sahneleriyle izleyicinin beğenisinin kazanan Ratsasan… Filmde başrolde bulunan Arun, aslında seri katillerle ilgili film çekmek isteyen yardımcı yönetmendir ancak ailesi onun baskıyla beraber polis olmaya zorlamıştır. Görevi sırasında liseli kızları öldüren seri katille karşılaşmıştır ve Arun kızları öldüren bu sapkını yakalamak için ne gerekiyorsa yapacaktır.

Fragman


29. Uncut Gems (2019) IMDb: 7.5

gerilim-filmleri-019.jpg

Howard Ratner mücevher satıcısıdır ve mücevher işinin yanı sıra bahise büyük paralar yatırmaktadır. Büyük borçların altında kalan Ratner’ın günün birinde başına talih kuşu konar. Elinde bir taş geçmiştir ve bu taşı NBA’da bir oyuncuya vermek zorunda kalır. Ona göre bu taş şans getirmektedir. Ratner’da hayatının bahsini oynamaya karar verir. Bu oyunu oynarken çevresindeki insanlarla da ilişkisini dengede tutmak zorundadır.

Fragman


28. Doctor Sleep (2019) IMDb: 7.4

gerilim-filmleri-005.jpg

Danny çocukluğunda ve gençliğinde yaşadığı olaylardan sonra çökmüş, hayattan bezmiş ve kendisini alkolik hale getirmiştir. Kendisini tekrardan normal hayata adapte etmek için New Hampshire kasabasına taşınır bir destek grubu ile karşılaşır. Danny, o zamana kadar görmediği parlak bir ışıltıya sahip olan küçük bir kızl Abra Stone'la tanıştığında geçmişiyle barışır ve Abra'nın hayatta kalabilmesi için iblislerle zorlu bir mücadeleye girişir.

Fragman


27. John Wick 3: Parabellum (2019) IMDb: 7.4

gerilim-filmleri-007.jpg

John Wick serisinin en son filmi… Adı artık ölüm listesinde olan biran önce şehri terk etmelidir. Bütün New York şehrinin katilleri onun peşindeyken yapması gereken tek şey vardır. Şehrin ileri gelenleri ile anlaşma sağlamak ve karşısına gelen herkesi acımasızca öldürmek. Aksiyon ve gerilimin bir saniye bile dinmediği 2019 yapımlı bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

Fragman


26. Citizenfour (2014) IMDb: 8.1

gerilim-filmleri-004.jpg

Gerçek bir hikayeden yola çıkan film, aynı zamanda tüm zamanların en başarılı hacker filmleri listesinde… Citizenfour filmi, NSA ve CIA’da bir dönem çalışmış Amerikalı gazeteci Edward Snowden’ın hayatını izleyiciye aktarmaktadır. Her sahnesi gerilim yüklü bu etkileyici filmi, kesinlikle izlenmesi gereken filmler listesine eklemelisiniz.

Fragman


25. Bridge of Spies (2015) IMDB: 7.6

Gerilim Filmleri

Amerika ile Rusya arasında uzun süre devam eden Soğuk Savaş yıllarına değinen filmin oyuncu kadrosunda Tom Hanks, Mark Rylence, Domenick Lambordozzi, Victor Verhaeghe ve Mark Fichera gibi önemli isimler yer almaktadır. Film, ABD’li bir pilotun Sovyetler’de esir düşmesiyle başlar. Tutsaklığın sonlandırılması için CIA tarafından bir avukat görevlendirilir. Ancak bu görev son derece zor ve risklidir. Tarih, Aksiyon Gerilim filmleri arasında oldukça etkileyici bir yapım Casus Oyunları, mutlaka izlemeniz gereken bir yapım.

Fragman


24. Room (2015) IMDB: 8.1

Gerilim Fİlmleri

Ödüllü gerilim filmleri arasında mutlaka izlemeniz gereken harika bir film. 2015 yılında vizyona giren ve yayınladığı dönem tüm dünyada büyük bir etki yarayan Room ( Gizli Dünya) bir anne ve çocuğunun 5 yıl boyunca tek odada hayatlarını sürmelerini anlatır. Jack ve annesi 5 yılın sonunda yaşadıkları tek odadan kurtulur. Jack’in keşifleri oldukça sansasyonel ve derin izler bırakacak şekilde sarsıcı olacaktır. Toplamda 43 ödül kazanan Room filmi, son yılların en iyi gerilim filmleri listesinde mutlaka yer alan ve aynı zamanda 1 dalda Altın Küre ödülünün de sahibi konumundadır.

Fragman


23. Gone Girl (2014) IMDB: 8.1

Gerilim Fİlmleri

2014 yılında vizyona giren ve gerilim türünün başarılı örneklerinden bir tanesi olan Gone Girl, evliliklerinin 5. yılını kutlamaya hazırlanan Nick ve Amy’nin başından geçen gizem dolu olayları aktarmaktadır. Kutlamanın yapılacağı gün Amy aniden ortadan kaybolur ve bir zaman sonra polisin gözünde Nick, şüphe çekmeye başlar. Rüyasında karısını vahşice öldürdüğünü gören Nick, herkese masum olduğunu anlatmaya çalışsa da çevresi yalanlar ve ihanet ağlarıyla kuşatılmıştır. Gerilim filmleri listesinde mutlaka izlemenizi tavsiye edeceğimiz bir yapım.

Fragman


22. Nightcrawler (2014) IMDb: 7.9

Gerilim Fİlmleri

Gerilim filmleri listesinde bizce mutlaka olması gereken harika bir yapım. Başrollerinde Jake Gyllenhaal, Michael Papajohn, Marco Rodríguez ve Bill Paxton gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Filmde, Lou Bloom isimli karakterimiz kariyerinde zirveye çıkmak için mücadele veren genç ve hırslı bir adamdır. Yaşamı boyunca başarılı olmak için girişilen her yol onun için mubahtır. Yapmayacağı bir şey yoktur. Yaşadığı şehirde meydana gelen olayları fotoğraf ve video makinesiyle bütün açıklığıyla kaydetmeye başlar. Bir süre sonra ülkenin en önemli kanallarından bir tanesinde gece muhabiri olarak işle başlar. Her şey onun için iyi gibi gözükse de bu yolda ilerlemenin bir faturası olacaktır.

Fragman


21. Angels & Demons (2009) IMDB: 6,7

en iyi gerilim filmleri

Dan Brown' ın çok satanlar listesine girmiş kitabından uyarlanan filmde sıradan bir cinayet olayının aslında göründüğü gibi olmadığı ve geçmişi çok eskiye dayanan İllumminati tarikatı ve Vatikan arasındaki hesaplaşma ile alakalı olduğu anlaşılır. Konu hakkında Simge bilim Profesörü Robert Langton Roma' ya davet edilir. 400 yıllık simgeleri ve sembolleri takip ederek olayı aydınlatmaya çalışan Langton'un başından şüpheli olaylar geçer. Öldürülen adamın yeni bir icat geliştirdiği ve bu aletin Vatikan' ı ortadan kaldırmak için gizlendiği ortaya çıkar. Gerilimin ilerleyen dakikalar ile tırmandığı Angels & Demons filminin başrolü usta oyuncu Tom Hanks üstlenmiştir.

Fragman


20. Split (2016) IMDb: 7.5

en iyi gerilim filmleri

Son yılların en iyi gerilim filmleri arasında gösterilen split filmi, 2016 yılında vizyona girdi ve girdiği yıl içerisinde en çok izlenen gerilim filmlerinden bir tanesi oldu. Filmde James McAvoy’un başarılı performansı, gerilim ve psikoloji alanında yer alan filmi daha da güzel bir hale getiriyor. Filmde;  kişilik bölünmesi yaşayan Kevin Crumb ve üç küçük kız kardeşin psikolojinizi altüst edecek hikayesini konu alıyor.

Fragman


19. American Psycho (2000) IMDb: 7.6

en iyi gerilim filmleri

Christian Bale’in olağanüstü performansının yanı sıra senaryosunda da imzasının bulunduğu 2000 yapımı muhteşem bir gerilim filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Bale’in yanı sıra Jared Leto, Chloe Sevigny, Reese Witherspoon ve Willem Dafoe gibi oldukça başarılı oyuncuların da boy gösterdikleri American Psycho filminin yönetmen koltuğunda ise Mary Harron oturuyor.

Fragman


18. Insıde Man (2006) IMDB: 7,6

en iyi gerilim filmleri

Boyacı kılığına giren Dalton ve beraberindeki 3 hırsız Wall Street üzerindeki bir binaya soygun için girerler. Polisin gelmesiyle içerdeki 50 kişiyi rehin alan hırsızlar rehineleri öldürmekle tehdit ederler. Polis her zaman uyguladığı prosedürü uygular ve en iyi dedektiflerinden olan Frazier ve Darius, rehinelerin serbest bırakılması konusunda pazarlık ve ikna için görevlendirir. Dedektifler bu işteki deneyimlerini ve kurnazlıklarını kullanmaya çalıştıkça soyguncuların her zaman bir adım önde olduğunu ve tüm hamlelerine yanıt verdiklerini fark ederler. Zaman geçtikçe olayın içinden çıkamazlar ve konuya banka sahibi ile birlikte bayan bir broker dahil olmak ister. İşler iyice karışmıştır. Dedektiflerin bunun normal bir soygun olmadığı ve ortada dönen olayın ne olduğunu anlamaya çalımaları gerekmektedir. Inside Man'de Danzel Washington, Jodia Foster, Cliwe Owen, Willwm Dafoe gibi isimler yer almaktadır.

Fragman


17. The Butterfly Effect (2004) IMDb: 7.7

en iyi gerilim filmleri

Bilim kurgu ve gerilim film türünün ender örnekleri arasında yer alan The Butterfly Effect filmi, 2004 yılının en iyi psikolojik gerilim filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. Filmin başrollerinde Ashton Kutcher, Amy Smart ve Eric Stoltz’dan yer almaktadır. Filmin konusunda, Evan Treborn, özellikle yoğun strese yaşadığı anlarda baygınlık geçirmektedir ve bunun asıl nedeni çocukluğunda geçirdiği karanlık olaylardır. Zamanda yolculuk yapıp geçmişini düzeltmek isteyen Evan, yepyeni bir geçmiş oluşturmaya başlar ama her şey istediği gibi gider mi? Gerilim dalında mutlaka izlemeniz gereken bir yapım.

Fragman


16. Machinist (2004) IMDB: 7,7

en iyi gerilim filmleri

Trevor, makine üzerine çalışan bir adamdır. Uyuyamama hastalığı olarak bilinen İnsomnia yakalanmıştır. yaklaşık bir yıldrı hiç uyuyamayan adam kilo kaybetmeye ve giderek korkunç görünmeye başlar. Etrafındakiler onun hakkında endişe duymaktadırlar. Bir süre sonra kendi can güvenliklerinden tedirgin olmaya başlayan arkadaşları, Trevor' un da karıştığı bir kazada bir arkadaşlarının sakat kalması üzerine ona karşı cephe alırlar. Artık birlikte çalışmak istemezler ve onu göndermek için yöntemler denerler. Uykusuzluğun verdiği bozuk ruh hali ile halüsilasyonlar görmeye başlayan ve iyice paranoyaklaşan Trevor, etrafındakileri kendisine düşman olarak görmeye başlar. Bu noktadan sonra hayatı adeta kabusa dönecektir. Oyunculuğu ile göz dolduran Christian Bale bu film için 30 kilo vermiştir. The Machinist filmi, gerilim ve dram isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir.

Fragman


15. The Girl Dragon Tattoo (2011) IMDB: 7,8

en iyi gerilim filmleri

Mikael Blomkvist adında başarılı bir yazar, yaptığı hatalı bir yazı sonrasında vali hakkında rüşvet aldığı iddiasını ortaya atmış ve tepkileri üzerine çekmiştir. Hakkında dava açılmış ve çalıştığı kurum onunla çalışmak istemediğini söylemiştir. Mikael işsiz kalmış ve piyasada bu saatten sonra iş bulamayacağını düşünerek üzüntüye düşmüştür fakat birden sürpriz şekilde ona iş teklifi gelir. Büyük bir firma sahibi olan Vanger ailesinden Henrik Vanger ona yıllar önce ortadan kaybolan yeğenini bulmasını ve konuyu araştırmasını söyler. İsveç'e giden yazar onu hep takip eden gizemli bir kız olan Lisbeth ile birlikte konuyu araştırmaya başlar. Olay çözülür fakat beklenmedik sürpriz Lisbeth tarafından yapılır. Girl With The Dragon Tattoo filminde, Daniel Craig ve Rooney Mara başrolleri paylaşıyor. Filmdeki ince detayları yakalayabilmek adına ikinci kere izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Fragman


14. Black Swan (2010) IMDB: 8,0

en iyi gerilim filmleri

Nina adındaki balerinin tek hayali Kuğu Gölü Balesi'nde başrol oynayabilmektir. Eski bir balerin olan annesi kendi elde edemediği hırsları yüzünden kızı üzerinde aşırı baskı kurmaktadır. Bu baskı ile Nina' nın hiç arkadaşı ve sosyal yaşantısı yoktur. Baş dansçıyı değiştirmek isteyen Thomas bu rol için düşündüğü kişinin Nina olduğunu söyleyince Nina en büyük hayalinin gerçek olacağını düşünür fakat bunun için çok çalışması gerekmektedir çünkü baş dansçı hem saf ruhu olan beyaz kuğuyu hem de kötü olan siyah kuğuyu canlandırmaktadır. Nina beyaz kuğuda sorun yaşamasa da siyah kuğu için yetersizdir. Nina' nın rakibi olan dansçı ile arkadaş olurlar fakat ruhsal sorunlar yaşayan Nina halüsilasyonlar görmeye ve içindeki siyah kuğuya karşı mücadele vermeye başlar. Black Swan filmi, gerilim ve dramı birlikte işleyen konusuyla ve Natalie Portman'ın müthiş oyunculuğu ile izlenmesi gereken filmler arasında yer alır.

Fragman


13. The Sixth Tense (1999) IMDB: 8,1

en iyi gerilim filmleri

Küçük bir çocuk ölüleri görebildiğini ve korktuğunu söyler. Özel güçleri olduğunu ve kendisinden başka kimsenin onları göremediğin anlayan çocuk bu durumu psikolog Malcolm' dan başka kimseye anlatamaz. Bu duruma başta inanmayan psikolog gelişen olaylar karşısında inanmaya başlar. Daha sonra çocuğu ölülerin ondan yardım istiyor olabileceğini ve ölüler ile konuşmayı denemesini söyler. Çocuk bunu yapınca ölen küçük bir kız ona neden öldürüldüğünün babasına iletmesini istediğini söyler. Olaylar böyle gelişirken Malcolm bir takım garip olayların farkına varır. Aslında kendisi de bir ölüdür. Konusu ile oldukça şaşırtan ve gerilimi yüksek seviyelere çıkaran The Sixth Sense'de Bruce Willis, Mischa Barton, Haley Joel Osment Donnie Walhberg gibi isimler yer alıyor.

Fragman


12. Shutter Island (2010) IMDB: 8,1

en iyi gerilim filmleri

Suç işleyen akıl hastalarının cezalarını çektiği ve aynı zamanda tedavi gördüğü bir adada gerçekleşen gizemli bir olayı araştırması için görevlendirilen dedektif Teddy ve yardımcısı Chuck adaya gider. Delilerin arasında kalan dedektifler, olayı aydınlatmak için çabalarken bir takım ilginç olaylar ile karşılaşırlar. Bu kafa karıştıran olaylar zinciri ile görev yapmaya çalışan dedektiflerin hikayesi izleyenleri oldukça etkileyecek türden. Filmi izlerken kafa karışıklığı ve beyninizin zorlandığını hissedeceksiniz. Tüm bu akıl oyunları içinde içerdiği yüksek gerilimden dolayı heyecanınızı kontrol edemeyeceksiniz. Başrole Leonardo DiCaprio' ya Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams ve Emily Mortimer gibi isimler eşlik ediyor.

Fragman


11. Taxi Driver (1976) IMDb: 8.3

en iyi gerilim filmleri

Sinema tarihinde unutulmaz eserler arasında yer alan ve gerilim film türünde birçok filme taş çıkartan Taxi Driver filmi, aradan uzun yıllar geçmesine rağmen halen daha değerini kaybetmemiştir. Robert De Niro’nun adeta kanatlandığı, Martin Scorsese’nin hem yönetmen hem de oyuncu kadrosunda yer aldığı filmde emektar bir adamın gece taksi şoförlüğü yapması ve sonrasında gelen şiddet eğilimi anlatılmaktadır.

Fragman


10. Saw (2004) IMDB: 8,3

en iyi gerilim filmleri

Baygın yatan iki adam kendilerine geldiklerinde pis bir banyoda zincirlenmiş halde olduklarını görürler. Daha önce birbirlerini hiç görmemişlerdir ve orada ne aradıklarını bilmiyorlardır. Zincirlerden kurtulmayı denerler fakat bir türlü başaramazlar. Banyoda kanlar içinde yatan bir adam daha vardır. Adamın kafasından darbe alarak öldürüldüğünü görürler. Hiçbir fikri olmayan bu iki adam düştükleri durumdan kurtulmak için düşünmeye başlar ve yerdeki cesetten çıkan ipucu ile olaylar gelişir. Saw filmi, gerek konusuyla gerekse yaşattığı gerilim duygusu ile öncü olma özelliği taşımaktadır. Daha sonra seride 9 film çekilmiştir ve her filmde bir önceki ile ilgili konuları görebilmek mümkündür.

Fragman


9. John Wick 2 (2017) IMDb: 8.4

en iyi gerilim filmleri

İlk serisi ile herkesi kendisine hayran bırakan Keanu Reeves, ikinci filmde de harikalar yaratmaya devam etmektedir. Aksiyon gerilim filmleri alanında oldukça güzel ve başarılı bir eser olan John Wick 2, 2017 yılında çıkan birçok gerilim filmini hem izlenme hem de kazanç bakımından geride bırakmıştır. Filmin konusunda, sakin bir hayat süren John’un başına gelen olaylar sebebiyle bir kez daha suç dünyasına girmesine sebep olan olaylar anlatılmaktadır. İlk filmi izleyenler şimdiden ikinci filmi izlemek için plan yapmıştır ancak henüz John Wick serisini izlemeyenler, bu gerilim dolu filmi kesinlikle izlemelidirler…

Fragman


8. LorkWork Orange (1971) IMDb: 8.4

en iyi gerilim filmleri

Gerilim filmleri dalında oldukça güzel bir film olan A Clockwork Orange, insani değerlerin ayaklar altına alındığı bir gelecekte, Britanya’da geçmektedir. Filmde şiddet bağımlısı bir çete ve onun lideri Alex’in hikayesi anlatılmaktadır. Polis tarafından yakalanan Alex’e ceza verilmez çünkü kobay olarak bir deneyde kullanılır. Stanley Kubrick tarafından Anthony Burgess’ın aynı adlı kitabından beyazperdeye uyarlanan film, aynı anda hem kitap okuyucusunun hem de sinema seyircisinin gönlünü kazanan nandide uyarlamalardan biridir.

Fragman


7. OldBoy (2003) IMDB: 8,4

en iyi gerilim filmleri

En İyi Kore filmleri arasında gösterilen harika bir yapıt. Evli ve bir çocuğu olan Oh Dae-Su sorumsuz hareketleri olan fakat ailesiyle birlikte mutlu şekilde yaşayan bir adamdır. Kızının doğum gününde eve doğru gidecekken kaçırılan adam gözlerini açtığında bir hücrede olduğunu görür. Bu hücre özel olarak tasarlanmıştır ve televizyonu ve yatağı vardır. Kapının altında yemeği verilen adam sebebini sorsa da bir türlü cevap alamamakta ve neden orada olduğunu anlayamamaktadır. Tam 15 yıl boyunca küçük bir odada tutsak olan adam, sonunda serbest bırakılır. Yine ne olduğunu anlayamaz ve tutsak olarak geçen zamanın hesabını sormak için bunu yapanların peşine düşer. İlk gittiği restoranda çalışan bir kız ona kalacak yer verir ve bu yolda yardımcı olacağını söyler. 

Fragman


6. The Shinning (1980) IMDb: 8.5

en iyi gerilim filmleri

Gelmiş geçmiş en iyi gerilim filmleri arasında yer alan The Shining filmi, sinema tarihine adeta damga vurmuştur. Jack Nicholson’ın unutulmaz performansıyla şekillenen filmde yer alan çekimlerde en az filmin konusu kadar başarılıdır.

Fragman


5. The Silence of The Lambs (1991) IMDB: 8,6

en iyi gerilim filmleri

Clarice, yeni mezun olan bir FBI ajanıdır. Sapkın bir katili bulmakla görevlendirilir. Kurbanlarının derilerini yüzen bu katil, bir kadını esir almıştır ve Clarice' nin görevi bu kadını kurtarmaktır. Bu işi nasıl yapabileceğini düşünen Clarice' nin aklına değişik bir fikir gelir. Başka bir katilden yardım istemek. Ünlü psikopat doktor Hannibal insan eti yiyen vahşi bir yamyamdır. Eğer onun güvenini kazanır ve onunla yakınlaşabilirse asıl katili yakalamak için istediği bilgileri alabilecektir. The Silence Of The Lambs yüksek ilgi görmüş ve 2 dalda Oscar ödülüne layık görülmüştür.Bu başarıyla da Hannibal Lecter serisinin çekilmesini sağlamıştır. Oyuncu kadrosunda Jodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn, Ted Levine ve Kasi Lemmons gibi isimleri barındıran yapım kült gerilim filmleri arasındadır.

Fragman


4. The Usual Suspects (1995) IMDb: 8.6

en iyi gerilim filmleri

Gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında gösterilen The Usual Suspects filmi, gerilim filmleri arasında da oldukça önemli bir yerde bulunmaktadır. Filmin konusu; San Pedro’da patlayan bir tekneyi araştıran polis, teknede 27 ceset ve 91 milyon dolarlık uyuşturucu parası bulur ve bu olaydan iki kişi sağ kurtulur. Kurtulanlardan bir tanesini vücudu yanıklarla dolu Macar terörist ve bir tetikçidir. Karakterler arasında bulunan Kint, 6 hafta öncesinde yaşanan bütün olaylar hakkında polise bilgi verir ve sonrasında hikaye resmen başlar… Kesinlikle izlemeniz gereken bir film…

Fragman


3. Seven (1995) IMDb: 8.6

en iyi gerilim filmleri

Bir kişiye gerilim film önerisi yapmak istediğinizde ne olursa olsun Seven filmini kesinlikle belirtmeniz gerekmektedir. Psikolojik ve gerilimin hat safhada yer aldığı bu filmde 7 ölümcül günahı işleyen kişileri tek tek öldüren bir seri katli anlatmaktadır. Yedi Ölümcül Günah, Hıristiyanlık inançlarına göre Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü,Kıskançlık, Oburluk,Yıkıcılık ve Tembellik'tir. İki polis dedektifi bu seri katilin peşindedir. David Fincher imzalı film,sürükleyici konusu ve oyuncuların performanslarıyla tüm dünyada gişede büyük başarı yakalamıştı. Başrollerde Brad Pitt ve Morgan Freeman yer almaktadır.

Fragman


2. Fight Club (1999) IMDb: 8.8

en iyi gerilim filmleri

Sadece en iyi gerilim filmleri arasında değil dünyanın en iyi filmleri arasında da bulunan Fight Club, gelmiş geçmiş en iyi gizem ve gerilim filmleri arasında yer almaktadır. Konusuyla sinemada yeni bir boyut oluşmasına zemin hazırlayan Dövüş Kulübü filminin konusu; hayatının sıradanlığından nefret eden Jack’in hikayesini anlatır. Grup terapilerine giden Jack, burada Marla adında bir kadın ile tanışır. Bir sonra sonra ise hayatının tamamen değişmesini sağlayacak olan Tyler Durden ile… David Fincher'ın kısa sürede kült mertebesine erişen filminin popülerliği dillere destan. Filmin başrollerinde de Brad Pitt, Edward Norton yer almaktadır.

Fragman


1. Inception (2010) IMDb: 8.8

en iyi gerilim filmleri

Inception filmi, konusuyla ve oyuncu performansıyla son yılların en iyi psikolojik gerilim ve aksiyon gerilim filmleri arasında yer alan ve kendi kategorisinde nirvanaya ulaşan filmdir. Bilinçaltı hırsızlığı olarak tabir edilebilecek bir konuda uzman olan Dom Cobb adlı hırsızın hikayesi anlatılmaktadır. Dom Cobb rüya gören kişilerin bilinç altı düşüncelerini çalabilmesiyle ün kazanmış ve kurumsal casusluk adı verilen bir sektörde yer almasını sağlamıştır fakat bu durumun kötü yanı ise uluslararası bir kaçak durumuna düşmüş olmasıdır. Leonardo DiCaprio' nun başrolünde olduğu filmde, Marion Cotillard, Joseph-Gordon Lewitt, Ellen Page ve Michael Caine gibi oyuncular yer almaktadır.

Fragman


Önerilen İçerik: Gizemi İliklerinize Kadar Hissettiren En İyi Film Önerileri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
412
152
51
12
13
19
113
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.