Morgan Freeman Filmleri | Aksiyon ve Komedi Dolu 24 Film

Usta aktör Morgan Freeman'ın muhteşem oyunculuk performanslarıyla harikalar yarattığı en iyi filmlerini bu içeriğimizde bir araya getirdik.
Morgan Freeman Filmleri | Aksiyon ve Komedi Dolu 24 Film

Morgan Freeman Filmleri Listesi

Dünya sinemasının en değerli aktörlerinden Morgan Freeman kariyeri boyunca birçok filmde rol almış ve Oscar ödüllerine layık görülmüştür. Her filminde etkileyici bir oyunculuk sergileyen Morgan Freeman'ın en çok izlenen filmlerini listeledik. İşte usta aktör Morgan Freeman'ın bilim kurgu filmleri ve aksiyon filmleri başta olmak üzere bir çok farklı türe ait mutlaka izlenmesi gereken en iyi 24 filmi...

1. The Minute You Wake up Dead

Morgan Freeman Filmleri
Küçük bir kasabada yaşayan borsacı, utangaç bir garson ile çıkmaya başladıkları andan sonra herkesin akıllarını durduran bir cinayet gerçekleşir. Cinayetin arkasında para olduğunun söylentileri hız kesmeden yayılırken, kasabadaki her suçlu paradan payını almak ister. Şok edici bir olay örgüsü diğerini takip ederken kanlı bir hesaplaşma akıllara durgunluk getiren bir finale sebep olur.

TürGerilim
IMDb4,5
Gösterim
Tarihi
2022
YönetmenMichael
Mailer
OyuncularCole
Hauser
Jaimie
Alexander
Morgan
Freeman

2. Paradise Highway

Morgan Freeman Filmleri
Bir kamyon şoförü, kardeşinin ölümcül bir hapishane eline düştüğünü öğrendiğinde kardeşini kurtarmak için elinden geleni yapmaya hazırdır. Hapishane çetesinin elinden kurtarmak için yasadışı kargo kaçırmak zorunda kalır. FBI ajanları kamyon şoförünün peşine düştüğünde ise Sally isimli bir kız adamın vicdanını zorlamaya başlar.

TürMaceraDramGerilim
IMDb5,5
Gösterim
Tarihi
2022
YönetmenAnna
Gutto
OyuncularJuliette
Binoche
Morgan
Freeman
Hala
Finley

3. Hitman's Wife's Bodyguard (Hitman'in Karısının Koruması)

Morgan Freeman Filmleri

Belalı Tanık filmi ile aksiyon severleri heyecanlandıran seri ikinci filminde Darius Kincaid'in eşinin maceraları anlatılıyor. Sonia Kincaid isimli kadın kocasının mahkemesine kadar düşmanlardan korunmalıdır. Bu görevi üstlenecek olan kişi ise Michael Bryce'dır. Uluslararası mahkemeye kadar koruma altına alınan Kincaid'in peşinde birden çok düşman ve tetikçi vardır.

TürAksiyonKomedi
IMDb6.1
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenPatrick
Hughes
OyuncularMorgan
Freeman
Ryan
Reynolds
Samuel L.
Jackson

4. Kod Adı: Angel (Angel Has Fallen)

Morgan Freeman Filmleri

Aksiyon ve heyecan dolu bu filmde bir suikast suçunun faili olarak görülen özel ajan Mike Banning’in kendini aklama çabaları anlatılıyor. Başkan Allan Trumball’ın yakın koruması olan Mike üstüne atılan suç sebebiyle açığa alınır. Kendini aklamak amacıyla harekete geçen Banning hem düşmanlarına karşı hem de onu suikastçı olarak tanımlayan dostlarına karşı amansızca bir mücadele verecektir.

TürAksiyon
IMDb6.4
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenRic
Roman Waugh
OyuncularMorgan
Freeman
Gerard
Butler
Lance
Reddick

5. Lucy

Morgan Freeman Filmleri

Bilim kurgu türünün en iyi filmlerinden biri olan “Lucy” ünlü yönetmen Luc Besson imzalı olup başrollerinde Scarlett Johansson ve Morgan Freeman yer almıştır. Filmi konusu sıradan bir kadın olan Lucy’nin beraber eğlendiği Richard tarafından kandırılıp suç çetesi için zorla kuryelik yapmasını ve devamında gelişen olayları anlatmaktadır. Ufak bir operasyonla karnına bir torba sentetik uyuşturucu yerleştirilen Lucy maddenin kanına karışmasıyla insanüstü yeteneklere sahip olur. Kanına karışan madde yavaşça algılarını açarken bu durumun ne olduğu öğrenmek için danışacağı kişi profesör Norman (Morgan Freeman) dır.

TürAksiyonBilim Kurgu
IMDb6.4
Gösterim
Tarihi
2014
YönetmenLuc
Besson
OyuncularMorgan
Freeman
Scarlett
Johansson
Min-sik
Choi

6. Olympus: Has Fallen (Kod Adı: Olympus)

Morgan Freeman Filmleri

Aksiyon filmleri türünde gişe de büyük başarılar elde eden bir yapım Kod Adı: Olympus... Amerikan başkanına yapılan bir suikast girişimi ve başkanın esir alınması sonucu yapılan kurtarma operasyonunu anlatmaktadır. Yaptığı bir tercih yüzünden başkanı koruma görevinden alınıp masa başı bir işe verilen Mike Banning devletin başına yapılan saldırı sonrası harekete geçer. Kendine vazife bildiği başkanı koruma işine girişen Mike Pentagon dahil herkesin eli kolu bağlıyken tek başına ve kahramanca öne atılarak başkanı kurtarmaya çalışır. Heyecan ve gerilim dolu sahneleriyle dikkat çeken filmin yönetmenlerini usta yönetmen Antonie Fuqua yapmıştır.

TürAksiyonGerilim
IMDb6.5
Gösterim
Tarihi
2013
YönetmenAntoine
Fuqua
OyuncularMorgan
Freeman
Gerard
Butler
Aaron
Eckhart

7. Now You See Me 2 (Sihirbazlar Çetesi 2)

Morgan Freeman Filmleri

Renkli karakterleri ve akıl dolu sahneleriyle öne çıkan Sihirbazlar Çetesi film serisinde yan rollerden birinde görev alan Morgan Freeman aslında senaryonun en etkili isimlerinden de biridir. İlk bölümüyle izleyenleri kendine hayran bırakan film 2. bölümüyle de bir hayli konuşuldu. Sihirbazlık numaraları yaparak zengin insanları soyan çete aynı zamanda yaptıkları gösterilerle halkında desteklerini arkalarına alırlar. Mahşerin 4 atlısı olarak bilinen sihirbazların numaralarını kimse anlamazken Thaddeus Bradley (Morgan Freeman) tüm gizemi çözebilen tek kişidir.

TürSuçGerilimGizem
IMDb6.5
Gösterim
Tarihi
2016
YönetmenJon
M. Chu
OyuncularJesse
Eisenberg
Mark
Ruffalo
Woody
Harrelson

8. Going in Style (Son Macera)

Morgan Freeman Filmleri

İzlerken kesinlikle keyif alacağınız bir Morgan Freeman filmi olan “Son Macera” 3 yaşlı adamın ilerleyen yaşlarına rağmen hayatlarının son ve en büyük vurgununu anlatmaktadır. Willie, Joe ve Al uzun yıllardır yakın arkadaş olan 3 yaşlı adam olup hayatları boyunca parasızlıkla uğraşmışlardır. 3 yakın arkadaşın kafa kafaya verip düşündükleri tek şey ise daha silah bile tutmayı bilmezken büyük bir banka soygunu yapmaktır. Muhteşem senaryosu ve usta oyuncu kadrosuyla en iyi Morgan Freeman filmlerinden biri olan Son Macera’nın oyuncu kadrosunda Morgan Freeman, Michael Caine ve Alan Arkin rol almıştır.

TürPolisiyeSuçKomedi
IMDb6.6
Gösterim
Tarihi
2017
YönetmenZach
Braff
OyuncularMorgan
Freeman
Michael
Caine
Alan
Arkin

9. Wanted

Morgan Freeman Filmleri

Sinema tarihinin en iyi aksiyon filmlerinden bir olan Wanted ünlü yönetmen Timur Bekmambetov imzalı olup başrollerinde James McAvoy, Angelina Jolie ve Morgan Freeman rol almıştır. Eski bir kiralık katilin oğlu olan Wes babasının yolundan gitmek için can atmaktadır. Bu yolda bulduğu bağlantılardan ilerleyen Wes kendisine bu mesleği öğretecek olan Fox ve Sloan ile birlikte heyecan dolu operasyonlara katılır. Morgan Freeman ve Angelina Jolie’nin muhteşem oyunculuk performansları sunduğu efsanevi film James McAvoy’a kariyer basamaklarını hızlı hızlı çıkartmıştır.

TürAksiyon
IMDb6.7
Gösterim
Tarihi
2008
YönetmenTimur
Bekmambetov
OyuncularMorgan
Freeman
Angelina
Jolie
James
McAvoy

10. Bruce Almighty (Aman Tanrım)

Morgan Freeman Filmleri

Jim Carrey ve Morgan Freeman’ın başrolünde yer aldığı komedi dolu hikayesiyle öne çıkan film Tanrı ile iletişim kuran Bruce Nolan’ın komik hikayesini anlatmaktadır. Her işi yolunda giden Nolan kariyerinde bir hayli ilerlediği günlerde çıkan bir sorun üzerine tanrıya isyan etmeye başlar. Defalarca bu isyanı tekrarlayan Nolan bir anda isyanlarına karşılık alınca ne olduğunu şaşırır. Tanrı’nın kendisiyle iletişime geçtiğini gören Nolan büyük bir şaşkınlık yaşarken Tanrı insan siluetine bürünüp Bruce Nolan’a büyük bir ders vermek ister.

TürFantastikKomedi
IMDb6.7
Gösterim
Tarihi
2003
YönetmenTom
Shadyac
OyuncularMorgan
Freeman
Jennifer
Aniston
Jim
Carrey

11. An Unfinished Life (Yeniden Başlamak)

Morgan Freeman Filmleri

Dağılan bir alenin tekrar bir araya gelme çabalarını yansıtan filmin oyuncu kadrosunda Jennifer Lopez, Robert Redford, Josh Lucas ve Morgan Freeman yer almıştır. Oğlunun ölümüne sebep olduğu gelinini ve torununu görmek istemeyen bir adam yakın arkadaşıyla beraber çiftlik evinde yaşamaktadırlar. Bu sırada genç kadın çocuğunu da yanına alıp büyük babanın evine gelir. Yeniden aile olabilmek için çabalayan insanlar geçmişte yaşanan küslükleri bir yana bırakıp güzel bir gelecek için ellerinden geleni yapacaklardır.

TürDramAile
IMDb7.0
Gösterim
Tarihi
2005
YönetmenPatrick
Hughes
OyuncularMorgan
Freeman
Jennifer
Lopez
Robert
Redford

12. Unleashed (Kır Zincirlerini)

Morgan Freeman Filmleri

Başrolünde Jet Li ve Morgan Freeman’ın rol aldığı efsanevi film acımasız bir canavar olarak yetiştirilen Danny’nin adeta insanlığa geri döneceği zorlu bir hikayeyi anlatmaktadır. Henüz küçük yaşlardan beri Bart Amca dediği adamın yanında dövüştürülmek üzere bir canavar gibi yetiştirilen Danny duygusuz bir canidir. Bir gün Bart ile berberken bir kaza geçirirler ve Bart Komaya girer. Danny ise düşmanları tarafından öldürülmekten kaçarken gözleri görmeyen bir piyanist olan Sam (Morgan Freeman) ve yeğeninin yanına sığınır. Danny’ye aşık olan Victoria onu sevgisi ve şefkatiyle iyi bir insan yapmaya çalışır.

TürAksiyonGerilimDram
IMDb7.0
Gösterim
Tarihi
2005
YönetmenLouis
Leterrier
OyuncularMorgan
Freeman
Jet LiBob
Hoskins

13. Red

Morgan Freeman Filmleri

Eski ve başarılı bir ajan olan Frank Moses artık bu hareketli hayatı bir kenara bırakarak sevdiği kadın olan Sarah ile birlikte sükunet içinde yaşamak ister. Ancak kimliği açığa çıkan Frank ve Sarah’ın hayatı büyük bir tehlike içine düşer. Frank ise eski takımını toplayıp düşmanların üzerine adeta fırtına gibi çökmek ister. Başrollerinde Bruce Wills, Morgan Freeman ve Helen Mirren’in rol aldığı film en iyi aksiyon filmlerinden biridir.

TürAksiyonKomedi
IMDb7.0
Gösterim
Tarihi
2010
YönetmenRobert
Schwentke
OyuncularMorgan
Freeman
Bruce
Willis
Helen
Mirren

14. Invictus (Yenilmez)

Morgan Freeman Filmleri

Hollywood’un ünlü aktör ve yönetmeni Clint Eastwood’un unutulmaz filmlerinden biri olan Yenilmez’in konusu Güney Afrika başkanı Nelson Mandela’nın ülkenin birlik ve beraberliği için ülkenin milli takım kaptanıyla yaptığı anlaşmayı ve işbirliğini anlatmaktadır. Filmin başrollerinde Morgan Freeman ve Matt Damon yer almıştır. 1995 Dünya Kupası’nı fırsat bilen Mandela ülkedeki ayrımcılığı futbolun evrensel dili ile bitirmek ister.

TürDramTarihBiyografi
IMDb7.3
Gösterim
Tarihi
2009
YönetmenClint
Eastwood
OyuncularMorgan
Freeman
Matt
Damon
Tony
Kgoroge

15. The Bucket List (Şimdi Ya da Asla)

Morgan Freeman Filmleri

Sinema dünyasının en iyi aktörlerinden Jack Nicholson ve Morgan Freeman’ın birlikte adeta bir resital sundukları başarılı filmde hayatlarının son günlerini yaşayan iki adamın bu günleri dolu dolu geçirmek için atıldıkları maceraları konu edinmiştir. Kanser hastası olan iki adam hastanede birbirleriyle tanışırlar ve ikisi de kurtuluşlarının olmadığını bilirler. Kendilerine mutlu bir son hazırlamak isteyen iki kafadar şimdiye kadar yapamadıklarını bir listeye yazarlar ve yola çıkarlar. Muhteşem senaryosu ve oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Şimdi Ya da Asla en iyi Morgan Freeman filmlerinden bir tanesidir.

TürMaceraDramKomedi
IMDb7.4
Gösterim
Tarihi
2007
YönetmenRob
Reiner
OyuncularMorgan
Freeman
Jack
Nicholson
Sean
Hayes

16. Driving Miss Daisy (Bayan Daisy ve Şoförü)

Morgan Freeman Filmleri

Morgan Freeman’ın dört dalda Oscar kazanan efsanevi filmi “Driving Miss Daisy” zengin bir kadın olan Bayan Daisy Werthan ile ona şoförlük yapan Hoke’nin ilk başlarda yaşadıkları problemlerin büyük bir dostluğa dönüşmesini anlatmaktadır. Yaşlı bir kadın olmasına rağmen kendisine bir yardımcı alınmasını istemeyen Bayan Daisy kendisine şoför olarak alınan Hoke’u yanında istemez. Her ne kadar ona kötü davransa da karşılığında hep saygı gösteren Hoke en sonunda Bayan Daisy’nin bütün dertlerine ortak olur.

TürDramKomedi
IMDb7.4
Gösterim
Tarihi
1989
YönetmenBruce
Beresford
OyuncularMorgan
Freeman
Jessica
Tandy
Dan
Aykroyd

17. Gone Baby Gone (Kızımı Kurtarın)

Morgan Freeman Filmleri

Oscar ödüllü aktör ve yönetmen Ben Affleck’in yönetmenliğinde çekilen film 4 yaşında bir kızın kaybolması üzerine küçük kızın teyzesinin Patrick Kenzie ve Angie Gennaro isimli iki dedektif tutmasını ve devamında gelişen olayları anlatmaktadır. Boston Polis Karakolu kızı bulamayıp çaresizce beklerken gözü kara olan iki dedektif kızı bulmak için son derece zorlu bir işin içine girerler. Filmin Oyuncu kadrosunda Casey Affleck, Michelle Monaghan ve Morgan Freeman rol almıştır.

TürPolisiyeDram
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2007
YönetmenBen
Affleck
OyuncularMorgan
Freeman
Michelle
Monaghan
Casey
Affleck

18. Lucky Number Slevin (Şanslı Slevin)

Morgan Freeman Filmleri

Son günlerde başına birçok bela gelen Slevin ilk olarak sevgilisi tarafından boynuzlanmış sonra evden kovulmuş bir de üzerine kimlik kartını hırsızın birine kaptırmıştır. Bunca felaket üzerine Los Angeles’tan kaçıp New York’ta oturan yakın arkadaşı Nick Fresher’ın evine giden Slevin’in başı burada da belaya girer. Şehrin en büyük mafyalarından olan Patron ve Haham yeni bir anlaşma yapmış ve haraç bölgelerini ayırmışlardır. Ancak bu anlaşma Patron’un intikamına engel olmayacaktır. Bu sırada patrona borçlu olan Nick Fresher’da kiralık katilin hedefindedir. Ancak ihale Nick’in evinde kalan Slevin’a kalacaktır. Ünlü yönetmen Paul McGuigan imzalı filmin başrollerinde Morgan Freeman, Stanley Tucci ve Robert Forster rol almıştır.

TürPolisiyeGerilimKomedi
IMDb7.7
Gösterim
Tarihi
2006
YönetmenPaul
McGuigan
OyuncularMorgan
Freeman
Stanley
Tucci
Robert
Forster

19. Glory (Zafer)

Morgan Freeman Filmleri

Amerikan iç savaşını konu edinen film 1989 yılında çekilmiş olup ünlü yönetmen Edward Zwick imzalı bir yapımdır. Başrollerinde Matthew Broderick, Cary Elwes, Denzel Washington ve Morgan Freeman’ın rol aldığı film konusu Amerikan iç savaşında siyahilerden oluşturulan askeri timin ayrımcalıklarla mücadelesini anlatmaktadır. Grup komutanı Robert G. Shaw hem kendine yapılmak istenen suikast girişimleriyle hem de siyahilere karşı yapılan ayrımcılıklarla mücadele etmektedir. Morgan Freeman ve Denzel Washington’un mükemmel oyunculuk performansları sunduğu film sinema tarihine damgasını vurmuştur.

TürSavaşTarihDram
IMDb7.8
Gösterim
Tarihi
1989
YönetmenEdward
Zwick
OyuncularMorgan
Freeman
Cary
Elwes
Denzel
Washington

20. Million Dollar Baby (Milyonluk Bebek)

Morgan Freeman Filmleri

Clint Eastwood’un unutulmaz filmlerinden biri olan Milyonluk Bebek kızı ile arasında büyük bir küskünlük olan Frankie Dunn’un affedilmek için harcadığı çabaları gözler önüne sermektedir. Hayata tutunmak için eski boksör Scrap ile spor salonuna gelene Maggie Fitzgerald’ı eğiten ikili bu kız sayesinde iyi bir insan olduğunu kanıtlayacaktır. Dört dalda Oscar alan filmin başrollerinde Clint Eastwood, Morgan Freeman ve Hilary Swank rol almıştır.

TürDram
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
2004
YönetmenClint
Eastwood
OyuncularMorgan
Freeman
Clint
Eastwood
Hilary
Swank

21. Unforgiven (Affedilmeyen)

Morgan Freeman Filmleri

Clint Eastwood ve Morgan Freeman ikilisini yan yana getiren bir başka baş yapıt olan “Affedilmeyen” 90’lı yıllarda hala Western türünün yaşadığını ispatlayan bir filmdir. Dikdatör ve sadist bir şerif olan Little Bill Dagett kasabayı adeta yaşanmaz bir yer haline getirir ve adaleti ancak kendi bildiği gibi uygulamaktadır. Ancak bu durum eski bir suçlu olan Will’i oldukça rahatsız eder ve Will yanında iki arkadaşı ile birlikte şerife karşı savaş açar. En iyi Morgan Freeman filmlerinden biri olan Affedilmeyen ile Clint Eastwood en iyi yönetmen Oscar’ına layık görülmüştür.

TürWesternDram
IMDb8.2
Gösterim
Tarihi
1992
YönetmenClint
Eastwood
OyuncularMorgan
Freeman
Clint
Eastwood
Gene
Hackman

22. Seven (Yedi)

Morgan Freeman Filmleri

Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmler listesinde yer alan Seven filmi başrolünde Morgan Freeman ve Brad Pitt rol almıştır. Alanında kendini kanıtlamış iki dedektifin peş peşe işlenen 7 cinayetin arkasındaki sırrı çözmeye çalıştıkları filmde hem Morgan Freeman hem de Brad Pitt olağan üstü bir oyunculuk performansı sunmuşlardır.

TürSuçGizemDram
IMDb8.6
Gösterim
Tarihi
1995
YönetmenDavid
Fincher
OyuncularMorgan
Freeman
Brad
Pitt
Gwyneth
Paltrow

23. The Dark Knight (Kara Şövalye)

Morgan Freeman Filmleri

Christopher Nolan’ın Batman filmlerine yeni bir boyut getirdiği Kara Şövalye filmi muhteşem oyuncu kadrosunun yanı sıra etkileyici senaryosuyla da sinema dünyasının en iyi filmlerinden biri olmayı başarmıştır. Usta aktör Morgan Freeman’ın da rol aldığı film Batman ile Joker arasındaki büyük mücadeleyi konu edinmiştir. Morgan Freeman filmde yan rolde görev alsa da her sahnesinde kalitesini ortaya koymuştur.

TürAksiyonGerilim
IMDb9.0
Gösterim
Tarihi
2008
YönetmenChristopher
Nolan
OyuncularChristian
Bale
Heath
Ledger
Aaron
Eckhart

24. The Shawhank Redemption (Esaretin Bedeli)

Morgan Freeman Filmleri

Kült filmler listesinde de yer alan Esaretin Bedeli IMDb’de aldığı 9.3’lük yüksek puanla en iyisi olduğunu kanıtlıyor. Başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın rol aldığı efsanevi filmde yaptığı bir hata sonucu hapse düşen Andy Dufrense zorluklarla geçen günlerinde hayat karşı olan ümidini hiç kaybetmez. Bu sırada onun yanında olan tek kişi ise hapishane arkadaşı olan Red’dir. Dram dolu sahneleriyle izleyenleri etkisi altına alan başarılı film usta aktör Morgan Freeman’ın da en iyi filmidir.

TürdDram
IMDb9.3
Gösterim
Tarihi
1994
YönetmenFrank
Darabont
OyuncularMorgan
Freeman
Tim
Robbins
Bob
Gunton

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.