Matt Damon Filmleri - IMDB Puanına Göre En İyi Matt Damon Filmleri

Matt Damon Filmleri - IMDB Puanına Göre En İyi Matt Damon Filmleri
22.08.201915:36

Yakışıklılığı, etkileyici oyunculuğu ve karizmatikliğiyle izleyenleri kendine hayran bırakan Matt Damon’ın birbirinden başarılı filmlerini bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik. İşte en iyi Matt Damon filmleri!

Haber güncelleme tarihi 10.06.2020 15:44

Matt Damon Filmleri - IMDB Puanına Göre En İyi Matt Damon Filmleri

Bu listede tüm zamanların en iyi Matt Damon filmlerini spoiler içermeden, IMDB punalarıyla birlikte sizler için bir araya getiriyoruz. İşte rol aldığı bilim kurgu filmleri ve aksiyon filmleri ile sinema dünyasında yıldızlaşan ünlü aktör Matt Damon'un unutulmaz filmleri... 
Matt Damon Filmleri;

1. Yıldızlararası (2014) - IMDB: 8.6

interstaller-(2014).jpg

Yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı film başarılı oyunculuklar eşliğinde bilim kurguya yeni bir nefes olmuştur. Ünlü bir bilim adamı olan Dr. Mann karakterini canlandıran Matt Damon filmde, tahıl ürünlerine gelen küfün bütün tahılları yok etmesinin ardından insanlığı kurtarmak için görevlendiriliyor. Bu mücadelede keşfedilen bir solucan deliği bütün insanlığın umudu olacak.
Tür: Bilim Kurgu

Fragman


2. Er Ryan'ı Kurtarmak (1998) - IMDB: 8.6

saving-private-ryan-001.jpg

Steven Spielberg’ün yönetmenliğini yaptığı Saving Private Ryan’ın başrollerinde Matt, Damon, Ryan Hurst, Tom Hanks ve Tom Sizemore gibi başarılı isimler yer alıyor. Dört çocuk annesi bir kadı İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği üç oğlunun ardından fazlasıyla yaralanmıştır. Şimdi tek dileği hayatta kalan tek oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir. Yakarışları karşılık bulur ve Başkan tarafından verilen bir emirle James Ryan’ın ne pahasına olursa olsun bu savaştan sağ çıkması sağlanacaktır. 
Tür: Savaş, Dram

Fragman


3. Yaşamın Kıyısında (2016) - IMDB: 8.5

manchester-by-the-sea.jpg

Matt Damon, Manchester By The Sea’de  yapımcı olarak karşımıza çıkıyor, filmin yönetmenliğini ise Kenneth Lonergan üstleniyor. 2016 yılının en iyi 10 filminden biri olarak kabul edilen film, 74. Altın Küre Film Ödülleri’nde de 5 adaylık elde etmiştir. Lee Chandler hayatını basit işler yaparak kazanan biridir ve bir gün aldığı telefonla abisinin çok hasta olduğunu öğrenir…
Tür: Dram

Fragman


4. Köstebek (2006) - IMDB: 8.5

the-departed-002.png

Martin Scorsese’nin En İyi Yönetmen Oscar ödülünü aldığı film, aynı zamanda En İyi Senaryo, En İyi Kurgu ve En İyi Film ödüllerini de evine götürmüştür. DiCaprio mafyanın içine sızmış gizli polisi oynarken, polisin içindeki köstebeği de Matt Damon hayata geçirmiştir.
Tür: Gerilim, Dram

Fragman


5. Can Dostum (1997) - IMDB: 8.3

good-will-hunting-002.jpg

Matt Damon’un muhteşem oyunculuğuyla birçok kişinin favori filmler listesinde en tepede olan Good Will Hunting’in yönetmen koltuğunda Gus Van Sant oturuyor. Filmde Will Hunting isimli bir hademeyi canlandıran Matt Damon’la terapist rolünde karşımıza çıkan Robin Williams arasında doğan arkadaşlık konu edilmektedir.
Tür: Dram, Romantik

Fragman


6. İç İşler (2010) - IMDB: 8.3

inside-job.jpg

Matt Damon’un anlatıcı olarak görev aldığı yapım 2010 yılı Cannes Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film Akademi Ödülü’nün sahibi olmuştur. Charles Ferguson’ın 2008'deki ekonomik krize ve finansal erimeye yakın bir bakış attığı belgesel türündeki film politik tavrını da koruyan bir yapıya sahiptir.
Tür: Belgesel

Fragman


7. Radioman (2012) - IMDB: 8.2

radioman.jpg

2012 yılında çekilen belgeselde, New York film setinin maskotu haline gelmiş evsizliği ve alkolikliği yenen 100’den fazla kişinin hikayesi anlatılmaktadır. Asıl adı Craig Castaldo ya da Craig Schwartz olarak geçmesine rağmen, boynunda taktığı radyo için "Radioman" olarak bilinir.
Tür: Belgesel

Fragman


8. Son Ültimatom (2007) - IMDB: 8.1

the-bourne-ultimatum.jpg

80. Akademi Ödülleri’nde de 3 ödül almayı başarmış film, Bourne serisinin 3. Filmi olarak çekilmiştir. Paul Greengrass’ın yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde Matt Damon, Julia Stiles, David Strathairn gibi isimler yer almaktadır. Serinin üçüncü ve son filminde, Jason Bourne kaybolan geçmişinin izini sürmeye devam ediyor. Hafızasının en ücra köşelerinde canlanan parçalı hatıraları birleştirip kim olduğunu öğrenmeye çalışan talihsiz ajan, bu süreçte peşinde olan 'yaratıcılarından' kurtulamayacaktır.
Tür: Aksiyon, Ajan

Fragman


9. Marslı (2015) - IMDB: 8.0

the-martian.jpg

Matt Damon’ın Mark Watney isimli bir botanikçiyi canlandırdığı film 2035 yılında geçiyor. Ares III isimli mürettebat aya doğru yolculuğu sırasında bir toz fırtınasına maruz kalır. Filmde öldüğü düşünülen Mark Watney zekâsını kullanarak bu zorlu durumdan kurtulmaya çalışmaktadır.
Tür: Bilim Kurgu, Fantastik

Fragman


10. Geçmişi Olmayan Adam (2002) - IMDB: 7.9

the-bourne-identity.jpg

Başrollerinde Matt Damon, Franka Potente, Chris Cooper gibi isimlerin yer aldığı The Bourne Identity filminin yönetmen koltuğunda Doug Liman oturuyor. Tek başına denizin ortasında hayatta kalmaya çabalayan bir adam bir balıkçı teknesi tarafından kurtarılır. Adam yavaş yavaş kendine gelmeye başladığında geçmişine dair hiçbir şey hatırlamadığı anlaşılır. Artık kim olduğunu anlamak için kendisi hakkında bir araştırma yapmaya koyulacaktır.
Tür: Aksiyon, Gerilim

Fragman


11. Ocean’s 11 (2001) - IMDB: 7.8

ocean’s-11.jpg

Matt Damon, dolandırıcı olan babasının gölgesinden kurtulmaya çalışan bir rolle zeka dolu bir soygunun ortasında karşımıza çıkıyor. Steven Soderbergh’ün yönetmen koltuğunda oturduğu filmde George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts gibi başarılı isimler de yer alıyor.
Tür: Gerilim, Komedi

Fragman


12. Medusa Darbesi (2004) - IMDB: 7.8

the-bourne-supremacy.jpg

Başrollerinde  Matt Damon, Joan Allen, Brian Cox gibi isimlerin yer aldığı The Bourne Supremacy filminin yönetmen koltuğunda Paul Greengrass oturuyor. Filmde Matt Damon, Jason Bourne isimli eski bir CIA suikastçısını canlandırmaktadır ancak gerçekleştirilen bir cinayet Bourne’ün üzerine yıkılmaya çalışılınca Bourne, eski karanlık günlerini geride bırakmadığını anlar ve olaylar gelişir. 
Tür: Aksiyon, Casusluk

Fragman


13. The Man Who Saved The World (2014) - IMDB: 7.8

the-man-who-saved-the-world.jpg

The Man Who Saved The World filminin başrollerinde David Bowie, Buck Henry, Candy Clark gibi isimler yer alırken yönetmen koltuğunda ise Nicolas Roeg oturuyor. 2014 yılında Peter Anthony yönetmenliğinde çekilen belgeselde Sovyet Eski başbuğu Albis Stanislav Petrov ve 1983 yılındaki sahte alarm sonrası Sovyetlerin nükleer enerjiden çekilmesi konu edilmektedir.
Tür: Bilim Kurgu, Dram

Fragman


14. Kızımı Kurtarın (2007) - IMDB: 7.7

gone-baby-gone.jpg

Ben Affleck’in yönetmenlik koltuğunda olduğu ve Morgan Freeman, Ed Harris, Casey Affleck gibi önemli oyuncuların rol aldığı filmde Boston mafyası tarafından kaçırılan 4 yaşındaki bir kızı bulmaya çalışan iki özel dedektifin macerası ele alınmaktadır.
Tür: Polisiye, Dram

Fragman


15. İz Peşinde (2010) - IMDB: 7.7

true-grit-.jpg

Ethan Coen ve Joel Coen’in birlikte yönettiği True Grit filminin başrollerinde Jeff Bridges, Hailee Steinfeld, Josh Brolin gibi isimler yer almaktadır. 10 dalda Oscar'a aday olan film, Oscar'lardan eli boş ayrılsa da eleştirmenler tarafından Coenler'in en iyi işlerinden biri olarak görülüyor.
Tür: Macera, Dram

Fragman


16. Plan B (2011) - IMDB: 7.7

plan-b.jpg

Küresel ısınmaya dikkat çekmeyi amaçlayan belgeselde Dünya’nın çok çeşitli yerlerinden çekimlere yer veriliyor. Matt Damon’un seslendirmesiyle hayat bulan 90 dakikalık belgesel Lester Brown’ın kitabına dayanmaktadır. Genel olarak işlenen konu başlıkları ise kayıp uygarlıklar, iklim değişiklikleri ve devlet politikalarıdır.
Tür: Belgesel

Fragman


17. Dogma (1999) - IMDB: 7.4

dogma.jpg

“Dogma” Matt Damon ve Ben Affleck işbirliğinin sonucu çıkan filmlerden biridir. Seyircisine eğlenceli absürt bir komedi filmi izleme fırsatı sunan filmin yönetmen koltuğunda Kevin Smith oturuyor. Uzun yıllar önce cennetten kovulup dünyaya gönderilen iki melek katolik kilisesine girip işlediği suçlardan arınmayı planlamaktadır. Böylece Tanrı'nın buyruklarına karşı gelerek günahlarını affettirip tekrar cennete girebileceklerdir.
Tür: Fantastik, Komedi

Fragman


18. Yenilmez (2009) - IMDB: 7.4

invictus.jpg

Clint Eastwood’un yönetmenlik koltuğunda oturduğu önemli filmlerden biri olan film ırkçılık ve spor teması üzerine işlenmiştir. Morgan Freeman’ın Nelson Mandela rolüyle seyirci karşısına çıktığı filmde, Matt Damon Güney Afrika rugby takımı kaptanı rolünde muhteşem bir başarı gösteriyor.
Tür: Dram, Biyografi

Fragman


19. The Talented Mr. Ripley (1999)- IMDB: 7.3

the-talented-mr.-ripley.jpg

Matt Damon’u Tom Ripley rolünde izlediğimiz The Talented Mr. Ripley, muhteşem İtalya manzaralarıyla seyircisine görsel şölen sunuyor. Rolünün hakkını fazlasıyla veren Damon, Dickie isimli Amerikalı bir çocuğu Amerika’ya döndürmek üzere ailesi tarafından görevlendirilir ve olaylar gelişir.
Tür: Gerilim, Dram

Fragman


20. Amy'nin İzinde (1997) - IMDB: 7.3

chasing-amy.jpg

Ben Affleck, Joey Lauren Adams ve Jason Lee’in başrollerinde yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Kevin Smith oturuyor. Etkileyici anlatımıyla romantik komedi türünün farklı örneklerinden biri olmayı başaran film, Matt Damon’un rol aldığı önemli filmlerden biri olarak listemize girmeyi başarıyor.
Tür: Dram, Komedi, Romantik

Fragman


21. Yağmurcu (1997) - IMDB: 7.1

the-rainmaker.jpg

Francis Ford Coppola’nın yönetmen koltuğunda oturduğu The Rainmaker’ın başrollerinde Matt Damon, Danny DeVito, Rodney Peck gibi isimler yer almaktadır. Tek başına dev bir sigorta şirketine karşı zorlu bir mücadeleye koyulan Baylor’un işi gerçekten çok zordur ancak bu davayı mutlaka kazanması gerekmektedir. 
Tür: Dram, Gerilim

Fragman


22. Forrester'ı Bulmak (2000) - IMDB: 7.3

finding-forrester.jpg

16 yaşındaki kenar mahallede yetişmiş Jamal’in yüksek notlarıyla girmiş olduğu iyi bir okulda yaşadıklarının anlatıldığı filmde Matt Damon’u küçük bir rolde izliyoruz. Jamal ve Jamal’in sıra dışı bir şekilde tanıştığı yazar William Forrester arasındaki arkadaşlık filmi kesinlikle izlenmeye değer kılıyor.
Tür: Komedi

Fragman


23. Kader Ajanları (2011) - IMDB: 7.1

the-adjustment-bureau.jpg

Matt Damon, Emily Blunt, Michael Kelly gibi isimlerin başrollerinde yer alan filmin yönetmen koltuğunda George Nolfi oturuyor. Fantastik ve bilim kurgu ögelerine bir de sıra dışı bir aşk hikâyesi eklenince ortaya çıkan film gerçekten izleyicileri etkilemeyi başarıyor.
Tür: Bilim Kurgu, Romantik

Fragman


24. Düşler Bahçesi (2011) - IMDB: 7.1

we-bought-a-zoo.jpg

Cameron Crowe’un yönetmenliğini üstlendiği We Bought a Zoo filminin başrollerinde Matt Damon, Scarlett Johansson, Thomas Haden Church gibi isimler yer alıyor. Matt Damon’un oyunculuğuyla parladığı filmde, Güney Kaliforniyalı bir babanın ailesini götürdüğü yerdeki kapanmak üzere olan bir hayvanat bahçesini yeniden canlandırma çabalarına tanık oluyorsunuz.
Tür: Komedi, Dram

Fragman


25. Tehlikeli Aklın İtirafları (2002) - IMDB: 7.1

confessions-of-a-dangerous-mind.jpg

Matt Damon’un yanı sıra Julia Robert ve Brad Pitt gibi oyuncuların rol aldığı biyografik filmin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen filmin yönetmen koltuğunda George Clooney oturuyor. Televizyon dünyasının büyüyen yıldızlarından biri olan Chuck Barris aynı zamanda bir CIA ajanıdır. Bu iki farklı özelliğinin ortaya çıkardığı karmaşık olaylar Chuck’ı karmaşık bir hayat yaşamaya itecektir. 
Tür: Biyografi, Komedi, Gerilim
Fragman

Önerilen İçerik; Bir Adamın Kurtuluş Hikayesi: Marslı

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.