Matt Damon Filmleri - Aksiyon Dolu En İyi 20 Matt Damon Filmi

Matt Damon Filmleri - Aksiyon Dolu En İyi 20 Matt Damon Filmi
22.08.201915:36

Yakışıklılığı, etkileyici oyunculuğu ve karizmatikliğiyle izleyenleri kendine hayran bırakan Matt Damon’ın birbirinden başarılı filmlerini bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik. İşte en iyi Matt Damon filmleri!

Haber güncelleme tarihi 15.01.2021 12:28

Mutlaka İzlenmesi Gereken Matt Damon Filmleri

Bu listede tüm zamanların en iyi Matt Damon filmlerini spoiler içermeden, IMDB punalarıyla birlikte sizler için bir araya getiriyoruz. İşte rol aldığı bilim kurgu filmleri ve aksiyon filmleri ile sinema dünyasında yıldızlaşan ünlü aktör Matt Damon'un unutulmaz filmleri... 

Matt Damon Filmleri;

1. Yıldızlararası (2014) - IMDB: 8.6

interstaller-(2014).jpg

Yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı film başarılı oyunculuklar eşliğinde bilim kurguya yeni bir nefes olmuştur. Ünlü bir bilim adamı olan Dr. Mann karakterini canlandıran Matt Damon filmde, tahıl ürünlerine gelen küfün bütün tahılları yok etmesinin ardından insanlığı kurtarmak için görevlendiriliyor. Bu mücadelede keşfedilen bir solucan deliği bütün insanlığın umudu olacak.

Tür: Bilim Kurgu

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine, Matt Damon


2. Er Ryan'ı Kurtarmak (1998) - IMDB: 8.6

saving-private-ryan-001.jpg

Steven Spielberg’ün yönetmenliğini yaptığı Saving Private Ryan’ın başrollerinde Matt, Damon, Ryan Hurst, Tom Hanks ve Tom Sizemore gibi başarılı isimler yer alıyor. Dört çocuk annesi bir kadı İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği üç oğlunun ardından fazlasıyla yaralanmıştır. Şimdi tek dileği hayatta kalan tek oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir. Yakarışları karşılık bulur ve Başkan tarafından verilen bir emirle James Ryan’ın ne pahasına olursa olsun bu savaştan sağ çıkması sağlanacaktır. 

Tür: Savaş, Dram

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Ryan Hurst, Tom Hanks, Tom Sizemore, Matt Damon


3. Yaşamın Kıyısında (2016) - IMDB: 8.5

manchester-by-the-sea.jpg

Matt Damon, Manchester By The Sea’de  yapımcı olarak karşımıza çıkıyor, filmin yönetmenliğini ise Kenneth Lonergan üstleniyor. 2016 yılının en iyi 10 filminden biri olarak kabul edilen film, 74. Altın Küre Film Ödülleri’nde de 5 adaylık elde etmiştir. Lee Chandler hayatını basit işler yaparak kazanan biridir ve bir gün aldığı telefonla abisinin çok hasta olduğunu öğrenir…

Tür: Dram

Yönetmen: Kenneth Lonergan

Oyuncular: Casey Affleck, Michelle Williams, Kyle Chandler


4. Köstebek (2006) - IMDB: 8.5

the-departed-002.png

Martin Scorsese’nin En İyi Yönetmen Oscar ödülünü aldığı film, aynı zamanda En İyi Senaryo, En İyi Kurgu ve En İyi Film ödüllerini de evine götürmüştür. DiCaprio mafyanın içine sızmış gizli polisi oynarken, polisin içindeki köstebeği de Matt Damon hayata geçirmiştir.

Tür: Gerilim, Dram

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Ray Winstone, Leonardo DiCaprio, Matt Damon


5. Can Dostum (1997) - IMDB: 8.3

good-will-hunting-002.jpg

Matt Damon’un muhteşem oyunculuğuyla birçok kişinin favori filmler listesinde en tepede olan Good Will Hunting’in yönetmen koltuğunda Gus Van Sant oturuyor. Filmde Will Hunting isimli bir hademeyi canlandıran Matt Damon’la terapist rolünde karşımıza çıkan Robin Williams arasında doğan arkadaşlık konu edilmektedir.

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Gus Van Sant

Oyuncular: Chris Britton, Matt Damon, Robin Williams


6. İç İşler (2010) - IMDB: 8.3

inside-job.jpg

Matt Damon’un anlatıcı olarak görev aldığı yapım 2010 yılı Cannes Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film Akademi Ödülü’nün sahibi olmuştur. Charles Ferguson’ın 2008'deki ekonomik krize ve finansal erimeye yakın bir bakış attığı belgesel türündeki film politik tavrını da koruyan bir yapıya sahiptir.

Tür: Belgesel

Oyuncular: William Ackman, Jonathan Alpert, Sigridur Benediktsdottir


7. Son Ültimatom (2007) - IMDB: 8.1

the-bourne-ultimatum.jpg

80. Akademi Ödülleri’nde de 3 ödül almayı başarmış film, Bourne serisinin 3. Filmi olarak çekilmiştir. Paul Greengrass’ın yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde Matt Damon, Julia Stiles, David Strathairn gibi isimler yer almaktadır. Serinin üçüncü ve son filminde, Jason Bourne kaybolan geçmişinin izini sürmeye devam ediyor. Hafızasının en ücra köşelerinde canlanan parçalı hatıraları birleştirip kim olduğunu öğrenmeye çalışan talihsiz ajan, bu süreçte peşinde olan 'yaratıcılarından' kurtulamayacaktır.

Tür: Aksiyon, Ajan

Yönetmen: Paul Greengrass

Oyuncular: Matt Damon, Julia Stiles, David Strathairn


8. Marslı (2015) - IMDB: 8.0

the-martian.jpg

Matt Damon’ın Mark Watney isimli bir botanikçiyi canlandırdığı film 2035 yılında geçiyor. Ares III isimli mürettebat aya doğru yolculuğu sırasında bir toz fırtınasına maruz kalır. Filmde öldüğü düşünülen Mark Watney zekâsını kullanarak bu zorlu durumdan kurtulmaya çalışmaktadır.

Tür: Bilim Kurgu, Fantastik

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig


9. Geçmişi Olmayan Adam (2002) - IMDB: 7.9

the-bourne-identity.jpg

Başrollerinde Matt Damon, Franka Potente, Chris Cooper gibi isimlerin yer aldığı The Bourne Identity filminin yönetmen koltuğunda Doug Liman oturuyor. Tek başına denizin ortasında hayatta kalmaya çabalayan bir adam bir balıkçı teknesi tarafından kurtarılır. Adam yavaş yavaş kendine gelmeye başladığında geçmişine dair hiçbir şey hatırlamadığı anlaşılır. Artık kim olduğunu anlamak için kendisi hakkında bir araştırma yapmaya koyulacaktır.

Tür: Aksiyon, Gerilim

Yönetmen: Doug Liman

Oyuncular: Matt Damon, Franka Potente, Chris Cooper


10. Ocean’s 11 (2001) - IMDB: 7.8

ocean’s-11.jpg

Matt Damon, dolandırıcı olan babasının gölgesinden kurtulmaya çalışan bir rolle zeka dolu bir soygunun ortasında karşımıza çıkıyor. Steven Soderbergh’ün yönetmen koltuğunda oturduğu filmde George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts gibi başarılı isimler de yer alıyor.

Tür: Gerilim, Komedi

Yönetmen: Steven Soderbergh

Oyuncular: George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts, Matt Damon


11. Medusa Darbesi (2004) - IMDB: 7.8

the-bourne-supremacy.jpg

Başrollerinde  Matt Damon, Joan Allen, Brian Cox gibi isimlerin yer aldığı The Bourne Supremacy filminin yönetmen koltuğunda Paul Greengrass oturuyor. Filmde Matt Damon, Jason Bourne isimli eski bir CIA suikastçısını canlandırmaktadır ancak gerçekleştirilen bir cinayet Bourne’ün üzerine yıkılmaya çalışılınca Bourne, eski karanlık günlerini geride bırakmadığını anlar ve olaylar gelişir. Matt Damon'un en iyi seri filmlerinden biri olan Medusa Darbesi aksiyon dolu sahneleriyle akıllara kazınmıştır.

Tür: Aksiyon, Casusluk

Yönetmen: Paul Greengrass

Oyuncular: Matt Damon, Joan Allen, Brian Cox


12. İz Peşinde (2010) - IMDB: 7.7

true-grit-.jpg

Ethan Coen ve Joel Coen’in birlikte yönettiği True Grit filminin başrollerinde Jeff Bridges, Hailee Steinfeld, Josh Brolin gibi isimler yer almaktadır. 10 dalda Oscar'a aday olan film, Oscar'lardan eli boş ayrılsa da eleştirmenler tarafından Coenler'in en iyi işlerinden biri olarak görülüyor. Matt Damon'un en iyi filmleri arasında yer alan İz Peşindeyi mutlaka izlemelisiniz.

Tür: Macera, Dram

Yönetmen: Ethan Coen, Joel Coen

Oyuncular: Jeff Bridges, Hailee Steinfeld, Josh Brolin, Matt Damon


13. Dogma (1999) - IMDB: 7.4

dogma.jpg

“Dogma” Matt Damon ve Ben Affleck işbirliğinin sonucu çıkan filmlerden biridir. Seyircisine eğlenceli absürt bir komedi filmi izleme fırsatı sunan filmin yönetmen koltuğunda Kevin Smith oturuyor. Uzun yıllar önce cennetten kovulup dünyaya gönderilen iki melek katolik kilisesine girip işlediği suçlardan arınmayı planlamaktadır. Böylece Tanrı'nın buyruklarına karşı gelerek günahlarını affettirip tekrar cennete girebileceklerdir.

Tür: Fantastik, Komedi

Yönetmen: Kevin Smith

Oyuncular: Matt Damon, Ben Affleck, Salma Hayek


14. Yenilmez (2009) - IMDB: 7.4

invictus.jpg

Clint Eastwood’un yönetmenlik koltuğunda oturduğu önemli filmlerden biri olan film ırkçılık ve spor teması üzerine işlenmiştir. Morgan Freeman’ın Nelson Mandela rolüyle seyirci karşısına çıktığı filmde, Matt Damon Güney Afrika rugby takımı kaptanı rolünde muhteşem bir başarı gösteriyor.

Tür: Dram, Biyografi

Yönetmen: Clint Eastwood

Oyuncular: Morgan Freeman, Matt Damon, Tony Kgoroge


15. The Talented Mr. Ripley (1999)- IMDB: 7.3

the-talented-mr.-ripley.jpg

Matt Damon’u Tom Ripley rolünde izlediğimiz The Talented Mr. Ripley, muhteşem İtalya manzaralarıyla seyircisine görsel şölen sunuyor. Rolünün hakkını fazlasıyla veren Damon, Dickie isimli Amerikalı bir çocuğu Amerika’ya döndürmek üzere ailesi tarafından görevlendirilir ve olaylar gelişir.

Tür: Gerilim, Dram

Yönetmen: Anthony Minghella

Oyuncular: Matt Damon, Jude Law, Philip Seymour Hoffman


16. Amy'nin İzinde (1997) - IMDB: 7.3

chasing-amy.jpg

Ben Affleck, Joey Lauren Adams ve Jason Lee’in başrollerinde yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Kevin Smith oturuyor. Etkileyici anlatımıyla romantik komedi türünün farklı örneklerinden biri olmayı başaran film, Matt Damon’un rol aldığı önemli filmlerden biri olarak listemize girmeyi başarıyor.

Tür: Dram, Komedi, Romantik

Yönetmen: Kevin Smith

Oyuncular: Ben Affleck, Jason Lee, Joey Lauren Adams, Matt Damon


17. Yağmurcu (1997) - IMDB: 7.1

the-rainmaker.jpg

Francis Ford Coppola’nın yönetmen koltuğunda oturduğu The Rainmaker’ın başrollerinde Matt Damon, Danny DeVito, Rodney Peck gibi isimler yer almaktadır. Tek başına dev bir sigorta şirketine karşı zorlu bir mücadeleye koyulan Baylor’un işi gerçekten çok zordur ancak bu davayı mutlaka kazanması gerekmektedir. 

Tür: Dram, Gerilim

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Oyuncular: Matt Damon, Danny DeVito, Rodney Peck


18. Kader Ajanları (2011) - IMDB: 7.1

the-adjustment-bureau.jpg

En iyi Matt Damon ajan filmlerinden biri olan Kader Ajanlarının oyuncu kadrosunda; Emily Blunt ve Michael Kelly gibi isimler yer alırken filmin yönetmen koltuğunda ise George Nolfi oturuyor. Fantastik ve bilim kurgu ögelerine bir de sıra dışı bir aşk hikâyesi eklenince ortaya çıkan film gerçekten izleyicileri etkilemeyi başarıyor.

Tür: Bilim Kurgu, Romantik

Yönetmen: George Nolfi

Oyuncular: Matt Damon, Emily Blunt, Michael Kelly


19. Düşler Bahçesi (2011) - IMDB: 7.1

we-bought-a-zoo.jpg

Cameron Crowe’un yönetmenliğini üstlendiği We Bought a Zoo filminin başrollerinde Matt Damon, Scarlett Johansson, Thomas Haden Church gibi isimler yer alıyor. Matt Damon’un oyunculuğuyla parladığı filmde, Güney Kaliforniyalı bir babanın ailesini götürdüğü yerdeki kapanmak üzere olan bir hayvanat bahçesini yeniden canlandırma çabalarına tanık oluyorsunuz.

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Cameron Crowe

Oyuncular: Matt Damon, Scarlett Johansson, Thomas Haden Church


20. Tehlikeli Aklın İtirafları (2002) - IMDB: 7.1

confessions-of-a-dangerous-mind.jpg

Matt Damon’un yanı sıra Julia Robert ve Brad Pitt gibi oyuncuların rol aldığı biyografik filmin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen filmin yönetmen koltuğunda George Clooney oturuyor. Televizyon dünyasının büyüyen yıldızlarından biri olan Chuck Barris aynı zamanda bir CIA ajanıdır. Bu iki farklı özelliğinin ortaya çıkardığı karmaşık olaylar Chuck’ı karmaşık bir hayat yaşamaya itecektir. 

Tür: Biyografi, Komedi, Gerilim

Yönetmen: George Clooney

Oyuncular: Sam Rockwell, Maggie Gyllenhaal, George Clooney, Matt Damon

Önerilen İçerik; Bir Adamın Kurtuluş Hikayesi: Marslı

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.