• DOLAR5,87900.25
  • EURO6,5887-0.36
  • ALTIN254,4290.49
  • BIST90.7870.32

En İyi Savaş Filmleri - Tarihin İzlerinin Olduğu En Başarılı 25 Savaş Filmi

En İyi Savaş Filmleri - Tarihin İzlerinin Olduğu En Başarılı 25 Savaş Filmi
16.01.201610:00

Sahip olduğu savaş konusu veya çatışma sahneleriyle izleyicisini etkisi altına alan en iyi filmleri sıraladık. Savaş filmleri seven izleyicilerin mutlaka izlemiş olması gereken, izlemeyenlerin ise bir an önce izlemesi gereken 10 muhteşem film...

Haber güncelleme tarihi 19.05.2019 09:21

En İyi Savaş Filmleri ve Savaş Filmi Önerileri

En iyi savaş filmleri Dünya Sineması’nın en önemli film türleri arasında yer almaktadır. Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı, Balkan Savaşı, Kore Savaşı, Japon Savaşı ve Çin Savaşı gibi birçok savaşın sinema sektöründe en iyi savaş filmlerinin oluşmasında ve gelişmesinde büyük oranda etkisi bulunmaktadır.

Türk savaş filmleri ise genellikle Birinci Dünya Savaşı konu alan filmlerdir. Bunu en büyük nedeni, Türkiye'nin İkinci Dünya Savaşı'nda aktif olarak rol almamasıdır. Türk savaş filmleri arasında 120, Çanakkale Yolun Sonu ve Son Umut gibi dünya çapında etkiye sahip olan filmler bulunmaktadır.

Birinci Dünya Savaşı'nda olduğu gibi İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan dramlar da Dünya Sineması’na birçok ödüllü filmlerin çekilmesine zemin hazırlamıştır. Bu dönemin savaş filmleri genellikle Alman Savaş filmleri, Amerikan Savaş Filmleri ve Japon Savaş filmleri üzerine yoğunlaşmıştır.

Neoldu.com'un Film Arşivine erişim için Google Search penceresine ''neoldu film önerileri'' yazarak kolayca ulaşabilirsiniz.

film önerileri


En Çok İzlenen Yeni ve Eski Savaş Filmleri

Eski Savaş Filmleri genellikle yukarıda belirttiğimiz tarihleri anlatmaktadır. Günümüzde çekilen savaş filmleri, eski savaş filmleri konularından farklı olarak Ortadoğu’da yaşanan olaylar üzerine odaklanmaktadır. Bunun sebebi ise artık toplu olarak savaş sisteminin kalkması ve bunun yerine özel kuvvetlerin görev aldığı bir sistemin yerleşmesi.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler sayfasını ziyaret edip, ölmeden önce izlenmesi gereken filmlere göz atabilirsiniz.

Savaş filmleri hakkında genel bilgilendirme yaptıktan sonra şimdi de sizlere Türk sineması savaş filmleri ve dünya sineması savaş filmleri arasında yer alan en güzel savaş filmlerini sunuyoruz. Listemizde yer alan filmlerin bir çoğu aksiyon ve dramı iç içe yaşatmaktadır.

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Dram Filmi ve Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Aksiyon Filmi sayfalarına bu film türlerinden yer alan en iyi filmleri öğrenebilirsiniz.


En İyi Savaş Filmleri Önerileri & Savaş Filmleri Listesi

Sizler için özenle hazırladığımız ödüllü ve en çok izlenen savaş filmlerini IMDB en iyi savaş filmleri sayfasında da destek alarak bir araya getirdik. Listede yer alan en iyi tarihi savaş filmlerinin ve yeni savaş filmlerinin IMDB puanlarını film önerileri içerisinde bulabilirsiniz.

25. Ayla (2017) IMDb: 8.9

en iyi savaş filmleri ayla filmi

En iyi savaş filmlerini oluştururken bizden olan bir yapımı liste başına koymayı özellikle istedik. Ayla filmi, en güzel ve en iyi savaş filmleri arasında liste başında olmayı gerçekten de hak eden bir yapım. Gerçek bir hayat hikayesini konu alan ve Kore savaşındaki Türk askeri ile savaş sırasında cephede bulunan kız çocuğunun hikayesini anlatan “Ayla” filminde, Kore Savaşı’na asker olarak gönderilen Süleyman (İsmail Hacıoğlu) ve savaş sırasında öksüz kalan Koreli kızı anlatmaktadır. Savaş sırasında gözü gibi baktığı kıza Ayla adını veren Süleyman, savaştan sonra öksüz olan kızı Türkiye’ye götürmek ister. Ancak Kore yasaları izin vermez. 60 yıl sonra Ayla'yı yeniden görebilmek için harekete geçer. Göz yaşlarının tutamayacağınız bir yapım olan Ayla, aynı zamanda Oscar’a aday olmuştur.

Fragman


24. Fury / (2014) IMDb: 7.6

en iyi savaş filmleri fury

Brad Pitt’in 2014 yılın başrolünde oynadığı ve İkinci Dünya Savaşı filmleri arasında gösterilen Fury, son yıllarda savaşı farklı bir yönden ele alan oldukça yeni savaş filmlerindendir. En çok izlenen savaş filmleri içerisinde gösterilen Fury’de, savaş ile yoğrulmuş ordu çavuşu Wardaddy (Brad Pitt), bir Sherman tankını yönetmektedir ve düşman hattı ardına sarkmak için oldukça önemli bir görevi üstlenmiştir. Beş kişilik ekibi ile kahramanlık gösterisine çıkan Wardaddy’in bu hikayesi savaş filmleri sevenler için oldukça etkileyici bir yapım konumundadır.

Fragman


23. The Water Diviner / Son Umut (2014) IMDb: 7.1

en iyi savaş filmleri son umut filmi

Son umut filmi, Yeni Zellandalı ünlü aktör Russel Crowe’nin Çanakkale Savaşı’nı konu almaktadır. Avusturyalı bir çiftçiyi canlandıran Crowe, 1919 yılında, Çanakkale Savaşı’nın ardından Türkiye’ye oğullarını bulmaya gelir. Gelibolu cephesinde savaşan 3 oğlunu bulmak amacıyla yola çıkan Crowe’a iki Türk askeri olan Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz eşlik eder. Türkiye’de dünyada isim yapan Son Umut filmini henüz izlemediyseniz kesinlikle tavsiye ederiz. Yaşananları nesnel bir şekilde anlatan etkileyici bir yapım.

Fragman


22. Enemy At The Gates / Kapımdaki Düşman (2001) IMDb: 7.6

en iyi savaş filmleri kapımdaki düşman

İkinci dünya savaşını konu alan Kapımdaki Düşman filmi, keskin nişancı filmlerine ilgi duyan okurlarımıza özellikle tavsiye ettiğimiz bir yapımdır. Dönemin en çok izlenen ve ödül alan savaş filmlerinden bir tanesi olan Enemy At The Gates, biri Alman diğeri Rus iki düşman askerin savaşın dışında ortaya koydukları aksiyon ve dramı yansıtmaktadır.

Fragman


20. Kingdom Of Heaven / Cennetin Krallığı (2005) IMDb: 7.2

en savaş filmleri cennetin krallığı

En iyi savaş filmleri listemizde genel olarak Birinci ve İkinci Dünya savaşının yanı sıra Vietnam ve Kore savaşlarına yer verdik. Listemizde yer alan en güzel savaş filmleri arasında bu sefer de Haçlı seferlerini anlatan bir film koymak istedik. En güzel savaş filmleri arasında yer alan ve birçok ödüle de layık görülen Cennetin Krallığı filmi, Avrupa’dan Kudüs’e kadar gelen şövalyeleri anlatmaktadır. Aynı zamanda filmde Selahaddin Eyyübi karakteri de yer almaktadır ve bizim tarihimize yakın bir komutandır. Bu filmi izlerken Müslüman ve Hristiyan gözüyle bakmadan izlemenizi tavsiye ederiz.

Fragman


19. The Pianist / Piyanist (2002) IMDb: 8.5

en savaş filmleri piyanist

İkinci dünya savaşını anlatan en iyi savaş filmlerinden olan ve birçok dalda ödül alan Piyanist filmi, sizlere önerebileceğimiz savaş filmleri arasında ilk sıradadır. Oscar ödüllü filmler arasında yer alan Piyanist filminde, gerçek bir dram konusunu ele almaktadır. Filmde, Polonya’nın Nazi işgalini ve işgal sırasında ünlü bir piyanistin savaşın olduğu sokaklarda hayatta kalma mücadelesini anlatmaktadır. Piyanist filmi, üstünden uzun yıllar geçse dahi ikinci dünya savaşını en iyi anlatan savaş filmi olarak kalacaktır.

Fragman


18. Apocalypse Now – Kıyamet (1979) IMDb: 8.5

en savaş filmleri kıyamet

Amerika Savaş filmleri içerisinde önemli bir yere sahip olan ve oldukça eski savaş filmlerinden bir tanesi olan Kıyamet filmi, yerel bir kabilenin tanrısı ilan edilen bir kişiyi öldürmekle görevli bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Vietnam savaş filmleri seven okurlarımız için oldukça etkili bir film olan Kıyamet, kesinlikle izlemeniz gereken tarihi savaş filmlerinden bir tanesidir.

Fragman


17. Braveheart / Cesur Yürek (1995) IMDb: 8.4

en savaş filmleri cesur yürek

İskoç savaş filmlerinin en güzeli olarak bilinen ve başrolünde Mel Gibson’un yer aldığı Cesur Yürek filmi, IMDB sıralamalarında 8,4’lük puanı ile sizlere önereceğimiz Oscar ödüllü savaş filmlerinden bir tanesidir. Filmin konusunda ise; 13. yy’da İngilizler İskoçya’da egemenlik kurmuşlardır ve İskoç kadınları ile gecelik ilişkilere girme hakkında sahiptir. Kahramanımız William Wallace’nin eşi İngiliz birlikleri tarafından öldürülür ve Wallace intikam almak için attığı adımlar büyük bir özgürlük savaşına neden olur.

Fragman


 16. Nefes: Vatan Sağolsun / 2009 IMDb: 8.2 

en savaş filmleri nefes vatan sağolsun

Nefes: Vatan Sağolsun filmi, Türk sinemasının en dramatik savaş filmleri arasında yer almaktadır. Aslında tam bir savaş filmi değildir. Filmde, 2365 metre yükseklikteki Karabal Jandarma Karakolu'nu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki kırk askerin hikayesidir. Başlatılan büyük çaplı bir sınır ötesi operasyonun ardından karakolun önemi daha da artmıştır. Türk sinemasının en önemli savaş ve dram filmleri arsında yer alan Nefes: Vatan Sağolsun filmini kesinlikle izlemenizi öneririz.

Fragman


15. Full Metal Jacket / 1987 IMDb: 8.3

en savaş filmleri full metal jacket

Amerikan savaş filmlerinin önemli eserler arasında yer alan ve Amerikan’ın Vietnam savaşını konu alan Full Metal Jacket, daha çok askerlerin savaş döneminde üzerilerinde hissettikleri baskıyı konu edinmektedir. Dram ve savaş filmleri alanında harika bir eser olan Full Metal Jacket’i kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Fragman


14. Inglourious Basterds / Soysuzlar Çetesi (2009) IMDb: 8.3

en savaş filmleri soysuzlar çetesi

İkinci dünya savaşı filmlerinin sinema dünyasında yeni bir olgu kazandırdığını belirtmiştik. Soysuzlar Çetesi filmi de İkinci Dünya Savaşı konu alan en güzel savaş filmlerinden bir tanesidir. Filmde, Nazi kuşatması altındaki Fransa anlatılmaktadır. Ailesinin katledilişini gören küçük bir kız çocuğu çareye kaçmakta bulur ve kendisini bir şekilde Paris’e atar. Diğer yandan da Nazi’ye karşı Avrupa’da kurulan birliklere önderlik eden Yahudi komutan Nazi’ye büyük operasyonlar düzenlemektedir. Paris’e kaçan kız ile Yahudi komutanın yolu ise sinema salonunda kesişir. IMDB savaş filmleri sıralamasında oldukça başarılı bir yerde bulunan Soysuzlar Çetesi filmini mutlaka izlemelisiniz.

Fragman


13. Life is Beautiful / Hayat Güzeldir (1999) IMDb: 8.6

en savaş filmleri hayat güzeldir

Milyonlarca insanın öldüğü ikinci dünya savaşını konu alan filmlerden bir tanesi de Hayat Güzeldir filmidir. Ödüllü savaş filmleri arasında gösterilen ve dönemin en çok izlenen savaş filmleri arasında yeralan Hayat Güzeldir filminde, savaşın birkaç yıl öncesi anlatılmaktadır. Ana karakter Guido dünyalar güzeli Dora’ya vurulur. Birçok engelle karşılaşılsa da sonunda evlilikleri mutlu son olur. Tam her şey tamam derken savaş çıkar. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyleyecek; oğlu, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tankı hediye edecektir. Filmin en can alıcı noktalarından bir tanesi de bu sahnedir. İkinci Dünya Savaşı’nın sivillerin üzerindeki yıkıcı etkisini beyaz perdeye en iyi uyarlayan bu filmi ölmeden önce izlemeniz gereken filmler listesine ekleyebilirsiniz.

Fragman


12. The Imitation Game / Enigma (2015) IMDb: 8.0

en iyi savaş fimleri enigma

En yeni savaş filmleri arasında gösterilen Enigma sinemanın usta oyuncularından Benedict Cumberbatch’in rol aldığı bir filmdir. İkinci dünya savaşı filmi olarak karşımıza çıkmaktadır ve savaş yıllarında Almanların şifreli haberleşmelerinin kodlarını çözen Alan Turing'in Nazileri engelleme başarısı anlatılmaktadır. Tarihi savaş filmlerini ilgi duyuyorsanız Enigma’yı tercih edebilirsiniz.

Fragman


11. Gladyatör / Gladiator (2000) IMDb: 8.5

en iyi savaş filmleri gladyatör

Tüm zamanların en çok izlenen filmlerinden birisi olan Gladyatör, Yeni Zellandalı aktör Russel Crowe’un dünya tarafından tanınmasını sağlamıştır. Dünyanın en iyi savaş filmleri arasında gösterilen Gladyatör filminde Romalı bir generale ihanet edilip ailesi bir hükümdarın şımarık oğlu tarafından katledilince, General intikamını almak için gladyatör olarak Roma'ya geri döner.

Fragman


10. 300 Spartalı / 300 (2006) IMDb: 7.7

en-iyi-savas-filmleri-003.jpg

Spartalılar Yunanistan' ın sınırında bulunan bir şehir devletiydi. M.Ö. 480 yılında Persliler Anadolu'yu yavaş yavaş ele geçirmiş ve Yunanistan sınırına dayanmıştı. Sparta kralı Pers ordusuna karşı koymak istemekte fakat yardımcı destek kuvvet bulamamaktadır. En iyi savaşan ve en cesur askerlerden oluşan 300 kişilik bir ordu toplayan kral, sarp kayalıkların arasındaki dar bir geçidi kapatır. Thermopylae Savaşı'nda karşı karşıya gelen iki ordu sayı eşitsizliği ve Persler' in ezici üstünlüğüne rağmen Spartalılar' ın sert direnişiyle tüm Yunanistan' ı etkiler ve halkın birlik olmasını sağlar. Efsaneden filme uyarlanan filmde başrolü Gerard Butler oynuyor. Yan rollerde ona Lena Headey, Michael Fassbender, David Wenham ve Peter Mensah gibi isimler eşlik ediyor.

Fragman


9. Truva / Troy (2004) IMDb: 7.2

en-iyi-savas-filmleri-004.jpg

En iyi savaş filmleri önerileri arasında Truva Savaşı' nı anlatan ve bir medeniyetin tarih sahnesine gömülmesine neden olan olayı anlatan Troy (Truva) kült filmler arasında yer almaktadır. Truva prensi Paris ve Sparta prensesi Helen arasında yaşanan imkansız aşkı anlatıyor. Paris ile Helen birbirini görüp yıldırım aşkına tutulurlar fakat Helen Sparta kralı ile evlidir. İki devlet resmi temaslardan dönerken Paris Helen' i gizlice kaçırır. Bu olay öğrenildiği zaman büyük öfkeye kapılan Sparta kralı Truva' ya savaş açar. Savaş devam ederken meşhur truva atı olayı gerçekleşir. Büyük savaşçı Aşil ise bu savaş sırasında efsane haline gelir. Oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Orlando Bloom, Eric Bana, Diane Kruger ve Sean Bean gibi ünlü isimler yer alan film insanı etkileyen muhteşem sahnelere sahiptir.

Fragman


8. Kavanoz Kafa / Jarhread (2005) IMDb: 7.0

en-iyi-savas-filmleri-005.jpg

Genç Anthony, Sacremento' da yaşayan ve Camus okuyan biriyken birden savaşmak için orduya alınır. Irak' ın Kuveyt işgali sırasında Amerika' nın yardım ordusuna görevlendirilen Anthony, hiç bilmediği topraklarda, alışık olmadığı iklimde ve niçin düşman olduğunu bilmediği kişilere karşı savaşmaktadır. Amerikan askerlerinin saç traşı modellerine taktıkları kavanoz kafa benzetmesi filme adını vermiş ve bilinçsizce gönderilen askerlerin neler yaşadığını, neler hissettiğini anlatması bakımından başarılı filmlerden biri olmuştur. Filmde Jake Gyllenhaal, Jamie Fox, Lucas Black, Peter Sarsgaard ve Brian Geraghty gibi isimler rol almıştır.

Fragman


7. Son Kalan / Lone Survivor (2013) IMDb: 7.5

en-iyi-savas-filmleri-006.jpg

Red Wing adı verilen operasyon ile Taliban liderini öldürmeyi planlayan Amerika özel bir tim hazırlamış ve gizlice bölgeye indirmiştir. Tim 4 kişiden oluşmakta ve ekipte son derece profesyonel askerler yer almaktadır. Köylüler ile iç içe yaşayan Taliban yüzünden operasyon hiç kolay olmayacaktır fakat hiç beklenmeyen bir olay gerçekleşir. Çobanlık yapan köylüler askerleri fark eder. Küçük yaştaki çocuğu vurmayan askerler başlarına bela alırlar. Taliban' a haber gitmiştir. Saldırıya geçen teröristler askerlerden üçünü öldürür fakat 1 tanesi canını kurtarmayı başarır. Yaralı halde köye sığınır fakat burada da işler sandığı kadar kolay olmayacaktır. Çatışma sahneleri ile etkileyici olan film gerçek bir hikayeden sinemaya uyarlanmıştır. Filmde Mark Walhberg, Eric Bana, Emile Hirsch, Ben Foster ve Taylor Kitsch gibi isimler yer almaktadır.

Fragman


6. Pearl Harbour (2001) IMDb: 6.1

en-iyi-savas-filmleri-007.jpg

İkinci Dünya Savaşı başlamış ve Naziler Avrupa' da güçlü ordularıyla üstünlüğü ele geçirmişti. Savaş hem Avrupa hem de Asya' ya yayılmıştı. Amerika bu savaşa ilk başta doğrudan dahil olmamıştı. Sadece silah ve mühimmat satmakla yetiniyordu fakat zaman geçtikçe Amerika' nın bu savaşta yeri olması gerektiği senatoda ve halk arasında konuşuluyordu. Japonya hem Çin hem de Rusya ile savaş halindeydi ve Amerika' nın Pasifik Okyanusu'nda kontrol sağlamasını istemiyordu. Amerika ise Hawai Adaları civarındaki Pearl Harbour üssünü aktif şekilde kullanıyordu. Bir gün Japon Deniz Kuvvetleri' ne bağlı uçak filosu ani bir baskın ile limanı vurdu. Kamikaze denen bomba yüklü uçkalar ile Amerikan donanmasına büyük hasar vermişlerdir. Filmde bu gergin ortam içinde yaşanan olaylar ve saldırı anlatılıyor. Başrolde Ben Affleck' in oynadığı filmde ona Kate Beckinsale, Josh Hartnett ve Jennifer Garner gibi isimler eşlik etmektedir.

Fragman


5. Kara Şahin Düştü / Black Hawn Down (2001) IMDb: 7.7

en-iyi-savas-filmleri-008.jpg

Somali' de hüküm süren iç savaş sonucu halk açlık sıkıntısı çekmektedir. BM bölgeye gıda ve ilaç yardımı yapmaktadır fakat bölgedeki Mohamad Farrah Aidid isimli general adamlarına bu yardımları toplatınca halk açlıktan ölmeye başlamıştır. Bu yardımları baltalama olayı devam ettikçe BM tarafından görevlendirilen Amerikan ordusu duruma çözüm üretmek için plan yapar. Eğitimli askerler iki helikopter ile bölgeye gidecek ve tespit edilen Aidid' in iki adamı alınarak geri dönülecektir. İşlem tahmini 45 dakikalık bir operasyon ile bitirilecektir fakat işler ters gidip helikopterlerden biri düşünce plan bozulur. Şimdiki sorun yardım gelinceye kadar askerlerin binlerce isyancı Somalili' ye karşı hayatta kalma savaşı vermek durumunda olmasıdır. Filmde Josh Hartnett, Orlando Bloom, Eric Bana, Tom Hardy ve Ewan McGregor gibi isimler yer almaktadır.

Fragman


4. 120 (2008) IMDb: 7.3

en-iyi-savas-filmleri-009.jpg

En iyi Türk savaş filmleri arasında çok özel bir yer de olan 120 filmi, Balkan Harbi' nin ardından Osmanlı Devleti ve Anadolu yaralarını sarmaya çalışmaktadır. Savaşın etkileri henüz geçmeden Birinci Dünya Savaşı patlak verince seferberlik ilan edilmiş ve halk kendini bir savaşın daha içinde bulmuştur. Ruslar yukarıdan saldırmaya başlamış ve Sarıkamış'a harekete geçmişlerdir. Erkekler seferberlik ile askere gidince zaten geride kalan az insan da kendi evlerini ve bölgelerini bölücü çetelere karşı korumaya çalışmıştır. Van halkı da aynı durumdadır. Kars' ta mücadele eden askerlerin cephanesi tükenmek üzeredir ve halktan yardım istenmiştir. Vanlılar yardım etmek isterler fakat malzemeleri oraya götürecek kimse yoktur. Geriye 18 yaşından küçük çocuklar kalmıştır. Bu görev 120 adet çocuğa verilir. Bu hikayenin anlatıldığı filmde Burak Sergen, Cansel Elçin, Özge Özberk ve Emin Olcay gibi isimler yer almaktadır.

Fragman


3. Çöküş / Downfall (2004) IMDb: 8.2

en-iyi-savas-filmleri-010.jpg

İkinci Dünya Savaşı' nı çıkaran ve Avrupa'yı kontrol altına alan Nazi lideri Adolf Hitler' e karşı tüm devletler birleşmiş ve karşı saldırıya geçmişlerdir. Amerika' nın da desteğiyle Hitler yavaş yavaş geri püskürtülmüş ve artık oyunun sonuna gelinmiştir. Berlin işgal altındadır. Hitler ısrarlara rağmen Berlin' i terk etmemiştir. Burada bir sığınağa giderek son zamanlarında Traudi Junge ile evlenmiştir. Artık kaçacak yeri olmayan Führer karısı ile birlikte intihar etmiş ve cesetlerinin yakılmasını istemiştir. Hitler' in sadık adamları için de aynı son yaklaşmıştır. Artık ya teslim olacaklar ya da kendi hayatlarına son vereceklerdir. İkinci Dünya Savaşı' nın sonunu ve Hitler' in son anlarını sekreterinin gözünden anlatan filmde Bruno Ganz, Juliana Köhler, Alexandra Maria Lara ve Christian Berkel gibi isimler yer alıyor.

Fragman


2. Schindler'in Listesi / Schindler's List (1993) IMDb: 8.9

en-iyi-savas-filmleri-011.jpg

Ödüllü savaş filmi önerileri arasında kesinlikle izlemeniz gereken yapımlardan bir tanesi... Oskar Shindler isimli adam Nazi askerlerine metal sefer tası üreten bir fabrika sahibidir. Polonya' da bulunan fabrikasında üretim yapan adam, Nazi güçlerinin Yahudiler üzerinde uyguladığı baskı ve yok etme politikası sebebiyle onlara sahip çıkmak için 1.100 adet Yahudi' ye fabrikasında iş vermiştir. Baskılar iyice artınca ve burada çalışan kişilerin de asıl durumu öğrenilince ortalığın karışacağını bilen Shindler kurtaracağı insanların listesini hazırlar. Bu listeler ile tüm çalışanlarının hayatını kurtarmaya çalışan adamın onurlu davranışını anlatan film gerçekten yaşanan bir hikayeye dayanmaktadır. Spilger yönetimindeki film 7 Oscar Ödülü almış kült tarih filmleri arasında yer alır.

Fragman


1. Er Ryan'ı Kurtarmak / Saving Private Ryan (1998) IMDb: 8.6

en-iyi-savas-filmleri-012.jpg

İkinci Dünya Savaşı filmler arasında oldukça önemli bir yere sahip olan ve Amerikan ordusunda yaşanan bir olayı konu alan filmde James Ryan adlı askeri bulma çalışmaları anlatılmaktadır. 4 oğlunu savaşa gönderen anne, 3 oğlunun öldüğü haberini alınca geriye kalan tek oğlunun yaşayıp yaşamadığı hakkında bilgi ister. İşte bu son çocuk Er James Ryan’ dır. Amerikan ordusu adeta seferber olur ve bu askerin yaşadığı haberini annesine ulaştırmak için ne gerekiyorsa yapılır.

Savaş sahneleri ve teknik bakımından kusursuz olan film, 169 dakikalık süresiyle kimilerince uzun olarak eleştirilse de savaş ortamını gerçekten hissettirebilmesi açısından ve kurgusuyla hiç de uzun gelmeyecek ve sizi etkisi altına almayı başaracak cinsten. Tom Hanks, Vin Diesel, Matt Damon ve Giovanni Ribisi gib oyuncuların yer aldığı film, kült filmler arasında ön sıralarda yer almaktadır.

Fragman


Önerilen İçerik: En İyi Filmler, Unutulmaz Filmler ve Film Önerileri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
3
1
3
1
1
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.