IMDb Puanı Yüksek En İyi 20 Mel Gibson Filmi Önerisi (Güncel Liste)

IMDb Puanı Yüksek En İyi 20 Mel Gibson Filmi Önerisi (Güncel Liste)
07.01.202012:52

Dünyaca ünlü film yıldızı Mel Gibson başarılı oyunculuğu ve filmleriyle sinema tarihine damga vuran isimlerden olmuştur. En iyi Mel Gibson filmlerini sizler için araştırdık. İşte Mel Gibson’un izlenmesi gereken en iyi 20 filmi...

Haber güncelleme tarihi 10.07.2021 10:21

En İyi ve En Yeni Mel Gibson Filmleri Listesi

Kariyeri boyunca birçok ödüle layık görülen Mel Gibson’un en iyi filmlerini sizler için araştırdık. Ünlü oyuncunun rol aldığı veya yönetmenliğini yaptığı filmleri IMDb puanlarına göre sıraladığımız listemizde en iyi 20 Mel Gibson filmini bulacaksınız. İşte aksiyon filmleri türünün vazgeçilmez aktörü, dünya sinemasında da yer edinen usta oyuncu Mel Gibson’un en iyi filmleri...

Mel Gibson Filmleri;

20. Deli ve Dahi (2019) – IMDb 7.3

mel gibson

2019’un en iyi filmlerinden biri olan Deli ve Dahi Oxford İngilizce sözlüğünün ortaya çıkışını ele almıştır. Filmi başarılı kılan ise senaryonun muhteşemliği olmuştur. Profesör James Murray (Mel Gibson) hayata geçirmeye çalıştığı projesi olan Oxford İngilizce sözlüğü ile ilgili çalışmalar yaptığı sırada Akıl hastanesinden bir mektup alır. Mektup Dr.W.C Minor (Sean Penn) tarafından yazılmış ve içerisinde 10.000 kelimelik bir çalışma vardır. Bu şaşırtıcı mesaj Jamess Murray ve Dr. Minor’un yollarının kesişmesini sağlayacaktır.

Tür: Biyografi, Dram

Yönetmen: Farhad Safinia

Oyuncular: Mel Gibson, Sean Penn, Eddie Marsan

Fragman

Deli ve Dahi Benzeri Filmler;

 • Adaletsiz (2018) IMDb: 6.8
 • Apokalipto (2006) IMDb: 7.8
 • Brideshead Revisited (1981) IMDb: 8.5

19. Adaletsiz (2018) – IMDb: 7.0

mel gibson

Oyuncu kadrosunda Mel Gibson, Jennifer Carpenter ve Michael Jai White gibi ünlü isimlerin yer aldığı Adaletsiz filmi Amerika da büyük ilgi görmüş bir filmdir. Meslek hayatında gayet başarılı olan iki polis memuru Brett Ridgeman ve Anthony Lurasetti tutukladıkları mahkumlara şiddet uyguladıkları için çok sevdikleri mesleklerinden ihraç edilirler. Geçim sıkıntısına düşen ikili bir anda kendilerini tazminat alabilmek için illegal işlerin ortasında bulurlar. Sahne geçişlerinde ufak kopmalar yaşansa da yönetmenin gizemli bir yapıda filmi ilerletmesi akıcılığı sağlamış görünüyor.

Tür: Polisiye, Aksiyon

Yönetmen: S. Craig Zahler

Oyuncular: Mel Gibson, Jennifer Carpenter, Vince Vaughn

Fragman

Adaletsiz Benzeri Filmler;

 • 99. Blok (2017) IMDb: 7.1
 • Kemik Balta (2015) IMDb: 7.1
 • Get the Gringo (2012) IMDb: 7.0

18. Hacksaw Ridge – Savaş Vadisi (2016) – IMDb: 8.1

mel gibson

Son yılların en iyi filmler listesinde yer alan harika bir savaş filmi... Duygu dolu sahneleriyle izleyicilerine muhteşem sahneler sunan Hacksaw Ridge savaş boyunca bir kurşun bile atmadan Onur Madalyası kazanan Doktor Desmond T.Doss’un hikayesini anlatmaktadır. Okinawa Savaşında mükemmel bir vicdanı red örneği sunarak insan öldürmeyi reddeden ve 75’e yakın insanın hayatını kurtaran Dr. Doss’un bu mükemmel çabası Amerikan Ordusu tarafından takdir ile karşılanmıştır.

Tür: Savaş, Dram, Biyografik

Yönetmen: Mel Gibson

Oyuncular: Andrew Garfield, Vince Vaughn, Teresa Palmer

Fragman

Hacksaw Ridge Benzeri Filmler;

 • Logan: Wolverine (2017) IMDb: 8.1
 • Mad Max: Fury Road (2015) IMDb: 8.1
 • Soysuzlar Çetesi (2009) IMDb: 8.3

17. Cehennem Melekleri 3 (2014) – IMDb: 6,1

mel gibson

Başrollerinde Sylvester Stallone ve Jason Statham’ın rol aldığı Cehennem Melekleri film serisi 3. Filminde usta oyuncu Mel Gİbson’a da kadrosunda yer vermiştir. Paralı askerlik yapan Slyvester Stallone ve ekibi serinin 3. Filminde Mel Gibson’ adüşmanlık edeceklerdir. Bir zamanlar beraber çalışan Barney (Slyvester Stallone) ve Conrad Stonebanks (Mel Gibson) şimdilerde en büyük iki düşman olmuştur. Conrad Stonebanks’ın kirli işleri ve silah kaçakçılığı yapması ölüm emrinin çıkmasına neden olacaktır. Bu görev ise Barney ve ekibine düşecektir. Serinin her filmiyle izleyici rekorları kıran Cehennem Melekleri serisinin son filminde Mel Gibson’a rol vererek izleyici sayısını elinde tutmaya çalışmıştır.

Tür: Aksiyon, Macera

Yönetmen: Patrick Hughes

Oyuncular: Sylvester Stallone, Jason Statham, Arnold Schwarzenegger, Mel Gibson

Fragman

Cehennem Melekleri 3 Benzeri Filmler;

 • Cehennem Melekleri 2 (2012) IMDb: 6.6
 • Taşıyıcı (2002) IMDb: 6.8
 • Cehennem melekleri (2010) IMDb: 6.5

16. Daima Genç – Forever Young (1992) – IMDb: 6.3

mel gibson

Mel Gibson’un rol aldığı en duygusal filmlerden biri olan Daima Genç etkileyici ve dönemine göre fantastik konusuyla dikkatleri üstüne çekmiştir. 1992 yapımı başarılı film hayatında her şey yolunda giden bir adamın sevdiği kıza açılamaması ve sonrasında kızın bir kaza neticesi hayatını kaybetmesi olaylarıyla başlar. Bir anda hayatı değişen Daniel McCormick (Mel Gibson) şuan yaşadığı hayattan memnuniyetsizlik duyarak insanların doldurulmak suretiyle gelecekte tekrar canlandırılacağına inanılan bir programa katılır. Deneyin başarılı bir sonuç vermesi üzerine 1992 yılına gelen Mel Gibson tanıştığı tek çocuklu Dul bir kadınla vakit geçirerek hayatın anlamını öğrenmeye çalışacaktır.

Tür: Dram, Komedi, Bilim Kurgu

Yönetmen: Steve Miner

Oyuncular: Mel Gibson, Jamie Lee Curtis, Elijah Wood

Fragman

Forever Young Benzeri Filmler;

 • Yüzü Olmayan Adam (1993) IMDb: 6.7
 • Teldeki Kuş (1990) IMDb: 6.0
 • Air America (1990) IMDb: 5.8

15. İntikam Peşinde – Edge of Darkness (2010) – IMDb: 6.6

mel gibson

Başarılı oyuncu Mel Gibson başrolünde oynadığı “İntikam Peşinde” adlı filmde Boston Polis Teşkilatı’na mensup cinayet masası dedektifi Thomas Craven’i canlandırmaktadır. Thomas Craven tek başına büyüttüğü kızı ile mutlu mesut yaşarken bir gün kim olduğu bilinmeyen kişiler Craven’in evinde kızı Emma’yı öldürürler. Bu cinayet Thomas Craven’in hayatını yıksa da katil ya da katillleri bulmaya çalışacaktır. Filmin ana konusu polis ve suçlular arasında geçen çekişmeler ve devlet içindeki gizli olayları anlatmaktadır.

Tür: Polisiye, Gerilim, Aksiyon

Yönetmen: Martin Campbell

Oyuncular: Mel Gibson, Ray Winstone, Danny Huston

Fragman

Edge of Darkness Benzeri Filmler;

 • Get the Gringo (2012) IMDb: 7.0
 • Gününü göreceksin I (1999) IMDb: 7.1
 • Kan Bağı (2016) IMDb: 6.4

14. İşaretler – Signs (2002) – IMDb: 6.7

mel gibson

Hindistan asıllı ünlü yönetmen Manoj Night Shyamalan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu İşaretler filminde Mel Gibson başrol oyuncusudur. Eski bir rahip olan Graham Hess (Mel Gibson) inancını yitirmiş ve kendi halinde çiftçilik yapmaya başlamıştır. Hayatı sıradan bir şekilde giden Hess bir gün tarlasında anlam veremediği dev işaretler görür. İlk başlarda anlam veremediği bu işaretlerin her yerde olduğunu keşfeden Hess bu işaretlerin dünya dışı varlıklara ait olduğunu düşünür. Night Shyamalan’ın fantastik bilimkurgu tarzında ki en etkileyici filmlerinden biri olan İşaretler Mel Gibson’un en iyi filmlerinden biridir.

Tür: Dram,Bilim Kurgu, Fantastik

Yönetmen: M. Night Shyamalan

Oyuncular: Mel Gibson,Joaquin Phoenix, Rory Culkin

Fragman

Signs Benzeri Filmler;

 • Köy (2004) IMDb: 6.5
 • Ölümsüz (2000) IMDb: 7.3
 • Mistik olay (2008) IMDb: 5.0

13. Gringo’yu Yakala – Get the Gringo (2012) – IMDB: 7.0

mel gibson

Ünlü oyuncu Mel Gibson’un en heyecanlı ve aksiyon dolu filmi olan Gringo’yu Yakala filmi 2012 yılında filmseverlere sunulmasına rağmen beklenen ilgiyi görememiştir. Filmde Driver rolünü canlandıran Mel Gibson usta oyunculuğunu yine göstermiştir. Azılı bir suçlu olan Driver Meksika’da polis tarafından yakalanıp hapise atılır. Orada tanıştığı 9 yaşındaki bir çocuğun yardımıyla hapisaneden kurtulan Driver sürekli bir kaçış ve kovalamanın içinde olacaktır. Gringo’yu Yakala filminin başrol oyuncusu olan Mel Gibson aynı zamanda bu filmin hikayesinin de yazarıdır.

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Yönetmen: Adrian Grunberg

Oyuncular: Mel Gibson, Peter Stormare, Dean Norris

Fragman

Get the Gringo Benzeri Filmler;

 • Kan Bağı (2016) IMDb: 6.4
 • İntikam Peşinde (2010) IMDb: 6.6
 • Gününü göreceksin I (1999) IMDb: 7.1

12. Gemide İsyan – The Bounty (1984) – IMDb: 7.0

mel gibson

Ünlü yönetmen Roger Donaldson’un eseri olan The Bounty filmi oyuncu kadrosunda Mel Gibson ve Anthony Hopkins gibi sinema tarihinin büyük oyuncuları rol almıştır. Gerçek bir hikayeye dayanan The Bounty filmi İngiliz donanmasına ait Bounty gemisinde çıkan isyan olaylarını anlatmaktadır. Kaptan Bligh (Anthony Hopkins) ve Fletcher Christian’ın (Mel Gibson) isyanı kontrol etme çabaları anlatılan filmde efsane oyunculuk performansları ön plana çıkmaktadır. Mel Gibson’un başrolünde oynadığı Gemide İsyan filmi, Bounty gemisi hakkında yapılan birçok film arasında en dikkat çekici yapım olmayı başarmıştır.

Tür: Macera, Dram, Tarih

Yönetmen: Roger Donaldson

Oyuncular: Mel Gibson, Anthony Hopkins, Laurence Olivier

Fragman

The Bounty Benzeri Filmler;

 • Denizde isyan (1962) IMDb: 7.3
 • The River (1984) IMDb: 6.4
 • Gelibolu (1981) IMDb: 7.4

11. Maverick (1994) – IMDb: 7.0

mel gibson

Mel Gibson’un başrolünde oynadığı Western filmi olan Maverick bir kumarbazın ve arkadaşlarının başından geçen aksiyon dolu olayları konu edinmiştir. Filmde Mel Gibson Bret Mavreick karakterine can vermiştir. Filmin konusu dünya poker turnuvasına katılmak için yola çıkan Bret Maverick’in yolda tanıştığı Annabelle Bransford (Jodie Foster) ve Zane Cooper (James Garner)’ın eğlenceli ve aksiyon dolu maceraları anlatılmaktadır. Poker turnuvalarına katılmak için 5000 dolara ihtiyacı olan Maverick başını bin bir türlü işe sokacaktır. Mel Gibson’u Bret Maverick karakteriyle izlediğimiz bu film oyuncu kadrosunun muhteşem oyunculuk performansları sebebiyle mutlaka izlenmesi gereken yapımlardandır.

Tür: Aksiyon, Komedi, Macera

Yönetmen: Richard Donner

Oyuncular: Mel Gibson, Jodie Foster, James Garner

Fragman

Maverick Benzeri Filmler;

 • Komplo teorisi (1997) IMDb: 6.7
 • Cehennem Silahı 3 (1992) IMDb: 6.7
 • Cehennem silahı (1987) IMDb: 7.6

10. Tehlikeli Bir Yıl (1982) – IMDb 7.1

mel gibson

Yönetmen Pter Weir’in başarılı yapımlarından olan Tehlikeli Bir Yıl filmi Mel Gibson’un hayat verdiği Guy Hamilton isimli gazetecinin başından geçen olayları konu edinmiştir. Bir gazete de muhabirlik yapan Guy Hamilton siyasi bir kargaşanın içerisinde bulunan Endonezya’ ya giderek mesleğini icra etmeye çalışıyor ancak tam bu sırada Sukarno yönetimindeki hükümetin düşmesi Guy Hamilton’u da zor bir maceranın içerisine sürüklemektedir. Film, oyunculuk performansı açısından üst seviyede olsa da Mel Gibson’u daha hareketli ve aksiyonun ta kendisi olarak bildiğimiz için beklenen ilgiyi görememiştir.

Tür: Dram, Savaş

Yönetmen: Peter Weir

Oyuncular: Mel Gibson, Sigourney Weaver, Linda Hunt

Fragman

Tehlikeli Bir Yıl Benzeri Filmler;

 • Gelibolu (1981) IMDb: 7.4
 • Sivrisinek Sahili (1986) IMDb: 6.6
 • Esrarengiz Dava (1977) IMDb: 7.0

9. Tutku – İsa Mesih’in Çilesi (2004) – IMDb: 7.1

mel gibson

Mel Gibson’un oyunculuk kariyerinin yanı sıra başarılı bir yönetmen olduğunu da kanıtladığı Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi filmi 2000’li yıllara damgasını vurmuştur. Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önceki son iki saatini anlatan film muhteşem senaryosu ve oyunculuk performanslarıyla dikkat çekmektedir.

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Yönetmen: Mel Gibson

Oyuncular: Jim Caviezel, Maia Morgenstern, Christo Jivkov

Fragman

Tutku – İsa Mesih’in Çilesi Benzeri Filmler;

 • Apokalipto (2006) IMDb: 7.8
 • Jesus of Nazareth (1977) IMDb: 8.5
 • Paul, Apostle of Christ (2018) IMDb: 6.6

8. Bir Zamanlar Askerdik (2002) – IMDb: 7.1

mel gibson

Amerikanın Vietnam savaşını anlatan drama filmlerinden biri olan Bir Zamanlar Askerdik filmi savaştan ziyade savaşın insanlığı nasıl yıprattığı mesajını vermeye çalışmıştır. Mel Gibson bu filmde Albay Hal Moore karakterine can vermiştir. Film kanlı savaş sahneleri ve gerçekçiliğiyle dikkat çekmektedir. Kan ve vahşetin bolca görüldüğü Bir Zamanlar Askerdik filmi savaş filmi sevenler için mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biridir.   

Tür: Savaş, Tarih, Aksiyon

Yönetmen: Randall Wallace

Oyuncular: Mel Gibson, Madeleine Stowe, Greg Kinnear

Fragman

Bir Zamanlar Askerdik Benzeri Filmler;

 • Vatansever (2000) IMDb: 7.2
 • Kara şahin düştü (2001) IMDb: 7.7
 • Kapıdaki düşman (2001) IMDb: 7.6

7. Gününü Göreceksin – Payback (1999) – IMDb: 7.1

mel gibson

Başarılı senarist Brain Helgeland’ın ilk yönetmenlik deneyimini yaşadığı Payback filmi Richard Stark’ın “Avcı” adlı kitabından sinemaya uyarlanmış güzel bir filmdir. Filmin başrolünde Mel Gibson rol almıştır. Gününü Göreceksin filminin konusu; iki yakın dost olan Val Resnick (Gregg Henry) ve Porter’ın (Mel Gibson) hayallerindekşi büyük soygunu gerçekleştirdikten sonra Val’ın ihanetiyle başlayan büyük kavgayı anlatmaktadır. Val Resnick’in dostuna ihanet etmesi kesinlikle karşılıksız kalmayacaktır. Aksiyon filmleri türünde harika bir yapım olan Gününü Göreceksin Mel Gibson’un mükemmel oyunculuk performansına sahne olmuştur.

Tür: Aksiyon, Dram, Polisiye

Yönetmen: Brian Helgeland

Oyuncular: James Coburn, Mel Gibson, Gregg Henry

Fragman

Payback Benzeri Filmler;

 • Fidye (1996) IMDb: 6.7
 • Komplo teorisi (1997) IMDb: 6.7
 • Cehennem silahı 4 (1998) IMDb: 6.7

6. Vatansever (2000) – IMDb 7.2

mel gibson

Universal Soldier, Yıldız Geçidi, İndependence Day ve Godzilla filmlerinin yönetmenliğini yapan Roland Emmerich The Patriot filminde de yönetmenlik koltuğuna oturmuştur. Muhteşem senaryosu ve kurgusu ile dikkat çeken “Vatansever” filminin başrolünde ise Mel Gibson rol almıştır. Filmin konusu İngilizlere karşı bağımsızlık mücadelesi veren Amerikalıların hikayesini anlatmıştır. Güzel bir savaş filmi olan Vatansever, içerisindeki dram sahneleriyle de izleyicilerini etkilemeyi başarmıştır.

Tür: Tarih, Dram, Savaş

Yönetmen: Roland Emmerich

Oyuncular: Mel Gibson, Heath Ledger, Tchéky Karyo

Fragman

Vatansever Benzeri Filmler;

 • Bir zamanlar askerdik (2002) IMDb: 7.2
 • Pearl Harbor (2001) IMDb: 6.2
 • Kadınlar Ne İster? (2000) IMDb: 6.4

5. Gelibolu – Gallipoli (1084) – IMDb: 7.4

mel gibson

Mel Gibson’un genç yaşta başrol oyuncusu olarak görev aldığı Gallipoli filmi Türklerin Gelibolu’da itilaf devletlerini ezici bir yenilgiye uğratmasını konu edinmiştir. Film iki Avustralya askerinin gözünden izleyicilere sunulmuştur. Mükemmel bir savaş draması olan bu film, tarih türü film severlerin mutlaka izlemesi gereken filmler arasındadır…

Tür: Savaş, Tarih, Dram

Yönetmen: Peter Weir

Oyuncular: Mel Gibson, Bill Kerr, Harold Hopkins

Fragman

Gallipoli Benzeri Filmler;

 • Tehlikeli Bir Yıl (1982) IMDb: 7.1
 • Esrarengiz Dava (1977) IMDb: 7.0
 • Son baskın (1981) IMDb: 5.6

4. Mad Max 2 (1981) – IMDb: 7.6

mel gibson

Mad Max ya da Türkçe karşılığı ile Çılgın Max dünya sinemasında birkaç kez farklı yapımlarla gündeme gelmiştir. 1980’lı yıllarda Mel Gibson’un başrolünde oynadığı Mad Max serisi ise bu filmi efsaneler arasına sokmayı başarmıştır. Ütopik bir dünya da geçen Mad Max filminin konusu Nükleer Savaş sonrasında hayatta kalmayı başaran bir grup insanın yaşam mücadelesini anlatmaktadır.

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon

Yönetmen: George Miller

Oyuncular: Mel Gibson, Joanne Samuel, Hugh Keays-Byrne

Fragman

Mad Max 2 Benzeri Filmler;

 • Çılgın Max (1979) IMDb: 6.9
 • Çılgın Maks 3: Gökkubbenin Ardında (1985) IMDb: 6.3
 • Mad Max: Fury Road (2015) IMDb: 8.1

3. Cehennem Silahı (1987) – IMDb: 7.6

mel gibson

Mel Gibson’u belki bu günkü ününe kavuşturan film olarak nitelendirdiğimiz Cehennem Silahı film serisi 80’li yıllara damgasını vurmuş mükemmel bir senaryoya sahiptir. Filmin konusu Los Angeles Polis teşkilatında görev alan Çavuş Roger Murtaugh (Danny Glover) ve Çavuş Martin Riggs (Mel Gibson)’un başından geçen olayları anlatmaktadır. Sağlam bir Polisiye filmi olan Cehennem Silahı serisi Mel Gibson’un rol aldığı en iyi filmlerden biridir.

Tür: Aksiyon, Polisiye, Komedi

Yönetmen: Richard Donner

Oyuncular: Mel Gibson, Danny Glover, Gary Busey

Fragman

Cehennem Silahı Benzeri Filmler;

 • Cehennem silahı 2 (1989) IMDb: 7.2
 • Cehennem Silahı 3 (1992) IMDb: 6.7
 • Fidye (1996) IMDb: 6.7

2. Apokalipto (2006) – IMDb: 7.8

mel gibson

Oyunculuğu kadar Yönetmenlik kariyeri de başarılı olan Mel Gibson 2007 yılında ortaya koyduğu Apokalipto filmi ile ortaya muhteşem bir eser koymuştur. Filmin konusu Maya uygarlığında huzur içince yaşayan bir toplumun savaşçılar tarafından saldırıya uğramalarını konu almıştır. Savaşın ortasında ailesini korumaya çalışan Jaguar Paw ise bu filmin efsane karakteri ile öne çıkmaktadır.

Tür: Aksiyon, Macera, Dram

Yönetmen: Mel Gibson

Oyuncular: Rudy Youngblood, Raoul Trujillo, Dalia Hernández

Fragman

Apokalipto Benzeri Filmler;

 • M.Ö. 10,000 (2008) IMDb: 5.1
 • Kanlı elmas (2006) IMDb: 8.0
 • Vatansever (2000) IMDb: 7.2

1. Cesur Yürek – Braveheart (1995) – IMDb: 8.3

mel gibson

Mel Gibson’un oyunculuk ve yönetmenlik kariyeri boyunca görev aldığı en başarılı yapım olan Bravehart dünyanın en iyi filmlerinden tartışmasız bir tanesidir. Mel Gibson Cesur Yürek filminde yönetmenlik koltuğunda otururken aynı zamanda filmin başrol oyuncusudur. Filmin konusu İskoçyalıların İngilizlere karşı vermiş oldukları bağımsızlık mücadelesini anlatmaktadır. Mükemmel bir var olma hikayesi olan bu film İskoç kahramanı William Wallace’nin hayatı üzerinden anlatılmıştır.

Tür: Biyografik, Dram

Yönetmen: Mel Gibson

Oyuncular: Mel Gibson, Sophie Marceau, Catherine McCormack

Fragman

Braveheart Benzeri Filmler;

 • Gladyatör (2000) IMDb: 8.5
 • Er Ryan'ı Kurtarmak (1998) IMDb: 8.6
 • Akıl Oyunları (2001) IMDb: 8.2
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
1
2
0
2
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.