Son Yılların En İyi Bilim Kurgu Filmleri Tavsiye Listesi

Son Yılların En İyi Bilim Kurgu Filmleri Tavsiye Listesi
11.01.201609:09

Dünya sinemasının en çok merak uyandıran bilim kurgu filmlerini sizler için listeledik. İşte sinemasnın efsaneleşen en iyi ödüllü bilim kurgu filmleri...

Haber güncelleme tarihi 26.10.2021 08:12

Aksiyon,macera,fantastik,dram,komedi ve daha birçok türde en iyi bilim kurgu filmleri listesi...

İzlenmesi Gereken En Güzel Bilim Kurgu Filmleri

Pek çok farklı kategoriyi içerisinde barındıran tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmlerini listeledik. içeriğimizde uzay filmleri ,distopik yapımlar ve fantastik türün önde gelen en kaliteli bilim kurgu filmleri yer alıyor. Sizlerde eğer bilim kurgu filmi ne izlemeli diye düşünüyorsanız bu içeriğin tamamını detaylıca incelemelisiniz.

İşte dünya çapında ödül kazanan gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmi önerileri...

40. Tenet (2020) – IMDb: 7.6

Bilim Kurgu Filmleri

Bilim kurgu filmleri tavsiye listesinde yer alan ve 2020 yılına damga vuran Tenet filmi hikayesinde dünyayı kurtarmak için zamanın ötesinde savaşan bir kahramanı anlatıyor. Christopher Nolan’ın beyin yakan eserlerinden biri olan Tenet filminde aksiyon ve maceraya doyacaksınız.

Tür: Aksiyon, Bilimkurgu

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: John David Washington, Kenneth Branagh, Robert Pattinson

39. Project Power (2020) – IMDb: 6.0

Bilim Kurgu Filmleri

Ülkede hızla yayılan ve kullanıcılarına süper güçler veren sentetik bir hap tüm şehirleri kaosa sürüklerken eski bir asker, bir polis ve ufak bir kız bu hapa karşı destansı bir mücadele verirler. Amaçları doğrultusunda birleşen üçlü hapın üretiminin durdurulması için elinden geleni yaparlar. Netflix'te yayınşanan Project Power mutlaka izlenmesi gerekn bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

Tür: Aksiyon, Bilimkurgu, Suç

Yönetmen: Henry Joost

Oyuncular: Jamie Foxx, Joseph Gordon Levitt

38. Time To Hunt (2020) – IMDb: 6.3

Bilim Kurgu Filmleri

Netflix’in suç türünde yeni filmlerinden biri olan Time to Hunt içerdiği bilimkurgu sahneleriyle dikkat çekiyor. Filmde distopik bir dünyada yaşayan 3 genç cennet denilen bir yere gidebilmek için sağlam bir soygun planı hazırlıyorlar. Ancak bu plan karşılarına çıkan seri katil sebebiyle sekteye uğrayacaktır. Ayrıca distopik filmler listemizde Time to Hunt benzeri birçok film bulabilirsiniz.

Tür: Aksiyon, Bilimkurgu, Suç, Dram

Yönetmen: Sung hyun Yoon

Oyuncular: Lee Jehoon, Jae Hong Ahn, Choi Woo Sik

37. The Invisible Man (2020) – IMDb: 7.1

Bilim Kurgu Filmleri

The Invisible Man filminde genç bir kadının bilim adamı olan eski sevgilisinin şiddet ve baskılarından kaçışını izliyoruz. Yaşadığı kabustan kurtulmak için kardeşlerinin yanına dönen Cecilia burada da huzuru bulamaz. Bir türlü peşini bırakmayan eski sevgili yavaş yavaş genç kadını bir av haline getirecektir. Korku ve gerilim dolu bu yapım ödül almış en iyi bilim kurgu filmlerinden biridir.

Tür: Fantastik, Korku, Gerilim

Yönetmen: Leigh Whannell

Oyuncular: Elisabeth Moss, Oliver Jackson-Cohen, Harriet Dyer

36. The Platform (2019) – IMDb: 7.0

Bilim Kurgu Filmleri

Distopik bir gelecekte geçtiği düşünülen filmde insanları deney amacıyla çok katlı bir hapishaneye koyarlar. Bu hapishanede yemekler yukarıdan aşağıya doğru bir platformla inmektedir. Yukarıdakiler istedikleri yemekleri yerken aşağı katlarda açlık mücadelesi vardır. Genç bir adam bu sistemi düzeltmek için elinden geleni yapmaya çalışacaktır.

Tür: Psikolojik, Gerilim, Bilimkurgu

Yönetmen: Galder Gaztelu- Urrutia

Oyuncular: Iván Massagué,Antonia San Juan,Zorion Eguileor

35. I am Mother (2019) – IMDb: 6.7

Bilim Kurgu Filmleri

Netflix yapımı I am Mother filminde robot tarafından büyütülen genç bir kızın gerçek annesiyle tanışma mücadelesini izliyoruz. Dünyanın büyük bir yıkımla mücadele ettiği filmde yönetenlerin insanları kandırmasıyla gücü ele aldıklarını ve bu durumun büyük bir savaşa yol açtığını görüyoruz. Bir aile dramını da içerisinde barındıran I am Mother en iyi ailecek izlenecek bilim kurgu filmlerinden biridir.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim, Dram

Yönetmen: Grant Sputore

Oyuncular: Clara Rugaard, Hilary Swank, Rose Byrne

34. In the Shadow of the Mean (2019) – IMDb: 6.2

Bilim Kurgu Filmleri

Bilimsel açıklamaların dahi ötesinde cinayetler işleyen bir seri katil ve onu yakalamak için elinden gelen her şeyi yapan bir polisin hikayesi filmde anlatılıyor. Her dokuz yılda bir ortaya çıkan bu seri katil birçok cinayeti işlemektedir. Onu yakalamak isteyen polis ise bu cinayetler sonrasında neredeyse aklını kaybedecek duruma gelmektedir.

Tür: Gerilim

Yönetmen: Jim Mickle

Oyuncular: Michael C. Hall, Boyd Holbrook, Cleopatra Coleman

33. Code 8 (2019) – IMDb: 6.1

Bilim Kurgu Filmleri

İnsanların süper güçlere sahip olduğu bir dünyada yaşayan genç bir adam annesinin hastalığına çare olabilmek için yasadışı olan süper güçlerini kullanmak zorunda kalır. Ancak bu planladığı kadar kolay olmayacaktır.

Tür: Gerilim, Bilim Kurgu, Suç

Yönetmen: Jeff Chan

Oyuncular: Robbie Amell,Stephen Amell,Sung Kang

32. Godzilla King of the Monster (2019) – IMDb: 6.0

Bilim Kurgu Filmleri

2019 bilim kurgu filmleri öneri listesinde yer alan "Godzilla" muhteşem aksiyon sahneleriyle izleyicilerini mutlu etti. Filmde denizlerden gelen dev canavar Godzilla dünyayı yabancı yaratıklara karşı korumaya çalışıyor. İnsanların bazıları Godzillaya inanırken bazıları ise düşman saflarında yer alıyor. Heyecan dolu film son yıllarda izlediğiniz en iyi bilim kurgu filmleri arasına girecek.

Tür: Aksiyon, Bilimkurgu

Yönetmen: Michael Dougherty

Oyuncular: Kyle Chandler, Vera Farmiga, Millie Bobby Brown

31. Ad Astra (2019) – IMDb: 6.5

Bilim Kurgu Filmleri

Astronot Roy McBride yıllar önce bir uzay görevinde kaybettiği babasını galakside aramak amacıyla uzaya yolculuk yapmaktadır. Bu sırada dünyayı tehdit eden büyük bir felaketinde farkına varacaktır. Bilinmeyen bilim kurgu filmleri ve uzay filmleri arasında yer alan Yıldızlara Doğru filmini izlerken uzaya dair tüm merak ettiklerinizi de öğreneceksiniz.

Tür: Bilimkurgu, Dram

Yönetmen: James Gray

Oyuncular: Brad Pitt, Tommy Lee Jones, Ruth Negga

30. The Martian (2015) IMDb: 8.0

Bilim Kurgu Filmleri

Matt Damon’un mükemmel oyunculuğuyla tüm zamanların en çok izlenen bilim kurgu filmleri listesinde yer alan The Martian, Mars gezegenine bir görev için gönderilen ve yaşanan fırtına sonrasında burada öldü zannedilerek bırakılan Mark Watney’in hikayesini izleyiciye aktarmaktadır. Watney, zekası ve dayanıklılığı ile hayatta kalmayı başarmış ve dünyaya sürekli olarak sinyal göndermeye çalışmaktadır. Bütün NASA ekibi kendisini kurtarmak için çalışmalar yaparken, ekip arkadaşları da cesur bir kararla kurtarma operasyonunda yer alırlar.

Tür: Bilimkurgu

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig

29. Rise of the Planet of the Apes (2011) IMDb: 7.6

Bilim Kurgu Filmleri

2011 yılında izleyiciyle buluşan ve son 10 yılın en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan Rise of the Planet of the Apes, genetik mühendislerin çalışmaların sonucunda maymunlarını beyinlerini geliştirmesi ve sonrasında maymunların insanlar üzerinde üstünlük kurmak için açtıkları savaşı beyazperdeye aktarmaktadır.

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon, Macera

Yönetmen: Matt Reeves

Oyuncular: Andy Serkis, Woody Harrelson, Steve Zahn

28. Promethous (2012) IMDb: 7.0

Bilim Kurgu Filmleri

Bilim Kurgu filmlerinin usta yönetmeni Ridley Scott önderliğinde çekilen filmde insanlığın dünya üzerinde köklerinin nereye kadar indiğini araştıran, büyük bir mücadele örneği veren ekibin hikayesini anlatmaktadır. Ekip, dünyanın köklerini araştırırken aynı zamanda dünyanın sonunu getirebilecek bir şey bulur. Artık tek bir görevleri vardır. İnsan ırkını bu tehlikeden kurtartmak.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Noomi Rapace, Michael Fassbender, Charlize Theron

27. Snowpiercer (2014) IMDb: 7.1

Bilim Kurgu Filmleri

2013 yılının gişede en çok izlenen bilim kurgu filmleri arasında yer alan Snowpiercer’in yönetmen koltuğunda Joon-ho Bong yer alıyor. Film, neredeyse tüm insanlığı öldürecek küresel ısınmayı sona erdirmek için yapılan başarısız bir deney sonrasındaki buz çağında geçmektedir. Hayatta kalanların hepsi Snowpiercer isimli bir trende yaşamaktadır. Filmin başrolünde Chris Evans, Kang-ho Song ve Ed Harris yer almaktadır.

Tür: Dram, Bilimkurgu

Yönetmen: Bong Joon Ho

Oyuncular: Chris Evans, Jamie Bell, Tilda Swinton

26. I am Legend (2007) IMDb: 7,2

Bilim Kurgu Filmleri

Bilim kurgu filmleri arasında zombi filmleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Zombi konulu bazı bilim kurgu filmleri tarihin tozlu sayfalarına gömülürken bazıları ise yıllar geçse de her zaman vitrinde görülmektedir. Ben Efsaneyim filmi de en iyi bilim kurgu film önerileri listesinde her zaman başı çeken filmlerden bir tanesidir. Konusu; Başrolde oynayan Robert Neville dünya üzerinde yer alan virüse bağışıklık kazanmıştır ve diğer insanları bulmaya çalışmaktadır. Aksiyon bilim kurgu filmleri arasında yer alan I am Legend kesinlikle izlenmesi gereken bir yapımdır.

Tür: Bilimkurgu

Yönetmen: Francis Lawrence

Oyuncular: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan

25. Limitless (2011) IMDb: 7.4

Bilim Kurgu Filmleri

Normal hayatında oldukça perişan bir halde olan ve hiçbir işe tutmayan başarısız bir yazar olan Eddie, günün birinde tüm kapasitesini kullanmasına imkan sağlayan ilaç ile karşılaşır. Bu ilaç sayesinde paraya, çekiciliğe ve üne kavuşur. Her şey tam da istediği gibi giderken, hapın peşinde olan tehlikeli insanların da hedefi olur. Tehlikeden kurtulmak için hapı tekrardan kullanması gerekir. Müthiş bir döngünün içerisinde kalan Eddie, hiçbir güce bedelsiz sahip olunamayacağını bu sayede anlar…

Tür: Gerilim

Yönetmen: Neil Burger

Oyuncular: Bradley Cooper, Robert De Niro, Abbie Cornish

24. Looper (2012) IMDb: 7.4

Bilim Kurgu Filmleri

Gelecek yıllarda zamanda yolculuk keşfedilmiş ancak kesinlikle yasak durumdadır. Zamanda yolculuğu illegal yollarla büyük paralar karşılığında genel olarak mafya lideri tarafından kullanılmaktadır. Mafya bir kişiden kurtulmak için, o kişiyi 30 yıl öncesine gönderir ve o zamanda devreye Joe girer. Joe her gelen iş sonrasında zenginleşir ve artık Mafyanın hedefinde kendisi yer almaktadır. Joseph Gordon-Levitt, Bruce Wilis ve Emily Blunt’un başrolde oynadığı yapım, bilim kurgu türünde efsaneleşen harika bir film…

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon

Yönetmen: Rian Johnson

Oyuncular: Bruce Willis, Joseph Gordon-Levitt, Emily Blunt

23. The Hunger Games: Catching Fire (2013) IMDb: 7.5

Bilim Kurgu Filmleri

Katniss Everdeen, kantonlar halinde bulunan ve büyük bir despotluk ile yönetilen dünyada hayatta kalma mücadelesi veren genç bir kızdır. Yaşadığı dünyada genç çocuklar “Açlık Oyunları” ismi verilen yarışmaları katılır ve burada en son hayatta kalan kişi olmak için mücadele verir. İlk filmde hayatta kalan ve zafere ulaşan Kattie’nin macerası ikinci filmde de devam eder. Ancak bu sefer bir direnişin öncüsü olur.

Tür: Aksiyon, Dram, Bilimkurgu

Yönetmen: Gary Ross

Oyuncular: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth

22. Source Code (2011) IMDb: 7.5

Bilim Kurgu Filmleri

Bilim Kurgu ve fantastik filmlerin başarılı oyuncusu Jake Gyllenhaal, 2011 yılında vizyona giren Source Code, hızlı trende uyanan ve buraya nasıl geldiği hakkında en ufak bir fikri olmayan Colter’ın başından geçen gizemli olayları izleyiciye aktarmaktadır. Trende uyanan Colter, karşısında hiç tanımadığı bir kadını görür ancak kadın Colter’in kendisini tanımaktadır. İlk başlarda ne olduğunu anlamayan Colter, aslında bir terör saldırısını önlemek için oradadır ancak engellemesi için sadece 8 dakikası bulunmaktadır. Bir döngü içerisinde kalan Colter, acaba görevi başarılı bir şekilde tamamlayabilecek midir?

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon, Gerilim

Yönetmen: Duncan Jones

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga

21. Ex Machina (2015) IMDb: 7.7

Bilim Kurgu Filmleri

2015 yılında vizyona giren Ex Machina, yönetmen koltuğunda Alex Garland’ın oturduğu gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu ve gizem filmleri arasında gösterilen etkileyici bir yapım. Son derece karmaşık bir konuya sahip olan Ex Machina, dünyanın önemli internet şirketlerinden birinde çalışan Caleb’in, kazandığı ödül sonrasında yapay zekaya sahip bir robot ile hikayesi anlatılmaktadır.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim

Yönetmen: Alex Garland

Oyuncular: Domhnall Gleeson, Alicia Vikander, Oscar Isaac

20. The Butterfly Effect (2004) IMDb: 7,7

Bilim Kurgu Filmleri

Çocukluğundan gelen korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan Evan (Ashton Kutcher) zaman içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebildiğini keşfeder. Bu yapıt 3 filmden oluşmaktadır. Gerilim bilim kurgu filmleri arasında yer alan Kelebek Etkisi filmi kesinlikle izlemeniz gereken yapıtlardan bir tanesidir.

Tür: Dram, Fantastik

Yönetmen: Eric Bress, J. Mackye Gruber

Oyuncular: Ashton Kutcher, Amy Smart, Elden Henson

19. Gravity (2013) IMDb: 7,7

Bilim Kurgu Filmleri

Uzay konulu bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan Gravity (Yer Çekimi) uzay görevine çıkan Dr. Ryan Stone’nin hikayesini anlatmaktadır. Son görevlerinde oldukça olumsuz durumlarla karşılaşan kahramanlarımızın mekikleri zarar görür. Uzay boşluğunda sürüklenen kahramanlarımız için süre azalmaktadır ve bir a önce NASA ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. Fantastik bilim kurgu ve uzay konulu bilim kurgu filmleri arasında yer alan Gravity filmini kesinlikle tavsiye ederiz.

Tür: Gerilim, Macera

Yönetmen: Alfonso Cuarón

Oyuncular: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris

18. Avatar (2009) IMDb: 7,8

Bilim Kurgu Filmleri

Sinema dünyasının rekorlarını elinde tutan film olarak tarihe geçen film olan Avatar, ünlü yönetmen James Cameron' un hem kariyerinde hem de beyaz perde tarihinde çığır açan filmi olarak gösteriliyor. Filmin konusuna gelirsek, Pandora adlı bir uydu gezegende yaşayan mavi dev yaratıkların, değerli madenler barındırması sebebiyle insanoğlu tarafından işgal edilmesini anlatır. Belden aşağısı felçli olan eski subay Jake Sully, program için seçilir ve sinirsel bağlantı yoluyla bağlandığı dev cüsseli mavi yaratığın bedenini kontrol ederek aralarına katılır ve bilim insanları için onların yaşayışları hakkında bilgi toplamaya başlar.

Tür: Bilimkurgu, Macera

Yönetmen: James Cameron

Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver

17. Children of Man (2006) IMDb: 7.9

Bilim Kurgu Filmleri

Son doğan bebeğin üzerinden tam 19 yıl geçmiş ve insanlık için artık en ön önemli tehlike çocuksuzluktur. Dünya 2027 yılına gelmiş ve umut insanlık için önemini kaybetme durumuna gelmiştir. Kimi insanlar artık dünyanın sonunu beklerken kimileri ise birleşik gezegenlerde yavaş yavaş azalan nüfus için mücadeleye devam etmektedir.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim, Dram

Yönetmen: Alfonso Cuarón

Oyuncular: Clive Owen, Clare-Hope Ashitey, Julianne Moore

16. Edge of Tomorrow (2014) IMDb: 7,9

Bilim Kurgu Filmleri

Bilim kurgu filmleri ile aksiyon filmleri çoğu zaman beraber hareket etmektedir. Bu filmlerden bir tanesi de Edge Of Tomorrow filmidir. Aksiyon bilim kurgu filmleri arasında oldukça farklı bir film olan Yarının Sınırında Tom Cruise sayesinde oldukça yüksek mertebelere erişmektedir. Filmin konusu; uzaylılar dünyaya saldırmıştır ve dünyada bu düşmana karşı ordular birleştirilmektedir. Filmde daha önce hiçbir tecrübesi olmayan Bill Cage ilk görevi intihardır ve savaşın başında hemen ölür. Ancak olaylar buradan sonra gelişir. Ölümünden hemen sonra tekrardan dirilen Cage, sürekli bir döngünün içerisinde kalmıştır. Vizyona girdiği dönem en çok izlenen bilim kurgu filmleri arasında yer alan bu yapımı sizler de kesinlikle izlemelisiniz.

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon

Yönetmen: Doug Liman

Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton

15. District 9 (2009) IMDb: 7,9

Bilim Kurgu Filmleri

Çekildiği dönemde 30 milyon dolar gibi büyük bir para harcanan District 9, uzay konulu bilim kurgu filmleri arasında yer almaktadır. Yasak Bölge filminin diğer uzay filmlerinden ayrılan yönü, arıza sonucu dünyaya inmek zorunda kalan uzay aracının içinden çıkan varlıklara özel bir bölge oluşturulmasıdır. Bir nevi mülteci kampıdır. Alanında oldukça farklı bir bilim kurgu filmi olan bu yapı, vizyonda olduğu dönemde en çok izlenen bilim kurgu filmleri arasında yer almıştır.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim, Aksiyon

Yönetmen: Neill Blomkamp

Oyuncular: Sharlto Copley, Jason Cope, David James

14. The Terminator (1984) IMDb: 8.0

Bilim Kurgu Filmleri

Terminatör, bilim kurgu dünyasının unutulmaz örnekleri arasında yer alan ve konusuyla ilk çekildiği döneme liderlik etmiş filmler arasında gelir. İlk film 1984 yılında vizyona girmiştir. Ardından 4 film daha çekilmiş ve seri 5 filme ulaşmıştır. Filmlerin çıkış noktası insan ırkının robot çağı ile birlikte yok olmaya başlamasını ve yapay zeka ile mücadelesini anlatır.

Tür: Aksiyon, Bilimkurgu

Yönetmen: Tim Miller

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Mackenzie Davis

13. X-Men: Days of Future Past (2014) IMDb: 8.0

Bilim Kurgu Filmleri

Son yılların en iyi bilim kurgu filmleri arasında gösterilen X-Men filmleri, seri halinde izlendiği zaman bilim kurgu dozunu çok iyi alabileceğiniz harika bir yapım. Bu türde çok iyi işlere imza atan Marvel Comics, çizgi romanında yer alan kahramanlarını beyaz perdeye taşırken ve bunu da en iyi yapanlar arasında... Listemizde yer alan ve X-Men serisinin en iyi filmlerinden bir tanesi de X-Men: Days of Future Past... Konusunu daha iyi anlamanız için tabi ki serinin önceki filmlerini izlemeniz gerekir. Her sahnesi heyecan ve aksiyon dolu bilim kurgu türündeki bu filmi kesinlikle izlemenizi öneririz.

Tür: Aksiyon, Bilimkurgu

Yönetmen: Bryan Singer

Oyuncular: Hugh Jackman, James McAvoy, Michael Fassbender

12. Mad Max: Fury Road (2015) - IMDb: 8.1

Bilim Kurgu Filmleri

Mad Max filmleri serisinin 3. filminden 30 yıl sonra bir kez daha izleyicilerle buluşan ve bilim kurgu türünün de en başarılı örneklerinden bir tanesi olan Mad Max: Fury Road, her sahnesi ile sizleri kendisine hayran bıraktıracak bir yapım. Macera ve aksiyon dolu bir maceraya hazır olun, çünkü uzun yıllar aklınızdan çıkmayacak bir film sizleri bekliyor.

Tür: Aksiyon, Bilimkurgu

Yönetmen: George Miller

Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Zoë Kravitz

11. Harry Potter and the Deathly Hallows I - II (2011) IMDb: 8.1

Bilim Kurgu Filmleri

Harry Potter Sırlar Odası filmi ile başlayan serinin final filmi Ölüm Yadigarları Bölüm: 2, gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan harika bir yapım. Hikayenin ana konusunu anlamak için Harry Potter filmlerini seri halinde izlemenizi öneriyoruz. Filmin konusuna gelirsek; Harry, Ron ve Harmonie büyücülük okulu müdürü Dumbledore'un verdiği görevi tamamlamak için Voldemort ile mücadeleye girişir. Harry’nin ve arkadaşlarının canları pahasına da olsa Voldemort’a ait hortkulukları yok etmesi ve sonunda da Voldemortu yemesi gerekecektir.

Tür: Fantastik, Macera, Aile

Yönetmen: Chris Columbus

Oyuncular: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson

10. Truman Şov (1998) IMDb: 8,1

Bilim Kurgu Filmleri

Jim Carrey dendiğinde akıllara gelen filmlerden bir tanesi olan Truman Show, fantastik bilim kurgu türleri arasında adeta baş yapıttır. En çok izlenen ve birçok ödül alan bilim kurgu filmi olan Truman Show, adeta sahte bir hayatı anlatmaktadır. Truman Burbak muhteşem güzellikte, masallardan çıkmış gibi bir adada yaşamaktadır. Orada doğmuş, okula gitmiş ve yine orada evlenmiştir fakat bu sıradan bir hayat değildir. Truman 30 yaşına geldiğinde bazı şeylerden şüphelenmeye başlar. Babası küçükken denize açılarak boğulmuş ve ölmüştür fakat bir gün babasını caddede yürürken görür. Daha sonra eşinin hareketlerinden ve fotoğraflarından yola çıkarak gerçeği anlar. Eski bir film olsa da kesinlikle izlemeniz gereken bir yapım olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın.

Tür: Dram, Komedi

Yönetmen: Peter Weir

Oyuncular: Jim Carrey, Laura Linney, Natascha McElhone

9. Jurassic Park (1993) IMDb: 8.1

Bilim Kurgu Filmleri

Dinozorlar çağı milyonlarca yıl önce kapanmış olsa da çıkarılan fosillerin bile heyecan yarattığı günümüz dünyasında bir de bu devasa canlıların gerçek olduğu bir filmin başarılı olmaması imkansızdır. İlk filmiyle 90 lı yıllarda vizyona giren Jurassic Park serisi dinozorlar çağını günümüze taşımış ve görsel efektlerin teknolojilerinin gelişmesiyle daha gerçekçi görüntüler sunarak o dönem izlenme rekorları kırmıştır. İlk filmiyle yakaladığı başarı ve ilk filmin yeri şüphesiz bir çok izleyici için ayrıdır. Seri 2015 yılında vizyona giren Jurassic World ile birlikte 5 filme ulaştı. Bu son film teknolojiden nasibini almış olmasıyla ön plana çıktı.

Tür: Macera, Bilimkurgu

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum

8. A Space Odeyssey (1968) IMDb: 8,3

Bilim Kurgu Filmleri

Uzay yolu bilim kurgu filmleri arasında oldukça önemli bir yer sahip olan A Space Odyssey, en iyi bilim kurgu filmi olmasının yanı sıra sinema tarihini de değiştiren yapıtların başında gelmektedir. Filmin konusu; Bir uzay gemisi aydan gelen esrarengiz sinyalleri keşfetmiştir ve yapılan araştırmalar sinyallerin Jüpiter’e gittiğini ortaya çıkarmıştır. Bu keşfin ardından astronotlar AL 9000 adında yapay zekaya sahip dünyanın en gelişmiş bilgisayarı ile birlikte Jüpiter’e doğru bir yolculuğa çıkar. Bilim kurgu filmlerine yeni boyut kazandıran A Space Odyssey kesinlikle izlemeniz gereken bir yapımdır.

Tür: Bilimkurgu

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester

7. Wall·E (2008) IMDb: 8,4

Bilim Kurgu Filmleri

2008 yılında vizyona giren animasyon filmi olarak karşımıza çıkan Wall E filmi, aynı zamanda bilim kurgu filmleri kategorisinde bulunmaktadır. Animasyon dalında en güzel bilim kurgu filmleri arasında gösterilen Wall E’de dünyada yalnız kalan bir robotun hikayesi anlatılmaktadır. Oldukça komik ve bir o kadar da duygusal olan Wall E filmi, çok güzel vakit geçirebileceğiniz bir yapımdır.

Tür: Animasyon, Macera, Bilimkurgu, Fantastik

Yönetmen: Andrew Stanton

Oyuncular: Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin

6. Back to Future (1995) IMDb: 8.5

Bilim Kurgu Filmleri

Bilim-kurgu deyince akla gelen ve kült filmlerin üst sıralarında yer alan Geleceğe Dönüş, gerek ilginç konusu gerekse tasarımları ile eski bir film olmasına rağmen hala günümüzde etkisini sürdürmektedir. Filmin konusu adından da anlaşılacağı üzere çılgın doktor Emmet tarafından icat edilen zaman makinesi ile geçmiş ve gelecek arasında yapılan yolculuğu konu almaktadır. Marty Mcfly siimli genç yanlışlıkla bu makineyi alır ve ortalığı karıştırır. Sonra bu durumu toparlamaya çalışırken başından geçen maceralar anlatılır.

Tür: Bilimkurgu, Macera

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson

5. The Prestige (2006) IMDb: 8,5

Bilim Kurgu Filmleri

Sihirbazlık mesleğinin çok popüler olduğu ve bu insanların toplumda üst tabakaya yerleştirildiği dönem Londra'sında geçen filmde iki sihirbazın rekabeti anlatılmaktadır. Bu iki sihirbazdan biri olan Robert, sahne showlarıyla izleyenleri büyüleyen bir şovmen iken diğer sihirbaz Alfred daha gelenekçi fakat ilüzyon konusunda üstün zekaya ve yeteneğe sahip bir adamdır. Kim daha büyük sihirbaz tartışması artık prestij meselesine döner ve rakip olmaktan çok iki düşman haline gelerek birbirlerine zarar vermeye başlarlar. Filmdeki konunun işlenişi oldukça beklenmedik u dönüşleriyle kendini izlettiren ve beklenmedik süprizlerle seyirciyi şaşırtan yapı gösteriyor. Christian Bale ve Hugh Jackman oyunculuğun hakkını verirken onlara Scarlet Johansson ve Michael Caine eşlik ediyor.

Tür: Gerilim, Dram

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine

4. Star Wars: Episode VII - The Force Awakens (2015) IMDb: 8.6

Bilim Kurgu Filmleri

Star Wars denince bu filmleri hiç izlemeyenlerin dahi bir fikrinin olması ya da film ile ilgili terimlere aşina olması sanıyoruz bu film serisinin ne denli başarılı olduğunu bize daha iyi gösteriyor. Filmin yarattığı endüstrinin hacmi milyar dolarları buluyor. Lisanlı oyuncaklarından daha nice tasarımlarda bu filmlerdeki karakterleri görmek mümkün. Yıldız Savaşları filmleri üçleme şeklinde çekiliyor. İlk üç film öncül üçleme, sonraki üç film orjinal üçleme ve en son çekilen Güç Uyanıyor filmi ile başlayan yeni üçleme serinin en az iki filmle daha devam edeceğini gösteriyor.

Tür: Bilimkurgu, Macera

Yönetmen: J.J. Abrams

Oyuncular: Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac

3. Interstellar (2014) IMDb: 8,6

Bilim Kurgu Filmleri

Film henüz 2014 yılının sonlarında vizyona girmiş olmasına rağmen şimdiden kült filmler arasındaki yerini almıştır. Gerek konusu gerekse anlatılan olaylar ile ortaya konan kurgu, gerçek bir zeka örneğidir. Konuya baktığımızda, insanoğlunun dünyaya verdiği zarar arttıkça tarım zayıflamıştır. Sonunda teknoloji bir kenara bırakılmış ve tarım çağına doğru geri dönüş yaşanmaya başlamıştır. Tarım ile uğraşan eski bir astronot olan Cooper, kızının odasında garip olayların yaşandığını söylemesi üzerine ne olduğunu incelemeye başlar ve aslında kitaplıktan gelen sinyallerin bir koordinatı işaret ettiğini anlarlar. Bunun üzerine verilen yere giden Cooper burada gizli olarak yürütülen NASA uzay programı olduğunu görür. Uzay ve gelecek ile ilgili muhteşem bir film olan İnterstaller'ı mutlaka izlemelisiniz.

Tür: Bilimkurgu, Dram

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine

2. Matrix (1999) IMDb: 8.7

Bilim Kurgu Filmleri

Bilim-kurgu filmleri arasında başı çeken filmlerden olan Matrix serisi, 2000'li yılların başına damgasını vurmuş enfes bir yapım. Filmin konusuna baktığımızda hacker olan ve Neo lakabını kullanan adamın başına gelen ilginç olaylar silsilesi anlatılmaktadır. Neo, siyah elbiseli adamlar tarafından takip edilir ve daha sonra Morpheus adında bir adam ile karşılaşır. Bu adamın dedikleri mantıklı gelmese de bir süre sonra ona güvenmek durumunda kalır. Başrollerde Keanu Reeves, Hugo Weaving, Lurence Fishburn, Carrie-Anne Moss ve Joe Pantolinao gibi isimlerin yer aldığı filmin serisi mutlaka arşivlerde yer alması gereken filmlerdendir.

Tür: Aksiyon, Bilimkurgu

Yönetmen: Lana Wachowski, Lilly Wachowski

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

1. Inception (2010) IMDb: 8,8

Bilim Kurgu Filmleri

Konusuyla ve oyuncu performansıyla son 25 yılın en iyi filmleri arasında yer alan film bilim-kurgu kategorisinde nirvanaya ulaşan filmler arasındadır. Bilinçaltı hırsızlığı olarak tabir edilebilecek bir konuda uzman olan Dom Cobb adlı hırsızın hikayesi anlatılmaktadır. Leonardo DiCaprio' nun başrolünde olduğu filmde, Marion Cotillard, Joseph-Gordon Lewitt, Ellen Page ve Michael Caine gibi oyuncular yer almaktadır. İzleyen kişiler bu senaryonun normal bir insan tarafından yazılmış olamayacağı iddiasını ortaya atarken, film çoğu insan tarafından listelerde 1 numaraya yerleştirilmiştir.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Elliot Page

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3780
2445
836
525
812
238
834
324
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 30
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.