Bilim Kurgu Filmleri - Ufkunuzu İki Katına Çıkaracak En İyi 48 Bilim Kurgu Filmi

Bilim Kurgu Filmleri - Ufkunuzu İki Katına Çıkaracak En İyi 48 Bilim Kurgu Filmi
11.01.201609:09

Gerçek üstü senaryolarıyla diğer film türlerinden ayrılan Bilim Kurgu filmlerini özenle hazırladığımız listede bir araya getirdik. İşte, geçmişten bugüne en çok izlenen, en beğenilen ve en iyi bilim kurgu filmleri

Haber güncelleme tarihi 26.07.2020 11:23

Ufkunuzu İki Katına Çıkaracak En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Pek çok farklı kategoriyi içerisinde barındıran tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmlerini listeledik. İşte, hikayeleriyle ufkumuzu iki katına çıkaracak tüm zamanların en popüler ve en çok izlenen bilim kurgu filmleri...

Bilim Kurgu Filmleri;


48. The Martian (2015) IMDb: 8.0

Bilim Kurgu filmleri

Matt Damon’un mükemmel oyunculuğuyla tüm zamanların en çok izlenen bilim kurgu filmleri listesinde yer alan The Martian, Mars gezegenine bir görev için gönderilen ve yaşanan fırtına sonrasında burada öldü zannedilerek bırakılan Mark Watney’in hikayesini izleyiciye aktarmaktadır. Watney, zekası ve dayanıklılığı ile hayatta kalmayı başarmış ve dünyaya sürekli olarak sinyal göndermeye çalışmaktadır. Bütün NASA ekibi kendisini kurtarmak için çalışmalar yaparken, ekip arkadaşları da cesur bir kararla kurtarma operasyonunda yer alırlar. Son yılların en başarılı bilim kurgu filmlerinden The Martian’ın mutlaka izleme listenize eklemenize öneririz.

Fragman


47. Arrival (2016) IMDb: 7.9

Bilim Kurgu filmleri

Dünya dışı yapılar gezegenin birçok noktasına iniş yapmış, bütün dünya devletleri bu yapının ne için dünyaya geldiğini öğrenmek için çalışmaktadır. Dünyalar arası iletişim ağı kurulmuş herkes ne öğrendiyse birbiri ile paylaşmaya hazırdır. Film, ABD’de dilbilimci olarak görev yapan Dr. Louise Banks (Amy Adams) ve ekibinin uzaylıların geliş amacını çözmeye çalışır. Bir şeyin ortaya çıkarılması gerekmektedir. Uzaylılar tehlikeli midir yoksa barışçıl mıdır?

Fragman


46. Upgrade (2018) IMDb: 7.5

Bilim Kurgu filmleri

Acımasız bir saldırı sonrasında eşini kaybeden, kendisi ise belden aşağısı tutmayan bir adam haline gelen Grey Trace’nin yaşam öyküsünü izleyeceğimiz yapım, 2018 yılının en iyi bilim kurgu filmleri listesinde ilk sıralarda yer alıyor.  Hayattan umudunuz kesmiş olan Grey’e milyarder bir iş adamı destek olur ve onu felci halinden kurtaracağını söyler. Yapılması gereken tek şey kendisine yapay zekaya sahip bir çip yerleştirmektir. Karısını öldürenlerden intikam almak isteyen Grey, bu operasyonu kabul eder.

Fragman


45. Rise of the Planet of the Apes (2011) IMDb: 7.6

Bilim Kurgu filmleri

2011 yılında izleyiciyle buluşan ve tam bir bilim kurgu filmi olarak karşımıza çıkan Rise of the Planet of the Apes, genetik mühendislerin çalışmaların sonucunda maymunlarını beyinlerini geliştirmesi ve sonrasında maymunların insanlar üzerinde üstünlük kurmak için açtıkları savaşı beyazperdeye aktarmaktadır.

Fragman


44. Man of Steel (2013) IMDb: 7.1

Bilim Kurgu filmleri

Süper Kahramanlar arasında en bilineni Süperman’ın yepyeni bir hikayesiyle  listemize devam ediyoruz. 2013 yılında vizyona giren Man Of Steel yani Çelik Adam’ın başrollerinde Henry Cavill, Amy Adams, Michael Shonnon Diane Lane ve Russel Crowe yer almaktadır. Dünya saldırı altındadır ve bunu engelleyecek bir tek güç vardır. Clark Kent, yeteneklerinin farkındadır. Clark sadece dünyanın son umut ışığı olmak için değil aynı zamanda sevdiklerini korumak için de mücadele vermek zorundadır.

Fragman


43. Sunshine (2007) IMDb: 7.2

Bilim Kurgu filmleri

Gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri arasında gösterilen Sunshine, güneşin yavaş yavaş yok olmasına engel olmak isteyen, Icarus II adlı bir uzay gemisindeki sekiz kişilik ekibin kaptan Kaneda liderliğindeki ekibin mücadelesini beyazperdeye aktarmaktadır. Tek bir görevleri vardır. Güneşi tekrardan harekete geçirmek ve mutlaka beslemesi gereken nükleer başlığı taşımak. Bu sırada beklenmedik bir gelişme yaşanır. Dünya ile bağlantısı kopan ekip, 7 yıl önce aynı amaçla yola çıkan Icarus I sinyaller alır. Bu sırada çok büyük bir kaza yaşanır. Artık hayatlarını kurtarmak zorundadırlar. Peki ya dünyanın geleceği…

Fragman


42. Promethous (2012) IMDb: 7.0

Bilim Kurgu filmleri

Bilim Kurgu filmlerinin usta yönetmeni Ridley Scott önderliğinde çekilen filmde insanlığın dünya üzerinde köklerinin nereye kadar indiğini araştıran, büyük bir mücadele örneği veren ekibin hikayesini anlatmaktadır. Ekip, dünyanın köklerini araştırırken aynı zamanda dünyanın sonunu getirebilecek bir şey bulur. Artık tek bir görevleri vardır. İnsan ırkını bu tehlikeden kurtartmak.

Fragman


41. The Lobster (2015) IMDb: 7.2

Bilim Kurgu filmleri

Gelecek dünyada yalnız kalmış ve bir ilişkisi olmayan insanlar tutuklanır ve bir otele yerleştirilir. Otele yerleştirilen bekarlar, kendileri için belirtilen eşlerle 45 gün sonunda güzel bir ilişki kurmak zorundadırlar. Eğer bu ilişkide başarılı olamazlar, herkes belirttikleri hayvanlara dönüşür. Başrolde yer alan karakterimiz David, bekar insanlarla aynı otelde kalmaya başlar. Ancak düzene ayak uydurma yanlısı da değildir. David, bu mücadelede hikayesini baştan yazacaktır.

Fragman


40. Sorry to Bother You (2018) IMDb: 7.0

en iyi bilim kurgu filmleri

Son yılların en etkileyici bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan Sorry to Bother You, siyahi bir internet pazarlamacısı olan Cassius Green’in başından geçen komik olayları izleyiciye aktarmaktadır.  Film, kariyerinde başarılı olmanın sırrını keşfeden ve bunun sonrasında ürkütücü bir evrenin içerisinde kendisini bulan adamın yaşadıkları anlatılır.

Fragman


39. Snowpiercer (2014) IMDb: 7.1

en iyi bilim kurgu filmleri

2013 yılının gişede en çok izlenen filmleri arasında yer alan Snowpiercer’in yönetmen koltuğunda Joon-ho Bong yer alıyor. Film, neredeyse tüm insanlığı öldürecek küresel ısınmayı sona erdirmek için yapılan başarısız bir deney sonrasındaki buz çağında geçmektedir. Hayatta kalanların hepsi Snowpiercer isimli bir trende yaşamaktadır. Filmin başrolünde Chris Evans, Kang-ho Song ve Ed Harris yer almaktadır. Şimdilerde Netflix'te dizisi yayınlanmaya başlayan başarılı yapımın dizisi hakkında bilgileri Netflix Snowpiercer içeriğimizden edinebilirsiniz.

Fragman


38. I am Legend (2007) IMDb: 7,2

en iyi bilim kurgu filmleri

Bilim kurgu filmleri arasında zombi filmleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Zombi konulu bazı bilim kurgu filmleri tarihin tozlu sayfalarına gömülürken bazıları ise yıllar geçse de her zaman vitrinde görülmektedir. Ben Efsaneyim filmi de en iyi bilim kurgu film önerileri listesinde her zaman başı çeken filmlerden bir tanesidir. Konusu; Başrolde oynayan Robert Neville dünya üzerinde yer alan virüse bağışıklık kazanmıştır ve diğer insanları bulmaya çalışmaktadır. Aksiyon bilim kurgu filmleri arasında yer alan I am Legend kesinlikle izlenmesi gereken bir yapımdır.

Fragman


37. The Shape of Water (2017) IMDb: 7.3

en iyi bilim kurgu filmleri

Bilim Kurgu, Dram ve Macera türünde 2018 yılının Oscar ödüllü filmi The Shape of Water, 1963 yılında Amerikan soğuk savaşını anlatan ilginç bir yapım. Filmin kahramanı Elisa, çalıştığı gizli ve yüksek güvenlikli bir laboratuvarda sessiz tek başına bir yaşam sürdürmektedir. Kahramanımızın yaşamı, iş arkadaşı Zelda ile keşfettiği bir deneyle sonsuza kadar değişir.

Fragman


36. Limitless (2011) IMDb: 7.4

en iyi bilim kurgu filmleri

Normal hayatında oldukça perişan bir halde olan ve hiçbir işe tutmayan başarısız bir yazar olan Eddie, günün birinde tüm kapasitesini kullanmasına imkan sağlayan ilaç ile karşılaşır. Bu ilaç sayesinde paraya, çekiciliğe ve üne kavuşur. Her şey tam da istediği gibi giderken, hapın peşinde olan tehlikeli insanların da hedefi olur. Tehlikeden kurtulmak için hapı tekrardan kullanması gerekir. Müthiş bir döngünün içerisinde kalan Eddie, hiçbir güce bedelsiz sahip olunamayacağını bu sayede anlar…

Fragman


35. Wonder Woman (2017) IMDb: 7.4

en iyi bilim kurgu filmleri

Amozon’un prensesi olan Diana, süper güçlere sahip yenilmez bir savaşçıdır. Yetiştirildiği yer sebebiyle gözlerden uzak bir cennet adasında yaşayan Diana, bir gün bölgelerine düşen ABD uçağının yanına gider ve pilotu kaza enkazından kurtarır. Kazandan Diana’nın yardımıyla pilot, dünyanın büyük bir savaş içerisinde olduğundan bahseder. Bunun üzerine yenilmez bir savaşçı olan Wonder Woman insanlıkla beraber omuz omuz çarpışacak ve güçlerini keşfedecektir.

Fragman


34. Looper (2012) IMDb: 7.4

en iyi bilim kurgu filmleri

Gelecek yıllarda zamanda yolculuk keşfedilmiş ancak kesinlikle yasak durumdadır. Zamanda yolculuğu illegal yollarla büyük paralar karşılığında genel olarak mafya lideri tarafından kullanılmaktadır. Mafya bir kişiden kurtulmak için, o kişiyi 30 yıl öncesine gönderir ve o zamanda devreye Joe girer. Joe her gelen iş sonrasında zenginleşir ve artık Mafyanın hedefinde kendisi yer almaktadır. Joseph Gordon-Levitt, Bruce Wilis ve Emily Blunt’un başrolde oynadığı yapım, bilim kurgu türünde efsaneleşen harika bir film…

Fragman


33. A Quiet Place (2018) IMDb: 7.5

en iyi bilim kurgu filmleri

İki çocuklu aile kırsal bir bölgede sessiz bir şekilde yaşamaktadır. Çocukları ebeveynleri ile konuşamamaktadır. Bunun nedeni ise sağlık problemleri değil, her türlü sesten uzak durma zorunluluğudur. Çünkü, yaşadıkları evin çevresinde ailenin peşinde olan bilinmez bir varlık bulunmaktadır. Her anı heyecan ve gerilim dolu Sessiz bir yer filmini bilim kurgu türünde izlenecek yapımlar listesine alabilirsiniz.

Fragman


32. The Hunger Games: Catching Fire (2013) IMDb: 7.5

en iyi bilim kurgu filmleri

Katniss Everdeen, kantonlar halinde bulunan ve büyük bir despotluk ile yönetilen dünyada hayatta kalma mücadelesi veren genç bir kızdır. Yaşadığı dünyada genç çocuklar “Açlık Oyunları” ismi verilen yarışmaları katılır ve burada en son hayatta kalan kişi olmak için mücadele verir. İlk filmde hayatta kalan ve zafere ulaşan Kattie’nin macerası ikinci filmde de devam eder. Ancak bu sefer bir direnişin öncüsü olur.

Fragman


31. Source Code (2011) IMDb: 7.5

en iyi bilim kurgu filmleri

Bilim Kurgu ve fantastik filmlerin başarılı oyuncusu Jake Glyyenhaal, 2011 yılında vizyona giren Source Code, hızlı trende uyanan ve buraya nasıl geldiği hakkında en ufak bir fikri olmayan Colter’ın başından geçen gizemli olayları izleyiciye aktarmaktadır. Trende uyanan Colter, karşısında hiç tanımadığı bir kadını görür ancak kadın Colter’in kendisini tanımaktadır. İlk başlarda ne olduğunu anlamayan Colter, aslında bir terör saldırısını önlemek için oradadır ancak engellemesi için sadece 8 dakikası bulunmaktadır. Bir döngü içerisinde kalan Colter, acaba görevi başarılı bir şekilde tamamlayabilecek midir?

Fragman


30. Ex Machina (2015) IMDb: 7.7

en iyi bilim kurgu filmleri

2015 yılında vizyona giren Ex Machina, yönetmen koltuğunda Alex Garland’ın oturduğu gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu ve gizem filmleri arasında gösterilen etkileyici bir yapım. Son derece karmaşık bir konuya sahip olan Ex Machina, dünyanın önemli internet şirketlerinden birinde çalışan Caleb’in, kazandığı ödül sonrasında yapay zekaya sahip bir robot ile hikayesi anlatılmaktadır.

Fragman


29. The Butterfly Effect (2004) IMDb: 7,7

en iyi bilim kurgu filmleri

Çocukluğundan gelen korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan Evan (Ashton Kutcher) zaman içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebildiğini keşfeder. Bu yapıt 3 filmden oluşmaktadır. Gerilim bilim kurgu filmleri arasında yer alan Kelebek Etkisi filmi kesinlikle izlemeniz gereken yapıtlardan bir tanesidir.

Fragman


28. Minitory Report (2002) IMDb: 7,7

en iyi bilim kurgu filmleri

Aksiyon ve bilim kurgu filmlerinin en iyi aktörleri arasında yer alan Tom Crouise, 2045 yılında geçen bir bilim kurgu filmi ile bir kez daha sinema severlerin karşısına çıkmaktadır. Uzun yıllar en çok suç işlenen yer alan Washington 2045 yılında suçun en az olduğu yer olmuştur. Bunun sebebi, polis teşkilatının cinayetleri işlenmeden önce tespit etme yeteneğine sahip bir sistem kullanmasıdır. Departmanın en önemli dedektifi ise  John Anderton. Ancak iş artık planlanan durumdan çıkmıştır ve John git gide zanlı durumuna düşmektedir. Oldukça aksiyon dolu bilim kurgu Azınlık Raporunu kesinlikle izlemelisiniz.

Fragman


27. Gravity (2013) IMDb: 7,7

en iyi bilim kurgu filmleri

Uzay konulu bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan Gravity (Yer Çekimi) uzay görevine çıkan Dr. Ryan Stone’nin hikayesini anlatmaktadır. Son görevlerinde oldukça olumsuz durumlarla karşılaşan kahramanlarımızın mekikleri zarar görür. Uzay boşluğunda sürüklenen kahramanlarımız için süre azalmaktadır ve bir a önce NASA ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. Fantastik bilim kurgu ve uzay konulu bilim kurgu filmleri arasında yer alan Gravity filmini kesinlikle tavsiye ederiz.

Fragman


26. Rogue One (2016) IMDb: 7.8

en iyi bilim kurgu filmleri

2016 yılına damgasını vuran ve bilim kurgu türünde mutlaka izlemeniz gereken bir yapım. Yönetmen koltuğunda Gareth Edwars yer alırken oyuncu kadrosunda ise Felicity Jones, Diego Luna ve Aland Tudyk bulunuyor. Film, Yıldız Gemisi’nin bilim subayı ile karısı ve çocuklarının başından geçen aksiyon ve macera dolu hikayeyi konu alıyor.

Fragman


25. Avatar (2009) IMDb: 7,8

en iyi bilim kurgu filmleri

Sinema dünyasının rekorlarını elinde tutan film olarak tarihe geçen film olan Avatar, ünlü yönetmen James Cameron' un hem kariyerinde hem de beyaz perde tarihinde çığır açan filmi olarak gösteriliyor. Filmin konusuna gelirsek, Pandora adlı bir uydu gezegende yaşayan mavi dev yaratıkların, değerli madenler barındırması sebebiyle insanoğlu tarafından işgal edilmesini anlatır. Belden aşağısı felçli olan eski subay Jake Sully, program için seçilir ve sinirsel bağlantı yoluyla bağlandığı dev cüsseli mavi yaratığın bedenini kontrol ederek aralarına katılır ve bilim insanları için onların yaşayışları hakkında bilgi toplamaya başlar.

Bu sırada bir dişi avatar ile aralarında aşk başlar. Aşk ve görev arasında kalan Jake Sully mavi yaratıkların dünyasına girdikçe insanoğlunun bu süreçte haksız olduğunu anlar ve görevli olduğu şirkete karşı cephe alır. Filmin görsel efektleri ve oluşturulan dünya izleyenleri içine çekecek derecede başarılı olan film, yayınlandığı ilk haftada dünya çağında 232 milyon dolar gişe elde etmiştir. Yayında olduğu 6 hafta boyunca toplamda 2 milyar 787 milyon dolar gelir elde ederek en yüksek gişe geliri elde eden film rekorunu kırmıştır. Ayrıca filmin blu-ray DVD' si satışa çıktığı ilk gün 1,5 milyon satarak yine bu konuda ulaşılması güç bir rekora imza atmıştır.

Fragman


24. Children of Man (2006) IMDb: 7.9

en iyi bilim kurgu filmleri

Son doğan bebeğin üzerinden tam 19 yıl geçmiş ve insanlık için artık en ön önemli tehlike çocuksuzluktur. Dünya 2027 yılına gelmiş ve umut insanlık için önemini kaybetme durumuna gelmiştir. Kimi insanlar artık dünyanın sonunu beklerken kimileri ise birleşik gezegenlerde yavaş yavaş azalan nüfus için mücadeleye devam etmektedir.

Fragman


23. Edge Tomarrow (2014) IMDb: 7,9

en iyi bilim kurgu filmleri

Bilim kurgu filmleri ile Aksiyon filmleri çoğu zaman beraber hareket etmektedir. Bu filmlerden bir tanesi de Edge Of Tomorow filmidir. Aksiyon bilim kurgu filmleri arasında oldukça farklı bir film olan Yarının Sınırın’da Tom Crouse sayesinde oldukça yüksek mertebelere erişmektedir. Filmin konusu; uzaylılar dünyaya saldırmıştır ve dünyada bu düşmana karşı ordular birleştirilmektedir. Filmde daha önce hiçbir tecrübesi olmayan Bill Cage ilk görevi intihardır ve savaşın başında hemen ölür. Ancak olaylar buradan sonra gelişir. Ölümünden hemen sonra tekrardan dirilen Cage, sürekli bir döngünün içerisinde kalmıştır. Vizyona girdiği dönem en çok izlenen bilim kurgu filmleri arasında yer alan bu yapımı sizler de kesinlikle izlemelisiniz.

Fragman


22. District 9 (2009) IMDb: 7,9

en iyi bilim kurgu filmleri

Çekildiği dönemde 30 milyon dolar gibi büyük bir para harcanan District 9, uzay konulu bilim kurgu filmleri arasında yer almaktadır. Yasak Bölge filminin diğer uzay filmlerinden ayrılan yönü, arıza sonucu dünyaya inmek zorunda kalan uzay aracının içinden çıkan varlıklara özel bir bölge oluşturulmasıdır. Bir nevi mülteci kampıdır. Alanında oldukça farklı bir bilim kurgu filmi olan bu yapı, vizyonda olduğu dönemde en çok izlenen bilim kurgu filmleri arasında yer almıştır.

Fragman


21. The Terminator (1984) IMDb: 8.0

en iyi bilim kurgu filmleri

Terminatör, bilim kurgu dünyasının unutulmaz örnekleri arasında yer alan ve konusuyla ilk çekildiği döneme liderlik etmiş filmler arasında gelir. İlk film 1984 yılında vizyona girmiştir. Ardından 4 film daha çekilmiş ve seri 5 filme ulaşmıştır. Filmlerin çıkış noktası insan ırkının robot çağı ile birlikte yok olmaya başlamasını ve yapay zeka ile mücadelesini anlatır.

Yarı robot yarı insan olan kahramanın makinelere karşı savaşta başından geçenleri bol aksiyon içinde ve sürükleyici biçimde anlatarak kendisini izlettirir. Bütün filmlerin başrolünde Arnold Schwarzenegger oynamaktadır. 1947 doğumlu ünlü oyuncunun muhtemelen son Terminatör filmi olacak olan serinin en son filmi Genisys, 2015 yılında vizyona girmiştir. Son film istenen başarıyı yakalayamamış olsa da ilk 3 film efsane denebilecek özgün fikir, konu bütünlüğü ve teknik detaylara sahiptir.

Fragman


20. X-Men: Days of Future Past (2014) IMDb: 8.0

en iyi bilim kurgu filmleri

Son yılların en iyi bilim kurgu filmleri arasında gösterilen X-Men filmleri, seri halinde izlendiği zaman bilim kurgu dozunu çok iyi alabileceğiniz harika bir yapım. Bu türde çok iyi işlere imza atan Marvel Comics, çizgi romanında yer alan kahramanlarını beyaz perdeye taşırken ve bunu da en iyi yapanlar arasında... Listemizde yer alan ve X-Men serisinin en iyi filmlerinden bir tanesi de X-Men: Days of Future Past... Konusunu daha iyi anlamanız için tabi ki serinin önceki filmlerini izlemeniz gerekir. Her sahnesi heyecan ve aksiyon dolu bilim kurgu türündeki bu filmi kesinlikle izlemenizi öneririz.

Fragman


19. Her (2013) IMDb: 8,0

en iyi bilim kurgu filmleri

Theodore Twombly, eşinden boşandıktan sonra tek başına yaşamaya başlayan ve el işi mektuplar yazarak yaşamını sürdürmektedir. Bir gün reklamlarda gördüğü bilgisayar yazılımın işine düşünür ve satın alır. Samantha isimli bir sanal bir beyin uygulaması sunan bilgisayar yazılımı Theodore'un aklını karıştırarak ufkunu açacak sorular sormaya başlar. Kahramanımız bu sanal yazılıma aşık olur. Romantik bilim kurgu filmleri arasında gösterilen HER, oldukça farklı bir yapıt olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fragman


18. Mad Max: Fury Road (2015) - IMDb: 8.1

en iyi bilim kurgu filmleri

Mad Max filmleri serisinin 3. filminden 30 yıl sonra bir kez daha izleyicilerle buluşan ve bilim kurgu türünün de en başarılı örneklerinden bir tanesi olan Mad Max: Fury Road, her sahnesi ile sizleri kendisine hayran bıraktıracak bir yapım. Macera ve aksiyon dolu bir maceraya hazır olun, çünkü uzun yıllar aklınızdan çıkmayacak bir film sizleri bekliyor.

Fragman


17. Logan (2017) IMDb: 8.1

en iyi bilim kurgu filmleri

Tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan X-Men karakterlerinden Wolverine ve Profesör X, herkesten uzakta Meksika’da saklanmaktadır. Logan’ın gizlenme mücadelesi bir mutantın kendisini bulması sonrasında başarısızlığa uğrar. Logan ve Profesör artık hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Bir efsaneye hayat veren Hugh Jackman, Wolverine ile son kez karşımıza çıkmaktadır.

Fragman


16. Harry Potter and the Deathly Hallows I - II (2011) IMDb: 8.1

en iyi bilim kurgu filmleri

Harry Potter Sırlar Odası filmi ile başlayan serinin final filmi Ölüm Yadigarları Bölüm: 2, gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan harika bir yapım. Hikayenin ana konusunu anlamak için Harry Potter filmlerini seri halinde izlemenizi öneriyoruz. Filmin konusuna gelirsek; Harry, Ron ve Harmonie büyücülük okulu müdürü Dumbledore'un verdiği görevi tamamlamak için Voldemort ile mücadeleye girişir. Harry’nin ve arkadaşlarının canları pahasına da olsa Voldemort’a ait hortkulukları yok etmesi ve sonunda da Voldemortu yemesi gerekecektir.

Fragman


15. Truman Şov (1998) IMDb: 8,1

en iyi bilim kurgu filmleri

Jim Carrey dendiğinde akıllara gelen filmlerden bir tanesi olan Truman Show, fantastik bilim kurgu türleri arasında adeta baş yapıttır. En çok izlenen ve birçok ödül alan bilim kurgu filmi olan Truman Show, adeta sahte bir hayatı anlatmaktadır. Truman Burbak muhteşem güzellikte, masallardan çıkmış gibi bir adada yaşamaktadır. Orada doğmuş, okula gitmiş ve yine orada evlenmiştir fakat bu sıradan bir hayat değildir. Truman 30 yaşına geldiğinde bazı şeylerden şüphelenmeye başlar. Babası küçükken denize açılarak boğulmuş ve ölmüştür fakat bir gün babasını caddede yürürken görür. Daha sonra eşinin hareketlerinden ve fotoğraflarından yola çıkarak gerçeği anlar. Eski bir film olsa da kesinlikle izlemeniz gereken bir yapım olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın.

Fragman


14. Jurassic Park (1993) IMDb: 8.1

en iyi bilim kurgu filmleri

Dinozorlar çağı milyonlarca yıl önce kapanmış olsa da çıkarılan fosillerin bile heyecan yarattığı günümüz dünyasında bir de bu devasa canlıların gerçek olduğu bir filmin başarılı olmaması imkansızdır. İlk filmiyle 90 lı yıllarda vizyona giren Jurassic Park serisi dinozorlar çağını günümüze taşımış ve görsel efektlerin teknolojilerinin gelişmesiyle daha gerçekçi görüntüler sunarak o dönem izlenme rekorları kırmıştır. İlk filmiyle yakaladığı başarı ve ilk filmin yeri şüphesiz bir çok izleyici için ayrıdır. Seri 2015 yılında vizyona giren Jurassic World ile birlikte 5 filme ulaştı. Bu son film teknolojiden nasibini almış olmasıyla ön plana çıktı.

Görsel efektler kusursuz ve yaratılan dünya olağanüstü derecede gerçeklik sunuyor. Bilimsel gelişmelerin entegre edildiği senaryo teknik açıdan beğeni topluyor. Yeni yaratılan bir dinozor türünin beklenenden daha zeki olması ve genetik mutasyon sonrası kavuştuğu özellikler ile eğlence parkını ve dinozor adasına gelen insanların hayatını tehdit edecek duruma gelişini anlatıyor.

Fragman


13. Pan’ın Labyrinth (2006) IMDb: 8.2

en iyi bilim kurgu filmleri

IMDB sitesinde 8.2’lik puanıyla tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilen Pan’s Labyrinth, izleyenleri 1944 yılına götürüyor. İspanya’da sivil savaş kargaşası sona ermiş gibi dursa da Navarra’nın kuzeyinde yüksek dağlık bölgelerde zaman zaman çatışmalar devam etmektedir. Henüz 10 yaşında kendi hayal dünyası bulunan Ofelia, hamile annesi ile üvey babasının bulunduğu Navarra’ya taşınır ve burada kendisine esrarengiz bir labirent keşfeder.

Fragman


12. A Space Odeyssey (1968) IMDb: 8,3

en iyi bilim kurgu filmleri

Uzay yolu bilim kurgu filmleri arasında oldukça önemli bir yer sahip olan A Space Odyssey, en iyi bilim kurgu filmi olmasının yanı sıra sinema tarihini de değiştiren yapıtların başında gelmektedir. Filmin konusu; Bir uzay gemisi aydan gelen esrarengiz sinyalleri keşfetmiştir ve yapılan araştırmalar sinyallerin Jüpiter’e gittiğini ortaya çıkarmıştır. Bu keşfin ardından astronotlar AL 9000 adında yapay zekaya sahip dünyanın en gelişmiş bilgisayarı ile birlikte Jüpiter’e doğru bir yolculuğa çıkar. Bilim kurgu filmlerine yeni boyut kazandıran A Space Odyssey kesinlikle izlemeniz gereken bir yapımdır.

Fragman


11. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) IMDb: 8,3

en iyi bilim kurgu filmleri

Truman Show filminin yanı sıra Jim Carrey’in rol aldığı diğer bir bilim kurgu film türü ise Eternal Sunshine of the Spotless Mind yani Sil Baştan filmidir. Dram ve Romantik bilim kurgu filmleri arasında gösterilen bu yapıt Clementine(Kate Winslet) sevgilisi Joel Barish'i(Jim Carrey) hikayesini anlatmaktadır. Filmde Clementine, Joel Barish'i bir şekilde hafızasından sildirmiştir. Bundan dolayı kalbi kırılmış olan Joel da aynı şeyi yapmaya karar verir. Duygusal bir bilim kurgu filmi izlemek isteyenler için gerçekten güzel bir yapıttır.

Fragman


10. Wall·E (2008) IMDb: 8,4

en iyi bilim kurgu filmleri

2008 yılında vizyona giren animasyon filmi olarak karşımıza çıkan Wall E filmi, aynı zamanda bilim kurgu filmleri kategorisinde bulunmaktadır. Animasyon dalında en güzel bilim kurgu filmleri arasında gösterilen Wall E’de dünyada yalnız kalan bir robotun hikayesi anlatılmaktadır. Oldukça komik ve bir o kadar da duygusal olan Wall E filmi, çok güzel vakit geçirebileceğiniz bir yapımdır.

Fragman


9. Back to Future (1995) IMDb: 8.5

en iyi bilim kurgu filmleri

Bilim-kurgu deyince akla gelen ve kült filmlerin üst sıralarında yer alan Geleceğe Dönüş, gerek ilginç konusu gerekse tasarımları ile eski bir film olmasına rağmen hala günümüzde etkisini sürdürmektedir. Filmin konusu adından da anlaşılacağı üzere çılgın doktor Emmet tarafından icat edilen zaman makinesi ile geçmiş ve gelecek arasında yapılan yolculuğu konu almaktadır. Marty Mcfly siimli genç yanlışlıkla bu makineyi alır ve ortalığı karıştırır. Sonra bu durumu toparlamaya çalışırken başından geçen maceralar anlatılır.

Filmde kullanılan uçan arabalar, uçan kaykaylar, bağcığını otomatik bağlayan ayakkabılar, otomatik köpek gezdiricileri ve otomatik yemek yöntemleri o dönem ilgi çekmiştir. Filmde geçen gelecek kavramı olan ve tüm bu uçan nesnelerin kullanıldığı yıl olarak gösterilen 2015 yılında film tekrar gündeme gelmiş ve tüm dünyada bu olay kutlanmıştır. 

Fragman


8. Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018) IMDb: 8.5

en iyi bilim kurgu filmleri

Animasyon türünün en başarılı örneklerinden bir tanesi olan ve aynı zamanda içerisinde bilim kurgu türünü de en iyi şekilde barındıran Spider-Man: Into the Spider-Verse, dünyayı kurtarmak amacı güden Brooklyn’li genç kahramanımız Miles Morales’in başından geçen hikayeleri anlatmaktadır.

Fragman


7. The Prestige (2006) IMDb: 8,5

en iyi bilim kurgu filmleri

Sihirbazlık mesleğinin çok popüler olduğu ve bu insanların toplumda üst tabakaya yerleştirildiği dönem Londra'sında geçen filmde iki sihirbazın rekabeti anlatılmaktadır. Bu iki sihirbazdan biri olan Robert, sahne showlarıyla izleyenleri büyüleyen bir şovmen iken diğer sihirbaz Alfred daha gelenekçi fakat ilüzyon konusunda üstün zekaya ve yeteneğe sahip bir adamdır. Kim daha büyük sihirbaz tartışması artık prestij meselesine döner ve rakip olmaktan çok iki düşman haline gelerek birbirlerine zarar vermeye başlarlar. Filmdeki konunun işlenişi oldukça beklenmedik u dönüşleriyle kendini izlettiren ve beklenmedik süprizlerle seyirciyi şaşırtan yapı gösteriyor. Christian Bale ve Hugh Jackman oyunculuğun hakkını verirken onlara Scarlet Johansson ve Michael Caine eşlik ediyor.

Fragman


6. Star Wars: Episode VII - The Force Awakens (2015) IMDb: 8.6

en iyi bilim kurgu filmleri

Star Wars denince bu filmleri hiç izlemeyenlerin dahi bir fikrinin olması ya da film ile ilgili terimlere aşina olması sanıyoruz bu film serisinin ne denli başarılı olduğunu bize daha iyi gösteriyor. Filmin yarattığı endüstrinin hacmi milyar dolarları buluyor. Lisanlı oyuncaklarından daha nice tasarımlarda bu filmlerdeki karakterleri görmek mümkün. Yıldız Savaşları filmleri üçleme şeklinde çekiliyor. İlk üç film öncül üçleme, sonraki üç film orjinal üçleme ve en son çekilen Güç Uyanıyor filmi ile başlayan yeni üçleme serinin en az iki filmle daha devam edeceğini gösteriyor.

Son film olan Güç uyanıyor 2015 yılında vizyona girdi ve neredeyse 8 yıllık aradan sonra fanatikleri tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Film ilk haftalarda rekor izleyici sayısına ulaşarak Amerika' da ilk sıraya yerleşti. Filmin görsel efektleri teknolojinin desteğiyle çok daha gerçekçi seviyelere taşınmış ve haliyle filmin seyir zevkini artırmayı başarmış durumda. Son film hakkında serinin kötü filmleri arasında yer aldığı da belirtiliyor. Havada kalan birçok konu olduğu ve bol bol efektlerin pompalandığı bir filmden öteye geçemediği gibi eleştiriler alsa da bir kesim hayran kitlesi tarafından serinin devam filmlerinde bu konulara açıklık getirileceği bekleniyor.

Fragman


5. Spirited Away (2002) IMDb: 8.6

en iyi bilim kurgu filmleri

Animasyon ve Bilim Kurgu türünün en başarılı örnekleri arasında yer alan Spirited Away, 10 yaşında küçük bir kız olan Chihiro’nun başından geçen ilginç olayları bizlere yansıtmaktadır. Chihiro, aileyisyle birlikte tünelden geçerken ortadan kaybolur ve adeta gizli bir dünyaya girer. Ailesi oldukça fazla değişime uğrarken, Chihiro ise bir cadı tarafından yönetilen enteresan bir kasabada yaşamaya başlar. Japon sinema tarihinin en başarılı filmi olarak görülen Ruhların Kaçışı, kırılması zor bir rekorunda sahibi bir yapım.

Fragman


4. Interstellar (2014)  IMDb: 8,6

en iyi bilim kurgu filmleri

Film henüz 2014 yılının sonlarında vizyona girmiş olmasına rağmen şimdiden kült filmler arasındaki yerini almıştır. Gerek konusu gerekse anlatılan olaylar ile ortaya konan kurgu, gerçek bir zeka örneğidir. Konuya baktığımızda, insanoğlunun dünyaya verdiği zarar arttıkça tarım zayıflamıştır. Sonunda teknoloji bir kenara bırakılmış ve tarım çağına doğru geri dönüş yaşanmaya başlamıştır. Tarım ile uğraşan eski bir astronot olan Cooper, kızının odasında garip olayların yaşandığını söylemesi üzerine ne olduğunu incelemeye başlar ve aslında kitaplıktan gelen sinyallerin bir koordinatı işaret ettiğini anlarlar.

Bunun üzerine verilen yere giden Cooper burada gizli olarak yürütülen NASA uzay programı olduğunu görür. Programın amacı yaşanabilir başka bir gezegen bulmaktır. Bu konuda solucan deliği adı verilen ve boyut atlamaya yarayan bir işaretin verildiğini ve gönüllü astronotlar tarafından bu uzay görevinin gerçekleştrilmesi gerektiği anlatılır. Cooper uzay gemisi kaptanı olarak göreve dahil olur ve olaylar gelişir. Yaşanan olaylar hakkında bizzat NASA ile birlikte çalışılması ve tamamen gerçek bilimsel konuları yansıtıyor olmasıyla bilim insanları tarafından da alkış almıştır. Oyuncu kadrosunda Matthew McConaughey, Anne Hathawey, Jessica Chastain, Elyes Gabel ve Wes Bentley gibi isimler yer almakta olan film, özellikle uzay bilimlerine ilgi duyan kişiler için tam bir ziyafet niteliğindedir.

Fragman


3. Avengers: Endgame (2019) IMDb: 8.6

en iyi bilim kurgu filmleri

Marvel’in sinematik evreni içerisinde yer alan süper kahramanlar, bilim kurgu filmlerinin baş aktörleri olarak karşımıza çıkmaktadır. İron Man, Captain America, Hulk, Thor ve dünyanın en güçlü takımı Avengers… İşte tüm bu kahramanların yer aldığı yapımlar, aksiyon bilim kurgu ve fantastik bilim kurgu ve macera bilim kurgu alanında en çok izlenen bilim kurgu filmleri olarak karşımızda yer alıyor. Bizlerde listemizde IMDB'de en iyi puanı alan Avengers: Endgame filmini listemize dahil etti. Bir şeyi özellikle belirtmek isteriz ki, Avengers: Endgame filmini izlemeden önce kesinlikle serinin önceki filmlerine göz atmalısınız. Bunun için size bir kolaylık sağlıyoruz.

Marvel Filmleri Sırası, İzleme Listesi içeriğine göz atarak Marvel Filmleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Fragman


2. Matrix (1999) IMDb: 8.7

en iyi bilim kurgu filmleri

Bilim-kurgu filmleri arasında başı çeken filmlerden olan Matrix serisi, 2000'li yılların başına damgasını vurmuş enfes bir yapım. Filmin konusuna baktığımızda hacker olan ve Neo lakabını kullanan adamın başına gelen ilginç olaylar silsilesi anlatılmaktadır. Neo, siyah elbiseli adamlar tarafından takip edilir ve daha sonra Morpheus adında bir adam ile karşılaşır. Bu adamın dedikleri mantıklı gelmese de bir süre sonra ona güvenmek durumunda kalır.

Yaşadıkları dünyanın aslında bir kurmacadan ibaret olduğunu ve insanlığın uzaylılar tarafından kontrol edildiğini anladığında Neo, Trinity ve Morpheus güçlerini birleştirerek isyan bayrağını çekerler. İnsanlığı uzaylı yaratıkların kölesi olmaktan kurtarmak için yaşadıkları maceların anlatıldığı seri 3 filmden oluşur. İlk film ile yaratılan etki diğer 2 film ile devam ettirilmiştir ve filmin teknik anlamdaki başarısı gişeye de yansımıştır. Başrollerde Keanu Reeves, Hugo Weaving, Lurence Fishburn, Carrie-Anne Moss ve Joe Pantolinao gibi isimlerin yer aldığı filmin serisi mutlaka arşivlerde yer alması gereken filmlerdendir.

Fragman


1. Inception (2010) IMDb: 8,8

en iyi bilim kurgu filmleri

Konusuyla ve oyuncu performansıyla son 25 yılın en iyi filmleri arasında yer alan film bilim-kurgu kategorisinde nirvanaya ulaşan filmler arasındadır. Bilinçaltı hırsızlığı olarak tabir edilebilecek bir konuda uzman olan Dom Cobb adlı hırsızın hikayesi anlatılmaktadır. Dom Cobb rüya gören kişilerin bilinç altı düşüncelerini çalabilmesiyle ün kazanmış ve kurumsal casusluk adı verilen bir sektörde yer almasını sağlamıştır fakat bu durumun kötü yanı ise uluslararası bir kaçak durumuna düşmüş olmasıdır. Bu sebeple hayatı alt üst olan Cobb, hayatının fırsatıyla karşılaşır. Onu bu durumdan kurtaracak bir teklif şöyledir.

Bilinçaltı sırları çalmak yerine bu kez tam tersi bilinçaltına bir bilgi yerleştirdiği takdirde kurtulacaktır. İşte böyle enteresan bir konuya ve ilginç sahnelere sahip film, izlerken ağzınızı açık bırakacak cinsten geçişler içerir. Leonardo DiCaprio' nun başrolünde olduğu filmde, Marion Cotillard, Joseph-Gordon Lewitt, Ellen Page ve Michael Caine gibi oyuncular yer almaktadır. İzleyen kişiler bu senaryonun normal bir insan tarafından yazılmış olamayacağı iddiasını ortaya atarken, film çoğu insan tarafından listelerde 1 numaraya yerleştirilmiştir. 

Fragman


Önerilen İçerik: En İyi Filmler, Unutulmaz Filmler ve Film Önerileri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3473
2075
677
427
719
118
505
170
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 17
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.