Türk Dram Filmleri - IMDb Puanı Yüksek En İyi 20 Yerli Dram Filmi

Türk Dram Filmleri - IMDb Puanı Yüksek En İyi 20 Yerli Dram Filmi
17.02.202013:52

Sinema dünyasının en iyi Türk yapımı dram filmlerini listeledik. IMDb puanlarına göre filmleri sıraladığımız içeriğimizde gelmiş geçmiş en güzel yerli dram filmlerini bulacaksınız. İşte tüm zamanların en iyi ve en çok izlenen Türk dram filmleri...

Haber güncelleme tarihi 25.11.2020 11:52

Türk Sinemasına Damga Vuran En İyi Duygusal Türk Filmleri

Muhteşem hikayeleri ve oyunculuk performanslarıyla akıllara kazınan başyapıt niteliğindeki en iyi 20 Türk dram filmlerini bu içeriğimizde bir araya getirdik. IMDb puanlarına göre filmleri sıraladığımız listede gelmiş geçmiş en duygusal Türk filmleri yer alıyor. İşte Türk sinemasının en güzide 20 yerli dram filmi...

 

Türk Dram Filmleri;    


1. Güneşi Gördüm (2009) – IMDb: 6.5

Türk Dram filmleri

Türk Dram filmleri kategorisinde en çok izlenen filmlerden biri olan “Güneşi Gördüm” filmi ünlü sanatçı Mahsun Kırmızıgül’ün hem yazıp hem yönettiği hem de başrolünde yer aldığı bir yapımdır. Filmin oyuncu Kadrosunda Sarp Apak, Buğra Gülsoy, Ali Sürmeli, Altan Erkekli ve Demet Evgar gibi başarılı oyuncular yer almıştır. Güneşi Gördüm filminin konusu ise doğuda unutulmuş bir köyde yaşayan büyük bir ailenin terör sebebiyle köylerini terk edip büyük şehre gelmelerini anlatmıştır. Duygu dolu sahneleriyle dikkat çeken filmde Ahmet karakterine hayat veren Sarp Apak mükemmel bir oyunculuk performansı ortaya koymuştur.

Tür: Dram, Duygusal

Güneşi Gördüm Benzeri Türk Dram Filmleri;

 • Beyaz Melek
 • Yaşamın Kıyısında
 • Sadece Sen

2. Benim Dünyam (2013) – IMDb: 7.5

Türk Dram filmleri

Başrolünde Beren Saat ve uğur Yücel’in yer aldığı yerli dram filmi "Benim Dünyam’ın" yönetmenliğini yine ünlü aktör Uğur Yücel yapmıştır. Filmin konusu küçük yaşlarda geçirdiği bir hastalık sebebiyle hem duyma hem de görme yetisini kaybeden bir kızla onu hayata döndürmeye çalışan Mahir Hoca’yı anlatmıştır. Filmle ilgili bilinmesi gereken bir diğer konu ise 2005 yılında Vizyona giren Hint yapımı Black isimli filmden uyarlanmış olmasıdır.

Tür: Dram

Benim Dünyam Filmi Benzeri Yerli Dram Filmleri;

 • Sibel
 • Ahlat Ağacı
 • Gecenin Kanatları

3. Kız Kardeşler (2019) – IMDb: 7.5

Türk Dram filmleri

Başarılı yönetmen Emin Alper’in Türk sinemasına kazandırdığı “Kız Kardeşler” filmi oyuncu kadrosunda Cemre Ebuzziya, Ece Yüksel ve Helin Kandemir yer almıştır. Filmde anlatılan hikaye henüz yaşları küçük olan üç kız kardeşin annelerinin ölümünden sonra farklı farklı ailelere evlatlık verilmesini, sonrasında ise bu ailelerde tutunamayan kızların tekrar kendi evlerinde bir araya gelmelerini anlatmıştır. Hayatın zorluklarıyla baş başa kalan küçük kızlar bu sırada kaçtıkları gerçeklerle de yüzleşeceklerdir.

Tür: Dram, Duygusal

Kız Kardeşler Filmini İzleyenler İçin Türk Dram Filmi Önerileri;

 • İtiraf 
 • Yer Altı
 • Üç Maymun

4. Uzun Hikaye (2012) – IMDb: 7.6

Türk dram filmleri

En iyi Türk dram filmlerinden biri olan “Uzun Hikaye” filmi hem senaryosu hem de efsane olmuş sahneleriyle ünlü yönetmen Osman Sınav imzalı mükemmel bir filmdir. Başrolünde Kenan İmirzalıoğlu’nun rol aldığı filmde başarılı oyuncuya Tuğçe Kazaz ve Mustafa Alabora gibi isimler eşlik etmiştir. Filmin konusu ise sinemayı yakıp Minüre’yi kaçıran Bulgaryalı Ali’nin destanını anlatmıştır.

Tür: Dram, Duygusal

Uzun Hikaye Filmi Tadında Duygusal Türk Filmleri;

 • Yazı Tura
 • Sen Aydınlatırsın Geceyi
 • Gönül Yarası

5. Mucize (2015) – IMDb: 7.6

Türk dram filmleri

2015 yılına ve hatta Türk sinemasına damgasını vurmayı başaran “Mucize” filmi senaryosu ve oyuncu kadrosuyla dikkat çeken en iyi Türk yapımı dram filmlerinden biridir. Devletin bile elinin neredeyse uzanmadığı bir köye öğretmen olarak atanan Egeli Muallim Mahir’in ve o köyde doğup büyüyen engelli Aziz’in dram dolu hikayesi filmde anlatılmaktadır. Filmde kendi dünyalarında mutlu mesut yaşayan köylülerin komedi dolu hikayelerini de görmekteyiz. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Mahsun Kırmızıgül yapmıştır.

Tür: Dram, Komedi

Mucize Serisinin Diğer Filmleri ve Benzeri Duygusal Filmler;

 • Mucize 2
 • Güneşi Gördüm
 • Yedinci Koğuştaki Mucize

6. Kaybedenler Kulübü (2011) – IMDb: 7.6

Türk dram filmleri

Türk sinema dünyasının unutulmaz filmlerinden biri olan Kaybedenler Kulübü gelmiş geçmiş en iyi Türk dram filmleri listesinde yerini almıştır. Başrollerinde Nejat İşler ve Yiğit Özşener yer alırken başarılı oyuncu İdil Fırat’ta filmde rol almıştır. Filmin konusu ise iki yakın arkadaş olan Kaan ve Mete’nin her gün mikrofonun başında karşılıklı oturarak sohbet etmelerini aynı zamanda radyo yayını yapmalarını anlatmaktadır. Absürt hikayeleriyle dinleyicilerine mükemmel bir sohbet ortamı sunan ikili aynı zamanda her gün farklı kadınlarla takılmaktadırlar. Bu sırada Kaan’ın hayatını giren Zeynep kısa bir süre içinde olsa Kaan’a katlanabilmiş ve onunla olabilmiştir. Her akşam yapılan radyo yayınlarını bıkmadan takip edenler ise Kaybedenler Kulübü’nün yeni üyeleridir. Filmde verilmek istenen mesajlar ve yaşanılan hayatlar duygusal ve dram dolu yaşantılar olması sebebiyle Kaybedenler Kulübü en iyi Türk dram filmleri listesinde yer almıştır.

Tür: Komedi, Dram

Kaybedenler Kulübü Tadında Yerli Duygusal Filmler;

 • Kaybedenler Kulübü Yolda
 • Labirent
 • Issız Adam

7. Müslüm (2018) – IMDb: 7.8

TÜrk dram filmleri

Dünyaca Ünlü Türk Sanatçısı Müslüm Gürses’in dram ve başarılı hikayeleriyle dolu hayat hikayesini anlatan “Müslüm” filmi son yılların en çok izlenen ve beğenilen yerli dram filmi olmuştur. Filmde Müslüm Gürses’in çocukluğunu Şahin Kendirci canlandırırken gençlik yıllarından sonrasını Timuçin Esen canlandırmıştır. Müslüm Gürses’in müzik hayatına başlangıcı ailesi ve verdiği o büyük hayat mücadelesi tüm ayrıntılarıyla filmde izleyicilere anlatılmıştır. Filmin yönetmenliğini ise bir önceki yıl sinemaya damga vuran “Ayla” filminin de yönetmenliğini yapan Can Ulkay üstlenmiştir.

Tür: Dram, Biyografi

Müslüm Filmi Benzeri Dram Dolu Biyografi Filmleri;

 • Cep Herkülü: Naim 
 • Ayla
 • Şampiyon

8. Kabadayı (2007) – IMDb: 7.8

türk dram filmleri

Tüm zamanların en iyi Türk yapımı dram filmlerinden biri olan “Kabadayı” başarılı yönetmen Ömer Vargı’nın önderliğinde çekilmiş olup başrollerinde Şener Şen ve Kenan İmirzalıoğlu rol almıştır. Filmde eski bir kabadayı olan Ali Osman (Şener Şen) ile suç dünyasının genç ve dinamik isimlerinden Devran’ın (Kenan İmirzalıoğlu) ölüm kalım mücadelesi anlatılmıştır. Filmde Türk sinemasının usta ismi Şener Şen’in akıllara kazınan replikleri ve oyunculuk performansı göze çarpmaktadır.

Tür: Dram, Polisiye

Kabadayı Filmi Tarzı Türk Dram Filmleri;

 • Ejder Kapanı
 • Av Mevsimi
 • Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni

9. Kelebeğin Rüyası (2013) – IMDb: 7.8

Türk Dram filmleri

Türk sinemasının ve Tiyatronun başarılı isimlerinden Yılmaz Erdoğan’ın hem yazıp hem de yönettiği “Kelebeğin Rüyası” filminin oyuncu kadrosunda Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat ve Belçim Bilgin rol almıştır. Yerli Dram filmleri kategorisinde son yıllar damgasını vuran başarılı yapım iki genç şairin aynı kıza aşık olmaları sonrasında aralarında başlayan tatlı rekabeti anlatmaktadır. Edebiyat ve sanatı tüm özgünlüğüyle yansıtan filmde genç şairler dönemin vebası sayılan verem hastalığına yakalanmış olsalar bile gülmeyi hiçbir zaman bırakmazlar.

Tür: Dram, Duygusal

Kelebeğin Rüyası İzleyenler İçin Benzeri Yerli Dram Filmi Önerileri;

 • Ekşi Elmalar
 • Unutursam Fısılda
 • Gergedan Mevsimi 

10. Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) – IMDb: 7.9

türk dram filmleri

Türk Dram Filmlerinin en iyi ve en çok izlenen filmlerine imza atan başarılı yönetmen Nuri Bilge Ceylan “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmiyle yine adından çokça söz ettirmiştir. Oyuncu kadrosunda Muhammed Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel’in rol aldığı dram filmi bir cinayet üzerine yaşanan gerilim hikayesini konu edinmiştir. Film Cannes film festivalinde başarılı yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a Büyük Jüri Ödülü’nü kazandırmıştır.

Tür: Dram

Bir Zamanlar Anadolu'da Filmi Tadında Yerli Dram Filmleri;

 • Kader
 • Masumiyet
 • Yazgı

11. Dedemin İnsanları (2011) – IMDb: 8.0

Türk dram filmleri

Çetin Tekindor, Hümeyra ve Zafer Alagöz gibi Türk sinemasının başarılı aktörlerinin oyuncu kadrosunda yer aldığı “Dedemin İnsanları” filmi Türk Dram filmleri kategorisinde en iyi ve en çok izlenen yapımlardan biridir. Usta yönetmen Çağan Irmak’ın film dünyasına kazandırdığı başyapıtlardan biri olan Dedemin İnsanları filminin konusu mübadele zamanı Girit’ten göç edip Ege’nin sahil köylerinden birine yerleşen Mehmet Bey ve küçük torunu Ozan’ın duygu dolu hikayesini anlatmıştır. Babam ve Oğlum filmiyle büyük bir çıkış yakalayan Çağan Irmak “Dedemin İnsanları” filmiyle de ses getirmeyi başarmıştır.

Tür: Dram, Duygusal

Dedemin İnsanları Benzeri Türk Dram Filmleri;

 • Ulak
 • Tamam Mıyız?
 • Bana Şans Dile

12. Ahlat Ağacı (2018) – IMDb: 8.1

Türk dram filmleri

Edebiyat ve kitap sevgisiyle dolu genç bir adam olan Sinan eline geçen ilk fırsatta bir kitap yazmaya başlar. Ancak bu kitabı yayınlamak için ne parası vardır ne de bir kaynak bulabilmiştir. Para bulabilmek üzere doğduğu yer olan Anadolu’nun ufak bir köyüne dönen Sinan burada da gerekli parayı bulamaz hatta babasından üstüne kalan borçlarda işin cabası olur. Nuri Bilge Ceylan’ın unutulmaz eserlerinden biri olan “Ahlat Ağacı” en iyi Türk yapımı dram filmlerinden biri olmayı başarmıştır.

Tür: Dram

Ahlat Ağacı Tarzı Yerli Dram Filmleri;

 • Aşk Tesadüfleri Sever
 • Delibal
 • Tepenin Ardı

13. Kış Uykusu (2014) – IMDb: 8.2

Türk dram filmleri

Nuri Bilge Ceylan’ın bir başka dram filmi olan Kış Uykusu Tiyatroculuktan emekli olup babasından kalma butik oteli işletmeye başlayan Aydın’ın rutin ve hareketsiz hayatını anlatmaktadır. Adeta bir Kış uykusuna yatan Aydın Butik Otel’de hayatının en keyifsiz günlerini yaşamaktadır. Filmin başrolünde ünlü aktör Haluk Bilginer yer alırken Demet Akbağ, Melisa Sözen, Ayberk Pekcan ve Nejat İşler gibi başarılı oyuncularda filmin oyuncu kadrosunda yer almışlardır.

Tür: Dram

Kış Uykusu Filmi Benzeri Yerli Dram Filmleri;

 • Yol 
 • New York'ta Beş Minare 
 • Mustang

14. Masumiyet (1997) – IMDb: 8.3

Türk dram filmleri

Dram filmleriyle Türk sinemasına damgasını vuran başarılı yönetmen Zeki Demirkubuz’un unutulmaz filmlerinden biri olan “Masumiyet” filmi başrollerinde Güven Kıraç, Haluk Bilginer ve Derya Alabora görev almıştır. Filmin konusu ise işlediği bir cinayet sebebiyle hapse giren ve hapisten çıktıktan sonra da bir pansiyona yerleşen Yusuf’un o pansiyonda Bekir ve Uğur’la tanışmasıyla başlayan hikayeyi anlatmaktadır. Zagor’un sevgisi ve özlemiyle kavrulan Uğur yıllarca onu sevmekten vazgeçmeyen Bekir’e hiç yüz vermese de ikilinin kaderinde sürekli yan yana olmak vardır. Unutulmaz oyunculuk performansları ve akıllara kazınan sahneleriyle Türk sinemasının en güzide Dram filmlerinden biri olan “Masumiyet” izleyenlerin uzun yıllar aklından çıkaramayacağı bir filmdir.

Tür: Dram

Masumiyet Filmi Tarzında Unutulmaz Dram Filmleri;

 • Kader
 • İtiraf
 • Üçüncü Sayfa

15. Babam ve Oğlum (2005) – IMDb: 8.3

türk dram filmleri

En iyi Türk dram filmlerinden biri olan “Babam ve Oğlum” senaryosu ve muhteşem oyunculuk performanslarıyla sizi uzun yıllar etkisi altında bırakacak bir filmdir. Oyuncu kadrosunda Çetin Tekindor, Hümeyra, Özge Özberk ve Fikret Kuşkan’ın rol aldığı yapım 12 Eylül 1980’de yapılan Askeri Muhtıra’nın yıktığı hayatlara değinmiştir. Küçük Deniz’in dram dolu hikayesi henüz doğduğu anda annesini kaybetmesiyle başlamıştır. Babası tarafından büyütülen Deniz mütevazı ve meraklı bir çocuk olmuştur. Bu sırada gergin bir siyasi ortamda yazarlık yapan Sadık bir gün aniden oğlunu da alıp yıllardır küs olduğu babasının yanına döner. Ancak bu dönüş Sadık için kısa Deniz içinse uzun olacaktır. İlk başlarda Deniz’den pek memnun olmayan Dedesi sonrasında küçük çocuğa sahip çıkacaktır.

Tür: Dram

Babam ve Oğlum Tarzından başarılı Türk Dram Filmleri;

 • Sis 
 • Babam
 • Mustafa Hakkında Her şey

16. Eşkıya (1996) – IMDb: 8.3

türk dram filmleri

Yeşilçam’da rol aldığı komedi filmleriyle efsaneleşen Şener Şen’in başrolünde yer aldığı Türk dram filmi “Eşkıya” en yakın arkadaşının ihanetiyle 35 yıl hapis yatmasını ve sonrasında gelişen olayları anlatmaktadır. Yıllar sonra hapisten çıkan Baran gençken sevdiği kadının ona ihanet eden arkadaşı tarafından alındığını öğrenir. Artık Baran’ın tek hedefi sevdiği kadını bulup son yıllarını mutlu geçirmektir. Bu sırada İstanbul’da tanıştığı genç adam Baran’ın başını yine belaya sokacaktır. Filmde başarılı oyuncu Şener Şen’e uğur Yücel, Şermin Hürmeriç ve Yeşim Salkım eşlik etmişlerdir.

Tür: Dram

Eşkıya Filmi Tadında Türk Dram Filmleri;

 • Av Mevsimi
 • Gemide
 • Ağır Roman

17. Uçurtmayı Vurmasınlar (1989) – IMDb: 8.4

türk dram filmleri

1989 yapımı unutulmaz Türk dram filmlerinden biri olan “Uçurtmayı Vurmasınlar” ünlü yönetmen Tunç Başaran’ın eseridir. Başrollerinde Ayla Aslancan, Nur Sürer ve Ozan Bilen’in rol aldığı filmin konusu Annesinin hapis cezası yüzünden çocukluğunu hapishane içerisinde geçirmesini ve o yılları anlatmıştır. Mahkumlar tarafından sevilen Barış, İnci isimli siyasi bir mahkumdan çok şey öğrenecektir.

Tür: Dram

Uçurtmayı Vurmasınlar Tarzı Dram Filmleri;

 • Bereketli Topraklar Üzerinde
 • Sürü
 • Büyük Adam Küçük Aşk 

18. Ayla (2017) – IMDb: 8.5

Türk dram filmleri

Kore Savaşında kahramanlıklarıyla tüm dünyaya kendilerine gösteren şanlı askerlerimizden Süleyman Astsubay ve savaşın orta yerinden çekip alarak yaşamasını sağladığı Güney Kore’li küçük kız Ayla’nın hikayesi bu filmin konusudur. Yaşanmış bir hayat hikayesinin beyaz perdeye yansımasıyla ortaya çıkan filmde Süleyman Astsubay küçük bir çocuk bulur ve onun uzunca bir süre anası babası olur. Savaş bitiminde yurda dönerken küçük kızı da yanında getirmek isteyen Süleyman Astsubay bu isteğini gerçekleştiremez. Ancak bu sevgi bağı on yıllarca yıl sonra yine Ayla ve Süleyman Astsubayı bir araya getirecektir.

Tür: Dram, Savaş

Ayla Filmi Tarzında Türk Dram Filmleri;

 • Türk İşi Dondurma
 • Osmanlı Subayı
 • Dağ

19. Selvi Boylum Al Yazmalım (1977) – IMDb: 8.6

türk dram filmleri

Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinden biri olan başarılı yapım ünlü yönetmen Atıf Yılmaz’ın önderliğinde çekilmiş olup başrollerinde Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin yer almıştır. Filmde birbirlerini çok severek evlenen Kamyon şoförü İlyas ve Köylü Güzeli Asya’nın yaşanan birkaç sorun sebebiyle ayrılmalarını ve yıllarca bu aşkı acısıyla tatlısıyla kalplerinde saklamaları anlatılmıştır. En duygusal Türk filmlerinin başında gelen film edebiyatın önde gelen isimlerinden Cengiz Aytmatov’un “Kırmızı Eşarp” adlı romanından uyarlanmıştır.

Tür: Dram, Romantik

Selvi Boylum Al Yazmalım Benzeri Yerli Dram Filmleri;

 • Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
 • Umut
 • Devlerin Aşkı

20. Canım Kardeşim (1973) – IMDb: 8.7

Türk dram filmleri

Başrollerinde Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Kahraman Kıral rol aldığı Yeşilçam’ın gelmiş geçmiş en iyi dram filmi “Canım Kardeşim” ünlü yönetmen Ertem Eğilmez’in unutulmaz filmlerinden biridir. Filmin konusu fakirlik içerisinde geçen günlere rağmen ölmek üzere olan küçük kardeşi Kahraman’a son günlerini güzelce geçirtmeye çalışan abisi Murat ve Murat’ın yakın arkadaşı Halit’in mücadelesini anlatmaktadır. Küçük Murat gözlerinin önünde gün gün erirken Murat ve Halit elinden ise bu haldeyken bile Kahraman’ı güldürmeye çalışmaktır. Uzun süre etkisinden kurtulamayacağınız film en iyi Türk dram filmidir.

Tür: Dram, Duygusal

Canım Kardeşim Tarzı Duygusal Türk Filmleri;

 • Gülen Gözler
 • Güz Sancısı
 • Acı Dünya 

Önerilen İçerik: İzlerken Yüreğinizi Burkacak En İyi 46 Dram Filmi

NeOldu.com  

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
188
496
451
69
44
109
169
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.