Komedi Dolu En Yeni Cem Yılmaz Filmleri | 2024

Oyuncu, yapımcı ve senarist olarak bilinen Cem Yılmaz'ın filmlerini bir araya getirdik. Cem Yılmaz'ın en iyi komedi, dram ve aksiyon filmleri sizlerle...
Komedi Dolu En Yeni Cem Yılmaz Filmleri | 2024

İzlenmesi Gereken En İyi Cem Yılmaz Filmleri Listesi 

Bu listede tüm zamanların en iyi Cem Yılmaz filmlerini spoiler içermeden bir araya getirdik.Komedi Filmleri listesininde büyük bir kısmını oluşturan Cem Yılmaz'ın en güzel filmlerini IMDb puanlarına göre sıralıyoruz.

Cem Yılmaz filmleri;

17. Karakomik Filmler: Kaçamak (2019) - IMDb: 5.5

Cem Yılmaz Filmleri

Cem Yılmaz’ın iki film birden projesi Karakonik Filmler adlı proje, Kaçamak ve 2 Arada adlı yapımlardan oluşmaktadır. Kaçamak adlı film, eşlerine yalan söyleyip lüks otelde eğlence dolu vakit geçirmeyi planlayan bir grup arkadaşı anlatmaktadır. İşler pek yolunda gitmez ve uzaylılar dünyaya iniş yapar. 2 Arada adlı yapımda ise arabalı vapurda çalışan kendi halinde Metin isimli bir karakterin başında geçen ilginç olaylar anlatılmaktadır.

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Cem Yılmaz

Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz

Fragman

Karakomik Filmler: Kaçamak Benzeri Film Önerileri;

 • Pek Yakinda (2014) IMDb: 7.4
 • Yahsi Bati (2009) IMDb: 7.4
 • Cinayet Süsü (2019) IMDb: 6.7

16. Arif V 216 (2018) - IMDb: 7.3

Cem Yılmaz Filmleri

Yönetmenliğini Kıvanç Barıönü’nün üstlendiği “Arif V 216” filmi, komedi filmleri türünde Türk sinemasının en çok izlenen yapımlarından. Başrollerinde Cem Yılmaz, Seda Bakan, Ozan Güven, Zafer Alagöz ve Özkan Uğur rol almaktadır. Film, uzaydan dünyaya gelen robot 216’nın insan olma hayallerini konu etmektedir. İnsan gibi yaşamaya çalışan 216, aşık olmaktan da kendini alıkoyamamaktadır. 216 her ne kadar robot olduğunu saklamaya çalışsa da zengin bir iş adamı tarafından keşfedileceğinden habersizdir. Durumun farkına varan Arif, en yakın dostu 216’yı kurtarmak ve insanlığı tehlikeye sokmamak için zorlu bir mücadeleye girişecektir.

Tür: Komedi, Bilim Kurgu

Yönetmen: Kıvanç Baruönü

Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Farah Zeynep Abdullah

Fragman

Arif V 216 Benzeri Filmler;

 • Aile Arasinda (2017) IMDb: 7.7
 • Av Mevsimi (2010) IMDb: 7.4
 • Her Şey Çok Güzel Olacak (1998) IMDb: 8.1

15. İftarlık Gazoz (2016) - IMDb: 7.5

Cem Yılmaz Filmleri

Adem 1970’li yılların Türkiye’sinde küçük bir Ege kasabasında yaşamakta olan 5.sınıf öğrencisidir. Sınıfını yeni bitiren Adem, yaz tatilini Gazozcu Cibar Kemal Usta’nın yanında çalışarak geçirmek istemektedir. Ailesinden izin alan Adem, gazozcu çırağı olarak işe başlayacaktır. Yaz sıcaklarının kasıp kavurduğu dönemde kapıya gelen Ramazan, herkesin oruç tutmaya başladığı bir dönem başlatacaktır. Adem’in ailesi onun küçük olmasından dolayı oruç tutmasına izin vermeyecektir. Gizlice niyet eden Adem, büyük bir zorluğun içerisine girecektir. 2016 yılında gösterime giren “İftarlık Gazoz” filminin yönetmen koltuğunda Yüksel Aksu yer almaktadır. Başrollerini Berat Efe Parlar, Cem Yılmaz, Yılmaz Bayraktar, Ummu Putgun ve Greta Fusco’nun paylaştığı film, komedi ve dram temalarının işlendiği en güzel Türk yapımları arasında yer almaktadır.

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Yüksel Aksu

Oyuncular: Cem Yılmaz, Berat Efe Parlar, Okan Avcı

Fragman

İftarlık Gazoz  Benzeri Filmler;

 • Karakomik Filmler: 2 Arada (2019) IMDb: 6.4
 • Organize Isler (2005) IMDb: 7.4
 • A.R.O.G (2008) IMDb: 7.3

14. Son Umut (2014) - IMDb: 7.0

Cem Yılmaz Filmleri

Russell Crowe yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan “The Water Diviner” filmi, 2014 yılında Avusturalya’nın en iyi filmi ödülüne layık görülmüştür. Filmin konusu; Avustralyalı bir çiftçinin 3 oğlunu Çanakkale Savaşı’na göndermesiyle başlamaktadır. Savaşın sona ermesinin ardından Türkiye’ye gelen Connor karakteri, uzun süredir haber alamadığı oğullarının izini sürmektedir. Connor’un bu zorlu mücadelesine destek olan Türk subayı Hasan ve Cemal, İstanbul dan Çanakkale’ye kadar Türkiye’nin birçok ilini dolaşacaktır. Dram ve savaş temalarının işlendiği “Son Umut” filminin başrollerinde Russell Crowe, Olga Kurylenko, Jai Courtney, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan rol almaktadır.

Tür: Dram

Yönetmen: Russell Crowe

Oyuncular: Russell Crowe, Olga Kurylenko, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz

Fragman

Son Umut Benzeri Filmler;

 • Babalar ve Kızları (2015) IMDb: 7.1
 • İyi bir yıl (2006) IMDb: 7.0
 • Nuh: Büyük Tufan (2014) IMDb: 5.7

13. Ali Baba ve 7 Cüceler (2015) - IMDb: 6.0

Cem Yılmaz Filmleri

Cem Yılmaz’ın senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı “Ali Baba ve Yedi Cüceler” filmi, 2015 yılında beyazperdeye aktarılmıştır. Bahçe süsü tasarlayıp satan iki iş adamı, iç pazardaki başarısızlıklarının ardından yurt dışına açılmaya karar vermektedir. Kurumsal bir kimlikle Sofya’da düzenlenen bahçe fuarına katılan Ali Şenay ve kayınbiraderi İlber, hiç tahmin etmedikleri bir belanın içine gireceklerdir. Yanlış anlaşılma sonucunda mafya babası Boris Mancov ile karşı karşıya gelen ikili, komik bir oyunun parçası olacaklarından habersizdirler. Filmin başrollerinde Cem Yılmaz “Boris Mancov, Ali Şenay”, Irina Ivkina “Veronica”, Zafer Algöz “Kenan Memedov”, Can Yılmaz “İsmail” ve Çetin Altay “İlber” karakterini canlandırmaktadır.

Tür: Komedi, Aksiyon

Yönetmen: Cem Yılmaz

Oyuncular: Cem Yılmaz, Irina Ivkina, Çetin Altay

Fragman

Ali Baba ve 7 Cüceler Benzeri Filmler;

 • Karakomik Filmler: Kaçamak (2019) IMDb: 5.5
 • Karakomik Filmler: Emanet (2020) IMDb: 5.6
 • Karakomik Filmler: Deli (2020) IMDb: 6.5

12. Zefir (2010) - IMDb: 6.3

Cem Yılmaz Filmleri

Henüz 11 yaşında olan küçük bir kız çocuğu Zefir, yaz tatilini Doğu Karadeniz Dağları’ndaki yayla evinde yaşayan dedesi ve anneannesinde geçirmektedir. Ergenlik çağında olan Zefir, son derece dik başlı ve inatçı olmasıyla bilinmektedir. Kendi ideallerinin peşine düşen annesi ise dünyanın öbür ucunda yeni hayallerinin peşinde koşmaktadır. Tatil sonunda memleketine dönen annesi, Zefir’i almak yerine büyük bir vedalaşmaya gelecektir. 2010 yılında gösterime giren “Zefir”, Belma Baş yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Altın Portakal En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görülen filmin başrollerinde Şeyma Uzunlar “Zefir”, Niyazi Koyuncu “Gitarist”, Vahide Gördüm “Ay”, Sevinç Baş “Selvi” ve Cem Yılmaz rol almaktadır.

Tür: Dram

Yönetmen: Belma Baş

Oyuncular: Fatma Uzunlar, Harun Uzunlar, Cem Yılmaz

Fragman

Zefir Benzeri Filmler;

 • Şahane Misafir (2012) IMDb: 6.6
 • Deli Aşk (2017) IMDb: 5.5
 • Cracking Nuts (2018) IMDb: 6.5

11. Şahane Misafir (2012) - IMDb: 6.7

Cem Yılmaz Filmleri

Hayali iyi bir aktör olmak olan Sicilyalı Pietro, amacına ulaşmak için sayısız çılgınlığa baş koymaktadır. Her türlü yolu denemeye karar veren Pietro, Roma’ya gelerek pastanede çalışmaya başlayacaktır. Bir yandan işini yapan diğer yandan da aktör olmanın yollarını araştıran baş kahramanımız, kuzeni Maria ile aynı evde kalmaktadır. Kısa süre sonra kendi evine çıkacak olan Pietro, bir şeylerin anormalliğini fark edecektir. Evde garip fısıltılar ve eşyalarda hareket olduğunu fark eden genç adam, kendisinden başka 7 buçuk hayali arkadaşla aynı evi paylaştığını öğrenecektir. 2012 yılında gösterime giren “Şahane Misafir” filmi, Ferzan Özpetek yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Filmin başrollerinde Cem Yılmaz, Elio Germano, Anna Proclemer, Vittoria Puccini ve Paola Minaccioni rol almaktadır.

Tür: Dram, Fantastik

Yönetmen: Ferzan Özpetek

Oyuncular: Elio Germano, Cem Yılmaz, Paola Minaccioni, Beppe Fiorello

Fragman

Şahane Misafir Benzeri Filmler;

 • Mükemmel bir gün (2008) IMDb: 6.5
 • Cahil periler (2001) IMDb: 7.3
 • Karşı pencere (2003) IMDb: 7.3

10. A.R.O.G. (2008) - IMDb: 7.3

Cem Yılmaz Filmleri

Yönetmenliğini ve senaristliğini Cem Yılmaz’ın gerçekleştirdiği “A.R.O.G” filmi, 2008 yılında beyazperdeye aktarılmıştır. Ali Taner Baltacı’nın da yönetmen koltuğunda oturduğu film, bir çok uzay filminin Türk tipi komik bir mizahla sinemaya uyarlanmış halidir. Son derece özel ve komik sahnelere ev sahipliği yapan filmin başrollerinde Cem Yılmaz “Komutan Logar, Arif, Kaya” Nil Karaibrahimgil “Mimi”, Özge Özberk “Ceku”, Hasan Kaçan “Cuhara” ve Özkan Uğur “Dimi” karakterini canlandırmaktadır. G.O.R.A gezegenine yalnızca dost kazanmak için gelen halı satıcısı Arif ve arkadaşları, yalnızca dost değil düşmanda kazanacaklarından habersizlerdir. Komutan Logar tarafından taş devrine gönderilen Arif karakteri, mağara adamlarına yeni medeniyetlerin yaşam tarzını öğretmeye heveslidir. Tüm isteği yeniden eski günlerine dönmek olan Arif, yeni bir zaman makinesi yapmak için kolları sıvayacaktır.

Tür: Komedi, Bilim Kurgu

Yönetmen: Cem Yılmaz, Ali Taner Baltacı

Oyuncular: Cem Yılmaz, Özge Özberk, Charles Carroll

Fragman

A.R.O.G. Benzeri Filmler;

 • Vizontele (2001) IMDb: 8.0 
 • Hokkabaz (2006) IMDb: 7.4
 • Organize Isler (2005) IMDb: 7.4

9. Hokkabaz (2006) - IMDb: 7.4

Cem Yılmaz Filmleri

Yönetmenliğini Cem Yılmaz ve Ali Taner Baltacı’nın üstlendiği “ Hokkabaz” filmi, 2006 yılında beyazperdeye aktarılmıştır. Film, hokkabaz ve yardımcısının turnelerde yaşadığı sıra dışı maceraları konu etmektedir. İzleyiciyi gülmekten kırıp geçiren filmin başrollerinde Cem Yılmaz, Özlem Tekin, Tuna Orhan, Mazhar Alanson ve Gürgen Öz yer almaktadır. Sihirbazlık yaparak geçimini sağlayan İskender, yakın arkadaşı Maradona dışında herkes tarafından hokkabaz olarak bilinmektedir. İstanbul’dan ayrılarak yeni bir turneye katılma kararı alan ikili, yanlarına Sait’i de alarak en büyük hatayı yapacaklardır.

Tür: Komedi

Yönetmen: Cem Yılmaz, Ali Taner Baltacı

Oyuncular: Cem Yılmaz, Mazhar Alanson, Özlem Tekin

Fragman

Hokkabaz Benzeri Filmler;

 • Yahsi Bati (2009) IMDb: 7.4
 • Organize Isler (2005) IMDb: 7.4
 • G.O.R.A. (2004) IMDb: 8.0

8. Yahşi Batı (2009) - IMDb: 7.4

Cem Yılmaz Filmleri

Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın üstlendiği “Yahşi Batı” filmi, 2009 yılında beyazperdeye aktarılmıştır. Gösterime girmesinden kısa bir süre sonra 13 milyon dolarlık gişe hasılatı elde eden filmin başrollerinde Cem Yılmaz, Demet Evgar, Zafer Algöz, Ozan Güven ve Cansu Dere rol almaktadır. Film, özel bir görev için Osmanlı padişahı tarafından Amerika’ya gönderilen Aziz Bey ve Lemi Bey ikilisinin maceralarını konu etmektedir. Osmanlı yetkililerinden Aziz Bey ve Lemi Bey, yaptıkları tren yolculuğu esnasında değerli elması haydutlara kaptıracaktır. Çaldırdıkları elmasın peşine düşen ikili, kasabalardaki azılı suçların peşine düşerek büyük bir başarıya ev sahipliği yapmaktadır.

Tür: Komedi

Yönetmen: Ömer Faruk Sorak

Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Demet Evgar

Fragman

Yahşi Batı Benzeri Filmler;

 • Ali Baba ve 7 Cüceler (2015) IMDb: 5.7
 • İftarlık Gazoz (2016) IMDb: 7.4
 • Arif V 216 (2018) IMDb: 7.1

7. Av Mevsimi (2010) - IMDb: 7.4

Cem Yılmaz Filmleri

Polis teşkilatının efsanevi ismi Ferman, iş arkadaşları tarafından “Avcı” olarak adlandırılmaktadır. Teşkilatın en dikkat çeken ikinci ismi ise Cem Yılmaz’ın canlandırdığı İdris karakteridir. İdris, teşkilat tarafından bakışları sebebiyle “Deli” olarak adlandırılmaktadır. Cinayet masasında görev yapmakta olan Ferman ve İdris ikilisi, yanlarına antropoloji mezunu Hasan’ı da yanlarına alarak türlü maceraların peşine düşeceklerdir. 2010 yılında gösterime giren “Av Mevsimi” filmi, Yavuz Turgul yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Türk polisiye filmleri listesinde de yer alan yapımda Cem Yılmaz'ı uzun zaman sonra farklı bir rolde görebilirsiniz.

Tür: Dram, Gerilim, Polisiye

Yönetmen: Yavuz Turgul

Oyuncular: Şener Şen, Cem Yılmaz, Çetin Tekindor

Fragman

Av Mevsimi Benzeri Filmler;

 • Kabadayi (2007) IMDb: 7.8
 • Kaybedenler Kulübü (2011) IMDb: 7.6
 • G.O.R.A. (2004) IMDb: 8.0

6. Organize İşler (2005) - IMDb: 7.4

Cem Yılmaz Filmleri

2005 yılında vizyona giren “Organize İşler” filmi, Yılmaz Erdoğan’ın hem yönetmenliğini hem de başrolünü üstlendiği büyük bir dolandırıcılık hikayesini konu etmektedir. Filmin başrollerinde Yılmaz Erdoğan ve beraberinde Cem Yılmaz, Ezgi Mola, Tolga Çevik ve Demet Akbağ rol almaktadır. İstanbul’da yaşanan kirli bir oto hırsızlığını konu eden film, hırsızlık çetesi liderinin intihar etmek üzere olan bir adamın evine sığınmasıyla başlamaktadır. Ünlü oto hırsızı, hayatını kurtaran bu adama büyük bir teklif sunacaktır. Hayatını kurtarmakla ödüllendirdiği adama iş vermek ve hırsızlığa teşvik etmek isteyen mafya babası, çok büyük bir hatanın içerisinde girdiğini kısa süre içerisinde anlayacaktır.

Tür: Komedi, Aksiyon, Dram

Yönetmen: Yılmaz Erdoğan

Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Tolga Çevik, Demet Akbağ

Fragman

Organize İşler Benzeri Filmler;

 • Organize Isler: Sazan Sarmali (2019) IMDb: 6.0
 • Vizontele Tuuba (2003) IMDb: 6.5
 • Vizontele (2001) IMDb: 8.0

5. Pek Yakında (2014) - IMDb: 7.5

Cem Yılmaz Filmleri

Türk sinemasında gişe rekorları kıran “Pek Yakında” filmi, gösterime girmesinden kısa bir süre sonra 2 milyonun üzerinde kişi tarafından izlenmiştir. Yönetmenliğini Cem Yılmaz’ın gerçekleştirdiği film, kendini korsan DVD işlerine kaptırmış Zafer karakterinin ailesini yeniden kazanmak için eski mesleğine dönmesiyle başlamaktadır. Zafer, eşi tarafından büyük bir tepki görmesinden dolayı eski mesleği olan figüranlığa geri dönecektir. Oyunculuk günlerinde ki arkadaşlarıyla yeniden bir projeyi hayata geçirmeyi planlayan Zafer, birbirinden komik yeni maceralarla izleyiciyi gülmekten kırıp geçirecektir.

Tür: Komedi

Yönetmen: Cem Yılmaz

Oyuncular: Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Ozan Güven

Fragman

Pek Yakında Benzeri Filmler;

 • Av Mevsimi (2010) IMDb: 7.4
 • Her Şey Çok Güzel Olacak (1998) IMDb: 8.1
 • Ali Baba ve 7 Cüceler (2015) IMDb: 5.7

4. G.O.R.A. (2004) - IMDb: 8.0

Cem Yılmaz Filmleri

Tüm zamanların en çok izlenen Türk filmleri arasında yer alan “G.O.R.A”  2004 yılında izleyiciyle buluşmuştur. Son derece komik ve bir o kadar mizahi sahnelere ev sahipliği yapan filmin senaristliğini Cem Yılmaz gerçekleştirmektedir. Bilim kurgu ve komedi temalarının işlendiği filmin başrollerinde Cem Yılmaz “Erşat Kuneri, Komutan Loger, Arif”, Özge Özberk “Ceku”, İdil Fırat “Mulu”, Şafak Sezer “Kuna” ve Ozan Güven “216” karakterine hayat vermektedir. Film, Anadolu’da tüccarlık yapmakta olan Arif karakterinin uzaylılar tarafından kaçırılmasını komik bir diller anlatmaktadır. En büyük rakibi Komutan Loger olan Arif, Ceku adında kız ile dolu dizgin bir aşk yaşamayı hayal etmektedir.

Tür: Komedi, Bilim Kurgu

Yönetmen: Ömer Faruk Sorak

Oyuncular: Cem Yılmaz, Özge Özberk, Ozan Güven

Fragman

G.O.R.A. Benzeri Filmler;

 • Arif V 216 (2018) IMDb: 7.1
 • Hokkabaz (2006) IMDb: 7.4
 • A.R.O.G (2008) IMDb: 7.3

3. Vizontele (2001) - IMDb: 8.0

Cem Yılmaz Filmleri

Yılmaz Erdoğan’ın en sevilen filmleri arasında yer alan “Vizontele”, Ömer Faruk Sorak birlikteliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Türk sinemasının en ünlü isimlerinin yer aldığı filmin başrolünde Cem Yılmaz, Demet Akbağ, Altan Erkekli, İclal Aydın ve Yılmaz Erdoğan rol almaktadır. Kasabanın deli çocuğu olarak bilinen Emin’in her insana yardım sever davranışları ve paylaşımcı ruhunu zamanla köy halkının dikkatini çekmiştir. Herkesin sevdiği bu adam, Anadolu’da henüz görülmemiş bir icadı köy halkıyla paylaşacaktır. Elektronik işlere büyük merakı olan Emin, büyük icadıyla görenleri kendine hayran bırakmayı başaracaktır.

Tür: Komedi

Yönetmen: Yılmaz Erdoğan, Ömer Faruk Sorak

Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Demet Akbağ

Fragman

Vizontele Benzeri Filmler;

 • Vizontele Tuuba (2003) IMDb: 6.5
 • Organize Isler (2005) IMDb: 7.4
 • Eyyvah Eyvah (2010) IMDb: 7

2. Her Şey Çok Güzel Olacak (1998) - IMDb: 8.2

Cem Yılmaz Filmleri

Her Şey Çok Güzel Olacak, 1998 yılında Ömer Vargı yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Başrollerini Cem Yılmaz ve Mazhar Alanson’un paylaştığı filmin oyuncu kadrosunda Ceyda Düvenci, Selim Naşit Özcan ve Mustafa Uzunyılmaz yer almaktadır. Ansızın bir kavgaya karışan Altan, 3 senedir görmediği kardeşi Nuri ile karşılaşmaktadır. Her şeyin tesadüfen gerçekleştiği bu buluşma, iki kardeş için sürpriz olacaktır. Zamanla yeni maceralara karışacak olan iki karakter birbirleriyle tam zıt iki insanı canlandırmaktadır.

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Ömer Vargı

Oyuncular: Cem Yılmaz, Mazhar Alanson, Ceyda Düvenci

Fragman

Her Şey Çok Güzel Olacak Benzeri Filmler;

 • Pardon (2005) IMDb: 8.2
 • Kabadayi (2007) IMDb: 7.8
 • İftarlık Gazoz (2016) IDMb: 7.4

1.  CM101MMXI Fundamentals (2013) - IMDb: 9.2

Cem Yılmaz Filmleri

Yönetmenliğini Murat Dündar’ın üstlendiği “CM101MMXI Fundamentals”, CMYLMZ Fikirsanat bünyesinde beyazperdeye aktarılmıştır. 2011 yılında tek kişilik gösteri olarak vizyona giren filmin baş karakteri Cem Yılmaz’dır. CM101MMXI Fundamentals, klasik Cem Yılmaz güldürü filmlerinin yanı sıra stand-up şov gösterisinin sinemaya aktarılmış halidir. Ünlü komedyen gündelik hayatta insanların yaşayabileceği ve kendi hayatından anılarını mizahi bir diller izleyiciye anlatmaktadır. Son derece sıra dışı ve bir o kadar eğlenceli olan film, izleyenleri gülmekten kırıp geçirmeyi başarmaktadır.

Tür: Komedi

Yönetmen: Murat Dündar

Oyuncular: Cem Yılmaz

Fragman

CM101MMXI Fundamentals Benzeri Filmler;

 • C.M.Y.L.M.Z. (Video 2008) IMDb: 9.2
 • Bir Tat Bir Doku (Video 2000) IMDb: 9.0
 • Düğün Dernek (2013) IMDb: 7.1

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.