Gelmiş Geçmiş En İyi Türk Filmleri

Gelmiş Geçmiş En İyi Türk Filmleri
03.06.201513:00

2000'lere damgasını vurmuş, en iyi Türk filmlerini sizler için derledik...

Haber güncelleme tarihi 26.10.2019 12:24

10. Kaybedenler Kulübü (2011) - (IMDB - 7.8)

kaybedenler-kulubu-türk filmleri.jpg

Bağımsız bir yayınevinin sahibi olan Kaan ve Kadiköy'de bar işleten Mete sohbet konseptinde bir radyo programı sunuyorlardır. Önceleri pek ilgi çekmeyen program, daha sonraları "Kaybedenler Kulübü" ekolü yaratacak ve listelerde zirveye tırmanacaktır.

Bu süreçte masaya yatırılan konuların en tepesinde de ikili ilişkiler olunca sosyal medya hesaplarımızın kaybedenler kulübü replikleriyle dolup taşması kaçınılmaz olmuştu...


9. Kabadayı (2007) - (IMDB - 7.9)

kabadayi-türk filmleri.jpg

Tanınan, saygı duyulan eski kabadayılardan olan Ali Osman ve onun tam zıttı karakteriyle tek amacı piyasada kendine yer edinmek olan Devran'ın karşı karşıya gelmesi an meselesidir. Onları karşı karşıya getirecek olan da birisinin sevdiklerini koruma arzusu, diğerinin de aşık olduğu kadını geri alabilmek için her türlü psliği yapmaya hazır olmasıdır.


8. Dedemin İnsanları (2011) - (IMDB - 8.0)

dedemin-insanlari-türk filmleri.jpg

Mübadele ile henüz yedi yaşındayken Girit'ten İzmir'e göç etmek zorunda kalan Mehmet Bey ve onun 10 yaşındaki torunu Ozan'ın hikayesini anlatan "Dedemin İnsanları" mübadelenin insanlarınyaşamlarında yarattığı tahribata, azınlık ve öteki olmanın anlamına değiniyor.


7. Devrim Arabaları (2008) - (IMDB - 8.0)

devrim-arabalari-türk filmleri.jpeg

Devlet Başkanı Cemal Gürsel tamamıyla yerli üretim bir otomobil yapılmasını emreder. Bu iş için görevlendirilen 23 mühendisin otomobili Cumhuriyet Bayramı'na yetiştirmesi gerekmektedir, yani "Devrim" yapabilmek için yalnızca 130 günleri vardır.

Bir azim ve inanç hikayesi olarak akıllarımıza kazınacak olan Devrim Arabaları; tüm zorluklara ve engellere rağmen bir başarı hikayesine dönüşebilecek midir? Devrim üretilebilmesi "başarı" için yeterli miydi ki, hele ki Türkiye'de...


6. Babam ve Oğlum (2005) - (IMDB - 8.7)

babam-ve-oglum-türk filmleri.jpg

Diğer türler konusu kuşkulu fakat konu dram olduğunda çok başarılı filmler çıkabiliyor ülkemizden. Babam ve Oğlum da bu filmlerden birisi. Bize göre Çağan Irmak'ın zirve yaptığı filmdir. Türkiye'de en çok izlenen filmlerden birisidir.


5. Bir Zamanlar Anadolu'da (2011) - (IMDB - 7.8)

bir-zamanlar-anadoluda-türk filmi.jpg

Nuri Bilge Ceylan'ın "Bir Zamanlar Anadolu'da" ile Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye için yarıştığını, Altın Palmiye'yi kaçırsa da ikinci büyük ödül olan "Büyük Ödül'ü" aldığını hepimiz duyduk. Peki kaçımız izledik "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmini?


4. Kelebeğin Rüyası (2013) - (IMDB - 8.0)

kelebegin-ruyasi-türk filmi.jpg

Film iki genç şairin (Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu) şiir, sanat ve edebiyatın henüz filizlendiği bi yer olan Zonguldak'ta zor bir sorumluluğu üstlenmesiyle topluma da şiir sevdirmeye çalışmasını ve bunun yanı sıra sağlık sorunlarıyla didişirken, gelişen bir aşk hikayesini konu alıyor.


3. Vizontele (2001) - (IMDB - 8.0)

vizontele-türk filmi.jpg

1975 yılında Van'ın bir köyünde, tikleriyle teknolojinin eğlencesi haline gelen teknoloji tutkunu bir deli, sevgilisini bırakıp askere gitmek zorunda kalan bir genç ve sinemayla vaktini geçiren köy ahalisiyle çok özgün bir komedi karşımıza çıkıyor. Bir gün TRT'nin köye TV vericisi getirmek istemesiyle olaylar başlıyor...

Vurdumduymaz köylüler, evine televizyon sokmak istemeyen inatçı Deli Emine ve Televizyon konusunda epey hevesli Belediye Başkanı Nazmi Bey ile keyifli saatler izleyenleri bekliyor...


2. Pardon (2005) - (IMDB - 8.1)

pardon-türk filmleri.jpg

İbrahim, Aydın ve Muzo üç arkadaştır. Askerlik konusunda sıkıntıları olan İbrahim'in üniformalılardan kaçma gibi bir aptallık etmesiyle bir anda kendilerini sorguda bulurlar. Yaşadığı bir örgütü yakaladığını düşünen komiser prosedür olarak suçlarını kabul edip, daha sonra mahkemede reddedebileceklerini söyleyerek önlerine itirafname uzatır.

İbrahim'in bu kağıda imza atmasını kabul etmesiyle olaylar karışır. Süreç hiç de komiserin garanti ettiği şekilde gitmeyecektir.

 


1. Kış Uykusu (2014) - (IMDB - 8.4)

kis-uykusu-türk filmi.jpg

Emekliliğini oyunculuktan elde etmiş olan Aydın, Orta Anadolu'da mütevazi bir otelde çalışarak sürdürür. Hayatında bir de kendisine ilgisiz davranan karısı Nihal'le kız kardeşi Necla vardır. Kasvetli ve durağan bir ortamda akan film, seyircinin dikkat kesileceği diyaloglara sahne oluyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.