En İyi Türk Filmleri 2022 - IMDb Puanı Yüksek 25 Türk Filmi

En İyi Türk Filmleri 2022 - IMDb Puanı Yüksek 25 Türk Filmi
03.06.201513:00

Türk Sinema tarihine damgasını vuran gelmiş geçmiş en iyi filmleri listeledik. İşte mutlaka izlenmesi gereken en iyi 25 Türk filmi önerisi...

Haber güncelleme tarihi 10.04.2022 13:09

Son 20 Yılın En İyi ve En Çok İzlenen 25 Türk Filmi

Türk sinema tarihine damgasını vuran ve akıllara kazınan gelmiş geçmiş en iyi sinema filmlerini sizler için bir araya getirdik. İşte film severlerin mutlaka izlemesi gereken en iyi Türk filmleri...

Türk Filmleri;

1. Bergen

En İyi Türk Filmleri

2022'de vizyona giren en iyi Türk filmlerinden biri olan "Bergen" ünlü sanatçının hayatına dair bilgiler sunan bir filmdir. Acıların kadını olarak bilinen Bergen 80 - 90'lı yılların arabesk dünyasını kasıp kavurmuş ve güzelliği ile herkesi kendine hayran bırakmıştır. Yaşadığı acı olaylar ve en sonunda öldürülmesi onu halk arasında ölümsüz kılmıştır.

TürDramBiyografik
IMDb7.2
Gösterim
Tarihi
2022
YönetmenMehmet
Binay
OyuncularFarah
Zeynep
Abdullah
Erdal
Beşikçioğlu
Tilbe
Saran

2. Kesişme: İyi ki Varsın Eren

En İyi Türk Filmleri

En iyi dram filmleri arasına girmeyi başaran ve izlerken gözyaşlarınızı tutamayacağınız bu filmde hain teröristlerce Trabzon'un Maçka ilçesinde şehit edilen Eren Bülbül'ün ve Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik'in hayat hikayesi anlatılıyor.

TürAksiyonDram
IMDb7.3
Gösterim
Tarihi
2022
YönetmenÖzer
Feyzioğlu
Oyuncularİsmail
Hacıoğlu
Rahman
Başel
Alayça
Öztürk

3. Aykut Enişte 2

En İyi Türk Filmleri

Türk komedi filmleri hem ülkemizde hem de yurt dışında rağbet gören yapımların başında geliyor. Aykut Enişte serisi de kısa sürede ulaştığı izleyici sayısıyla dikkat çekmeyi başardı. İlk filmin sonunda yeni bir aşka yelken açan Aykut bu bölümde ise dahil olduğu bu yeni ailenin üçkağıtçı damadıyla tanışıyor. Dolandırıcı bacanak Aykut'un başına birçok bela açacaktır.

TürKomedi
IMDb7.2
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenOnur
Bilgetay
OyuncularCem
Gelinoğlu
Melis
Babadağ
Hakan
Yılmaz

4. Sen Hiç Ateşböceği Gördün Mü?

En İyi Türk Filmleri

Renli hikayesi, komedi dolu sahneleri ve dramatik senaryosuyla en iyi Türk filmleri arasına girmeyi başaran bu filmde üstün zekalı bir çocuk olan Gülseren'in hayat hikayesi anlatılıyor. 1948 yılında doğan Gülseren çocukluğundan itibaren farklı olduğunu göstermiş etrafa ve insanlara alışmakta hayli zorluk çekmiştir. Bu eğlenceli kızın büyüdükçe zorlaşan hayatı filmin ana konusu olurken arka planda Türkiye' de yaşanan gerçek olaylardan kesitler de paylaşılıyor.

TürRomantikDramKomedi
IMDb6.2
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenAndaç
Hazne
-daroğlu
OyuncularEcem
Erkek
Devrim
Yakut
Engin
Alkan

5. Beni Çok Sev

En İyi Türk Filmleri

İzlerken gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız bir Türk filmi daha en iyiler arasındaki yerini aldı. 2021 yılında Netflix üzerinden izleyiciye sunulan Beni Çok Sev filminde yıllardır hapiste olan Musa'nın sadece bir günlüğüne 14 yaşına gelmiş kızını görmek için memlekete gitmesi konu ediliyor. Emekliliğini vermek üzere olan gardiyan Sedat'a Musa'nın sağ salim gidip gelmesi görevi verilir. Herşey Sedat ve Musa için yolunda giderken son anda öğrenilen gerçekler Musa'ya adeta cinnet geçirtir.

TürDram
IMDb7.0
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenMehmet
Ada
Öztekin
OyuncularSarp
Akkaya
Songül
Öden
Ercan
Kesal

6. Baba Parası

En İyi Türk Filmleri

Murat Cemcir ve Ahmet Kural’ın başrollerinde yer aldığı Baba Parası filmi komedi dolu sahneleriyle izleyicilerden tam not almıştır. Aynı babadan ancak farklı annelerden meydana gelen ir grup genç babalarının ölümü üzerine büyük miras için birbirlerine düşerler. Milyarder babanın oğullarına bıraktığı mirası ancak kendisi gibi düzenbaz ve zeki birisi bulabilecektir.

TürKomedi
IMDb4.5
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenSelçuk
Aydemir
OyuncularAhmet
Kural
Murat
Cemcir
Devrim
Yakut

7. Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

En İyi Türk Filmleri

Dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdırmış halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayatı anlatılmaktadır. İlk Dünya Rekoru’nu 15 yaşında kıran başarılı sporcu Naim Süleymanoğlu’nun nasıl buralara geldiği ve hangi rekorlara imza attığı konu alınmıştır. Naim Süleymanoğlu kariyerine 3 farklı olimpiyatta Altın Madalya, 6 Avrupa Şampiyonluğu, 7 Dünya Rekoru sığdırmıştır. 2019 Türk filmleri arasında sinemaya damga vuran yapımı mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

TürBiyografikBelgesel
IMDb8.4
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenÖzer
Feyzioğlu
OyuncularHayat
Van Eck
Yetkin
Dikinciler
Selen
Öztürk

8. 7. Koğuştaki Mucize

En İyi Türk Filmleri

Kore yapımı bir filmden uyarlanan 7. Koğuştaki Mucize, izlerken gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız, oyunculuğun üst düzey olduğu başarılı bir yapımdır. İşlemediği bir cinayet yüzünden suçlanan baba hapse atılır ve gidecek hiçbir yeri olmayan 6 yaşındaki küçük kızı gizlice babasının olduğu hapishaneye girer.

TürAksiyonDram
IMDb8.3
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenMehmet
Ada
Öztekin
OyuncularAras Bulut
İynemli
Nisa Sofiya
Aksongur
Deniz
Baysal

9. Aykut Enişte

En İyi Türk Filmleri

Vine uygulamasından tanıdığımız Cem Gelinoğlu’nun vizyona giren Aykut Enişte filminde yalnızlıktan şikayet eden ve ailesini özleyen Aykut’un hikayesi anlatılmaktadır. Sevgilisi Nurhan ile evlenme hayalleri kuran Aykut’un dükkanı düğüne bir hafta kala soyulur. Bu soygun Aykut’un hayatını değiştirir.

TürKomediAile
IMDb7.5
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenOnur
Bilgetay
OyuncularCem
Gelinoğlu
Melis
Babadağ
Ege
Kökenli

10. Geniş Aile Komşu Kızı

En İyi Türk Filmleri

Geniş Aile Komşu Kızı filmi, 2019 yılına damgasını vurmuş komedi türünde en iyi filmlerden birisidir. Geniş Aile Komşu Kızı, sorunlu adam Cevahir’in ve arkadaşlarının başından geçen maceraları konu almıştır. Ulvi’nin yolu bir gün Cevahir’in bir türlü unutamadığı eski sevgilisi Zeynep ile kesişir. Zor durumda olan Zeynep, başındaki dertten kurtulmak için Ulvi ve Cevahir’den yardım ister.

TürKomedi
IMDb7.1
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenCüneyt
İnay
OyuncularUfuk
Özkan
Bülent
Çolak
Rojda
Demirer

11. Mucize 2: Aşk

En İyi Türk Filmleri

Çok büyük övgüler alan Mucize filminin ikincisi olan Mucize 2 uzun süre etkisinden çıkamayacağınız bir yapımdır. İlk filmde Aziz ve Mizgin çifti, köydeki öğretmenin de desteği ile Batı’ya göç eder. Gittikleri yerde yaşamak hiç kolay olmayacaktır. Eşine deliler gibi aşık olan Aziz, sürekli hor görülüp ezilmektedir. Onun için kendisinde bulunan kusurları ortadan kaldırmak için mücadele edecektir.

TürDram
IMDb7.1
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenMahsun
Kırmızıgül
OyuncularMert
Turak
Biran Damla
Yılmaz
Ayda
Aksel

12. Bizim İçin Şampiyon

En İyi Türk Filmleri

Büyük bir gişe başarısı yakalayan Bizim İçin Şampiyon filmi efsane yarış atı Bold Pilot sayesinde bir araya gelen Halis Karataş ve Begüm Atman arasındaki aşk hikayesini anlatmaktadır. İnsanların sevgisini kazanmış yarış atı Bold Pilot ve jokeyi Halis Karataş birlikte unutulmaz başarılara imza atmıştır. Bold'un diğer başarısı ise Halis ve Begüm'ün bir araya gelmesini sağlamış olmasıdır.

TürDramBiyografik
IMDb8.3
Gösterim
Tarihi
2018
YönetmenAhmet
Katıksız
OyuncularEkin
Koç
Farah Zeynep
Abdullah
Fikret
Kuşkan

13. Müslüm

En İyi Türk Filmleri

Müslüm, arabesk müziğin en efsane isimlerinden birisi olan Müslüm Gürses’in zorlu hayatını anlatmaktadır. Türkiye’de oldukça popüler olan film, milyonları etkileyen müziğiyle, çocukluktan ölümüne kadar yaşadığı olayları ve her şeyden çok sevdiği eşi Muhterem Nur’u konu almıştır.

TürBiyografikDram
IMDb7.7
Gösterim
Tarihi
2018
YönetmenKetche
OyuncularTimuçin
Esen
Zerrin
Tekindor
Ayça
Bingöl

14. Ayla

En İyi Türk Filmleri

1950 yılında yaşanan Kore Savaşı’nda Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki kızın kimsesi yoktur ve nereye gideceğini bilmemektedir. Süleyman Astsubay, kızı yanına alarak ona Ayla ismini verir. Geçen zamanda baba-kız gibi olurlar. 15 ay kız ile birlikte kalan Süleyman’ın Türkiye’ye dönme kararı çıkar. Ayla’yı yanında götürmek isteyen Süleyman her türlü yolu dener fakat Ayla’yı yanında götüremez. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman, Ayla ile son kez görüşür. Son vedalarında birbirlerine tekrar bir araya gelme sözü verirler.

TürBiyografiSavaşDram
IMDb8.4
Gösterim
Tarihi
2017
YönetmenCan
Ulkay
Oyuncularİsmail
Hacıoğlu
Çetin
Tekindor
Kim
Seol

15. Dağ 2

En İyi Türk Filmleri

Türkiye’nin bu güne kadar çıkarmış olduğu en iyi savaş filmlerinden birisi olan Dağ 2 filminde savaş filmi denilince akla gelen ilk isimlerden birisi olan Alper Çağlar yönetmenliği üstlenmiştir. Teröristlerin elinden kurtulan Oğuz ve Bekir 6 yıl sonra Özel Kuvvetler Kurtarma Timi’ne katılır. Timin görevi Irak’ta kaçırılan gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmaktır. Tim, hiç bilmedikleri bir coğrafyada binlerce düşmana karşı savaşmak zorunda kalacaktır.

TürSavaşDram
IMDb8.8
Gösterim
Tarihi
2016
YönetmenAlper
Çağlar
OyuncularÇağlar
Ertuğrul
Ufuk
Bayraktar
Murat
Serezli

16. Kaybedenler Kulübü

En İyi Türk Filmleri

Bağımsız bir yayınevinin sahibi olan Kaan ve Kadiköy'de bar işleten Mete sohbet konseptinde bir radyo programı sunuyorlardır. Önceleri pek ilgi çekmeyen program, daha sonraları "Kaybedenler Kulübü" ekolü yaratacak ve listelerde zirveye tırmanacaktır. Bu süreçte masaya yatırılan konuların en tepesinde de ikili ilişkiler olunca sosyal medya hesaplarımızın kaybedenler kulübü replikleriyle dolup taşması kaçınılmaz olmuştu...

TürDram
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2011
YönetmenTolga
Örnek
OyuncularNejat
İşler
Yiğit
Özşener
İdil
Fırat

17. Kabadayı

En İyi Türk Filmleri

Mafya konusunu işleyen ve aynı zamanda Türk aksiyon filmleri türünde son derece başarılı bir yapım olan Kabadayı filmi... Tanınan, saygı duyulan eski kabadayılardan olan Ali Osman ve onun tam zıttı karakteriyle tek amacı piyasada kendine yer edinmek olan Devran'ın karşı karşıya gelmesi an meselesidir. Onları karşı karşıya getirecek olan da birisinin sevdiklerini koruma arzusu, diğerinin de aşık olduğu kadını geri alabilmek için her türlü pisliği yapmaya hazır olmasıdır.

TürAksiyonDram
IMDb7.8
Gösterim
Tarihi
2007
YönetmenÖmer
Vargı
OyuncularŞener
Şen
Kenan
İmirzalıoğlu
Aslı Tandoğan

18. Kelebeğin Rüyası

En İyi Türk Filmleri

Film iki genç şairin (Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu) şiir, sanat ve edebiyatın henüz filizlendiği bi yer olan Zonguldak'ta zor bir sorumluluğu üstlenmesiyle topluma da şiir sevdirmeye çalışmasını ve bunun yanı sıra sağlık sorunlarıyla didişirken, gelişen bir aşk hikayesini konu alıyor.

TürDram
IMDb7.8
Gösterim
Tarihi
2013
YönetmenYılmaz
Erdoğan
OyuncularKıvanç
Tatlıtuğ
Mert
Fırat
Yılmaz
Erdoğan

19. Bir Zamanlar Anadolu'da

En İyi Türk Filmleri

Nuri Bilge Ceylan'ın "Bir Zamanlar Anadolu'da" ile Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye için yarıştığını, Altın Palmiye'yi kaçırsa da ikinci büyük ödül olan "Büyük Ödül'ü" aldığını hepimiz duyduk. Peki kaçımız izledik "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmini?

TürGizemGerilimDram
IMDb7.9
Gösterim
Tarihi
2011
YönetmenNuri Bilge
Ceylan
OyuncularMuhammed
Uzuner
Yılmaz
Erdoğan
Taner
Birsel

20. Dedemin İnsanları

En İyi Türk Filmleri

Mübadele ile henüz yedi yaşındayken Girit'ten İzmir'e göç etmek zorunda kalan Mehmet Bey ve onun 10 yaşındaki torunu Ozan'ın hikayesini anlatan "Dedemin İnsanları" mübadelenin insanların yaşamlarında yarattığı tahribata, azınlık ve öteki olmanın anlamına değiniyor.

TürDram
IMDb8.0
Gösterim
Tarihi
2011
YönetmenÇağan
Irmak
OyuncularÇetin
Tekindor
HümeyraZafer
Algöz

21. Devrim Arabaları

En İyi Türk Filmleri

Devlet Başkanı Cemal Gürsel tamamıyla yerli üretim bir otomobil yapılmasını emreder. Bu iş için görevlendirilen 23 mühendisin otomobili Cumhuriyet Bayramı'na yetiştirmesi gerekmektedir, yani "Devrim" yapabilmek için yalnızca 130 günleri vardır. Bir azim ve inanç hikayesi olarak akıllarımıza kazınacak olan Devrim Arabaları; tüm zorluklara ve engellere rağmen bir başarı hikayesine dönüşebilecek midir? Devrim üretilebilmesi "başarı" için yeterli miydi ki, hele ki Türkiye'de...

TürSiyasiDram
IMDb8.0
Gösterim
Tarihi
2008
YönetmenTolga
Örnek
OyuncularSelçuk
Yöntem
Taner
Birsel
Ali
Düşenkalkar

22. Vizontele

En İyi Türk Filmleri

1975 yılında Van'ın bir köyünde, tikleriyle teknolojinin eğlencesi haline gelen teknoloji tutkunu bir deli, sevgilisini bırakıp askere gitmek zorunda kalan bir genç ve sinemayla vaktini geçiren köy ahalisiyle çok özgün bir komedi karşımıza çıkıyor. Bir gün TRT'nin köye TV vericisi getirmek istemesiyle olaylar başlıyor... Vurdumduymaz köylüler, evine televizyon sokmak istemeyen inatçı Deli Emine ve Televizyon konusunda epey hevesli Belediye Başkanı Nazmi Bey ile keyifli saatler izleyenleri bekliyor...

TürKomediDram
IMDb8.0
Gösterim
Tarihi
2001
YönetmenÖmer
Faruk
Sorak
OyuncularYılmaz
Erdoğan
Cem
Yılmaz
Demet
Akbağ

23. Pardon

En İyi Türk Filmleri

Gelmiş geçmiş en iyi Türk komedi filmleri listesinde belki de uzun bir süre en üst sıralarda yer alacak bir yapım. Pardon! İbrahim, Aydın ve Muzo üç arkadaştır. Askerlik konusunda sıkıntıları olan İbrahim'in üniformalılardan kaçma gibi bir aptallık etmesiyle bir anda kendilerini sorguda bulurlar. Yaşadığı bir örgütü yakaladığını düşünen komiser prosedür olarak suçlarını kabul edip, daha sonra mahkemede reddedebileceklerini söyleyerek önlerine itirafname uzatır. İbrahim'in bu kağıda imza atmasını kabul etmesiyle olaylar karışır. Süreç hiç de komiserin garanti ettiği şekilde gitmeyecektir.

TürKomedi
IMDb8.2
Gösterim
Tarihi
2005
YönetmenMert
Baykal
OyuncularRasim
Öztekin
Bülent
Kayabaş
Erol
Günaydın

24. Kış Uykusu

En İyi Türk Filmleri

Emekliliğini oyunculuktan elde etmiş olan Aydın, Orta Anadolu'da mütevazi bir otelde çalışarak sürdürür. Hayatında bir de kendisine ilgisiz davranan karısı Nihal'le kız kardeşi Necla vardır. Kasvetli ve durağan bir ortamda akan film, seyircinin dikkat kesileceği diyaloglara sahne oluyor.

TürDram
IMDb8.2
Gösterim
Tarihi
2014
YönetmenNuri Bilge
Ceylan
OyuncularHaluk
Bilginer
Melisa
Sözen
Demet
Akbağ

25. Babam ve Oğlum

En İyi Türk Filmleri

Diğer türler konusu kuşkulu fakat konu dram olduğunda çok başarılı filmler çıkabiliyor ülkemizden. Babam ve Oğlum da bu filmlerden birisi. Bize göre Çağan Irmak'ın zirve yaptığı filmdir. Türkiye'de en çok izlenen filmlerden birisidir.

TürDram
IMDb8.3
Gösterim
Tarihi
2005
YönetmenÇağan
Irmak
OyuncularFikret
Kuşkan
HümeyraÖzge
Özberk
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
117
27
5
3
6
5
49
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.