Çağan Irmak Filmleri – Türk Sinemasının En İyi Yönetmenlerinden Biri Olan Çağan Irmak’ın En iyi 20 Filmi

Çağan Irmak Filmleri – Türk Sinemasının En İyi Yönetmenlerinden Biri Olan Çağan Irmak’ın En iyi 20 Filmi
17.01.202012:27

Ortaya koyduğu eserlerle Türk sinemasında iz bırakmayı başaran ünlü yönetmen Çağan Irmak’ın en iyi filmlerini listeledik. İşte Yönetmen koltuğunda Çağan Irmak’ın oturduğu IMDb puanı yüksek en iyi filmler…

Haber güncelleme tarihi 18.02.2020 17:31

Eserleriyle Türk Sinemasına Yön Veren Ünlü Yönetmen Çağan Irmak’ın En iyi 20 Filmi

Unutulmaz filmleriyle sinemaseverlerin kalbinde taht kurmayı başaran efsane yönetmen Çağan Irmak’ın en iyi filmlerini listeledik. İşte gelmiş geçmiş en iyi ve IMDb puanı yüksek Çağan Irmak filmleri…

Çağan Irmak Filmleri;


1. Bana Şans Dile (2001) – IMDb: 5.2

çağan ırmak

Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı film olan Bana Şans Dile filminin oyuncu kadrosunda Rıza Kocaoğlu, Nilgün Belgün, Mert Akça ve Basak Dasman gibi tanınmış isimler yer almaktadır. Film konusu itibarıyla büyük bir sosyal mesaj vermektedir. Bahadır, hayatını içine kapanık asosyal bir genç olarak geçirdiği sıralarda bunun değişmesi için bir gün okula silahla gider ve sınıf arkadaşlarını rehin alır. Onlara zarar verme niyetinde olmayan Bahadır’ın tek istediği arkadaşlarından teker teker canlarını en çok yakan şeyin ne olduğunu konuşmalarını ister. Film izleyicilerinin son derece beğendiği Bana Şans Dile, film otoriterleri tarafından ise beklenen değeri görmemiştir.

Tür: Aksiyon, Gerilim

Fragman


2. Çocuklar Sana Emanet (2018) – IMDb: 5.3

çağan ırmak

Korku ve Gerilim türünde yazılmış bir film olan Çocuklar Sana Emanet, bir trafik kazası sonucu hayat arkadaşını kaybetmesinden sonra yaşadığı travmaları ve gördüğü kabusları bitirmek için şifacı bir kadından yardım istemesini anlatıyor. Kerem’in aklına mantığına sığmayan bu travmalar ve olaylar hayatını çok zor bir döneme sokacaktır. Başarılı yönetmen Çağan Irmak’ın ustaca yazıp yönettiği filmin başrolünde Engin Akyürek rol almıştır.

Tür: Gerilim, Dram

Fragman


3. Benim Adım Feridun (2016) – IMDb: 5.4

çağan ırmak

Şimdiye kadar gördüğümüz aşk filmi senaryolarına taş çıkartan bu film de Ersan (Halil Sezai Paracıkoğlu) uzun süren bir ilişki sonucunda sevgilisi tarafından terk edilir ve ilk haftalarda bunun acısıyla kavrulan Ersan bir yanda izleyicilere dram yaşatırken bir yandan da komedi sahneleriyle eğlendirir. Haftalar sonra aşk acısından kurtulmak için gittiği Erdek’te aradığını bulamayan Ersan gördüğü bir düğün salonuna girer ve Damadın babası tarafından Feridun isimli biri ile karıştırılır. Yeni bir hikayenin başlangıcı olan bu tesadüf Ersan’a yeni bir aşk hikayesi de sunacaktır.

Tür: Dram, Komedi

Fragman


4. Kabuslar Evi – Takip (2006) – IMDb: 6.0

çağan ırmak

Filmin konusu, 30 yıldır bir kurt adamdan kaçmaya çalışan İbrahim’in en sonunda güvenli olduğunu düşündüğü yeni evine gelmesiyle başlıyor. Ancak bu evde de İbrahim’i bulan kurt adamdan kurtulmanın tek bir yolu kalmıştır. O da bu korkuyla yüzleşmektir. İbrahim için zorlu geçen günler sadece bir kurt adam efsanesiyle bitmiyor çünkü bu kurt adam hikayesi belki de tamamen bir hayal ürünüydü.  Kendi iç dünyasında sıkıntıları olan İbrahimin öyküsü Çağan Irmak’ın fantastik ve bilim kurguya yönelen nadir yapımlarından biridir.

Tür: Fantastik, Gerilim, Psikolojik

Fragman


5. Nadide Hayat (2015) – IMDb: 6.4

çağan ırmak

Ünlü oyuncu Demet Akbağ’ın başrolünde oynadığı Nadide Hayat Filmi usta yönetmen Çağan Irmak’ın ses getiren yapımların bir tanesidir. 2015 yılında vizyona giren film insanlara yaşama sevincini yeniden kazandıracak türden son derece keyifli bir filmdir. Film kocası öldükten sonra kendine yeni bir hayat felsefesi edinen Nadide Hanım’ın maceralarını anlatmaktadır. Özgürlüğü ve hayatı kendi için yaşaması gerektiğinin farkına varan Nadide Hanım hayattan keyif alabilmek için akla gelebilecek her türlü aktivitede rol almış ancak gerçek hayatı Üniversite sıralarında bulmuştur.

Tür: Dram, Komedi

Fragman  


6. Prensesin Uykusu (2010) – IMDb: 6.7

çağan ırmak

Son yıllarda komedi türünde öne çıkan isimlerden Çağlar Çorumlu’nun başrolünde oynadığı film Çağan Irmak’ın genel tarzı olan dram türünü fantastik bir öyküyle birleştirerek anlattığını görüyoruz.  Garip bir insan olan Aziz ve onun oturduğu binaya taşınan 10 yaşındaki Gizem’in hayat dolu yaşamları bu filmin konusu olmuştur.

Tür: Dram, Komedi, Fantastik

Fragman  


7. Issız Adam (2008) – IMDb: 6.8

çağan ırmak

Melis Birkan ve Cemal Hünal’ın başrollerini paylaştığı film Çağan Irmak’ın en iyi filmlerinden biridir. Aşırı duygusal ve romantik bir hikayeye sahip olan Issız Adam filminin senaryosunu da yine Çağan Irmak yazmıştır. Film tesadüf eseri karşılaşan ve o anda aralarında bir şeyler olduğunu hisseden iki gencin birbirlerinden çok farklı hayatlara sahip olmalarına rağmen bir ilişki içinde olmaları yıllarca sürecek dramatik bir hikayeyi başlatacaktır.

Tür: Dram, Romantik

Fragman


8. Ulak (2008) – IMDb: 6.8

çağan ırmak

Çağan Irmak’ın Türk sinemasına kazandırdığı sıra dışı eserlerden biri olan Ulak, başrolünde Çetin Tekindor ve zengin oyuncu kadrosuyla uzun yıllar adından söz ettiren bir film olmuştur. Filmin konusu nereden gelip nereye gittiği bilinmeyen Ulak Zekeriya’nın (Çetin Tekindor) anlattığı destansı hikayeler ve bu hikayeler çerçevesinde gelişen olayları anlatmaktadır.

Tür: Fantastik, Dram

Fragman


9. Tamam mıyız? (2013) – IMDb: 7.1

çağan ırmak

Son yıllarda Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi sinema oyuncularından biri olan Aras Bulut İynemli Tamam mıyız? filminde mükemmel bir oyunculuk performansı göstermiştir. Bedensel engelli bir kişiyi canlandıran Aras Bulut, film izleyicilerinin takdirini kazanmıştır. Deniz Celiloğlu, Gürkan Uygun, Sumru Yavrucuk ve Aslı Enver’in de rol aldığı film de bedensel engeli yüzünden ailesine yük olduğunu düşünen ve büyük bir bunalım olan İhsan ile kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan genç bir heykeltraş olan Temmuz’un aşk ve iş hayatında yaşadığı sıkıntılar sonucu bunalıma girmesi vetambu dönem de İhsan ve Temmuz ikilisinin tanışması konu edinilmiştir. Birbirinden kötü durumda olan bu iki genç adamın hayatı bu karşılaşmayla adeta yeniden başlayacaktır.

Tür: Dram

Fragman


10. Karanlıktakiler (2009) – IMDb: 7.1

çağan ırmak

Çağan Irmak’ın çok bilinmese de en başarılı filmlerinden biri olan Karanlıktakiler filminin başrolünde Erdem Akakçe rol almıştır. Film anne ve oğul arasında geçen anlaşmazlıklara rağmen birbirilerinden kopmamaları sonucu küçük bir evde yaşanan melankoli ve dramı anlatmaktadır. Bir ajansta çalışan Egemen yaşı ilerlemesine rağmen hala annesiyle yaşayan ancak bu durumdan hoşnut olmayan her fırsatta gitmek isterken bunu bir türlü başaramayan genç bir adamdır. Saplantılı bir anneye sahip olan Egemen yıllardır aradığı huzuru annesinin yüzünden hiçbir zaman bulamaz. Bu sıkıntılardan biraz uzaklaşabildiği tek yer ise aşık olduğu patronunun da bulunduğu işyeridir.

Tür: Dram, Gerilim

Fragman


11. Yolculuk (2005) – IMDb: 7.2

çağan ırmak

Yönetmenliğini Bahadır İnce’nin yapmış olduğu Yolculuk filminin senaryosu ise Çağan Irmak imzalı son derece başarılı bir işleyişe sahiptir. Filmde hastanede tedavi gören Sevda ve Efran’ın ameliyat olmamak için ailelerinden habersizce birlikte kaçmalarını ve bu arkadaşlığın bir aşk hikayesine dönüşmesi konu edilmiştir. Oyuncu kadrosunda Fikret Kuşkan, Mustafa Üstündağ ve Ali Taygun gibi isimleri barındıran film harika bir senaryoya sahip olsa da sinemada beklenilen ilgiyi görememiştir.

Tür: Dram, Romantik

Fragman


12. Bizi Hatırla (2018) – IMDb: 7.4

çağan ırmak

Oyuncu kadrosunda Altan Erkekli, Tolga Tekin ve Özge Özberk gibi başarılı isimlerin olduğu film Çağan Irmak’ın en çok izlenen filmleri arasındadır. Film yıllardır babasıyla görüşmeyen Kaan’ın babasının rahatsızlığı sonrasında tekrar bir araya gelmelerini ve aralarında oluşan kopukluğun tekrar bir samimiyet kazanması için elinden gelen her şeyi yapmasını konu edinir. Eşref bey ise yıllardır ayrı kaldığı oğluna ve ailesine yük olduğunu düşünerek yabancılık çektiği yerden tekrar eski evine dönmek ister.

Tür: Dram

Fragman


13. Unutursam Fısılda (2014) – IMDb: 7.5

çağan ırmak

Çağan Irmak’ın efsane filmlerinden biri olan Unutursam Fısılda’nın oyuncu kadrosunda Farah Zeynep Abdullah, Kerem Bursin, Hümeyra, Mehmet Günsur ve Işıl Yücesoy gibi ünlü isimler yer almaktadır. Film hayatını şarkı söyleyerek geçirmek isteyen hırçın bir kız olan Hatice ve hemşire ablası Hanife’nin kasabada yaşadıkları mütevazı hayatın kasabaya yeni gelen kaymakamın oğlu Tarik’a aşık olmalarıyla ayrı düşen hayat maceralarını anlatmaktadır. Hayallerinin peşinden koşan Hatice, Tarık ile beraber şöhret basamaklarını birer birer tırmanırken adını bile geri de bırakıp “Ayperi” olacaktır.

Tür: Dram, Müzikal, Romantik

Fragman


14. Mustafa Hakkında Herşey (2003) – IMDb: 7.6

çağan ırmak

Hayatını mutlu ve huzurlu bir şekilde geçiren Mustafa güzel giden bir iş, onu hiç üzmeyen bir eş birde dünyalar tatlısı çocuğa sahiptir. Ancak bu gidişat hiçte göründüğü gibi değildir. Trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Mustafa’nın karısı o sırada yalnız değildir. Fikret isimli genç bir adamla beraber olan Ceren’in ölümü bazı gerçekleri ortaya çıkaracaktır. Mustafa’nın Fikret’i bulup sorgulamasıyla ikisinin de hayatı kökünden değişecektir. Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği bu film kalitesiyle uzun yıllar adından söz ettirmeyi başarmıştır.

 Tür: Gerilim,Dram

Fragman


15. Dedemin İnsanları (2011) – IMDb: 8.0

çağan ırmak

Başrolde Çetin Tekindor’un rol aldığı Dedemin İnsanları filmi muhteşem oyunculuk performanslarına sahne olmuş Türk sinemasının nadide filmlerinden bir tanesi olmuştur. Ünlü yönetmen Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği filmde yiğit Özşener, Gökçe Bahadır, Hümeyra, Zafer Algöz, Mert Fırat ve Ezgi Mola gibi başarılı isimler rol almıştır. Filmin konusu Giritten İzmir’e Mübadele döneminde göç etmek zorunda kalan Mehmet Bey ve ailesinin hikayesini anlatmaktadır. Uzun yıllardır İzmie eşrafından olup tanınan Mehmet Bey torunu Ozan’a da köklerinin nereye dayandığını bir bir anlatacaktır. Hayatını çok yardım sever bir şekilde geçiren Mehmet Bey içindeki Girit özlemiyle yanıp tutuşurken torununun hırçınlıklarıyla da uğraşmak zorunda kalacaktır. Film 1. Düny Savaşı sonrasında yapılan mübadele ile hayatları değişen birçok ailenin dramını sinema perdesine yansıtmıştır.

Tür: Dram, Tarih

Fragman


16. Babam ve Oğlum (2005) – IMDb: 8.3

çağan ırmak

Çağan Irmak’ın hem yazıp hem de yönettiği Babam ve Oğlum filmi türk sinemasında büyük bir ses getirmeyi başarmış 2000’li yılların en iyi filmlerinden biridir. Filmin başrolünde Çetin Tekindor rol alırken Fikret Kuşkan ve Hümeyra gibi yıldız isimler de filmin oyuncuları arasındadır.

Filmin konusu; 12 Eylül darbesinin söndürdüğü hayatlardan birine değinen film küçük Deniz ve ailesini yasa boğan acı haberi anlatmaktadır. Annesini küçükken kaybeden deniz gazeteci babası Sadık ile ankarada mütevazi bir hayat sürmektedirler. Hayatın da hiçbir akrabasını tanımayan Denizin günün birinde babasıyla birlikte köye yerleşmesi hiçte sıradan bir durum değildir. Bir süre sonra bu ani taşınmanın ardındaki acı haber aile büsbütün yıkacaktır.

Tür: Dram, Komedi

Fragman

Önerilen İçerik: Ailecek izlenebilecek IMDb Puanı Yüksek En İyi 16 Film

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.