Müzikal Filmler - Sinema Tarihine Damgasını Vuran IMDb Puanı Yüksek Müzikal Filmler

Müzikal Filmler - Sinema Tarihine Damgasını Vuran IMDb Puanı Yüksek Müzikal Filmler
12.06.201514:13

Müzik ve dansla filmin örgüsünün bütünleştiği bu film türünde şarkılarla film karakteri ve öyküsü gelişmektedir.Bezen bir komedi ile Bazende mükemmel bir drama sahne olan en iyi müzikal filmleri bu içeriğimizde bulabilirsiniz...

Haber güncelleme tarihi 07.10.2020 09:54

Sinema Tarihinin Gelmiş Geçmiş En İyi Müzikal Filmleri

Her neslin yeniden keşfettiği müzikal filmler seyirci tarafından da sevilen bir türdür. Sinemacılar sesi kullanmaya başlar başlamaz öykülere renk katmak için filmlere şarkılar eklemeye başladılar.

İlk müzikal film olan The Broadway Melody şarkıların teatral bir sette söylendiği kulis filmleri türünü yarattı. Koreograf Busby Berkeley'in 42nd Street'i devasa setlerle olağanüstü dans gösterilerini seyircilerle buluşturdu. Olay örgüsünü geliştirmek isteyen Ernst Lubitsch karakterlerin önce şarkı söylediği The Love Parade gibi operetler yönetti.

1930'lardaki müzikal film patlaması Irving Berlin gibi birçok yetenekli şarkı yazarını Hollywood'a sürükledi. Birçok çağdaş yönetmen de müzikal film türünü denedi, yeni bir sinemacı nesli de bu kalıcı türde çalışmaya devam ediyor.

Müzikal Filmler;

1.Mamma Mia (2008) – IMDb: 6.3

müzikal film

2008 yılında vizyona giren Mamma Mia filminin yönetmeni Phyllida Lloyd’dur. Ünlü oyuncu Merly Streep’in en iyi filmlerinden biri olan Mamma Mia, Broadway müzikalinin beyazperdeye uyarlanmasıdır. Filmde babasının kimliğini keşfetmeye çalışan Sophie Sheridan’ın öyküsü anlatılmaktadır. Sophie’nin annesi Donna çok çapkın bir kadındır ve Abba’nın hit şarkıları eşliğinde Sophie gerçek babasının kim olduğunun peşine düşecektir.

Tür: Müzikal

Fragman


2. Beauty And The Beast (2017) – IMDb: 7.1

müzikal film

Ünlü yönetmen Bill Condon’unDisney masaslından sinemaya uyarladığı filmin başrolünde Emma Watson rol almaktadır. Hikaye Belle’nin (Emma Watson) babasının bir yolculuğu sırasında boş bir şatoda konaklaması ve şatodaki kırmızı gülü koparmasıyla ortaya çıkan canavarın canına karşılık adamdan kızını istemesiyle başlar. Babası için bunu kabul eden Belle bu masalsı kahramanla büyük bir aşk yaşayacaktır.

Tür: Fantastik, Müzikal

Fragman


3. Chicago (2002) - IMDb: 7.1

müzikal film

Rob Marshall, Bob Fosse'un suç, şöhret ve tutkulu konusunu çok hızlı gelişen kurguyla güncelleştirdi. Konusu, bir ev hanımı ve sahne yıldızı cinayetten tutuklanır. Yargılanmayı beklerken birbirlerinin rakibi haline gelirler ve manşetlere çıkmak için hikayelerini daha da çarpıcı hale getirme çabasına girerler.

Tür: Dram, Müzikal

Fragman


4. The Phanton Of The Opera (2004) – IMDb: 7.4

müzikal film

Gerard Butler, Emmy Rossum ve patrick Wilson gibi ünlü oyuncuları kadrosunda bulunduran film fantastik bir karakter olan opera canavarının French Opera House’daki çalışanların başına bela olmasını konu edinmiştir. Ancak bu durum Christine’nin (Emmy Rossum) yıldız olmasının yolunu açacaktır.

Tür: Fantastik, Müzikal

Fragman


5. Sweney Todd (2007) – IMDb: 7.4

müzikal film

Dünya sinemasının en ünlü oyuncularından biri olan Johnny Depp’in başrolünde olduğu film Broadway müzikali olan Sweney Todd: The Demon Barber Of The Fleet Street’ten sinemaya uyarlanmıştır. Filmin konusu kasabada yaşayan berber Sweney Todd ve güzel karısının bir iftira sonucu ayrı düşmesini ve yıllarca hapis yatan Sweney’in geri dönüp intikam alma çabalarını anlatmıştır.

Tür: Korku, Gerilim Müzikal

Fragman


6. West Side Story (1961) - IMDb: 7.5

müzikal film

Kareograf Jerome Robbins, Romeo and Juliet'in çağdaş yeni anlatımı olan, çığır açıcı şekilde yeniden yorumladı. Trajik aşk öyküsünü sokak çetesi kavgasının tam ortasında geliştirerek, şanssız aşıklar ve çetenin karşılaşmasını anlatmaktadır. Filmin sahneleri gerçek New Yor sokaklarında, stüdyo dışında çekilmiştir.

Tür: Dram, Müzikal

Fragman


7. Singin' in the Rain (1952) - IMDb: 7.5

müzikal film

Amerikan müzikal komedi filmi, sadece kendi döneminin değil sinema tarihinin de önemli klasikleri arasında yer almaktadır. Film, müzikal bir başyapıttır. 

Tür: Komedi, Müzikal

Fragman


8. Hair - (Milos Forman) - (1979) - IMDb: 7.6

müzikkal film

Milas Forman, Broadway'in rock müzikalini sıra dışı hippi tarzıyla buluşturarak öykülerine dönüştürdü. New York sokaklarında ve parklarında çekilen filmin neşe dolu müzikal kısımlarını ödüllü koreograf Twyla Tharp yapmıştır.

Tür: Komedi, Müzikal

Fragman


9. Les Mirables (2012) – IMDb: 7.6

müzikal film

Victor Hugo’nun ölümsüz eseri Sefiller kitabından sinemaya uyarlanan filmin oyuncu kadrosunda Hugh Jackman, Russel Crowe ve Anne Hathaway gibi başarılı isimler bulunmaktadır. Jean Valjean’ın hüzünlü ve zor geçen hayatı mükemmel bir senaryoyla izleyicilere sunulurken filmin müzikle olan ahengi dikkat çekmiştir.

Tür: Dram, Müzikal

Fragman


10. Top Hat (1935) - IMDb: 7.8

müzikal film

Flying Down to Rio'da oynamalarının ardından Fred ve Ginger bir dizi neşeli romantik müzikal komediyle yıldızları parladı. Filmin kendi büyüsü içinde, dertsiz ve tasasız bir hayat sunmaktadır. Filmin konusu çapkın Astaire ile cesur Rogers'ın Londra'da karşılaşması romantik kıvılcımları oluşturmaktadır.

Tür: Müzikal

Fragman


11. Dancer İn The Dark (2000) – IMDb: 7.8

müzikal

Karanlıkta Dans filminin yönetmen koltuğunda farklı tarzlarda film yapan ünlü yönetmen Lars von Trier oturmaktadır. Filmin konusu; Selma Jezkova isimli bir kadının oğlu ile beraber yaşadığı acıklı hayat hikayesini anlatmaktadır. Selma Jezkova genetik bir hastalık sonucu yavaş yavaş görme yetisini kaybetmektedir. Bir gün bu durumun oğlunun başına da geleceğini düşünerek ameliyat parası biriktirmeye çalışan kadın büyük zorluklarla karşı karşıya kalacaktır.

Tür: Dram, Müzikal

Fragman


12. Cabaret – Elveda Berlin (1972) – IMDb: 7.8

müzikal

1930’lu yıllara dair bir hikayeyi konu edinen film o yıllarda Almanya halkının çektiği zorlukları ve sıkıntıları izleyicilerine sunmuştur. Filmin merkezinde ise Kit- Kat adlı müzik kulübünde çalışan Sally Bowles vardır. Ünlü yönetmen Bob Fosse’un en önemli eserlerinden biri olan Cabaret başarılı bir müzikal filmdir.

Tür: Dram, Müzikal

Fragman


13. Kiraware Matsuko no issho (2006) – IMDb: 7.9

müzikal

Japonların en ünlü filmlerinden biri olan Kiraware Matsuko no issho filminde müzisyen olmak için yola çıkan karakterin bir takım cinayetlerle iç içe olan karmaşık hayatını anlatmaktadır. Son derece duygusal olan bu film Tetsuya Nakashima tarafından hem yazılıp hem de yönetilmiştir.

Tür: Dram, Müzikal

Fragman


14. My Fair Lady (1964) – IMDb: 7.9

müzikal

Amerikan sinemasının kült filmlerinden olan MyFair Lady küfürbaz bir çiçek satıcısı olan Eliza Doolittle’ın inanılmaz kültürel gelişimini anlatmıştır. Bir Opera sonrası Dilbilimci olan Higgins ve Pickering sokakta çiçek satan Eliza’yı görürler. Bu huysuz ve küfürbaz kızın düzgün biri olacağına dair iddia’ya giren Higgins Eliza’nın muhteşem yükselişini başlatan kişi olacaktır.

Tür: Müzikal, Dram

Fragman


15. La La Land (2016) – IMDb: 8.0

müzikal

Son yıllarda hakkında çokça konuşulan La La Land filmi ünlü yönetmen Damien Chazelle’nin eseridir. Oyuncu kadrosunda Ryan Gosling ve Emma Stones gibi başarılı isimler bulunan filmin konusu ise tesadüf eseri yolları kesişen Sebastian ve Mia’nın sinema ile müziği bir araya getiren aşkını konu edinmiştir.

Tür: Romantik, Müzikal

Fragman


16. Lagaan (2001) – IMDb: 8.0

müzikal

Etkileyici bir hikayeye sahip Lagaan filmi’nin başrolünde Aamir Khan rol almıştır. Filmin konusu İngiliz Sömürgesi altında olan Hindistan’da köylülerin Lagaan adı verilen verginin kaldırılması için verdikleri mücadele anlatılmaktadır.

Tür: Aksiyon,Drama, Müzikal

Fragman


17. The Nightmare Before Christmas (1993) – IMDb: 8.0

müzikal

Ünlü yönetmen Henry Selick’in eseri olan bu film animasyon türünde olup ütopik bir dünya da geçmektedir Hallowentown hanedanlığı’nın Balkabağı Kral Jack Skellington’un hikayeleri bu filmin ana konusu olmuştur. Bir gün Chrismastown’a yolu düşen Jack’in burayı çok beğenmesi ve kendi hanedanlığını da buraya benzetmek istemesi hikayenin ana fikridir.

Tür: Animasyon, Müzikal, Fantastik

Fragman


18. Arabesk (1989) – IMDb: 8.1

müzikal

Yeşilçam’ın en iyi filmlerinden biri olan Arabesk ünlü yönetmen Ertem Eğilmez’in önderliğinde çekilmiş olup filmin başrollerinde Şener Şen ve Müjde Ar rol almıştır. Birbirlerine Aşık olan Müjde ile Şener’in kavuşamamalarıyla başlayan hikaye mükemmel bir aşk serüvenine dönüşecektir. Türk sinemasının ilk absürt filmi olan arabesk müzik ile iç içe güzel bir filmdir.

Tür: Müzikal, Dram, Komedi, Romantik

Fragman

Önerilen İçerik: Romantizmin Çıtasını Yükselten En İyi Aşk Filmleri

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.