• DOLAR5,5638-3.15
 • EURO6,2937-2.92
 • ALTIN236,3460.17
 • BIST99.326-0.51

İzleyenleri Dehşete Düşüren Tüm Zamanların En İyi 25 Korku Filmi

İzleyenleri Dehşete Düşüren Tüm Zamanların En İyi 25 Korku Filmi

Korku ve gerilim filmleri bizleri fazlasıyla ürpertmeyi başarsa da bazılarımız bu tür filmlerden vazgeçemiyor. Korku filmi bağımlılarının bile daha önce muhtemelen izlemedikleri 25 korku filmini bir araya getirdik. Belki de izlemişsinizdir :)

Haber güncelleme tarihi 06.03.2019 11:33

Hiç film izlemeye karar verdiğinde en iyi korku filmlerinin hangileri olduğunu merak ettin mi? Eh, doğru yerdesiniz! Elbette, herkes bir eleştirmen. Bu konuda sizin de düşüncelerinize önem veriyoruz. Yine de zaman zaman, tekrar tekrar izlenen birçok korku filmi insanların favorileri arasına girmeyi başarmıştır. En iyileri genellikle sağlam senaryoya sahip.

EN İYİ KORKU FİLMLERİ - GELMİŞ GEÇMİŞ EN ÇOK İZLENEN KORKUTUCU FİLMLER

Neoldu.com'un Film Arşivine erişim için Google Search penceresine ''neoldu film önerileri'' yazarak kolayca ulaşabilirsiniz.

neoldu film önerileri

Şimdi patlamış mısırını kucağına al çünkü başlıyoruz, işte senin için hazırladığımız 25 en iyi korku filmi! Dikkat spoiler içerebilir...

gelmis-gecmis-en-iyi-25-korku-filmi.gif


25. IT  / O (2017) IMDb: 7.4

Stephen King tarafından yazılan bir romanın bir kısmından esinlenerek yaratılmış bu filmdeki zaman algısı sizi şaşkına uğratacak. Kaybedenlerin kalbinin,  sağlam ruhlarının korkunç ve etkileyici bir dille anlatıldığı bu filme mutlaka göz atmalısınız. 

it.jpg

Fragman


24. Let Me In / Kanıma Gir (2010) IMDb: 7.1

Matt Reeves tarafından yazılan ve yönetilen Let Me In, bir kızla arkadaş olan bir çocuk hakkında bir hikayeye sahiptir. Ayrıca filmde yer alan kız bir vampirdir. Film, başrollerin derinden gelen dostluklarını, beraberinde gelen tüm korkunç gerginliklerini ve manipülasyonlarını inceliyor. Bir vampir filmi olmasından ötürü hiç de adil olmayan bir şiddet izleyeceksiniz!

let-me-in.jpg

Fragman


23. The Cabin in The Woods / Dehşet Kapanı (2012) IMDb: 7.0

İlk bakışta, The Cabin in The Woods  tüm zamanların en ünlü korku filmi gibi görünebilir ama aslında tam tersi! Drew Goddard ve Joss Whedon, bir meta-anlatı kavramını kullanarak, karakterlerini ve gerçekten dehşet verici korku sahnelerini yaratmışlardır. 

the-cabin-in-the-woods.jpg

Fragman


22. The Conjuring / Korku Seansı (2013) IMDb: 7.5

Heyecanlandırmak için biraz zamanınızı alan bir film olsa da canavarı göstermeden yavaş yavaş gerginlik inşa etmeyi başaran bu korku filmi gerçekten izlenmeye değer bir film. Yolun her adımında ne yaptığını bilen ürpertici ve iyi hazırlanmış bir perili ev dehşeti!

the-conjuring-001.jpg

Fragman


21. Paranormal Activity (2007) IMDb: 6.3

Paranormal Activity, insanoğlunun bilinçaltındaki en ilkel korkularını gıdıklayarak başarıya ulaşan, zeki film serilerinden. Film, çok düşük bütçelerle, sadece insanın endişe ve hayal etme korkusuna dayalı kurgusuyla bir hayli ses getirdi. 

Micah ve kız arkadaşı Katie San Diego sessiz, sakin ve ıssız yerleşim yerlerinden birine tanışırlar. Başlarda her şey yolunda gibi görünüyordur. Ancak Katie'nin bir sorunu vardır. Genç kız küçük yaşlarından bu yana uhrevi bir mahluk tarafından takip edildiğini hissetmektedir. Bu varlık evde de takiptedir.

paranormal-activity-001.jpg

Fragman


20. The Omen / Kehanet (1976) IMDb: 7.6

1976'da yapılan Omen, yeniden yapılanma değil, Şeytan tarafından, Mesih karşıtı ve onun ebeveyninin onunla başa çıkmak için aşağıya doğru spiral olarak işaret ettiği bir çocuk hakkındadır. Richard Donner korkunç bir atmosfer yaratır ve bu atmosfer bizi ucuz numaralara başvurmaktan korkutmak için kullanılır. Ancak, belki de filmi daha korkutucu yapan şey, çekim sırasında oyuncuların başına gelen korkunç şeylerdir.

en iyi korku filmleri

Fragman


19. The Evil Dead / Şeytanın Ölüsü (1981) IMDb: 7.5

Sam Raimi tarafından yazılan ve yönetilen The Evil Dead, ormanlık alanda başlamaktadır. Bir grup genç, bilmedikleri bir yerin ortasında ürkütücü bir kabine doğru yola çıkarlar. Süreç içerisinde bir iblis uyanır ve gençler hayatta kalmak için onunla bir savaş içine girerler.

the-evil-dead.jpg

Fragman


18. Misery / Ölüm Kitabı (1990) IMDb: 7.8

Film yazar Paul Sheldon arabasının takla atarak yoldan çıkmasına neden olan kar fırtınasını hatırlamaktadır.

Tek hatırladığı Annie Wilkes'in evinde gözlerini açması ve bu kadının kendisinin aşırı bir fanatik olduğudur.

misery.jpg

Fragman


17. The Silence of The Lambs / Kuzuların Sessizliği (1991) IMDb: 8.6

Bir korku filminden daha çok dedektif bir gerilim olsa da, Kuzuların Sessizliği'nin kusursuz zanaatını görmezden gelmek bir suç gibi geldi. Hem güzel hem de iyi yönetilen, hem rahatsız edici bir seri katil hem de yamyam Hanibal Lecter'ın terörü... 

the-silence-of-the-lambs.jpg

Fragman


16. Eraserhead (1977) IMDb: 7.4

Sinemanın en aykırı dehalarından David Lynch imzalı film, yönetmenin ilk uzun metrajı olmasının yanı sıra ardından gelecek başyapıtların habercisi niteliğindedir. Henry Spencer, uzun zaman önce yaşadıkları bir ilişki sırasında Mary'nin hamile kaldığını öğrenir ve onu kendi evine getirir. Mary, zamanı geldiğinde doğumu gerçekleştirir ancak dünyaya getirdiği şey çocuk değil insan dışı bir yaratıktır. Mary evden kaçar ve Spencer için kabus dolu günler böyle başlar.

eraserhead.jpg

Fragman


15. Poltergeist / Kötü Ruh (1982) IMDb: 7.4

Steven Spielberg tarafından üretilen orijinal Poltergeist, modern bir korku klasiğidir ve 80'lerde kitleleri dehşete düşürerek serbest bırakılması konusunda ticari ve kritik başarılar elde etmiştir. Konusu, bugün izlediğimiz perili ev korku filmlerinin çoğunu etkilemeye devam etti.

poltergeist.jpg

Fragman


14. Halloween / Cadılar Bayramı (1978) IMDb: 7.8

Michael Myers, kız kardeşini 6 yaşında öldürdüğünde, on beş yıl boyunca bir psikiyatri hastanesine yollandı. Ancak bir Cadılar Bayramı’nda kız kardeşi geri dönüyor ve onu tekrar öldürmek istiyor. John Carpenter’ın Cadılar Bayramı, modern korku filmini kurmasına yardım eden ve Michael Myers’ı korkunç bir öcü yapan klasiktir.

halloween.jpg

Fragman


13. The Babadook / Karabasan (2014) IMDb: 6.8

Babadook, bugünkü korku filmlerinde çok yaygın olan korku çerçevelerini reddetmiyor ama derinleştikçe derinleşiyor. Film bittikten sonra bir süre düşünmenizi gerektirecektir. İzleyiciye kesinlikle tatmin edici bir hikaye sunuyor. 

the-babadook.png

Fragman


12. The Thing / Şey (1982) IMDb: 8.1

John Carpenter’ın The Thing’i, 1950’li orjinalinin bir versiyonudur. Orijinalinden daha karanlık ve daha ürkütücüdür ve karanlık gerginliği yaratmak için fantastik özel efektler kullanır. Baştan sona kadar ilgi çekici!

the-thing.jpg

Fragman


11. Dawn Of The Dead / Ölülerin Şafağı (2004) IMDb: 7.3

Genç ve güzel hemşire Ana, hastanedeki günlük mesaisini bitirip evine, çok sevdiği kocasına döner. Aşk içinde sevişip birlikte uyurlar. Ertesi gün kocası yan komşusu tarafından öldürüldükten sonra yeniden hayata döner. Ana, mahallede olan kaosu ve etrafta birikmeye başlayan zombileri fark ederek evden kaçar. Kendine geldiğinde bir polis ve diğer kurtulmak isteyenlerle karşılaşır. Bir alışveriş merkezinde hep birlikte güvenlik ararlar. Çok geçmeden diğer kaçanlar da gelirler ve eğer hayatta kalmak istiyorlarsa birbirlerine kenetlenmeleri gerektiğini öğrenirler. Dünya ölüler tarafından yönetilmek üzeredir. Bu küresel kaos içinde hayatta kalmanın yolu nedir?

dawn-of-the-dead.jpg

Fragman


10. Green Room / Dehşet Odası (2015) IMDb: 7.0

Punk rock grubu Ain't Rights'ın, Amerika'nın kuzeybatısında yaptıkları turneden bir sonraki durağı Portland'dır. Ancak konser son anda iptal olur, grup bunun yerine ormanın içinde, gözden uzak bir mekanda sahneye çıkmayı kabul eder. Gerisi darma duman...

green-room.jpg

Fragman


9. Carrie / Günah Tohumu (1976) IMDb: 7.4

"Erkekler Ağlamaz" filminin yönetmeni Kimberly Peirce'in kamera arkasına geçtiği ve yeniden uyarlanan yapımda psişik güçlere sahip olan Carrie rolünde, genç oyuncu Chloe Moretz yer alır. Kadroda yer alan diğer isimlerse Julianne Moore, Gabriella Wilde, Portia Doubleday ve Judy Greer.

carrie.jpg

Fragman


8. A Nightmare On Elm Street / Elm Sokağı Kabusu (1984) IMDb: 7.5

Filmin prodüktörlüğünü Michael Bay, Brad Filler ve Andrew Form üstlenmiş ve filmin senaristi olarak Wesley Strick görev almıştır. Filmin başrol oyuncuları arasında Rooney Mara, Katie Cassidy, Thomas Dekker ve Kellan Lutz da bulunuyor.

a-nightmare-on-elm-street.jpg

Fragman


7. Alien / Yaratık (1979) IMDb: 8.5

Görevini tamamlayarak Dünya'ya dönmeye hazırlanan kargo gemisi Nostromo'nun beş erkek, iki kadın ve bir kediden oluşan mürettebatı özel kabinlerinde uykudadır. Bilgisayarların çevredeki bir gezegende yabancı bir yaşam türü tespit etmeleri üzerine uyandırılırlar. Yasalar, akıllı olabilecek her canlının araştırılmasını emretmektedir.

alien .jpg

Fragman


6. Psycho / Sapık (1960) IMDb: 8.0

Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilir. Marion Crane’e patronuyla iş yapan zengin bir adama para emanet eder ve ardından Marion yola koyulur.

psycho-001.jpg

Fragman


5. Rosemary’s Baby / Rosemary'nin Bebeği (1968) IMDb: 8.0

Roman Polanski'nin yönettiği Rosemary’nin Bebeği şimdiye kadar yapılmış en iyi korku filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Paranoya ve anksiyete duyguları, nihai doruğa kadar daha da kötüleşir.

rosemary’s-baby.jpg

Fragman


4. The Witch (2015) IMDb: 6.8

2015 Sundance Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılan ve festivalde yönetmen ödülünü kazanan, bir de Jüri Özel Ödülü adaylığı alan The WitchRobert Eggers‘ın senaryosunu yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı filmi olarak karşımıza çıkar. 

the-witch.jpg

Fragman


3. The Exorcist / Şeytan (1973) 8.0

Aynı ismin romanına dayanarak, The Exorcist, tüm zamanların en korkunç korku filmi olarak kabul edilir. Regan adında küçük bir kızı şeytan ele geçiriyor ve şeytan çıkarmak için evine bir Katolik rahip geliyor. Şimdi anladınız mı Kutsal Damacana nereden geliyor? :)

the-exorcist.jpg

Fragman


2. Get Out / Kapan (2017) IMDb: 7.7

Genç bir siyah olan Chris (Daniel Kaluuya), beyaz kız arkadaşı Rose'la (Allison Williams) birlikte, kızın ailesinin yanına tanışmaya gider. Ancak bu kasabada tuhaf birşeyler vardır. Burada yaşayan siyahlar gizemli bir şekilde ortadan kaybolmaktadır. Burada yaşayan bir başka siyah Chris'ten bir an önce oradan kaçmasını ister, ancak bu basit bir iş olmayacaktır.

get-out.jpg

Fragman


1. The Shining / Cinnet (1980) IMDb: 8.4

Jack Torrance (Jack Nicholson) Colorado dağlarındaki Overlook Otelinde kış bakıcısı olmayı kabul eder. Otel kışın kapalı olduğundan Jack ve ailesi uzun bir süre boyunca mekanda yalnız kalacaklardır. Medyum yetenekleri olan Torrance'ların küçük oğlu Danny (Danny Lloyd), otelde bazı kötü ruhların olduğunu hissetmeye başlar. Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski kış bakıcısı Bay Grady Philip Stone'nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice değişmeye başlar. Danny, babasının bu ruhlar tarafından kontrol edildiğini ve babasının giderek çıldırdığını görmektedir.

the-shining-001.jpg

Fragman


Önerilen İçerik: Unutulmaz En İyi Filmler - Netflix Korku Filmleri 

NeOldu.com / SİNEMA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
20
6
5
12
6
6
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Etiketler:
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.