Tüyleri Diken Diken Eden Gerilim Dolu 41 En İyi Korku Filmi

Tüyleri Diken Diken Eden Gerilim Dolu 41 En İyi Korku Filmi
27.09.201809:58

IMDb puanları yüksek korku filmlerini sizler için bir araya getirip listeledik. Listemizde son zamanların en çok izlenen korku filmleri yer alıyor...

Haber güncelleme tarihi 05.08.2022 09:38

Yalnız başına izlemekten çekineceğiniz tüm zamanların en iyi korku filmleri içeriğini sizler için derledik. Aşağıda yerli veya yabancı korku filmi izlemek isteyenler için en özel önerilerimiz sizleri bekliyor. Ayrıca özenle hazırladığımız en iyi film önerileri listemize de linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İçeriğimizde yerli ve yabancı izlenmesi gereken en iyi korku filmleri yer alıyor. Şimdi sizin için hazırladığımız en iyi korkunç filmler top 10 listemize göz atabilir, dilerseniz dünyanın gelmiş geçmiş en iyi IMDb puanına sahip korku filmleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Korkunç Filmler Top 10

SıraModelYapımSüreIMDb Puanı
1Kuzuların Sessizliği19911 sa 58 dk8.6
2Altıncı His19991 sa 47 dk8.1
3Psycho19601 sa 49 dk8.0
4Gir Kanıma20081 sa 54 dk7.9
5Halloween19781 sa 31 dk7.8
628 Gün Sonra20021 sa 53 dk7.6
7The Others20011 sa 44 dk7.6
8Sessiz Bir Yer 220201 sa 37 dk7.6
9Zombi Ekspresi20161 sa 58 dk7.5
10Elm Sokağı Kabusu19841 sa 31 dk7.5

41 En İyi Korku Filmi 

Korku filmi ne izlemeli? diye soruyorsanız eğer izlerken tir tir titreyeceğiniz en çok izlenen korku filmleri arasından seçerek oluşturduğumuz bu listeyi en sonuna kadar detaylıca inceleyiniz.

İşte en iyi gerilim dolu korku filmi önerileri...

1. Morbius

Korku Filmleri

Marvel evreninin bu yeni macerasında aksiyon ve korku dolu bir hikaye ve yeni bir karakter ortaya çıkıyor. Ölümcül bir kan hastalığına sahip olan Dr. Michael Morbius birçok deneysel çalışmanın ardından istemsizce adeta bir vampire dönüşür. Sürekli kana ihtiyaç duyan bu yaratık ışığa karşı da oldukça hassastır.

TürKorkuFantastikGerilim
IMDb5.1
Gösterim
Tarihi
2022
YönetmenMatt
Bettinelli
-Olpin
OyuncularNeve
Campbell
Courteney
Cox
David
Arquette

2. Scream 5 (Çığlık 5)

Korku Filmleri

Çığlık serisinin devam filmi olan bu bölümde geçmişteki cinayetleri ortaya çıkarmak için kasabaya geri dönen Sidney'in hikayesini izliyoruz. Yaklaşık 25 yıl önce korku folu anlar yaşayan Sidney eski kasabasında hala seri cinayetlerin devam ettiğini öğrenir ve geri dönerek bu cinayetleri işleyeni bulmaya çalışır.

TürKorkuGerilim
IMDb6.9
Gösterim
Tarihi
2022
YönetmenMatt
Bettinelli
-Olpin
OyuncularNeve
Campbell
Courteney
Cox
David
Arquette

3. Texas Chainsaw Massacre (Teksas Katliamı)

Korku Filmleri

70'li yılları kasıp kavuran Teksas Katliamı filminin devamı olan bu bölümde testereli katil Leatherface'in yeniden ortaya çıkışını izliyoruz. Gençlerden oluşan bir grup fenomen şehhirden uzakta yer alan eski bir kasabayı yeniden hayata geçirmeye çalışır. Ancak bu kasaba sakin bir hayat yaşayan seri katil Leatherface'in evidir. Deri suratlı katil huzurunu bozanların birer birer peşine düşecektir.

TürKorkuGerilim
IMDb5.2
Gösterim
Tarihi
2022
YönetmenDavid
Blue
Garcia
OyuncularSarah
Yarkin
Elsie
Fisher
Mark
Burnham

4. Malignant (Habis)

Korku Filmleri

Malignant isimli bu filmde geçmişi travmalarla dolu bir genç kadının hikayesini izliyoruz. İyilik sever bir koruyuu ailenin yanında yetişen Madison büyüdükçe geçmişte yaşadığı travmaları daha net hatırlamaya başlar. Gün içerisinde uyanıkken bile kabuslar gören bu kadın sürekli cinayetlerin ortasında kalmaktadır. Madison bu gördüklerinin yaşanan cinayetlerle bağlantılı olduğunu çözdüğünde ise hayatı çok daha tehlikeli bir hal alacaktır.

TürKorkuGerilim
IMDb6.3
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenJames
Wan
OyuncularAnnabelle
Wallis
Maddie
Hasson
George
Young

5. Spiral

Korku Filmleri

Testere serisine benzer bir senaryoya sahip olan bu filmde şehirde yaşanan cinayetler zincirini aydınlatmaya çalışan iki dedektifi izliyoruz. Kıdemli dedektif Zeke ve acemi çırağı cinayet soruşturmasına başlarlar ve kısa sürede bir şeyler elde etmeyi başarırlar. Sonrasında ise bu elde ettiklerinin onları katilin oyununa dahil ettiğini öğreneceklerdir.

TürKorkuGerilim
IMDb5.3
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenDarren
Lynn
Bousman
OyuncularChris
Rock
Max
Minghella
Samuel L.
Jackson

6. A Quiet Place 2 (Sessiz Bir Yer 2)

Korku Filmleri

Sessiz Bir Yer filminin ikinci bölümü olan bu son derece kaliteli korku filminde ses ile avlanan yaratıklardan kurtulmaya çalışan insanlar anlatılıyor. Abbott ailesinin üyeleri sese dayalı avcılardan kurtulmak ve hayatta kalabilmek için güvenli bölgeye gitmek zorundadırlar. Oraya ulaşmak için se dünyanın en zorlu yollarından geçip sessizce ilerlemeleri gerekmektedir.

TürKorkuGerilim
IMDb7.9
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenJohn
Krasinski
OyuncularEmily
Blunt
Cillian
Murphy
Millicent
Simmonds

7. Kadaver

Korku Filmleri

Nükleer bir felaketin ardından dünyayı büyük bir açlık sorunsalı sarmıştır. Bir otel sahibi yardıma muhtaç aileye kucak açar. Aile halinden memnundur. Otelin tüm güzel fırsatlarından yararlanırlar. Bir süre sonra otel de bazı sıra dışı olaylar gerçekleşir. Paranormal olaylar aileyi derinden etkiler.

TürKorkuGerilim
IMDb5.1
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenLeigh
Whannell
OyuncularElisabeth
Moss
Oliver
Jackson
-Cohen
Harriet
Dyer

8. The Binding (Lanetli Bağlar – Tahvil)

Korku Filmleri

Korku filmi önerisi isteyenlere şiddetle ytavsiye ettiğimiz Lanetli Bağlar filmi izlerken tir tir titreyeceğiniz bir yapımdır. Nişanlısının İtalya’daki ailesini ziyaret giden bir kadın birbirinden farklı olaylarla karşılaşır. Hayatının adeta dönüm noktasını yaşayacak olan kadının başına gelen korku dolu anlar, tüyler ürpertiyor. Tek hedefi kızına sahip çıkmaktır fakat bu hiçte kolay olmayacak.

TürKorkuGerilim
IMDb4.7
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenDomenico
Emanuele
de
Feudis
OyuncularRiccardo
Sca
-marcio
Mia
Maestro
Giulia
Patrignani

9. Garez

Korku Filmleri

Dedektif, gizemli bir evde ki cinayeti araştırmaya başlar. Olayı incelemeye başlayan kadın bir süre sonra sıra dışı olayları fark etmeye başlar. Gizemli bir ruh eve gelen insanlara musallat olmaktadır. Musallat derecesi ölümcül ve korkutucudur. Sadece işini yapmaya çalışan dedektif doğa üstü bir ruhla baş etmek zorunda kalır.

TürKorkuGerilim
IMDb4.3
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenNicolas
Pesce
OyuncularAndrea
Riseborough
Demian
Bichir
John
Cho

10. Antebellum

Korku Filmleri

Kariyerinde son derece başarılı bir yazar olan Veronica, hayatının dönüm noktasındadır. Başarılı kadın beklemediği bir anda korkunç olaylarla baş başa kalır. Paralel bir dünyaya hapsolan kadının tek hedefi eski yaşantısına kavuşmaktır.

TürKorkuGerilim
IMDb5.6
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenGerard
Bush
OyuncularJanelle
Monáe
Jena
Malone
Kiersey
Clemons

11. Gretel And Hansel

Korku Filmleri

Hansel ve Gretel bir gün yiyecek aramak üzere ormana doğru yola koyulur. Evleri ormanın içerisinde olduğu için korkusuz bir şekilde ilerlemektedirler. Fakat bir bu güzel ormanın kötü bir yanı vardır. Acımasız ve korkunç bir cadı onları beklemektedir. Huzur dolu yaşamlarını alt üst eden bu cadı başlarına bela olacaktır.

TürKorkuGerilimFantastik
IMDb5.4
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenOsgood
Perkins
OyuncularSophia
Lillis
Alice
Krige
Samuel
Leakey

12. The Invisible Man (Görünmez Adam)

Korku Filmleri

2020 yılında vizyona giren ve film eleştirmenleri tarafından izlenmesi gereken en iyi korku filmleri arasında gösterilen film alanında bir çok ödüle layık görülmüştür. The Invisible Man filmde, baskıcı erkek arkadaşından bir gece yarısı kaçıp kurtulan Cecilia’nın yaşadıklarını izleyiciye aktarır. Cecilia, kaçışı sonrasında kardeşi ve onun yakın arkadaşını yanına gider. Ancak ortada gelişen bir durum vardır ve Cecilia’nın erkek arkadaşının intihar ettiği ve servetinin büyük kısmını Cecilia’ya bıraktığı ortaya çıkar. Cecilia bunun bir tuzak olduğunu düşünür.

TürKorkuGerilimFantastik
IMDb7.2
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenLeigh
Whannell
OyuncularElisabeth
Moss
Oliver
Jackson
-Cohen
Harriet
Dyer

13. Doctor Sleep

Korku Filmleri

Şöyle geçmişe bir göz attığımızda korku filmleri listesinde yeni çıkan filmler arasında bizi etkileyen filmler bir elin parmaklarını geçmez. Doctor Sleep filmi bu kategoriye girmeyecek kadar güzel bir yapım. Filmde, çocukluğunda yaşadığı olayların etkisinden çıkamayan Dan Torrence, yıllarca şehir değiştirerek yaşamıştır. En sonunda New Hampshire kasabasına yerleşir ve burada bakımevinde çalışmaya başlar. Görevi ise ölüme yakın olan insanların rahatlatmak. Bu yüzden ona Doctor Sleep lakabını takarlar. Günün birinde parlak bir ışıltıya sahip küçük bir kızla tanışır ve geçmişinin peşini bırakmadığını anlar.

TürKorkuGerilimFantastik
IMDb7.4
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenMike
Flanagan
OyuncularEwan
McGregor
Kyliegh
Curran
Rebecca
Ferguson

14. Zombiland; Double Tap

Korku Filmleri

Korku, aksiyon ve birazda komedi olsun diyorsanız izlerken her türlü duyguyu hissedebileceğiniz güzel bir film ile listemize devam ediyoruz. 2019 yılının en çok izlenen korku filmleri arasında boy gösteren Zombiland; Double Tap, 10 yıl içinde evrim geçiren ve kahramanlarımıza en büyük zorluk çıkartacak zombiler ile savaşını ele alıyor. Ekibe problem yaşatacak zombi türü ise daha hızlı, daha zeki ve daha güçlü olan T-800 türü olacaktır.

TürKorkuGerilimKomedi
IMDb6.8
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenRuben
Fleischer
OyuncularWoody
Harrelson
Jesse
Eisenberg
Emma
Stone

15. The Platform

Korku Filmleri

Netflix’te yayınlanması sebebiyle birçok kişiye ulaşan filmde, her katta bir hücre ve her hücrede 2 mahkum yer almaktadır. Bu hapishane dikey bir hapishanedir. Dikey hapishanenin en üst katından aşağı yiyecek gönderiliyor. Üst kattakiler yiyecekleri ele geçirmek için zamana karşı yarışırken, en alt kattakiler açlık ile vahşi bir şekilde mücadele vermek zorundadır. Kahramanımız ise bu sistemi bozmak herkese eşit yemek yemesi için bir mücadeleye girişecektir.

TürKorkuBilimkurgu
IMDb7.0
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenGalder
Gaztelu
-Urrutia
OyuncularIvan
Massagué
Zorion
Eguileor
Antonia
San
Juan

16. Friday The 13 th (13. Cuma)

Korku Filmleri

Yıllar önce Camp Crystal Lake isimli kamp alanında esrarengiz cinayetler işlenmiştir. Bu cinayetlerin ardından kamp kapatılmış ve uzunca bir süre kapalı kalmıştır. Cesaretli bir girişimci bu kampı tekrar canlandırıp eski günlerine döndürmeye karar verir. Genç güzel kızları ve yakışıklı erkekleri işe alarak işe başlar. Başlarda her şey güzel gibi görünse de birden yağmur fırtınası çıkmasıyla işler değişir. Fırtına boyunca dış dünyadan soyutlanmak durumunda kalan kampta esrarengiz cinayetler işlenmeye başlar. Belli bir sıraya göre ve oldukça yaratıcı yöntemlerle tek tek işlenen cinayetleri kimin işlediğini anlamaya ve ondan kurtulmaya çalışırlar. Kevin Bacon, Adrienne King, Jeannie Taylor, Ari Lehman ve Betsy Balmer gibi oyuncuların kadrosunda yer aldığı Friday The 13th benzer konulu filmlere göre görsel efektleriyle ve sahne açılarıyla açık ara farkla öne geçmiş, korku gerilim türünde kült filmler arasında yer almıştır.

TürKorkuGerilim
IMDb5.6
Gösterim
Tarihi
2009
YönetmenSean S.
Cunningham
OyuncularBetsy
Palmer
Adrienne
King
Jeannine
Taylor

17. Mirrors (Aynalar)

Korku Filmleri

Yalnız izleyemeyeceğiniz en korkunç korku filmlerinden biri de Mirrors. Ben Carson, polislikten emekli olduktan sonra bir markette güvenlik görevlisi olarak iş bulur. Bu market sıradan bir market değildir. Daha önce yangın atlatan markette çalışan herkes feci şekilde yanarak can vermiştir. Yangında her yeri yanan markette sadece aynalar sağlam kurtulmuştur. Ben Carson aynalarda tuhaflık olduğunu anlar. Aynalar onunla iletişime geçmeye çalışmaktadır. Garip görüntüleri anlamaya çalışan Carson, onu ve ailesini tehdit eden kötü bir ruh ile savaşmak zorunda kalır.

TürKorkuGerilim
IMDb6.2
Gösterim
Tarihi
2008
YönetmenAlexandre
Aja
OyuncularKiefer
Sutherland
Paula
Patton
Cameron
Boyce

18. Paranormal Activity

Korku Filmleri

Paranormal Activity, insanoğlunun bilinçaltındaki en ilkel korkularını gıdıklayarak başarıya ulaşan, zeki film serilerinden. Film, çok düşük bütçelerle, sadece insanın endişe ve hayal etme korkusuna dayalı kurgusuyla bir hayli ses getirdi.

Micah ve kız arkadaşı Katie San Diego sessiz, sakin ve ıssız yerleşim yerlerinden birine tanışırlar. Başlarda her şey yolunda gibi görünüyordur. Ancak Katie'nin bir sorunu vardır. Genç kız küçük yaşlarından bu yana uhrevi bir mahluk tarafından takip edildiğini hissetmektedir. Bu varlık evde de takiptedir. Bu ve benzeri birçok filmin yer aldığı paranormal filmler listemize göz atmalısınız.

TürKorkuGerilim
IMDb6.3
Gösterim
Tarihi
2007
YönetmenOren
Peli
OyuncularKatie
Featherston
Micah
Sloat
Amber
Armstrong

19. 30 Days of Night (30 Gün Gece)

Korku Filmleri

Kuzey kutup dairesi içinde kalan bir bölgede hayatını devam ettiren insanlar kış geldiğinde 30 gün boyunca gece yaşandığı için daha güneye inerek kışı orada geçiriyorlar. Geride kalan az sayıda insan ise orada kalmaya devam ediyor fakat bu kış durum biraz farklı seyrediyor. Yörenin yabancı misafirleri gecenin gelmesini bekliyor. Geride kalan az sayıda insan, acıkmış vampirlerin saldırısına uğruyor. Kendilerini korumaya alan insanlar saldırılar karşısında kayıp verse de kalan kişiler ile tekrar güneşin doğduğu güne kadar yaşam mücadelesi veriyorlar. Film vampir filmleri arasında farklı bir konumda yer alıyor.

TürKorkuGerilim
IMDb6.5
Gösterim
Tarihi
2007
YönetmenDavid
Slade
OyuncularJosh
Hartnett
Melissa
George
Danny
Huston

20. The Witch

Korku Filmleri

2015 Sundance Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılan ve festivalde yönetmen ödülünü kazanan, bir de Jüri Özel Ödülü adaylığı alan The Witch, Robert Eggers‘ın senaryosunu yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı filmi olarak karşımıza çıkar.

TürKorkuGerilim
IMDb6.8
Gösterim
Tarihi
2015
YönetmenRobert
Eggers
OyuncularAnya
Taylor-Joy
Ralph
Ineson
Kate
Dickie

21. World War Z (Dünyalar Savaşı Zombi)

Korku Filmleri

Zombi filmlerine yeni bir soluk getiren filmlerin başında gelen World War Z, Gerry Lane (Bradd Pit) ve ailesinin başından geçenleri konu alıyor. Trafiğin yoğun olduğu bir gün birden büyük bir kaos yaşanır. Arabalar birbirine çarpar, insanlar ortalıkta pervsızca koşuşturmaya başlarlar. Ne olduğunu anlayamayan Lane ailesinde Gerry’inin tek amacı ailesini hayatta tutmaktır. Çok geçmeden insanlığı tehdit eden büyük bir virüs ile karşı karşıya olduklarını anlarlar. Bu durumda en büyük görev eski bir birleşmiş milletler görevlisi olan Gerry’e düşer. Virüsün panzehirini bulmalı, kendisi ve ailesini bu virüsten uzak tutmalıdır.

TürKorkuGerilimBilimkurgu
IMDb7.0
Gösterim
Tarihi
2013
YönetmenMarc
Forster
OyuncularBrad
Pitt
Mireille
Enos
Elyes
Gabel

22. A Girl Walks Home Alone At Night (Gece Yarısı Sokakta Bir Kız)

Korku Filmleri

ABD yapımlı A Girl Walks Home Alone at Night, İran’da geçen oldukça etkileyici bir korku filmi… Hikayenin geçtiği Bad City kasabası, dünyanın diğer bölgelerinden soyutlanmış ve suçla örülü bir yer… Şehre karanlık çökmeye başladığında bütün illegal işler ortaya çıkar. Şehirde sadece geceleri ortaya çıkan başka bir karakter daha vardır. Kadın Vampir! Kahramanımızın tek bir amacı bulunmaktadır. Kasabayı lanetlerinden arındırmak…

TürKorkuGerilim
IMDb7.0
Gösterim
Tarihi
2014
YönetmenAna
Lily
Amirpour
OyuncularSheila
Vand
Arash
Marandi
Mozhan
Marnò

23. Orphan (Evdeki Düşman)

Korku Filmleri

En yeni korku filmleri listesi yapılsa kesinlikle ilk sıra olacak bir yapım. Orphan, korku filmi önerileri listesinde olmazsa olmaz filmlerden bir tanesidir. Filmin konusu; Doğmamış çocuklarının trajik ölümü Kate ve John’u perişan etmiştir. Hayatlarını normale döndürmek için bir çocuk evlât edinmeye karar verirler. Yöredeki bir yetimhanede gittiklerinde Esther adındaki küçük bir kıza adeta çekildiklerini hissederler, ama Esther göründüğü gibi değildir. Gerilimin doruklarını yaşadığı bu filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

TürKorkuGerilim
IMDb7.1
Gösterim
Tarihi
2009
YönetmenJaume
Collet
-Serra
OyuncularVera
Farmiga
Peter
Sarsgaard
Isabelle
Fuhrman

24. The Ring (Halka)

Korku Filmleri

Bir video kaset düşünün, içinde birçok farklı görüntü var ve ne mesaj verdiği anlaşılmıyor. Ama bu kasedin bir özelliği var kasedi izledikten sonra telefon çalıyor ve 7 gün içinde öleceğiniz söyleniyor. Dört genç arkadaşın bu kasedi izleyip ölmesi sonucu olayı araştırmaya karar veren gazeteci Rachel kasette ne olduğunu anlamak için izliyor. Artık genç kadın ve çocuğunun da hayatı tehlikeye giriyor. Olayı 7 gün içinde çözmediği takdirde kendisi de ölecek olan Rachel hızlıca araştırmaya ve çözüm bulmaya çalışıyor. Başrolünde Naomi Watts' ın oynadığı The Ring yayınlandığı dönemde çok popüler oldu ve farklı ülkelerde farklı aktörler ile çekildi.

TürKorku
IMDb7.1
Gösterim
Tarihi
2002
YönetmenGore
Verbinski
OyuncularNaomi
Watts
Brian
Cox
Martin
Henderson

25. Dawn of the Dead (Ölülerin Şafağı)

Korku Filmleri

Yalnız izleyemeyeceğiniz zombi filmleri arasında yer alan Dawn Of The Dead. Genç ve güzel hemşire Ana, hastanedeki günlük mesaisini bitirip evine, çok sevdiği kocasına döner. Aşk içinde sevişip birlikte uyurlar. Ertesi gün kocası yan komşusu tarafından öldürüldükten sonra yeniden hayata döner. Ana, mahallede olan kaosu ve etrafta birikmeye başlayan zombileri fark ederek evden kaçar. Kendine geldiğinde bir polis ve diğer kurtulmak isteyenlerle karşılaşır. Bir alışveriş merkezinde hep birlikte güvenlik ararlar. Çok geçmeden diğer kaçanlar da gelirler ve eğer hayatta kalmak istiyorlarsa birbirlerine kenetlenmeleri gerektiğini öğrenirler. Dünya ölüler tarafından yönetilmek üzeredir. Bu küresel kaos içinde hayatta kalmanın yolu nedir?

TürKorkuAksiyon
IMDb7.3
Gösterim
Tarihi
2004
YönetmenGeorge A.
Romero
OyuncularDavid
Emge
Ken
Foree
Scott H.
Reiniger

26. Split (Parçalanmış)

Korku Filmleri

Son yılların korku ve gerilim türünde en iyi filmlerden bir tanesi olarak gösterilen Split, 2016 yılında vizyona girdi ve girdiği yıl içerisinde en çok izlenen gerilim filmlerinden bir tanesi oldu. Filmin konusuna gelecek olursak; James McAvoy’un başarılı performansı, gerilim ve psikoloji alanında yer alan filmi daha da güzel bir hale getiriyor. Filmde; kişilik bölünmesi yaşayan Kevin Crumb ve üç küçük kız kardeşin psikolojinizi altüst edecek hikayesini konu alıyor.

TürKorkuPsikolojikFantastik
IMDb7.3
Gösterim
Tarihi
2016
YönetmenM. Night
Shyamalan
OyuncularJames
McAvoy
Anya
Taylor-Joy
Betty
Buckley

27. The Wiling (Kara Büyü)

Korku Filmleri

Güney Kore filmleri sevenler için korku türünde enfes bir yapımla karşınızdayız. The Wailing filminde, herkesin birbirini tanıdığı bir kasabada hayat normal şartlarında devam ederken, tek başına olmaktan hoşlanan yaşlı bir Japon bölgeye taşınır. Yaşlı adamın bölgeye gelmesiyle beraber gizemli bir hastalık yayılmaya başlar. Herkes hastalığın yaşlı adamdan kaynaklandığını düşünse de polis ekipleri olayın zehirli bir mantar olduğuna ısrar eder. Ancak olay bu kadar basit değildir. Polis ekibi lideri Jong-goo olayı açığa çıkartmak zorundadır.

TürKorkuGerilimPolisiye
IMDb7.4
Gösterim
Tarihi
2016
YönetmenNa
Hong-jin
OyuncularDo-Won
Kwak
Hwang
Jeong-min
Jun
Kunimura

28. IT (O)

Korku Filmleri

Stephen King tarafından yazılan bir romanın bir kısmından esinlenerek yaratılmış bu filmdeki zaman algısı sizi şaşkına uğratacak. Kaybedenlerin kalbinin, sağlam ruhlarının korkunç ve etkileyici bir dille anlatıldığı bu It adlı filme mutlaka göz atmalısınız.

TürKorkuGerilim
IMDb7.4
Gösterim
Tarihi
2017
YönetmenAndy
Muschietti
OyuncularBill
Skarsgård
Jaeden
Martell
Finn
Wolfhard

29. Eraserhead

Korku Filmleri

Yalnız izleyemeyeceğiniz korku filmlerinden biri de Eraserhead. Sinemanın en aykırı dehalarından David Lynch imzalı film, yönetmenin ilk uzun metrajı olmasının yanı sıra ardından gelecek başyapıtların habercisi niteliğindedir. Henry Spencer, uzun zaman önce yaşadıkları bir ilişki sırasında Mary'nin hamile kaldığını öğrenir ve onu kendi evine getirir. Mary, zamanı geldiğinde doğumu gerçekleştirir ancak dünyaya getirdiği şey çocuk değil insan dışı bir yaratıktır. Mary evden kaçar ve Spencer için kabus dolu günler böyle başlar.

TürKorkuGerilimFantastik
IMDb7.4
Gösterim
Tarihi
1977
YönetmenDavid
Lynch
OyuncularJack
Nance
Charlotte
Stewart
Allen
Joseph

30. The Conjuring 2 (Korku Seansı 2)

Korku Filmleri

Heyecanlandırmak için biraz zamanınızı alan bir film olsa da canavarı göstermeden yavaş yavaş gerginlik inşa etmeyi başaran The Conjuring gerçekten izlenmeye değer bir film. Yolun her adımında ne yaptığını bilen ürpertici ve iyi hazırlanmış bir perili ev dehşeti!

TürKorkuGerilim
IMDb7.5
Gösterim
Tarihi
2013
YönetmenJames
Wan
OyuncularVera
Farmiga
Patrick
Wilson
Ron
Livingston

31. The Teksas Chainsaw Massacre (Teksas Katliamı)

Korku Filmleri

Küçük yaşlarda Teksas'da bir travma yaşayan ve ailesini ve arkadaşlarını kaybeden Sally, hayatta kalmayı başarmış ve o bölgeden uzaklaşmıştır. Yıllar sonra gelen haber üzerine büyük annesinden büyük bir miras kaldığını öğrenir. Arkadaşlarını alarak mirasını almaya giden genç kadın mirası hak edebilmek için bazı talimatlara uymak zorundadır. Yolda onlara otostop çeken Darryl de arabaya alarak maceraya dahil ederler. Ev çok büyük zevkle döşenmiş olmasına rağmen bazı bölümlerde ürkütücü bir hava barındırmaktadır. Gençler bölgede psikopatlığı ile bilinen Deri Yüz' ün dikkatini çeker. Bölge şerifi bunu bildiği halde gençleri yem olarak kullanıp bu adamı yakalamak ister fakat işler hesaplandığı gibi gitmez.

TürKorkuGerilim
IMDb7.5
Gösterim
Tarihi
1974
YönetmenTobe
Hooper
OyuncularMarilyn
Burns
Allen
Danziger
Paul A.
Partain

32. A Nightmare on Elm Street (Elm Sokağı Kabusu)

Korku Filmleri

Filmin prodüktörlüğünü Michael Bay, Brad Filler ve Andrew Form üstlenmiş ve filmin senaristi olarak Wesley Strick görev almıştır. A Nightmare On Elm Street'in başrol oyuncuları arasında Rooney Mara, Katie Cassidy, Thomas Dekker ve Kellan Lutz da bulunuyor.

TürKorkuGerilimFantastik
IMDb7.5
Gösterim
Tarihi
1984
YönetmenWes
Craven
OyuncularRobert
Englund
Heather
Langenkamp
Johnny
Depp

33. Train to Busan (Zombi Ekspresi)

Korku Filmleri

Korku filmleri türünde son yılların en başarılı kore filmleri arasında gösterilen ve aynı zamanda zombi film türünde harika bir örnek olan Train to Busan (Busanhaeng) filminde, ülkede baş gösteren virüsten kurtulmaya çalışan insanların hayatını anlatmaktadır. Seoul’dan Busan’a giden trendeki yolcular, virüse karşı hayatta kalmak için her şeylerini ortaya koymak zorundadır.

TürKorkuGerilimAksiyon
IMDb7.5
Gösterim
Tarihi
2016
YönetmenSang
-Ho Yeon
OyuncularGong
Yoo
Yu-mi
Jung
Dong
-seok Ma

34. A Quiet Place (Sessiz Bir Yer)

Korku Filmleri

Son yılların en başarılı korku filmleri arasında yer alan A Quiet Place, korku ve gerilim türünde harika bir örnek. Film iki çocuklu ebeveynlerin sessiz bir bölgede yaşamlarına odaklanır. Bu ailede çocuklar konuşamazlar ancak bu sağlıktan kaynaklanan bir problem değildir. Evde herkes sessiz olmalı ve işaret dili ile anlaşmalıdır. Eğer ses çıkartırlarsa evin etrafında onları pusuda bekleyen ve ne olduğu belli olmayan yaratıklar yer almaktadır. Her anı korku ve gerilim dolu Sessiz Bir Yer filmini mutlaka izlemelisiniz.

TürKorkuGerilim
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2018
YönetmenJohn
Krasinski
OyuncularEmily
Blunt
John
Krasinski
Millicent
Simmonds

35. The Others (Diğerleri)

Korku Filmleri

New Jersey' de yaşamakta olan Grace, İkinci Dünya Savaşı'nda kocasını kaybetmiş ve iki çocuğu ile birlikte kalmıştır. Çocukların ikisi de güneş ışığına karşı reaksiyon gösteren bir cilt hastalığına sahiptir. Bu yüzden oturduğu evin içeri ışık sızdırmayan kalın perdeleri vardır. Savaşın getirdiği ekonomik zorluklar yüzünden halk sıkıntı çekmektedir. Grace' den yardım istemek için gelen yaşlı bir çifte ve konuşamayan genç bir kıza evde kalacak yer verir. Çocukların hastalığı konusunda uyarır fakat bu kişileri henüz tanımadığı için onlara güvenememektedir. Bir gün Grace' nin kızı Anne, evde Victor adında bir çocuğun onlarla birlikte yaşadığını söyler. Grace buna inanmaz fakat evin etrafını kaplayan garip sis bulutu sonrası kızın söylediğinin doğru olabileceğine dair kanıtlar bulur. Şimdi Grace çocukları, güvenemediği insanalar ve iddia edilen Victor ile evde yaşamaya çalışacaktır.

TürKorkuFantastik
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2011
YönetmenAlejandro
Amenábar
OyuncularNicole
Kidman
Elaine
Cassidy
Christopher
Eccleston

36. 28 Days Later (28 Gün Sonra)

Korku Filmleri

Zombi temalı filmlerin başında gelen taraflı tarafsız herkesin beğenisi kazanan ‘28 Days Later’ bir damla kan ile bulaşabilen ve saniyeler de yıkıcı bir tahribat yaratan (dönüşen) insanları anlatıyor. Virüs, bulaştığı kişiler de cinnet ve cinayet eğilimine sürüklüyor. 28 gün içinde tüm ülkeyi kasıp kavuran salgın geriye kalan bir avuç insanın hayatta kalmasını ve gelecek yaratma çabasını konu alıyor.

TürKorkuBilimkurgu
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2002
YönetmenDanny
Boyle
OyuncularChristopher
Dunne
Kim
McGarrity
Cillian
Murphy

37. Halloween (Cadılar Bayramı)

Korku Filmleri

Michael Myers, kız kardeşini 6 yaşında öldürdüğünde, on beş yıl boyunca bir psikiyatri hastanesine yollandı. Ancak bir Halloween'de kız kardeşi geri dönüyor ve onu tekrar öldürmek istiyor. John Carpenter’ın Cadılar Bayramı, modern korku filmini kurmasına yardım eden ve Michael Myers’ı korkunç bir öcü yapan klasiktir.

TürKorkuGerilim
IMDb7.8
Gösterim
Tarihi
1978
YönetmenDavid
Gordon
Green
OyuncularJamie
Lee
Curtis
Judy
Greer
Andi
Matichak

38. Let The Right One In (Gir Kanıma)

Korku Filmleri

Kitaptan uyarlanan filmler listesinde de yer alan 2008 yapımlı Let The Right One ln’ın yönetmen koltuğunda dünyaca ünlü isim Thomas Alfredson oturmaktadır. Son yıllarda çekilen vampir filmlerine farklı bir soluk getiren Gir Kanıma kesinlikle şans vermeniz gereken bir yapım. Oscar, 12 yaşında banliyölerde yaşayan ve oldukça sıra dışı özelliklere sahip Eli’ye aşık bir çocuktur. Güneş ışığına dayanamayan ve sadece geceleri dışarı çıkabilen Eli’nin sırrını öğrenen Oscar, artık bir karar vermelidir.

TürKorkuDram
IMDb7.9
Gösterim
Tarihi
2008
YönetmenMatt
Reeves
OyuncularKodi
Smit
-McPhee
Chloë
Grace
Moretz
Richard
Jenkins

39. Psycho (Sapık)

Korku Filmleri

Yalnız izleyemeyeceğiniz korku filmlerinden biri de Psycho. Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilir. Marion Crane’e patronuyla iş yapan zengin bir adama para emanet eder ve ardından Marion yola koyulur.

TürKorkuGerilim
IMDb8.0
Gösterim
Tarihi
1960
YönetmenAlfred
Hitch
-cock
OyuncularAnthony
Perkins
Janet
Leigh
John
Gavin

40. The Sixth Sense (Altıncı His)

Korku Filmleri

En iyi korku filmlerinin bir çoğu ABD yapımıdır ve bu durum hiç tesadüf değildir. Listemizde yer alan diğer korku gerilim filmi önerisi ise The Sixth Sense filmidir. Filmin konusu; 8 yaşındaki bir çocuğun karanlık güçler tarafından etkisi altına alınmasını anlatmaktadır. Başroldeki çocuk kendisinde normal ötesi bir takım güçlerin var olduğunun farkına varmıştır ve bunların sebebini anlayamadığı gibi çektiği acıları da çocuk psikoloğu Malcolm Crowe'un dışında hiç kimseye anlatamamaktadır.

TürKorkuGerilimDram
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
1999
YönetmenM. Night
Shya
-malan
OyuncularBruce
Willis
Haley
Joel
Osment
Toni
Collette

41. The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği)

Korku Filmleri

Tüm zamanların en iyi korku - gerilim türünde filmi ile listemizi sonlandırıyoruz. Başrollerinde Anthony Hopkins, Jodie Foster, Scott Glenn ve Ted Levine gibi usta isimlerin yer aldığı film toplamda 7 dalda Oscar'a aday gösterilirken, en iyi film, en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu ve en iyi kadın oyuncu dallarında ödülü kazanmayı başardı. Filmde azılı bir suçluyu yakalamak isteyen FBI ajanının psikopat bir doktor olan Hannibal Lecter'den yardım istemesi ve birlikte suçluyu yakalama çabalarını izliyoruz.

TürKorkuGerilimDram
IMDb8.6
Gösterim
Tarihi
1991
YönetmenJonathan
Demme
OyuncularAnthony
Hopkins
Jodie
Foster
Scott
Glenn
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17154
16723
4162
1837
3145
1844
5696
660
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 91
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.