• DOLAR5,77020.05
  • EURO6,5586-0.12
  • ALTIN260,876-0.27
  • BIST95.7270.94

En İyi Kore Filmleri - Mutlaka İzlenmesi Gereken En Başarılı 17 Kore Filmi

En İyi Kore Filmleri - Mutlaka İzlenmesi Gereken En Başarılı 17 Kore Filmi
30.09.201516:23

Kore sinemasında yer alan en güzel Kore filmleri Türkiye'de olduğu kadar dünyada da oldukça fazla izlenmektedir. Peki, Kore sineması hakkında ne kadar bilgiye sahibiz... İşte, Kore sineması ve sizler için belirlediğimiz en güzel Kore filmleri

Haber güncelleme tarihi 29.10.2018 14:12

En Güzel Güney Kore Filmleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Kore sineması dendiğinde dünya üzerinden akılları sadece Güney Kore sineması gelmektedir. Sinema filmleri ile dışarı açılan Güney Kore sineması ülkemiz başta olmak üzere dünyada Kore filmlerinin sevilmesine ve merak edilmesine sebep olmuştur.

Neoldu.com'un Film Arşivine erişim için Google Search penceresine ''neoldu film önerileri'' yazarak kolayca ulaşabilirsiniz.

film önerileri

Bizler de yazımızın bu bölümünde sizlere "en güzel Kore filmlerini" hazırladık. Hazırladığımız en iyi Kore filmleri arasında daha önce izlediklerinize denk gelebilirsiniz. Bunlar bazıları dünyada büyük beğeni toplamış ve birçok ödül almış filmlerdir.

İşte, sizler için özenle hazırladığımız en güzel Kore filmleri

NOT: Aşağıda yer alan filmlerin yanında başka Güney Kore filmleri de olmalı diyorsanız, yorum bölümünden bu filmleri bizlere belirtebilirsiniz.

17. Benim Yolum / My Way (2011) IMDb: 7,8

en iyi kore filmleri

Güney Kore sinemasının en etkili filmlerinden bir tanesi olan Benim Yolum, genel olarak savaş ve dram üzerinde ilerleyen bir yapım. İkinci Dünya Savaşı’na gittiğimiz bu filmde, Kore’de yaşayan iki atletin, cephede savaşan askerler haline gelmesini anlatıyor. Tabi, bu iki atletin hangi sebepten dolayı cephede yer aldıkları da ayrı bir konu. Gelmiş geçmiş en güzel Kore filmleri arasında bulunan Benim Yolum’u henüz izlemediyseniz, hiç vakit kaybetmeyin.

Tür: Savaş, Aksiyon, Dram

Fragman


16. Kan Arzusu / Thirst (2009) IMDb: 7,2

en iyi kore filmleri

Kore sinemasının en iyi korku filmleri listesinde her daim kendisine tepede yer bulan Kan Arzusu filmi, dünya genelinde birçok ödülünde sahibi durumundadır. Kore sinemasının en çok bilinen oyuncularından Sang Kang-Ho ve Ha-kyun Shin’e ek olarak Kim Ok-bin’de rol almaktadır. Film, aslında Emile Zola’nın bir eserinden uyarlanmıştır ve konu olarak Emmanuel Virüsü (EV) adı verilen ölümcül bir virüsün yok edilebilmesi için gönüllü bir rahibe olan Sang-hyun’un hikayesini anlatır. Oldukça etkileyici olayların yaşandığı filmde soluksuz kalmayacaksınız.

Tür: Romantik, Dram, Korku

Fragman


15. Papatya / Deiji (2006) IMDb: 7,5

en iyi kore filmleri

Aşk filmleri her ülkenin sinemasında değerlidir ancak Kore sineması bu türe çok daha fazla değer vermektedir. Türkçe karşılığı Papatya olan ve dram türünün örnek yapımları arasında gösterilen bu harika eser, mafya için çalışan bir kiralık katil ile genç ve güzel bir ressamın aşkını konu alıyor. Filmde Kore sinemasının önemli oyuncuları un Ji-hyun, Jung Woo-sung ve Lee Sung-jae gibi önemli isimler de yer alıyor. Eğer Kore sinemasına ufaktan da olsa bir ilginiz varsa, kesinlikle başlangıç için güzel bir tercih.

Tür: Dram, Romantizm

Fragman


14. İntikam Meleği / Lady Vengeance (2005) IMDb: 7,6

en iyi kore filmleri

2005 yılında vizyona giren İntikam Meleği filmi, Güney Kore sinemasının en güzel suç ve dram film türlerinden bir tanesidir. Her anı heyecan dolu bu filmde, tam 13,5 yıl boyunca işlemediği bir suçtan dolayı hapis yatan Lee Geum-ja’nın dizginleyemediği intikam arzusunu oldukça başarılı bir şekilde bizlerin önüne sermektedir.

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Fragman


13. Zombi Ekspresi / Train to Busan (2016) IMDb: 7,5

en iyi kore filmleri

Sinemada birçok ödülün sahibi olan ve zombi film türünde oldukça başarılı bir yapım olan Zombi Ekspresi, konu olarak; zombi istilası sırasında tren içerisinde mahsur kalan insanların hayatta kalma çabalarını oldukça güzel bir şekilde beyaz perdeye aktarmaktadır. En İyi Güney Kore filmleri arasında gösterilen Zombi Ekspresi filmi, ön yargılarınızı kırıp izlemeniz gereken bir film.

Tür: Aksiyon, Korku, Gerilim

Fragman


12. Acı Tatlı Hayat / a Bittersweet Life (2005) IMDb: 7.6

en iyi kore filmleri

Dram ve aksiyon filmlerinin en güzel örnekleri arasında gösterilen Acı Tatlı Hayat filmi, mafya liderinin sağ kolu olan Sunwoo’nun sevdiği kadın tarafından ihanete ve sonrasında da yaşananlar konu alıyor.

Tür: Aksiyon, Dram

Fragman


11. Haklı İntikam / Sympathy for Mr. Vengeance (2002) IMDb: 7.7

en iyi kore filmleri

2002 yılında vizyona giren ve Kore sinemasının en başarılı işlerinden bir tanesi olan Haklı İntikam, aksiyon ve drama türünde gerçekten oldukça etkileyici bir yapım. Song Kang-Ho, Bae Doona ve Ha-kyun Shin gibi Kore sinemasının önemli oyuncuların yer aldığı filmde, hasta kız kardeşine böbrek nakli yapılması için çocuk kaçıran Ryu’nun hayatını anlatmaktadır. Organ mafyası ile başı belaya giren, kendisinin işkencenin ortasında bulur.

Tür: Aksiyon, Drama

Fragman


10. Hizmetçi / The Handmaiden (2016) IMDb: 8,1

en iyi kore filmleri

2016 yılında vizyona giren ve ortalığı kasıp kavuran Hizmetçi yani The Handmaiden filmi, içerdiği derin erotik sahnelerle oldukça fazla dikkat çeken bir yapım.  Gerilim ve psikolojik türünde beyaz perdeye aktarılan film, izleyiciyi 1930’lu yıllara götürmektedir. Filmde, kendisini Leydi Hideko’ya kont olarak tanıtan aslında dolandırıcı olan birisinin hikayesi anlatılmaktadır. Oldukça etkileyici ve başarılı bir yapım olan Hizmetçi, bu karşılığı aynı zamanda IMDb puanı olarak da almaktadır.

Tür: Gerilim, Gizem, Romantizm

Fragman


9. Kim’in Adası / Castaway On The Moon (2016) IMDb: 8,1

en iyi kore filmleri

Kore sinemanın en güzel ve en etkileyici filmlerinden bir tanesi olan ve 2009 yılında beyaz perdeyi kasıp kavuran bir yapım olan Kim’in Adası, Jung Ryeo-won ve Jung Jae-young ikilisinin etkileyici oyunculuğuyla adeta şaha kalkmaktadır. Filmde, intihara kalkışan Kim’in nehre atladıktan sonra gözlerini bilinmeyen bir adada açmasını ve odasından hiç çıkmayan bir kızın dürbünle bakarken, Kim’in ve adasını görmesiyle gelişen olayları anlatır.

Tür: Romantizm, Dram

Fragman


8. My Sasy Girl / Hırçın Sevgilim (2001) IMDb: 8,1

en güzel kore filmleri

Kore filmleri arasında romantik komedi filmleri oldukça önemli bir yer tutmaktadır. En güzel Kore filmleri listesinde de genel olarak romantik komedi ve aşk filmleri liste başlarında yer almaktadır. Güney Kore sinemasının baş yapıtlarından bir tanesi olan "Hırçın Sevgilim" adlı filmde bu yukarıda belirttiğimiz türdedir. Bu güzel Kore filmimizde Kyun-woo bir akşam evine dönerken metroda güzel bir kıza rastlar. Gördüğü kız kör ve sarhoştur. Trenden inerken düşme tehlikesi yaşayan kızı kurtaran kahramanımız kıza film boyu destek olmaya çalışmaktadır. Bu durumda güzel bir romantik komedi filmi ortaya çıkarmaktadır.

Tür: Komedi, Dram, Romantizm

Fragman


7. A Tale of Two Sisters / Karanlık Sırlar (2003) IMDb: 7.2

güney kore filmleri

En güzel Güney Kore filmleri listesine her daim giren ve izleyenleri kendisine hayran bırakan "Karanlık Sırlar filmi", anneleri öldükten sonra hastalığa yakalanan iki kız kardeşin hikayesini anlatmaktadır. Yaşanan kötü durumun ardından hastalığa yakalanan kızların tedavileri tamamladıktan sonra eve dönerler. Evde artık üvey anneleri vardır ve kızlar bu üvey anne ile anlaşamaz. Bu durumun ardında da büyük olaylar gelişmeye başlar…

Tür: Dram, Korku, Gizem

Fragman


6. A Moment to Remember - Hatırlanması Gereken Bir An (2004) IMDb: 8,2

en iyi kore filmleri

Dram ve romantik sinema türleri arasında bulunan ve Güney Kore sinemasının en iyi ve en başarılı filmleri arasında gösterilen A Moment Remember’in konusunda Film Su-Jin’in sevdiği tarafından istasyonda ekilmektedir. Patronuyla uzaklara kaçma planları suya düşen Su-Jin’in bu davranışı kendisine ve ailesine çok fazla zarar vermektedir. Sonrasında gelişen olaylar ise yanınızda mendil gerektirecek durumlara kadar gidiyor.

Tür: Romantizm, Dram

Fragman


5. The Way Home / Ev Yolu (2002) IMDb: 7.9

en iyi kore filmleri

İçeriğimizden de anlayacağınız üzere Kore sinemasının genel bir çoğunluğu dram filmlerinden oluşmaktadır. Dram türünde Kore sinemasının en güzel filmleri arasında yer alan filmlerden bir tanesi de The Way Home (Ev Yolu)’dur. Filmin konusu, yazın köyde anneannesinin yanında durması gereken şımarık bir çocuğu anlatır. Bu yaramaz çocuğun yaşlı kadına yapmadığı kalmaz. Anneanne ise torununu mutlu olması için her şeyi yapan birisidir. İşte, burada yaşanan dram dolu anları bu filmde iliklerinize kadar hissedebileceksiniz.

Tür: Dram

Fragman


4. Kan Kardeşleri / The Brotherhood of War (2004) IMDb: 8,1

en iyi kore filmleri

2004 yılında vizyona giren en iyi savaş filmleri arasında da kendisine yer bulan Kan Kardeşleri filminde, 1950 yılında yaşanan Kore Savaşı konu edinilmektedir. İki düşman toplum olan Kuzey Kore ve Güney Kore’nin savaşını anlatan film, kaybolan ağabeyini arayan bir askerin hikayesini bizlere sunmaktadır. Sinema severlerin oldukça beğendiği bu yapım aynı zamanda IMDb’de oldukça yüksek bir puana sahiptir.

Tür: Aksiyon, Savaş, Dram

Fragman


3. Boş Ev / Bin Jip – 3 Iron (2004) IMDb: 8,1

en iyi kore filmleri

Kore sinemasının dram ve romantizm dalında oldukça başarılı yapım olarak gösterilen Boş Ev, eşinden şiddet gören bir kadını ve bu kadının kurtuluşu, boş evlere gizlice giren Tae Suk’ta bulmasını anlatıyor. 2004 yılında vizyona giren yapımda, aşkın sessizce ve derinden nasıl yaşandığını görebilirsiniz.

Tür: Suç, Romantik, Dram

Fragman


2. Cinayet Günlüğü / Memories Of Murder (2003) IMDb: 8,1

en iyi kore filmleri

Kore sinemasının iki önemli ismi olan Song Kang-Ho ve Kim Sang-kyung’un başrollerini paylaştığı Cinayet Günlüğü filmi, dönemin en çok izlenen Kore filmleri arasında yer almaktadır. Filmin dikkat çekici yanı, gerçek bir hikayeden esinlenmesidir. Filmin konusu ise; 1986 ve 1991 yılları arasında Güney Kore’de gerçekleşen seri cinayetleri işlemektedir. Kore sinemanın en iyi filmlerinde bir tanesi olan Cinayet Günlüğü’nü mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Tür: Suç, Aksiyon, Dram

Fragman

1. Oldeuboi - Oldboy / İhtiyar Delikanlı (2001) IMDb: 8,4

en güzel güney kore filmleri

Güney Kore filmleri arasında belki de en çok beğenilen ve izlenen filmlerin başında "Oldboy (İhtiyar Delikanlı)" gelmektedir. Bir intikam hikayesinin anlatıldığı filmde başrol Oh Dae-su, kendisini bir odanın içerisinde uyanmış halde bulur ve bunun kimler tarafından yapıldığını bilemez. Bulunduğu odanın içerisinde yer alan televizyondan dünya ile bağlantı kuran karakterimiz, eşinin öldürüldüğünü görünce, bulundu odada yer almasının sebebinin bu olduğunu anlar. 15 yıl kadar bir süre hapis kalan baş rolümüz hapisten çıktığında eşinin katillerini bulmak ve onlardan intikam almak için yola koyulur.

Tür: Suç, Aksiyon, Dram, Gizem

Fragman


En İyi, Etkileyici ve Unutulmaz Kore Filmleri 

Kore sineması kendi içerisinde 2'ye ayrılmaktadır. Bunun sebebi ise Kore'de bir bütünlük olmaması ve bölgenin Güney Kore ve Kuzey Kore diye ikiye ayrılmasıdır. Bizler sizlere bu yazımızda "Kore filmleri" ve sineması hakkında bilgi verirken genel olarak "Güney Kore filmleri" ve sinemasına değineceğiz.

Yazımızın giriş bölümünde Kuzey Kore ve "Güney Kore filmleri" ve sineması hakkında kısa bilgiler verip, sizlerin bu iki ülke sineması hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Kore Sineması tarihi hakkında oldukça farklı görüşler mevcuttur. Japon Film tarihçisi Ichikowa‟ya göre Kore‟de ilk yabancı film 1897 sonbaharında gösterilmiştir. 1898 yılında ise ingiliz iş adamı Aster House bir gümüş para veya on beş sigara kutusu karşılığında kısa Fransız filmleri göstermeye başlamıştır. Fakat bu bilgiler kesin olmamakla birlikte 1800'li yıllarda kore sineması için ilk adımın atıldığını söylemek mümkündür. 

Çoğu Kore filminin konudu Kore halkının birleşme özlemlerini ve ayrılıktan doğan acılarını yansıtmaktadır. Kore sinema endüstrisi çeşitli türlerde filmler üretmektedir.


Kuzey Kore Filmleri ve  Sineması 

​"Kuzey Kore filmleri" 1947’de başkent Pyongyang’da devlet tarafından kurulan Kore Film Stüdyosu’nda yapılmaya başlanmıştır. Üretilen sinema, belgesel, dizi, animasyon, bilim, çocuk ve çizgi film sayısının yılda toplam 40 ila 70 arasında olduğu tahmin edilmektedir.Fakat Kuzey Kore sinemasından ziyade Güney Kore filmleri daha ön plandadır. Bunun önemli nedenlerinden biri Kuzey Kore'nin imparatorlukla yönetilmesi ve sinema üzerinde baskı olmasından kaynaklanmaktadır.


Güney Kore Filmleri ve Sineması 

"Güney Kore filmlerine" bakıldığı zaman kendi tarzlarını yarattıkları ve diğer ülke sinemalarında etkilenmedikleri gözlemlenmektedir. Güney Kore'de tek bir dini inanç yer almadığı için insanlar farklı hayat tarzlarına ve yaşayışlarına sahiptirler bu yaşam tarzları filmlere yansımış ve farklı konularda filmlerin orta çıkmasını sağlamıştır. Örneğin1945'de Kore sineması özgürlük teması konularını işlemeye başlamıştır. Dönemin en ilgi çekici filmi Choi In-gyu's Viva Freedom! (자유만세) Japon işgali sırasındaki Kore özgürlük savaşçıları üzerine yapılmıştır.


Önerilen İçerik: En İyi Filmler, Unutulmaz Filmler ve Film Önerileri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
4
0
0
0
0
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.