Distopik Filmler – Distopya Türünü Konu Edinen En İyi ve IMDb Puanı Yüksek 16 Film

Distopik Filmler – Distopya Türünü Konu Edinen En İyi ve IMDb Puanı Yüksek 16 Film
02.04.202018:49

Senaryosuyla hayal gücümüzün sınırlarını zorlayan gelmiş geçmiş en iyi distopik filmleri bu içeriğimizde bir araya getirdik. İşte efsane sahneleriyle akıllara kazınan ve hayatı sorgulatan en iyi distopik filmler.

Haber güncelleme tarihi 09.09.2020 09:31

Distopya Üzerine Kurgulanmış Gelmiş Geçmiş En iyi Filmler

Senaryosuyla aklımızın ve hayal gücümüzün sınırlarınız zorlayan en iyi distopik filmleri bu listede bir araya getirdik. Günümüz dünyasını veya gelecek zamanda gerçekleşeceği düşünülen distopik bir yaşam formunu anlatan bu filmleri mutlaka izlemelisiniz. Aynı zamanda en iyi Bilim Kurgu Filmleri listesinde de yer alan bu eşsiz filmleri mutlaka izlemelisiniz. İşte sinema dünyasına damgasını vuran gelmiş geçmiş en iyi distopik filmler…

Distopik Filmler;


1. Zamana Karşı – In Time (2011) – IMDb: 6.7

Distopik Filmler

25 yaşına geldikten sonra yaşlanmayı ve ölümü durdurmak için insanların var gücüyle çalıştığı distopik dünyada geçen filmde gücü ve parası olanlar yaşamak için zaman satın alabilmektedir. Sistemin işleyişinde zenginler ve güçlüler ayakta kalırken fakirler ve güçsüzler ölümün pençesindedirler. Will Salas isimli genç adam ise sistemin işleyişinde bir hata olduğunu düşünür ve bu sistemi çökertmek ister. Ancak onca düşmanı karşısına alıp sistemi çökertecek kadar zamanı var mıdır? Başrolünde Justin Timberlake, Amanda Seyfried ve Cillian Murphy’nin rol aldığı filmin yönetmenliğini Andrew Niccol yapmıştır.

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim

Fragman


2. Ben, Robot – I, Robot (2004) – IMDb: 7.1

Distopik Filmler

Başrolünde ünlü aktör Will Smith’in rol aldığı Ben, Robot filmi dünyada robotların toplumun büyük bir kısmını oluşturduğu 2035 yıllarını konu edinmektedir. Chicago Polis ofisinin başarılı komiseri Del Spooner hayatının en zor dönemlerini yaşamaktadır. Bir de üstüne gizemli bir cinayet vakasını çözmek için görevlendirilmiştir. Üstelik cinayetin şüphelisi de bir robottur. İnsanlarla robotları karşı karşıya getiren distopik film 2000’li yıllara damgasını vurmuştur.

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon

Fragman


3. Açlık Oyunları – The Hunger Games (2012) – IMDb: 7.2

Distopik Filmler

Ünlü yazar Suzanne Colins’in aynı adlı seri romanından sinemaya aktarılan filmde büyük bir felaketin eşiğinden geçen dünya 12 eyalet ve başkentten oluşan Panem adlı bir devlet tarafından yönetilmektedir. Yöneticiler büyük bir diktatörlük sistemi kurarak halkları köle olarak kullanmaktadır. Başkent’in eyaletleri kontrol altında tutmak için kurduğu sistemlerden biride Açlık Oyunları altında her eyaletten 2 kişinin katıldığı bir hayatta kalma mücadelesidir. Filmde yarışma için kura sonuçlarında küçük kardeşinin yerine fedakarlık yaparak yarışmaya gönüllü olarak katılan Katniss’in başkente karşı baş kaldırışını görüyoruz. Gelecekte yaşanabilecek distopik bir düzeni gözler önüne seren filmin oyuncu kadrosunda Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson ve Liam Hemsworth yer almıştır.

Tür: Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu

Fragman


4. Yol – The Road (2009) – IMDb: 7.2

Distopik Filmler

The Road adlı filmde apokaliptik bir gelecekte kıyamet sonrası hayatta kalmayı başaran bir baba ve oğlunun Amerika’nın kıyı kesimlerine ulaşmak için çıktıkları zorlu yolculuğu izliyoruz. Yol boyunca zorlu hava koşulları ve adeta canavarlaşmış insanların saldırılarına rağmen oğlunu korumak için uğraşan babanın mücadelesi filme ağır bir dram katarken yaşanılanlar akıl sınırlarını zorlayan bir bilim kurgunun eseridir. Başrolünde Viggo Mortensen, Kodi Smit-McPhee ve Guy Pearce’nin rol aldığı filmin yönetmenliğini John Hillcoat yapmıştır.

Tür: Bilim Kurgu, Dram

Fragman


5. Değişen Dünyanın İnsanları – Fahrenheit 451 (1966) – IMDb: 7.2

Distopik Filmler

1951 yılında Ray Bradbury adlı yazarın çok satan kitabından sinemaya uyarlanan filmin konusu Devlet tarafından özgürlüklerini ellerinden almak amacıyla kitapların yasaklandığını ve yakıldığını görüyoruz. Kitaplardan ve bilgilerden uzak kalan insanların yönetilmesinin daha kolay olacağını düşünen devlet itfaiyecileri de tüm kitapları yakmaları için görevlendirir. Guy Montag’da hayatını kitapları yakmak uğruna geçiren bir itfaiye eridir. Ancak Guy Montag’in hayatı kitap aşığı bir kıza aşık olmasıyla değişecektir. Özgürlüğün anlamını kitap okumakta bulan Montag sisteme karşı büyük bir başkaldırı başlatacaktır. Fahrenheit 451 sinema dünyasının en eski ve en etkileyici distopik türü filmlerinden biridir.

Tür: Bilim Kurgu, Fantastik

Fragman


6. 28 Gün Sonra – 28 Days Later (2002) – IMDb: 7.6

Distopik Filmler

İngiltere’yi etkisi altına alan ölümcül bir virüs insan hayatını sonlandıracak kadar büyük bir güce sahiptir ve kısa sürede binlerce insana yayılmıştır. Bu sırada ülkede oluşan kaos ortamı ve virüs bulaşmış insanların kontrolleri kabul etmemesi büyük bir sorun teşkil etmektedir. Yetkililerin toplumsal düzeni sağlamak için yapabildikleri tek şey ise Askeri kontrollerin sağlanmasıdır. Başrılı yönetmen Danny Boyle imzalı distopik filmin oyuncu kadrosunda Christopher Dunne, Kim McGarrity ve Cillian Murpy rol almıştır.

Tür: Bilim Kurgu, Korku

Fragman


7. Azınlık Raporu – Minority Report (2002) – IMDb: 7.6

Distopik Filmler

Başrolünde Tom Cruise’nin rol aldığı Steven Spielberg imzalı unutulmaz filmin konusu doğa üstü güçlere sahip kahinler tarafından cinayet ve diğer suçların kim tarafından yapılacağının öğrenilmesiyle suçluların önceden yakalanmasını anlatıyor. Kahinler sayesinde suçluları yakalan polis ekibinin başında çalışan Dedektif John Anderton’un işlettiği sistem birden bire tam tersine döner ve Anderton’un liderliğini yaptığı birim onun peşine düşerler.

Tür: Bilim Kurgu

Fragman


8. Gattaca (1997) – IMDb: 7.8

Distopik Filmler

Teknolojinin bir hayli geliştiği yıllarda insan ırkından daha gelişmiş varlıklar yaratılmış ve yavaş yavaş tüm günlük hayatta insanların yerini almışlardır. Vincent isimli genç bir adam ise hayali olan astronotluk yerine bir devlet kurumunda alt kademeli bir işe mahkum edilmiştir. Ancak kurduğu bir plan sayesinde yüksek mertebeli bir iş fırsatı yakalayarak düzene karşı başkaldırıyı başlatmıştır. Distopik bir dünyanın anlatıldığı filmin başrolünde Ethan Hawke, Uma Thurman ve Jude Law rol almıştır.

Tür: Bilim Kurgu

Fragman


9. Son Umut – Children of Men (2006) – IMDb: 7.9

Distopik Filmler

Dünyada yeni doğumların olmaması sebebiyle tehlike altına giren insanlık neslin tükenmesiyle karşı karşıyadır. 2027 yılına girildiğinde ise üreme diye bir şey kalmamıştır. Tüm dünyaya hakim olan kaos ortamı ise toplumsal düzeni alt üst etmiştir. Askeri düzenin hakim olduğu ülkeler insanalra korku salarken hamile kalan bir kadın dünya için son umut olacaktır. Bu sırada Theo isimli bir adam da insan haklarını korumaya çalışmaktadır. Sinema dünyasının gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden biri olan Son Umut başarılı yönetmen Alfonso Cuaron imzalıdır.

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim, Dram

Fragman


10. Yasak Bölge 9 – District 9 (2009) – IMDb: 7.9

Distopik filmler

Bilim kurgu türünün en başarılı eserlerinden biri olan District 9 filminde hayatta kalan son uzaylıların yaşamak için dünyayı mesken tutmalarını konu ediniyor. Özel bir bölgede tutulan uzaylılar MNU isimli bir şirket tarafından kontrol altında tutulurlar. Ancak şirketin amacı uzaylı teknolojisini ele geçirip büyük paralar kazanmaktır. Gerekli olan tek şey ise uzaylı DNA’sıdır. Uzaylılarla insanları karşı karşıya getiren bu efsanevi yapımda Sharlto Copley, Jason Cope ve Nathalie Boltt rol almıştır.

Tür: Gerilim, Aksiyon, Bilim Kurgu

Fragman


11. Brazil (1985) – IMDb: 7.9

Distopik Filmler

Ünlü yönetmen Terry Gilliam imzalı unutulmaz film gelecek bir dönemde yaşanan insanlığın distopik sonlarına ışık tutmaktadır. Bu kargaşa ve teknolojik gelişmelerden bir hayli sıkılan devlet memuru Sam Lowrey bu dünyadan tek kaçış yolu olarak hayallerine sığınmayı görür. Başrolünde Jonathan Pryce, Robert De Niro ve Kim Geist’in rol aldığı unutulmaz distopik film 1985 yılında izleyicisiyle buluşmuştur.

Tür: Dram, Bilim Kurgu

Fragman


12. 12 Maymun – Twelve Monkeys (1995) – IMDb: 8.0

Distopik Filmler

Yaşanılan büyük bir virüs saldırı sonrasında insan nüfusu neredeyse tükenmek üzeredir. Bilim insanlarının bu felaketi düzeltebilmek için buldukları tek çözüm ise geçmişe giderek virüs salgını engellemektir. Bunun üzerine harekete geçen yetkililer eski bir mahkum olan James Cole’ü geçmişe gönderirler. Gözlerini açtığında bir akıl hastanesinde kendisini bulan James Cole görevi için salgının nereden nasıl çıktığını bulmak zorundadır. Başrolünde Bruce Willis ve Brad Pitt’in rol aldığı efsanevi filmin yönetmen koltuğunda Terry Gilliam oturmuştur.

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gerilim

Fragman


13. Truman Show (1998) – IMDb: 8.1

Distopik Filmler

Sinema tarihine etkileyici senaryosuyla damga vuran unutulmaz yapım ütopik bir adada yaşayan Truman adlı genç bir adamın hayatını konu ediniyor.  Hayatının her anını mutlu mesut yaşayan Truman hiçbir olumsuzlukla karşılaşmamaktadır. Ta ki öldüğünü zannettiği babasını sokakta görene kadar. İlk başlarda sadece bir sanı olmakla kalan bu olay yaşanılan gizemli olaylarla iyice garip bir hal alır. Truman ise hayatının gerçeklerini öğrenmeye çok yaklaşmıştır. Başrolünde Jim Carrey’in rol aldığı unutulmaz distopik filmin yönetmenliğinde Peter Weir rol almıştır.

Tür: Dram, Komedi

Fragman


14. V-V for Vendetta (2005) – IMDb: 8.2

Distopik Filmler

İngiltere'de hükümeti el altına alan baskıcı bir rejim toplumu sıkı yönetim altında idare etmektedir. Bunca yasak ve engel halkında saldırgan ve şiddet yanlısı bir hale gelmesine sebep olur. Bir sokak arasında saldırıya uğrayan genç kadın V isimli gizemli biri tarafından kurtarılır. Bu gizemli adamın tek amacı ise insanlığın uyanışı başlatmak ve rejime karşı ayaklanmayı organize etmektir. Ünlü yazar Alan Moore'un romanından uyarlanan epik filmin oyuncu kadrosunda Natalie Portmani Hugo Weaving ve Stephen Rea yer almıştır.

Tür: Bilim kurgu,Aksiyon

Fragman


15. Otomatik Portakal – A Clockwork Orange (1971) – IMDb: 8.3

Distopik Filmler

Bilim kurgu türü filmleriyle sinema dünyasına damgasını vuran başarılı yazar Stanley Kubrick imzalı Otomatik Portakal filminin konusu şiddet bağımlısı gençlerden kurulu bir çetenin etraflarına saçtığı dehşet ve korkuyu gözler önüne sermektedir. Çete lideri Alex ise bir kavga sırasında yakalanarak göz altına alınır. Cezası hapis olmasına rağmen hapse atılmayan Alex bunun yerine şiddet üzerine yapılan bir deneye kobay olarak dahil edilir. Distopya türünün en etkili filmlerinden biri olan Otomatik Portakal filminin başrolünde Malcolm McDowell rol almıştır.

Tür: Bilim Kurgu, Dram

Fragman


16. Matrix (1999) – IMDb: 8.7

Distopik Filmler

Matrix dünyasıyla tanışan ve hayatını artık bu mükemmel evrende geçirecek olan Neo bugüne kadar Morpheus'la tanışmak için çok uğraşmıştır. Sonunda beklediği olur ve Morpheus'un karşısına geçerek Matrix hakkında bilinmeyenleri sorar. Yaşanan gerçekliğinde ötesinde olan bu gerçek dünya distopik bir hikayeyi gözler önüne sermektedir. 1999 yapımı unutulmaz film Matrix'in yönetmenliği Lana ve Lily Wachowski tarafından yapılmış olup başrolünde Keanu Reeves rol almıştır.

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu

Fragman 

Önerilen İçerik: Zeki İnsanların Kesinlikle İzlemesi Gereken En İyi 34 Beyin Yakan Film Önerisi  

NeOldu.com 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
334
334
333
335
335
335
335
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.