Tom Cruise Filmleri - IMDb Puanına Göre En İyi Tom Cruise Filmleri

Tom Cruise Filmleri - IMDb Puanına Göre En İyi Tom Cruise Filmleri
17.08.201912:46

Tom Cruise'un rol aldığı en iyi filmleri IMDb puanına göre listeledik. Hollywood'un en başarılı oyuncuları arasında yer alan Tom Cruise'un fantastik filmleri, dram filmleri, aksiyon filmleri, komedi filmleri, gerilim filmleri, romantik filmleri sizlerle..

Haber güncelleme tarihi 21.08.2020 09:43

Tom Cruise Filmleri – IMDb Puanına Göre En İyi Tom Cruise Filmleri

Bu listede tüm zamanların en iyi Tom Cruise filmlerini spoiler içermeden bir araya getirdik. Listemizde yer alan en güzel Tom Cruise filmlerini IMDb puanlarına göre sıralıyoruz.

Tom Cruise filmleri;

30. Taps (1981) IMDb: 6.8

Tom Cruise Filmleri

1981 yılı yapımlı Taps filmi, Devery Freeman’ın “Father Sky” adlı romanından beyazperdeye uyarlanmıştır. Harold Becker yönetmenliğinde çekilen filmin başrollerinde sinemaseverlerle yeni tanışacak olan Tom Cruise ve Sean Penn yer almaktadır. 1982 yılında Altın Küre Ödülü'ne layık görülen film, dönemin en sevilen drama filmleri arasında gösterilmektedir. Film, 141 yaşına ulaşmış Bunker Hill Askeri Akademisi’nin yıkılma kararı alınmasıyla başlamaktadır.

Tür: Drama

FRAGMAN


29. Görevimiz Tehlike III (2006) IMDb: 6.9

Tom Cruise Filmleri

Mission: Impossible 3 filmi, tüm zamanların en iyi ajanları arasında gösterin Ethan Hunt, gizli servisten ayrılarak nişanlısı Julia Meade’şe beraber yeni bir hayata başlamaktadır. Geçmişi oldukça karanlık olan ajan Ethan’ı gözlerden uzak yaşamında da rahat bırakmayacaklardır. Ethan’ın eski görev arkadaşı John Musrave, yeni bir görevle tekrar gün yüzüne çıkacaktır. Kimse tarafından durdurulamayan Owen Davian silah kaçakçılarını yakalamak Ethan Hunt’a düşecektir. En İyi Aksiyon Filmleri listesinde de yer alan Mission İmpossible serisini mutlaka izlemelisiniz.

Tür: Aksiyon, Gerilim

FRAGMAN


28. Vanilla Sky (2001) IMDb: 6.9

Tom Cruise Filmleri

Vanilla Sky filmi, İspanyol sinemacı Alejandro Amenabar’ın 1997 yılında yazıp yönettiği “Abre los ajos” filminden beyazperdeye uyarlanmıştır. Yönetmenliğini Cameran Crowe’nin üstlendiği yapım, 2001 yılında yayınlanan en etkileyici psikolojik gerilim filmleri arasında yer almaktadır. Filmin baş karakteri David Aames, paranın satın alabileceği her şeye sahip karizmatik bir yayıncı olarak görülmektedir. Kendi içerisinde çözemediği sayısız problemle baş etmeye çalışan David, doğum günü partisine katılan Sofia adlı kıza gönlünü kaptıracaktır.

Tür: Fantastik, Gizem

FRAGMAN


27. Top Gun (1986) IMDb: 6.9

Tom Cruise Filmleri

Başrollerini Tom Cruise ve Kelly McGillis’in paylaştığı Top Gun filmi, 1986 yılının en duygu yüklü aksiyon filmleri arasında yer almaktadır. Film, donanma pilotu olan Pete Mitchell’in Top Gun onur ödülünü kazanmak için verdiği zorlu mücadeleyi konu almaktadır. Ödülü kazanmak için Miramar Donanma Üssü’ne giden Pete, kendisiyle aynı yola baş koymuş kıdemli pilot Tom Kasansky’ın kıyasıya rekabetine şahitlik edecektir. Filmin yönetmenliğini Amerikan aksiyon sinemasının başarılı isimlerinden Tony Scott üstlenmektedir.

Tür: Dram, Aksiyon

FRAGMAN


26. Oblivion (2013) IMDb: 7.0

Tom Cruise Filmleri

Amerikalı film yönetmeni Joseph Kosinski’nin Radikal Comics tarafından yaptığı Oblivion romanı, 2013 yılında yeniden uyarlanarak sinemaseverlerle buluşmuştur. Kıyamet sonrası bilim kurgu türünde gerçekleştirilen kurgu, Tom Cruise ile bambaşka bir boyut kazanmaktadır. Oblivion’da yer alan askeri yönetim biri, Jack adında deneyimli bir askeri “Dünya” denilen gezegene gönderme kararı alacaktır. İnsanlığın, uzaylı istilaları sonucunda yok edildiği gezegene keşif için gönderilen Jack’in başında geçenler konu edilmektedir.

Tür: Aksiyon, Gizem

FRAGMAN


25. Tropik Fırtına: Al Bakalım (2008) IMDb: 7.0

Tom Cruise Filmleri

Yönetmenliğini ve başrolünü Ben Stiller’ın üstlendiği Tropic Thunder filmi, aksiyon filmlerinde oynayan aktörlere eğitim veren Dale Dyle adlı eğitim kampında kalan oyuncuların komik hallerini ele almaktadır. Oyuncular, kamp sonrasında gerçek hayata döndüklerinde büyük bir zorluk yaşayacaktır. Savaş filminde oynamaya başlayan aksiyon oyuncuları, gerçek savaş koşulları altında eğitim yapmanın şaşkınlığı içerisinde komik sahneler sergilemektedir.

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi

FRAGMAN


24. Jack Reacher (2012) IMDb:7.0

Tom Cruise Filmleri

Başrollerini Tom Cruise ve Rosamund Pike’nin paylaştığı Jack Reacher filmi, 1996 yılında En İyi Senaryo dalında Oscar’a layık görülmüş Chiristopher McQuarrie’nin elinde çıkmıştır. Film, sakin bir Pittsburg sabahında yankılanan 6 el silah sesiyle başlamaktadır. Olay yerine giden polis ekipleri, 5 masum insanın vahşide öldürüldüğünü fark edecektir. Son derece profesyonel bir nişancının elinden çıkan bu katliamın zanlısı, 24 saat içerisinde yakalanarak ifadeye alınacaktır. Pittsburg cinayet büro ekiplerinin tüm çabalarına rağmen açıklama yapmayan zanlı, kağıda yazdığı “Jack Reacher’ı bulun!” cümlesiyle herkesin kanını donduracaktır.

Tür: Gizem, Gerilim

FRAGMAN


23. The Color of Money (1986) IMDb: 7.0

Tom Cruise Filmleri

The Coler of Money filmi, Walter Tevis’in 1983 yılında kaleme aldığı Paranın Rengi romanından sinemaya uyarlanmıştır. 1986 Hollywood yapımlı film, ansızın gelen başarının yarattığı tehlikelerle mücadele etme yolunu konu etmektedir. Bilardoda ustalaşmış Eddie Felson, yaşın vermiş olduğu yorgunluktan dolayı geri planda kalmıştır. Ansızın mahalle barında tanıştığı Vincent isimli gencin, kendisi gibi bilardo oynadığını fark edecektir. Vincent ve kız arkadaşını yanına alan Eddie, ülkedeki tüm bilardo turnuvalarına katılmak için yola çıkacaktır.

Tür: Dram, Spor

FRAGMAN


22. Görevimiz Tehlike (1996) IMDb: 7.1

Tom Cruise Filmleri

Mission: Impossible filmi, 1960’lı yılların popüler TV dizisinden uyarlanmıştır. Film, gizli bir serviste lider olarak görev yapan Ethan Hunt’un, Prag operasyonundaki başarısızlığı ile yön ihanete uğramasını konu etmektedir. Kendini temize çıkartmakta kararlı olan ajan Ethan, kaçmaya karar verecektir. 1996 yılından günümüze kadar devam ettirilen seri, izleyicinin büyük beğenisini toplamayı başarmıştır.

Tür: Gerilim, Aksiyon

FRAGMAN


21. Barry Seal: Kaçakçı (2017) IMDb: 7.1

Tom Cruise Filmleri

Gary Spinelli’nin yazdığı American Made aksiyon filmi, 2017 yılında Doug Liman’ın yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. 1980’li yıllarda Pablo Escobar için uyuşturucu kaçakçılığı yapan Barry Seal, aynı zamanda CIA ajanı olarak görev yapmaktadır. Amerika tarihinin en büyük operasyonlarından bir tanesini yürütmekte olan Seal, CIA için silah kaçakçılığına da başlamaktadır.

Tür: Aksiyon, Dram

FRAGMAN


20. Asılsız Haber (2003) IMDb: 7.1

Tom Cruise Filmleri

Billy Ray tarafından yazılan ve yönetilen Shattered Glass filmi, yanının asla gizli kalmadığını ve başa çok büyük dertler açtığını bir kez daha gözler önüne sermektedir. The New Republic’te çalışan Stephen Glass, her geçen gün yıldızı parlayan başarılı bir gazetecidir. Stephen, asıl başarısını her daim yalanlarıyla yakalamaktadır. İnsanları ikna etme kabiliyeti yüksek bu adam, yaptığı yalan haberle tüm dikkatleri üzerine çekecektir.

Tür: Yarı Belgesel

FRAGMAN


19. Ölümcül Oyun (2002) IMDb: 7.1

Tom Cruise Filmleri

Joe Carnahan’ın yazıp yönettiği Narc filmi, iki polis dedektifin katili arama çabaları etrafında dönmektedir. Polislik mesleğinden uzaklaştırılan Nick Tellis, öldürülen çaylak bir polis cinayetinden dolayı yeniden meslek hayatına katılmaktadır. Ölen polisin eski ortağı, Nick’nin araştırmalarına yön verecektir.

Tür: Dram, Fantastik

FRAGMAN


18. The Outsider (1983) IMDb: 7.1

Tom Cruise Filmleri

Susan Hilton’un “Dışlanmışlar” adlı kitabından beyaz perdeye aktarılmıştır. İki çetenin öyküsünü ele alan film, içerik anlamında oldukça kuvvetlidir. Kasabada toplanan iki grup genç, sosyal ve ekonomik durumlardan dolayı ayrı düşmektedir. Greasers çetesi ekonomik olarak sıkıntıda olan ailelerin çocuklarından oluşurken Socs adlı çete zengin aile çocuklarından oluşmaktadır. İki taraf arasında süregelen çekişme, Greasers çetesindeki iki gencin, Socs çetesindeki 2 kızla flört etmesiyle patlak verecektir.

Tür: Dram, Suç

FRAGMAN


17. Operasyon Valkyrie (2008) IMDb: 7.1

Tom Cruise Filmleri

Valkyrie, 2008 yılında Amerika ve Almanya’nın ortak çalışmalarıyla çekilen savaş filmidir. Başrolünü Tom Cruise’un oynadığı film, 2. Dünya Savaşı esnasında gerçekleşmiş olaylar zincirini konu almaktadır. Dönemin Alman ordu komutanı Albay Claus von Stauffenberg, Adolf Hitler’e suikast hazırlığı yapmaktadır. Valkyrie adı verilen bu operasyon, Nazi iktidarına karşı tüm hünerlerini sergilemek için hazır olacaktır.

Tür: Dram, Gerilim

FRAGMAN


16. Limit Yok (1998) IMDb: 7.2

Tom Cruise Filmleri

Limitless, 2001 yılında İrlandalı yazar Alan Glynn tarafından yazılan “The Dark Fields” kitabından beyazperdeye uyarlanmıştır. New York’ta düzensiz bir hayat yaşayan Eddie, kız arkadaşından ayrıldığı gün yolda eski bir arkadaşıyla karşılaşması üzerine hayatı değişecektir. Eddie, arkadaşından aldığı hap ile beyninin tamamını kullanabildiğini görecektir. Ansızın bambaşka bir hayatın içerisine girecek olan Eddie, bu gücün yan etkilerini kısa sürede görecektir.

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim

FRAGMAN


15. Doğum Günü Dört Temmuz (1986) IMDb: 7.2

Tom Cruise Filmleri

Oliver Stone’un “Born On The 4th Of July” adlı romanından uyarlanan film, savaşın insan üzerinde bıraktığı etkileri konu etmektedir. ABD’li Ron Kovic, ülkesi için Vietnam savaşına katılma kararı almıştır. Zorlu şartlar altında vücudunun yarısı felç olan Kovic, ülkesine gazi olarak dönmektedir. Psikolojik olarak zor günler geçiren Kovic, ülkesinin gazilere gereken özveriyi göstermemesi durumunda ihanete uğradığını far edecektir.

Tür: Uyarlama, Belgesel

FRAGMAN


14. Yeni Bir Başlangıç (1996) IMDb: 7.3

Tom Cruise Filmleri

1996 yılında ABD’de çekilen Jerry Maguire filmi, hayatında her şeyin olumlu gittiği bir adamın tüm düzeninin mahvoluşunu konu almaktadır. Uluslararası Spor İdaresi’nde üst düzey temsilci olarak çalışan Jerry, nişanlısı Avery ile tutkulu bir aşk yaşamaktadır. Her şeyin yolunda gittiği ilişkide Jerry, cinsellik konusunda bir hayli başarısızdır. Meslek hayatında son derece başarılı olan Jerry, konseye gönderdiği “ Düşündüklerimiz ve söylediklerimiz: işimizin geleceğidir” sloganıyla işten atılacaktır. Hayatın tüm zorluklarına göğüs gerecek olan baş karakterimiz, her şeye sıfırdan başlamak zorunda kalcaktır.

Tür: Dram

FRAGMAN


13. Görevimiz Tehlike 5 (2015) IMDb: 7.3

Tom Cruise Filmleri

Mission: Impossible – Rogue Nation filmi, Görevimiz Tehlike serisinin 5. filmi olara vizyona girmiştir. Başrollerini Tom Cruise ve Rebecca Ferguson’un paylaştığı film, Ethan Hunt ve ekibinin zorlu bir mücadeleye girmesini konu etmektedir. IMF’i yok etmeyi planlayan uluslararası dolandırıcılık örgütüne karşı yeni bir göreve katılacak olan ekip, başlarına gelecek en zor görevin üstesinden gelmeyi başarabilecek mi?

Tür: Aksiyon, Gerilim

FRAGMAN


12. Gözleri Tamamen Kapalı (1999) IMDb: 7.4

Tom Cruise Filmleri

Arthur Schnitzler’in Eyes Wide Shut adlı eserinden uyarlanan filmin yönetmenliğini Stanley Kubrick gerçekleştirmektedir. 1999 yılında vizyona giren film, son derece mutlu karı ve kocanın evliliklerini konu almaktadır. Katıldıkları bir davette Alice’nin başka bir erkekle sohbet ettiğini gören Bill, sinirden ne yapacağını şaşıracaktır. O geceden sonra tüm benliğini cinselliğe emanet eden Bill, tuhaf düşüncelerle örülü cinsel bir hayata doğru savrulacaktır.

Tür: Dram, Gizem

FRAGMAN


11. Görevimiz Tehlike 4 (2011) IMDb: 7.4

Tom Cruise Filmleri

2011 yılının en sevilen aksiyon filmleri arasında gösterilen Mission Impossible - Ghost Protocol filmi, serinin en heyecan verici sahnelerine ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça önemli bir göreve katılacak olan Ethan Hunt ve arkadaşları, kendi birimleri olan IMF’nin temize çıkması için her şeyi göze alacaklardır. “Ghost Protcol” adı verilen operasyonda başkalarıyla iletişim içerisinde olmak ve yardım almak yasaklanmıştır!

Tür: Gerilim, Aksiyon

FRAGMAN


10. Tetikçinin Gecesi (2004) IMDb: 7.5

Tom Cruise Filmleri

Yönetmenliğini Michael Mann’ın yaptığı “Collateral” filmi, kiralık katil Vincent’in Los Angeles’ta bir taksi kiralamasıyla başlamaktadır. Yeni bir görev için taksiye binen Vincent, olaylardan haberiz taksiciye güzel bir teklif sunmaktadır. Gecenin geç saatlerine kadar katille beraber kalmayı kabule den taksici, hayatında en değer verdiği kanının Vincent tarafından öldürüldüğünü öğrenecektir.  

Tür: Dram

FRAGMAN


9. Azınlık Raporu (2002) IMDb: 7.6

Tom Cruise Filmleri

Azınlık Raporu filmi, Philip K. Dick’in kısa hikayesi Minority Report’tan beyazperdeye uyarlanmıştır. Yönetmenliğini Steven Spielberg’in üstlendiği film, 2054 yılında Washington DC’de geçen olayları anlatmaktadır. Tom Cruise’nin en iyi performans gösterdiği filmler arasında yer alan Azınlık Raporu, cinayetlerin işlenmeden önce tespit edilmesini sağlayan bazı teknolojik aygıtlar ve kahinlerin çalışmalarını ele alacaktır. Ekibin başındaki dedektif John Anderton, kusursuz işlediğine inandığı sistemi yerle bir olacaktır.  

Tür: Dram, Gizem

FRAGMAN


8. The Others (2001) IMDb: 7.6

Tom Cruise Filmleri

Yönetmenliğini Alejandro Amenabar’ın yaptığı Diğerleri filmi, 2. Dünya Savaşı sonrasında Gareve’nin başına gelen esrarengiz olaylar zincirini konu almaktadır. Savaş sırasında eşini kaybeden Grave, henüz savaşın yaralarını saramadan korkunç bir gerçekle baş başa kalacaktır. Soylu bir aileye sahip olan kadın, malikanesine gelen insanlara iş vermektedir. Grave’nin kızı Anne ise hayali arkadaşı Victor’dan ayrılamamaktadır. Ansızın oluşan bir sis bulutunun içinde hapsolan aile, daha korkunç sorunlarla yüzleşmeyi beklemektedir.

Tür: Dram, Fantastik

FRAGMAN


7. Vampirle Görüşme (1994) IMDb: 7.6

Tom Cruise Filmleri

Vampirle Görüşme filmi, Anna Rice’ın 1976 yılındaki “Interview With The Vampire” romanından beyazperdeye uyarlanmıştır. Başrollerini Tom Cruise ve Brad Pitt’in yönettiği film, soylu Louis’in vampir Lestat tarafından ısırılmasını konu almaktadır. Lestat tarafından ısırılarak vampire dönüşen Louis, insanları öldürmek istememesinden dolayı farklı arayışlar içerisine girecektir.

Tür: Dram, Fantastik

FRAGMAN


6. Birkaç İyi Adam (1992) IMDb: 7.7

Tom Cruise Filmleri

Yönetmenliğini Rob Reiner’ın üstlendiği A Few Goog Men filmi, oldukça rahat ve arabulucu avukat Daniel Kaffee’nin hikayesini konu almaktadır. Davalara çıkmak yerine iki taraf arasında anlaşmayı tercih eden avukat, bir erin ölümüne sebep olan cinayet karşısında son derece gergin bir araştırmaya girişecektir. Askerin ölümüne sebep olan iki er ile görüşen Kaffe, suçlarını kabul etmeleri durumunda indirim alacaklarını söylemesine rağmen sözünü geçiremeyecektir.

Tür: Gerilim

FRAGMAN


5. Son Samuray (2003) IMDb: 7.7

Tom Cruise Filmleri

Japonya’nın modernizasyonunu anlatan The Last Samurai filmi, kıdemli kaptan Nathan Algren’in Japonya’dan aldığı teklifi esrarengiz teklifle canlanmaktadır. Japonya tarafından 1870’li yıllarda askeri eğitim için çağrılan kaptan, modern savaş yöntemlerinin inceliklerini anlatmakla görevlendirilecektir. Bir kaza sonucu samuray lideri tarafından kurtarılan Nathan, bir samuray gibi yaşamayı öğrenecektir.

Tür: Dram, Aksiyon

FRAGMAN


4. Görevimiz Tehlike 6 (2018) IMDb: 7.8

Tom Cruise Filmleri

Mission: Impossible – Fallout, yönetmenliğini Christopher McQuarrie’nin yönettiği serinin 6. filmidir. Efsanevi ajan Ethan Hunt, beraber çalıştığı IMF ekibiyle sıkıntılı günler geçirmektedir. Son görevinin ters gitmesinden dolayı CIA ile ters düşen ajan, başarısızlıkları sebebiyle CIA’nın kara listesine alınacaktır. Tüm bu sıkıntılar devam ederken dünyayı büyük bir kaosa sokacak olaylar zinciri baş gösterecektir.

Tür: Gerilim, Aksiyon

FRAGMAN


3. Yarının Sınırında (2014) IMDb: 7.9

Tom Cruise Filmleri

Edge of Tomorrow filmi, 2004 yılında yayınlanan “All You Need Is Kill” kitabından uyarlanmıştır. Başrollerini Tom Cruise ve Emily Blunt’un paylaştığı film, Doug Liman tarafından yönetilmiştir. Filmin konusu; dünyayı istila altına alan ve giderek ölümcül sonuçlar doğuran uzaylı istilasını anlatmaktadır. Orduların sırayla yok edilmeye başlandığı istilada, hayatını kaybeden bir adam yeniden dünyaya gelecektir. İstilanın başlamadığı güne dönen kahraman, hiçbir gücün yok edemeyeceği uzaylı istilasına karşı koyacaktır.

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon

FRAGMAN


2. Manolya (1999) IMDb: 8.0

Tom Cruise Filmleri

Paul Thomas Anderson tarafından yazılan ve yönetilen Magnolia filmi, 1999 yılında gösterime girmesinin ardından 16 farklı dalda Altın Küre Ödülü’ne layık görülmüştür. Film, polis memuru Jim Kurring, görev esnasında bir cesetle karşılaşacaktır. Tamamen olayı çözmeye çalışırken bambaşka maceralara atılan Jim, birbirinden farklı 10 trajik hayat hikayesine sahip insanlarla bir noktada buluşacaktır.

Tür: Dram

FRAGMAN


1.Yağmur Adam (1988) IMDb: 8.0

Tom Cruise Filmleri

Yönetmenliğini Barry Levinson’un gerçekleştirdiği Rain Man filmi, 1988 yılında “En İyi Yönetmen”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Orijinal Senaryo”, “En İyi Film” dallarında Oscar Ödülü kazanmıştır. Başrollerini Tom Cruise ve Dustin Hoffman’ın gerçekleştirdiği film, değişik bir hastalığa sahip Raymond ile Los Angeles’ın şatafatlı hayatını yaşan Charlie’nin komik aynı zamanda dramatik serüvenini anlatmaktadır.

Tür: Dram, Melodram

FRAGMAN

Önerilen İçerik; En İyi Emma Watson Filmleri

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
0
8
5
7
5
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.