En İyi Filmler | İzlenmesi Gereken Film Önerileri

En İyi Filmler | İzlenmesi Gereken Film Önerileri
29.05.201817:28

Sinema tarihinin en iyi filmlerini IMDB puanları ve izleyici yorumlarına göre derleyerek en iyi film öneri listesi hazırladık. İşte, en iyi filmler.

Haber güncelleme tarihi 18.12.2021 19:30

İzleyenlerden tam not almış aksiyon, romantik, aşk, komedi ve korku gibi farklı kategorilerde en iyi filmleri listeledik.

En İyi Filmler

IMDb, RottenTomatoes ve izleyici yorumlarından faydalanılarak oluşturduğumuz en iyi filmler listemizi sıraladık. Ne izlemeli? Vakit kaybı yaşamadan soluksuz bir şekilde izleyebileceğiniz en iyi filmler aşağıda yer alıyor. 

İşte sinema dünyasına damga vuran ödül almış en güzel filmler....

1. Capharnaüm (2018) IMDb: 8.4

capharnaum.webp

Dünyanın en iyi filmlerine yer verdiğimiz bu listenin ilk sırasında son derece dramatik bir yapım olan Kefernahüm filmi yer alıyor. 3 ayrı ödüle sahip olan bu filmin konusu 12 yaşında bir çocuğun yaşadığı zorlu hayat ve ailesine açtığı ihmal davasını anlatıyor. Ailesi tarafından hem kendisi hem de kardeşlerinin istismara uğradığını gören Zain, evden kaçarak kendi başına hayata tutunuyor. Bu sırada Etiyopyalı genç bir kadın ve onun küçük bebeğine de göz kulak oluyor. Karıştığı bir şiddet suçundan 5 yıl ceza alan bu çocuk öz ailesine çocuk yetiştirmedeki ihmallerinden dolayı dava açıyor.

Tür: Dram

Yönetmen: Nadine Labaki

Oyuncular: Zain Al Rafeea, Cedra Izam, Nadine Labaki

2. The Trial of the Chicago 7 (2020) IMDb: 7.8

2020’nin en çok izlenen filmleri listesinde de yer alan The Trial of the Chicago 7, ABD’nin Chicago bölgesinde 1968 yılında gerçekleştirilen Demokratik Ulusal Konferansı’na odaklanır. Konferansın yapıldığı tarihlerde Vietnam Savaşı ve diğer kültür protestolarını karşı büyük bir ayaklanma başlar. Federal hükümet ise ortaya çıkan olaylar için 7 kişiyi tutuklar. İşte film, bu yedi sanığın mahkeme sürecini sürükleyici şekilde izleyiciye aktarır.

Tür: Dram, Tarihi, Gerilim

Yönetmen: Aaron Sorkin

Oyuncular: Yahya Abdul-Mateen, Sacha Baron Cohen, Joseph Gordon-Levitt

3. 1917 (2019) IMDb: 8.3

Birinci Dünya Savaşı dönemini ele alan filmde, yüzlerce askerin hayatını kurtaracak bir mesajı taşımakla görevli iki askerin hayatı ele alınır. Düşman askerlerinin her yerde olduğu düşünüldüğünde bu görev neredeyse imkansıza yakındır. Mesajı taşıyan askerlerden bir tanesi olan Blake’in kardeşi de kurtarılacak askerler arasındadır. Başından sonuna oldukça sürükleyici bir hikayeyi barından yapım dünyanın en iyi savaş filmleri arasında yer alıyor.

Tür: Dram, Savaş filmi

Yönetmen: Sam Mendes

Oyuncular: George MacKay, Dean-Charles Chapman, Mark Strong

4. Another Round (2020) IMDb: 7.8

Dünyaca ünlü yıldız Mads Mikkelsen’in başrolünde yer aldığı orijinal ismi Druk olan yapım lise öğretmeninin hayatına odaklanmaktadır. Martin, kendisini yorgun ve yaşlı hissederken, aynı zamanda evliliğinde de büyük sorunlar ile karşılaşmaktadır. Günün birinde 4 öğretmen arkadaş bir araya gelir ve kanlarında alkol oranın artması durumunda hayatlarının daha iyi ve güzel bir hale gelebileceklerini iddia ederler. Artı tek yapacakları şey bu teoriyi test etmek olacaktır.

Tür: Dram, Komedi

Yönetmen: Thomas Vinterberg

Oyuncular: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang

5. Portrait de la jeune fille en feu (2019) IMDb: 8.1

Dram ve tarihi filmler türünde IMDB puanı yüksek harika bir yapımı sizlerle buluşturuyoruz. Çok fazla kişinin bilmediği ancak eleştirmenlerden tam not alan Portrait de la jeune fille en feu, son yılların en iyi filmleri arasında zirveyi zorlayacak seviyede… Filmde, 18 yüzyılın sonlarına doğru Britanya bölgesinde bir kadının portesini yapmak için tutulan bir sanatçının yaşadıkları işlenmektedir. Marianne isimli genç sanatçı, portre çizerken Heloise’nin haberi olmamalıdır. Gündüz Heloise’yi izleyen sanatçı akşamları ise porteyi tamamlamaktadır. İstemeden evlenmek zorunda olan Heloise ile Marianne arasında büyük bir yakınlaşma olacaktır.

Tür: Dram, Tarihi

Yönetmen Céline Sciamma

Oyuncular: Noémie Merlant, Adèle Haenel, Luàna Bajrami

6. Tenet (2020) IMDb: 7.7

Christopher Nolan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu 2020'nin en iyi filmleri listesinde de yer alan yapım Tenet… Interstellar ve Inception filmlerinde olduğu gibi yine bir zaman döngüsü içerisinde kendimizi buluyoruz. Konusuna kısaca değinecek olursak; İnsanlık 3 dünya savaşı tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kahramanımız yerine getirilmesi güç casusluk görevini üstlenir ve dünyayı kurtarabilmek için henüz güçlerini bilmediği bir düşmana karşı savaşır. İlginize çekebilecek "Tenet Film İncelemesi" içeriğini ziyaret ederek yapım ile ilgili daha fazla detay öğrenebilirsiniz.

Başrol Oyuncuları: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu

Yönetmen: Christopher Nolan

7. Green Book (2018) IMDb: 8.2

Amerika’da siyahlar ile beyazlar arasında var olan düşmanca yapılaşmanın derinliklerine inen ve bunu Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley maceraları üzerinden aktaran Oscar ödüllü filmler arasında kesinlikle önerdiğimiz bir baş yapıt. Ülke genelinde vereceği konserler için zaman zaman siyahilere düşman bölgelerde seyahat edeceği için, kendisini saldırılardan koruyabilecek birisine ihtiyaç duyar. Bu alanda işinin en iyisi Tony Lip ile tanışır.

Başrol Oyuncuları: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini

Tür: Biyografi, Komedi, Drama

Yönetmen: Peter Farrelly

8. Parazite (2019) IMDb: 8.6

Güney Kore sinemasının son yıllarda izlemeye değer yapımları arasında özellikle önerilen Parazite, 92. Akademi Ödül Törenin de en iyi film olarak seçilirken aynı zamanca Oscar’da 4 dalda ödülünde sahibi oldum. Gerilim, dram ve komedinin iç içe olduğu yapımda Güney Kore’de sınıflar arasında var olan ayrımın derinliklerine iniliyor. Filmde, Kim ailesi işsiz ve fakir bir aileyken, Park ailesi ise zengin ve üst sınıftır. Bu iki ailenin bir zaman sonra yolları kesişir ve ortaya uzun yıllar unutulmayacak bir hikaye çıkar. IMDb’de izleyiciler tarafından oldukça yüksek bir puana sahip Parazite isimli yapımı kore filmleri listenize ekleyebilirsiniz.

Başrol Oyuncuları: Song Kang-Ho, Sun-kyun Lee, Yeo-jeong Jo

Tür: Dram, Gerilim, Komedi

Yönetmen: Bong Joon Ho

9. Joker (2019) IMDb: 8.5

Film eleştirmenlere göre 2019 filmleri arasında en başarılı yapım olarak belirtilen Joker, mutlaka izlenmesi gereken filmler listesinde de yerini alıyor. Çizgi romanlar ve Gotham şehrinin koruyucu Batman’in filmlerinden bildiğimiz Joker’in bu filmde nasıl doğduğuna şahitlik ediyoruz. Gotham şehrinde zihinsel sorunları bulunan ve insanlar tarafından dışlanan Arthur Fleck, artık geri dönüşü olmayan ve kendisine zevk veren bir suç sarmalının içerisine girer. Bu yolun sonunda kendisi “Suçun Palyaço Prensi” yani Joker olacaktır. Film ile ilgili şaşırtıcı bilgiler için "Joker Filmi Hakkında 11 İlginç Gerçek" içeriğini okumanızı tavsiye ederiz.

Başrol Oyuncuları: Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Todd Phillips

10. The Platform (2019) IMDb: 7.1

Listemizde yer alan bir başka İspanyol film önerisi The Platform, Netflix film önerileri arasında en çok izlenen ve büyük övgü alan bir yapım. Filmde, ucu bucağı gözükmeyen dikey bir hapishane ve her katta 2 mahkum yer almaktadır. En üstten aşağıya doğru inen ve yapı ile beraber en alt kata yiyecek gönderilir. Üst katlarda olanlar yemeklerin en iyilerini yerken aşağıda kalanlar ise üstekilerin artıkları ile idare etmek zorundadır. En alt kısımda olanlara ise bazen kemik bile kalmaz. Bu düzeni değiştirmek isteyen kahramanımız ise hayatını tehlikeye sokacak bir adım atacaktır. Şimdiden unutulmazlar arasında giren yapım ile ilgili yorum ve eleştirileri "The Platform Film İncelemesi ve İzleyici Yorumları" yazısında okuyabilirsiniz.

Başrol Oyuncuları: Ivan Massagué, Zorion Eguileor, Antonia San Juan

Tür: Korku, Bilim Kurgu, Gerilim

Yönetmen: Galder Gaztelu-Urrutia

11. Dangal (2016) - IMDb: 8.4

Amir Khan filmleri arasında başyapıt olarak gösterilen Dangal, gerçek bir hayat hikayesini ışık tutuyor. Filmde, tüm hayali sadece olimpiyat madalyası kazanmak olan güreşçi bir kızın yaşadığı zorlu mücadele anlatılır. Babasının eğitiminden geçen kızlar hayallerini gerçekleştirmek için dünyanın farklı bir ülkesinde kendisini kanıtlarken, yaşanan olaylar sonrasında Hindistan’da yaşayan kızlara da yeni bir umut doğmuştur. Film hint sinemasının en iyi filmleri arasında yer almaktadır.

Başrol Oyuncuları: Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh

Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram

Yönetmen: Nitesh Tiwari

12. The Invesible Guest (Contratiempo) 2016 IMDb: 8.1

IMDB’de en iyi filmler listesinde 8.1’lik puanıyla herkesin dikkatini çeken "Görünmeyen Misafir" ile listemize devam ediyoruz. Varlıklı ve popüler bir iş adamı olan Adrian Doria, sevdiği kadının cesedinin yanında yarı sersem şekilde dururken yakalanır. Cinayetle suçlanmaktadır. Kendisini aklayabilmek için ise işinde iyi bir avukat ile 3 saat kadar bir süre içerisinde savunmasını hazırlamak zorundadır. Sürekli olarak filmde geri dönüşlerle neler olduğu parça parça anlatılırken, en sonda ise izleyenleri şoka uğratacak bir gelişme yaşanacaktır. İspanyol filmleri arasında eşsiz bir yere sahip olan bu yapımı zevkle izleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Başrol Oyuncuları: Mario Casas, Ana Wagener, Jose Coronado

Tür: Suç, Dram, Gizem

Yönetmen: Oriol Paulo

13. Avengers Endgame (2019) IMDb: 8.4

Marvel filmleri hayranlarının merakla beklediği ve aynı zamanda Marvel Sinematik Evreni’nin finali olan Avengers Endgame, 2019 filmleri listesinde en üst sıralarda kendisine yer bulurken aynı zamanda en çok hasılata ulaşan yapım olarak da karşımıza çıkıyor. 2018 yılında vizyona giren Avengers: Infinity War filminde yaşanan yıkım sonrasında dünya bir harabe haline gelmiş, birçok kahraman ortadan kaybolmuş, düşmanımız Thanos emellerine ulaşmıştır. Geride kalan Avengers kahramanlarının tek amacı her şeyi tersine çevirmek ve dünyada tekrardan dengeyi sağlamaktadır. 

Başrol Oyuncuları: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson

Tür: Aksiyon, Macera, Dram

Yönetmen: Anthony Russo, Joe Russo

14. Knives Out (2019) IMDb: 7.9

Sürükleyici ve ters köşe film önerileri arayan okurlarımız için Daniel Craig ve Chris Evans’ın baş rollerinde yer aldığı son yılların en çok izlenen filmi Knives Out (Bıçaklar Çekildi) sizler için listemize dahil ediyoruz. Filmde, ülkenin en zengin ailenin reisi bilinmeyen bir cinayete kurban gider. Bir dedektif olayı incelemeye başlar ancak dedektifi kimin tuttuğu belli değildir. Herkesin şüpheli olduğu ortamda dedektif Benoit Blanc, cinayet soruşturması sırasında gerginleşen aile ortamında gerçeği ortaya çıkarmaya çalışacaktır. 2 saat boyunca heyecan ve gerilimin eksik olmadığı Knives Out, son zamanlarda izlenmesi gereken filmler listesinde mutlaka yer alabilecek bir yapım.

Başrol Oyuncuları: Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas

Tür: Komedi, Suç, Dram

Yönetmen: Rian Johnson

15. Ford v Ferrari (2019) - IMDB: 8.3

Tüm dünyanın en iyi araba markaları arasında yer alan Ford ve Ferrari’nin geçmişte yaşadıkları büyük ve gerçekçi bir hikayeyi ele alan “Asfaltın Kralları filmi", başrollerinde Matt Damon, Christian Bale ve Caitriona Balfe gibi başarılı aktörlerin bulunduğu son yılların en çok izlenen yarış filmleri listesinde… 1966 yılında düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışında Ferrari’ye karşı FORD markasının kazanması için Carroll Shelby ve sürücü Ken Miles olağanüstü bir araba tasarlamaya karar verir. Ancak bunun için fizik kanunlarını baştan yazmak zorunda kalacaklardır.

Başrol Oyuncuları: Matt Damon, Christian Bale, Jon Bernthal

Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram

Yönetmen: James Mangold

16. Inception (2010) IMDb: 8.8

Başrolünde yer alan Dominick "Dom" Cobb (Leonardo DiCaprio) kurbanlarına rüya içinde rüya yaşatarak bilinçaltı hırsızlığı yapan yeni nesil ve yetenekli bir hırsızı konu edinmektedir.

Başrol Oyuncuları: Joseph Gordon-Levitt, Leonardo Di Caprio Ellen Page, Tom Hardy

Tür: Suç, Dram

Yönetmen: Christopher Nolan

17. Piyanist (2002) - IMDb: 8.5

2 Dünya Savaşı’nı konu alan filmler arasında karşımıza çıkan bir başyapıt. Savaş sırasında Polonyalılar için cehenneme dönüşen günlerinde hayatta kalmaya çalışan ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ı anlatan unutulmaz film 8.5’lik IMDb puanıyla dikkat çekmektedir.

Başrol Oyuncuları: Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Adrien Brody

Tür: Biyografi, Dram, Müzik

Yönetmen: Roman Polanski

18. Green Mile (1999) - IMDb: 8.5

Sinema dünyasının en önemli dram filmlerinden biri olan Yeşil Yol idama mahkum edilen John Coffey isimli bir adamın trajik hikayesini konu edinmektedir. En iyi hapishane filmleri arasında hikayesiyle ön plana çıkmaktadır. 2 çocuğun öldürülmesiyle suçlanan Coffey’in masumiyetine inanan gardiyan Paul'un onu kurtarmak için elinden gelen mücadelesini konu edinmektedir. 

Başrol Oyuncuları: Michael Clarke Duncan, David Morse, Tom Hanks

Tür: Dram, Fantastik, Suç

Yönetmen: Frank Darabont

19. 3 Idiots (2009) - IMDb: 8.4

Bollywood filmleri arasında akıllara ilk gelen yapıtlardan biridir. Baskıcı eğitim sistemi ve gençlerin istemedikleri alanlarda eğitime zorlanmalarını muhteşem bir şekilde eleştirmektedir. Hint yapımı 3 Idiots filmi komedi ve dram dolu sahneleriyle dikkat çekiyor. Hint Filmleri arasında kendi türünün en çok gişe hasılatını yakalayan bir yapıttır.

Başrol Oyuncuları: Madhavan, Mona Singh, Aamir Khan

Tür: Dram, Komedi

Yönetmen: Rajkumar Hirani

20. A Beautiful Mind (2001) - IMDb: 8.2

Filmde Nobel ödüllü Amerikalı dahi matematikçi John Nash'in hayat hikayesi konu edilmiştir. Biyografi filmleri türünde emsallerinden sıyrılmıştır. Genç yaşından itibaren matematik alanında muhteşem zekaya sahip olan John, tanınan bir adam haline gelir ve üniversitede ders vermeye başlar. Bu sırada şizofreni hastalığına yakalanan fakat bunu bir türlü kabul edemeyen adam, psikiyatrist yardımıyla normale dönmeye çalışır.

Başrol Oyuncuları: Jennifer Connelly, Paul Bettany, Josh Lucas, Adam Goldberg, Russel Crowe

Tür: Dram, Biyografi

Yönetmen: Ron Howard

21. Fight Club (1999) - IMDb: 8.8

Filmin konusu tek düze hayat yaşayan ve klişeler içinde boğulmuş insanların hayatlarına vurgu yapmaktadır. Popüler kültürün bu dayatmalarıyla birlikte uykusuzluk ve psikolojik sorunlar yaşayan Tyler’ın çözümü kaosta bulmasıyla gelişen olayları konu ediniyor. Muhteşem senaryosuyla akıllara kazınan filmde dram, aksiyon ve psikolojik filmler içinde yer alan unsurları bolca görebilmeniz mümkün. Halk arasında efsaneleşen Dövüş Kulübü kuralları ve filmden unutulmaz replikler için tıklayınız.

Başrol Oyuncuları: Brad Pitt, Meat Loaf, Edward Norton

Tür: Dram

Yönetmen: David Fincher

22. Braveheart (1995) - IMDb: 8.4

İşkoçların bağımsızlık mücadelesini konu edinen bu efsanevi yapımda aşk ve özgürlük için ölümüne savaşan halk kahramanı William Wallace’nin mücadelelerine tanık oluyoruz. Tarihi konu alan filmler arasında bir başyapıttır. Filmde Mel Gibson'un muhteşem performansı ile birlikte film için bestelenen müzikler izleyenleri derinden etkilemektedir.

Başrol Oyuncuları: Sophie Marceau, Patrick McGoohan, Mel Gibson

Tür: Biyografi, Dram, Tarihi

Yönetmen: Mel Gibson

23. Leon (1994) - IMDb: 8.6

Suç konulu filmler arasında öne çıkmaktadır. Hayatın gerçekleriyle henüz küçük yaşlarda tanışan bir kız ile son derece soğuk kanlı bir katil olan Leon’un hikayesini konu edinen bu unutulmaz filmin başrolünde Jean Reno ve Natalie Portman’ı görüyoruz. Yalnız yaşayan ve duygusuz olan Leon, hayatına aniden dahil olan bu küçük ve kimsesiz kıza sahip çıkar. İçinde ona karşı gizli bir sevgi ve sahiplenme duygusu oluşur. Onun sorumluluğunu alır ve adeta ona babalık yapmaya başlar.

Başrol Oyuncuları: Gary Oldman, Natalie Portman, Jean Reno

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Luc Besson

24. Saw (2004) - IMDb: 7.6

Gerilim türü filmler arasında başı çeker. Filmde yaptıkları bazı hatalar sebebiyle bir banyoya kapatılan ve ölüm düzeneklerinden kurtulmaya çalışan insanları izliyoruz. Ne yaşadıklarının dahi farkında olmayan bu insanlar hayatlarını kurtarabilmek için acı çekmek zorunda kalacaklardır. Film gerek konusuyla gerekse yaşattığı gerilim duygusu ile öncü olma özelliği taşımaktadır. Daha sonra seride 9 film çekilmiştir.

Başrol Oyuncuları: Cary Elwes, Leigh Whannell, Danny Glover

Tür: Korku Gizem Gerilim

Yönetmen: James Wan

25. Scarface (1983) IMDb: 8.3

Scarface filminde, Tony Montana isimli Kübalı bir suçlunun kaçak yollarla Miami’ye gelip bölgenin uyuşturucu baronu Frank Lopez’in emri altında çalışmaya başlar. Genç Montana, o kadar hırslıdır ki basamakları hızlı çıkar ve uyuşturucu suç şebekesinin başı olmayı başarır. Suç dünyasının içerisinde dönen çarkları gerçekçi şekilde aktaran, oyunculuk, çekim ve senaryosuyla büyük bir hayran kitlesi oluşturan bu yapıtı izlenmesi gereken en iyi filmler listesine mutlaka eklemelisiniz.

Başrol Oyuncuları: Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Robert Loggia, Mart Elizabeth Mastrantonio, Al Pacino

Tür: Suç, Dram

Yönetmen: Brian De Palma

26. Sherlock Holmes (2009) - IMDb: 7.6

Ünlü dedektif romanından uyarlanan film 2009 yılında Robert Downey Jr. ve Jude Law ile daha dinamik ve daha etkileyici bir film olarak karşımıza çıkıyor. Dönemin en ünlü dedektifi Sharlock Holmes ve ortağı Watson ile suçların çözülmesi için çaba harcıyorlar. Suç ile mücadele konulu filmlerde olduğu gibi kahramanlarımızın başına bir dizi olaylar geliyor fakat zeki dedektif Sharlock, en karmaşık olayları bile yüksek zekasıyla kolayca çözmesini biliyor.

Başrol Oyuncuları: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams

Tür: Macera, Suç, Aksiyon

Yönetmen: Guy Ritchie

27. DownFall (2004) - IMDb: 8.2

İkinci Dünya Savaşı'nın sonunu ve Hitler'in son anlarını sekreterinin gözünden anlatan bir filmdir. Savaş konulu filmler arasında türünün önde gelen yapıtlarındandır. Avrupa’yı yakıp yıkan ve milyonlarca insanın öldürülmesinde rol oynayan Nazi lideri Adolf Hitler'in son zamanlarını, aldığı kararları ve çöküşünü bu filmde izliyoruz.

Başrol Oyuncuları: Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Ulrich Matthes

Tür: Tarihi, Dram, Savaş

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

28. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003) - IMDb: 8.0

Macera filmi denince mutlaka izlenmesi gereken filmlerden olan Karayip Korsanları serisi, kurnaz ve sempatik korsan Jack Sparrow'un maceralarını anlatır. Seri filmler arasında yer almaktadır. Gemisini Kurtarmak için Will Turner isimli bir demirciyle anlaşan Jack Kaptan Barbossa ve tayfasını alt etmeye çalışırlar. Will’in amacı ise küçük yaştan beri sevdiği Elizabeth Swan’a kavuşmaktır.

Başrol Oyuncuları: Orlando Bloom, Keira Knightley, Geoffrey Rush, Johnny Depp

Tür: Aksiyon, Fantastik, Macera

Yönetmen: Gore Verbinski

29. Godfaher 2 (1972 -1990) - IMDb: 9.2

İlk filmin devamı niteliğinde olan Baba 2 filminde Michael Corleone, büyük bir güce ulaşmıştır fakat rakiplerinin ailesine zarar vermesini engellemeye çalışmaktadır. Zekasının yerini artık gaddar ve acımasız bir ruh hali almıştır. Bu yeni kimliği yüzünden yapmak istemediği suçlara yönelmiştir. Sicilya'dan Amerika'ya göç eder. Film devam filmi olarak ödül kazanan ilk filmdir ve 6 adet ödül kazanmıştır. Sinema dünyasının unutulmaz filmlerinden biri olan The Godfather hakkında ilk kez duyacağınız ilginç bilgileri linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Başrol Oyuncuları: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

Tür: Suç, Dram

Yönetmen: Francis Ford Coppola

30. Fast and Furious (2012) - IMDb: 8.0

Sinema dünyasının en aksiyonlu ve en eğlenceli film serilerinden biri olan Hızlı ve Öfkeli hızlı arabalarla sokakların tozunu attıran Dominic Toretto ve ekibinin başıdnan geçenleri konu ediniyor. İlk filmiyle hayli ses getiren yapım özellikle Vin Diesel ve Paul Walker’ın performansıyla adından söz ettirmişti. Hızlı ve Öfekili serisi yarış konulu filmler arasında benzer yapım tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Başrol Oyuncuları: Michelle Rodriguez, Paul Walker Jordana Brewster, Vin Diesel

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Yönetmen: Justin Lin

31. Harry Potter (2001) - IMDb: 8.1

Ünlü kitap serisinden sinemaya uyarlanan ve izlenme rekorları kıran filmin konusuna kısaca değinmek gerekirse; Harry Potter, küçük yaşta anne ve babasını şüpheli bir trafik kazasında kaybetmiştir. Zorluklarla mücadele içinde geçen bebeklik ve ilk çocukluğun ardından 11 yaşına gelen Harry, bazı hayvanlarla konuşabildiğini ve öfkelendiği zaman nesneleri kontrol edebildiğini görür. Cadı olmayan büyücülerin eğitildiği Hogwarts Büyücülük Okulu'na davet edilen Harry'nin hayatı birden değişir.

Başrol Oyuncuları: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Richard Harris, Emma Watson

Tür: Aile Macera, Fantastik

Yönetmen: Chris Columbus

32. Saving Private Ryan (1998) - IMDb: 8.6

3 kardeşi de savaşta ölen Er Ryan’ı devlet yetkilileri annesine teslim etmek isteyince Amerikan ordusu adeta seferber olur ve bu askerin yaşadığı haberini annesine ulaştırmak için ne gerekiyorsa yapılır. Savaş sahneleri ve teknik bakımından kusursuz olan film, 169 dakikalık süresiyle kimilerince uzun olarak eleştirilse de savaş ortamını gerçekten hissettirebilmesi açısından ve kurgusuyla hiç de uzun gelmeyecek ve sizi etkisi altına almayı başaracak cinsten. Tom Hanks, Vin Diesel, Matt Damon ve Giovanni Ribisi gibi oyuncuların yer aldığı film, kült filmler arasında ön sıralarda yer almaktadır.

Başrol Oyuncuları: Tom Hanks, Tom Sizemore, Matt Damon

Tür: Dram, Savaş

Yönetmen: Steven Spielberg

33. Troy (2004) - IMDb: 7.2

Truva Savaşı'nı anlatan ve bir medeniyetin tarih sahnesine gömülmesine neden olan olayı anlatan film kült filmler arasında yer almaktadır. Truva prensi Paris ve Sparta prensesi Helen arasında yaşanan imkansız aşkı anlatıyor. Oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Orlando Bloom, Eric Bana, Diane Kruger ve Sean Bean gibi ünlü isimler yer alan film insanı etkileyen muhteşem sahnelere sahiptir.

Başrol Oyuncuları: Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom

Tür: Savaş, Dram, Tarihi

Yönetmen: Wolfgang Petersen

34. The Departed (2006) - IMDb: 8.5

Mafya filmleri arasında yer almaktadır. Polis teşkilatı içindeki bir köstebek ile mafyanın arasına sızan bir polisin birbirlerinden habersizce yürüttükleri amansız mücadeleyi konu edinen The Departed filmi muhteşem senaryosuyla unutulmaz filmler arasında yer alıyor. Başrolünde Matt Damon ve Leonardo Di Caprio’nun oynadığı Köstebek filmini mutlaka izlemelisiniz.

Başrol Oyuncuları: Matt Damon, Jack Nicholson, Leonardo DiCaprio

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Martin Scorsese

35. 300 Spartans (2006) - IMDb: 7.7

Dünyanın gördüğü en büyük orduyu toplayıp Yunanistan sınırlarına kadar gelen Pers ordusunu 300 askeriyle durdurmayı başaran Sparta Kralı Leonidas’ı konu edinen unutulmaz filmde bolca aksiyon ve savaş sahnesi sizleri bekliyor. Halkı ve toprakları için cesurca savaşan Sparta askerlerinin bu muhteşem savaş öyküsünü izlerken yerinizde duramayacaksınız.

Başrol Oyuncuları: Lena Headey, David Wenham, Gerard Butler

Tür: Aksiyon, Fantastik

Yönetmen: Zack Snyder

36. V For Vandetta (2005) - IMDb: 8.2

Film, İngiltere’de geçmekte ve fikir ve düşünce özgürlüğüne vurgu yapmaktadır. Yüzünde maske olan ve siyah kıyafetler giyen bir adam kendisine V adını vermiştir. Hükümetler tarafından korku yoluyla sindirilmiş halklara korkmayın çağrısı yapar.

Başrollerinde Hugo Weaving, Natalie Portman, Stephen Fry ve John Hurt’un yer aldığı film, farklı konusu ile birlikte aksiyon sahneleriyle ön plana çıkmaktadır. Herkes tarafından en çok bilinen replik ise şöyledir. ʺBu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirler kurşun geçirmez.ʺ

Başrol Oyuncuları: Hugo Weaving, Natalie Portman, Rupert Graves

Tür: Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu

Yönetmen: James McTeigue

37. Die Hard (1988) - IMDb: 8.2

Bruce Willis denince ilk akla gelen filmlerden olan Zor Ölüm serisi, kült olmuş aksiyon filmleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Dedektif olan John McClane ve onun başından geçen olaylar filmlerin konusunu oluşturur. İlk filmi 1988 yılında yayınlanan seride beş adet filmi çekilmiştir. Devam filmi gelecek olsa da Zor Ölüm Serisi şimdiden aksiyon filmleri arasında adını sağlamlamış ve efsane olmuştur.

Başrol Oyuncuları: Alan Rickman, Bonnie Bedelia, Bruce Willis

Tür: Aksiyon, Gerilim

Yönetmen: John McTiernan

38. Titanic (1997) - IMDb: 7.7

James Cameron tarafından yönetilen Titanik, bir döneme adeta damgasını vurmuş bir filmdir. Leonardo DiCaprio ile tüm dünyanın tanışmasını sağlayan film olma özelliğini de taşır. Filmin konusu dönemin en büyük gemisi Titanic ile yola çıkan bir zengin kadın ve gemiye kaçak olarak giren fakir bir adamın arasındaki hikayeyi anlatmaktadır Başrollerde Leonardo Dicaprio ve Kate Winslet'in yer aldığı efsane film, 200 milyon dolar bütçesiyle döneminin en büyük bütçeli filmi ve 2 milyar 185 milyon dolar hasılat elde ederek döneminin en fazla gişe yapan filmi oldu.

Başrol Oyuncuları: Leonardo DiCaprio, Billy Zane, Kate Winslet

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: James Cameron

39. The Hangover (2009) - IMDb: 7.7

Arkadaşlarının düğününden önce Las Vegas'ta bekarlığa veda partisi düzenleyen kafadarlar işin ucunu kaçırınca olanlar olur. Gece boyunca ne yaptıklarını hatırlamayan arkadaşlar evdeki ipuçlarını takip ederek geceye dair ne yaptıklarını çözmeye ve durumu normale döndürmeye çeviren arkadaşların yaşadıkları maceralar sizi fazlasıyla eğlendirecek. Bradley Cooper, Zach Galifianakis, Justin Bartha ve Ed Helms'in başrollerini paylaştığı film son yıllarda yapılan en başarılı komedi filmleri arasında ilk sıralarda geliyor.

Başrol Oyuncuları: Zach Galifianakis, Bradley Cooper, Justin Bartha

Tür: Komedi

Yönetmen: Todd Philips

40. Truman Show (1998) - IMDb: 8.1

Başrolde usta komedyen Jim Carrey'nin oynadığı film hem komedi hem de hem de trajedi içeriyor. Hayatını bir deney içerisinde geçiren ancak bundan haberi bile olmayan Truman’ı konu edinen filmde sinema sektörüne farklı bir bakış açısı getiriliyor. Günü geldiğinde hayatının bir yalan üzerine kurulduğunu fark eden Truman gerçeklerin peşinde koşmaya başlıyor.

Başrol Oyuncuları: Ed Harris, Laura Linney, Jim Carrey

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Peter Weir

41. Ice Age (2002) - IMDb: 7.5

Harika bir animasyon filmi izleyeceksiniz. Buzul çağı, dünyaya hüküm sürmeye başlamıştır. Bu ıssız ve korkunç dünyada bir başlarına olan zavallı hayvanlar, bir şekilde hayatta kalmanın yollarını aramaktadırlar. Uzun tüylü, kendi halinde bir mamut; karizmatik ve dişli bir kaplan ve muzır bir rakun, nasıl olduysa bu kaos esnasında bir araya gelmişlerdir. Bu üç birbirinden farklı türe mensup hayvanın odağında ise tek bir mevzu vardır. Buldukları küçük bebeği, insanlara ulaştırıp o bebeğin hayatını kurtarmak...

Başrol Oyuncuları: Denis Leary, John Leguizamo, Ray Romano

Tür: Macera, Komedi, Animasyon

Yönetmen: Chris Wedge

42. Avengers: Infinity War (2018) - IMDb: 8.7

Marvel Film Serisi içerisine 2018 yılında giren ve herkesin merakla beklediği serinin son 2 filminden bir tanesidir. Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı - Bölüm 1’de kahramanlarımızdan Captain America ve Iron Man kavgalıdır. Kahramanlarımızın her biri de bu yüzden farklı yerlere dağılmıştı. Hepsinin derdi de dünyayı kurtarmaktadır ancak bu seferki düşman diğerleri gibi değildir. Bu düşman “Thanos”dur. Thanos’a karşı hiçbir kahramanımız tek başına savaş kazanamayacağı için birleşmeleri gerekmektedir.

Başrol Oyuncuları: Robert Downey Jr. Chris Hemsworth Mark Ruffalo, Chris Evans Scarlett Johansson

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik, Bilim Kurgu

Yönetmen: Joss Whedon, Joe Russo, Anthony Russo

43. Interstellar (2014) IMDb: 8.6

Senaryo ve yönetmen koltuğunda Jonathan Nolan ve Christopher Nolan’ın yer aldığı son yılların en iyi filmleri listesinde harika bir yapım… Uzay konulu film izlemek isteyen okurlarımız için Interstellar’ı mutlaka ama mutlaka öneriyoruz. Filmde, dünyada yaşam artık yok olmaya başlamıştır ve Cooper’ın önderlik edeceği bir grup insan galaksinin ötesine yolculuk ederek yeni yaşam yerleri aramak için keşfe çıkmaları konu ediniliyor.

Başrol Oyuncuları: Matthew McConaughey, Mackenzie Foy, Michael Caine, Anne Hathaway

Tür: Macera, Dram, Bilim Kurgu

Yönetmen: Christopher Nolan

44. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) - IMDb: 8.8

Kendisine, pek çok gücü olan Tek Yüzük teslim edilen Frodo'nun Orta Dünya'dan geçerek Mordor topraklarına ulaşması ve yüzüğü, yapıldığı yer olan Hüküm Dağı'nın alevlerinde yok etmesi gerekmektedir. Tek Yüzük asırlarca kayıp olarak kalmıştır ve Karanlıklar Efendisi Sauron'un "zalimliğini, kötü niyetini ve tüm yaşama hükmetme arzusunu" içinde barındırmaktadır. Yolculuğu sırasında, Frodo'ya dokuz üyeden oluşan 'Yüzük Kardeşliği' eşlik etmektedir.

Başrol Oyuncuları: Elijah Wood, Ian McKellen, Orlando Bloom

Tür: Macera, Fantastik, Bilim Kurgu

Yönetmen: Peter Jackson

45. The Shawshank Redemption (1994) - IMDb: 9.3

Film gerek işlenişiyle gerek oyunculuk performanslarıyla IMDB listesinin en tepesindeki yerini yıllardan beri korumaktadır. Bugüne kadar herkesin sevdiği film olan Esaretin Bedeli, aldığı sayısız ödül ile de bunu göstermiştir. Filmin konusu ise işlemediği bir cinayet sebebiyle hapse giren Andy Dufrense’nin özgürlüğe ulaşma çabalarıdır.

Başrol Oyuncuları: Morgan Freeman Tim Robbins, Bob Gunton, William Sadler ve Gil Bellows

Tür: Dram

Yönetmen: Frank Darabont

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13209
8810
5017
1614
1431
1341
4489
199
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 195
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.