• DOLAR5,47670.25
 • EURO6,21700.45
 • ALTIN230,2150.45
 • BIST104.8620.26

En İyi Filmler, Unutulmaz Filmler ve Film Önerileri

En İyi Filmler, Unutulmaz Filmler ve Film Önerileri

Gelmiş geçmiş en iyi filmler, aksiyon filmleri, animasyon filmleri, yabancı filmler, savaş filmleri, korku filmleri, komedi filmleri, psikolojik filmler, aşk filmleri ve daha fazlası… En iyi unutulmaz filmler. Efsane filmler;

Haber güncelleme tarihi 02.03.2019 17:30

Bazı unutulmaz filmler vardır, insanların hafızalarından uzun yıllar çıkmaz. Bazı filmler vardır, insanlar üzerinde derin etikler bırakır. Kimi filmleri izledikten sonra hayatı sorgularız kimilerinde ise dünyaya bakış açımız değişir. İşte, herkesin bir kez izlemesi gereken en iyi filmler ve en iyi film önerileri...

Unutulmaz filmler listesi içerisinde birçok türden en iyi filmleri bulabileceksiniz. Sizde hangi kategoride hangi unutulmaz filmleri izlemek isterseniz, listemizde özenle hazırladığımız listeye bakmanızı öneririz. İşte, herkesin yaşarken izlemesi gereken en iyi filmler, en güzel filmler ve unutulmaz filmler listesi önerisi

Neoldu.com'un Film Arşivine erişim için Google Search penceresine ''neoldu film önerileri'' yazarak kolayca ulaşabilirsiniz.

film önerileri

Efsane Filmler

Film önerileri listesi altında sizlere sunduğumuz gelmiş geçmiş en iyi filmleri, unutulmaz filmleri şüphe duymadan izleyebilirsiniz. Savaş filmleri, aşk filmleri, psikolojik filmleri, komedi filmleri, korlku filmleri ve aksiyon filmlerini oluşturduğumuz film listelerinden beğendiğiniz varsa ve bizim unutulmaz filmler listemize yoksa yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Bu sayede, unutulmaz filmler listesine en güzel filmleri ve en yeni filmleri ekleyebilir, okurlarımıza güzel film tercihlerinde yardımcı olabilirsiniz.

UNUTULMAZ DRAM FİLMLERİ

İçeriğimizin bu bölümünde sizlere unutulmaz filmler arasında oldukça önemli bir kategori olan unutulmaz dram filmleri kategorisini sunuyoruz. İşte, bir kere izlendiğinde bile akıllardan çıkmayan unutulmaz dram filmleri…

Bu listenin dışında yer alan "Gelmiş Geçmiş En İyi 25 Dram Filmleri" sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.


Film Önerileri

The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli (1994) IMDb: 9.2

Bankacı olan Andy Dufrense, karısını ve sevgilisini öldürmekle suçlanmaktadır. Suçsuz olduğu halde bunu kanıtlayamayan adam hapishaneye gönderilir. İlk başlarda hapishane magandalarıyla başı derde girse de bir süre sonra orada yaşamayı öğreniyoer ve tam 20 boyunca suçsuz yere ceza çekiyor. Daha sonra bankacılık yetenekleriyle hapishane müdürünin işlerini takip etmeye başlıyor ve bu noktadan sonra işler değişmeye başlıyor. Film gerek işlenişiyle gerek oyunculuk performanslarıyla IMDB listesinin en tepesindeki yerini yıllardan beri korumaktadır. Bugüne kadar herkesin sevdiği film olan Esaretin Bedeli, aldığı sayısız ödül ile de bunu göstermiştir.

esaretin-bedeli-film-002.gif

Filmin Başrol Oyuncuları: Morgan Freeman, Tim Robbins, Bob Gunton, William Sadler ve Gil Bellows


Godfather Serisi – Baba 2 (1972 -1990) IMDb: 9.2

Film ilk Baba filminden iki yıl sonra çekilmiştir. İlk filmin devamı niteliğindedir. Michael Corleone, büyük bir güce ulaşmıştır fakat rakiplerinin ailesine zarar vermesini engellemeye çalışmaktadır. Mafya dünyasında büyümek demek ailenin tehlikeye girmesi demekti. Zekasını kullanan ve bu şekilde güçlenen bir adam iken, gelişen olaylar karşısında çileden çıkmaya başlamıştır. Zekasının yerini artık gaddar ve acımasız bir ruh hali almıştır. Bu yeni kimliği yüzünden yapmak istemediği suçlara yönelmiştir. Sicilya' dan Amerika' ya göç eder. Film devam filmi olarak ödül kazanan ilk filmdir ve 6 adet ödül kazanmıştır. 1993 yılında tarihi, kültürel ve estetik olarak önemli filmler arasına seçilen filmin orjinali ABD Ulusal Film arşivinde koruma altına alınmıştır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan


The Pianist – Piyanist (2002) IMDb: 9.5

Polonyalı başarılı bir piyanist olan Wladyslaw Szpilman, geleceği en parlak piyanistler arasında yer almaktadır. O yıllarda patlak veren İkinci Dünya Savaşı ile Almanya Polonya' yı işgal eder. Hitler' in Yahudiler' e uyguladığı zulüm ile Yahudi olan piyanist ve ailesi de toplama kampına götürülecektir. Şansı yaver giden piyanist, toplama kampına gitmekten kurtulur fakat bu kez Varşova' da varoş mahallelerde yaşamaya başlar. Hayatı birden 180 derece dönen adam hiç alışık olmadığı bir hayatın içinde yaşam mücadelesi verir. Başrolünde Adrien Brody' nin rol aldığı film, en başarılı dram filmleri arasında üst sıralarda yer alır. Oyuncunun muhteşem performansı ile birlikte arşivlik filmler arasındadır.

piyanist-002.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox


The Green Mile – Yeşil Yol (199) IMDb: 8.5

Paul Edgecomb, hapisanede idam mahkumları infaz bölümünde görev yapan baş gardiyandır. İnfaza giden mahkumlar, 1 mil uzunluğunda yeşil bir yoldan geçmektedir. İdam kararı verilen son mahkum ise John Coffey adında iri bir adamdır. İki küçük kızın öldürülmesiyle suçlanan bu iri adam cüssesinin aksine oldukça nazik ve iyi bir insandır. Onunla konuştukça bunu anlayan Paul, dev adamın doğa üstü güçleri olduğuna tanık olur. Tanıdıkça bu adamın kimseyi öldürmeyeceğini anlayan ve suçsuz yere idam cezası alan adamın kurtarılması gerektiğini ve özel güçlerinin insanlık adına faydalı olacağını söylese de elinden bir şey gelmez. Filmde gardiyan rolüyle Tom Hanks ve mahkum rolüyle Michael Clarks Duncan rol almaktadır.

yesil-yol-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse


3 Idiots - 3 Ahmak (2009) IMDb: 8.4

Rancho, Raju ve Farhan Hindistan' ın en iyi mühendislik okulunu kazanırlar. Okula giriş anından itibaren birbirlerini bulan bu 3 genç adam arkadaş olurlar. Okulda başlarından geçen olayları anlatırken eğitim sistemine eleştiri yapan filmde, çocukların sürekli bir yarış halinde olması ve gelecek kaygısı sebebiyle ya da aile baskısıyla istemedikleri alanlara yönlendirildiği anlatılıyor. Çoğu ülkede yaşanan bu duruma vurgu yapan filmde kişilerin sevdiği işi yaptıklarında başarılı olacakları mesajı veriliyor. Rancho' nun diğer arkadaşlarını ve hatta çevresindeki herkesi etkilediği film dram ve komedinin harmanlanmış halidir. Aamir Khan' ın Rancho karakterine can verdiği film, Hindistan' da yayınlandığı tarihe kadar en çok gişe elde eden ve sonrasında da dünyada en çok gişe elde eden Hint filmi olma ünvanı kazanmıştır.

uc-ahmak.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Aamir Khan, Madhavan, Mona Singh


Beautiful Mind - Akıl Oyunları (2001)

Filmde Nobel ödüllü Amerikalı dahi matematikçi John Nash' in hayat hikayesi konu edilmiştir. Genç yaşından itibaren matematik alanında muhteşem zekaya sahip olan John, tanınan bir adam haline gelir ve üniversitede ders vermeye başlar. Bu sırada şizofreni hastalığına yakalanan fakat bunu bir türlü kabul edemeyen adam, psikiyatrist yardımıyla normale dönmeye çalışır. Bir süre iyi gibi görünse de eşi ve çocuğuna zarar verebilecek derecede hasta olduğu anlaşılınca delilik ve dahilik arasında mücadele vermeye başlar.

akiloyunlari.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Russel Crowe,  Jennifer Connelly, Paul Bettany, Josh Lucas, Adam Goldberg

IMDB Puanı: 8,2


Gladiator - Gladyatör (2000) IMDb: 8.5

Roma İmparatorluğu en parlak dönemlerini yaşamaktadır. General Maximus orduların başında zaferden zafere koşan başarılı bir komutandır. General son yapılan savaştan da galibiyetle ayrılmış ve durumu İmparator' a bildirmiştir. Savaş sonrasında ayrı kaldığı evine ve eşine dönmek isteyen Maximus, imparatordan gelen emir ile şaşkına döner. İmparator generalden iktidarına sahip çıkmasını istediğini belirtmektedir. Bunu duyan veliaht Commodus, babasının kendisine güvenmediğini ve tahtın elden gütmek üzere olduğunu anlar. General Maximus' un ve ailesinin öldürülmesi talimatını verir. General bu suikastten kurtulmayı başarır fakat karısı ve çocuğu katledilmiştir. Maximus gladyatörler arasına sürgün edilir. Yıllar sonra Roma' ya arenada savaşmaya kadar giden yolda Maximus' un tek amacı Commodus' tan kendisinin ve ailesinin intikamını almaktır.

gladyator-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Ruseel Crowe, Djimon Hounsou


Fight Club – Dövüş Kulübü (1999) IMDb: 8.8

Filmin konusu tek düze hayat yaşayan ve klişeler içinde boğulmuş insanların hayatlarına vurgu yapmaktadır. Popüler kültür adı altında çocukluğundan itibaren herkesin ünlü bir şarkıcı ya da toplum tarafından önem gören bir kişilik olacağı algısı oluşturulmaktadır fakat bu durumun büyüdükçe mümkün olmadığının farkına varılmakta ve yalnızlık içinde ruhsal sorunlara yol açabileceği belirtilmektedir. Tüm bunları yaşayan ve ünlü bir otomobil firmasında çalışan Tyler, uykusuzluk sorunları yaşar ve hayatı çekilmez hale gelir. Doktora gittiğinde ona terapi gruplarına katılması söylenir. Terapi gruplarında farklı insanlarla tanışan ve kendisi gibi olan diğer insanların yaşadığını fark eden kahramanımız evinin yanmasıyla birlikte hayatına tamamıyla farklı bir yön verir. Bir süre sonra da aynı ruh halini yaşayan insanların mesihi haline gelir. Filmde Brat Pitt, Edward Norton, Helena Bonhem Carter, Jared Leto gibi oyuncular yer alıyor. Gerek kadrosuyla gerek konusuyla film tekrar tekrar izlenebilecek filmler kategorisindedir.

dovus-kulubu-003.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf


Braveheart – Cesur Yürek – (1995) IMDb: 8.4

William Wallaca adlı İskoç bir adam, İngiliz soylularının İskoçlar üzerindeki egemenliklerinden bıkmış durumdadır. Hatta bu iş artık zulüm olmaya başlamıştır çünkü İngiliz soylularının yeni evli İSkoç kadınlarla kocasından önce ilişkiye girmek gibi hakları bulunmaktadır. Bu gibi durumlar altında yaşamaktan bıkan William, çok sevdiği karısının da İngilizler tarafından öldürülmesiyle birlikte onun intikamını almak için ve ülkesini bu durumdan kurtarmak için mücadele başlatır. Halkın beklediği lider bulunmuştur ve mücadele kısa sürede tüm halk tarafından destek görür. İlk zamanlar olaylar istendiği gibi gitse de iş büyüdükçe İngiltere ordusu devreye girerek isyanları bastırı. William Wallace idam cezasına çarptırılır. Filmde Mel Gibson' un muhteşem performansı ile birlikte film için bestelenen müzikler izleyenleri derinden etkilemektedir. İzlemeyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir

cesur-yurek-004.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Mel Gibson, Sophie Marceau, Patrick McGoohan


Leon - Sevginin Gücü – (1994) IMDb: 8.6

Mathilda adlı küçük kız kötü bir aile ortamında dünyaya gelmiştir. 12 yaşına geldiğinde ise dağılmış bir aile düzeni içinde mutsuz şekilde hayatına devam etmektedir. Değer verdiği tek şey küçük kardeşidir. Ailesi uyuşturucu işine bulaştığı için tehditler almaktadır. Bir gün Mathilda alışverişe gider ve döndüğünde tüm ailesinin katledilmiş olduğunu görür. Uyuşturucu mafyası tüm ailesini katletmiştir. Mathilda korkudan ne yapacağını bilemez ve Leon' un kaldığı daireye sığınır. İşin garip tarafı ise Leon çok soğuk kanlı bir kiralık katildir. Yalnız yaşayan ve duygusuz olan Leon, hayatına aniden dahil olan bu küçük ve kimsesiz kıza sahip çıkar. İçinde ona karşı gizli bir sevgi ve sahiplenme duygusu oluşur. Onun sorumluluğunu alır ve adeta ona babalık yapmaya başlar.

leon-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman


UNUTULMAZ KORKU FİLMLERİ

Unutulmaz filmler listesinde bu kategoride unutulmaz korku filmlerini sizlere sunuyoruz. İşte, izlerken etkisinden çıkamayacağınız ve gerilimin dibine vuracağınız en iyi korku filmleri ve en iyi psikolojik filmler listesi.

Saw – Testere (2004) IMDb: 7.6

Baygın yatan iki adam kendilerine geldiklerinde pis bir banyoda zincirlenmiş halde olduklarını görürler. Daah önce birbirlerini hiç görmemişlerdir ve orada ne aradıklarını bilmiyorlardır. Zincirlerden kurtulmayı denerler fakat bir türlü başaramazlar. Banyoda kanlar içinde yatan bir adam daha vardır. Adamın kafasından darbe alarak öldürüldüğünü görürler. Hiçbir fikri olmayan bu iki adam düştükleri durumdan kurtulmak için düşünmeye başlar ve yerdeki cesetten çıkan ipucu ile olaylar gelişir. Film gerek konusuyla gerekse yaşattığı gerilim duygusu ile öncü olma özelliği taşımaktadır. Daha sonra seride 9 film çekilmiştir ve her filmde bir önceki ile ilgili konuları görebilmek mümkündür.

testere-003.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Cary Elwes, Leigh Whannell, Danny Glover


The Machinist – Makinist (2004) IMDb: 7.7

Trevor, makine üzerine çalışan bir adamdır. Uyuyamama hastalığı olarak bilinen İnsomnia yakalanmıştır. yaklaşık bir yıldrı hiç uyuyamayan adam kilo kaybetmeye ve giderek korkunç görünmeye başlar. Etrafındakiler onun hakkında endişe duymaktadırlar. Bir süre sonra kendi can güvenliklerinden tedirgin olmaya başlayan arkadaşları, Trevor' un da karıştığı bir kazada bir arkadaşlarının sakat kalması üzerine ona karşı cephe alırlar. Artık birlikte çalışmak istemezler ve onu göndermek için yöntemler denerler. Uykusuzluğun verdiği bozuk ruh hali ile halüsilasyonlar görmeye başlayan ve iyice paranoyaklaşan Trevor, etrafındakileri kendisine düşman olarak görmeye başlar. Bu noktadan sonra hayatı adeta kabusa dönecektir. Oyunculuğu ile göz dolduran Christian Bale bu film için 30 kilo vermiştir. Gerilim ve dram isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir.

makinist-002.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sánchez-Gijón


Gırl Wıth The Dragon Tattoo - Ejderha Dövmeli Kız (2011) IMDb: 7.8

Mikael Blomkvist adında başarılı bir yazar, yaptığı hatalı bir yazı sonrasında vali hakkında rüşvet aldığı iddiasını ortaya atmış ve tepkileri üzerine çekmiştir. Hakkında dava açılmış ve çalıştığı kurum onunla çalışmak istemediğini söylemiştir. Mikael işsiz kalmış ve piyasada bu saatten sonra iş bulamayacağını düşünerek üzüntüye düşmüştür fakat birden sürpriz şekilde ona iş teklifi gelir. Büyük bir firma sahibi olan Vanger ailesinden Henrik Vanger ona yıllar önce ortadan kaybolan yeğenini bulmasını ve konuyu araştırmasını söyler. İsveç'e giden yazar onu hep takip eden gizemli bir kız olan Lisbeth ile birlikte konuyu araştırmaya başlar. Olay çözülür fakat beklenmedik sürpriz Lisbeth tarafından yapılır.

ejderha-dovmeli-kiz-001.jpg

Filmin Oyuncuları: Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer


The Sıx Sense - Altıncı His (1999) IMDb: 8.1

Küçük bir çocuk ölüleri görebildiğini ve korktuğunu söyler. Özel güçleri olduğunu ve kendisinden başka kimsenin onları göremediğin anlayan çocuk bu durumu psikolog Malcolm' dan başka kimseye anlatamaz. Bu duruma başta inanmayan psikolog gelişen olaylar karşısında inanmaya başlar. Daha sonra çocuğu ölülerin ondan yardım istiyor olabileceğini ve ölüler ile konuşmayı denemesini söyler. Çocuk bunu yapınca ölen küçük bir kız ona neden öldürüldüğünün babasına iletmesini istediğini söyler. Olaylar böyle gelişirken Malcolm bir takım garip olayların farkına varır. Aslında kendisi de bir ölüdür.

altincihis.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Bruce Willis, Mischa Barton, Haley Joel Osment Donnie Walhberg


Shutter Island - Zindan Adası (2010) IMDb: 8.1

Suç işleyen akıl hastalarının cezalarını çektiği ve aynı zamanda tedavi gördüğü bir adada gerçekleşen gizemli bir olayı araştırması için görevlendirilen dedektif Teddy ve yardımcısı Chuck adaya gider. Delilerin arasında kalan dedektifler, olayı aydınlatmak için çabalarken bir takım ilginç olaylar ile karşılaşırlar. Bu kafa karıştıran olaylar zinciri ile görev yapmaya çalışan dedektiflerin hikayesi izleyenleri oldukça etkileyecek türden. Filmi izlerken kafa karışıklığı ve beyninizin zorlandığını hissedeceksiniz. Tüm bu akıl oyunları içinde içerdiği yüksek gerilimden dolayı heyecanınızı kontrol edemeyeceksiniz.

zindan-adasi-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams, Emily Mortimer


Oldboy - İhtiyar Delikanlı (2003) IMDb: 8.4

Evli ve bir çocuğu olan Oh Dae-Su sorumsuz hareketleri olan fakat ailesiyle birlikte mutlu şekilde yaşayan bir adamdır. Kızının doğum gününde eve doğru gidecekken kaçırılan adam gözlerini açtığında bir hücrede olduğunu görür. Bu hücre özel olarak tasarlanmıştır ve televizyonu ve yatağı vardır. Kapının altında yemeği verilen adam sebebini sorsa da bir türlü cevap alamamakta ve neden orada olduğunu anlayamamaktadır. Tam 15 yıl boyunca küçük bir odada tutsak olan adam, sonunda serbest bırakılır. Yine ne olduğunu anlayamaz ve tutsak olarak geçen zamanın hesabını sormak için bunu yapanların peşine düşer. İlk gittiği restoranda çalışan bir kız ona kalacak yer verir ve bu yolda yardımcı olacağını söyler. Daha sonra ortaya çıkan bir adam 5 gün içinde niçin tutsak edildiğini bulamazsa yeni tanıştığı kızın öleceğini söyler. İki arada kalan Oh Dae-Su adamın yaşadığı adrese gider ve olayın tüm detayları burada ilginç şekilde çözülür. Animeden sinemaya uyarlanan film başlarda ağır ve sıkıcı gibi ilerlese de daha sonrasında gerilim ve merak uyandıran havaya bürünmektedir. Güney Kore yapımı film özünde ağır bir dram barındırmaktadır.

ihtiyar-delikanli.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Min-sik Choi, Ji-tae Yu, Hye-jeong Kang


UNUTULMAZ MACERA FİLMLERİ

Unutulmaz filmler listemizin bu bölümünde macera filmlerini sizlerin huzuruna sunuyoruz. İşte, akıllardan çıkmayan en iyi macera filmleri ve en iyi macera aksiyon filmleri listesi…

Sherlock Holmes - 2009 IMDb: 7.6

Ünlü dedektif romanından uyarlanan film 2009 yılında Robert Downey Jr. ve Jude Law ile daha dinamik ve daha etkileyici bir film olarak karşımıza çıkıyor. Dönemin en ünlü dedektifi Sharlock Holmes ve ortağı Watson ile suçların çözülmesi için çaba harcıyorlar. Suç ile mücadele konulu filmlerde olduğu gibi kahramanlarımızın başına bir dizi olaylar geliyor fakat zeki dedektif Sharlock, en karmaşık olayları bile yüksek zekasıyla kolayca çözmesini biliyor.

sherlock-holmes-002.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams


The Mummy– MUMYA (2009) IMDb: 7.0

Eski Mısır' da yaşanan ve yarım kalan bir aşkın binlerce yıl sonra tekrar hortlamasına sebep olan 3 kişinin hikayesi anlatılıyor. Kahramanlardan birisi maceracı Rick, diğer ikisi ise antik kenti aramaya ve araştırmaya gelen kardeşler Evy ve Jon' dur. Evy böyle değerli bir kültürel mirasın ortaya çıkarılması için çaba sarf etse de Jon' un tek amacı antik kentten çıkarılacak değerli eşyalar ve altınlardır. Bu üçlünün bilmedikleri ise orada diri diri gömülen ve geri dönmeye yemin eden bir rahibin olmasıdır. Yanlışlıkla onu uyandırırlar ve mumya insanlara zarar vermeye başlar. Mumyanın tek amacı binlerce yıl önce sevdiği ve kavuşamadığı kadını büyü ile tekrar diriltmektir. Bizim üçlü ise başlarına açtıkları bu macerayı nasıl sonlandıracaklarını düşünmektedirler.

mumya-filmi.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Brendan Fraser, Rachel Weisz, John Hannah


The Last Samurai – SON SAMURAY (2003) IMDb: 7.7

Yüzbaşı Woodow Algren yetenekli bir savaş gazisi olarak Winchester silah şirketinde çalışmaktadır. Şirket Japonya Kralına karşı ayaklanan Samuraylar'a karşı silah satmak için krala tanıtım yapmaya Algren' i gönderir. Silahlar satılır ve ordu hazırlıklara başlar. Az sayıda kalan Samuraylar son sefer ile yok edilecektir. Hazırlıklar tamamlanmadan önce bir çatışma yaşanır ve yüzbaşı Algren Samuraylar tarafından esir alınır. Samuray köyüne giden, onların arasında yaşayan ve erdemli davranışlarına hayran kalan yüzbaşı, savaş yaklaşırken tarafını seçmek durumundadır.

son-samuray-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Tom Cruise, Ken Watanabe, Timothy Spall, Billy Connoly, Hiroyuki Sanada


Harry Potter Serisi (2001 – 2011) IMDb: 8.1

Ünlü kitap serisinden sinemaya uyarlanan ve izlenme rekorları kıran filmin konusuna kısaca değinmek gerekirse; Harry Potter, küçük yaşta anne ve babasını şüpheli bir trafik kazasında kaybetmiştir. Geriye ona bakabilecek tek kişi olan teyzesinin yanına gider fakat teyzesi hiç iyi davranmaz. Zorluklarla mücadele içinde geçen bebeklik ve ilk çocukluğun ardından 11 yaşına gelen Harry, bazı hayvanlarla konuşabildiğini ve öfkelendiği zaman nesneleri kontrol edebildiğini görür. Cadı olmayan büyücülerin eğitildiği Hogwarts Büyücülük Okulu'na davet edilen Harry'nin hayatı birden değişir. Harry'nin maceralarının anlatıldığı film serisi kitaplar ile paralellik gösterir. Toplamda 8 filme ulaşan seri Harry ve arkadaşlarının maceralarını anlatır.

harrypotter-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Richard Harris


Karayip Korsanları Serisi - Pirates Of Carribean (2003-2017) IMDb: 8.0

Macera filmi denince mutlaka izlenmesi gereken filmlerden olan Karayip Korsanları serisi, kurnaz ve sempatik korsan Jack Sparrow' un maceralarını anlatır. Siyah İnci adlı geminin kaptanı olan Jack, başka bir kurnaz korsan olan Kaptan Barbossa tarafından oyuna getirilir ve gemisi elinden alınır. Tek başına müzadeleye girişen Jack Port Royal kasabasında yakalanarak zindana atılır. Bu sırada kasabaya saldıran Kaptan Barbossa belediye başkanının kızını kaçırır.

Kızın çocukluk arkadaşı kızı kurtarmak ister, Kaptan Jack ise gemisini kurtarmak ister. Bu yoldaki benzer düşmanları birbirini sevmeyen bu ikiliyi müttefik yapar. Kaptan Barbossa ve tayfasını alt etmeye çalışan ikili bir çok maceraya atılacaktır. İlk film çok beğenilince 5 filmlik bir seri çekilmiştir fakat Johny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Geoffrey Rush gibi isimlerin yer aldığı ilk filmin verdiği keyif farklıdır.

karayip-korsanlari-002.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Richard Harris


Hızlı ve Öfkeli Serisi – The Fast and the Furious (20012 – 2017 ) IMDb: 8.0

Elit sokak yarışçısı ve eski mahkum Dominic Toretto ve ekibi: Jesse Leon Vince ve Dominic'in kız arkadaşı Letty Ortiz pahalı elektronik ekipman yüklü tırları soymakla hayatlarını sürdürmektedirler. Brian O'Connor ise ekipmanların kim tarafından çalındığını öğrenmek ve bu kişilere cezasını vermek için çalışan gizli bir polis memuru tarafından yakalanır. Brian O'Connor, FBI ajanı Bilkins ve LAPD memuru Tanner ile birlikte çalışarak ekibin içine sızmaya çalışır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Paul Walker, Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster


UNUTULMAZ SAVAŞ FİLMLERİ

Unutulmaz filmler listesinde bu kategoride unutulmaz savaş filmlerini sizlere sunuyoruz. İşte, izlerken etkisinden çıkamayacağınız ve savaş sahnelerini adeta yaşayacağınız en iyi savaş filmleri ve en iyi 2. dünya savaşı filmleri listesi…

Gelmiş Geçmiş En İyi Savaş Filmleri sayfasını ziyaret ederek, unutulmaz savaş filmleri listesinde olmayan diğer bütün ödüllü ve güzel savaş filmlerine de göz atabilirsiniz.


Schindler'in Listesi - Schindler List (1993) IMDb: 8.9

Oskar Shindler isimli adam Nazi askerlerine metal sefer tası üreten bir fabrika sahibidir. Polonya' da bulunan fabrikasında üretim yapan adam, Nazi güçlerinin Yahudiler üzerinde uyguladığı baskı ve yok etme politikası sebebiyle onlara sahip çıkmak için 1.100 adet Yahudi' ye fabrikasında iş vermiştir. Baskılar iyice artınca ve burada çalışan kişilerin de asıl durumu öğrenilince ortalığın karışacağını bilen Shindler kurtaracağı insanların listesini hazırlar. Bu listeler ile tüm çalışanlarının hayatını kurtarmaya çalışan adamın onurlu davranışını anlatan film gerçekten yaşanan bir hikayeye dayanmaktadır. Spilger yönetimindeki film 7 Oskar Ödülü almış kült tarih filmleri arasında yer alır.

schindlerin-listesi-007.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley

IMDB Puanı: 8,9


Er Ryan'ı Kurtarmak - Saving Private Ryan (1998) IMDb: 8.6

İkinci Dünya Savaşı’ nda Amerikan ordusunda yaşanan bir olayı konu alan filmde James Ryan adlı askeri bulma çalışmaları anlatılmaktadır. 4 oğlunu savaşa gönderen anne, 3 oğlunun öldüğü haberini alınca geriye kalan tek oğlunun yaşayıp yaşamadığı hakkında bilgi ister. İşte bu son çocuk Er James Ryan’ dır. Amerikan ordusu adeta seferber olur ve bu askerin yaşadığı haberini annesine ulaştırmak için ne gerekiyorsa yapılır. Savaş sahneleri ve teknik bakımından kusursuz olan film, 169 dakikalık süresiyle kimilerince uzun olarak eleştirilse de savaş ortamını gerçekten hissettirebilmesi açısından ve kurgusuyla hiç de uzun gelmeyecek ve sizi etkisi altına almayı başaracak cinsten. Tom Hanks, Vin Diesel, Matt Damon ve Giovanni Ribisi gib oyuncuların yer aldığı film, kült filmler arasında ön sıralarda yer almaktadır.

er-ryani-kurtarmak-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Tom Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore


Çöküş - Der Untergang (2004) IMDb: 8.2

İkinci Dünya Savaşı' nı çıkaran ve Avrupa'yı kontrol altına alan Nazi lideri Adolf Hitler' e karşı tüm devletler birleşmiş ve karşı saldırıya geçmişlerdir. Amerika' nın da desteğiyle Hitler yavaş yavaş geri püskürtülmüş ve artık oyunun sonuna gelinmiştir. Berlin işgal altındadır. Hitler ısrarlara rağmen Berlin' i terk etmemiştir. Burada bir sığınağa giderek son zamanlarında Traudi Junge ile evlenmiştir. Artık kaçacak yeri olmayan Führer karısı ile birlikte intihar etmiş ve cesedtlerinin yakılmasını istemiştir. Hitler' in sadık adamları için de aynı son yaklaşmıştır. Artık ya teslim olacaklar ya da kendi hayatlarına son vereceklerdir. İkinci Dünya Savaşı' nın sonunu ve Hitler' in son anlarını sekreterinin gözünden anlatan filmde Bruno Ganz, Juliana Köhler, Alexandra Maria Lara ve Christian Berkel gibi isimler yer alıyor.

cokus-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Ulrich Matthes


Pearl Harbor (2001) IMDb: 6.1

İkinci Dünya Savaşı başlamış ve Naziler Avrupa' da güçlü ordularıyla üstünlüğü ele geçirmişti. Savaş hem Avrupa hem de Asya' ya yayılmıştı. Amerika bu savaşa ilk başta doğrudan dahil olmamıştı. Sadece silah ve mühimmat satmakla yetiniyordu fakat zaman geçtikçe Amerika' nın bu savaşta yeri olması gerektiği senatoda ve halk arasında konuşuluyordu. Japonya hem Çin hem de Rusya ile savaş halindeydi ve Amerika' nın Pasifik Okyanusu'nda kontrol sağlamasını istemiyordu. Amerika ise Hawai Adaları civarındaki Pearl Harbour üssünü aktif şekilde kullanıyordu. Bir gün Japon Deniz Kuvvetleri' ne bağlı uçak filosu ani bir baskın ile limanı vurdu. Kamikaze denen bomba yüklü uçkalar ile Amerikan donanmasına büyük hasar vermişlerdir. Filmde bu gergin ortam içinde yaşanan olaylar ve saldırı anlatılıyor. Başrolde Ben Affleck' in oynadığı filmde ona Kate Beckinsale, Josh Hartnett ve Jennifer Garner gibi isimler eşlik etmektedir.

pearl-harbor.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Ben Affleck, Kate Beckinsale, Josh Hartnett


Truva – Troy (2004) IMDb: 7.2

Truva Savaşı' nı anlatan ve bir medeniyetin tarih sahnesine gömülmesine neden olan olayı anlatan film kült filmler arasında yer almaktadır. Truva prensi Paris ve Sparta prensesi Helen arasında yaşanan imkansız aşkı anlatıyor. Paris ile Helen birbirini görüp yıldırım aşkına tutulurlar fakat Helen Sparta kralı ile evlidir. İki devlet resmi temaslardan dönerken Paris Helen' i gizlice kaçırır. Bu olay öğrenildiği zaman büyük öfkeye kapılan Sparta kralı Truva' ya savaş açar. Savaş devam ederken meşhur truva atı olayı gerçekleşir. Büyük savaşçı Aşil ise bu savaş sırasında efsane haline gelir. Oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Orlando Bloom, Eric Bana, Diane Kruger ve Sean Bean gibi ünlü isimler yer alan film insanı etkileyen muhteşem sahnelere sahiptir.

truva-002.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom


300 Spartalı ( 2006 ) IMDb: 7.7

Spartalılar Yunanistan' ın sınırında bulunan bir şehir devletiydi. M.Ö. 480 yılında Persliler Anadolu'yu yavaş yavaş ele geçirmiş ve Yunanistan sınırına dayanmıştı. Sparta kralı Pers ordusuna karşı koymak istemekte fakat yardımcı destek kuvvet bulamamaktadır. En iyi savaşan ve en cesur askerlerden oluşan 300 kişilik bir ordu toplayan kral, sarp kayalıkların arasındaki dar bir geçidi kapatır. Thermopylae Savaşı'nda karşı karşıya gelen iki ordu sayı eşitsizliği ve Persler' in ezici üstünlüğüne rağmen Spartalılar' ın sert direnişiyle tüm Yunanistan' ı etkiler ve halkın birlik olmasını sağlar. Efsaneden filme uyarlanan filmde başrolü Gerard Butler oynuyor.

300-spartali-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Gerard Butler, Lena Headey, David Wenham

IMDB Puanı: 7,7


UNUTULMAZ AKSİYON FİLMLERİ

Unutulmaz filmler listemizin bu bölümünde en iyi aksiyon filmlerini sizlerin huzuruna sunuyoruz. İşte, akıllardan çıkmayan en iyi aksiyon filmleri ve aksiyon film önerileri listesi…

Gelmiş Geçmiş En İyi Aksiyon Filmleri sayfasını ziyaret ederek, unutulmaz aksiyon filmleri listesinde olmayan diğer ödüllü ve güzel aksiyon filmlerine göz atabilirsiniz.


96 Saat – Taken (2008) IMDb: 7.9

Aksiyon filmleri denince akla ilk gelen isimlerden olan Liam Neeson’ un başrolünü oynadığı 96 Saat filmi, aksiyon sahneleriyle sizi doyuracak cinsten. Filmde kızı kaçırılan bir baba olan Bryan’ ın başından geçen olay anlatılıyor. Bryan, kızını Paris’ e tatile gönderir. Pariste kadın kaçırmak ve satmak konusunda uzman olan bir çete tarafından kızının kaçırıldığını telefonda öğrenir. Amerika’dan kalkıp Paris’ e gelen ve kızının izini sürmeye başlayan Bryan’ ın sadece 96 saat vakti vardır fakat çetenin de bilmediği bir şey vardır. Bryan eski gizli ajandır. İşte bu kurgu etrafında bol aksiyon sahneleriyle sizi heyecanlandıracak aynı zamanda gerilimler yaşamanızı sağlayacak film listemizde yer almayı başarıyor.

96-saat-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Liam Neeson, Maggie Grace, Famke Janssen


Köstebek – The Departed (2006) IMDb: 8.5

Billy Costigan, genç ve çaylak bir polistir. Güney Boston polisinin mücadele ettiği mafya babası Frank Castello’nun bölgesinde yetişmiş olması sebebiyle, polis teşkilatı tarafından mafya içine sızması görevi verilir. Bu sırada bir başka genç polis Collin Sullivan da teşkilat içinde hızlı bir şekilde yükseliştedir.

Polis teşkilatı mafya içine köstebek yerleştirmişken aynı şekilde Collin de mafya babası Frank Castello’ ya hizmet etmektedir. Hem teşkilat hem de mafya aralarında köstebek olduğunu anlar ve tespit etmeye çalışır. Genç polisler artık tehlike altındadır. Kısaca hikayesi böyle olan filmde Leonarda DiCaprio, Matt Damon ve Jack Nicholson başrolleri paylaşmaktadır. Polisiye film olması ve mafya ilişkisi ile birlikte aksiyon anlamında beklentinizi fazlasıyla karşılayacak film, mutlaka izlenilmesi gereken filmler arasındadır.

kostebek-002.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson


V For Vandetta (2005) IMDb: 8.2

Film, İngiltere’ de geçmekte ve fikir ve düşünce özgürlüğüne vurgu yapmaktadır. Yüzünde maske olan ve siyah kıyafetler giyen bir adam kendisine V adını vermiştir. Hükümetler tarafından korku yoluyla sindirilmiş halklara korkmayın çağrısı yapar. Hükümet denen olgunun halk tarafından belirlendiğini ve baskı yolu ile düşüncelerin değiştirilemeyeceğini savunan filmde maskeli kahraman bu çağrısının ses getirebilmesi için ses getiren eylemler yapar ve şiddet kullanmaktan geri kalmaz.

Başrollerinde Hugo Weaving, Natalie Portman, Stephen Fry ve John Hurt’ un yer aldığı film, farklı konusu ile birlikte aksiyon sahneleriyle ön plana çıkmaktadır. Herkes tarafından en çok bilinen replik ise şöyledir. ʺBu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirler kurşun geçirmez.ʺ

v-for-vandetta-002.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Hugo Weaving, Natalie Portman, Rupert Graves


Kara Şövalye - The Dark Night (2008) IMDb: 9.0

Çizgi roman kahramanlarından olan Batman için yapılan en iyi film şüphesiz ki Kara Şövalye’ dir. Batman filmleri arasından sıyrılmayı başaran bu filmde kahramanımız, Gotham şehrinde suça karşı yaptığı mücadeleyi genişleterek tüm sokaklardaki suçluları temizleme işine girişiyor. Bu konuda Teğmen Jim Gordon ile birlikte Savcı Harvey Dent, Batman’ e yardım ediyor. Her şey istedikleri gibi giderken birden karşılarında suç dünyasının efsane ismi Joker çıkıyor. Muhteşem zeki ve iyi kurgular ortaya koyan bu suç efsanesi karşısında verilen mücadelenin anlatıldığı film görsel efektler ve aksiyon sahneleri ile izleyenleri oldukça mest etmektedir.

Başrollerinde Morgan Freeman, Christian Bale, Gary Oldman, Heath Ledger ve Michael Caine gibi isimlerin oynadığı film kurgu ve teknik bakımından da tam not almıştır ve kesinlikle izlenmesi gereken başyapıtlardan bir tanesidir.

kara-sovalye-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart


Kill Bill Serisi ( 2003-2004) IMDB: 8.1

Gelin(The Bride) lakaplı kiralık katil, evlenmeye karar verir. Tam düğünü esnasında kiliseye saldırı düzenlenir ve düğüne katılan herkes öldürülür. Gelin karnındaki bebeği ile ağır yaralanır. Bebek ölür fakat kadın hayata tutunmayı başarır. Tam 5 yıl boyunca komada yaşam mücadelesi veren ve sonunda kazanan kadının artık tek bir amacı vardır. Ona bu suikastı düzenleyen eski patronu Bill’ i bulmak ve öldürmek. Film bu senaryo ile başlar. Başrolünde Uma Thurman’ ın rol aldığı Tarantino yönetmenliğindeki film serisi 2 adet filmden oluşur. Her iki film de aşırı kanlı ve şiddet içeren sahneleriyle kimilerini rahatsız etse de Tarantino filmlerini bilen kişiler için bu durum oldukça normaldir. Bolca dövüş ve aksiyon sahnesi bulunan film müziğiyle de bir dönem neredeyse herkesin telefon melodisi olmayı başarmıştır.

kill-bill-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Uma Thurman, David Carradine, Daryl Hannah


Zor Ölüm Serisi (1988 – 2007) IMDb: 8.2

Bruce Willis denince ilk akla gelen filmlerden olan Zor Ölüm serisi, kült olmuş aksiyon filmleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Dedektif olan John McClane ve onun başından geçen olaylar filmlerin konusunu oluşturur. İlk filmi 1988 yılında yayınlanan seride beş adet filmi çekilmiştir. Son gelen bilgilere göre serinin altıncı filmi de çekilecektir. Serideki beşinci filmiyle beklentileri karşılayamamış olsa da altıncı film konusunda yine iddialı bir yapım ortaya konacağı söylentileri dolaşmaktadır. Devam filmi gelecek olsa da Zor Ölüm Serisi şimdiden aksiyon filmleri arasında adını sağlamlamış ve efsane olmuştur.

zor-olum-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Bruce Willis, Alan Rickman, Bonnie Bedelia


UNUTULMAZ AŞK FİLMLERİ

Unutulmaz filmler listemizin bu bölümünde en iyi aşk filmlerini sizlerin huzuruna sunuyoruz. İşte, akıllardan çıkmayan en güzel aşk filmleri ve aşk filmleri yabancı filmler listesi…

En Güzel Aşk Filmleri sayfasını ziyaret ederek, gelmiş geçmiş en iyi aşk filmlerinin olduğu aşk filmleri öneri listesine göz atabilirsiniz.


Titanik – Titanic (1997) IMDb: 7.7

James Cameron tarafından yönetilen Titanik, bir döneme adeta damgasını vurmuş bir filmdir. Leonardo DiCaprio ile tüm dünyanın tanışmasını sağlayan film olma özelliğini de taşır. Filmin konusu dönemin en büyük gemisi Titanic ile yola çıkan bir zengin kadın ve gemiye kaçak olarak giren fakir bir adamın arasındaki hikayeyi anlatmaktadır. Sevmediği bir adam ile evlendirilmek zorunda bırakılan kadının ressam olan genç adam ile kısa süreli de olsa yaşadıkları büyük aşk izleyenlerde büyük etki yaratmıştır. Batmaz denen devasa gemi bir buz dağı ile karşılaşmış ve gövdesinden aldığı darbe ile yaralanmıştır. Darbenin etkisiyle su almaya başlayan gemi henüz ilk seferinde okyanusun derin sularına gömülmüş ve ardında yarım bir aşk hikayesi bırakmıştır. Başrollerde Leonardo Dicaprio ve Kate Winslet' in yer aldığı efsane film, 200 milyon dolar bütçesiyle döneminin en büyük bütçeli filmi ve 2 milyar 185 milyon dolar hasılat elde ederek döneminin en fazla gişe yapan filmi oldu. Aynı zamanda 1 milyar dolar barajını aşan ilk film olan Titanik, geminin batışının 100. yılı neticesinde 3 boyutlu olarak tekrar yayınladı.

titanik-002.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane


Not Seni Seviyorum - Ps: I Love You (2007) IMDb: 7.1

Holly ve Gerry birbirini çok seven evli bir çifttir. Oldukça enerjik ve sempatik bir adam olan Gerry, amansız hastalığa yakalanır. Bu hastalık sürecinde eşini çok iyi tanıdığı için bir takım planlamalar yapar. Öldüğü zaman eşi Holly bunu atlatamayacak ve hayata küsecektir. Eşini çok iyi tanıyan Gerry' nin ölümünün ardından ilk sürprizi Holly' nin 30. yaş gününde gelen bir pasta ve band kaydı ile onu şaşırtır. Sürekli mektuplar gönderen Gerry buhranlı döneminden çıkmasını ve hayata tutunmasını sağlamanın yollarını çok iyi bilmektedir. Her mektubun sonunda aynı şekilde -Not: Seni Seviyorum- diye bitirmektedir. Holly eşinin arkada bıraktığı yöntemler ile tekrar hayata tutunmayı başarır. Gerard Butler ve Hilary Swank' ın başrollerini paylaştığı filmdeki bazı sahneler karşısında göz yaşlarınızı tutmanız gerçekten çok zor olacak.

seni-seviyorum-004.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Hilary Swank, Gerard Butler, Harry Connick Jr.


Not Defteri - The Notebook (2004) IMDb: 7.9

Film, kısa süreli olacağı düşünülen bir aşk hikayesini konu alıyor. Yaz tatili için Allie ve ailesi küçük bir sahil kasabasına gidiyor. Orada yaşayan Noah ile karnavalda karşılaşan Allie için işler değişiyor. Noah ise Allie' yi gördüğü andan itibaren sonsuz bir aşka kapılıyor. Tatil boyunca ikili muhteşem vakit geçiriyorlar ve aşklarını iyice pekiştiriyorlar fakat tatilin bitmesine yakın idrak ettikleri bir konu var ki o da Allie' nin ailesi çok zengin iken Noah fakir bir aileden geliyor ve bir değirmende işçi olarak çalışıyor. Bu olumsuz duruma ek olarak bir de İkinci Dünya Savaşı patlak veriyor. Orduya asker olarak alınan Noah ve Allie uzun bir süre birbirlerinden haber alamıyorlar. Savaş biter ve Noah askerden döner fakat Allie savaş boyunca gönüllü olarak çalıştığı hastenede tanıştığı doktor ile evlilik hazırlıkları yapmaktadır. Noah ve Allie' nin garip aşk hikayesini anlatan film, gerek müzikleri gerek kıyafetleri olsun oldukça başarılı bir filmdir.

not-defteri-film.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Gena Rowlands, James Garner, Rachel McAdams


Cesaretin Var Mı Aşka - Love Me If You Dare (2003) IMDb: 7.7

Bir tarafta annesi kanser hastası ve ölmek üzere olan bir adam ve diğer tarafta ülkeye göçmen olarak gelmiş ve bu hayatın zorluklarıyla mücadele etmeye çalışan bir kadın arasında başlayan farklı bir ilişki anlatılıyor. Julien ve Sophie bu sıkıntılar ile baş edebilmek için aralarında bir oyun oynamaya karar verirler. Bu oyun bir cesaret oyunudur. Verilen görevler de basit değildir. Sınava sadece sütyen takarak girmek ya da okulun en kabadayı çocuğuna tokat atmak gibi oldukça zorlayıcı görevler yer almaktadır. Bu zorlu görevler gün geçtikçe ikili arasındaki bağı kuvvetlendirir ve aşka dönüştürür fakat ortada bir sorun vardır. Bu oyun onların kavuşmalarına engel teşkil etmeye başlamıştır. Böyle bir konuyla yola çıkan Fransa yapımı film, dramatik ve romantik sahneleriyle oldukça duygusal anlar yaşamanızı sağlayacak.

cesaretin-var-mi-aska-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Guillaume Canet, Marion Cotillard, Thibault Verhaeghe


UNUTULMAZ KOMEDİ FİLMLERİ

Unutulmaz filmler listemizin bu bölümünde komedi filmlerini sizlerin huzuruna sunuyoruz. İşte, akıllardan çıkmayan kahkaha tufanına tutulacağınız unutulmaz komedi filmleri listesi…

Felekten Bir Gece - The Hangover (2009) IMDb: 7.7

Arkadaşlarının düğününden önce Las Vegas' ta bekarlığa veda partisi düzenleyen kafadarlar işin ucunu kaçırınca olanlar olur. Gece aşırı sarhoş olurlar ve sabah uyandıklarında kaldıkları evde tavuklar, kaplan ve 6 aylık bir bebek bulurlar. Geceye dair en ufak bir şey hatırlayamayan kafadarlar daha sonra düğünü olacak arkadaşlarının da olmadığını fark ederler. Evdeki ipuçlarını takip ederek geceye dair ne yaptıklarını çözmeye ve durumu normale döndürmeye çeviren arkadaşların yaşadıkları maceralar sizi fazlasıyla eğlendirecek. Bradley Cooper, Zach Galifianakis, Justin Bartha ve Ed Helms' in başrollerini paylaştığı film son yıllarda yapılan en başarılı komedi filmleri arasında ilk sıralarda geliyor.

hangover-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Zach Galifianakis, Bradley Cooper, Justin Bartha


Evde Tek Başına - Home Alone (1990) IMDB: 7.5

Kevin annesininin aşırı korumacı tavrından ve ağabeyinin tutumundan hiç memnun olmayan bir çocuktur. Hatta ailesini sevmediği de söylenebilir. Bir gün yine annesinden çatı katında yatma cezası alır. Kevin sabah kalktığında evde kimsenin olmadığını görür. Ailesi tatile giderken Kevin' i unutur. Kevin ilk başta evde yalnız kaldığı için korksa da aslında bu durumun arayıp da bulamadığı bir fırsat olduğunu anlar. Bundan sonra kafasına göre günleri istediği gibi geçiren Kevin, eve dadanan iki hırsız ile de yalnız mücadele etmek zorunda kalır. Film 90lı yıllarda çocuk olanların asla unutamayacağı bir filmdir. Başrolünde Macaulay Culkin' in yer aldığı film hala bile izlerken sizi güldürmeyi başaracaktır.

en-komik-filmler.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern


Şimdi Ya Da Asla - The Bucked List (2007) IMDb: 7.4

Fakir bir araba tamircisi olan Carter, maddi yetersizliklerden dolayı okulunu yarıda bırakmış ve bakmak zorunda olduğu kişiler için çalışma hayatına atılmıştır. 3 çocuk büyüten adamın maddi durumu hiçbir zaman rahat olmamıştır. Bir gün hastalanıp hastaneye kaldırıldığında aynı odaya bir başka hasta gelir. Bu adamın adı Edward' tır ve hastanenin sahibidir. Ayrıca milyonlarca dolar serveti vardır. Edward' a kanser teşhisi konulmuştur ve 6 ay ile 12 ay arası ömrü kaldığı söylenmiştir. İkilinin hastane odasında başlayan dostlukları yapmak isteyip de yapamadıkları şeyleri yapmaya karar vermeleriyle bir serüvene dönüşecektir. Başrollerde Morgan Freeman ve Jack Nickholson gibi usta isimlerin yer aldığı film sizi hem güldürecek hem de izlerken size çok şey kazandıracak.

simdiyada-asla.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Jack Nicholson, Morgan Freeman, Sean Hayes


Bay Evet - Yes (2008) IMDb: 6.8

Carl Allen, anti sosyal bir adamdır. Karısından da ayrılan adamın tek yaptığı aktivite işten çıkınca eve gidip film izlemektir. Arkadaşlarının davetlerine her zaman olumsuz cevaplar verir fakat bir gün bir arkadaşı onun psikolojisini düzelteceğine inandığı bir seminere götürmeye ikna eder. Gittikleri seminerde bundan sonra gelen tekliflere hep evet şeklinde yanıt vermesi tekin edilir. Seminerden çıkında hayır dediği tekliflerden sonra hep kötü şeyler olmaya başlayınca gelen tüm tekliflere evet diyen Carl'ın hayatı bir anda değişir. İnanılmaz sosyal bir adam olan ve şansı yaver giden Carl, güzel bir kız arkadaş bulur. Bir süre sonra her şeye evet demenin de zararlı olabileceğini görmeye başlayacaktır. Başrolünde Jim Carrey' nin harika performansıyla izleyeceğiniz film moraliniz bozuk olduğunda sizi hızlıca neşelendirecektir.

bay-evet-002.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Jim Carrey, Zooey Deschanel, Bradley Cooper


Truman Show (1998) IMDb: 8.1

Truman Burbak muhteşem güzellikte, masallardan çıkmış gibi bir adada yaşamaktadır. Orada doğmuş, okula gitmiş ve yine orada evlenmiştir fakat bu sıradan bir hayat değildir. Truman 30 yaşına geldiğinde bazı şeylerden şüphelenmeye başlar. Babası küçükken denize açılarak boğulmuş ve ölmüştür fakat bir gün babasını caddede yürürken görür. Daha sonra eşinin hareketlerinden ve fotoğraflarından yola çıkarak gerçeği anlar. Aslında Truman' ın hayatındaki herkes aslında oyuncudur ve Truman' ın her anı bir televizyon kanalında saniye saniye yayınlanmaktadır. Başrolde usta komedyen Jim Carrey' nin oynadığı film hem komedi hem de hem de trajedi içeriyor.

truman-show-005.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Jim Carrey, Ed Harris, Laura Linney


UNUTULMAZ ANİMASYON FİLMLERİ

Unutulmaz filmler listemizin bu bölümünde animasyon filmlerini sizlerin huzuruna sunuyoruz. İşte, akıllardan çıkmayan en iyi animasyon filmleri ve animasyon film önerileri listesi…

En Güzel Animasyon Filmleri sayfasını ziyaret ederek, gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmlerinin olduğu animasyon filmleri öneri listesine göz atabilirsiniz.


Ice Age - Buz Devri (2002) IMDb: 7.5

Buzul çağı, dünyaya hüküm sürmeye başlamıştır. Bu ıssız ve korkunç dünyada bir başlarına olan zavallı hayvanlar, bir şekilde hayatta kalmanın yollarını aramaktadırlar. Uzun tüylü, kendi halinde bir mamut; karizmatik ve dişli bir kaplan ve muzır bir rakun, nasıl olduysa bu kaos esnasında bir araya gelmişlerdir. Bu üç birbirinden farklı türe mensup hayvanın odağında ise tek bir mevzu vardır. Buldukları küçük bebeği, insanlara ulaştırıp o bebeğin hayatını kurtarmak...

buz-devri-003.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Denis Leary, John Leguizamo, Ray Romano


Spirited Away - Ruhların Kaçısı (2001) IMDb: 8.6

Hayao Miyazaki’nin 1999’da yönettiği animedir. Chihiro isimli küçük kız kasabasından başka bir kasabaya anne ve babası ile birlikte taşınır. Chihiro kasabadan ayrılacağı için üzülse de yol çıkarlar. Önce mola yerinde anne ve babası domuza dönüşür ve böylece macera başlıyor. Gittiği ruhlar aleminde Haku, Yubaba, Kamanji gibi bir çok ruhla tanışıyor. Bu macera Chihiro'ya hem birçok şey öğretiyor hem de onun büyümesine neden oluyor. Film, 2003 En İyi Animasyon Oscar Ödülü ve 2002 Uluslararası Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı'yı kazanmıştır.

ruhlarin-kacisi-002.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Daveigh Chase, Suzanne Pleshette, Miyu Irino


Wall - E (2008) IMDb: 8.4

Dünyayı geri dönüşümsüz atıklar nedeniyle çöple kaplanmıştır. Dünyayı yöneten şirket, insanları kısa süreliğine dev bir uzay gemisine yerleştirmeye ve bu sürede dünyanın Wall-E adı verilen robotlarca temizlenmesine karar verirler. Süprizler, aksiyon, kahkaha ve macerayla dolu animasyon, 6 dalda Oscar'a aday gösterildi ve En İyi Animasyon ödülünü kazanmıştır.

wall-e-002.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin


The Incredibles - İnanılmaz Aile (2004) IMDb: 8.0

Bu ailenin her üyesi özel yeteneklere ve olağanüstü güçlere sahip. 15 yıldan sonra emekliye ayrılarak kendisi gibi eski bir süper kahraman olan karısı ve 3 çocuğuyla birlikte sessiz, sakin bir yaşam sürmeye mecbur kalan Bob'a bir gün gizli görev için mesaj gelir.

İnanılmaz Aile, 2006 yılında animasyonlara verilen Annie Ödülleri'nde 10 dalda ödül aldı. Aynı zamanda En İyi Animasyon dalında da Oscar kazanmıştır.

inanilmaz-aile-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Craig T. Nelson, Samuel L. Jackson, Holly Hunter


Ratatouille - Ratatuy (2007) IMDb: 8.0

Şişman fare Remy, yemeğe olan düşkünlüğü nedeniyle tek bir hayale sahiptir: Aşçı olabilmek! Bu idealini gerçekleştirmek için Paris'in yolunu tutan sevimli fare kaza eseri kendisini şehrin en iyi restoranının kanalizasyonunda bulur. Restoranın yeni çöpçüsüyle ilginç bir anlaşma yapan Remy, tüm hünerlerini sergileyebileceği büyülü mutfağa ulaşmaştır. Ancak bu tek hayalini gerçekleştirmek, farelerden iğrenen bir insanlığın var olduğu bir dünyada pek kolay olmayacaktır.

ratatuy-002.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Brad Garrett, Lou Romano, Patton Oswalt

IMDB Puanı: 8,0


Finding Nemo - Kayıp Balık Nemo (2003) IMDb: 8.1

Dünyaya gelir gelmez annesini kaybeden Nemo, palyaço balığı Merlin'in oğludur. Okul yıllarında babasının korumacı tavrından sıkılan Nemo, yasak olduğu halde okyanusta yüzmeye kalkar ve dalgıçlar tarafından yakalanır.

Kendisini bir dişçinin ofisinde akvaryumda bulan Nemo'yu babası ve arkadaşı aramaya kalkar. Film, 2004'te En İyi Animasyon dalında Oscar kazanmıştır.

kayip-balik-nemo-002.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Albert Brooks, Ellen DeGeneres, Alexander Gould


Shrek (2001)

Shrek, oldukça korkutucu bir görünüme sahip, devasa, yeşil bir troldür. Yalnızlığın getirisiyle, hayatının geri kalanını beraber geçirebileceği, en az kendisi kadar çirkin bir yaratık bulmanın hevesindedir. Bir kahin, kehanetini açıklar. Şirek ile güzeller güzeli bir prenses olan Fiona arasında duygusal bir ilişki cereyan edecektir. Ancak Şirek ne kadar çirkinse Fiona bir o kadar güzeldir. Oldukça garip durumlar ve vaziyetler peyda olmak üzeredir.

shrek-001.jpg

Filmin Başrol Oyuncuları: Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz

IMDB Puanı: 7,9

UNUTULMAZ BİLİM KURGU FİLMLERİ

Unutulmaz filmler listemizin bu bölümünde en iyi bilim kurgu filmlerini sizlerin huzuruna sunuyoruz. İşte, akıllardan çıkmayan en iyi bilim kurgu filmleri ve bilim kurgu film önerileri listesi…

Gelmiş Geçmiş En İyi Bilim Kurgu Filmleri sayfasını ziyaret ederek, gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmlerinin olduğu animasyon filmleri öneri listesine göz atabilirsiniz.


Avengers: Infinity War - Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (2018) IMDb: 8.7

Marvel serisinin 2018 yılında gösterime giren ve herkesin merakla beklediği serinin son 2 filminden bir tanesidir.Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı - Bölüm 1’de kahramanlarımızdan Captain America ve Iron Man kavgalıdır. Kahramanlarımızın her biri de bu yüzden farklı yerlere dağılmıştı. Hepsinin derdi de dünyayı kurtarmaktadır ancak bu seferki düşman diğerleri gibi değildir. Bu düşman “Thanos”dur. Thanos’a karşı hiçbir kahramanımız tek başına savaş kazanamayacağı için birleşmeleri gerekmektedir.

Marvel Filmleri Sırası, İzleme Listesi & En İyi Marvel Filmleri içeriğine göz atarak Marvel Filmleri Hikaye sırasına göre hazırlanan listeye ulaşabilir ve serinin bütün filmleri hakkında spoiler almadan fikir sahibi olabilirsiniz.

Filmin Başrol Oyuncuları: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson


Yıldız Savaşları Serisi - Star Wars (1980 – 2017) IMDb: 8.8

Yıldız Savaşları denince bu filmleri hiç izlemeyenlerin dahi bir fikrinin olması ya da film ile ilgili terimlere aşina olması sanıyoruz bu film serisinin ne denli başarılı olduğunu bize daha iyi gösteriyor. Filmin yarattığı endüstrinin hacmi milyar dolarları buluyor. Lisanlı oyuncaklarından daha nice tasarımlarda bu filmlerdeki karakterleri görmek mümkün. Yıldız Savaşları filmleri üçleme şeklinde çekiliyor. İlk üç film öncül üçleme, sonraki üç film orjinal üçleme ve en son çekilen Güç Uyanıyor filmi ile başlayan yeni üçleme serinin en az iki filmle daha devam edeceğini gösteriyor.

Son film olan Güç uyanıyor 2015 yılında vizyona girdi ve neredeyse 8 yıllık aradan sonra fanatikleri tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Film ilk haftalarda rekor izleyici sayısına ulaşarak Amerika' da ilk sıraya yerleşti. Filmin görsel efektleri teknolojinin desteğiyle çok daha gerçekçi seviyelere taşınmış ve haliyle filmin seyir zevkini artırmayı başarmış durumda. Son film hakkında serinin kötü filmleri arasında yer aldığı da belirtiliyor. Havada kalan birçok konu olduğu ve bol bol efektlerin pompalandığı bir filmden öteye geçemediği gibi eleştiriler alsa da bir kesim hayran kitlesi tarafından serinin devam filmlerinde bu konulara açıklık getirileceği bekleniyor.

Filmin Başrol Oyuncuları: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher


Yüzüklerin Efendisi Serisi - The Lord of the Rings (2001-2003) IMDb: 8.8

Kendisine, pek çok gücü olan Tek Yüzük teslim edilen Frodo'nun Orta Dünya'dan geçerek Mordor topraklarına ulaşması ve yüzüğü, yapıldığı yer olan Hüküm Dağı'nın alevlerinde yok etmesi gerekmektedir. Tek Yüzük asırlarca kayıp olarak kalmıştır ve Karanlıklar Efendisi Sauron'un "zalimliğini, kötü niyetini ve tüm yaşama hükmetme arzusunu" içinde barındırmaktadır.Yolculuğu sırasında, Frodo'ya dokuz üyeden oluşan 'Yüzük Kardeşliği' eşlik etmektedir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Elijah Wood, Ian McKellen, Orlando Bloom


Avatar (2009) IMDb: 7.9

Sinema dünyasının rekorlarını elinde tutan film olarak tarihe geçen film olan Avatar, ünlü yönetmen James Cameron' un hem kariyerinde hem de beyaz perde tarihinde çığır açan filmi olarak gösteriliyor.

Filmin konusuna gelirsek, Pandora adlı bir uydu gezegende yaşayan mavi dev yaratıkların, değerli madenler barındırması sebebiyle insanoğlu tarafından işgal edilmesini anlatır. Belden aşağısı felçli olan eski subay Jake Sully, program için seçilir ve sinirsel bağlantı yoluyla bağlandığı dev cüsseli mavi yaratığın bedenini kontrol ederek aralarına katılır ve bilim insanları için onların yaşayışları hakkında bilgi toplamaya başlar. Bu sırada bir dişi avatar ile aralarında aşk başlar. Aşk ve görev arasında kalan Jake Sully mavi yaratıkların dünyasına girdikçe insanoğlunun bu süreçte haksız olduğunu anlar ve görevli olduğu şirkete karşı cephe alır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver


Önerilen İçerik: IMDB'ye Göre En İyi Filmler Listesi

NeOldu.com / Sinema

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
55
33
17
14
15
12
15
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 13
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Etiketler: ,
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.