Marvel Filmleri Sırası, İzleme Listesi & En İyi Marvel Filmleri

Marvel Filmleri Sırası, İzleme Listesi & En İyi Marvel Filmleri
11.06.201817:13

Marvel evreni içerisinde yer alan süper kahramanların filmleri hakkında en çok merak edilen “Marvel filmleri hangi sırayla izlenmeli?” ya da “Marvel filmleri hikayeye göre sıralaması” konularıdır. İşte, Marvel filmleri izleme sırası ve listesi…

Haber güncelleme tarihi 30.08.2020 17:48

Marvel Filmleri Hikaye Sırasına Göre İzleme Listesi

Marvel Sinematik Evrenini daha iyi anlayabilmeniz için Marvel filmlerini izleme sırasına göre listeledik. Aynı zamanda bilim kurgu filmleri listelerinde de başı çeken  bu unutulmaz filmleri mutlaka izlemelisiniz. İşte, ana hikayeyi anlamak için sırasıyla izlemeniz gereken Marvel filmleri...

1. Kaptan Amerika: ilk Yenilmez -  (2011) - IMDb: 6.9

marvel filmleri izleme sırası

Yapım yılı 2011 olmasına rağmen, Marvel Cinematic Universe içerisinde kronolojik sırada yer alan ilk filmdir. Marvel ve Sheild evrenin başlangıç noktası bu filmdir. Diğer Marvel filmleri ile hiçbir şekilde bağlantısı olmayan Kaptan Amerika’da Tesseract ile birlikte Infinity Gem hikayesine değiniliyor. Filmin sonunda yer alan sahne ise bütün kahramanların bir araya geldiği “Avengers”a direkt olarak kendisini bağlıyor. Kaptan Amerika İlk Yenilmez, bir nevi Marvel filmleri izleme sırasında liste başıdır.

Filmin Yönetmeni: Joe Johnston

Filmin Senaristi: Christopher Markus, Stephen McFeely

Filmin Oyuncuları: Chris Evans, Hugo Weaving, Samuel L. Jackson

Fragman


2. Demir Adam (2008) - IMDb: 7.9

marvel filmleri izleme sırası

Marvel Sineması’nın çıkış olarak ilk filmidir. Filmde başrol karakteri Tony Stark’a kötülere karşı geliştirdiği ve tam teknoloji ile donanan Iron Man zırhını yapması konu ediliyor. Zırhın gücünü hisseden ve onun kullanan Tony Stark bir nevi süper kahraman oluyor ve seri filmlerinden sonra Avengers’a katılıyor. Bu yüzden izleme sırasında 2. film olarak karşımıza çıkmaktadır.

Filmin Yönetmeni: Jon Favreau

Filmin Senaristi: Mark Fergus, Hawk Ostby

Filmin Oyuncuları: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Terrence Howard

Fragman


3. Demir Adam 2 (2010) - IMDb: 7.0

marvel filmleri izleme sırası

Iron Man’den 2 yıl sonra karşımıza gelen Tony Stark, kendisinin süper kahraman olduğunu herkese açıkladığı filmin devamı olarak karşımıza gelmektedir. Bu filmde ayrıntı gerektiren karakterlerden bir tanesi de Coulson’ın hikayesidir. Filmin son sahnesinde Iron Man’in şehrinden ayrılır ve yeni bir görev için New Mexico’ya gideceğini belirtidir. Peki, oradaki görevi ne olabilir dersiniz? İşte, bu film Marvel serisinde izlemeniz gereken 3. filmdir.

Filmin Yönetmeni: Jon Favreau

Filmin Senaristi: Justin Theroux

Filmin Oyuncuları: Robert Downey Jr., Mickey Rourke, Gwyneth Paltrow

Fragman


4. İnanılmaz Yeşil Dev (2008) - IMDb: 6.8

marvel filmleri izleme sırası

2008 yılı içerisinde Iron Man ile aynı anda sinema severlerin karşısına gelen HULK, Bruce Banner’in hikayesini anlatmaktadır. Marvel filmleri listesi olarak Iron Man 2’den sonra izlenmesi gerekmektedir. Özellikle filmin sonunda yer alan sahnede, bu durumun ortaya çıktığını anlayacaksınız. Bundan dolayı HULK, izlemeniz gereken 4. filmdir.

Filmin Yönetmeni: Louis Leterrier

Filmin Senaristi: Zak Penn

Filmin Oyuncuları: Edward Norton , Liv Tyler , Tim Roth

Fragman


5. Thor (2011) - IMDb: 7.0

marvel filmleri izleme sırası

İron Man 2’nin son sahnesinde Coulson’ın New Mexico’ya gideceğini gördük ve Thor filminin başında da bu sahneye değiniliyor. Hikayemizde burada başlıyor. Thor, bir nevi dünyada kendisine yer buluyor. Bu filmin sonunda Thor’un kötü kardeşi Loki, SHIELD’ı ve Dr. Selvig’i Tesseract için çalışmaya yönlendiriyor. Bu yönlendirmeler sonrasında ise olanlar oluyor. Gerisi Spoiler’e girer… Thor, Marvel filmleri sıralamasında 5. film olarak karşımıza çıkmaktadır.

Filmin Yönetmeni: Kenneth Branagh

Filmin Senaristi: Ashley Miller

Filmin Oyuncuları: Chris Hemsworth, Anthony Hopkins, Natalie Portman

Fragman


6. Yenilmezler (2012) - IMDb: 8.1

marvel filmleri izleme sırası

Marvel filmleri sıralamasında ilk bölümü nerede bitirmeliyiz diye sorarsanız, bunun cevabı kesinlikle “Avengers” olmalıdır. SHEILD’in lideri Nick Fury, Thor’un kardeşi Loki’nin düşmanlığına karşı şimdiye kadar yayınlanan Marvel Süper Kahramanları’nı bir araya toplar. Bu sayede dünyayı büyük bir felaketten kurtaracaktır. Bizim tabirimizle “Marvel Evreni’nde çarşı karışmaktadır.” Bu film, Marvel filmleri sıralamasında ilk bölümün sonu gibidir. Bu yüzden izlemini gereken sıralamada 6. filmdir.

Filmin Yönetmeni: Joss Whedon

Filmin Senaristi: Joss Whedon

Filmin Oyuncuları: Robert Downey Jr., Chris Evans, Scarlett Johansson

Fragman


7. Demir Adam 3 (2013) - IMDb: 7.2

marvel filmleri izleme sırası

Iron Man 3 filmi, Marvel filmleri evreninde hikaye olayından çok fazla bir etkiye sahip değildir. Yani ana hikayenin kendisine genel olarak hiçbir katkısı yer almaktadır. Ne SHEILD ve Tesseract ne de başka bir şey… Bir nevi Marvel filmleri sıralamasında ikinci bölümün başlamasına zemin hazırlamıştır. Bu filmin izlemeniz gereken 7. filmdir.

Filmin Yönetmeni: Shane Black

Filmin Senaristi: Drew Pearce

Filmin Oyuncuları: Robert Downey Jr., Guy Pearce, Gwyneth Paltrow

Fragman


8. Thor: Karanlık Dünya (2013) - IMDb: 7.0

marvel filmleri izleme sırası

İyi kötü kardeşlerden Thor ve Loki, ikinci filmde karşımıza bir kez daha çıkıyor. Thor: The Dark World, SHEILD ve Tesseract konularını dibine kadar işleyen film olarak yeni serinin ve ana hikayenin ikinci bölümünün temelini oluşturuyor. Thor: The Dark World, ilk film gibi sadece aksiyona odaklanmaktan ziyade hikayeye tam olarak katkı sağlayan bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. En iyi Marvel filmleri arasında oldukça iyi bir yerde olan Thor: The Dark World'ü, hikayeye bağlı kalmak için 8. sırada izleyebilirsiniz.

Filmin Yönetmeni: Alan Taylor

Filmin Senaristi: Christopher L. Yost

Filmin Oyuncuları: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston 

Fragman


9. Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014) - IMDb: 7.8

marvel filmleri izleme sırası

3 yılın ardından bir kez daha Captain Amerika ile karşılaşıyoruz. Bu sefer bayrağı taşıyan Steve, bana göre Marvel’in en etkileyici filmlerinden bir tanesi… Çok fazla spoiler vermek istemiyorum ancak bir kez daha SHEILD ve HYDRA karşılamasını en derinlere kadar yaşıyoruz. Kış askerinin akıbetine hiç değinmiyorum bile. Neyse, sayın okurlarımız, bu filmi Thor’un ardından izlenilmesi gereken 9. film olarak listeliyoruz.

Filmin Yönetmeni: Anthony Russo, Joe Russo

Filmin Senaristi: Christopher Markus, Stephen McFeely

Filmin Oyuncuları: Chris Evans, Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson

Fragman


10. Galaksinin Koruyucuları (2014) - IMDb: 8.1

marvel filmleri izleme sırası

Marvel ve Avengers evreni hikayesine hiçbir katkısı bulunmayan filmlerden bir tanesi de Guardians of the Galaxy’dir. Dünya ile çok bir bağı olmayan bu film tamamen uzayda geçmektedir. Infınıty Gem tarafından çıkarıldığın için ve ileride de Avengers ile Marvel evreni ana hikayeye katkısı olacağı için en sıralaması burası diye düşündük. Marvel filmleri hangi sırayla izlenmesidir konusunda 10 sırada kendisine yer bulmaktadır.

Filmin Yönetmeni: James Gunn

Filmin Senaristi: James Gunn, Nicole Perlman

Filmin Oyuncuları: Chris Pratt, Vin Diesel, Bradley Cooper

Fragman


11. Galaksinin Koruyucuları 2 (2017) - IMDb: 7.7

marvel filmleri izleme sırası

Marvel’ın Infinity War efsanesinden önce Star-Lord, Gamora, Drax, Rocket, Groot ve saz arkadaşları karşınıza son kez çıkıyor. İlk filmdeki gibi hikayeye tam olarak etki etmese de Infinty War öncesinde küçük bir yerden efsaneye tünüyor ve oldukça önemli bir görev alıyor. İlk film ile aralarında 3 yıl olmasına rağmen marvel filmlerinin hikayesi daha iyi anlaşılması için ilk filmden hemen sonra izlenmesi gerekiyor. Kısacası bu filmimiz sıralamada 11. sırada.

Filmin Yönetmeni: James Gunn

Filmin Senaristi: James Gunn, Dan Abnett

Filmin Oyuncuları: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista

Fragman


12. Yenilmezler: Ultron Çağı - (2015) IMDb: 7.4

marvel filmleri izleme sırası

Marvel evreninin daha iyi anlaşılmasında Marvel filmlerinin hikaye sırasının ne kadar önemli olduğunu hep vurguluyoruz. Avengers: Age Of Ultron'da bu filmlerden en önemlisi. Kendinden sonraki filmlerde de oldukça etkili olacak olan Sokovia olayları bu Avengers: Age of Ultron filminde yaşanmaktadır. Bu film sayesinde yeni süper kahramanlar ortaya çıkarken aynı zamanda SHEILD’in yeni yol haritası da belirlenmiş olacaktır. Şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki Sokovia Olayları, Marvel filmlerine yön verecek bir etkiye sahip olacaktır.  Avengers filmlerinden ikincisi olan bu film listemizde 12. sırada yer almaktadır.

Filmin Yönetmeni: Joss Whedon

Filmin Senaristi: Joss Whedon, Stan Lee

Filmin Oyuncuları: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo

Fragman


13. Karınca Adam (2015) - IMDb: 6.3

marvel filmleri izleme sırası

Avengers: Age Of Ultron filminden sonra izlemeniz gereken Ant-Man konusu bakımından Marvel evrenine çok fazla bir etkisi bulunmamaktadır. Filmin başında Stark ve SHEILD konularına birer cümle ile değinilse de tam olarak bir giriş yaşanmamaktadır. Bunları söyleyebiliriz ama Ultron filminden sonra kesinlikle izlenmesi gerekmektedir. Ayrıca filmin sonu, Civil War‘dan bir sahneyle bitiyor. Diğer türlü, ardından gelen filmleri anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden Marvel filmleri sırasında 13. film olarak karşımıza çıkmaktadır.

Filmin Yönetmeni: Peyton Reed

Filmin Senaristi: Edgar Wright, Joe Cornish

Filmin Oyuncuları: Paul Rudd, Michael Douglas, Corey Stoll

Fragman


14. Kaptan Amerika Kahramanların Savaşı (2016) - IMDb: 7.8

marvel filmleri izleme sırası

Kaptan Amerika filmleri her zaman benim listemde kesinlikle izlenmesi gereken filmlerin başında gelmektedir. Öyle ki, bu filmde yepyeni Marvel karakterleri bir araya geliyor. Abartma olarak görmeyin ama burada Marvel ve Avengers hikayesi oldukça farklı bir yola giriyor. Avengers Infinity War filminden önce interneti sarsan bir yapım. İlk defa bu kadar kahraman bir araya gelirken aynı zamanda yeni Avengers kahramanların Black Panther ve SpiderMan ilk defa bu filmde karşımıza çıkıyor. Dikkat edin Captain America: Ciwil War filminde çok fazla üzülebilirsiniz. Listemizde 14. sırada izlenilmesi gereken Marvel filmidir.

Filmin Yönetmeni: Anthony Russo, Joe Russo

Filmin Senaristi: Christopher Markus, Stephen McFeely

Filmin Oyuncuları: Chris Evans, Robert Downey Jr., Scarlett Johansson

Fragman


15. Kara Panter (2018) - IMDb: 7.4

marvel filmleri izleme sırası

T’Challa kral olmayı öğrenirken, bir yandan bizler gibi Marvel Cinematic Universe sakinlerinin de gerçek Wakanda ile tanışmasının önü açılıyor. Herkesin üçüncü dünya ülkesi sandığı Wakanda kapılarını açmak üzere. Açtıkları anda da içeriye girecekleri Infinity War’da göreceğiz… Bu filmimiz kesinlikle Captain America: Ciwil War filminden sonra gelmeli çünkü Black Panther'in Wakanda'yı dönmesi ile başlıyor. Bu yüzden sıralamada 15. filmimiz.

Filmin Yönetmeni: Ryan Coogler

Filmin Senaristi: Ryan Coogler, Joe Robert Cole

Filmin Oyuncuları: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o

Fragman


16. Örümcek Adam Eve Dönüş (2017) - IMDb: 7.5

marvel filmleri izleme sırası

Uzaydan, büyücülerden ve ölülerden sonra biraz daha dünya ile haşır neşir olmak isteyenler için Marvel, Spiderman’ı piyasaya sürdü. Captan America: Ciwil War’ın ardındna Yenilmezler ile yaşadığı maceranın büyüsüne kapılan genç Peter kendini kanıtlama isteğiyle dolup taşan bir genç olarak hayatına devam ediyor. Infinty War öncesinde Marvel filmleri sırası 16. filmdir ve kesinlikle izlemelisiniz.

Filmin Yönetmeni: Jon Watts

Filmin Senaristi: Jonathan Goldstein, John Francis Daley

Filmin Oyuncuları: Tom Holland, Michael Keaton, Robert Downey Jr.

Fragman


17. Doktor Strange (2016) - IMDb: 7.5

marvel filmleri izleme sırası

Marvel’ın yeni bir karakteri ile karşı karşıya kaldığımız Doctor Strange ilk olarak seriyle bağı olup olmadığını konusunda şüpheye düşebilirsiniz ancak bu şüpheye düştüğünüz için pişman olabilirsiniz. Bir elimiz uhrevi dünyada, bir elimiz teknolojiler diyarında, ortada ise bir büyücü… Doctor Strange filmi başları iç savaş filminin öncesinde geçerken, filmin sonu aylar sonrasında bitiyor. Çok uzun bir süreci anlatmaktadır. Avengers, yepyeni bir karakter kazanırken bu filmi de 17. sırada yer almaktadır.

Filmin Yönetmeni: Scott Derrickson

Filmin Senaristi: Jon Spaihts, Scott Derrickson

Filmin Oyuncuları: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams

Fragman


18. Thor: Ragnarok (2017) IMDb: 7.9

marvel filmleri izleme sırası

Thor’un yeni stiliyle karşımıza çıktığı bir Marvel film serisi… Valkyrie, Hulk ve Loki’den oluşan bir alternatif ekip oluşturarak Ragnarok’u önlemeye çalışırken, Infinity War öncesi mutlaka izlenmesi gerekiyor. Thor, buradan koşuya başlayacak ve Infinity War’a kadar devam edecek. Listemizde Marvel filmleri arasında 18. sırada yer almaktadır.

Filmin Yönetmeni: Taika Waititi

Filmin Senaristi: Eric Pearson, Craig Kyle

Filmin Oyuncuları: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Cate Blanchett

Fragman


19. Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (2018) - IMDb: 8.5

marvel filmleri izleme sırası

MCU'nun 20 filmlik dev serisinin sonunun başlangıcını temsil eden Avengers: Infinity War, artık geldi çattı. Marvel filmleri hikayeye göre izleme sırası listesinde 20. sırada yer alan Infinity War Part 1, en iyi marvel filmleri arasında gösteriliyor. Devam filmi ise Avengers: Endgame olarak 2019’da karşımı çıktı. Serinin final filmine aşağıda kendi bölümünde zaten değineceğiz. Bu filmde Güçlü ve kuvvetli Thanos'a karşı kahramanlarımızın verdiği savaşı en derin duygularla hissedebileceksiniz. Bazen sevinip bazen üzüleceğiniz bu film de, ince ayrıntıları kaçırmamanızı öneririz. Çünkü 2019 yılında çıkacak Captain Marvel ve Avengers: Endgame filmlerinden bir çok esintiyi bu filmde göreceksiniz.

Filmin Yönetmeni: Anthony Russo, Joe Russo

Filmin Senaristi: Christopher Markus, Stephen McFeely

Filmin Oyuncuları: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo

Fragman


20. Karınca Adam ve Eşek Arısı (2018) - IMDb: 7.1

marvel filmleri izleme sırası

Avengers Infinity War Part 1 filminden sonra 2018 yılında vizyona giren ve ilk filmi Ant Man ile herkesin beğenisini kazanan filmin ikincisi Ant Man and The Wasp, gerçekten beklentileri karşılayan bir film oldu. Infinity War filminin hemen ardından izleyicilerle buluşan başarılı filmde tempo hiç düşmüyor. Önceki Marvel filmlerine göre biraz daha komedisi yüksek olan Ant Man and The Wasp marvel filmleri hikaye sırasına göre Avengers Infinity War Part 1 filminden sonra izlenmeli. Listemizde 20. sırada yer almaktadır. Aynı zamanda Swap'ın da Avengers serisinin dördüncü yani son filmi Avengers Infinity 4 filminde Ant Man ile ikili olarak rol alacağını spoiler uğruna da olsa özellikle belirtmek isteriz.

Filmin Yönetmeni: Peyton Reed

Filmin Senaristi: Chris McKenna, Erik Sommers

Filmin Oyuncuları: Paul Rudd Evangeline Lilly, Michael Peña

Fragman


21. Kaptan Marvel (2019) - IMDb: 7.1

marvel filmleri izleme sırası

Marvel Sinema Evreni içerisinde en güçlü Avengers kahramanı olarak adlandırılan Captain Marvel, izleyicilerin en çok merak ettiği filmlerden bir tanesiydi. Marvel Süper Kahramanları içerisinde kozmik güçlere sahip olan Captain Marvel, 2019 yılının ilk aylarında vizyona girdi. Marvel filmleri izleme sırasında Captain Marvel’in yeri Avengers Infinity War’den sonrası…

Film genel olarak Captain Marvel’ın geçmişini ve Avengers kahramanlarını bir araya getiren Nick Fury’i ile tanışma sürecini ele alıyor. Müzikleri, çekimleri ve oyunculukları ile serinin en güzel filmlerinden bir tanesi olan Captain Marvel, seri içerisinde izlemeniz gereken 21. film olarak karşımıza çıkıyor. 

2019 yılının ileri ki günlerinde sinemaya çıkacak Avengers: Infinity War Endgame öncesinde Captain Marvel filmini kesinlikle izlemelisiniz.

Filmin Yönetmeni: Anna Boden, Ryan Fleck

Filmin Senaristi: Anna Boden  Ryan Fleck

Filmin Oyuncuları: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn

Fragman


22. Avengers: Endgame (2019) - IMDb: 8.9

marvel filmleri izleme sırası

THE END! SON! GÖZLER YAŞLI…

İşte Marvel fanları yani Avengers hayranlarının gelmesini hem dört gözle beklediği hem de aslında hiç gelmesini istemediği final filmi… İlk olarak 2008 yılında başlayan seri son olarak 2019 yılında Avengers Endgame ile son buldu. Avengers serisinin izleme listesinde de son film olan Endgame, tam olarak Avengers: Infinity War filminin hemen ardını anlatıyor. Spoiler yemek istemiyorsanız buradan sonrası sizler için riskli olabilir…

Infinity War filminin sonunda Thanos elini şıklatmış ve evrenin yüzde 50’si ile beraber filmde yer alan Doktor Strange, Gamora, Drax, Mantis, Örümcek Adam, Black Panther, Bucky Barnes, Groot, Scarlet Witch, Vision, Star Lord, Maria Hill, The Wasp ve Nick Fury gibi süper kahramanlar toz bulutu halinde yok olmuştur.

Hayatta kalanlar ise Captain Amerika, Thor, Hulk, Natasha, Iron Man ve Nebula'dır.

Filmin Yönetmeni: Anthony Russo, Joe Russo

Filmin Senaristi: Christopher Markus, Stephen

Filmin Oyuncuları: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo

Fragman


23. Örümcek Adam: Evden Uzakta (2019) IMDb: 7.9

marvel filmleri izleme sırası

Marvel Evreni, Avengers: Endgame filmi bitti derken yetkililerden bir sürpriz geldi ve Avengers: Endgame sonrasını anlatan Spider-Man Far From Home filmini vizyona soktu. Filmde, Avengers: Endgame'den hemen sonra yaşananlar ele alınıyor. Peter, Avengers ekibiyle birlikte büyük bir savaştan çıkmıştır. Yaşadığı acı olaylardan sonra kafayı dağıtmak ve süper kahramanlık serüvenine ara vermek için okulun düzenlediği Avrupa Gezisi'ne arkadaşlarıyla beraber katılır. Tabi, burada maceralar eksik olmaz. Ayrıca dipnot olarak belirtmek isteriz ki, filmin sonunda jenerik yazılarından sonraki son sahneyi kesinlikle izlemeyi unutmayın. O sahne ile beraber Marvel Evreni 4. Evre resmen başlamış oluyor.

Filmin Yönetmeni: Jon Watts

Filmin Senaristi: Chris McKenna, Erik Sommers

Filmin Oyuncuları: Tom Holland, Samuel L. Jackson, Jake Gyllenhaal

Fragman


Önerilen İçerik: Marvel Filmleri 4. Evre - Vizyona Girmesi Kesinleşen En Yeni Marvel Filmleri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
27354
6803
12306
3702
3704
3304
4604
1411
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 195
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.