Biyografi Filmleri - IMDb Puanına Göre En İyi Biyografi Filmleri

Biyografi Filmleri - IMDb Puanına Göre En İyi Biyografi Filmleri
11.09.201913:35

Gelmiş geçmiş en iyi biyografi filmlerini bir araya getirdik. Listemizde yer alan filmler, IMDb puanına göre izleyicilerden tam not almayı başarmış en iyi biyografi filmleridir. Her biri birbirinden ilginç en iyi gerçek hayat hikayeleri...

Haber güncelleme tarihi 14.10.2020 09:30

Biyografi Filmleri – IMDb Puanına Göre En İyi Biyografi Filmleri 

Her biri gerçek bir yaşam öyküsü... Bu listede tüm zamanların en iyi biyografi filmlerini spoiler içermeden bir araya getirdik. Listemizde yer alan en güzel biyografi filmlerini IMDb puanlarına göre sıralıyoruz.

Biyografi filmleri;

53. The Irishman (2019) IMDb: 8.2

en iyi biyografi filmleri

Netflix’in 2019 yılında izleyicisiyle buluşturduğu The Irishman, İkinci Dünya Savaşı sırasında organize suç örgütü lideriyle bir arada çalışmış, savaşta gazi olan döneminin en sert ve azılı isimlerinde mafya tetikçisi Frank Sheeran’ı dilinden izleyiciye anlatılmaktadır. Oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci gibi usta aktörlerin yer aldığı yapım Biyografi filmleri türünde son yıllarda mutlaka izlenmesi gerekenler arasında…

Tür: Biyografi, Suç, Dram

FRAGMAN


52. Green Book (2018) IMDb: 8.2

en iyi biyografi filmleri

Biyografi filmleri listesinde 2018 yılında vizyona giren ve en iyi senaryo ödülünü alan Green Book, İtalyan bir Amerikan mahallesinde yaşayan Tony Lip ile Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley’in macera ve dram dolu hikayesini anlatmaktadır. Ünlü müzisyenin organizasyon için gitmek istediği yerlerde siyahilere düşman olanların olduğunu bilmektedir. Bu yüzden bu bölgelerden uzak durmalı ve onun güvenli yerlerden götürecek bir şoföre ihtiyaç duymaktadır. Bunun için işinin en iyisi olan Tony Lip ile çalışır. İkili bu zorlu yolculuklarında farklılıklarını bir kenara bırakmak ve kendilerini geliştirmek zorundadır.

Tür: Biyografi, Dram

FRAGMAN


51. American Sniper (2014) IMDb: 7.3

Biyografi Filmleri

American Sniper ismiyle gösterime giren “Keskin Nişancı” filmi, başarılı yapımcı Clint Eastwood yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Dram ve aksiyon dolu sahnelere ev sahipliği yapan film, en iyi biyografi türü yapımlar arasında gösterilmektedir. Filmin konusu; son derece başarılı bir ABD askeri olan Chris Kyle’nin Irak’ta geçirdiği savaş dönemini konu etmektedir.  Bradley Cooper’ın başrolünde yer aldığı filmin oyuncu kadrosunda Luke Grimes, Sienna Miller, Jake McDorman ve Jason Hall rol almaktadır.

Tür: Dram, Aksiyon

FRAGMAN


50. First Man (2018) IMDb: 7.3

Biyografi Filmleri

“First Man” ismiyle gösterime giren “Ay’da İlk İnsan” filmi, başarılı yapımcı Damien Chazelle tarafından beyazperdeye aktarılmıştır. Filmin konusu; ABD’nin NASA astronotlarından Neil Armstrong’un aya gidiş görevini anlatmaktadır. Ay’a ilk ayak basan adam olarak bilinen Neil, NASA tarafından gerçekleştirilen yolculuğunun tüm detayları beyazperdeye aktarılmıştır.

Tür: Dram

FRAGMAN


49. Capote (2005) IMDb: 7.3

Biyografi Filmleri

Gerald Clarke’nin “ Capoteden” kitabından sinemaya uyarlanan film, Bennett Miller yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Filmin konusu; Truman Capote adındaki bir muhaberin yaşam öyküsü ve verdiği zorlu mücadeleler anlatılmaktadır. Philip Seymour Hoffman’ın en iyi erkek oyuncu Oscar ödülü kazandığı film, izleyicilerden de tam not almıştır.

Tür: Dram

FRAGMAN


48. Lincoln (2012) IMDb: 7.3

Biyografi Filmleri

Hem yönetmenliğini hem de yapımcılığını Steven Spielberg’in üstlendiği “Lincoln” filmi, 2013 yılının Şubat ayında Türk izleyicilerle buluşmuştur. Eski Amerika Birleşik Devletleri başkanı Abrahamn Lincoln’ün hayatını konu eden film, En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülüne layık görülmüştür. Filmde Daniel Day-Lewis “Lincoln” karakterini canlandırırken, Sally Field “Mary Lincoln” karakterine hayat vermektedir.

Tür: Dram

FRAGMAN


47. Snowden (2016) IMDb: 7.3

Biyografi Filmleri

Oliver Stone tarafından yazılan ve yönetilen “Snowden” filmi, 2016 yılının Eylül ayında izleyiciyle buluşmuştur. Filmin baş karakteri olan Edward Snowden, ABD hükümetinin güvenlik çatısı altında bireylerin kişisel bilgilerini, cep telefonlarını, maillerini ve hatta cep telefonlarına kadar dinleme ve izleme yaptığını öğrenecektir. Snowden’ın fark ettiği bu durum, 2013 yılının Haziran ayında tüm dünyaya duyurulmuştur. ABD’nin vatan haini ilan edilen Snowden, bazı kesimler tarafından da kahraman ilan edilmiştir.

Tür: Gerilim

FRAGMAN


46. Invictus (2009) IMDb: 7.3

Biyografi Filmleri

Clint Eastwood yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan “Invictus” filmi, gerçek bir hayat hikayesini sinemaya taşımaktadır. Güney Afrika topraklarında yaşamakta olan Nelson Mandela, ülkesindeki birlik ve beraberliği üst düzeye taşımak için futbol takım kaptanıyla anlaşma yapmaktadır. Ülkesinin yeni başına gelen Mandela, hem ayrımcılıkların hem de ekonomik zorluklarında farkındadır. Mandela ve Güney Afrika’nın gözünden izleyiciyi büyülemeyi başarmış “Invictus” filmi, 2 farklı dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

Tür: Dram

FRAGMAN


45. Sully (2016) IMDb: 7.4

Biyografi Filmleri

En Yüksek Görev” adlı otobiyografi kitabından uyarlanan Sully, En İyi Film Oscar’ı sahibi Clinton Eastwood yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. 2009 yılında arızalanan yolcu uçağını büyük bir başarıyla Hudson Nehri’ne indiren kahraman pilot Chesley Sullenberger’i konu etmektedir. 155 yolcunun hayatını kurtarmayı başarmış Chesley, her ne kadar halk ve medya tarafından taktir ediliyor olsa da firmanın taktirini kazanamayacaktır.

Tür: Dram

FRAGMAN


44. Frida (2002) IMDb: 7.4

Biyografi Filmleri

Melodram türünde işlenen sahneleriyle izleyiciyi ekrana kilitlemeyi başaran “Frida” filmi, 2002 yılının Ekim ayında gösterime girmiştir. Film, Meksikalı sürrealist olan ünlü ressam Frida Kahlo’nun hayat hikayesini konu etmektedir. Frida’nın sanat ve yaşam hikayelerinin işlendiği film, 6 farklı dalda Oscar’a aday gösterilmiş olsa da 2 dalda ödül kazanmayı başarmıştır.

Tür: Dram

FRAGMAN


43. Love & Mercy (2014) IMDb: 7.4

Biyografi Filmleri

Aşk ve Merhamet filmi, ünlü müzik grubu The Beach Boys’un kurucusu Brian Wilson’ın hayatını anlatmaktadır. Bill Pohlad yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan film, hem Wilson’ın sanatçılık kariyerini hem de hayatta verdiği zorlu mücadeleyi konu etmektedir. Psikolojik sorunlarla mücadele etmeye çalışan ünlü sanatçı, babasının yol açtığı travmalarla uzun süre kendini mahvedecektir.

Tür: Dram

FRAGMAN


42. Milk (2008) IMDb: 7.5

Biyografi Filmleri

Sinemaseverleri adeta cezbetmeyi başarmış “Milk” filmi, Gus Van Sant yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. 2009 yılının Mayıs ayında Türk izleyicisiyle buluşan film, Sean Penn’in akıllara durgunluk veren oyunculuğuyla heyecan dolu sahnelere ev sahipliği yapmaktadır. Milk filminin konusu; ABD’li eşcinsel Harvey Milk’in hayatını ve çevresinde gerçekleşen durumları konu etmektedir. İki farklı dalda Oscar ödülü kazanan “Milk”, 55 milyon dolar gişe hasılatı yapmıştır.

Tür: Dram, Romantik

FRAGMAN


41. Freedom Writers (2007) IMDb: 7.5

Biyografi Filmleri

Freedom Writers ismiyle gösterime giren “Özgürlük Yazarları” filmi, Richard LaGravenese yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Son derece kararlı ve idealist bir öğretmen olan Erin, farklı ırklardan oluşan öğrenci topluluklarına ders vermektedir. Oldukça zorlu bir yol olan bu meslek, Eric’in tepkiler almasına sebep olmaktadır. Öğrencilerine hoşgörü ve anlayışı aşılamaya çalışan Eric, zamanla her bir öğrencisinin hayat hikayesine şahitlik edecektir.

Tür: Dram, Komedi

FRAGMAN


40. The Aviator (2004) IMDb: 7.5

Biyografi Filmleri

The Aviator ismiyle gösterime giren “Göklerin Hakimi” filmi, Howard Hughes’in hayat hikayesini anlatmaktadır. Hughes henüz ergenlikten yeni çıkmış  genç ve cesaretli bir çocuktur. Babasının matkap ucu fabrikasından kalan serveti ile Birinci Dünya Savaşı’nda savaşmış uçaklar hakkında bir film çekmeye karar vermektedir. “Cehennem Melekleri” ismiyle çekeceği film, Hughes’ın şöhret kapılarını aralamasının yolu olacaktır.

Tür: Dram

FRAGMAN


39. The Blind Side (2009) IMDb: 7.6

Biyografi Filmleri

“The Blind Side” ismiyle gösterime giren “Kör Nokta” filmi, John Lee Hancock yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Michael Lewis’in “The Blind Side: Evolution of Game” adlı kitabından sinemaya uyarlanan film, korkunç bir aile düzeni içersinde büyümüş afro-Amerikalı bir çocuğun hayat hikayesini konu etmektedir. Son derece fakir ve acılarla dolu hayata sahip olan Michael Oher, gireceği bir futbol takımıyla hayatını değiştirecektir.

Tür: Dram

FRAGMAN


38. 127 Hours (2010) IMDb: 7.6

Biyografi Filmleri

Danny Boyle’nin yönetmen koltuğunda yer aldığı “127 Hours” filmi, 2011 yılının Şubat ayında türk izleyicisiyle buluşmuştur. Gerçek hayat hikayesinden alıntı yapılarak sinemaya aktarılan filmin başrollerinde Aron Ralston, James Franco, Kate Mara, Amber Tamblyn ve Clemence Poesy rol almaktadır. Filmin konusu; Aron Ralston isimli dağcının başından geçen kazayı konu etmektedir.

Tür: Dram, Gerilim

FRAGMAN


37. Kaldırım Serçesi (2007) IMDb: 7.6

Biyografi Filmleri

“La Mome” ismiyle vizyona giren “Kaldırım Serçesi” filmi, Olivier Dahan yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Ünlü sanatçı Edith Piaf’ın hayatını konu eden film, izleyiciyi kendine hayran bırakmayı başarmıştır. Başrolünü Marion Cotillard’ın canlandırdığı film, En İyi Kadın Oyuncu Oscar Ödülü kazanmıştır.

Tür: Dram, Romantik

FRAGMAN


36. Moneyball (2011) IMDb: 7.6

Biyografi Filmleri

2011 yılında vizyona giren “Moneyball” filmi, dönemin en sevilen biyografi ve spor filmleri arasında yer almaktadır. Yazar Michael Lewis’in 2003 yılında kaleme aldığı “Kazanma Sanatı” romanından beyazperdeye aktarılan filmin başrolünde Brad Pitt, Jonah Hill ve Chris Pratt oynamaktadır. Filmde Billy Beane karakterine hayat veren Brad Pit, “Oakland A” beysbol takım kaptanı olarak bilinmektedir. Oldukça sınırlı bütçeye sahip takım, zengin kulüplere dahi kafa tutmaktadır. Yoktan bir takımı var eden Billy, beysbol sanatının inancıyla çabalamaya devam edecektir…

Tür: Dram

FRAGMAN


35. Chaplin (1992) IMDb: 7.6

Biyografi Filmleri

Chaplin filmi, sessiz filmleriyle izleyicileri kendine hayran bırakan Charlie Chaplin’in hayat hikayesini konu etmektedir. Dram ve komedi dolu sahnelere ev sahipliği yapan filmin yönetmen koltuğunda Richard Attenborough yer almaktadır.

Tür: Komedi

FRAGMAN


34. The Hurricane (1999) IMDb: 7.6

Biyografi Filmleri

The Hurricane ismiyle gösterime giren “Onaltıncı Round” filmi, Norman Jewison yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Başrolünde Denzel Washington’un rol adlığı film, efsanevi boksör Robin Carter’ın hayatını konu etmektedir. Orta sıklet dalında adını altın harflerle yazdıran ünlü boksör, bir gün New Jersey’de bulunan bir barda arkadaşıyla muhbeet esnasında meydana gelen 3 cinayetin en büyük şüphelisi olacaktır.

Tür: Dram

FRAGMAN


33. Control (2007) IMDb: 7.7

Biyografi Filmleri

Joy Dvision gurubunun ünlü vokalisti Lan Curtis’in hayatını konu eden “Control” filmi, Anton Corbijn yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Daha 23 yaşındayken intihar ederek hayatına son veren ünlü vokalist, tüm müzik dünyasını nasıl kasıp kavurduğu ve büyük hüzne boğduğu en ince ayrıntılarına kadar anlatılmaktadır. Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterilen yapım, izleyiciler tarafından büyük beğeni toplamıştır.

Tür: Dram

FRAGMAN


32. The Last Emperor (1987) IMDb: 7.7

Biyografi Filmleri

“The Last Emperor” ismiyle vizyona giren “Son İmparator” filmi, Bernardo Bertolucci yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. 1988 yılının Nisan ayında Türk izleyicileriyle buluşan yapım, Oscar ödülüne layık görülmüştür. Filmin konusu; Çin hanedanı Qing’in son hakanı olan Puyi’nin yaşam öyküsünü anlatmaktadır. Filmin en dikkat çeken tarafı, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından Yasak Şehir’de çekimine izin verilmiş ilk yapım olmasıdır.

Tür: Dram

FRAGMAN


31. Malcolm X (1992) IMDb: 7.7

Biyografi Filmleri

Ünlü insan hakları savunucusu Malcolm X’in hayatını konu eden film, 1992 yılının Kasım ayında beyazperdeye aktarılmıştır. Yönetmenliğini Spike Lee’nin üstlendiği yapım, biyografi türünde işlenen dini temaları konu etmektedir. Siyahi bir genç olarak dünyaya gelen Malcolm X, zorla hırsızlığa teşvik edilecektir. İlerleyen süre zarfından cezaevine giren genç adam, artık farklı bir yapıya girişecektir. Onu zorlayan güçlere karşı başkaldıran Malcolm X, mükemmel duruşu ve mücadeleci ruhuyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Tür: Dram

FRAGMAN


30. The Theory of Everything (2014) IMDb: 7.7

Biyografi Filmleri

“The Theory of Everything” ismiyle gösterime giren “Her Şeyin Teorisi” filmi, ünlü film yapımcısı James Marsh yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Başrollerini Eddie Redmayne, Felicity Jones, Emily Watson ve David Thewlis’in paylaştığı yapım, Oscar ödülüne layık görülmüştür. Filmin konusu; farklı teorileri ve iddiaları ile tüm dünyayı kasıp kavuran ünlü fizikçi Stephen Hawking’in hayatını anlatmaktadır.

Tür: Dram

FRAGMAN


29. The Social Network (2010) IMDb: 7.7

Biyografi Filmleri

“The Social Network” ismiyle gösterime giren “Sosyal Ağ” filmi, David Fincher yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Film, dünyanın en çok kullanılan ve her kes tarafından neredeyse bilinen Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayatını konu etmektedir. Hardvard Üniversitesi’nin sistemine sinirlenen Zuckerberg, kız arkadaşı tarafından terk edilmiş bir erkektir. Okuldaki tüm kızların fotoğraflarını ele geçirmek isteyen ünlü girişimci, okulun veritabanını alt üst edecektir. Yaptığı uygulama ile okuldaki kızların hangisinin daha güzel olduğunu anlayabilen sistem, Facemash ismiyle adlandırılacaktır. Başarıya adım adım giden ünlü girişimci Mark Zuckerberg’i hiç böyle görmemiştiniz.

Tür: Dram

FRAGMAN


28. Ray (2004) IMDb: 7.7

Biyografi Filmleri

Kendi hayalleri peşinde koşan küçük Ray, başına gelen korkunç bir olay sonrasında kör olacaktır. Umutsuzluğa kapılmak yerine daha emin adımlarla yeni hayaller kurmaya devam eden Ray, , dünyanın en ünlü müzisyenlerinden bir tanesi olacaktır. Ray Charles’in zorlu hayat hikayesini konu eden “Ray” filmi, ünlü yapımcı Taylor Hackford yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır.

Tür: Dram, Müzikal

FRAGMAN


27. Donnie Brasco (1997) IMDb: 7.7

Biyografi Filmleri

Başrollerini Al Pacino ve Johnny Depp’in paylaştığı “Donnie Brasco” filmi, Mike Newell yönetmenliğinde beyazperdeye taşınmıştır. 1997 yılının Ağustos ayında izleyiciyle buluşan film, En İyi Uyarlama Senaryo Oscar Ödülü’ne layık görülmüştür. Filmin konusu; FBI ajanı olarak görev yapan Joe’nin, altı yılı aşkın süredir yaptığı mücevher hırsızlığı görevini meslek haline getirmesidir. Giderek sektörde kendini ilerletmeye başlayan bu adam, zamanla yer altı dünyasının sayılı isimleri arasında yerini alacaktır. Köstebek filmi gerçek bir hayat hikayesinden sinemaya aktarılmıştır.

Tür: Aksiyon, Gerilim

FRAGMAN


26. Diarios de Motocicleta (2004) IMDb: 7.8

Biyografi Filmleri

Diarios de Motocicleta ismiyle gösterime giren “Motosiklet Günlüğü” filmi, Walter Salles yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Filmin konusu; Che Guevara ve arkadaşı Alberto Granado’nun 1950’li yıllarda gerçekleştirdiği Güney Amerika gezisini konu etmektedir.

Tür: Dram, Macera

FRAGMAN


25. Hidden Figures (2016) IMDb: 7.8

Biyografi Filmleri

Hidden Figures ismiyle gösterime giren “Gizli Sayılar” filmi, Theodore Melfi yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Margot Lee Shentterly’in öyküsünü anlatan filmin başrollerinde Taraji P. Henson, Janelle Monae, Kevin Costner, Jim Parsons ve Octavia Spencer rol almaktadır. NASA’da büyük işlere imza atan 3 siyahi kadın, büyük bir NASA operasyonuna dahil edileceklerdir. Dünya yörüngesinden ayrılan Ameikalı astronot John Glenn komutlarına yardım eden 3 siyahi kadın, tüm dünyayı heyecana boğmayı başarmıştır.

Tür: Dram

FRAGMAN


24. October Sky (1999) IMDb: 7.8

Biyografi Filmleri

Gerçek bir hayat hikayesini sinemaya aktaran Joe Johnston, “October Sky” ismiyle gösterime sunduğu “Ekim Düşü” filmiyle büyük beğeni toplamıştır. Dram ve komedi dolu sahnelere ev sahipliği yapan film, erkek çocukların madenci olarak çalıştığı bir kasabada kendi kabuğundan sıyrılarak hayalleri peşinde koşmak isteyen bir gencin hayatı konu edilmektedir.

Tür: Dram, Komedi

FRAGMAN


23. Walk the Line (2005) IMDb: 7.8

Biyografi Filmleri

Walk the Line ismiyle vizyona giren “Sınırları Aşmak” filmi, Oscar ve Altın Küre ödüllerine layık görülmüş gerçek bir hikaye filmidir. James Mangold yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan film, dram ve aşk dolu sahneleriyle izleyicileri büyülemeyi başarmaktadır. Film, Johnny Cash’in hayat hikayesini konu almaktadır.

Tür: Dram, Romantik

FRAGMAN


22. My Left Foot (1989) IMDb: 7.9

Biyografi Filmleri

Dünyaca ünlü İrlandalı yazar Christy Brown’un hayatını anlatan “Sol Ayağım” filmi, ünlü yapımcı Jim Sheridan tarafından beyazperdeye aktarılmıştır. 1990 yılının Haziran ayında Türk izleyicilerle buluşan film, dram dolu sahneleriyle görenleri kendine hayran bırakmayı başarmıştır. Doğuştan beyin felçli olarak dünyaya gelen İrlandalı yazar Christy, tüm yaşadığı zorlukları ve başarı hikayesini bu filmde anlatmaktadır. Film Daniel Day-Lewis’in canlandırdığı Christy Brown karakteriyle En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülü kazanmıştır.

Tür: Dram

FRAGMAN


21. Bohemian Rhapsody (2018) IMDb: 8.0

Biyografi Filmleri

Queen grubunun ünlü ismi Freddie Mercury’nin hayatını konu alan film, Bryan Singer yönetmenliğinde beyazperdeye taşınmıştır. 2018 yılının Ekim ayında gösterime giren filmin başrollerinde Rami Malek, Brian May, Ben Hardy ve Gwilym Lee rol almaktadır. Adeta dünyayı şarkılarıyla kasıp kavuran Mercury’yi anma niteliği taşıyan film, ünlü solistin ikonik şarkılarını ve hayat hikayesini izleyicilere aktarmaktadır.

Tür: Dram, Müzik

FRAGMAN


20. Enigma (2014) IMDb: 8.0

Biyografi Filmleri

The Imitation Game ismiyle vizyona giren “Enigma” filmi, Morten Tyldum yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. İkinci Dünya Savaşı dönemini yansıtan yapım, İngiliz istihbaratının tüm cabalarına rağmen Enigma şifresini bulmaya çalışması anlatılmaktadır. Nazi Almanyası’nın çok özel olarka hazırladığı Enigma, gizli bir şifrelemeye sahiptir. İngiliz hükumeti ülkenin en iyi hacker, kripto ve şifre çözücü beyinlerini bir araya toplayacaktır. Şifre çözücüler arasında en dikkat çeken isimi ise genç profesör Alan Turing ve ekibi olacaktır.

Tür: Dram

FRAGMAN


19. Lion (2016) IMDb: 8.0

Biyografi Filmleri

Abisinin dönmesini bekleyen küçük bir Hintli kız çocuğu, o gelene kadar tren vagonunda uzanmaktadır. Ansızın uyuyakalan küçük kız, trenin hareket ettiğini ve bulunduğu yerden giderek uzaklaştığını fark edecektir. Calcutta’ya kadar giden küçük kız artık hem evsiz hem de ailesizdir. Avustralyalı bir aile tarafından evlat edilen kız, ailesini bulmak için elinden geleni yapacaktır.

Tür: Dram

FRAGMAN


18. Cinderella Man (2005) IMDb: 8.0

Biyografi Filmleri

Cinderella Man ismiyle vizyona giren “Külkedisi Adam” filmi, ünlü yapımcı Ron Howard yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Filmin konusu; dünyaca Cinderella Man lakabıyla tanınan ünlü boksör James J. Braddock’un hayatını anlatmaktadır. Braddock’un yaşam öyküsüne dayanan film, ailenin Amerika’da meydana gelen büyük ekonomik kriz dönemi yaşadığı zorlu hayat mücadelesini bir kez daha ekrana taşımaktadır.

Tür: Dram, Aksiyon

FRAGMAN


17. The King’s Speech (2010) IMDb: 8.0

Biyografi Filmleri

“The King’s Speech” ismiyle gösterime giren “Zoraki Kral” filmi, tarihi kurgu türünde yazılmış Tom Hooper yönetmenliğine sahiptir. En İyi Film Oscar Ödülü başta olmak üzere 4 farklı dalda Oscar kazanan The King’s Speech filmi, başarılı oyuncu kadrosuyla izleyenleri bir kez daha büyülemeyi başarmıştır. Filmin konusu; İngiliz Kraliyet ailesi mensuplarından VI. George’un kekemeliği yenmesi ve dönemin aile olaylarını anlatmaktadır.

Tür: Dram

FRAGMAN


16. Gandhi (1982) IMDb: 8.0

Biyografi Filmleri

Gandhi filmi, insan hakları savunucusu ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin ruhani lideri Mahatma Gandhi’nin hayatını anlatmaktadır. Richard Attenborough yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan film, Oscar ödülüne layık görülmüştür. Başarılı filmin oyuncu kadrosunda Ben Kingsley, Candice Bergen, Martin Sheen, Roshan Seth ve John Gielgud rol almaktadır.

Tür: Dram

FRAGMAN


15. Dallas Buyers Club (2013) IMDb: 8.0

Biyografi Filmleri

Dallas Buyers Club ismiyle vizyona giren “Sınırsızlar Kulübü” filmi, Jean-Marc Vallee yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Biyografi türünde çekilen filmin başrollerinde Matthew McConaughey, Jared Leto, Jennifer Garner, Steve Zahn ve Craig Borten rol almaktadır. Oscar ödüllü filmin konusu; HIV hastalığının taşıyıcısı ve uyuşturucu bağımlısı Ron Woodroof’un gerçek hayat hikayesini anlatmaktadır.

Tür: Dram

FRAGMAN


14. Persepolis (2007) IMDb: 8.0

Biyografi Filmleri

Marjane Satrapi’nin “Persepolis “ adlı çizgi romanından sinemaya uyarlanan film, 2007 yılının Ekim ayında Türk izleyicileriyle buluşmuştur. Animasyon türünde çekilen yapım, en iyi biyografi filmleri arasında gösterilmektedir. Filmin konusu; genç bir kız çocuğunun gözünde 1970’lerin İran yönetimini anlatmaktadır. Ekonomik ve toplumsal açıdan zedelenmeleri, kalkınmaları ve düşüşleri konu eden filmde İran halkı demokratik bir yönetime sahip olacağının hayalini kurarken büyük bir şok yaşayacaktır.

Tür: Dram

FRAGMAN


13. Le Scaphandre et le Papillon (2007) IMDb: 8.0

Biyografi Filmleri

Le Scaphandre et le Papillon ismiyle gösterime giren “Kelebek ve Dalgıç” filmi, ünlü yaoımcı Julian Schnabel yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Film, dünyaca ünlü Elle dergisinin editörü Jean Dominique Bauby’in gerçek hayat hikayesini konu etmektedir. Hayatını zihninde yaşamaya mahkum olan ünlü editör, geçirdiği bir beyin kanaması sonucunda tüm bedenini felce mahkum edecektir.

Tür: Dram

FRAGMAN


12. The Pursuit of Happyness (2006) IMDb: 8.0

Biyografi Filmleri

“The Pursuit of Happyness” ismiyle vizyona giren “Umudunu Kaybetme” filmi, Gabriele Muccino yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Will Smith’in canlandırdığı Chris Gardner, hayatını düzene sokmaya çalışan bir babadır. Ekonomik açıdan son derece sıkıntılı günler yaşamakta olan aile fertleri arasından Christopher’ın annesi evi terk edecektir. Hayatına bekar bir baba olarak devam eden Chris, tüm cesaretini toplayarak borsa işlerine girişecektir.

Tür: Dram

FRAGMAN


11. Into the Wild (2007) IMDb: 8.1

Biyografi Filmleri

Jon Krakauer’in 1996 yılında yayımlanan “Into the Wild” adlı kitabından sinemaya uyarlanan film, Sean Penn yönetmenliğinde beyazperdeye taşınmıştır. En iyi biyografi türünde yapımlar arasında gösterilen Into the Wild, Christopher McCandless ismindeki bir gencin macera dolu hayatını konu etmektedir.

Tür: Dram, Macera

FRAGMAN


10. 12 Years a Slave (2013) IMDb: 8.1

Biyografi Filmleri

Tarihsel epik filmlerinin en güzel örnekleri arasında yer alan “12 Yıllık Esaret”, başarılı yönetmen Steve McQueen’in katkılarıyla 2013 yılında beyazperdeye aktarılmıştır. Vizyona girdiği tarih “En İyi Film Oscar” ödülüne layık görülen yapım, 1841 yılında Wahington DC’de kaçırılmış ve köle olarak pazarlanmış Solomon Northup’un 12 yıllık esaretini anlatmaktadır. Filmin başrollerinde Chiwetel Ejiofor (Solomon Northup), Michael Fassbender (Edwin), Brad Pitt (Samuel Bass), Lupita Nyong’o (Patsey) ve Benedict Cumberbatch (Ford) yer almaktadır.

Tür: Dram

FRAGMAN


9. The Elephant Man (1980) IMDb: 8.1

Biyografi Filmleri

“The Elephant Man” ismiyle gösterime giren “Fil Adam” filmi, David Lynch yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır.  Başrollerini John Hurt ve Anne Bancroft gibi isimlerin paylaştığı yapım, dram temalı sahneleriyle izleyiciyi kendine bağlamayı başarmaktadır. Filmin konusu doktor Frederick’in 1880’li yıllarda gittiği bir sirkte gördüğü adamı konu etmektedir. Son derece tuhaf görünüme sahip bu adamın adı Merrick’tir. Onun hastaneye yatırılması gerektiğini söyleyen doktor. Sonunda ikna etmeyi başaracaktır.

Tür: Dram

FRAGMAN


8. Catch Me If You Can (2002) IMDb: 8.1

Biyografi Filmleri

Steven Spielberg yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan “Sıkıysa Yakala” filmi, 2003 yılının Ocak ayında türk izleyiciyle buluşmuştur. Başrollerini Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Amy Adams, Christopher Walken ve Martin Sheen gibi ünlü isimler paylaşmaktadır. Filmin konusu; Frank Abagnale Jr.’ın hayatını anlatmaktadır. Film, komedi ve dram temalı sahneleriyle izleyicilerden tam not almayı başarmıştır.

Tür: Dram

FRAGMAN


7. Akıl Oyunları (2001) IMDb: 8.2

Biyografi Filmleri

Ron Howard yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan “A Beautiful Mind” filmi, 2002 yılının Mart ayında “Akıl Oyunları” ismiyle Türk izleticiyle buluşmuştur. 4 farklı dalda Oscar Ödül’ü kazanan film, Nobel ödüllü Amerikalı matematikçi John Nash’in hayat hikayesini anlatmaktadır.

Tür: Dram

FRAGMAN


6. Çöküş (2004) IMDb: 8.2

Biyografi Filmleri

Der Untergang ismiyle vizyona giren “Çöküş” filmi, ünlü yapımcı Oliver Hirscbiegel yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Biyografi türünde en iyi Alman filmleri arasında yer alan Çöküş, 1945 yılındaki Nazi Almanya’sında yaşamakta olan Adolf Hitler’in son günlerini ve Berlin kentinde ki çöküşlerini konu etmektedir. İzleyenleri o dönemlere götürmeyi başaran Çöküş filmi, Alman tarihçi Joachim Fest’in “Inside Hitler’s Bunker” adlı kitabından sinemaya uyarlanmıştır.

Tür: Dram

FRAGMAN


5. The Wolf of Wall Street (2013) IMDb: 8.2

Biyografi Filmleri

“The Wolf of Wall Street” ismiyle vizyona giren “Para Avcısı” filmi, ünlü yapımcı Martin Scorsese yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Jordan Belfort’un “Para Avcısı” isimli otobiyografik romanından sinemaya uyarlanan film, bir borsacının hayatını konu etmektedir. Başrollerini Leonardo DiCaprio ve Margot Robbie’nin paylaştığı “The Wolf of Wall Street” filmi, 5 farklı dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

Tür: Dram, Komedi

FRAGMAN


4. Raging Bull (1980) IMDb: 8.2

Biyografi Filmleri

Raging Bull, 1980 yılının Kasım ayında izleyiciyle buluşmuştur. Martin Scorsese yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan film, en iyi biyografi yapımları arasında gösterilmektedir. “Kızgın Boğa” filminin konusu; boksör Jake LaMotta’nın başından geçen olaylar zincirini anlatmaktadır. Ünlü boksörün hayat hikayesini konu eden film, Raging Bull: My Story’den sinemaya uyarlanmıştır. Toplam 8 dalda Oscar’a aday olan Raging Bull, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Film Kurgusu alanlarında ödül kazanmıştır.

Tür: Dram

FRAGMAN


3. Amadeus (1984) IMDb: 8.3

Biyografi Filmleri

Biyografi türünün en güzel örnekleri arasında yer alan “Amadeus”, Milos Forman yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Film, Amadeus oyununa dayanmaktadır. 18. Yüzyılda Viyana’da yaşamakta olan ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart ve Antonio Salieri’nin başından geçen olaylar zincirinin sinemaya aktarmıştır. İzleyicilerden tam not almayı başarmış Amadeus filmi, 8 farklı doalda Oscar Ödülü kazanmıştır.

Tür: Dram, Komedi

FRAGMAN


2. Goodfellas (1990) IMDb: 8.7

Biyografi Filmleri

Martin Scorsese yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan “Goodfellas”, 1990 yılının Aralık ayında izleyiciyle buluşmuştur. Nicholas Pileggi’nini “Wiseguy” adlı kitabından sinemaya uyarlanan film, Henry Hill ismindeki genç bir gangsterin hayat hikayesini anlatmaktadır. Hayatı suçla dolu bu adam, birbirinden farklı sahnelere ev sahipliği yapacaktır.

Tür: Dram

FRAGMAN


1. Schindler’s List (1993) IMDb: 8.9

Biyografi Filmleri

İzleyiciler tarafından en yüksek puanı alan “Schindler’s List” filmi, biyografi türünde yapılmış en başarılı yapımlar arasında gösterilmektedir. Steven Spielberg yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan film, 12 dalda Oscar’a aday gösterilmiş olup 7 farklı dalda Oscar ödülü kazanmıştır. Filmin konusu; Alman işadamı Oskar Schindler’in İkinci Dünya Savaşı döneminde kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırarak onların hayatını kurtarması anlatılmaktadır.

Tür: Dram

FRAGMAN

Önerilen İçerik; En İyi Hapishane Filmleri

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
1
8
4
6
4
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.