• DOLAR5,8053-0.25
  • EURO6,61350.31
  • ALTIN264,2480.91
  • BIST95.1821.23

En İyi Psikolojik Filmler - İzleyicilerden Tam Not Almış 17 Film Önerisi

En İyi Psikolojik Filmler - İzleyicilerden Tam Not Almış 17 Film Önerisi
10.12.201512:27

Toplum olarak psikolojik filmlerin yanı sıra, psikolojik gerilim ve dram türlerini oldukça fazla tercih ederiz. Peki, sinemanın en iyi psikolojik filmleri hangisidir? İşte, IMDb’de yer alan en iyi psikolojik film önerileri listesinde yer alan yapımlar...

Haber güncelleme tarihi 23.03.2019 10:36

En iyi psikolojik filmler, ülkemiz başta olmak üzere dünya üzerinden en çok izlenen film türleri arasında yer alır. Psikolojik, gizem, gerilim ve heyecan dolu bu film türü, Gelmiş Geçmiş En İyi Filmler Listesi ve Film Önerileri içeriğine de birçok filmin yazılmasına olanak sağlamıştır.

Neoldu.com'un Film Arşivine erişim için Google Search penceresine ''neoldu film önerileri'' yazarak kolayca ulaşabilirsiniz.

film önerileri

BEYİN YAKAN EN İYİ PSİKOLOJİK FİLMLER LİSTESİ

Psikolojik filmler çoğu zaman izleyende değişik etkiler bıraksa da, izlemekten vazgeçilemeyen bir film türü… Bizler de film önerileri listesini oluştururken, psikolojik filmler arasında en iyi filmleri bir araya getirdik.

İşte, sizler için IMDb ve birçok sinema sitesinden destek alarak oluşturduğumuz psikolojik, psikolojik-gerilim ve dram türünde en iyi psikolojik filmler listesi...

NOT: En iyi psikolojik filmler listesinde 2018 yılı filmleri de olmak üzere, geçmiş yıllarda yer alan en başarılı filmler yer almaktadır. Aynı zamanda bonus olarak en iyi Türk psikolojik filmlerine de bu içerikten ulaşabilirsiniz. Filmler IMDB sırasına göre değil, karışık olarak listelenmiştir.

17. Parçalanmış – Split / 2016 IMDb: 7,3

en iyi psikolojik filmler

Psikolojik filmler arasında en yeni yapımlardan bir tanesi olan Split yani Parçalanmış filminin konusu, kişilik bozukluğu yaşayan Kevin’in hikayesini anlatmaktadır. Farklı yaşlarda 23 bedeni içerisinde yaşayan Kevin, gündüz vakti 3 genç kızı kaçırır ve bir yere hapseder. Kızlar ise kusursuz bir plan yapıp Kevin’in elinden kurtulmak ister… Ancak bu süreçte birçok ilginç olay yaşanır. 2016 yılı psikolojik filmlerden bir tanesi olan Split, aynı zamanda gerilim ve korku türünde de izlenebilecek yapımdır.

Fragman


16. Yağmur Adam / Rain Man (1998) IMDb: 8,0

en iyi psikolojik filmler

Film, babasının mirasından pay almak için uğraşırken otsitik bir abisi olduğunu öğrenen Charlie ve abisi Raymond'ın yaşadıklarını anlatıyor. Filmde yer yer Raymond'ın geçirdiği krizler, kardeşinin onu sırf miras için kullanmaya başlaması ve Dustin Hoffman'ın başarılı performansı için bile izlene bilir. 1998 yapımı kült filmin yönetmenliğini Barry Levinson üstlendi. Başrollerinde ise Dustin Hoffman, Tom Cruise ve Valeria Golino yer aldı. Film, aynı zamanda pek çok prestijli ödülün de sahibi oldu. 

Fragman


15. Guguk Kuşu / One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975) IMDb: 8,7 

en iyi psikolojik filmler

Psikolojik filmler arasında kültler arasında yer alan diğer bir yapım da Guguk Kuşu'dur. Film, dilediği her şeyi yapabileceğini sanan Mc Murphy isimli bir mahkumun, delirmiş numarası yaparak akıl hastanesine gitmesini ve orada da uslu durmamasını anlatıyor. Yönetmenliğini Milos Forman'ın yaptığı 1975 tarihli filmin başrollerinde ise Jack Nicholson ve Louise Fletcher yer aldı. Film vizyona girdiği dönemde pek çok ödülünde sahibi oldu. 

Fragman


14.Sol Ayağım / My Left Foot: The Story of Christy Brown (1989) IMDb: 7,9

en iyi psikolojik filmler

Yazar, şair ve ressam Christy Brown'ın kendi hayatını anlattığı Sol ayağım isimli kitabından uyarlanan filmde, doğuştan sereblal parsi hastalığına yakalanan Christy'nin, annesinin desteği ile hayata katılmasını ve azmiyle büyük başarılıara imza atmasını anlatıyor. Yönetmenliğini Jim Sheridan'ın yaptığı filmde Daniel Day Lewis, Brenda Fricker ve Alison Whelan yer aldı. 

Fragman

13. Kimlik / Identity (2003) IMDb: 7,3

en iyi psikolojik filmler

Film, çoklu kişilik bozukluğunun anlatıldığı psikolojik-gerilim filmleri arasında yer alıyor. Filmde, fırtınalı bir gecede bir motelde mahsur kalan 10 kişinin başından geçenleri izliyoruz. Her psikolojik filmde olduğu gibi filmi dikkatli bir şekilde izlemeniz gerekiyor. Yönetmenliğini James Mangold'un yaptığı filmin baş rollerinde ise John Cusack, Ray Liotta, Amanda Peet, John Hawkes ve Clea Duwall yer aldı. 

Fragman


12. Atlıkarınca (2011) IMDb: 6,5

en iyi psikolojik filmler

Psikolojik filmlere bir de Türk sinemasından bir örnek verelim. Yönetmenliğini İlksen Başarır'ın yaptığı film, dışarıdan tüm bireylerinin iyi göründüğü, iç yüzünde ise büyük psikolojik yıkımların yaşadığı bir aileyi anlatıyor. Baş rollerini Mert Fırat ve Nergis Öztürk'ün paylaştığı filmde, enseste maruz kalan ufak zihinlerde oluşan nefreti izliyoruz. 

Fragman

11. Bir Rüya İçin Ağıt / Requiem for a Dream (2000) IMDb: 8,3

en iyi psikolojik filmler

Bu filmde iki farklı bağımlılığı ve iki bağımlılığında insanı kemirerek yok etmesini izliyoruz. Film, oğlunun uyuşturucu bağımlılığından kurtulmasını isteyen bir annenin televizyon bağımlılığı nedeniyle krize girmesini izliyoruz. Her psikolojik filmde olduğu gibi Bir Rüya İçin Ağıt'ta da insanı rahatsız eden detaylar mevcuttur. Yönetmenliğini Darren Aronofsky'nin yaptığı filmin baş rollerinde ise Jared Leto, Jennifer Connelly ve Ellen Burstyn yer aldı. 

Fragman


10. Akıl Oyunları / A Beautiful Mind (2001) IMDb: 8,2

en iyi psikolojik filmler

Genç yaşında matematik kuramları ortaya koyan bir adamın zamanla psikolojisinin bozulmasını ve dahilikten deliliğe geçmesini anlatıyor. Yönetmenliğini Ron Howard'ın yaptığı filmin baş rollerinde ise Russell Crowe, Jennifer Connnelly ve Paul Betttany yer aldı. 

Fragman


9. Siyah Kuğu / Black Swan (2010) IMDb: 8,0

en iyi psikolojik filmler

Hayatı bale yapmak ve bu konuda hep başarılı olmak isteyen Nina isimli genç bir kadının, en büyük rakibi Lily ile girdiği rekabette yaşadıklarını anlatıyor. Yönetmenliğini Darren Aronofsky'nin yaptığı filmin başrollerinde Natalie Portman, Mila Kunis ve Vincent Cassel yer aldı. 

Fragman


8. Makinist / The Machinist (2004) IMDb: 7,7

en iyi psikolojik filmler

Yakalandığı hastalık nedeniyle bir türlü uyuyamayan Trevor'ın, önce iş arkadaşları tarafından dışlanmasını sonrasında ise psikolojik problemler yaşamasını anlatıyor. Yönetmenliğini Brad Anderson'ın yaptığı filmin başrollerinde ise Christian Bale, Jennifer Jason Leigh ve Michael Ironside yer aldı.  

Fragman


7. Beyza'nın Kadınları / 2006 IMDb: 6,4

en iyi psikolojik filmler

Türk sinemasından bir örnek ise yönetmenliğini Mustafa Altıoklar'ın yaptığı Beyza'nın Kadınları isimli filmidir. Film, İstanbul'da seri cinayetlerin işlendiği bir dönemde, kocası psikolog olan bir kadının yaşadığı psikolojik problemleri anlatıyor. Filmin başrollerinde ise Demet Evgar, Tamer Karadağlı ve Levent Üzümcü yer aldı. 

Fragman


6. Seven / Se7en (1995) IMDb: 8,6

en iyi psikolojik filmler

En iyi psikolojik filmler listemizde yer alan ve bize göre listenin başını hak eden bir yapım olan Seven, gerilim ve gizem türünde de izlenebilecek yapımlar arasındadır. Brad Pitt ve Morgan Freeman gibi isimleri yanında Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow gibi güçlü oyuncularında yer aldığı Seven, vizyona girdiği günden itibaren herkesin beğenisini kazanmış durumda. Konu olarak, 7 günah adına cinayetler işleyen seri katilin peşine düşen iki polisin hikayesi anlatılmaktadır. IMDb’de sıralamasında oldukça başarılı bir yerde olan bu filmi mutlak izlemelisiniz.

Fragman


5. İhtiyar Delikanlı / Oldboy (2003) IMDb: 8,4

en iyi psikolojik filmler

Güney Kore sinemasının en iyi yapımları arasında yer alan İhtiyat Delikanlı filmi, aynı zamanda en iyi psikolojik filmler listesinde de iyi bir sıralamada yer almaktadır. Gelmiş geçmiş en iyi Kore filmleri arasında gösterilen Oldboy filmi, intikam filmi arayanlar için harika bir tercih olacaktır.

Fragman


4. Testere – Saw / 2004 IMDb: 7,6

en iyi psikolojik filmler

İlk olarak 2004 yılında vizyona giren ve en iyi psikolojik film dalında birçok ödülün sahibi olan Testere, sonrasında birçok seri filmi çıkarmasına rağmen, hep ilk filmi ile hatırlanmıştır. Gelmiş geçmiş en iyi korku filmleri listesi içerisinde bulunan Testere, sinema sektörünün en efsane yapılarından bir tanesidir. Eğer, film önerileri konusunda sıkıntı çekiyorsanız, kesinlikle Testere serisini izlemenizi tavsiye ederiz.

Fragman


3. Kayıp Otoban / Lost Highway (1997) IMDb: 7,6

en iyi psikolojik filmler

Konusu birçok filme göre oldukça farklı olan Kayıp Otoban, tam olarak beyin yakan filmlerden… En iyi psikolojik filmler arasında gösterilen bu yapım, psikolojik gizem ve psikolojik gerilim türünün de önemli eserlerinden bir tanesidir. Konusunu burada sizlere anlatsak hiçbir şey anlamayıp, filmi izlemekten vazgeçebilirsiniz. Size tavsiyemiz, filmi izlerken bütün odak noktasınız ekran olsun. Harika bir filmi izleyemeye hazır olun.

Fragman


2. İz Sürücü / Stalker (1979) IMDb: 8,1

en iyi psikolojik filmler

Psikolojik filmler listesinde eski bir yapım olan İz Sürücü, sinemada yer alan en iyi psikolojik filmlerden bir tanesidir. 1979 yılında çekilmesine rağmen birçok psikolojik gerilim filmine taş çıkartan bu yapım,  bilim kurgu filmlerinin ötesinde farklı bir yapımdır. Geçmişten bugüne çekilmiş en güzel ve en çok izlenen psikolojik filmler arasında gösterilen İz Sürücü, aynı zamanda Boris Strugatsky’nin romanından uyarlanmıştır. Sizlere tavsiyemiz, eğer psikolojik gerilim ve gizem türü filmlerden hoşlanıyorsanız, Stalker tam da size göre…

Fragman


1. Mulholland Çıkmazı / Mulholland Drive (2001) IMDb: 8,0

en iyi psikolojik filmler

Psikolojik film önerileri listesi oluştururken, aklımızda yer edinen ve listeye kesinlikle eklememiz gereken filmlerden bir tanesi olan Mulholland Çıkmazı, gizem ve suç öğelerini içerisinde barındıran harika bir yapım… 2001 yılında fırtına gibi esen ve en iyi filmler arasında da kendisine yer bulan bu yapım, Cannes başta olmak üzere film festivallerinin birçoğundan ödülle dönmeyi başardı. Kendi türünde oldukça başarılı bir film olan Mulholland Çıkmazı’nı izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Fragman


Önerilen İçerik: Tüm Zamanların En Güzel 21 Gerilim Filmi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
75
40
15
10
15
5
12
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.