Zindan Adası Filmi Hakkında Bilinmeyen 12 Bilgi

Martin Scorsese gibi başarılı bir yönetmenin yazdığı Zindan Adası hakkında bilinmeyenleri araştırdık ve liste haline getirdik. İşte Zindan Adası hakkında bilinmeyen 12 bilgi.
Zindan Adası Filmi Hakkında Bilinmeyen 12 Bilgi

Zindan Adası Filmi Hakkında 12 Gizemli Bilgi

2010 yılında vizyona giren en iyi korku film ödülü bulunan ve adını en iyi korku filmleri arasına yazdırmayı başaran Zindan Adası filmini inceledik. İnceleme film içeriğimizde senaryosu ile dikkatleri üzerine çeken Zindan adası filmi hakkında bilinmeyenleri, filmin konusunu ve kullanıcı yorumlarını derledik. İşte Zindan Adası hakkında gözden kaçan detaylar.

 


Zindan Adası Filmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1. Martin Scorsese çektiği Zindan Adası filmini 2010 yılında Dennis Lehane’nin yazdığı romandan esenlenerek ortaya çıkarmıştır. Leonardo DiCaprio oynadığı Edward Daniels karakteri filmde 67 numaralı hastayı aramaya çalışmaktadır. Bu 67 numaraya sahip olan hastanın adı Andrew Laeddis’dir. Hastanın isminde bulunan harfleri değiştirildiği zaman DiCaprio’nun oynadığı dedektifin ismi meydana gelmektedir.

Zindan Adası kaç saat


2. Akıl Hastanesinin girişinde gözüken tabelanın üzerinde bulunan yazı “Remember us for we too have lived, loved and laughed.” cümlesi Medfield şehrindeki Vine Lake Mezarlığı’ndan alıntılanmıştır. Yazının amacı ise 1918 yılında ortaya çıkan 100 milyon kişinin öldüğü İspanyol gribi nedeniyle yazılarak tarihe damga koymuştur.

Zindan Adası nerede çekildi


3. Edward Daniels adaya geldiği an bir anne ve çocuğun ölüme bırakılmış bedenlerini görür. Bu anı Daniels aklından çıkaramaz ve zaman zaman gördüğü durum zihninde canlanarak rahatsız olmaktadır. Daniels karakteri aslında bir Amerikan ordusunda askerdir. İkinci Dünya Savaşına gittiği gün karısıyla çocuklarını bırakmak zorunda kalmıştır.

Zindan Adası kaç dolar harcadı


4. Daniels’ın savaşta yaşadıkları tamamen gerçek yaşantıdan alınmıştır. Daniels karakterinin aklına gelen bedenler Almanya’nın ilk kurmuş olduğu Dachau toplama kampında tutulmaktadır. Bu kamp içerisinde Amerikan askerlerinin söylemlerine göre çok fazla sayıda masum insanın hayatını kaybetmesine ses çıkartmamışlardır.

Zindan Adası kaç yılında çekildi


5. 1940 yılında yaşayan ölüm makinesi William Heirens C bloğunda şöyle bağırmıştır: “Stop me before I kill more.” sözleridir. 17 yaşındaki şizofren hastası William, işlediği cinayetleri başkasının üstüne iftira atarak suçunu saklayarak yakalanma süresini böylelikle uzatmaktadır.

Zindan Adası geçtiği yer


6. DiCaprio’nun hayat verdiği Daniels, sigarası için kibrit taşımaz ve her zaman yanında bulunan arkadaşları sigarasını yakmaktadır. Daniels bilerek çıkarttığı yangın karısının ölümüne neden olduğu için kendisine güvenilmemektedir. İlerleyen zamanlarda hastanede tedavi sonuç veriyor ve Daniels orada kibrit alıyor. Bunu C blok içerisinde yaparak, karakterin yaşadıklarını unuttuğunu bilindiği için deneyin sonuç verdiğini düşünerek güvenilmiştir.

Zindan Adası kaç yılında çekildi


7. Romandan alıntı yaparak çekilen film için aslında yönetmen seçiminde ilk olarak David Fincher düşünülmüş fakat yapım ekibi Martin Scorsese ile anlaşmıştır. Yönetmen Scorsese, Leonardo DiCaprioyu isteyerek birlikte çalışmak istediğini söyleyerek Chuck Aule karakteri için isim arayışlarına başlamışlar. Akıllarına ilk gelen isimler ise Robert Downey Jr. ve Josh Brolin aktörleri gelse bile en son kararlarını Mark Ruffalo’da vermişlerdir.

Zindan Adası film ödülleri


8. Mark Ruffalo, Martin Scorsese’ye karşı hayranlık duymaktadır. Mark bu filmde role sahip olduğu mutluluğu ve hayranlık duygusunu göstermek için uzun bir hayran mektubu yazmıştır.

Zindan Adası senaryosu


9. Film içerisinde kasıtlı olarak yapılmış olan devamlılık hataları ve final sahnesi için küçük ayrıntılara yer verilmiştir. Mesela bir sahnede kadın suyu sağ tarafıyla içerken diğer sahnede sol elinde bulunmaktadır. Rachel’in giydiği hırkayı farklı sahnede diğer Rahcel karakterinin üzerinde görünmesi gibi örnekler vardır.

Zindan Adası yönetmeni


10. Filmin atmosferini Martin Scorsese ortaya çıkarmış olsa bile filmin duygularının gotik edebiyatından çıktığını belirtmiştir. Martin Zindan Adası için birçok filmden etkilendiğini dile getirmiştir. Bu filmler Laura, Out of the Past ve Let There Be Light yer almaktadır.

Zindan Adası Oyuncuları


11. Scorsese ve DiCaprio ikilisinin birlikte çalıştığı diğer filmler Oscar’a aday gösterilmiştir. Fakat Zindan Adası filminin hiçbir Oscar adaylığı yoktur. Fakat Zindan Adası Scorsese’nin en yüksek gelir ettiği filmdir. Amerika’da ilk hafta sonunda yaptığı hasılat $40.2 milyon dolar olarak kayıtlara geçmiştir, tüm dünyada ise $293 milyon dolar elde etmiştir. Bu elde edilen gelir rekoru daha sonra The Wolf of Wall Street ile yeniden kırılmıştır.

Zindan Adası Konusu


12. Martin ve DiCaprio Zindan Adası filminden önce The Wolf of Wall Street filmini çekmek istediler ancak, ellerindeki bütçe belirli olduğundan çekimler başka bir zamana ertelemişler.

Zindan Adası filmi


Zindan Adası Hakkında Kullanıcı Yorumları

Sizi meraklandıracak, düşünderecek bir film arıyorsanız kesinlikle izleyin derim. Filmi izledikten sonra bile ne olduğunu çözemedim. Açıkcası film çok gereksiz uzatılmıştı. Bana sıkıcı geldi. Bu tarz filmleri çok sevmediğimden gerek olsa. Ama izlenebilir güzel bir film. Ayrıca gerçek hayatta böyle şeyler oluyor mu acaba? Diye de düşündürüyor. Umarım olmuyordur. Ahmet K.


Hayatımda izleyip izleyebileceğim film veya diziler arasında en iyisi kesinlikle mükemmel bir film leonun oyunculuğu zaten eleştirilere kapalı. Ama tek b ir sorun var oda şu ki filmin süresi 2 saat olmasına rağmen kısa geldi. Zindan adası 2 neden yok Edanur S.


Bakın arkadaşlar ben çok zeki bir insansın size gerçeği açıklıyorum leo kesinlikle Dell değildir nokta ötesi yok artık içiniz rahat etsin not: leo kundakçısının hapis yattıktan sonra ortadan kaybolduğunu söylüyor gerisini siz düşünün. Taha D.


Fazlasıyla harikaydı ya film bitti ama hâlâ sorguluyorum. Psikolojikmen insanı allak bullak eden bir film. Sonundan da emin olabilseydim keşke. Gerçekten deli miydi yoksa deli olduğuna mı inandırıldı? Anlayan varsa anlatsın lütfen. Reyhan K.


Çok güzel psikolojik gerilim filmi izlemek istiyorsanız mutlaka izleyin. Konu ile ilgili sürekli zihniniz çalışmak zorunda kalıyor ve film sizi istediği gibi yönlendiriyor. Size duyguları yaşamak kalıyor. Merak gerilim, öfke. Ahmet A.


Film gizemli filmler arasında öne çıkan yapıtlardan bir tanesi. Filmin her saniyesini çok iyi takip etmeniz lazım ki filmin sonunu anlaya bilesiniz. Gerçekten Leonardo DiCaprio yonun titanic inception gibi ünlü başyapıtlarını aratmayacak bir film diyebiliriz. A** T**


Leonardo yine mükemmel bir oyunculuk çıkarmış. İlk başlarda filmde olanları tam olarak anlayamıyorsunuz fakat film ilerledikçe ne kadar kusursuz bir olay örgüsünün içinde olduğunuzu fark ediyorsunuz. İzlenmesi gereken bir film. 8/10 Zekeriya L.


Güzel bir şizofreni filmiydi tabi akıl oyunları kadar asla olamaz ama izlenebilecek türdendi...Filmin sonunda bütün sorular cevabını buluyor ve o zamana kadar durumu tam olarak kestiremiyorsunuz bu nedenle bence etkileyici bir film olmuş hatta kesinlikle izlenmeli diyebilirim. 10/8.3 Suadiye K.


Zindan Adası Oyuncuları

Leonardo DiCaprio

Amerikalı oyuncu Zindan Adası filmi içerisinde Teddy Daniels karakterini canlandırmaktadır. DiCaprio üstün oyunculuk performansı ile karakterin yaşadıklarını izleyiciye hissettirmektedir.

Leonardo DiCaprio


Mark Ruffalo

Daha çok Avengers’da Hulk karakteri ile tanınan Amerikalı oyuncu Mark Ruffalo, Zindan Adası filminde ise Chuck Auile rolünde oynamıştır. Bu filmde aldığı rol için mutlu olduğu dile getirmişti.

Mark Ruffalo

YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum