Polisiye Filmler | En İyi ve En Yeni 30 Polisiye Film Önerisi | 2021

Polisiye Filmler | En İyi ve En Yeni 30 Polisiye Film Önerisi | 2021
14.01.201614:16

Polis ve suçlu kovalamacası ya da cinayet dedektif soruşturması sevenler için en iyi filmleri listeledik. İşte izlemediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ettiğimiz en iyi polisiye film listesi...

Haber güncelleme tarihi 21.08.2021 10:00

En Çok İzlenen Seri Cinayetli Polisiye Filmler

İçerisinde aksiyon sahnelerinin hiç bitmediği polisiye film önerilerini sizler için bir araya getirdik. İşte, aksiyon filmleri ve macera filmleri kategorilerinde de kendini ispatlayan gelmiş geçmiş en iyi polisiye film önerileri listesi...

Polisiye Filmleri;

30. 21 Bridges (2019) – IMDb: 6.6

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Gerilim ve aksiyon filmleri türünde son derece sürükleyici bir yapım... Üstleri tarafından göz ardı edilen bir polis dedektifinin kaybettiği etkisini tekrar kazanmak için harekete geçtiği bu filmde büyük bir suç çetesinin çökertilmesi anlatılıyor. NYPD dedektifi olan ana karakterimiz polis katillerinin arandığı bir davada büyük suç çetesinin içerisine girerek çeteye çökertmek ister.

Tür: Gerilim, Aksiyon

Yönetmen: Brian Kirk

Oyuncular: Chadwick Boseman, Sienna Miller, J.K. Simmons

Fragman

21 Bridges Tarzı Filmler;

 • Gemini Man (2019) – IMDb: 5.7
 • Anna (2019) – IMDb: 6.6
 • Bad Boys (2020) – IMDb: 6.6

29. The Highwaymen (2019) – IMDb: 6.9

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

1934’lü yıllarda geçen filmde iki eski Teksas korucusu azılı bir suçluyu yakalamak için emeklilikten tekrar göreve çağırılırlar. Frank ve Maney tüm teknolojik çalışmaların dahi sonuç vermediği katil hakkında geleneksel usullerde çalışmalarına başlarlar. 

Tür: Dram

Yönetmen: John Lee Hancock

Oyuncular: Kevin Costner, Woody Harrelson, Kathy Bates

Fragman

The Highwaymen Tarzı Filmler;

 • Triple Frontier (2019) – IMDb: 6.4
 • Polar (2019) – IMDb: 6.3
 • The Red Sea (2019) – IMDb: 6.6

28. Muhbir (2019) – IMDb: 6.6

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Muhbir filminde karısını korumak için hapse düşen eski bir özel kuvvetler ajanının FBI ajanları ile anlaşarak yeniden casusluğa başlamasıyla gelen maceralar anlatılıyor. Eski ajan Pete özgürlüğüne kavuşmak için FBI ile anlaşır ve büyük bir uyuşturucu çetesinin içerisine muhbir olarak sızar.

Tür: Aksiyon, Polisiye

Yönetmen: Andrea Di Stefano

Oyuncular: Joel Kinnaman, Rosamund Pike, Common

Fragman

Muhbir Tarzı Filmler;

 • Black and Blue (2019) – IMDb: 6.4
 • Pretoria’dan Kaçış (2020) – IMDb: 6.8
 • The Foreigner (2017) – IMDb: 7.0

27. Shaft (2019) – IMDb: 6.4

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Netflix filmleri arasında yer alan yapım, arkadaşını öldüren katillerin peşine düşen bir siber güvenlik uzman ve ona yardım eden John Shaft’ın Harlem sokaklarındaki mücadelesi konu ediniyor. Genç adam MIT diplomalı ve zeki bir adam olsa da sokaklar için babası John’dan eğitim alması gerekmektedir.

Tür: Aksiyon, Komedi

Yönetmen: Tim Story

Oyuncular: Samuel L. Jackson, Jessie T. Usher, Regina Hall

Fragman

Shaft Benzeri Filmler;

 • Spenser Kanunları (2020) – IMDb: 6.2
 • Polar (2019) – IMDb: 6.3
 • Bright (2017) – IMDb: 6.3

26. Doğu Ekspresinde Cinayet (2017) – IMDb: 6.5

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler
Başrolünde ve yönetmen koltuğunda Kenneth Branagh’ın yer aldığı bu gizem dolu filmde Doğu Ekspresi treninde gerçekleşen bir cinayet vakası konu ediniliyor. 1930’lu yıllarda İstanbul-Paris arası sefer yapan bir yolcu treninde cinayet işlenmiştir. Bu uzun yolculuk süresince trende bir katilin olması yolculara huzursuzluk vermektedir. Katil için en korkutucu olan ise Belçikalı dedektif Hercule Poirot’un trende olmasıdır.

Tür: Gerilim, Polisiye

Yönetmen: Kenneth Branagh

Oyuncular: Kenneth Branagh, Johnny Depp, Michelle Pfeiffer

Fragman

Doğu Ekspresinde Cinayet Benzeri Filmler;

 • City of Lies (2018) – IMDb: 6.4
 • Dior: Sauvage (2015) – IMDb: 7.2
 • Minamata (2020) – IMDb: 7.5

25. Keskin Nişancı (2009) IMDb: 5,6

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Polis gücü içinde keskin nişancı olarak görev yapan Ming, görevinde oldukça başarılı bir polistir. Keskin nişancılık konusunda başarılara imza atmasında en yakın arkadaşı ve nişancısı olan Ching de vardır fakat yapılan bir hata sonucu bir rehinenin ölümüne sebep olurlar. Ching bu yüzden hapistedir. Konu hakkında üzüntü duyan Ming' in aksine Ching bu duruma düşmesindeki sebebin Ming olduğunu düşünmektedir. Hapisten çıktığı gibi intikam almak için onun peşine düşer. Bu saatten sonra tek amacı öcünü almaktır. Honkong ve Kanada ortak yapımlı film polisiye sevenlerin hoşuna gidecek.

Tür: Dram, Aksiyon, Polisiye

Yönetmen: Clint Eastwood

Oyuncular: Bradley Cooper, Sienna Miller, Luke Grimes

Fragman

Keskin Nişancı Filmi Benzeri Filmler;

 • Son Kalan (2013) - IMDb: 7.5
 • Sully (2016) - IMDb: 7.4
 • 12 Savaşçı (2018) - IMDb: 6.6

24. Kan (2012) IMDb: 6,0

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Dedektif Joe ve Dedektif Chrissie bir soruşturmaya atanan iki kardeştir. Feci şekilde katledilen 12 yaşlarında bir küçük kızın cinayetini soruşturmaktadır. Katil zanlısı olarak tüm şüphelerin üzerinde toplandığı kişi için farklı bir yöntem düşünürler. İki kardeş bu adama cezasını kendileri verirler ve adamı infaz ederler. Soruşturma devam etmektedir. Bir zaman sonra yeni bir şüpheli yakalanır ve öldürdükleri adamın masum olduğuna dair şeyler söyler. İki kardeş derin vicdan azabı içine düşerler. Soruşturmada görevli diğer dedektif Seymour, bu ikilinin hareketlerinden şüphelenmeye ve onları takip etmeye başlar. Başrolde Paul Bettany ve Mark Strong' un yer aldığı filmde Brian Cox, Stephen Graham ve Natasha Little diğer oyuncular olarak karşımıza çıkıyor.

Tür: Dram, Polisiye

Yönetmen: Nick Murphy

Oyuncular: Paul Bettany, Mark Strong, Stephen Graham

Fragman

Blood Filmi Tarzında Filmler;

 • El Camino: A Breaking Bad Movie (2019) - IMDb: 7.3
 • Düşmanı Korurken (2012) - IMDb: 6.7
 • Hit (2020) - IMDb: 7.7

23. 15 Dakika (2001) IMDb: 6,1

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Ünlü olmak herkesin istediği bir olay haline geldi. Televizyonlara baktığımızda her meslek grubundan insanlar ünlü olabiliyorlar. Suçlular ve katiller bile medyada anılıyor ve gençler arasında popüler hale gelebiliyorlar. İşte bu konu üzerine yoğunlaşan filmde aslında suça kimin teşvik ettiğini ve suç konusun neden bu kadar popüler hale geldiği anlatılıyor. Reytingler uğruna neler yapılabilir ya da gerçekler nasıl kontrol edilebilir gibi soruların cevaplarını filmin ilerleyen zamanlarında görebilmek mümkün... Andy Warhol' un bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak sözü üzerine yapılan filmde Robert De Niro, Edward Burns, Kelsey Grammer, Oleg Taktarov ve Melina Kanakaredes gibi isimler rol alıyor.

Tür: Dram, Gerilim, Polisiye

Yönetmen: John Herzfeld

Oyuncular: Roseanne Barr, Robert De Niro, Edward Burns

Fragman

15 Dakika Filmi Benzeri Filmler;

 • Çevik Kuvvet (2012) - IMDb: 6.1
 • Alev Kapanı (1991) - IMDb: 6.7
 • Kopya Cinayetleri (1995) - IMDb: 6.6

22. Karanlık Cinayetler (2013) IMDb: 6,4

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Emeklilik hayalleri kuran bir dedektif olan Jack, kendisine verilen özel bir görev ile planlarını ertelemek durumunda kalır. Araştırdığı olaylar son iki yıl içinde 8 kadının benzer şekillerde ortadan kaybolmasıdır. Bu durumun seri katil işi olabileceğini düşünen Jack, ortada somut bir kanıt ya da herhangi bir ipucu bulamamaktadır. İğneyle kuyu kazmaya çalışan dedektifin aradığı fırsat kendi ayağıyla gelir. Cindy adında bir kız kendisini kaçıran adamdan kaçarak kurtulmayı başarmış ve bunu dedektife anlatmıştır. Dedektif adamı takibe alır ama katil elinden kaçan Cindy' e kafayı takmıştır. Nicholas Cage, Vanessa Hudgend, John Cusack, 50 Cent ve Dean Norris gibi isimleri kadrosunda barındıran film gerçekten yaşamış olan ve 461 kadının ölümünden sorumlu tutulan bir seri katilin hikayesinden beyaz perdeye uyarlanmıştır. 

Tür: Gerilim, Polisiye

Yönetmen: Scott Walker 

Oyuncular: Nicolas Cage, John Cusack, Vanessa Hudgens

Fragman

Karanlık Cinayetler Tarzı Filmler;

 • Yakın Tehdit (2011) - IMDb: 5.3
 • Hangman (2017) - IMDb: 5.2
 • Kötü Dedektif (2009) - IMDb: 6.6

21. Tehlikeli Takip (2012) IMDb: 7,6

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Taylor ve Zavala Los Angeles Polis Departmanı'nda çalışan iki polistir. İkili görevlere beraber çıkmaktadır. Son görevlerinde uyuşturucu mafyasının işlerine çomak sokunca onların hedefi haline gelirler. Mafya onları ortadan kaldırmak için harekete geçmiştir. Bu iki polis iş dışındaki normal hayatlarında da yakın arkadaştırlar. Mafyanın hedefi olunca hem arkadaşlık hem de aile bağlarıyla ilgili sınavlar vermek durumda kalırlar. Bundan sonraki yaşamları eskisi gibi olmayacaktır. Filmin başrollerinde Jake Gylenhaal ve Michael Pena görev alıyor. Anna Kendrick, Natalie Martinez ve America Ferrera gibi isimler onlara eşlik etmektedir.

Tür: Dram, Polisiye

Yönetmen: David Ayer

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Michael Peña, America Ferrera

Fragman

Tehlikeli Takip Benzeri Filmler;

 • Bright (2017) - IMDb: 6.3
 • İlk Gün (2001) - IMDb: 7.7
 • Muhbir (2019) - IMDb: 6.6

20. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) IMDb: 7.8

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

The Girl with the Dragon Tattoo ismiyle gösterime giren "Ejderha Dövmeli Kız" filmi, başarılı yapımcı David Fincher tarafından beyazperdeye aktarılmıştır. Suç ve gerilim dolu sahnelere ev sahipliği yapan filmin başrollerinde Rooney Mara, Daniel CraigStellan Skarsgard ve Robin Wright rol almaktadır. Yanlış bir haberi konu eden gazeteci, ünlü bir iş adamını suçlamakla büyük bir hatanın içerisine düşmüştür. Tüm kariyeri alt üst olan gazeteci, firmasının da olumsuz yorumlar alması nedeniyle işten çıkartılacaktır. Yalnız başına kalan genç adam Mikael, kendisini izleyen "Ejderha Dövmeli Kız'dan habersizdir...

Tür: Aksiyon, Gerilim, Polisiye

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Rooney Mara, Daniel Craig, Christopher Plummer

Fragman

Ejderha Dövmeli Kız Benzeri Filmler;

 • Ateşle Oynayan Kız (2009) - IMDb: 7.2
 • 007 James Bond (2010) - IMDb: 7.5
 • Mulhaolland Çıkmazı (2001) - IMDb: 7.9

19. Flash Point (2007) IMDb: 7,8

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Polisiye film deyince bir başka uzak doğu filmi olan Flash Point listede yer alıyor. Polis içinde görevli dedektif Ma Jun, Vietnamlı bir çeteye karşı savaş verir. Bu savaş taktiksel bir savaştır ve dedektif ortağı Louis Koo' yu çeteye karşı köstebek olarak kullanır. Uzak doğu filmlerine yakışır şekilde bol bol dövüş sahneleriyle süslü film bu tarzı sevenler için izlenmesi gereken filmlerdendir. Başrolde IP Man filmiyle tanınan Donnie Yen görev alıyor. 

Tür: Gerilim, Aksiyon, Polisiye

Yönetmen: Wilson Yip

Oyuncular: Donnie Yen, Louis koo, Ray Lui

Fragman

Flash Point Benzeri Filmler;

 • Baskın (2011) - IMDb: 7.6
 • Bitirim İkili (1998) - IMDb: 7.0

18. Mystic River (2003) IMDb: 7.9

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Mystic River  ismiyle gösterime giren “Gizemli Nehir” filmi, ABD’li yapımcı Clint Eastwood yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Dram ve gerilim dolu sahnelere ev sahipliği yapan filmin başrollerinde Sean Penn, Tim Robbins, Kevin Bacon ve Marcia Gay Harden rol almaktadır. Oscar ödüllü filmin konusu; daha küçük yaşlarda kardeşleriyle oyun oynarken kaçırılan Dave, cinsel taciz ve eziyet gibi olaylar incirine mahkum edilecektir. Yıllar sonra yeniden bir araya gelecek olan kardeşler, bu korkunç hayatın yaşattığı acıları sindirmesi gerekmektedir.

Tür: Dram, Gerilim, Polisiye

Yönetmen: Clint Eastwood

Oyuncular: Tim Robbins, Kevin Bacon, Laurence Fishburne

Fragman

Mystic River Tarzında Filmler;

 • Sahtekar (2019) - IMDb: 6.6
 • Adım Adım Cinayet (2002) - IMDb: 6.2
 • Şiddetin Tarihçesi (2005) - IMDb: 7.4

17. Carlito’s Way (1993) IMDb: 7.9

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Al Pacino’nun “Carlito Brigante” karakterini canlandırdığı “Carlito’s Way” filmi, Brian De Palma yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. En pis suçlara burnunu sokan Carlito, artık hayatını yeniden kurmak için Bahamalara gitmek istemektedir. Yalnızca iş değil, eski kız arkadaşınıda ulaşarak yeniden bir hayat kurmak isteyen baş kahramanımız ne yazık ki geçmişin lekesinden kurtulamayacaktır.

Tür: Dram, Gerilim

Yönetmen: Brian De Palma

Oyuncular: Al Pacino, Sean Penn, Penelope Ann Miller

Fragman

Carlito's Way Benzeri Filmler;

 • Serpico (1973) - IMDb: 7.7
 • Köstebek (2006) - IMDb: 8.5
 • Suç Batağı (2002) - IMDb: 6.0

16. The Untouchables (1987) IMDb: 7.9

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

The Untouchables ismiyle gösterime giren "Dokunulmazlar" filmi, dram ve suç temalarının işlendiği en iyi polisiye yapımları arasında gösterilmektedir. Başarılı yapımcı Brian De Palma yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan filmin başrollerinde Kevin Costner, Sean Connery, Robert De Niro, Andy Garcia ve Billy Drago yer almaktadır. Suç oranının giderek arttığı Chicago’ya yeni bir polis memuru atanacaktır. Ness adındaki bu polis memuru, mafya teşkilatının başı Al Capone’u etkisiz hale getirmelidir. İşin sandığı kadar kolay olmadığını gören Ness, başarılı polis memuru Jimmy ile tanışacaktır. Son derece sıkı bir dostluk kuran ikili, yanlarına aldıklar birkaç arkadaşı ile karanlık işlerin peşine düşecektir. Yasa dışı yollarla ünlü mafya elebaşını halt etmeye çalışan ekip bu işin altından sağ çıkabilecek mi?

Tür: Polisiye, Gerilim

Yönetmen: Brian De Palma

Oyuncular: Kevin Costner, Sean Connery, Charles Martin Smith

Fragman

The Untouchables Tarzı Filmler;

 • Capone (2020) - IMDb: 4.7
 • Gangsterler Diyarı (1997) - IMDb: 6.3
 • Kanunsuzlar (2012) - IMDb: 7.3

15. Cinayet Günlüğü (2003) IMDb: 8,1

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Güney Kore' de diktatörlüğün devam ettiği 1986 yılında hayat baskılar altında ve katı yasaklar ile geçmektedir. Park-Doo Man isimli dedektife yeni görev verilir. Tecavüz sonucu vahşi şekilde öldürülmüş bir kadın cesedi bulunmuştur. Olayı soruşturan dedektif kendine has yöntemler kullanmaktadır. Sorgu yöntemleri ve saçma planları ile hem tanıklar hem de suçsuz birçok kişi zarar görür. Bunun üzerine görevden alınan Park-Doo Man' ın yerine yeni dedektif Seo getirilir. Seo görüntüde çok kurnaz ve zeki tavırlarıyla beklentiyi yükseltir fakat bu dedektif de aslında fos çıkar ve işler iyice karışır. Güney Kore yapımı olan film içerdiği sert mesajlarıyla ve yetenekli oyuncularıyla hem polisiye hem de Kore filmleri sevenlerin favori yapımlşarı arasına girecektir.

Tür: Dram, Polisiye

Yönetmen: Bong Joon Ho

Oyuncular: Song Kang-Ho, Kim Sang-kyung, Hie-bong Byeon

Fragman

Cinayet Günlüğü Benzeri Filmler;

 • Public Enemy (2009) - IMDb: 7.0
 • Ben Bir Katilim (2012) - IMDb: 7.1
 • Merhamet Yok (2010) - IMDb: 7.5

14. Tutsak (2013) IMDb: 8,1

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

İki komşu aile şükran günü kutlamak ve yemek için bir araya toplanır. Yemek yenir hediyeler verilir daha sonra çocuklar oyun için sokağa çıkar. Keller Dover' in küçük kızı aniden kaybolur. Herkes seferber olsa da kız bulunmaz. Keller yetenekli bir dedektiften yardım ister. Soruşturmayı yapan dedektiften ayrıca Keller de kendince kızını aramaya devam eder. Olayın sorumlusu olarak gördüğü ruhsal sorunlu bir genci kendi yöntemleriyle sorguya alır. Kızı kaybolan baba dedektifçilik oyununu iyice ilerletir ve kontrolden çıkmaya başlar. Dedektif ise babayı da takip etmektedir. Çaresiz baba ve sezileri kuvvetli bir dedektifin hikayesini Hugh Jackman ve Jake Gylenhaal canlandırırken, Maria Bello, Terrence Howard ve Viola Davis diğer rollerde onlara eşlik ediyor.

Tür:  Gerilim, Polisiye, Gizem

Yönetmen: Denis Villeneuve

Oyuncular: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis

Fragman

Prisoners Filmi Benzeri Filmler;

 • Sicario (2015) - IMDb: 7.6
 • Yargısız İnfaz (2007) - IMDb: 6.8
 • Tehlikeli Takip (2012) - IMDb: 7.6

13. Gone Girl (2014) IMDb: 8.1

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

David Fincher yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan "Kayıp Kız" filmi, 2014 yılının Ekim ayında izleyicilerle buluşmuştur. Dram ve gizem dolu sahnelere ev sahipliği yapan filmin başrollerinde Ben Affleck, Rosamund Pike, Tyler Perry ve Neil Harris rol almaktadır. Gone Girl adlı romandan sinemaya aktarılan film, 5. evlilik yıldönümünü kutlamak isteyen bir çiftin esrarengiz bir olay ile karşı karşı kalmasını anlatmaktadır. Nick, eşi Amy'nin ansızın ortadan kaybolduğunu polis teşkilatı ve yakın çevresiyle paylaşmaktadır. Aradan geçen zamana rağmen hiç bir haber alınamayan kadın, eşi Nick tarafından öldürülmüş olabilir mi? sorusunu doğurmuştur. Oldukça çelişkili ve tutarsız ifadeler veren Nick, tüm suçu üstlenmeyi kabul edecek mi?

Tür: Dram, Gerilim, Polisiye

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris

Fragman

Gone Girl Tarzı En İyi Filmler;

 • Trendeki Kız (2016) - IMDb: 6.5
 • Cinayet Gecesi (2007) - IMDb: 7.2
 • Doğu Ekspresinde Cinayet (2017) - IMDb: 6.5

12. Mou gaan dou (2002) IMDb: 8.1

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Mou gaan dou  ismitle vizyona giren "Kirli İşler" filmi, Andrew Lau ve Alan Mak yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Mafya teşkilatının iç yapısını çözmek için yetiştirilen polis memuru yer altı dünyasının içerisine sızacaktır. Aynı şekilde mafya teşkilatı da kendi işlerini kolaylaştırmak için özenle yetiştirdiği adamlarını polis teşkilatının içerisine sokmaktadır. Bir yandan muhbir diğer yanda köstebeklerin yer aldığı olayda her şey ansızın tersine dönecektir. İçlerinde bir hain olduğunu fark eden her iki tarafta büyük bir mücadeleye girişecektir.

Tür: Dram, Gerilim, Polisiye

Yönetmen: Wai Keung Lau

Oyuncular: Tony Leung Chiu Wai, Andy Lau, Anthony Wong Chau-Sang

Fragman

Kirli İşler Benzeri Filmler;

 • Kirli İşler 2 (2002) - IMDb: 8.0
 • Cold War (2018) - IMDb: 7.6

11. Chinatown (1974) IMDb: 8.2

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Chinatown ismiyle gösterime giren "Çin Mahallesi" filmi, Polonyalı yapımcı Roman Polanski yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmış. Oscar ödüllü Chinatown filminin başrolünde John Huston, Jack Nicholson ve Faye Dunaway yer almaktadır. Filmin konusu; kocası tarafından aldatıldığını düşünen bir kadının hikayesini anlatmaktadır. İlginç bir yöneteme başvuracak olan kadın, Jake adında tuttuğu özel dedektife Los Angeles’ın suç şebekesinde çalışan mühendis kocası için düşüncelerini anlatacaktır. Olayın peşine düşen dedektif, kadının kocasını bir kadınla yakalayacaktır. Olayı fotoğraflarla belgeleyen dedektif, kısa bir süre sonra aldatan koca öldürülecektir. Olayları yeniden inceleme kararı alan dedektif, ilginç gerçeklerle yüzleşeceğinden habersizdir.

Tür: Dram, Polisiye

Yönetmen: Roman Polanski

Oyuncular: Jack Nicholson, Faye Dunaway, John Huston

Fragman

Chinatown Tarzında Filmler;

 • Dedektif Jake (1990) - IMDb: 6.2
 • Ölümcül Takip (2015) - IMDb: 5.6
 • Gözlerindeki Sır (2009) - IMDb: 8.2

10. Heat (1995) IMDb: 8.2

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Heat ismiyle gösterime giren "Büyük Hesaplaşma" filmi, Michael Mann yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. 1996 yılının Mart ayında Türk izleyicilerle buluşan film, en iyi polisiye türü yapımlar arasında gösterilmektedir. Profesyonel bir hırsız olan Neil McCauley, üstün zekası ve mükemmel içgüdüsü sayesinde hiçbir suçun arkasında delil bırakmamaktadır. Son derece uzman bir hırsız çetesine sahip Neil, kendisi kadar zeki ve mücadeleci bir dedektif tarafından takip edilmektedir. Dedektif Neil’in hızına yetişemiyor olsa da olayları çözmekte kesin olarak kararlıdır. “Heat” ismiyle vizyona giren Büyük Hesaplaşma filminin başrolünde Al Pacino yer alırken başarılı filmin yönetmen koltuğunda Michael Mann bulunmaktadır.

Tür: Dram, Polisiye

Yönetmen: Michael Mann

Oyuncular: Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer

Fragman

Heat Filmi Benzeri Filmler;

 • İçerideki Adam (2006) - IMDb: 7.6
 • Blackmass (2015) - IMDb: 6.9
 • Tetikçinin Gecesi (2004) - IMDb: 7.5

9. L.A. Confidential (1997) IMDb: 8.2

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

L.A. Confidential ismiyle gösterime giren "Los Angeles Sırları" filmi, Curtin Hanson yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Suç ve gerilim dolu sahnelere ev sahipliği yapan film, 1997 yılının Aralık ayında Türk izleyicilerle buluşmuştur. Mickey Cohen, 1950’li yıllarda New York’un yer altı dünyasının mafyası olarak bilinmektedir. Mickey’in hapse atılmasının ardından boş kalan piyasa, çeteler arası güç gösterisine dönüşmüştür. Ansızın gerçekleştirilen bir saldırı sonrasında Mickey’in tüm adamlarının ölmesiyle sonuçlanacaktır. Aralarında ölün bir polis memurunun da bulunduğu olay, Los Angeles polis departmanından 3 memur tarafından araştırılacaktır. Kısa süre içerisinde sonuçlanan olay, 3 polis memurunu endişelendirecektir. L.A. Confidential filmi 2 farklı dalda Oscar kazanmıştır.

Tür: Gerilim, Polisiye

Yönetmen: Curtis Hanson

Oyuncular: Kevin Spacey, James Cromwell, Russell Crowe

Fragman

Los Angeles Sırları Benzeri Filmler;

 • Cehennem Çiçeği (2006) - IMDb: 5.6
 • Suç Çetesi (2013) - IMDb: 6.7
 • Polis (2007) - IMDb: 6.7

8. Reservoir Dogs (1992) IMDb: 8.3

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Dünyaca ünlü yönetmen Quantin Tarantino’nun hem çekip hem de oynadığı filmlerden bir tanesi olan Rezervuar Köpekleri, birden fazla izlenecek yapımlar arasında… Filmde, büyük bir elmas mağazasının soyulması için Joe Cabot ekip hazırlar ve ekipte oğlu da vardır. Soygunun bütün detayları gözden geçirilse de, sonuç istenilen gibi olmaz. Elleri silahlı olan bu insanlar birbirinden şüphe eder duruma gelmiştir ve kimin kime sıkacağı belli değildir.

Tür: Dram, Aksiyon, Polisiye

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen

Fragman

Rezervuar Köpekleri Filmi Benzeri Filmler;

 • Jackie Brown (1997) - IMDb: 7.5
 • Büyük Hesaplaşma (1995) - IMDb: 8.2
 • Hırs Tuzağı (1997) - IMDb: 6.1

7. Once Upon a Time in America (1984) IMDb: 8.4

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Once Upon a Time in America ismiyle gösterime giren “Bir Zamanlar Amerika” filmi, başarılı yapımcı Sergio Leone yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Abd ve İtalya ortak yapımı Bir Zamanlar Amerika filmi, dönemin en iyi polisiye yapımları arasında gösterilmektedir. David, Manhattan’da bir Yahudi mahallesinde yaşayan yoksul bir çocuktur. Kendisi gibi olan arkadaşlarıyla bir suç şebekesi haline dönüşen yoksul Yahudiler, en azılı suçlular arasında girecektir.

Tür: Dram, Polisiye

Yönetmen: Sergio Leone

Oyuncular: Robert De Niro, James Woods, Elizabeth McGovern

Fragman

Bir Zamanlar Amerika Filmi Benzeri Filmler;

 • Dokunulmazlar (1987) - IMDb: 7.9
 • Batıda Kan Var (1968) - IMDb: 8.5
 • Gangsterler Diyarı (1997) - IMDb: 6.3

6. The Departed (2006) IMDb: 8.5

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

En iyi filmler listesinde yer verdiğimiz “The Departed" isimli yapım, mafya ve polis teşkilatı arasında geçen kıyasıya çatışmayı konu almaktadır. Mafyanın özenle yetiştirdiği ajanlarını polis teşkilatına sokmaya çalışması ve polis teşkilatının mafya içerisine sızmaya çalışmasıyla film bambaşka bir hal alacaktır. Her iki tarafında birbiri için özenle yetiştirdiği ajanları, mafya ve polis teşkilatının içine sızmayı başaracaktır. Kısa bir süre sonra her iki tarafın teşkilat içerisinde barınan köstebekler olduğunu fark etmesi, onlar için bir ölüm kalım haline gelecektir.

Tür: Dram, Polisiye

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Ray Winstone, Leonardo DiCaprioMatt Damon

Fragman

The Departed Filmi Benzeri Filmler;

 • Son Ultimaton (2007) - IMDb: 8.0
 • Yalanlar Üstüne (2008) - IMDb: 7.1
 • Oceans Eleven (2001) - IMDb: 7.7

5. The Usual Suspects (1995) IMDb: 8.5

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Ters köşe filmler listesinde de yer alan "Olağan Şüpheliler" filmi, X-Men serisi ve Supermen Dönüyor gibi birçok başarılı filme imza atmış ünlü yönetmen Bryan Singer tarafından beyazperdeye aktarılmıştır. Neo-noir türde sahnelere sahip olan filmin başrollerinde Kevin Spacey, Benicio del Toro, Gabriel Byrne, Stephen Baldwin ve Kevin Bollak rol almaktadır. Olağan Şüpheliler filminin konusu; hayatı suçla örtülü bir zanlının, polis ile arasında vereceği ilginç mücadeleyi anlatmaktadır. San Pedro'da yükselen dumanlar, patlayan bir teknenin gizemli olaylar zincirini ortaya dökecektir. Olay yerine gelen polis ekipleri, 27 kişinin cesedine ve 91 milyon uyuşturucu parasına ulaşacaktır. Olaydan kurtulan kişilerden biri Macar terörist, diğeri ise Verbal Kint adında bir adamdır. Polis sorgusuna alınan Verbal, olayların nasıl geliştiğini anlatmaya hazır görünüyor!

Tür: Gerilim, Polisiye

Yönetmen: Bryan Singer

Oyuncular: Chazz Palminteri, Kevin Spacey, Gabriel Byrne

Fragman

Olağan Şüpheliler Filmi Benzeri Filmler;

 • Kumarbaz (2014) - IMDb: 6.0
 • Vurgun (2016) - IMDb: 7.1
 • Şeytan Duymadan Önce (2007) - IMDb: 7.3

4. Se7en (1995) IMDb: 8.6

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Se7en ismiyle gösterime giren "Yedi" filmi; Dövüş Kulübü, Panik Odası, Zodiac gibi başarılı filmlere imza atmış ünlü yönetmen David Fincher tarafından beyazperdeye aktarılmıştır. Andrew Kevin’ın senaryosunu yazdığı filmin başrollerinde “Brad Pitt, Kevin Spacey, Morgan Freeman, Andrew Kevin, Gwyneth Paltrow” rol almaktadır. Yedi filminin konusu; Hristiyanlığın yedi ölümcül günahını işleyen kişileri katletmeyi görev bilmiş bir seri katil ve onun peşinde koşan iki polis dedektifinin mücadelesini anlatmaktadır. Film hakkında hiçbir yerde duymadığınız ilginç bilgiler için  "Seven filmi" linkine tıklayınız.

Tür: Dram, Gerilim, Polisiye

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Brad PittMorgan Freeman, Gwyneth Paltrow

Fragman

Seven Filmi Tarzında Filmler;

 • Sessiz Düşman (1997) - IMDb: 6.2
 • Kirli İşler (2002) - IMDb: 8.0

3. Goodfellas (1990) IMDb: 8.7

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Goodfellas ismiyle gösterime giren "Sıkı Dostlar" filmi, polisiye türünde vizyona giren en iyi yapımlar arasında gösterilmektedir. Martin Scorsese yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan “Goodfellas”, 1990 yılının Aralık ayında izleyiciyle buluşmuştur. Nicholas Pileggi’nini “Wiseguy” adlı kitabından sinemaya uyarlanan film, Henry Hill ismindeki genç bir gangsterin hayat hikayesini anlatmaktadır. Hayatı suçla dolu bu adam, birbirinden farklı sahnelere ev sahipliği yapacaktır.

Tür: Dram, Polisiye

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Ray Liotta, Robert De Niro, Joe Pesci

Fragman

GoodFellas Benzeri Filmler;

 • Un Prophete (2009) - IMDb: 7.9
 • Halk Düşmanları (2009) - IMDb: 7.0
 • Gecenin Kanunu (2016) - IMDb: 6.4

2. Pulp Fiction (1994) IMDb: 8.9

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Pulp Fiction ismiyle gösterime giren "Ucuz Roman" filmi, başarılı oyuncu, senarist ve yapımcı Quentin Tarantino yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Honey ve Pumpkin çifti, birbirini seven ve eğlenmek için küçük çaplı soygunlar yapan sevgililerdir. Başka bir yerde ise son derece başarılı bir boksör para karşılığı hile yapmayı reddedecektir. Bir başkası ise patronun geciken ödemelerini almak için silahlarını konuşturmaktadır. Sıra dışı karakterlerin ansızın bir afraya geldiği “Ucuz Roman” filmi, 3 Oscar Ödülü kazanmıştır.

Tür: Dram, Gerilim, Polisiye

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman

Fragman

Pulp Fiction Benzeri Filmler;

 • Amerikan Gansteri (2007) - IMDb: 7.8
 • Red (2010) - IMDb: 7.0
 • Zor Ölüm (1988) - IMDb: 8.2

1. The Godfather (1972) IMDb: 9.2

Polisiye Filmler, En İyi Polisiye Filmler

Sinemaseverlerin favori filmleri arasında yer alan "Baba" filmi, en iyi polisiye türü yapımlar arasında gösterilmektedir. Al Pacino’nun başrolünü paylaştığı “The Godfather filmi", Francis Ford Coppola yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Dram ve suç temalarının işlendiği başarılı yapımın oyuncu kadrosunda Al Pacino “Michael”, Marlon Brando “Vito”, James Caan “Santino”, Robert Duvall “Tom” ve Diane Keaton “Kay” karakterini canlandırmaktadır. Filmin konusu; 1940’lı yıllarda Amerika’da yaşamakta olan İtalyan mafya ailesinin hayatını anlatmaktadır. Son derece sürükleyici ve macera dolu sahnelere ev sahipliği yapan “The Godfather”, 1973 yılının Ekim ayında izleyiciyle buluşmuştur.

Tür: Dram, Polisiye

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

Fragman

The GodFather Benzeri Filmler;

 • The Godfather 2 (1974) - ıMDb: 
 • Scarface (1983) - IMDb: 8.3
 • Kuzuların Sessizliği (1991) - IMDb: 8.6
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
72
20
22
6
108
5
67
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.