Ters Köşe Filmleri | Süpriz Sonlu En İyi 33 Film Önerisi

Sürpriz sonla biten her dakikası gizem, gerilim ve aksiyon barındıran en iyi sürpriz sonlu film önerilerini listeledik. İşte ters köşe yaptıran filmler...
Ters Köşe Filmleri | Süpriz Sonlu En İyi 33 Film Önerisi

Finalleriyle İzleyiciyi Şaşırtan Sürpriz Sonlu Filmler

Sürpriz sonlu filmler içeriğinde tüm zamanların en iyi ters köşe film önerilerini bir araya getirdik. İşte, IMDb puanlarının yer aldığı Gizem, Korku, Gerilim, Dram ve Aksiyon kategorisinde de yer alan, sonu şaşırtıcı biten film önerileri listesi…

Sürpriz Sonlu Filmler;

1. Red Notice (Kırmızı Bülten)

Ters Köşe Filmler

Aksiyon ve heyecan dolu bu süpriz sonlu filmde dünyanın en çok aranan sanat hırsızı ve onun peşine düşen bir FBI ajanının hikayesi anlatılıyor. The Bishop isimli gizemli hırsız büyük bir tarihi eserin peşine düşer. Bu sırada kırmızı bültenle aranan The Bishop'un peşine John Hartley salınır. Başarılı polis memuru The Bishop'u yakalamak için dünyanın en iyi sanat hırsızı olan Nolan Booth ile ortak olmak zorunda kalır.

TürAksiyonMaceraPolisiye
IMDb6.4
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenRawson
Marshall
Thurber
OyuncularDwayne
Johnson
Ryan
Reynolds
Gal
Gadot

2. The Guilty (Suçlu)

Ters Köşe Filmler

Gerilim dolu filmlerin baş yıldızı Jake Gyllenhaal'ın rol aldığı bu filmde süpriz üzerine süprizler sizleri bekliyor. Kıdemli bir memurken daha alt kademe bir göreve adanan polis memuru Joe Bayler santraldeyken gizemli bir telefon alır. Telefonun diğer ucunda yardım çığlıkları atan bir kadın vardır. Hemen harekete geçen Joe kendisini bir anda büyük bir kaosun içerisinde bulacaktır.

TürGerilimDram
IMDb6.3
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenAntoine
Fuqua
OyuncularJake
Gyllenhaal
Christina
Vidal
Eli
Goree

3. Tenet

Ters Köşe Filmler

Ünlü ymnetmen Christopher Nolan imzalı bu bilimkurgu filminde zamanın ötesinde dünyayı kurtarmak için çabalayan bir kahramanın maceralarını izliyoruz. Her sahnesi gerilim ve ters köşelerle dolu film 3. dünya savaşını engellemek için zamanın geriye doğru aktığı bir dünyada savaşan özel eğitimli casusun etrafında dönüyor.

TürAksiyonBilim Kurgu
IMDb7.4
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenChristopher
Nolan
OyuncularJohn
David Washington
Kenneth
Branagh
Robert
Pattinson

4. The Platform

Ters Köşe Filmler

Netflix filmleri arasında en popüler yapımlardan bir tanesi olan The Platform filmi... Tüm hapishanelerden farklı ve sıra dışı bir yer düşünün. Her bir katta seviyeler bulunuyor ve bu seviyelere göre yaşam standartları ya en aza ya da en yükseğe çekiliyor. Adeta sonsuz bir kabus olan bu yerde olmak istemezsiniz. Baştan sona sürükleyici bir yapıya sahip olan The Platform'un İspanyol filmleri listesinde olması da ayrı bir heyecan katıyor.

TürKorkuGerilimDram
IMDb7.0
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenGalder
Gaztelu
Urruita
OyuncularIvan
Massagué
Zorion
Eguileor
Antonia
San Juan

5. Countdown

Ters Köşe Filmler

İnsanların ne zaman öleceğini tahmin edebilen bir uygulamayı indiren hemşire hastasına yalnızca 3 günü kaldığını söyler. Hasta için zaman sürekli olarak akmaktadır ve onu rahatsız eden de bir insan vardır. Kızın tek amacı ise hayatta kalmanın bir yolunu bulmak.

TürAksiyonKorku
IMDb6.0
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenJustin
December
OyuncularElizabeth
Lail
Jordan
Calloway
Talitha
Eliana Bateman

6. Fractured

Ters Köşe Filmler

Ters köşe filmleri arasında yer alan Fractured aynı zamanda gerilim dolu bir yapımdır. Film de bir çiftin kızının kolunun kırılması nedeniyle hastaneye gider ve hastanede paranoral olaylay meydana gelir. Adamın karısı ve kızı anlam veremediği bir şekilde ortadan kaybolur.

TürGerilim
IMDb6.4
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenBrad
Anderson
OyuncularSam
Wort-hington
Lily
Rabe
Lucy
Capri

7. Parasite (Parazit)

Ters Köşe Filmler

Kore filmleri arasında büyük bir başarıya sahip The Parazit, Oscar Ödüllü filmler arasında adını yazdırmış ilk kore yapımı...Film; açgözlülük, sınıf ayrımcılığı ele alıp zengin Park ailesi ile yoksul Kim klanı arasında yeni kurulan simbiyotik ilişkiyi tehdit eder. Yoksul bir ailenin zengin bir ailenin evine hizmetçi olarak girişi etrafında sınıf farklarını, kapitalizmi ve aile ilişkilerini izleyiciye harika bir hikayeyle anlatmaktadır.

TürKorkuGerilimDram
IMDb8.6
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenBong
Joon Ho
OyuncularSong
Kang-Ho
Lee Sun
-kyun
Cho Yeo
-jeong

8. Ex Machina

Ters Köşe Filmler

Henüz 24 yaşındaki Caleb, sadece Silikon Vadisi'nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Gelişmiş bir insansı yapay zeka robotu, üst düzey bir deneye sokarlar. Asıl sorun ise robotun içerisinde olacağı deneyden haberi yoktur.

TürBilim KurguGerilim
IMDb7.7
Gösterim
Tarihi
2014
YönetmenAlex
Garland
OyuncularDomnhall
Gleeson
Alicia
Vikander
Oscar
Isaac

9. The Body

Ters Köşe Filmler

2012 yılında vizyona giren, yönetmen koltuğunda da ünlü yönetmen Oriol Paulo’nun oturduğu gerilim ve gizem dolu bir İspanyol filmi… Ceset yani El Cuerpo filminin konusu, öldüğünün günün gecesinde morgta yatan kadın cesedin bir anda ortadan kaybolması sonrasında yaşananlar aktarılmaktadır. Film bütünüyle sizleri etkisi altına alırken final sahnesiyle de adeta ters köşe yaptırmaktadır. Sürpriz sonlu filmler arasında kesinlikle izlemeniz gereken etkileyici bir yapım.

TürGerilimGizem
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2012
YönetmenOriol
Paulo
OyuncularJose
Coronado
Hugo
Silva
Belén
Rueda

10. Who am I (Ben Kimim?)

Ters Köşe Filmler

Hacker filmleri arasında bir baş yapıt. 2014 yılında vizyona giren bir Alman filmi Who Am I, genç bir bilgisayar mühendisi Benjamin’in gizem dolu dünyasını izleciyile buluşturuyor. Genç Benjamin, sadece ülkesinin değil dünyanın en tanınan Hacker’ı olmak istemektedir. Bir gün, oldukça tehlikeli bir Hacker grubu Benjamin’i kendilerine katılmak için davet eder. Hayatında biraz eğlence arayan Benjamin teklifi kabul eder ancak başına geleceklerden habersizdir. Siber suçlarla ilgili gizem ve gerilim yüklü bu yapımın sonuna kadar neyin ne olduğunu tam olarak anlayamayacaksınız. Ters köşe yapan bir film arayanlar için mutlaka izlenmesi gereken bir yapım…

TürSuçGizemBilim Kurgu
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2014
YönetmenBaran bo
Odar
OyuncularTom
Schilling
Elyas
M'Barek
Wotan
Wilke Möhring

11. The Best Offer (En İyi Teklif)

Ters Köşe Filmler

Yönetmen ve senaryo koltuğunda Giuseppe Tornatore’nin oturduğu The Best Offer filminde, ellerinde eldiven olmadan hiçbir şeye dokunmayan Virgil Oldman’ın başından geçen dram ve gizem yüklü olaylar aktarılır. Hayatını belli standartta yaşayan Virgil, günün birinde duvarların arasında yaşamını sürdüren, dışarı çıkamayan, insan içine çıkma fobisi bulunan Claire ile tanışır. Aralarında yaş farkı olsa da iki Claire ve Virgil arasında bir aşk başlar. Film, son sahneye kadar gizemini hiç bırakmayan mükemmel bir film. Oyunculuk, hikaye ve müzikleri ile kesinlikle izlemeniz gereken bir yapım.

TürGizemRomantikDram
IMDb7.8
Gösterim
Tarihi
2013
YönetmenGiuseppe
Tornatore
OyuncularGeoffrey
Rush
Jim
Sturgess
Sylvia
Hoeks

12. The Illusionist (Sihirbaz)

Ters Köşe Filmler

Sihirbaz konulu filmler arasında listede yer alan iki filmden bir tanesi… The Illusionist. Ters köşe filmler listesinde olmazsa olmaz bir yapım. Filmde, marangoz fakir bir ailenin oğlu olan Eisenheim, aristokrat zengin bir ailenin kızı Sophia’ya aşık olur. Ancak, sosyal konumları bu aşka en olunur ve Eisenheim Avusturya’yı terk etmek zorunda kalır. Aradan 15 yıl geçer ve kahramanımız ünlü bir illüzyonist olarak geri döner. Yaşadıklarını unutmayan Eisenheim, sahneyi kurar ve oyununu oynamaya başlar.

TürDramGizemRomantik
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2006
YönetmenNeil
Burger
OyuncularEdward
Norton
Jessica
Biel
Paul
Giamatti

13. The Invisible Guest (Görünmeyen Misafir)

Ters Köşe Filmler

Beyin yakan filmler içeriğinde de yer verdiğimiz, ne olursa olsun sonunu tahmin etmekte zorlanacağınız efsanevi bir film… Adrian Dora, merdivenleri birer birer çıkmış büyük bir iş adımıdır ve büyük Asya pazarına girmek için büyük bir ortaklık yapmaktadır. Film günümüz ve geçmiş arasında sürekli geçiş yaparak hikayeyi anlatmaktadır. Hikayenin ana konusu ise Adrian Dora, yasak aşk yaşadığı sevgilisinin cesedi ile bir otel odasında tutuklanır. Dora, Daha önce kariyerinde hiç dava kaybetmeyen bir avukat ile anlaşır. Bu cinayeti kendisinin işlemediğine savcıyı ve jüriyi ikna etmek zorundadır. Bunun için avukatına bütün hikayeyi baştan sonra anlatmak zorundadır.

TürDramGerilimSuç
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
2016
YönetmenOriol
Paulo
OyuncularMario
Casas
Ana
Wagener
Jose
Coronado

14. Incendies (İçimdeki Yangın)

Ters Köşe Filmler

2010 yılında vizyona giren Incendies, 140 dakika boyunca insan psikolojini zorlayan ve sonunu tahmin etmekte zorlanacağınız enfes bir film. 2011 yılında en iyi yabancı film Oscar’ını İncendies’in konusu; Fransa’da vefat eden Nawal Marwan’ın Jenne ve Simon’a verilmesi için iki mektup bırakmıştır. Jeanne’ye verilen mektubu babalarına, Simon’a verilen mektup ise ağabeylerine bırakılacaktır. İşin akıl almaz tarafı ise kardeşlerin babaları uzun zaman önce ölmüş, ağabeyleri ise yoktur. İki kardeş ise bu gizemi çözmek için Ortadoğu’ya heyecan ve macera dolu bir seyahate çıkar.

TürDramGizemSavaş
IMDb8.3
Gösterim
Tarihi
2010
YönetmenDenis
Villeneuve
OyuncularLubna
Azabal
Mélissa
Désor-meaux-Poulin
Maxim
Gaudette

15. Chugyeogja (Ölümcül Takip)

Ters Köşe Filmler

Dünya sinemasında oldukça başarılı filmlere imza atan Kore sinemasının aksiyon filmleri türünde, IMDb’de 7.9 puan alan oldukça etkileyici bir yapım… Eski polis memuru Joong ho, yeni yaşamında kadın satıcı olmuştur ve paradan başka hiçbir şeye önem vermemektedir. Kendisine bağlı tele kızlar günün birinde teker teker kaybolmaya başlar. Sinirden küplere binen Joong Ho, bu işim peşine düşer. En son işe gönderdiği Mi jin'in gittiği adamın diğer kaybolan telekızların gittiği adamla aynı adam olduğunu anlar. Artık kovalamaca başlamıştır ve filmin sonuna kadar neyin ne olduğu hiçbir şekilde belli olmayacaktır.

TürAksiyonGerilimSuç
IMDb7.9
Gösterim
Tarihi
2008
YönetmenHong
-jin Na
OyuncularKim Yoon
-seok
Jung
-woo Ha
Yeong
-hie Seo

16. Inside Man (İçerideki Adam)

Ters Köşe Filmler

Sürpriz sonlu filmler listemizde olmazsa olmaz yapımların başında gelen Inside Man, için söylenecek bir tek bir cümle var deseler, kesinlikle “Mükemmel bir kurguya sahip olan ve aynı zamanda kusursuz soygun filmi” derim. Özellikle soygun filmleri izlemeyi seven okurlarımız için tercih edilesi bir yapım.

TürSuçGizemGerilim
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2006
YönetmenSpike
Lee
OyuncularDenzel
Washington
Clive
Owen
Jodie
Foster

17. The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler)

Ters Köşe Filmler

Sonundaki sürpriz sahneleri ile şoke eden filmlerden Olağan Şüpheliler, sinema izleyicilerinin ağzını açık bırakan muhteşem bir yapım… Filmin konusuna gelecek olursak; Polis ekipleri, San Pedro’da patlayan bir tekneyi araştırır ve bu sırada 27 ceset ve 90 Milyon Dolar bir para bulunur. Olaydan kurtulan iki kişi, yanıklarla dolu vücuduyla korkmuş bir Macar terörist ve Verbal Kint adında bir tetikçidir. 5 kişinin yakalanmasının ardından polis soruşturmayı başlatır ve yakalananlardan bir tanesi olan Klint, 6 hafta öncesinden başlayarak olayları anlatır. Olay kurgusu ve öyküsü, gerilim ve gizem türünden gelmiş geçmiş en iyi yapımlardan bir tanesi Olağan Şüpheliler’i mutlaka ama mutlaka izlemelisiniz.

TürSuçGizemGerilim
IMDb8.5
Gösterim
Tarihi
1995
YönetmenBryan
Singer
OyuncularKevin
Spacey
Gabriel
Byrne
Chazz
Palminteri

18. Gone Girl (Kayıp Kız)

Ters Köşe Filmler

Gizem ve gerilim dolu sahneleriyle herkesin beğenisini kazanan ve aynı zamanda sürpriz sonu ile izleyenlerin ağzının açık kalmasına neden olabilecek bir yapım. Sinema severlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapıt. Amerika'nın Missouri eyaletlerinden birinde sıcak bir yaz sabahı, Nick ve Amy evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanmaktadırlar. Ancak, kötü bir olay gerçekleşir ve Amy ortadan kaybolur. Amy geri gelmeyince polis kocası Nick’ten şüphelenmeye başlar.

TürSuçGizemDram
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
2014
YönetmenDavid
Fincher
OyuncularBen
Affleck
Rosamund
Pike
Neil
Patrick
Harris

19. Truman Show

Ters Köşe Filmler

Oldukça eski bir yapım olmasına rağmen mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan bir tanesi Truman Show, aynı zamanda son sahnesiyle herkesin şaşkınlığına neden olan oldukça etkileyici bir yapım. Filmde, Truman ismindeki baş kahramanımız hayallerimizi süsleyecek bir adada yaşamaktadır ve her şey mükemmeldir. Eşi ve çocukları vardır. Bir gün yola giderken uzun zaman önce vefat eden babasını gördüğünden emindir. Ancak onu tekrar göremeden o kişi ortadan kaybolur. Bu olaydan sonra yaşadığı çevredeki her türlü anormallikler dikkatini çekmeye başlar. Gerçeği öğrenmeye çok yakındır.

TürKomediDramBilim Kurgu
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
1998
YönetmenPeter
Weir
OyuncularJim
Carrey
Ed
Harris
Laura
Linney

20. The Prestige (Prestij)

Ters Köşe Filmler

Başından sonuna kadar soluksuz izleyeceğiniz The Prestige, genç yaşlarından itibaren iyi birer dost olan iki genç sihirbazın birbirleri ile yaşadıkları ölümüne rekabeti izleyiciye aktarmaktadır. İçlerinde birisi alışılmadık ve esrarengiz bir gösteri yaptığında diğeri o gösterinin açıklarını bulmak için her şeyi yapacaktır. Uzun süre boyunca bu rekabet böyle devam eder ancak her gösteride hem kendi hayatları hem de çevresindekilerin hayatları tehlike altına girmektedir. Son sahnesine kadar gizem ve gerilimin tavan yaptığı bu başarılı eseri mutlaka izlemeniz gereken filmler listesine dahil etmelisiniz.

TürGizemGerilimBilimkurgu
IMDb8.5
Gösterim
Tarihi
2005
YönetmenChristopher
Nolan
OyuncularChristian
Bale
Hugh
Jackman
Scarlett
Johansson

21. The Others (Diğerleri)

Ters Köşe Filmler

Kocasını savaşta kaybetmiş Grace, güneş ışığına karşı hassasiyeti olan iki çocuğu ile birlitek büyük bir konakta yaşamaktadır. Günün birinde evin kapısına ihtiyar bir kadın, bir adam ve dilsiz genç bir kız uğrar. Evin temizlenmesi ve toplanması için bu kişilere iş veren Grace, çocukların sağlık durumu içinde uyarıda bulunur. Grace’nin kızı olan Annie, evlerinde Viktor isimli bir çocuğun yaşadığını söylese Grace buna inanmaz. Ta ki, evin çevresini kaplayan sis ortaya çıkıp, kasaba ile evin bağlantısı kesilinceye kadar. Grace, evin içerisinde kızının söylediği olayı kanıtlayan bazı kanıtlar bulmaya başlar. Filmin sonu ise adeta şok etkisi yaratacaktır.

TürKorkuGizemGerilim
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2001
YönetmenAlejandro
Amenábar
OyuncularNicole
Kidman
Christopher
Eccleston
Fionnula
Flanagan

22. Law Abiding Citizen (Adalet Peşinde)

Ters Köşe Filmler

Ters köşe yapan filmler listemizde Gerard Butler ve jamie Fox’un yer aldığı oldukça etkileyici bir film… Cleyde Shelton, evine yapılan bir soygun sırasında eşini ve çocuğunu kaybetmiştir. Katiller yakalandığında davaya Nick Rice isimli ünlü savcı atanır. Nick, zanlı arasında birine para vererek suç ortağının aleyhinde ifade vermesini ister. Bunun sonucunda katil hafif bir ceza alır. Aradan uzun yıllar geçer ve katil ölü halde bulunur. Cleyde Shelton cinayetini soğukkanlı şekilde itiraf eder. Tabi sadece böyle de kalmaz. Nick kusurlu adalet sistemini düzeltmediği takdirde, Shelton’ın eşinin ve karısının cinayet davasında yer alan kilit isimler ölecektir.

TürSuçDramGerilim
IMDb7.4
Gösterim
Tarihi
2009
YönetmenF. Gary
Gray
OyuncularGerard
Butler
Jamie
Foxx
Leslie
Bibb

23. The Butterfly Effect (Kelebek Etkisi)

Ters Köşe Filmler

2004 yılında vizyona giren ve tüm zamanların en çok izlenen yapımları arasında yer alan Kelebek Etkisi filmi, hastalığı sebebiyle baygınlık geçiren ve o an içinde ne yaşadığı hatırlayamayan Evan Treborn’un gizem ve gerilim dolu hikayesini aktarmaktadır. Evan, her uyandığında neler olduğunu hatırlamak için notlara göz atarken zamanda yolculuk yapabildiğini fark eder ve geçmişteki hatalarını düzetlmek istedir. Bu sefer de gelecekte önünü alamadığı yeni olumsuzluklara neden olur. Artık bir paradoksun içerisindedir ve nasıl çıkacağını bilememektedir. Ters köşe film seven okurlarımı için kesinlikle izlenmesini önerdiğimiz bir yapım.

TürFantastikBilim KurguGerilim
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2004
YönetmenEric
Bress
OyuncularAshton
Kutcher
Amy
Smart
Melora
Walters

24. Prisoners (Tutsak)

Ters Köşe Filmler

IMDb’de 8.1 puana sahip son yılların en başarılı gizem ve gerilim dolu filmi… Keller Dover’ın ve komşusunun kızı bir anda ortadan kaybolur. Polisin elinde tek bir ipucu vardır ve o da yolun köşesine park edilmiş bir karavandır. Polis elinde çok fazla kanıt olmadığı için olayı ilerletemez ve Dover, bir süre sonra çaresizlikten adaleti kendi sağlamaya çalışmaktadır. Ne kadar ileri gidebileceğini kendisi bile kestiremeyecektir. 2013 yılının en iyi filmleri arasında bulunan Prisoners, sürpriz sonlu filmler listesinde ilk sıralarda izlenmesi gereken efsanevi bir yapım.

TürGizemGerilimDram
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
2013
YönetmenDenis
Villeneuve
OyuncularHugh
Jackman
Jake
Gyllenhaal
Viola
Davis

25. The Game (Oyun)

Ters Köşe Filmler

1997 yapımlı The Game, hem iş hem de özel hayatında kontrolü bir kez olsun bırakmayan Nicholas Van Orton’un hayatını izleyiciye aktarmaktadır. Orton, hem zeki hem de başarılır bir iş adamıdır. Doğum gününde kardeşi Conrad, kendisine bir hediye gönderir ve bu onun düzenli hayatında çok büyük değişikliklere neden olacak ve ölüm kalım savaşı verecektir. Filmin oyuncu kadrosunda Michael Douglas, Sean Penn ve Deborah Kara Unger yer alırken, IMDB’de ise 7.8’li bir puana sahiptir.

TürDramGerilimGizem
IMDb7.8
Gösterim
Tarihi
1997
YönetmenDavid
Fincher
OyuncularMichael
Douglas
Deborah
Kara
Unger
Sean
Penn

26. Black Swan (Siyah Kuğu)

Ters Köşe Filmler

Başrollerinde Natali Portman, Mila Kunis ve Vincent Diesel’in yer aldığı Black Swan, ters köşe yapan ve izleyicinin sonunu ne olursa olsun anlayamayacağı harika bir film… Sinemaseverler tarafından baş yapıt olarak adlandırılan filmin sonunu tahmin etmekte oldukça başarısız olacak hatta belki de kavramakta zorlanacaksınız. 2010 yılında vizyona giren ve IMDB’de 8.0 puan alan Siyah Kuğu filmini evde vakit geçirdiğiniz süre zarfında en iyi filmler listenize de ekleyebilirsiniz.

TürDramGerilim
IMDb8.0
Gösterim
Tarihi
2010
YönetmenDarren
Aronofsky
OyuncularNatalie
Portman
Mila
Kunis
Vincent
Cassel

27. Shutter Island (Zindan Adası)

Ters Köşe Filmler

Başrollerinde Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams ve Emily Mortimer’ın yer aldığı bu yapım tüm zamanların en iyi ters köşe yapan filmlerinden bir tanesidir desek abartmış olmayız. Sadece finaliyle değil, içerisinde yer alan birçok sahnesiyle izleyenlerin kendisine bağlayan mükemmel ötesi psikolojik bir film. Sonunu izlediğinizde nasıl tepki verdiğinize kendiniz bile inanamayacaksınız.

TürGizemGerilim
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
2010
YönetmenMartin
Scorsese
OyuncularLeonardo
DiCaprio
Emily
Mortimer
Mark
Ruffalo

28. Fight Club (Dövüş Kulübü)

Ters Köşe Filmler

1999 yılında vizyona girmesine rağmen, günümüzde halen daha yeri doldurulamayan mükemmel ötesi bir baş yapıt. İçerisinde barındırdığı mesajlarla ve sonu sürpriz bir sonla biten filmi olması sebebiyle gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında… Filmde Brat Pitt, Edward Norton, Helena Bonhem Carter, Jared Leto gibi oyuncular yer alırken, gerek kadrosuyla gerek konusuyla film tekrar tekrar izlenebilecek filmler kategorisindedir.

TürDramGizemGerilim
IMDb8.8
Gösterim
Tarihi
1999
YönetmenDavid
Fincher
OyuncularBrad
Pitt
Edward
Norton
Meat
Loaf

29. The Sixth Sense (Altıncı His)

Ters Köşe Filmler

Sinema tarihindeki önemli gerilim filmlerinden biri olan ve ters köşe yapan sonu ile hafızlardan hiçbir zaman silinmeyen bir yapım… Altıncı His! Filmde, Crowe, geçmişte yaşadığı korkunç bir tecrübeyi dün gibi hatırlamaktadır ve bu yüzden de uzun yıllardır mesleğini yapmayı bırakmıştır. Küçük bir çocuğa yardım için doktorluğunu yapan Crowe, küçük Cole’un daha önce kimseye anlatmadığı sırlarını paylaştığı kişi olacaktır.

TürDramGerilim
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
1999
YönetmenM. Night
Shyamalan
OyuncularBruce
Willis
Haley Joel
Osment
Toni
Collette

30. Matchstick Men (Üçkağıtçılar)

Ters Köşe Filmler

Hayatını dolandırıcılıkla geçindiren Roy ve ortağı Frank, en son iş olarak su filtre sistemlerini satmaya başlamışlardır. Her ürünü sattıklarında müşterilerine tatil, araba ve mücevher gibi vaatler vermektedirler ancak bunların hepsi birer yalandır. Başta basit bir iş gibi görünse de her geçen gün işle beraber yalanlarda büyümektedir. Her şey on numara giderken Roy’un hayatına daha önce hiç haberi olmadığı 14 yaşında bir genç kız girer . Roy, bu kızın babasıdır. İnsanlara daha tedbirli yaklaşılması gerektiğini anımsatan ve sonu sürprizlerle dolu bu yapımı mutlaka izlenmesi gereken filmler listenize dahil etmelisiniz.

TürGizemKomediSuç
IMDb7.3
Gösterim
Tarihi
2003
YönetmenRidley
Scott
OyuncularNicolas
Cage
Alison
Lohman
Sam
Rockwell

31. The Departed (Köstebek)

Ters Köşe Filmler

Hikayesi, olay örgüsü ve ters köşe yapan sonu ile birçok sinemaseverin hafızlarından silinmeyen tüm zamanların en iyi filmleri arasında yer alan harika bir yapım. Film, mafya ve polis teşkilatı arasında geçen büyük çekişmeyi aktarmaktadır. Mafya küçük yaşlarda yetiştirdiği köstebekleri polis teşkilatı içine yerleştirirken, aynı zamanda polis teşkilatı da mafya içerisinde kendi elemanlarını yerleştirmiştir. Her anı aksiyon ve heyecan dolu yapımın sonu da en az bütün film kadar etkilidir.

TürAksiyonGerilimGizem
IMDb8.5
Gösterim
Tarihi
2006
YönetmenMartin
Scorsese
OyuncularLeonardo
DiCaprio
Matt
Damon
Jack
Nicholson

32. The Machinist (Makinist)

Ters Köşe Filmler

Başarılı aktör Christian Bale’in başrolünde yer aldığı Makinist, uzun zamandır uyuma problemi yaşayan ve neredeyse bir deri bir kemik kalan Trevor’un hayatının izleyiciye aktarmaktadır. Fabrikada işçi olarak çalışan Trevo, uzun süre uyumadığı için yaşam fonksiyonları zarar görmeye başlar. Artık kendisini bir boşlukta hisseder ve bir süre sonra paranoyaya yakalanır. Artık neyin gerçek neyin hayal olduğunun farkında değildir. Herkesin mutlaka izlemesi gereken bir baş yapıt olan Makinist filminin sürpriz sonu ise hikayenin adeta patlama noktası olmuştur.

TürGizemGerilimPsikolojik
IMDb7.7
Gösterim
Tarihi
2004
YönetmenBrad
Anderson
OyuncularChristian
Bale
Jennifer
Jason
Leigh
Aitana
Sánchez
-Gijón

33. A Beautiful Mind (Akıl Oyunları)

Ters Köşe Filmler

Genç yaşından itibaren matematik alanında muhteşem zekaya sahip olan John, tanınan bir adam haline gelir ve üniversitede ders vermeye başlar. Aynı zamanda şizofreni hastasıdır ancak bunu kabul edemez. Psikiyatrist doktor yardımı ile normale dönmeye çalışsa da bir süre sonra eşine ve çocuğuna zarar verecek duruma gelir. Hasta olduğunu fark ettiğinde ise delilik ve dahili arasında mücadele etmeye çalışır. Tüm zamanların en iyi filmleri listesinde de yer alan Akıl Oyunları filminin oyuncu kadrosunda Russel Crowe' a Jennifer Connelly, Paul Bettany, Josh Lucas ve Adam Goldberg eşlik etmektedir.

TürGizemDramGerilim
IMDb8.2
Gösterim
Tarihi
2001
YönetmenRon
Howard
OyuncularRussell
Crowe
Ed
Harris
Jennifer
Connelly

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum