İspanyol Filmleri | En Çok İzlenen 20 İspanyol Filmi Önerisi

İspanyol Filmleri | En Çok İzlenen 20 İspanyol Filmi Önerisi
06.02.202017:43

Son yıllarda büyük bir gelişim gösteren İspanyol sinemasının izlenmeye değer filmlerini sizler için araştırdık. IMDb puanı yüksek en iyi 20 İspanyol filmi…

Haber güncelleme tarihi 18.02.2022 11:46

Gelmiş Geçmiş En İyi 20 İspanyol Filmi

Sinema sektöründeki gelişim ve başarılı projeleriyle gündeme gelen İspanyollar son yıllarda birçok kaliteli filmi izleyicilerine sunmuştur. Bu içeriğimizde İspanyol sinemasının en çok izlenen ve IMDb puanı yüksek en iyi filmlerini listeledik.

İşte en iyi İspanyol filmleri;

1. Below Zero (Donma Noktası)

İspanyol filmleri

2021 yılında yayınlanan en iyi İspanyol filmlerinden biri olan Below Zero'da ıssız bir yolda saldırıya uğrayan hapishane aracındaki polis Martin'in hikayesini izliyoruz. Aracın içerisindeki suçlulardan dolayı saldırıya uğrayan hapishane görevlieri ıssız ve soğuk bir bölgede hayatta kalma mücadelesi vereceklerdir. Polis memuru Martin ise sadece görevini ve intikamını düşünmektedir.

TürSuçMacera
IMDb6.2
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenLluís
Quílez
OyuncularJavier
Gutierrez
Karra
Elejalda
Luis
Callejo

2. The Occupant (İşgalci)

İspanyol filmleri

The Occupant isimli filmde işini kaybeden Hogar isimli bir yöneticinin çaresiz kalmasıyla başlayan bir hikayeyi izliyoruz. İşini kaybeden bu adam ailesine bakabilmek için son çare olarak evini satmaya karar verir. Evin satışı yapıldıktan sonra ise anahtarların hala kendisinde olduğunu fark eden Hogar eski hayatını kazanmak için harekete geçecektir.

TürGerilim
IMDb6.4
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenDavid
Pastor
OyuncularJavier
Gutierrez
Mario
Casas
Bruna
Cusí

3. Paramedic

İspanyol filmleri

Gerilim dolu bir İspanyol filmi olan Paramedic'te bir ambulans görevlisi olan Angel'in hikayesini izliyoruz. Geçirdiği bir kaza sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum olan Angel bu süreçte psikolojik olarak sıkıntılar çekerken bir de karısı tarafından aldatıldığını düşünmektedir. Her geçen gün içini kemiren şüphe duygusu Angel için zorlu bir hayatın başlangıcı olacaktır.

TürGerilimDram
IMDb5.7
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenCarles
Torras
OyuncularMario
Casas
Déborah
François
Guillermo
Pfening

4. The Silence of Marsh (Bataklığın Sessizliği)

İspanyol filmleri

The Silence of Marsh'da yeni kitabı için araştırmalar yapan başarılı bir yazarın hikayesini izliyoruz. Kitabın konusu ülkedeki yolsuzluklar olan bu yazar araştırmaları sonucu politikacılar ve mafyalar arasındaki bağlantıyı açığa çıkarır. Ancak bu keşif onun için gün geçtikçe daha tehlikeli bir hal alacaktır.

TürPolisiyeGerilim
IMDb4.9
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenMarc
Vigil
OyuncularPedro
Alonso
Nacho
Fresneda
Carmina
Barrios

5. The Platform

İspanyol filmleri

2020 yılının en çok izlenen ve en beğenilen filmlerinden biri olan İspanyol yapımı The Platform filmi muhteşem senaryosu ve etkileyici mesajlarıyla dikkat çekiyor. Sosyal proje amacıyla tasarlanmış ve aşağıya doğru 100’lerce kat uzunluğunda bir hapishanede geçen filmin başrolünde Ivan Massague rol almıştır. Tüm dünyayı kasıp kavuran Ayrıca en iyi Netflix filmleri içeriğimize de göz atabilirsiniz.

TürGizemGerilimKorku
IMDb7.0
Gösterim
Tarihi
2020
YönetmenGalder
Gaztelu
-Urrutia
OyuncularIvan
Massagué
Zorion
Eguileor
Antonia
San Juan

6. Mirage (Fırtına Anı)

İspanyol filmleri

Başrolünde yine İspanyol yapımı başarılı yapımlarından La Casa de Papel dizisinden tanıdığımız Adriana Ugarte’nin yer aldığı Mirage filmi son yıllarda yayınlanan en iyi İspanyol yapımlarından biridir. Filmde Vera ve eşi David kzıları ile birlikte yeni bir eve taşınırlar. Eşyaları yerleştirdikleri sırada Vera bir kaset bulur. Bu kaset yıllar önce aynı evde oturan ve bir trafik kazasında hayatını kaybeden 12 yaşındaki Nico’ya aittir. Kasedi televizyona takıp izleyen Vera gizemli bir şekilde Nico ile iletişim kurmaya başlar. Küçük çocuğun yardım çağrılarına kulak veren Vera, Nico’yu kurtarır. Ancak bu seferde kaderi değiştirdiği için Vera’nın kızı ortadan kaybolmuştur.

TürGerilimDram
IMDb7.4
Gösterim
Tarihi
2018
YönetmenOriol
Paulo
OyuncularAdriana
Ugarte
Chino
Darín
Javier
Gutiérrez

7. Palmeras En La Nieve (Kardaki Palmiyeler)

İspanyol filmleri

Dolu dolu romantizm yaşamak isteyenlere şiddetle önerdiğimiz “Palmeras En La Nieve” filmi babasının ölümünü araştıran genç bir kızın bulduğu ipuçlarını takip ederek Afrika’ya kadar gitmesini konu alıyor. Aynı zamanda film çok duygusal sahneleri de barındırmaktadır. Yönetmen koltuğunda Fernando Gonzalez Molina’nın yer aldığı filmin başrollerinde Mario Casas, Adriana Ugarte ve Macarena Garcia yer almıştır.

TürDramRomantik
IMDb7.4
Gösterim
Tarihi
2015
YönetmenLluís
Quílez
OyuncularMario
Casas
Adriana
Ugarte
Macarena
García

8. Rec (Ölüm Çığlığı)

İspanyol filmleri

İspanyol sinemasının eşi benzeri olmayan korku filmlerinden biri olan Rec – Ölüm Çığlığı 2007 yılında vizyona girdiğinde izlenme rekorları kırmıştır. Film, başarılı bir haber muhabiri ve kameramanının yakaladığı büyük bir fırsatla hala devam eden yangının canlı görüntülerini çekmek üzere olay yerine gitmelerini ve devamında gelişen olayları anlatmaktadır. Yangın çıkan evde yaşlı bir kadının ev kazası sonucu alevlerin yükseldiğini düşünen ekip olay yerine vardıklarında paranormal olaylarla karşılaşırlar.

TürMacera
IMDb7.4
Gösterim
Tarihi
2007
YönetmenPaco
Plaza
OyuncularManuela
Velasco
Ferran
Terraza
Carlos
Lasarte

9. La Cara Oculta (Gizli Oda)

İspanyol filmleri

Mükemmel senaryosu ve olay kurgusu ile öne çıkan filmin konusu Adrian isimli bir gencin aşk hayatında yaşadığı dram ve gerilim dolu olayları anlatmaktadır. Sevgilisi tarafından terk edilen Adrian uzunca bir süre kız arkadaşını arasa da hiçbir yerde bulamaz. En sonun da Belen’in yokluğuna alışan Adrian hayatına yeni birini alır. Ancak bu sıralarda Belen’in ortadan kaybolmasıyla ilgili öğrendiği gerçekler her şeyi değiştirecektir.

TürGerilimDram
IMDb7.4
Gösterim
Tarihi
2011
YönetmenAndrés
Baiz
OyuncularQuim
Gutiérrez
Martina
García
Clara
Lago

10. Camino

İspanyol filmleri

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz film Goya Ödülleri kapsamında En İyi Film ödülü dışında En İyi Aktris ve En İyi yönetmen ödüllerini kazanmıştır. Filmin konusu ise 1985 yılında daha henüz 14 yaşında olan Alexia Gonzalez-Barros’un yaşanmış hayat hikayesini anlatmaktadır.

TürDram
IMDb7.5
Gösterim
Tarihi
2008
YönetmenJavier
Fesser
OyuncularNerea
Camacho
Carme
Elias
Mariano
Venancio

11. Biutiful

İspanyol filmleri

2011 yapımı “Biutiful” filmi hem oyunculuk performansı hem de dram dolu senaryosuyla sinemaya damga vurmayı başarmış bir yapımdır. Başrolünde Oscarlı aktör Javier Bardem’in rol aldığı filmin konusu ailesine bakabilmek için illegal işler yapmak zorunda kalan bir babanın kanunla başının derde girmesini ve yaşadığı acıklı olayları anlatmaktadır.

TürMacera
IMDb7.5
Gösterim
Tarihi
2010
YönetmenAlejandro
González
Iñárritu
OyuncularJavier
Bardem
Maricel
Álvarez
Eduard
Fernández

12. Los Lunes Al Sol (Güneşli Pazartesiler)

İspanyol filmleri

Ünlü film yıldızı Javier Bardem’in başarılı filmlerinden biri olan “Güneşli Pazartesiler” İspanya’nın bir liman kentinde yaşayan işsiz insanların dram dolu hikayesini anlatmaktadır. Tüm dünyanın en büyük sorunu olan işsizlik derdini sinema perdesine yansıtan bu film izleyicilerinden tam not almıştır. Filmin yönetmenliğini Fernando Leon de Aranoa üstlenmiştir.

TürDramKomedi
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2002
YönetmenFernando
León de
Aranoa
OyuncularJavier
Bardem
Serge
Riaboukine
Luis
Tosar

13. Celda 211

İspanyol filmleri

En iyi Hapishane filmleri arasında yer alan Celda 211 genç bir gardiyan olan Juan’ın daha ilk iş gününde başına gelen faciayı anlatmaktadır. Hapishanenin içini iki meslektaşı ile birlikte gezmekte olan Juan tavandan düşen bir parçayla yere yıkılır. Arkadaşları tarafından boş olan 211 numaralı hücreye taşınan Juan kendine gelene kadar hapishanede büyük bir isyan çıkar ve hayatını kurtarmak için bir süre mahkum rolü oynamak zorunda kalır.

TürDramGerilimAksiyon
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2009
YönetmenDaniel
Monzón
OyuncularLuis
Tosar
Alberto
Ammann
Antonio
Resines

14. Volver (Dönüş)

İspanyol filmleri

Etkileyici senaryosuyla film otoritelerinin dikkatini üzerine toplayan yapım, para kazanmak için zor şartlar altında çalışan Raimunda ve Sole isimli kız kardeşlerin hikayesini anlatmaktadır. Yönetmenliğini Pedro Almodovar’ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Penelope Cruz, Carmen Maura ve Lola Duenas yer almıştır. Anneleri tarafından terk edilen kızlar yaşamak için birkaç işte birden çalıştıkları sırada halalarının ölüm haberini alırlar. Cenaze gittiklerindeyse hayatlarının en büyük şokunu yaşayacaklardır.

TürKomediDram
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2006
YönetmenPedro
Almodóvar
OyuncularPenélope
Cruz
Carmen
Maura
Lola
Dueñas

15. The Body (Ceset)

İspanyol filmleri

İspanyolların film sektöründe en iyi oldukları gerilim dalında başarılı bir yapım olan “Ceset” başarılı bir iş kadını olan Mayka’nın gizemli ölümü sonrası birde morgdan cesedinin kaybolmasını konu edinmiştir. Polsin soruşturma başlattığı olaya atanan Jaime Pena ise kısa süre öncesinde kocasını kaybetmiş ve bu olayı kendi içsel dünyasını düzeltmek amacıyla çözüme kavuşturmaya çalışacaktır.

TürGerilimGizem
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2012
YönetmenOriol
Paulo
OyuncularJosé
Coronado
Hugo
Silva
Belén
Rueda

16. The Others (Diğerleri)

İspanyol filmleri

Fantastik türde bir film olan “Diğerleri” Grave isimli bir kadının ölen kocasının ardından küçük çocuklarıyla baş başa kalmasını ve güneşe alerjisi olan çocuklarıyla birlikte büyük ve karanlık bir malikanede yaşadıkları fantastik olayları anlatmaktadır. New Jersey eyaletinde yaşayan aile evin etrafına çöken sis tabakası ile tüm dünyayla bağlantıları kesilir. Bu kocaman evde hiç güvenemedikleri çalışanlarıyla uzunca bir süre yaşamak zorunda kalırlar.

TürFantastikDramKorku
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2001
YönetmenAlejandro
Amenábar
OyuncularElaine
Cassidy
Christopher
Eccleston
Nicole
Kidman

17. The Skin I Live In (İçinde Yaşadığım Deri)

İspanyol filmleri

Ünlü yönetmen Pedro Almodovar’ın sinema dünyasına kazandırdığı başarılı filmin oyuncu kadrosunda Antonio Banderas, Elena Anaya ve Marisa Paredes yer almıştır. Filmin konusu araba kazasında çıkan bir yangın sonucu yüzünde yanıklar oluşan bir kadına, doktor olan kocasının yeni bir deri yaratmak amacıyla yaptığı çalışmaları anlatmaktadır.

TürDramGerilim
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
2011
YönetmenPedro
Almodóvar
OyuncularAntonio
Banderas
Elena
Anaya
Marisa
Paredes

18. Talk to Her (Konuş Onunla)

İspanyol filmleri

En iyi İspanyol yönetmenlerden biri olan Pedro Almodovar’ın en iyi özgün senaryo dalında Oscar kazandığı filmde 4 ana karakterin geçmişi ve geleceği ele alınarak birbirlerine bağlantılı olaylarla bir dostluk kurmalarını anlatmaktadır.

TürKomediRomantik
IMDb7.9
Gösterim
Tarihi
2002
YönetmenPedro
Almodóvar
OyuncularJavier
Cámara
Dario
Grandinetti
Leonor
Watling

19. The Sea Inside (İçimdeki Deniz)

İspanyol filmleri

Genç yaşlarda geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını yatağa bağlı olarak geçiren “Ramon Sampedro’nun” yapabildiği tek şey deniz manzaralı yatağından dışarıyı izlemektir. Ötenazi konusunu saplantı haline getiren Ramon’un hayatını ise onunla ilgilenen Avukat Julia ve köylü kızı Rosa ikilisinden biri değiştirecektir.

TürDram
IMDb8.0
Gösterim
Tarihi
2004
YönetmenAlejandro
Amenábar
OyuncularJavier
Bardem
Belén
Rueda
Lola
Dueñas

20. Contratiempo (Görünmeyen Misafir)

İspanyol filmleri

En iyi İspanyol filmleri listesinin başında yer alan Contratiempo kusursuz senaryosu ve muhteşem oyunculuk performanslarıyla mutlaka izlenmesi gereken filmlerdendir. Filmin konusu işinde hızla yükselen ve bir iş adamı olan Adrian Doria’nın fotoğrafçı sevgilisi Laura’yı öldürmekle suçlanmasını konu edinmiştir. Kendisini savunmak amacıyla bir avukat ararken tanıştığı Virgina Goodman’a tüm hikayesini anlatan Adrian bazı konularda tutarsızca konuşmaktadır. Virgina Goodman ise bu durumu fark etmiş ve Adrien Doria’nın üstüne gidecektir.

TürGerilimGizem
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
2016
YönetmenOriol
Paulo
OyuncularMario
Casas
Bárbara
Lennie
Ana
Wagener
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
120
6
6
0
3
3
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.