Beyin Yakan Filmler -İnsanın Zekasını Zorlayan En Karmaşık Filmler

Beyin Yakan Filmler -İnsanın Zekasını Zorlayan En Karmaşık Filmler
18.11.201809:37

İlk izlediğinizde, kafanızı karıştıran yani beyninizi zorlayan filmleri sever misiniz? Tüm zamanların en güzel beyin yakan filmleri listesi ile karşınızdayız… İşte, tekrar tekrar izlemek zorunda kalabileceğiniz insanın IQ’sunu zorlayan en iyi filmler…

Haber güncelleme tarihi 21.09.2020 10:31

İlk Kez İzlendiğinde Beyin Yakan Film Önerileri

Beyin yakan filmler listesinde sizler için tüm zamanların en başarılı gerilim ve gizem yüklü filmlerini listeledik. İşte, gizem filmleri, bilim kurgu filmleri ve gerilim filmleri türünde en başarılı örneklerin yer aldığı beyin yakan film önerileri ve IMDB puanları...

Beyin Yakan Filmler;


30. The Invisible Guest (2016) IMDb: 8.1

Beyin yakan filmler
Varlıklı bir iş adamı olan Adrian Dora, uzun yıllar yönettiği şirketini Asya pazarına sokmayı başarmış ve yılın işadamı ödülünü almış birisidir. Bir gün dağ otelinin odasında yanında ölmüş halde duran sevgilisiyle polis tarafından yakalanır. Kendi avukatı Felix’in tavsiye ettiği uzman deneyimli bir avukat olan Virginia Goodman ile tanışır ve Savcı’ya hiçbir şekilde açık vermemek için bütün açık kapıları kapatması gerekmektedir. Aynı zamanda kendi avukatı Felix’te olayla ilgili görgü tanıklarını araştırır. Avukat Virgina Goodman, Dora’nın hikayesinde bütün açıkları bulmak için karanlık noktaların hepsinin aydınlatılmasını ister. Bulmacada ki boşluklar teker teker kapanacaktır.

Tür: Suç, Gizem, Gerilim

Fragman


29. Zodiac (2007) IMDb: 7.7

Beyin yakan filmler

Beyin yakan filmler listemizde okurlarımızın mutlaka izlemesi gereken bir yapım Zodiac… Film, uzun yıllar boyunca şifrelerle ve mektuplarla bölge savcıları ile dalga geçen ve bir türlü yakalanmayan seri katilin hikayesini anlatmaktadır. Bu seri katili bulmak için 4 idealist adam yolu koyulur ama birçoğu yolun yarısında psikolojik sıkıntılara düşer. Bütün yaşamları bu uğurda yok olur gider. Aralarında birisi mücadeleye devam edecektir.

Tür: Gerilim, Gizem, Suç

Fragman


28. Upgrade (2018) IMDb: 7.5

Beyin yakan filmler

2018 yılının en çok konuşulan filmlerinden Upgrade, eşiyle birlikte acımasızca bir saldırıya uğrayan Grey Trace’in yaşadıklarını izleyiciyle buluşturmaktadır. Saldırı sonrasında Grey, eşini kaybetmiş kendisi ise belden aşağısı felç durumdadır. Hayattan umudunu kestiği dönemde milyarder bir iş adamından tedavi teklifi alır. Tedaviyi kabul ederse vücuduna STEM adı verilen yapay zeka çipi yerleştirilecektir. Eşinin intikamı ile yanıp tutuşan Grey, bu tedavi yöntemini kabul edecektir.

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Korku

Fragman


27. Donnie Darko (2001) IMDb: 8.0

Beyin yakan filmler

2001 yılında vizyona giren ve günümüzde hafızlardan silinmeyen yapımlardan Donnie Darko, 16 yaşında bir gencin gerçek olmayan bazı görüntüler görmesiyle başlar. Gördüğü görüntüler arasında en sık olanı ise tavşan kostümlü bir adamdır. Her geçen gün kendisini kaybeden genç, okulun ve ailesinin yolundan uzaklaşıp, sürekli gördüğü esrarengiz misafirin izinden gidecektir.

Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu

Fragman


26. Gone Girl (2014) IMDb: 8.1

Beyin yakan filmler

Gizem ve gerilim dolu sahneleriyle herkesin beğenisini kazanan ve aynı zamanda sürpriz sonu ile izleyenlerin ağzının açık kalmasına neden olabilecek bir yapım. Sinema severlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapıt. Amerika'nın Missouri eyaletlerinden birinde sıcak bir yaz sabahı, Nick ve Amy evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanmaktadırlar. Ancak, kötü bir olay gerçekleşir ve Amy ortadan kaybolur. Amy geri gelmeyince polis kocası Nick’ten şüphelenmeye başlar. Filmin başrollerinde Ben Affleck, Rosamund Pike ve Neil Patrick Harris yer almaktadır.

Tür: Suç, Dram, Gizem

Fragman


25. Deja Vu (2006) IMDb: 7.0

Beyin yakan filmler

Zeki insanların mutlaka izlemesi gereken yapımların başında gelen Deja Vu, başrollerinde Danzel Washington, Paulo patton, Val Kilmer ve Jim Caviezel’ın yer aldığı muhteşem bir yapım. Aksiyon, Bilim Kurgu ve Gizem türlerinde adeta bir baş yapıt. Beyin yakan filmler listemizde siz değerli okurlarımızın mutlaka tercih etmesi gereken bir yapım.

Tür: Aksiyon, Suç, Bilim Kurgu, Gizem

Fragman


24. Looper (2012) IMDb: 7.4

Beyin yakan filmler

Bilim Kurgu filmleri listesinde insanların hafızlarından çıkmayan ve aynı zamanda zihin zorlayan Looper, gelecekte zaman yolcuğunun icat edilmiş dönemde geçmektedir. Zaman yolculuğu yapılabilmektedir ancak bu durum yasa dışıdır. Sadece karaborsa kullanılmaktadır. Genelde mafya liderleri, öldürmek istediği kişileri bu şekilde kaldırmaktadır. Bu işin en iyisi ise Joe’dir. Yaptığı işler yüzünden iyice güçlenen ve zenginleşen Joe, bu sefer mafyanın hedefi olmuştur.

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Fragman


23. I Origins (2014) IMDb: 7.4

Beyin yakan filmler

Genç bir doktor olan Lan Grey, her insanda farklı olduğuna inandığı gözde bulunan irisin araştırmalarını yapan uzman bir biyologdur. Bütün hayatı bu çalışma olmuştur. Çok aşık olduğu kadını elinden kaçırdığında bunun farkına varmıştır. Artık teorisini kanıtlamayı amaç edinmiş ve bunun için bütün kariyerini tehlikeye atarak, meslektaşlarıyla laboratuvarlarında toplumu değiştirecek bir buluşa imzalarını atmaya çalışacaktır.

Tür: Dram, Romantik, Bilim Kurgu

Fragman


22. Moon (2009) IMDb: 7.9

Beyin yakan filmler

Başrollerinde Sam Rockwell, Kevin Spacey ve Dominique Mc Elligott’un yer aldığı 2009 yapımlı Moon filmi, astronotluk görevini yerine getiren Sam Bell’in yaşadıklarını aktarmaktadır. Son 3 yılını Ay’a çıkmaya adayan Sam, bunu başarmıştır. İşini özveriyle yapmış ancak eski heyecanı kalmamıştır. Ay, artık onun evi gibi olmuştur. Geçmişini, ailesini ve planlarını hatırlamaya başlayan Sam’in algı eşiği açılmış, rutin bozukluklar baş göstermiştir.

Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu

Fragman


21. Mr. Nobody (2009) IMDb: 7.8

Beyin yakan filmler

2092 yılında geçen filmde dünya üzerinde hayatta kalan son ölümlü Neo’nun hatıraları izleyiciye aktarılır. Ölümle burun buruna olan Neo, genç bir çocukken bir peronda olduğunu hatırlar ve Tren biraz sonra kalkacaktır. Bir karar vermek zorundadır. Ya annesiyle ya da babasıyla kalacaktır. Vereceği karari hayatında sonsuz olasıkları da beraberinde getirecektir.

Tür: Dram, Fantastik, Romantik

Fragman


20. Pi (1998) IMDb: 7.4

Beyin yakan filmler

İzlerken sizleri zorlayacak filmler arasında özellikle tercih ettiğimiz Pi, psikolojik sorunları olan birisidir. Bu sırada insan hayatının en önemli buluşlarından bir tanesi de çok yakındır. Uzun yıllardır peşinde olduğu sırra ulaştığında belki de insanlar birbirini öldürecektir. Bu yüzden eğer başarırsa bu sırrı sonuna kadar saklamalıdır ya da zincirin ilk halkası olan kodu kırıp, riski ortadan kaldırmalıdır.

Tür: Dram, Korku, Gizem

Fragman


19. Split (2016) IMDb: 7.3

Beyin yakan filmler

Sizler için özenle hazırladığımız Gerilim filmleri listesinde de yer verdiğimiz Split, 2016 yılında vizyona giren en iyi filmlerden bir tanesi oldu. Filmde;  kişilik bölünmesi yaşayan Kevin Crumb ve üç küçük kız kardeşin psikolojinizi altüst edecek hikayesini konu alıyor. İzleyen insanların beynini zorlayacak, üzerinde uzun uzun düşündürecek bu filmi mutlaka izlenmesi gereken yapımlar listesinde ekleyebilirsiniz.

Tür: Korku, Gerilim

Fragman


18. The Lobster (2015) IMDb: 7.2

Beyin yakan filmler

Bir toplum düşünün… Yalnızlıkla boğuşan, herhangi bir ilişkisi olmayan insanların tutuklandığı, farklı bir gelecekte geçen hikayede, bekar olan bütün insanlar bir otele yerleştirilir. Bu kişiler kendi arasında 45 gün sonra, kendileri için eşleştirilen kişilerle ilişkiye başlamak zorunda kalır. Eğer ilişkilerinde başarılı olamazlarsa, kendilerinin seçtiklerini bir hayvana dönüştürülürler.

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Fragman


17. Vanishing Time: A Boy Who Returned (2016) IMDb: 7.2

Beyin yakan filmler

Kore filmleri en başarılı örneklerinden olan Vanishing Time: A Boy Who Returned, Sung Min ve Soo Rin ile birlikte 4 çocuk, plan yapıp dağlara doğru geziye çıkar. Bu planı yapmada ki amaçları planlamış bir patlamanın yapılacağı yere gidip izlemek. Günün sonunda sadece Soo Rin bulunur. Birkaç gün sonra Sung Min (Gang Dong-Won)… Ama artık 13 yaşında değildir.

Tür: Fantastik

Fragman


16. Another Earth (2011) IMDb: 7.0

Beyin yakan filmler

İki insanın ilginç bir kaza sonrasında birbirlerinin bedenlerini girmesini anlatan Another Earth, bu iki insanın yaşadıkları birbirine yakın dram dolu hikayeleri, yepyeni bir dünyanın keşfedilmesinden sonra biter ve yeni paralel dünya tahmin edilemez birçok boyutunu ortaya çıkartır. Yeni dünyada bir hayat şansız var mıdır? Yeni bir insan olunabilir mi? Dünyanın ilginç sonunu izleyiciyle buluşturan harika bir bilim kurgu filmi Another Earth’ı kesinlikle izlemeniz gereken filmler listesine eklemenizi öneririz.

Tür: Dram, Romantik, Bilim Kurgu

Fragman


15. Lucy (2014) IMDb: 6.4

Beyin yakan filmler

Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi gibi isimlerin başrollerinde yer aldığı Lucy filminin yönetmen koltuğunda ise Luc Besson oturuyor. Film, insan zekasının üzerinde, duygulardan uzak ve yalnızca mantık ile hareket edecek hale gelen bir kadının hikayesini konu almaktadır.

Tür: Fantastik, Bilim Kurgu, Gizem

Fragman


14. Identity (2003) IMDB Puanı: 7.3

Beyin yakan filmler

Filmde, fırtınalı bir gecede bir motelde mahsur kalan 10 kişinin başından geçenleri izliyoruz. Her psikolojik filmde olduğu gibi filmi dikkatli bir şekilde izlemeniz gerekiyor. Yönetmenliğini James Mangold'un yaptığı filmin baş rollerinde ise John Cusack, Ray Liotta, Amanda Peet, John Hawkes ve Clea Duwall yer aldı.

Tür: Gizem, Gerilim

Fragman


13. 1408 (2007) IMDb: 6.8

beyin yakan filmler

Bir Stephan King yapımı bu film oldukça kaliteli olup resmen beyninizde bulunan nöronları karmakarışık eden bir gerilim filmdir. Belki de filmden sonra 1408 numaralı otel odalarında kalmak istemezsiniz.

Fragman


12. Enemy (2013) IMDb: 6.9

beyin yakan filmler

2014 yapımı olup Jack Grenhold’un başrolünü üstlendiği film adeta bir arapsaçı diye nitelendirilebilecek bir filmdir. Suratsız ve dağınık karakterli bir tarih hocasını canladıran oyuncunun yaşadığı durumlar gerçekten kafa sıyırma için birebirdir.

Fragman


11. Coherence (2013) IMDb: 7.2

beyin yakan filmler

Eğer gerçekten kafanızı karıştıran ya da IQ seviyenizi test etmeye yönlendiren bir film istiyorsanız bu filmi ilk sıraya koyabilirsiniz. Bir kaç çiftin bir akşam yemeğiyle başlayan ve çok sıkıcı gelebilecek bir başlangıca sahiptir. Ama sakın vazgeçmeyin çünkü o kısımlar sadece konuyu anlamanız için kurgulanmış sahnelerdir. 45-50. Dakikadan itibaren filmde ipler koptuğu gibi sizin de ipleriniz kopmaya başlayacak. Bu nedenle şiddetle tavsiye edilmesi gereken filmlerden biridir. Adeta film sonunda IQ testi yaptırmak isteyeceksiniz.

Fragman


10. Predestination (2014) IMDb: 7.5

beyin yakan filmler

Bu filmin nasıl anlatılacağını açıkçası pek bilmiyoruz. Yani düşünün, anlatılamayacak kadar karışık ve sürükleyicidir. Adeta iki, üç ve hatta beş defa izledikten sonra anlayabileceğiniz bir film olduğu konusunda şüpheniz olmasın.

Fragman


9. Lost Highway (1997) IMDb: 7.6

beyin yakan filmler

Hayatınızı sorgulatacak, beyninizi karmakarışık edecek hatta bazen sizi yerinizden zıplatacak bir diğer film de kayıp otobandır. Kesinlikle izlenecek listenizde olması gereken bir başka türdür.

Fragman


8. The Machinist (2004) IMDb: 7.7

beyin yakan filmler

IQ testine girmenize neden olacak bir film de budur. Tam bir sene süreyle hiçbir şekilde uyku uyuyamadığınızı düşünün, işte bu film sizin düşünmenize izin vermeden olabilecekleri konu edinmiştir. Mutlaka izlemelisiniz.

Fragman


7. 12 Monkeys (1995) IMDb: 8.0

beyin yakan filmler

Brad Pitt ile birlikte karmaşık senaryoları seven bir diğer isim Bruce Wills’in başrol oyuncusu olduğu bir filmdir. Geçmişe dönülmesi ve herkesin anlayamayacağı şekilde ince ayarlar vermesi filmi çekici kılmıştır. Bunun yanı sıra paradox olaylar da işlenmiştir.

Fragman


6. The Sixth Sense (1999) IMDb: 8.1

beyin yakan filmler

Herkes tarafından bilinen bir korku filmi şeklinde kurgulanan fakat işleyiş olarak kesinlikle öyle olmayan sürükleyici bir filmdir. Konu olarak bir adam ve çocuklarla iletişim kurma konusunda bilgili olan bir çocuğun hikayesi ele alınmıştır. Dikkatlice izlemeyenleri ise son dakikalarda bir şok beklemektedir.

Fragman


5. Shutter Island (2010) IMDb: 8.1

beyin yakan filmler

Di Caprio filmleri arasında en başarılı örneklerden biri olan film, bir adaya araştırma amaçlı giden kişinin yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Daha çok deliler arasında geçen film oldukça başarılı bir senaryo ile yazılmıştır. Film, sonuna kadar tamamen gizem dolu bir şekilde ilerler. Filmdeki deniz feneri sahnesine muhakkak dikkat etmelisiniz ki ikinci kez izlemenize gerek kalmasın.

Fragman


4. Memento (2000) IMDb: 8.5

beyin yakan filmler

Olmazsa olmazlardan biri de bu filmdir ve yine karşınızda Christopher Nolan yapımı bir film vardır. Yönetmen adeta olayın çözülmesi için seyirciden yardım istiyor. En ufak bir dalgınlıkla çok şey kaçıracağınız beyin sınırlarını zorlayan bir filmdir.

Fragman


3. Interstellar (2014) IMDb: 8.6

beyin yakan filmler

2014 yılında sinemaseverlerle buluşan bu film bilim-kurgu tarzının neredeyse en başarılı örneklerinden biridir. Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı film, 5.boyut ve kara deliği konu edinmiştir. Filmin ortasına kadar çok dikkatlice izlemeniz gerekmektedir. Ardından sona doğru ortaya çıkan ve beyin zorlayan sahnelerden rahatlıkla sıyırabilirsiniz. Aksi durumda maalesef ki ikinci ya da üçüncü kez izlemek zorunda kalabilirsiniz. Kesinlikle listenin 1 numaralı filmi olduğunu söyleyebiliriz.

Fragman


2. Inception (2010) IMDb: 8.8

beyin yakan filmler

Evet, tekrar bir Christopher Nolan filmi. Karmakarışık kurgusuyla izleyicisini adeta deli edercesine kurgulanmış olup kesinlikle beklentinizin üstünde bir film deneyimi olabilir. Anlayanlar için muhteşem, anlamayanlar içinse hayal kırıklığı olan bir film olduğu için mümkünse anlayanlardan olunuz.

Fragman


1. Fight Club (1999) IMDb: 8.8

beyin yakan filmler

Edebiyat dünyasının en ilgi çeken yapımlarından biri olan filmdeki ana karakter Bradd Pitt’tir. Son yıllarda çekilen en iyi filmler arasında yer almaktadır. Sınırları zorlayan bu filmi ikinci kez izleyeceğinizden şüpheniz olmasın.

Fragman

Önerilen İçerik: En İyi Filmler, Unutulmaz Filmler ve Film Önerileri

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
300
86
85
85
85
85
85
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.