Beyin Yakan Filmler | Bulmaca Gibi Zihni Çalıştıran En İyi 30 Film | 2021

Beyin Yakan Filmler | Bulmaca Gibi Zihni Çalıştıran En İyi 30 Film | 2021
18.11.201809:37

İlk izlediğinizde, kafanızı karıştıran yani beyninizi zorlayan filmleri sever misiniz? Tüm zamanların en güzel beyin yakan filmleri listesi ile karşınızdayız… İşte, tekrar tekrar izlemek zorunda kalabileceğiniz insanın IQ’sunu zorlayan en iyi filmler…

Haber güncelleme tarihi 19.10.2021 18:36

Muhteşem Sonlarıyla En Yeni Beyin Yakan Filmler Listesi

Beyin yakan filmler listesinde sizler için tüm zamanların en başarılı gerilim ve gizem yüklü filmlerini listeledik. İşte, gizem filmleri, bilim kurgu filmleri ve gerilim filmleri türünde en başarılı örneklerin yer aldığı beyin yakan film önerileri ve IMDB puanları...

Beyin Yakan Filmler;

30. Ready Player One (2018) IMDb: 7.5

Beyin Yakan Filmler

Dünyanın gerçek sıkıntılarından kaçmak için zamanının çoğunu video oyunları oynayarak geçiren Wade Watts ailesini küçük yaşta kaybetmiştir. Bir oyunun kurucusu oyun evreninin içine anahtar saklamıştır. Bu anahtarı bulana oyunun kontrolünü ve tüm mirasını bırakacağını söylemiştir. Wade de bu anahtarı bulmak için oyunu her gün oynamaktadır. Bir süre sonra dünyadaki çoğu insanın bu oyunu oynaması, oyunun içinde acımasız bir rekabet olmasına yol açar.

Tür: Bilim kurgu, Aksiyon

Oyuncular: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn

Yönetmen Steven Spielberg

Fragman

Ready Player One Benzeri Filmler;

 • Deadpool 2 (2018) IMDb: 7.7
 • Black Panther (2018) IMDb: 7.3
 • Örümcek-Adam: Evden Uzakta (2019) IMDb: 7.5

29. Ghost in the Shell (2017) IMDb: 6.3

Beyin Yakan Filmler

Korkunç bir kazadan kurtarılmış binbaşı geçmişine dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. Binbaşının tek bildiği bir ameliyat masasında uyandığı, doktorunun ona kurtarıldığını söylediğidir. Vücudunun çoğu parçasını kazada kaybeden kadına yeni bir vücut yapılır. Genç kadın yani binbaşı dünyanın en tehlikeli suçlularını teker teker avlamaktadır. Yeni bir düşmanla karşılaşmaya hazırlanırken aslında hayatının kurtarılmadığını, çalındığını öğrenir. Geçmişini geri kazanmak ve bunun kendisine kimin yaptığını öğrenmek için yola koyulur.

Tür: Aksiyon, Bilim kurgu

Oyuncular: Scarlett Johansson, Pilou Asbæk, Takeshi Kitano

Yönetmen Rupert Sanders

Fragman

Ghost in the Shell Benzeri Filmler;

 • Kôkaku Kidôtai (1995) IMDb: 8.0
 • Lucy I (2014) IMDb: 6.4
 • Sarışın Bomba (2017) IMDb: 6.7

28. Annihilation (2018) IMDb: 6.8

Beyin Yakan Filmler

Bölgede gerçekleşen anormal olayları hükümet gizli bir şekilde incelemeye alır. Area X bölgesinde insanlığın izleri silinmiştir. Bölgeye 12 keşif grubu belirli bir zamanlarda gitmektedir. Bazı keşif gruplarına ne olduğu bilinmese de son giden 12. keşif grubu kendilerini ne beklediğini bilmeden bölgeye giriş yapar. Görevleri ise araziyi haritalayarak, örnek toplamak ve tüm gözlemleri raporlamaktır. 

Tür: Bilim kurgu, Gerilim

Oyuncular: Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Gina Rodriguez

Yönetmen Alex Garland

Fragman

Annihilation Benzeri Filmler;

 • Geliş II (2016) IMDb: 7.9
 • Sessiz Bir Yer (2018) IMDb: 7.5
 • Ex Machina (2014) IMDb: 7.7

27. Ex Machina (2014) IMDb: 7.7

Beyin Yakan Filmler

Dünyanın en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışan 24 yaşındaki Caleb'in hikayesini konu almıştır. Şirketin gizemli CEO'su hem insanlardan hem de şirketten uzak bir dağ evinde yaşamaktadır. Düzenlenen bir yarışmada dağ evinde 1 haftalık ödül kazanan Caleb içerde ne olacağından habersizdir. Ava adındaki güzel bir robot kızın bedenine geçecek olan Caleb, dünyanın ilk gerçek yapay zekalı robotu olacaktır. 

Tür: Bilim kurgu, Gerilim

Oyuncular: Domhnall Gleeson, Alicia Vikander, Oscar Isaac

Yönetmen Alex Garland

Fragman

Ex Machina Benzeri Filmler;

 • Marslı (2015) IMDb: 8.0
 • Yerçekimi (2013) IMDb: 7.7
 • Enigma (2014) IMDb: 8.0

26. Prisoners (2013) IMDb: 8.1

Beyin Yakan Filmler

Film, adaleti kendi elleriyle sağlamaya çalışan bir adamın hikayesini konu almaktadır. Dover ve Birches aileleri Şükran Günü'nü kutlamak için bir araya gelirler. Her şeyin yolunda gittiği bu yemek sırasında korkunç bir haberle altüst olurlar. İlerleyen saatlerde iki küçük kızın kaybolmasıyla panik dolu anlar yaşanır. Kızlar uzun bir süre geçtikten sonra hala bulanamazlar. Polise başvursalar da bir sonuç alamayan aileler panik içerisindedir. Dovers ailesinin büyüğü Keller, polisin çabalarını yetersiz bulduğu için kızları kendi eliyle aramaya başlar. Başarılı dedektif Loki'den de yardım isteyen adam kendini suçlu ve masumun ayırt edilemediği bir davanın içerisinde bulur.

Tür: Gerilim, Gizem

Oyuncular: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis

Yönetmen Denis Villeneuve

Fragman

Prisoners Benzeri Filmler;

 • Kayıp Kız (2014) IMDb: 8.1
 • Zindan Adası (2010) IMDb: 8.2
 • Logan: Wolverine (2017) IMDb: 8.1

25. Upgrade (2018) IMDb: 7.5

Beyin Yakan Filmler

2018 filmleri arasında en çok dikkat çeken yapımlardan Upgrade, eşiyle birlikte acımasızca bir saldırıya uğrayan Grey Trace’in yaşadıklarını izleyiciyle buluşturmaktadır. Saldırı sonrasında Grey, eşini kaybetmiş kendisi ise belden aşağısı felç durumdadır. Hayattan umudunu kestiği dönemde milyarder bir iş adamından tedavi teklifi alır. Tedaviyi kabul ederse vücuduna STEM adı verilen yapay zeka çipi yerleştirilecektir. Eşinin intikamı ile yanıp tutuşan Grey, bu tedavi yöntemini kabul edecektir.

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Korku

Oyuncular: Logan Marshall-Green, Betty Gabriel, Harrison Gilbertson

Yönetmen Leigh Whannell

Fragman

Upgrade Benzeri Filmler;

 • Zamanın Ötesinde I (2014) IMDb: 7.5
 • Yok Oluş (2018) IMDb: 6.8
 • Yaşam şifresi (2011) IMDb: 7.5

24. Split (2016) IMDb: 7.3

Beyin yakan filmler

Sizler için özenle hazırladığımız Gerilim filmleri listesinde de yer verdiğimiz Split, 2016 yılında vizyona giren en iyi filmlerden bir tanesi oldu. Filmde;  kişilik bölünmesi yaşayan Kevin Crumb ve üç küçük kız kardeşin psikolojinizi altüst edecek hikayesini konu alıyor. İzleyen insanların beynini zorlayacak, üzerinde uzun uzun düşündürecek bu filmi mutlaka izlenmesi gereken yapımlar listesinde ekleyebilirsiniz.

Tür: Korku, Gerilim

Oyuncular: James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Betty Buckley

Yönetmen M. Night Shyamalan

Fragman

Split Benzeri Filmler;

 • Ölümsüz (2000) IMDb: 7.3
 • Korku Seansı (2013) IMDb: 7.5
 • O (2017) IMDb: 7.3

23. The Invisible Guest (2016) IMDb: 8.1

Beyin yakan filmler
Varlıklı bir iş adamı olan Adrian Dora, uzun yıllar yönettiği şirketini Asya pazarına sokmayı başarmış ve yılın işadamı ödülünü almış birisidir. Bir gün dağ otelinin odasında yanında ölmüş halde duran sevgilisiyle polis tarafından yakalanır. Kendi avukatı Felix’in tavsiye ettiği uzman deneyimli bir avukat olan Virginia Goodman ile tanışır ve Savcı’ya hiçbir şekilde açık vermemek için bütün açık kapıları kapatması gerekmektedir. Aynı zamanda kendi avukatı Felix’te olayla ilgili görgü tanıklarını araştırır. Avukat Virgina Goodman, Dora’nın hikayesinde bütün açıkları bulmak için karanlık noktaların hepsinin aydınlatılmasını ister. Bulmacada ki boşluklar teker teker kapanacaktır. Ters köşe filmler listesinde de yer alan ve sinema eleştirmenlerinden geçer not alan bu yapımı kesinlikle izlemelisiniz.

Tür: Suç, Gizem, Gerilim

Oyuncular: Mario Casas, Bárbara Lennie, Ana Wagener

Yönetmen Oriol Paulo

Fragman

The Invisible Guest Benzeri Filmler;

 • Ceset (2012) IMDb: 7.6
 • Fırtına Anı (2018) IMDb: 7.4
 • Gizli Oda (2011) IMDb: 7.4

22. The Lobster (2015) IMDb: 7.2

Beyin yakan filmler

Bir toplum düşünün… Yalnızlıkla boğuşan, herhangi bir ilişkisi olmayan insanların tutuklandığı, farklı bir gelecekte geçen hikayede, bekar olan bütün insanlar bir otele yerleştirilir. Bu kişiler kendi arasında 45 gün sonra, kendileri için eşleştirilen kişilerle ilişkiye başlamak zorunda kalır. Eğer ilişkilerinde başarılı olamazlarsa, kendilerinin seçtiklerini bir hayvana dönüştürülürler.

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Oyuncular: Colin Farrell, Rachel Weisz, Jessica Barden

Yönetmen Yórgos Lánthimos

Fragman

The Lobster Benzeri Filmler;

 • Kutsal Geyiğin Ölümü (2017) IMDb: 7.0
 • Aşk (2013) IMDb: 8.0
 • Beni Adınla Çağır (2017) IMDb: 7.9

21. Zodiac (2007) IMDb: 7.7

Beyin yakan filmler

Beyin yakan filmler listemizde okurlarımızın mutlaka izlemesi gereken bir yapım Zodiac… Film, uzun yıllar boyunca şifrelerle ve mektuplarla bölge savcıları ile dalga geçen ve bir türlü yakalanmayan seri katilin hikayesini anlatmaktadır. Bu seri katili bulmak için 4 idealist adam yolu koyulur ama birçoğu yolun yarısında psikolojik sıkıntılara düşer. Bütün yaşamları bu uğurda yok olur gider. Aralarında birisi mücadeleye devam edecektir.

Tür: Gerilim, Gizem, Suç

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Anthony Edwards

Yönetmen David Fincher

Fragman

Zodiac Benzeri Filmler;

 • Benjamin Button'ın tuhaf hikâyesi (2008) IMDb: 7.8
 • Ejderha Dövmeli Kız (2011) IMDb: 7.8
 • Tutsak (2013) IMDb: 8.1

20. Donnie Darko (2001) IMDb: 8.0

Beyin yakan filmler

2001 yılında vizyona giren ve günümüzde hafızlardan silinmeyen yapımlardan Donnie Darko, 16 yaşında bir gencin gerçek olmayan bazı görüntüler görmesiyle başlar. Gördüğü görüntüler arasında en sık olanı ise tavşan kostümlü bir adamdır. Her geçen gün kendisini kaybeden genç, okulun ve ailesinin yolundan uzaklaşıp, sürekli gördüğü esrarengiz misafirin izinden gidecektir.

Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Drew Barrymore

Yönetmen Richard Kelly

Fragman

Donnie Darko Benzeri Filmler;

 • Amerikan sapığı (2000) IMDb: 7.6
 • Makinist (2004) IMDb: 7.7
 • Sürücü (2011) IMDb: 7.8

19. Gone Girl (2014) IMDb: 8.1

Beyin yakan filmler

Gizem ve gerilim dolu sahneleriyle herkesin beğenisini kazanan ve aynı zamanda sürpriz sonu ile izleyenlerin ağzının açık kalmasına neden olabilecek bir yapım. Sinema severlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapıt. Amerika'nın Missouri eyaletlerinden birinde sıcak bir yaz sabahı, Nick ve Amy evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanmaktadırlar. Ancak, kötü bir olay gerçekleşir ve Amy ortadan kaybolur. Amy geri gelmeyince polis kocası Nick’ten şüphelenmeye başlar. Filmin başrollerinde Ben Affleck, Rosamund Pike ve Neil Patrick Harris yer almaktadır.

Tür: Suç, Dram, Gizem

Oyuncular: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris

Yönetmen David Fincher

Fragman

Gone Girl Benzeri Filmler;

 • Zindan Adası (2010) IMDb: 8.2
 • 12 Yıllık Esaret (2013) IMDb: 8.1
 • Sıkıysa Yakala (2002) IMDb: 8.1

18. Deja Vu (2006) IMDb: 7.0

Beyin yakan filmler

Zeki insanların mutlaka izlemesi gereken yapımların başında gelen Deja Vu, başrollerinde Danzel Washington, Paulo patton, Val Kilmer ve Jim Caviezel’ın yer aldığı muhteşem bir yapım. Aksiyon, Bilim Kurgu ve Gizem türlerinde adeta bir baş yapıt. Beyin yakan filmler listemizde siz değerli okurlarımızın mutlaka tercih etmesi gereken bir yapım.

Tür: Aksiyon, Suç, Bilim Kurgu, Gizem

Oyuncular: Denzel Washington, Jim Caviezel, Paula Patton

Yönetmen Tony Scott

Fragman

Deja Vu Benzeri Filmler;

 • Uçuş I (2012) IMDb: 7.3
 • Tanrının kitabı (2010) IMDb: 6.9
 • Durdurulamaz (2010) IMDb: 6.8

17. Looper (2012) IMDb: 7.4

Beyin yakan filmler

Bilim Kurgu filmleri listesinde insanların hafızlarından çıkmayan ve aynı zamanda zihin zorlayan Looper, gelecekte zaman yolcuğunun icat edilmiş dönemde geçmektedir. Zaman yolculuğu yapılabilmektedir ancak bu durum yasa dışıdır. Sadece karaborsa kullanılmaktadır. Genelde mafya liderleri, öldürmek istediği kişileri bu şekilde kaldırmaktadır. Bu işin en iyisi ise Joe’dir. Yaptığı işler yüzünden iyice güçlenen ve zenginleşen Joe, bu sefer mafyanın hedefi olmuştur.

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Oyuncular: Bruce Willis, Joseph Gordon-Levitt, Emily Blunt

Yönetmen Rian Johnson

Fragman

Looper Benzeri Filmler;

 • Yaşam şifresi (2011) IMDb: 7.5
 • Azınlık raporu (2002) IMDb: 7.6
 • Zamanın Ötesinde (2014) IMDb: 7.5

16. I Origins (2014) IMDb: 7.4

Beyin yakan filmler

Genç bir doktor olan Lan Grey, her insanda farklı olduğuna inandığı gözde bulunan irisin araştırmalarını yapan uzman bir biyologdur. Bütün hayatı bu çalışma olmuştur. Çok aşık olduğu kadını elinden kaçırdığında bunun farkına varmıştır. Artık teorisini kanıtlamayı amaç edinmiş ve bunun için bütün kariyerini tehlikeye atarak, meslektaşlarıyla laboratuvarlarında toplumu değiştirecek bir buluşa imzalarını atmaya çalışacaktır.

Tür: Dram, Romantik, Bilim Kurgu

Oyuncular: Michael Pitt, Brit Marling, Astrid Bergès-Frisbey

Yönetmen Mike Cahill

Fragman

I Origins Benzeri Filmler;

 • Başka Bir Dünya (2011) IMDb: 7.0
 • Bay Hiçkimse (2009) IMDb: 7.8
 • Sesimin Etkisi (2011) IMDb: 6.6

15. Moon (2009) IMDb: 7.9

Beyin yakan filmler

Başrollerinde Sam Rockwell, Kevin Spacey ve Dominique Mc Elligott’un yer aldığı 2009 yapımlı Moon filmi, astronotluk görevini yerine getiren Sam Bell’in yaşadıklarını aktarmaktadır. Son 3 yılını Ay’a çıkmaya adayan Sam, bunu başarmıştır. İşini özveriyle yapmış ancak eski heyecanı kalmamıştır. Ay, artık onun evi gibi olmuştur. Geçmişini, ailesini ve planlarını hatırlamaya başlayan Sam’in algı eşiği açılmış, rutin bozukluklar baş göstermiştir.

Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu

Oyuncular: Sam Rockwell, Robin Chalk, Matt Berry

Yönetmen Duncan Jones

Fragman

Moon Benzeri Filmler;

 • Gün ışığı (2007) IMDb: 7.2
 • Yasak Bölge 9 (2009) IMDb: 7.9
 • Tetikçiler (2012) IMDb: 7.4

14. Mr. Nobody (2009) IMDb: 7.8

Beyin yakan filmler

2092 yılında geçen filmde dünya üzerinde hayatta kalan son ölümlü Neo’nun hatıraları izleyiciye aktarılır. Ölümle burun buruna olan Neo, genç bir çocukken bir peronda olduğunu hatırlar ve Tren biraz sonra kalkacaktır. Bir karar vermek zorundadır. Ya annesiyle ya da babasıyla kalacaktır. Vereceği kararı hayatında sonsuz olasılıkları da beraberinde getirecektir.

Tür: Dram, Fantastik, Romantik

Oyuncular: Jared Leto, Sarah Polley, Diane Kruger

Yönetmen Jaco van Dormael

Fragman

Mr. Nobody Benzeri Filmler;

 • Dünyalı (2007) IMDb: 7.9
 • Makinist (2004) IMDb: 7.7
 • Tetikçiler (2012) IMDb: 7.4

13. Pi (1998) IMDb: 7.4

Beyin yakan filmler

İzlerken sizleri zorlayacak filmler arasında özellikle tercih ettiğimiz Pi, psikolojik sorunları olan birisidir. Bu sırada insan hayatının en önemli buluşlarından bir tanesi de çok yakındır. Uzun yıllardır peşinde olduğu sırra ulaştığında belki de insanlar birbirini öldürecektir. Bu yüzden eğer başarırsa bu sırrı sonuna kadar saklamalıdır ya da zincirin ilk halkası olan kodu kırıp, riski ortadan kaldırmalıdır.

Tür: Dram, Korku, Gizem

Oyuncular: Sean Gullette, Mark Margolis, Ben Shenkman

Yönetmen Darren Aronofsky

Fragman

Pi Benzeri Filmler;

 • Kaynak (2006) IMDb: 7.2
 • Şampiyon (2008) IMDb: 7.9
 • Siyah Kuğu (2010) IMDb: 8.0

12. Lucy (2014) IMDb: 6.4

Beyin yakan filmler

Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi gibi isimlerin başrollerinde yer aldığı Lucy filminin yönetmen koltuğunda ise Luc Besson oturuyor. Film, insan zekasının üzerinde, duygulardan uzak ve yalnızca mantık ile hareket edecek hale gelen bir kadının hikayesini konu almaktadır.

Tür: Fantastik, Bilim Kurgu, Gizem

Oyuncular: Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi

Yönetmen Luc Besson

Fragman

Lucy Benzeri Filmler;

 • Sihirbazlar Çetesi I (2013) IMDb: 7.3
 • Sihirbazlar Çetesi 2 (2016) IMDb: 6.5
 • Açlık Oyunları (2012) IMDb: 7.2

11. Enemy (2013) IMDb: 6.9

beyin yakan filmler

2014 yapımı olup Jack Grenhold’un başrolünü üstlendiği film adeta bir arapsaçı diye nitelendirilebilecek bir filmdir. Suratsız ve dağınık karakterli bir tarih hocasını canladıran oyuncunun yaşadığı durumlar gerçekten kafa sıyırma için birebirdir.

Tür: Gerilim

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Sarah Gadon

Yönetmen Denis Villeneuve

Fragman

Enemy Benzeri Filmler;

 • Sicario (2015) IMDb: 7.6
 • Donnie Darko - Karanlık Yolculuk (2001) IMDb: 8.0
 • Gece Vurgunu (2014) IMDb: 7.9

10. Coherence (2013) IMDb: 7.2

beyin yakan filmler

Eğer gerçekten kafanızı karıştıran ya da IQ seviyenizi test etmeye yönlendiren bir film istiyorsanız bu filmi ilk sıraya koyabilirsiniz. Bir kaç çiftin bir akşam yemeğiyle başlayan ve çok sıkıcı gelebilecek bir başlangıca sahiptir. Ama sakın vazgeçmeyin çünkü o kısımlar sadece konuyu anlamanız için kurgulanmış sahnelerdir. 45-50. Dakikadan itibaren filmde ipler koptuğu gibi sizin de ipleriniz kopmaya başlayacak. Bu nedenle şiddetle tavsiye edilmesi gereken filmlerden biridir. Adeta film sonunda IQ testi yaptırmak isteyeceksiniz.

Tür: Bilim kurgu, Gerilim

Oyuncular: Nicholas Brendon, Hugo Armstrong, Emily Baldoni

Yönetmen James Ward Byrkit

Fragman

Coherence Benzeri Filmler;

 • Şeytan Üçgeni (2009) IMDb: 6.9
 • Kapsül (2004) IMDb: 6.9
 • Dünyalı (2007) IMDb: 7.9

9. Predestination (2014) IMDb: 7.5

beyin yakan filmler

Bu filmin nasıl anlatılacağını açıkçası pek bilmiyoruz. Yani düşünün, anlatılamayacak kadar karışık ve sürükleyicidir. Adeta iki, üç ve hatta beş defa izledikten sonra anlayabileceğiniz bir film olduğu konusunda şüpheniz olmasın.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim

Oyuncular: Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor

Yönetmen Michael Spierig, Peter Spierig

Fragman

Predestination Benzeri Filmler;

 • Bay Hiçkimse (2009) IMDb: 7.8
 • Tetikçiler (2012) IMDb: 7.4
 • Exam (2009) IMDb: 6.8

8. The Machinist (2004) IMDb: 7.7

beyin yakan filmler

IQ testine girmenize neden olacak bir film de budur. Tam bir sene süreyle hiçbir şekilde uyku uyuyamadığınızı düşünün, işte bu film sizin düşünmenize izin vermeden olabilecekleri konu edinmiştir. Mutlaka izlemelisiniz.

Tür: Gerilim

Oyuncular: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sánchez-Gijón

Yönetmen Brad Anderson

Fragman

The Machinist Benzeri Filmler;

 • Oyun (1997) IMDb: 7.8
 • Gece Vurgunu (2014) IMDb: 7.9
 • Siyah Kuğu (2010) IMDb: 8.0

7. 12 Monkeys (1995) IMDb: 8.0

beyin yakan filmler

Brad Pitt ile birlikte karmaşık senaryoları seven bir diğer isim Bruce Wills’in başrol oyuncusu olduğu bir filmdir. Geçmişe dönülmesi ve herkesin anlayamayacağı şekilde ince ayarlar vermesi filmi çekici kılmıştır. Bunun yanı sıra paradox olaylar da işlenmiştir.

Tür: Dram, Bilimkurgu, Gerilim

Oyuncular: Aaron Stanford, Amanda Schull, Kirk Acevedo

Yönetmen Natalie Chaidez, Terry Matalas, Travis Fickett

Fragman

12 Monkeys Benzeri Filmler;

 • 5. Güç (1997) IMDb: 7.7
 • Yasak Bölge 9 (2009) IMDb: 7.9
 • Brazil (1985) IMDb: 7.9

6. The Sixth Sense (1999) IMDb: 8.1

beyin yakan filmler

Herkes tarafından bilinen bir korku filmi şeklinde kurgulanan fakat işleyiş olarak kesinlikle öyle olmayan sürükleyici bir filmdir. Konu olarak bir adam ve çocuklarla iletişim kurma konusunda bilgili olan bir çocuğun hikayesi ele alınmıştır. Dikkatlice izlemeyenleri ise son dakikalarda bir şok beklemektedir.

Tür: Gerilim, Dram

Oyuncular: Bruce Willis, Haley Joel Osment, Toni Collette

Yönetmen M. Night Shyamalan

Fragman

The Sixth Sense Benzeri Filmler;

 • Jurassic Park (1993) IMDb: 8.1
 • Sıkıysa yakala (2002) IMDb: 8.1
 • V for Vendetta (2005) IMDb: 8.2

5. Shutter Island (2010) IMDb: 8.1

beyin yakan filmler

Di Caprio filmleri arasında en başarılı örneklerden biri olan film, bir adaya araştırma amaçlı giden kişinin yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Daha çok deliler arasında geçen film oldukça başarılı bir senaryo ile yazılmıştır. Film, sonuna kadar tamamen gizem dolu bir şekilde ilerler. Filmdeki deniz feneri sahnesine muhakkak dikkat etmelisiniz ki ikinci kez izlemenize gerek kalmasın. Film hakkında şaşırtıcı bilgileri öğrenmek için Shutter Island linkine tıklayınız.

Tür: Gerilim

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley

Yönetmen Martin Scorsese

Fragman

Shutter Island Benzeri Filmler;

 • Para Avcısı (2013) IMDb: 8.2
 • Zincirsiz (2012) IMDb: 8.4
 • Başlangıç (2010) IMDb: 8.8

4. Memento (2000) IMDb: 8.5

beyin yakan filmler

Olmazsa olmazlardan biri de bu filmdir ve yine karşınızda Christopher Nolan yapımı bir film vardır. Yönetmen adeta olayın çözülmesi için seyirciden yardım istiyor. En ufak bir dalgınlıkla çok şey kaçıracağınız beyin sınırlarını zorlayan bir filmdir.

Tür: Gerilim

Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano

Yönetmen Christopher Nolan

Fragman

Memento Benzeri Filmler;

 • Prestij (2006) IMDb: 8.5
 • Yedi (1995) IMDb: 8.6
 • Batman Başlıyor (2005) IMDb: 8.2

3. Interstellar (2014) IMDb: 8.6

beyin yakan filmler

2014 yılında sinemaseverlerle buluşan bu film bilim-kurgu tarzının neredeyse en başarılı örneklerinden biridir. Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı film, 5.boyut ve kara deliği konu edinmiştir. Filmin ortasına kadar çok dikkatlice izlemeniz gerekmektedir. Ardından sona doğru ortaya çıkan ve beyin zorlayan sahnelerden rahatlıkla sıyırabilirsiniz. Aksi durumda maalesef ki ikinci ya da üçüncü kez izlemek zorunda kalabilirsiniz. Kesinlikle listenin 1 numaralı filmi olduğunu söyleyebiliriz.

Tür: Bilimkurgu, Dram

Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine

Yönetmen Christopher Nolan

Fragman

Interstellar Benzeri Filmler;

 • Kara Şövalye (2008) IMDb: 9.0
 • Joker (2019) IMDb: 8.5
 • Ucuz Roman (1994) IMDb: 8.9

2. Inception (2010) IMDb: 8.8

beyin yakan filmler

Evet, tekrar bir Christopher Nolan filmi. Karmakarışık kurgusuyla izleyicisini adeta deli edercesine kurgulanmış olup kesinlikle beklentinizin üstünde bir film deneyimi olabilir. Anlayanlar için muhteşem, anlamayanlar içinse hayal kırıklığı olan bir film olduğu için mümkünse anlayanlardan olunuz. En iyi filmler listesinde yer alan bu yapımı izledikten sonra uzun süre etkisinde çıkamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Tür: Bilim kurgu, Gerilim

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Elliot Page

Yönetmen Christopher Nolan

Fragman

Inception Benzeri Filmler;

 • Forrest Gump (1994) IMDb: 8.8
 • Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003) IMDb: 8.9
 • Matrix (1999) IMDb: 8.7

1. Fight Club (1999) IMDb: 8.8

beyin yakan filmler

Edebiyat dünyasının en ilgi çeken yapımlarından biri olan filmdeki ana karakter Brad Pitt’tir. Son yıllarda çekilen en iyi filmler arasında yer almaktadır. Sınırları zorlayan bu filmi ikinci kez izleyeceğinizden şüpheniz olmasın.

Tür: Gerilim, Dram

Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter

Yönetmen David Fincher

Fragman

Fight Club Benzeri Filmler;

 • Kuzuların Sessizliği (1991) IMDb: 8.6
 • Baba (1972) IMDb: 9.2
 • Zincirsiz (2012) IMDb: 8.4
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
614
657
101
103
105
301
268
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.