Robot Filmleri | İyi ve Yeni Robotik Filmler Listesi | 2022

Robot Filmleri | İyi ve Yeni Robotik Filmler Listesi | 2022
12.02.202120:34

Bu yazımızda sizler için en iyi ve en yeni robot filmlerini derledik. İşte IMDb'ye göre yüksek puanlı olan en iyi robot filmleri.

Haber güncelleme tarihi 23.06.2022 09:24

Bilim Kurgu ve Animasyon Türünde En İyi 20 Robot Filmi

Sinema sektöründe her zaman var olan ve olacak olan robot temasındaki filmleri 7’den 70’e herkes tarafından izlenmektedir. Bu yazımızda sizin için robot türündeki filmleri kalite sıralamasına göre derledik. Bu liste içeriğimizdeki sıralamayı yaparken en popüler sinema değerlendirme sitelerinden faydalandık. İşte en iyi robot filmleri.

20. A.X.L. (2018) – IMDb: 5.3

en iyi robot filmleri

Miles motor tutkunu olan sıradan bir gençtir. Bir gün Miles’ın karşısına ordu tarafından geliştirilmiş bir robotik köpek çıkar. Bu köpek Miles’ın hayatını değiştirir. Yeni nesil yapay zeka tarafından geliştirilen bu köpeğin gerçek bir ruhu vardır. Bu sayede Miles ve A.X.L. kısa sürede dost olurlar. Ordu A.X.L’i istiyordur ve onun peşine düşerler. A.X.L’nin tekrardan ordunun eline geçmesinin nelere mal olacağını bilen Miles dostu Sara’dan yardım alır.

Başrol Oyuncuları: Alex Neustaedter, Becky G, Dorian Kingi

Tür: Bilimkurgu, Macera, Aksiyon

Yönetmen: Oliver Daly

Fragman

A.X.L. Benzeri Filmler

 • Uçuş (2012) – IMDb: 7.3
 • Yenilmezler (2012) – IMDb: 8.0
 • Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014) – IMDb: 7.7

19. Stepford Kadınları (2004) – IMDb: 5.3

en iyi robot filmleri

Joanna Eberhart bir TV ağının başkanıdır. Joanna son zamanlarda ardı ardına gelen şok edici olaylardan sonra sinirsel bir yıkım yaşamaktadır. Kocası Walter ise bu duruma katlanamaz ve Manhattan’dan son derece modern bir ortamı olan Stepford’a taşınmaya karar verir. Joanna, Stepford’da iyi arkadaşlar edinir. Joanna, Yahudi bir yazar olan Bobbie Markowitz ile birlikte şehirdeki kadınların fazlasıyla mutlu göründüklerini ama aslında tam tersi olduğunu fark ederler. Çünkü buradaki kadınlar aslında kocalarına kusursuz hizmet ederek kendilerini öldürmüşlerdir. Joanna ve Bobbie, Stepford Erkekler Birliği ile Stepford Day Spa’da neler döndüğünü öğrenmek isterler. Bunun için ise bir mücadeleye girerler.

Başrol Oyuncuları: Nicole Kidman, Bette Midler, Matthew Broderick

Tür: Bilimkurgu, Fantastik, Komedi

Yönetmen: Frank Oz

Fragman

Stepford Kadınları Benzeri Filmler

 • Tatlı Cadı (2005) – IMDb: 4.8
 • Çevirmen (2005) – IMDb: 6.4
 • Aşkın Büyüsü (1998) – IMDb: 6.3

18. Morgan (2016) – IMDb: 5.8

en iyi robot filmleri

Büyük bir şirketin laboratuvarında geliştirilen Morgan gizli bir projedir. Doğaüstü güçlere ve yapay DNA’ya sahip olan Morgan testlerde beklenenden daha hızlı ilerlemektedir. O kadar ki Morgan sadece 1 ay içerisinde konuşmayı 6 ay içerisinde ise kendi kendine yetinebilmeyi öğrenmiştir. Morgan bir gün sinir krizi geçirir ve bilim insanlarından birisini ciddi bir şekilde yaralar. Yaşananlar üzerine şirketteki yetkililer projenin akıbetini tartışmaya başlarlar. Fakat her şey için çok geç olmuş olabilir.

Başrol Oyuncuları: Kate Mara, Toby Jones, Anya Taylor-Joy

Tür: Bilimkurgu, Gerilim, Korku

Yönetmen: Luke Scott

Fragman

Morgan Benzeri Filmler

 • Canavar (2008) – IMDb: 7.0
 • Küre (1998) – IMDb: 6.1
 • Barry (2016) – IMDb: 5.8

17. Surrogates (2009) – IMDb: 6.3

en iyi robot filmleri

Film bir üniversite öğrencisinin gizemli bir şekilde ölmesini araştıran iki FBI ajanına odaklanıyor. Bu olay için Ajan Greer ve Ajan Peters görevlendirilir. İkili olayı araştırırken üniversite öğrencisinin kusursuz bir robot versiyonuna sahip olmasını sağlayan kişiyle bir bağlantısı olduğunu keşfederler. Güzel görünüme, iyi bir sağlığa sahip olan bu robotlar sayesinde insanlar evinde dururken dışarıdaki hayatı güvenli bir şekilde yaşayabilmektedir. Cinayetler beraber akıllara tek bir soru gelir. O da maskelerle dolu bir dünyada kim gerçektir ve kime güvenebilirsiniz?

Başrol Oyuncuları: Bruce Willis, Radha Mitchell, Rosamund Pike

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon

Yönetmen: Jonathan Mostow

Fragman

Surrogates Benzeri Filmler

 • 16 Blok (2006) – IMDb: 6.6
 • Rehine (2005) – IMDb: 6.6
 • Ada (2005) – IMDb: 6.8

16. I Am Mother (2019) – IMDb: 6.7

en iyi robot filmleri

Bu film robot tarafından büyütülen genç bir kızın hikayesini konu ediyor. Dünya büyük bir yıkım yaşamıştır ve insan türü yeryüzünden silinmiştir. Dünya’nın yok olmasından sonra insan neslinin devam edebilmesi için özel bir robot tasarlanır. Anne adındaki bu robotun görevi genç bir kızı büyütmektir. İkisi arasında oluşan ilişki yabancıların gelmesiyle beraber bozulur. Yabancının gelişiyle dış dünyadan haber alan genç kız kendisine öğretilenleri sorgulamaya başlar. Anne ise genç kızın kafasını karıştıran bu bilgileri engellemek için her şeyi yapmaya hazırdır. Filmle ilgili detaylı bilgi için "I Am Mother Filminin İncelemesi" adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Başrol Oyuncuları: Clara Rugaard, Rose Byrne, Hilary Swank

Tür: Bilimkurgu, Dram, Gerilim

Yönetmen: Grant Sputore

Fragman

I Am Mother Benzeri Filmler

 • ARQ (2016) – IMDb: 6.4
 • Tau (2018) – IMDb: 5.8
 • Freaks (2018) – IMDb: 6.7

15. Chappie (2015) – IMDb: 6.8

en iyi robot filmleri

Çok uzak olmayan bir gelecekte asayişi robot polisler sağlamaktadır. Hükümet robotlardan oluşan bu polis gücünü baskı aracı olarak kullanmaktadır. Ancak insanlar bu duruma daha fazla katlanamaz ve bir isyan planlarlar. Bir gün bu polis robotlardan birisi bir çete tarafından kaçırılır. Bu robot polisi bir programcı yeniden programlar. Bu sayede Chappie diye adlandırılan bu robot düşünme ve sorgulama kabiliyetine sahip olur. Çok geçmeden ise bu robot düzene ve insanlığa karşı bir tehdit olarak algılanır.

Başrol Oyuncuları: Sharlto Copley, Dev Patel, Hugh Jackman

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon

Yönetmen: Neill Blomkamp

Fragman

Chappie Benzeri Filmler

 • Yasak Bölge 9 (2009) – IMDb: 7.9
 • Hardcore Henry (2015) – IMDb: 6.7
 • Conviction (2019 – IMDb: 7.0

14. Bumblebee (2018) – IMDb: 6.8

en iyi robot filmleri

Bumblebee 1980’li yıllarda çok gençken yalnız kalmıştır. Sürekli kaçmakta ve saklanmakta olan Bumblebee nereye gideceğini bilmemektedir. Bu süreçte Bumblebee güvenli bir liman olarak gördüğü sakin bir Kaliforniya sahil kasabasına sığınır. Charlie 18 yaşına girmesine az kalmış genç bir kızdır. Charlie bir gün Bumblebee’yi harap bir haldeyken keşfeder. Charlie, çalışma ihtimali olduğunu düşündüğü bu arabayı atölyesine götürür. Fakat tamiri bitirdiğinde bu arabanın sıradan bir “tosbağa” olmadığını anlar. Bu sayede de Charlie ve Bumblebee’nin dostluğu başlamış olur.

Başrol Oyuncuları: Hailee Steinfeld, Jorge Lendeborg Jr., John Cena

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon

Yönetmen: Travis Knight

Fragman

Bumblebee Benzeri Filmler

 • Aquaman (2018) – IMDb: 6.9
 • Transformers: Ay'ın Karanlık Yüzü (2011) – IMDb: 6.2
 • Transformers (2007) – IMDb: 7.0

13. Pasifik Savaşı (2013) – IMDb: 6.9

en iyi robot filmleri

Kaju isimli yaratıklar denizin altından gelen ve insanoğlunu yok etme tehlikesi olan varlıklardır. Bu vahşi varlıklar yeryüzün temel kaynakları tahrip ederken canlı nüfusu da yok etmeye başlarlar. İnsanlar ise bu duruma cevap verebilmek için son çare olarak Jaeger adını verdikleri beyin gücüyle çalışan robotları üretmeye başlarlar. Bu robotlar talimatları iki kişiden almaktadır. Oldukça güçlü olan bu robotlar maalesef çok bir etki edemez. Ta ki eski bir pilot ve onun stajyeri ortaya çıkana kadar.

Başrol Oyuncuları: Charlie Hunnam, Rinko Kikuchi, Idris Elba

Tür: Aksiyon, Macera

Yönetmen: Guillermo del Toro

Fragman

Pasifik Savaşı Benzeri Filmler

 • Pasifik Savaşı: İsyan (2018) – IMDb: 5.6
 • Godzilla (2014) – IMDb: 6.4
 • Hellboy (2004) – IMDb: 6.8

12. Transformers Serisi (2007) – IMDb: 7.0

en iyi robot filmleri

Uzun bir zaman önce Cybertron adlı gezegende büyük bir savaş başlamak üzerindedir. Buranın sakinleri ise başka yapılara bürünebilen robotlardır. Kendilerince doğru olduğu düşündükleri amaçlar uğruna savaşan tronsformerlar yavaş yavaş gezegenin yakıtını bitirirler. Bunun üzerine uzayda yeni yakıt kaynaklarının arayışıma giren transformerlar Dünya’ya kadar ilerler. İstedikleri anda arabaya, uçağa ve motora dönüşebilen bu robotlar Dünya’yı ele geçirmek için bir savaş başlatırlar. Savaşın tam karşısında ise bu durumu kabul etmeyen diğer robotlar ve insanlar vardır.

Başrol Oyuncuları: Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon

Yönetmen: Michael Bay

Fragman

Transformers Serisi Benzeri Filmler

 • Bumblebee (2018) – IMDb: 6.8
 • Hızlı ve Öfkeli (2001) – IMDb: 6.8
 • Pasifik Savaşı (2013) – IMDb: 6.9

11. Çelik Yumruklar (2011) – IMDb: 7.1

en iyi robot filmleri

Charlie eski organizatörlerden birisidir. Charlie bu sıralar geçimini zar zor da olsa hurda metalden kalitesiz robotlar yaparak sağlamaktadır. En sonunda dibe vuran Charlie, kendisinden ayrı yaşayan oğlu Max ile bir araya gelir. Daha sonra ise bu ikili şampiyonada yarışacak bir boksör yapıp eğitmeye başlar. Şampiyonada işler çok ciddiye biner. Fakat Charlie ve Max tüm engellere rağmen ringlere dönmek için son bir şans elde ederler.

Başrol Oyuncuları: Hugh Jackman, Evangeline Lilly, Dakota Goyo

Tür: Bilimkurgu, Dram, Aksiyon

Yönetmen: Shawn Levy

Fragman

Çelik Yumruklar Benzeri Filmler

 • Chappie (2015) – IMDb: 6.8
 • Pasifik Savaşı (2013) – IMDb: 6.9
 • Wolverine (2013) – IMDb: 6.7

10. I, Robot (2004) – IMDb: 7.1

en iyi robot filmleri

2035’li yıllarda toplumda robotlar büyük role sahiptirler. Şikago Polis Ofisi’ndeki Del Spooner ise bu durumdan hiç hoşlanmamaktadır. Bir gün Spooner’a bir cinayet davası verilir. Spooner bu cinayetteki katilin bir robot olduğunu düşünmeye başlayınca davanın daha da üzerine gider. Spooner hayatını kaybeden Dr. Miles Hogenmiller’in kısa bir süre öncesine kadar gizli bir proje üzerinde çalıştığını öğrenir. Her ne kadar sıradan bir dedektif işi gibi gözükse de bu cinayetin arka planındaki olaylar oldukça ürkütücüdür.

Başrol Oyuncuları: Will Smith, Bridget Moynahan, Alan Tudyk

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon

Yönetmen: Alex Proyas

Fragman

I, Robot Benzeri Filmler

 • Siyah Giyen Adamlar II (2002) – IMDb: 6.2
 • Dünya Savaşı Z (2013) – IMDb: 7.0
 • Hancock (2008) – IMDb: 6.4

9. Vice (2018) – IMDb: 7.2

en iyi robot filmleri

Julian Michael, VICE adını koyduğu bir ortam oluşturur. Buradaki kişiler aynı insanlar gibi hareket eder, düşünür ve görünür. VICE müşterilerine bu sanal ortamda istedikleri fanteziyi uygulama fırsatı sunar. Fakat bir gün bu yapay kişilerden birisi olan Kelly’nin bilinci açılır ve orada neler olduğunu anlar. VICE’tan kaçan Kelly’nin peşinde hem VICE’ın yöneticileri hem de polis Roy vardır. Alternatif bir gelecekte geçen bu yapım en iyi robot filmleri arasındadır.

Başrol Oyuncuları: Ambyr Childers, Thomas Jane, Bryan Greenberg

Tür: Bilimkurgu

Yönetmen: Brian A. Miller

Fragman

Vice Benzeri Filmler

 • Sarayın Gözdesi (2018) – IMDb: 6.5
 • Karanlıkla Karşı Karşıya (2018) – IMDb: 7.5
 • Büyük Açık (2015) – IMDb: 7.8

8. Alita: Savaş Meleği (2019) – IMDb: 7.3

en iyi robot filmleri

Alita tanımadığı bir gelecekte nerden geldiğini ve kim olduğunu bilmeden uyanır. Şefkatli bir doktor olan Ido, Alita’yı yanına alır. Ido, Alita’da inanılmaz bir şey keşfeder. O da Alita’nun cyborg görüntüsünü altındaki genç kadın ruhudur. Hugo, Atila’nın geçmişini hatırlaması için ona yardımcı olmak ister. Bu sırada ise şehrin yöneticileri Alita’yı öğrenir ve onun peşine düşerler. Alita şehrin yöneticileri ile girdiği mücadelede kendisiyle ilgili bir şeyi keşfeder. O da kendisinin çok iyi bir dövüş yeteneğine sahip olmasıdır.

Başrol Oyuncuları: Rosa Salazar, Jennifer Connelly, Christoph Waltz

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon

Yönetmen: Robert Rodriguez

Fragman

Alita: Savaş Meleği Benzeri Filmler

 • Godzilla II: Canavarlar Kralı (2019) – IMDb: 6.0
 • John Wick 3: Parabellum (2019) – IMDb: 7.4
 • X-Men: Dark Phoenix (2019) – IMDb: 5.7

7. The Iron Giant (1999) – IMDb: 8.0

en iyi robot filmleri

Amerika’nın Maine eyaletinin küçük bir kasabasına 1958 yılında dev bir robot düşer. Düşen bu robot çevre halkını dehşete düşürür. Robot bir gün Hogarth adında 9 yaşındaki bir çocukla arkadaş olur. Bu arkadaşlık sayesinde robot insaniyet ve cömertlik gibi kavramlarını öğrenir. Çağının ötesinse animasyonlara sahip olan bu yapım kaliteli robot filmleri arasındadır.

Başrol Oyuncuları: Eli Marienthal, Vin Diesel, Jennifer Aniston

Tür: Bilimkurgu, Animasyon, Aksiyon

Yönetmen: Brad Bird

Fragman

The Iron Giant Benzeri Filmler

 • Yaman Tilki (2009) – IMDb: 7.9
 • Kubo ve Sihirli Telleri (2016) – IMDb: 7.8
 • Tavuklar Firarda (2000) – IMDb: 7.0

6. Terminatör Serisi (1984) – IMDb: 8.0

en iyi robot filmleri

Robot filmleri deyince hemen hemen hepimizin aklında Terminatör serisi gelir. 1984 yılında yapılan bu film 2029 yılında geçmektedir. Dünya artık robotların kontrolü altına girmiştir. Robotlar sahip oldukları sınırsız gücü istedikleri gibi kullanabilmektedirler ve insanlar buna bir son vermek istemektedirler. Gücüne güç katmak isteyen robotlar ise bir plan yaparak geçmişi değiştirmeye karar verirler. Bunun için ise Terminatör adındaki bir androidi insanlık direnişinin en eski önderlerinden olan Sarah Connor’u öldürmek için geçmişe gönderirler. Filmle ilgili ilginç bilgiler için "Terminatör Hakkında İlk Kez Duyacağınız Bilgiler" linkine tıklayabilirsiniz.

Başrol Oyuncuları: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Michael Biehn

Tür: Bilimkurgu, Gerilim

Yönetmen: James Cameron

Fragman

Terminatör Serisi Benzeri Filmler

 • Yaratığın Dönüşü (1986) – IMDb: 8.3
 • Jurassic Park (1993) – IMDb: 8.1
 • Kutsal Hazine Avcıları (1981) – IMDb: 8.4

5. Metropolis (1927) – IMDb: 8.3

en iyi robot filmleri

Metropolis’te insanlar ikiye ayrılmış bir şekilde yaşamaktadırlar. Yeraltında makinelerle beraber yaşayan işçi sınıfı ve yeryüzünde konforlu bir şekilde yaşamını sürdüren yönetici sınıf. Yeraltında yaşayan işçi sınıfı çok zor bir hayat sürdürmektedirler. Yeryüzündeki yönetici sınıf ise konforlu ve rahat bir hayat sürer. Filmde Lang’in bölünmüş toplumsal yapıyı bir aşktan yola çıkarak uzlaştırmaya çalışılması anlatılmaktadır.

Başrol Oyuncuları: Brigitte Helm, Rudolf Klein-Rogge, Alfred Abel

Tür: Bilimkurgu, Gerilim

Yönetmen: Fritz Lang

Fragman

Metropolis Benzeri Filmler

 • Bir Şehir Katilini Arıyor (1931) – IMDb: 8.3
 • Bisiklet Hırsızları (1948) – IMDb: 8.3
 • Yaşamak (1952) – IMDb: 8.3

4. Wall-E (2008) – IMDb: 8.4

en iyi robot filmleri

Film günümüzden çok uzak bir gelecekte geçmektedir. İnsanoğlu Dünya’yı aşırı bir şekilde kirlettiği için başka bir gezegene taşınmak zorunda kalmıştır. Çöplerle çevrili dünyayı temizleme görevi ise sevimli bir robot olan Voli’ye verilir. Voli, insanoğlunun yarattığı çöplerle dolu dünyadan kendisine yeni bir dünya yaratır. Bu sırada da Voli’nin yalnızlığı bir başka robot olan Eve’nin gelmesiyle son bulur. İki sevimli robotun arasında ortaya çıkan ilişki tüm zorluklara ve sıkıntılara rağmen sağlam kalmaya çalışır.

Başrol Oyuncuları: Ben Burtt, Jeff Garlin, Elissa Knight

Tür: Bilimkurgu, Animasyon, Macera

Yönetmen: Andrew Stanton

Fragman

Wall-E Benzeri Filmler

 • Yukarı Bak (2009) – IMDb: 8.2
 • Kayıp Balık Nemo (2003) – IMDb: 8.1
 • Oyuncak Hikayesi (1995) – IMDb: 8.3

3. Alien Serisi (1979) – IMDb: 8.4

en iyi robot filmleri

Bu film bilmedikleri bir gezegene acil iniş yapmak zorunda kalan mürettebatın yaşam mücadelesini konu ediyor. Nostromo gemisi görevini tamamlayıp Dünya’ya geri dönerken bir gezegenden yardım çağrısı alır. Çağrıyı yanıtsız bırakmayan gemi mürettebatı bu gezegene iner. Bu çağrının aslında bir uyarı sinyali olduğunu geç fark eden ekip orada bilinmeyen bir yaşam formuyla karşılaşır. Çıktığı zaman çok ses getiren bu yapım bilim kurgu türünün en önemli örneklerindendir.

Başrol Oyuncuları: Sigourney Weaver, Tom Skerritt, Veronica Cartwright

Tür: Bilimkurgu, Korku

Yönetmen: Ridley Scott

Fragman

Alien Serisi Benzeri Filmler

 • Terminator 2: Mahşer Günü (1991) – IMDb: 8.5
 • Kutsal Hazine Avcıları (1981) – IMDb: 8.4
 • Cinnet (1980) – IMDb: 8.4

2. Yıldız Savaşları Serisi (1977) – IMDb: 8.6

en iyi robot filmleri

Bilim kurgu türünün en önemli temsilcilerinden birisi olan Yıldız Savaşları’nın ilk filmi Yıldız kruvazörünün diplomatik bir görev için yola çıkan bir korveti sıkıştırmasıyla başlamaktadır. Bu korvette bir Senato üyesi olan fakat asilerle işbirliği yapan Prenses Leia’da bulunmaktadır. İmparatorluk gemisinde ise hem Leia’nın hem de asi casusların kaçırmış olduğu Ölüm Yıldızı’nın planlarını geri isteyen Lord Vader yer almaktadır. Sevimli droid R2-D2 ve ortağı C3-PO, Tatooine gezegeninde Luke Skywalker adında genç bir pilot adayına satılırlar. Droidlerin amacı ise kendilerine yüklenen mesajı Obi Wan Kenobi isimli yaşlı bir keşişe iletmektir. Seriyle ilgili detaylı bilgi için "Star Wars Hakkında Tüm Bilinenler" adlı içeriğimizi kontrol edebilirsiniz.

Başrol Oyuncuları: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher

Tür: Bilimkurgu, Macera

Yönetmen: George Lucas

Fragman

Yıldız Savaşları Serisi Benzeri Filmler

 • Rogue One: Bir Star Wars Hikâyesi (2016) – IMDb: 7.8
 • Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002) – IMDb: 8.7
 • Yıldız Savaşları: İmparator (1980) – IMDb: 8.7

1. Matrix Serisi (1999) – IMDb: 8.7

en iyi robot filmleri

Neo, son derecede tehlikeli bir kişi olan Morpheus’un tüm gerçekleri bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, Trinity adında kendisini farklı bir dünyaya götürebilecek biriyle karışır. Neo bu sayede kızın kendisini götüreceği dünyada Morpheus’u bulacak ve ondan Matrix hakkında tüm gerçekleri öğrenecektir. Bilimkurgu türünün en bilinenlerinden olan Matrix kalitesi sayesinde hiç eskimeyen bir film olarak kalacaktır.

Başrol Oyuncuları: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Laurence Fishburne

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon

Yönetmen: Lana Wachowski, Lilly Wachowski

Fragman

Matrix Serisi Benzeri Filmler

 • Dövüş Kulübü (1999) – IMDb: 8.8
 • Matrix Reloaded (2003) – IMDb: 7.2
 • Ucuz Roman (1994) – IMDb: 8.9
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
3
2
5
3
2
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.