Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 39 Belgesel Önerisi

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 39 Belgesel Önerisi
06.06.201510:26

Yayınladıkları döneme damgasını vuran ve eleştirmenlerden tam not almayı başaran tüm zamanların en iyi belgesellerini listeledik.

Haber güncelleme tarihi 01.03.2022 18:31

Sıkılmadan İzleyeceğiniz Tüm Zamanların En İyi Belgeselleri

Yayınladıkları döneme damgasını vuran, eleştirmenlerden tam not almayı başaran gelmiş geçmiş en iyi belgeselleri listeledik. İşte, IMDB’den yüksek puan almış tarihi, hayvan ve tv belgeselleri…

En İyi Belgeseller;


39. Winter of Fire Ukraine’s Fight for Freedom (2015) - IMDb: 8.3

 en iyi belgeseller

Ukrayna iç savaşını anlatan Netflix yapımı bu belgeselde Kiev sokaklarından yaşanan çatışmaların gerçek görüntüleri, halktan röportajlar ve daha birçok can alıcı belge yer alıyor. Bir grup gencin Avrupa uyum yasalarının iptali üzerine başlattığı gösteriler kısa sürede tüm ülkeye yayılınca polis şiddetli birkarşılık vererek olayları bir insanlık dramına çeviriyor.

Yönetmen: Evgeny Afineevski

Oyuncular: Bishop Agapit, Catherine Ashton, Serhii Averchenko

38. The Social Dilemma (2020) – IMDb: 7.7

 en iyi belgeseller

The Social Dilemma belgeselinde teknoloji ile birlikte hayatımıza giren ve son yıllarda insanlığı adeta yönetmeye başlayan sosyal medyanın tehlikeleri hakkında bilgiler veriliyor. Sosyal medya bağımlılığına da değinilen belgeselde uzmanlar sosyal medyanın perde arkasında yatan gizemli işleri de gözler önüne seriyor.

Yönetmen: Jeff Orlowski

Oyuncular: Skyler Gisondo, Kara Hayward, Vincent Kartheiser

Fragman


37. Coronavirüs Explained (2020) – IMDb: 7.7

 en iyi belgeseller

2020 yılında ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almayı başaran Koronavirüs hakkında hazırlanan bu belgeselde salgından korunma yolları ve salgınla mücadele süreci anlatılıyor. Ruh sağlığını ve dengesini bozan karantina süreçleri sonrası süreci nasıl yöneteceğinize dair ince bilgilerde Coronavirüs Explained belgeselinde anlatılıyor.

Oyuncular: Idris Elba, Laura Linney, J.K. Simmons

Fragman


36. Pandemic: How to Prevent an Outbreak (2020) – IMDb: 6.3

 en iyi belgeseller

Sağlık alanında birçok bilginin sunulduğu bu belgeselde özellikle İnfluenzaya karşı korunmanın yolları üzerinde durulmuştur. Küresel bir salgın haline gelen İnfluenzaya karşı en ön safta savaşan sağlıkçıları da belgesel sayesinde izleyip tanıyoruz. Dünyaca ünlü yapım ile ilgili daha fazla detay için "Pandemic How to Prevent an Outbreak İncelemesi" içeriğini ziyaret edebilirsiniz.

Oyuncular: Syra Madad, Jake Glanville, Sarah Ives 

Fragman


35. Jeffrey Epstein: Korkunç Zengin (2020) – IMDb: 7.1

 en iyi belgeseller

Devletin içinde ve dışında muhteşem bir suç ağı kurmayı başaran korkunç zengin Jeffrey Epstein’in cinsel suçlamalarla yakalanması ve yargı süreci belgeselde anlatılıyor. Şantaj ve rüşvet sayesinde istediği gibi hareket edebilen Jeffrey kendisi için adeta bir suç imparatorluğu yaratmıştı. Yapım ile ilgili ilginç detaylarında yer aldığı "Jeffrey Epstein: Korkunç Zengin Mini Dizisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler" yazısını okuyabilirsiniz.

Oyuncular: Michael Reiter, Annie Farmer, Shawna Rivera

Fragman


34. The Last Dance (2019) – IMDb: 9.2

 en iyi belgeseller

Netflix dizileri arasında da yer alan ve aynı zamanda yabancı diziler türünde de en çok izlenen yapımların başında gelen The Last Dance dizisi, aslında kısa bir belgesel mini dizi özelliği taşımaktadır. Ünlü basketbol yıldızı Michael Jordan ve Chicago Bulls takımı hakkında hiçbir yerde bulamayacağınız görüntülerin yer aldığı bu belgesel özellikle NBA tarihine damga vuran 97-98 sezonuna odaklanıyor. Michael Jordan liderliğinde yükselişe geçen Chicago Bulls 97-98 sezonunun sonunda kırılması zor rekorlara imza atarak şampiyon olurken saha içi ve saha dışında yaşananlar kameraya alınmış.

Oyuncular: Michael Jordan

Fragman


33. 2. Dünya Savaşı'nın En Önemli Olayları (2019) – IMDb: 8.7

 en iyi belgeseller

2. Dünya savaşı hakkında hazırlanmış olan bu belgesel gerçek savaş görüntülerinin renklendirilerek izleyicilere sunulmuş halidir. Pearl Harbor baskınından D-Day çıkarmasına kadar en kanlı mücadelelere ait kesitler izlediğimiz belgesel dünya savaşı hakkında etkileyici bilgiler sunuyor.

Oyuncular: Derek Jacobi, Geoffrey Wawro, James Holland

Fragman


32. The Great Hack (2019) IMDb: 7.0

 en iyi belgeseller

En çok konuşulan Netflix belgeselleri arasında yer alan The Great Hack , sosyal medyanın karanlık yönünü insanlara aktaran çok başarılı bir yapım. Özellikle ABD seçimlerinde Cambridge Analytica’nın sosyal medyayı kullanışını, insanlarını etkileşimlerini, kredi kartı harcamalarını, web aramalarını ve konumlarını bir araya toplayıp bu endüstriden milyarlarca dolar kazanmasını sizlere detaylı şekilde aktarıyor.

Yönetmen: Karim Amer, Jehane Noujaim

Oyuncular: Carole Cadwalladr, David Carroll, Brittany Kaiser

Fragman


31. 78/52 (2017) IMDb: 7.3

 en iyi belgeseller

Son yılların en ilginç belgeseli 78/52 desek abartmış olmayız herhalde… Dünyaca ünlü Hitchock’un Sapık filmindeki müthiş duş çekiminde yer alan 78 sahne ve 52 kesme işlemini izleyicinin gözleri önüne seren efsanevi bir yapım.

Yönetmen: Alexandre O. Philippe

Oyuncular: Jamie Lee Curtis, Guillermo del Toro, Elijah Wood

Fragman


30. 20 Feet from Stardom (2013) IMDb: 7.4

 en iyi belgeseller

Ünlü şarkıcıların arkasında yer alan çoğu zaman seslerini duyduğumuz ancak varlıklarından hiç haberdar olmadığımız yıldızların hayatlarına şahit edeceğimiz harika bir belgesel. IMDB’de 7.4 puan alan belgeselde Lou Adler, Chris Botti ve Carole Childs gibi isimlerin kendi hikayelerini izleyiciye aktarılıyor.

Yönetmen: Morgan Neville

Oyuncular: Darlene Love, Stevie Wonder, Sting

Fragman


29. Taxi to the Dark Side (2007) IMDb: 7.5

 en iyi belgeseller

Tüm dünyanın merakla beklediği belgesellerden birisiydi. 2007 yılında ekranlara gelen ve Türkçe ismi “Karanlığa Taksi” olarak belirlenen yapım, genel olarak ABD askerlerinin Afganistan ve Irak’ta sorguda kullandıkları acımasız teknikleri ve işkenceleri anlatmaktadır. Bush politikasını dibine kadar eleştiren, taksi şoförünün yaşadıkları üzerinden bütün hikayeye odaklanmaktadır.

Yönetmen: Alex Gibney

Oyuncular: Alex Gibney

Fragman


28. The Interrupters (2011) IMDb: 7.5

 en iyi belgeseller

En iyi belgesel önerileri arasında bulanan The Interrupters, gerçek bir başkaldırışın hikayesini anlatmaktadır.

Yönetmen: Steve James 

Oyuncular: Steve James 

Fragman


27. Man on Wire (2008) IMDb: 7.7

 en iyi belgeseller

Franmsız İp Cambazı Philippe Petit’in, kariyerinde yepyeni bir başarı eklemek ister. Bunun için ABD’de bulunan ikiz kulelerin arasına ip gerip yürümek ister. Bunun için izin alma gibi bir durum söz konusu değildir. İllegal yollarla gerçekleştirmek zorundadır. İşte, Teldeki Adam belgeseli, gelmiş geçmiş en iyi sanatsal suçu izleyiciye aktaran efsanevi bir yapım.

Yönetmen: James Marsh

Oyuncular: David Forman, Paul McGill, Jean-Louis Blondeau

Fragman


26. Murderball (2005) IMDb: 7.7

 en iyi belgeseller

Spor türünde çekilen bir belgesel olma özelliği taşıyan Murderball, tekerlekli sandalye ile başarılar kazanan ragbi takımının başından büyük maçları ve büyük rekabetleri anlatmaktadır. Kanada ve ABD'deki 2004 Paralimpik Oyunlarına çıkan takımlar arasındaki rekabete odaklanıyor. Henry Alex Rubin ve Dana Adam Shapiro tarafından yönetildi.

Yönetmen: Henry Alex Rubin

Fragman


25. Kedi (2016) IMDb: 7.7

 en iyi belgeseller

Türkiye ve ABD’de çekimleri süren ve Türkçe anlatımla yayınlanan Kedi belgeseli, mahaller aralarında yaşayan kedilerin hayatlarına odaklanmaktadır. Mahallenin kedilerini siz eve girdikten sonra neler yaptığını merak ediyorsanız, IMDB’den 7.7 puan alarak büyük bir başarı elde eden Kedi filmini izlemenizi öneriyoruz.

Yönetmen: Ceyda Torun

Fragman


24. Life Itself (2014) IMDb: 7.8

 en iyi belgeseller

Hayatı boyunca film eleştirmenliği yapan Roger Ebert, 4 Nisan 2013 tarihinde kanser hastalığı sebebiyle hayatını kaybetti. Pulitzer Ödülü sahibi de olan Ebert, 2011 yılında otobiyografisi 'Life Itself'i yayınlamıştı. Yönetmen Steve James, kitaptan yararlandığı bu yapım ile ünlü eleştirmenin hayatına detaylı şekilde odaklanıyor.

Yönetmen: Dan Fogelman

Oyuncular: Oscar Isaac, Olivia Wilde, Annette Bening

Fragman


23. I am Not Your Negro (2016) IMDb: 7.8

 en iyi belgeseller

2016 yılında vizyona giren ve herkesin ilgisini kazanan I am Not Your Negro, James Baldwin, Harry Belafonte, Marlon Brando, George W. Bush, Dick Cavett, Ray Charles, Gary Cooper, Joan Crawford, Tony Curtis, Doris Day, Bob Dylan, Shumerria Harris ve Audrey Hepbur gibi ünlü isimlerin arşiv görüntülerini paylaşmaktadır.

Yönetmen: Raoul Peck

Oyuncular: Samuel L. Jackson

Fragman


22. The Devil Came on Horseback (2007) IMDb: 7.8

 en iyi belgeseller

Sudan’da yaşanan Darfur Çatışmasını izleyenlere aktaran belgesel Rİcki Stern ve Anne Sundberg’in müthiş çalışmasını ortaya koyuyor. Belgeselde, eski ABD Deniz Kaptanı Brain’in Afrika Birliği için çalışırken ki deneyimlerini aktarmaktadır.

Yönetmen: Ricki Stern, Anne Sundberg

Oyuncular: Nicholas Kristof, Brian Steidle

Fragman


21. We Were Here (2011) IMDb: 7.9

 en iyi belgeseller

İzleyiciyi 1980’le götüren We Were Here, San Francisco’da yaşanan AIDS krizine odaklanıyor. Topluluk yaratma ve bilinç oluşturma gibi olguları anlatan ama bunları yaparken korkunç bir hastalıkla savaşmayı ele alan yapım zihin açan belgeseller arasında yer almaktadır.

Yönetmen: Kat Coiro

Oyuncular: Kate Bosworth, Claire Bloom, Jamie Blackley

Fragman


20. 56 Up (2012) IMDb: 7.9

 en iyi belgeseller

Dünyanın en iyi belgesel serisini oluşturan The Up’ın, 2012 yılında ekranlara gelece 56 Up belgeseli… Çocukluk çağına odaklanan Up serisinin bütün bölümlerini izlemenizi öneririz.

Oyuncular: Michael Apted, Bruce Balden, Jacqueline Bassett

Fragman


19. Waste Land (2010) IMDb: 7.9

 en iyi belgeseller

2010 yılında izleyicilerle buluşan Weste Land, Rio de Janeiro dışında bulunan yeryüzünün en büyük depolama alanı olan Jardim Gramacho'ya seyahat eden Vik Muniz başından geçen olayları detaylı şekilde aktarılmaktadır.

Oyuncular: Jérémie Renier, Natali Broods, Babetida Sadjo

Fragman


18. Jiro Dreams of Sushi (2011) IMDb: 7.9

 en iyi belgeseller

85 yaşındaki Suşi ustasının hayatına odaklanan belgeselde, Tokyo’nun en popüler restoranının günlük çalışması aktarılmaktadır. Bu restoranda 10 masa vardır ve masaların ortalama hesap değeri 300 dolardır.

Yönetmen: David Gelb

Oyuncular: Jiro Ono, Yoshikazu Ono, Masuhiro Yamamoto

Fragman


17. Anvil: The Story of Anvil (2008) IMDb: 7.9

 en iyi belgeseller

2008 yılında yayınlanan belgesel, dünyaca ünlü Canadalı metal grubu Anvil’ın öyküsünü izleyiciye aktarmaktadır. Belgeselin yönetmen koltuğunda Sacha Gervasi otururken, Bağımsız Ruh En İyi Belgesel Film Ödülü’nün de sahibi olmuştur.

Yönetmen: Sacha Gervasi

Oyuncular: Steve Kudlow, Robb Reiner, Kevin Goocher

Fragman


16. Visages villages (2017) IMDb: 7.9

 en iyi belgeseller

Hayatı boyunca sinema, fotoğrafçılık ve heykel yapıtları üreten 88 yaşındaki Agnes Varda, Türkiye’de projelerde bulunan JR ile Fransa’nın köylerini gezerken, yaşadıklarını anlatan bir film üretti. Son yılların en başarılı belgeselleri arasında bulunan Mekanlar ve Yüzler, herkesin mutlaka ama mutlaka ama mutlaka izlemesi gereken bir baş yapıt.

Yönetmen: Agnès Varda, JR

Oyuncular: JR, Agnès Varda, Jean-Luc Godard

Fragman


15. Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God (2012) IMDb: 8.0

 en iyi belgeseller

Madonna Ağlıyor ismi ile yayınlanan belgesel, 1950 yılından 19747 yılına kadar yaklaşık 200 kadar çocuğa taciz suçlanan Peder Lawrence Murphy, kilisenin tarihte bilinen ilk çocuk tacizcisi olarak davanın baş sanığıdır. Öncesinde deşilmeyen bu konular, Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God belgeseli sayesinde tüm dünyanın gözleri önüne seriliyor.

Yönetmen: Alex Gibney

Oyuncular: Alex Gibney

Fragman


14. Tower (2016) IMDb: 8.0

 en iyi belgeseller

Animasyon türünde ve belgesel filmler dalında yer alan Tower, 1970’li yıllarda ABD’nin Teksas Üniversitesi Kulesi’nin 27. katında keskin nişancının 96 kişiyi rehin almasına odaklanır. Silahlar sustuğunda geriye on altı ölü, otuz yaralı ve neler olduğunu anlamaya çalışan bir ülke kalır.

Yönetmen: Nikolaj Arcel

Oyuncular: Idris Elba, Matthew McConaughey, Tom Taylor 

Fragman


13. Minding the Gap (2018) IMDb: 8.1

 en iyi belgeseller

2018 yılına damgasını vuran ve en iyi belgeseller listesinde de birçok sitede kendisine yer bulan Minding the Gap, Illinois'de yetişen üç gencin hayatını ve arkadaşlıklarını kaykay sevgilerini aktarıyor. Yönetmenliğini Bing Liu’nun yaptığı belgesel, IMDB’de 8.1 puanıyla oldukça başarılı bir yapım.

Yönetmen: Bing Liu

Fragman


12. Blackfish (2013) IMDb: 8.1

 en iyi belgeseller

2013 yılında ekranlara gelen ve IMDB’de 8.1 puan alma başarısı gösteren Blackfish, su parkında esir tutulan gösteri hayvanlarından birisi olan Tilkium isimli büyük balığın, çalıştırıcılarını öldürmesi anlatılıyor. Olayın bütün detayların anlatıldığı belgeselde, gerilimi sonuna kadar yaşayabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Yönetmen: Gabriela Cowperthwaite

Oyuncular: Tilikum, Dave Duffus, Samantha Berg

Fragman


11. Zeitgeist (2011) IMDb: 8.1

 en iyi belgeseller

Senarist ve yönetmen koltuğunda oturan Peter Joseph’in tüm dünyaya damga vuran belgeseli… Zeitgeist! Belgeselin üçüncü ve son serisi. Günümüzde paranın döngüsünü sağlayan bankacılık sisteminin nasıl olup da tüm dünyadaki insanları yönettiğini anlatan, okullarda da ödev niyetine verilen harika bir yapım. Gelmiş geçmiş en iyi belgeseller listesinde her daim yer alabilecek Zeitgeist, fark etmeksizin herkes tarafından mutlaka izlenmesi gereken bir belgesel serisi…

Yönetmen: Peter Joseph

Fragman


10. Searching for Sugar Man (2012) IMDb: 8.2

en iyi belgeseller

1970'li yılların başlarında farkında olmadan bir müzik efsanesi haline gelen Detroit'li bir yerel müzisyenin oldukça ilginç yaşantısını ele alıyor.

Yönetmen: Malik Bendjelloul

Oyuncular: Malik Bendjelloul, Sixto Díaz Rodríguez, Stephen Segerman

Fragman


9. Inside Job (2010) IMDb: 8.2

 en iyi belgeseller

2000’li yılların sonlarında finansal krizi konu alan ve Charles H. Ferguson'un yönettiği 2010 yapımı belgesel, ABD’nin sistemetik yolsuzluğa neden olmasını ve bu sistemik yolsuzluğun sonuçlarını izleyenlere aktarmaktadır.

Oyuncular: William Ackman, Jonathan Alpert, Sigridur Benediktsdottir

Fragman


8. Won't You Be My Neighbor? (2018) IMDb: 8.4

 en iyi belgeseller

Son yılların en popüler belgeselleri arasında yer alan Won't You Be My Neighbor?, televizyon programcısı ünlü Fred Rogers’ın hayat hikayesi anlatılıyor. Sunduğu program sayesinde televizyonculuğa farklı bir soluk getiren yapım Fred, adeta insanların duygularına dokunur ve harika bir programın ortaya çıkmasını sağlar. Belgeselde bu programa odaklanıp Fred hakkında bilinmeyenleri açığa çıkartır.

Yönetmen: Morgan Neville

Oyuncular: Yo-Yo Ma, Bill Clinton, Hillary Clinton

Fragman


7. Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom (2015) IMDb: 8.4

 en iyi belgeseller

Tüm zamanların en çok izlenen ve en beğenilen belgeseli Winter on Fire, Ukrayna’da 2013 ve 2014 yılları arasında 90 günden fazla süren yeni insan hakları hareketine tanıklık etmektedir. Avrupa’ya entegre olmak amacıyla barışçıl gösterilerle başlayan olaylar sonrasında şiddet dolu bir harekete dönüşür.

Fragman


6. The Story of Film: An Odyssey (2011) IMDb: 8.5

 en iyi belgeseller

Dünya sinemasının dünden bugüne geçirdiği evleri ve değişimleri ele alan yapım, sinema tarihini kitaplarla anlatan eserleri adeta filme çekilmiş versiyonunu oluşturmaktadır. Birçok kıtada sinema tarihinin 110 yılını, on binlerce filmi kapsayan ve çekim süreci 6 yılı aşan bu devasa çalışma yönetmenlerin birbirlerinden ve tarih boyunca yer almış önemli olaylardan nasıl etkilendiklerini anlatıyor.

Oyuncular: Mark Cousins, Juan Diego Botto, Aleksandr Sokurov 

Fragman


5. Senna (2010) IMDb: 8.6

 en iyi belgeseller

Formula 1 yarışlarında 3 sene boyunca şampiyonluk yaşayan efsanevi sürücü Aryton Senna’nın hayat hikayesini anlatan etkileyici bir belgesel. Tüm zamanların en başarılı yarışçılarının da yer aldığı belgeselde, Senna’nın F1 kariyerini ve zorlu arenada yaşadıklarını beyazperdeye aktarıyor.

Yönetmen: Asif Kapadia

Oyuncular: Ayrton Senna, Milton da Silva, Jackie Stewart

Fragman


4. Formula 1: Drive to Survive (2019) IMDb: 8.6

 en iyi belgeseller

Netflix’in yapımcılığını üstlendiği Formula 1: Drive to Survive, mini belgesel niteliğinde ekrana taşınan son yılların en başarılı yapımı… Yarışların öncesini, sonrasını ve aynı zamanda yarışta yaşananların izini süren belgesel dizi, seyirciyi sürücülerin gündelik hayatta karşılaştıkları durumlarla buluşturuyor.

Fragman


3. Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father (2008) IMDb: 8.6

 en iyi belgeseller

2001 yılında yaşanan bir olayı anlatan belgeselde, 28 yaşındaki asistan doktor Andrew Bagby, kız arkadaşı 40 yaşındaki Doktor Shirley Turner'dan ayrıldıktan kısa bir süre sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin Pensilvanya eyaletinde, Latrobe yakınlarındaki Keystone Parkı'nda öldürülmesi araştırılır. İçerisinde birbirinden ilginç birçok olayın yaşandığı cinayet olayında daha önce ortaya çıkmamış birçok gerçeğe de değinilmektedir.

Fragman


2. Earthlings (2005) IMDb: 8.7

 en iyi belgeseller

İnsanlığın temel noktalarına odaklanan belgeselde, gizli kameralarla çekilen ve hayvanlarının ne şartlar altında kesildiği anlatılmaktadır. Kesilen hayvanların hangi şartlar altında insanların önüne tabaklara geldiğini ve insan sağlığına etkisini derinlemesine incelemektedir.

Yönetmen: Shaun Monson

Oyuncular: Joaquin Phoenix

Fragman


1. O.J.: Made in America (2016) IMDb: 8.9

 en iyi belgeseller

ABD tarihinin en şok edici vakalarından O. J. Simpsons davası 2016 yılında bir kez dünya gündemine oturdu. Tekrardan gündeme gelen olay Ezra Edelman tarafından mini bir belgesele dönüştürüldü. Seri, eleştirmenler tarafından Amerika tarihinde ırkçılığı konu alan en kapsamlı belgesel olarak tanımlanıyor.

Yönetmen: Ezra Edelman

Fragman

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
100
0
25
0
25
25
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.