En İyi Belgeseller - IMDB Puanlarına Göre Sıralanmış En İyi 32 Belgesel

En İyi Belgeseller - IMDB Puanlarına Göre Sıralanmış En İyi 32 Belgesel
06.06.201510:26

Yayınladıkları döneme damgasını vuran ve eleştirmenlerden tam not almayı başaran tüm zamanların en iyi belgesellerini listeledik. İşte, IMDb’de en yüksek puana sahip mutlaka izlenmesi gereken tarihi belgeseller, hayvan belgeselleri ve tv belgeselleri...

Haber güncelleme tarihi 10.06.2020 16:51

Sıkılmadan İzleyeceğiniz Tüm Zamanların En İyi Belgeselleri

Yayınladıkları döneme damgasını vuran, eleştirmenlerden tam not almayı başaran gelmiş geçmiş en iyi belgeselleri listeledik. İşte, IMDB’den yüksek puan almış tarihi, hayvan ve tv belgeselleri…

En İyi Belgeseller;

32. The Great Hack (2019) IMDb: 7.0

 en iyi belgeseller

Netflix’te yayınlanan ve ilk günden itibaren dünyada en çok konuşulan belgesellerden bir tanesi olan The Great Hack, sosyal medyanın karanlık yönünü insanlara aktaran çok başarılı bir yapım. Özellikle ABD seçimlerinde Cambridge Analytica’nın sosyal medyayı kullanışını, insanlarını etkileşimlerini, kredi kartı harcamalarını, web aramalarını ve konumlarını bir araya toplayıp bu endüstriden milyarlarca dolar kazanmasını sizlere detaylı şekilde aktarıyor.

Fragman


31. 78/52 (2017) IMDb: 7.3

 en iyi belgeseller

Son yılların en ilginç belgeseli 78/52 desek abartmış olmayız herhalde… Dünyaca ünlü Hitchock’un Sapık filmindeki müthiş duş çekiminde yer alan 78 sahne ve 52 kesme işlemini izleyicinin gözleri önüne seren efsanevi bir yapım.

Fragman


30. 20 Feet from Stardom (2013) IMDb: 7.4

 en iyi belgeseller

Ünlü şarkıcıların arkasında yer alan çoğu zaman seslerini duyduğumuz ancak varlıklarından hiç haberdar olmadığımız yıldızların hayatlarına şahit edeceğimiz harika bir belgesel. IMDB’de 7.4 puan alan belgeselde Lou Adler, Chris Botti ve Carole Childs gibi isimlerin kendi hikayelerini izleyiciye aktarılıyor.

Fragman


29. Taxi to the Dark Side (2007) IMDb: 7.5

 en iyi belgeseller

Tüm dünyanın merakla beklediği belgesellerden birisiydi. 2007 yılında ekranlara gelen ve Türkçe ismi “Karanlığa Taksi” olarak belirlenen yapım, genel olarak ABD askerlerinin Afganistan ve Irak’ta sorguda kullandıkları acımasız teknikleri ve işkenceleri anlatmaktadır. Bush politikasını dibine kadar eleştiren, taksi şoförünün yaşadıkları üzerinden bütün hikayeye odaklanmaktadır.

Fragman


28. The Interrupters (2011) IMDb: 7.5

 en iyi belgeseller

En iyi belgesel önerileri arasında bulanan The Interrupters, gerçek bir başkaldırışın hikayesini anlatmaktadır.

Fragman


27. Man on Wire (2008) IMDb: 7.7

 en iyi belgeseller

Franmsız İp Cambazı Philippe Petit’in, kariyerinde yepyeni bir başarı eklemek ister. Bunun için ABD’de bulunan ikiz kulelerin arasına ip gerip yürümek ister. Bunun için izin alma gibi bir durum söz konusu değildir. İllegal yollarla gerçekleştirmek zorundadır. İşte, Teldeki Adam belgeseli, gelmiş geçmiş en iyi sanatsal suçu izleyiciye aktaran efsanevi bir yapım.

Fragman


26. Murderball (2005) IMDb: 7.7

 en iyi belgeseller

Spor türünde çekilen bir belgesel olma özelliği taşıyan Murderball, tekerlekli sandalye ile başarılar kazanan ragbi takımının başından büyük maçları ve büyük rekabetleri anlatmaktadır. Kanada ve ABD'deki 2004 Paralimpik Oyunlarına çıkan takımlar arasındaki rekabete odaklanıyor. Henry Alex Rubin ve Dana Adam Shapiro tarafından yönetildi.

Fragman


25. Kedi (2016) IMDb: 7.7

 en iyi belgeseller

Türkiye ve ABD’de çekimleri süren ve Türkçe anlatımla yayınlanan Kedi belgeseli, mahaller aralarında yaşayan kedilerin hayatlarına odaklanmaktadır. Mahallenin kedilerini siz eve girdikten sonra neler yaptığını merak ediyorsanız, IMDB’den 7.7 puan alarak büyük bir başarı elde eden Kedi filmini izlemenizi öneriyoruz.

Fragman


24. Life Itself (2014) IMDb: 7.8

 en iyi belgeseller

Hayatı boyunca film eleştirmenliği yapan Roger Ebert, 4 Nisan 2013 tarihinde kanser hastalığı sebebiyle hayatını kaybetti. Pulitzer Ödülü sahibi de olan Ebert, 2011 yılında otobiyografisi 'Life Itself'i yayınlamıştı. Yönetmen Steve James, kitaptan yararlandığı bu yapım ile ünlü eleştirmenin hayatına detaylı şekilde odaklanıyor.

Fragman


23. I am Not Your Negro (2016) IMDb: 7.8

 en iyi belgeseller

2016 yılında vizyona giren ve herkesin ilgisini kazanan I am Not Your Negro, James Baldwin, Harry Belafonte, Marlon Brando, George W. Bush, Dick Cavett, Ray Charles, Gary Cooper, Joan Crawford, Tony Curtis, Doris Day, Bob Dylan, Shumerria Harris ve Audrey Hepbur gibi ünlü isimlerin arşiv görüntülerini paylaşmaktadır.

Fragman


22. The Devil Came on Horseback (2007) IMDb: 7.8

 en iyi belgeseller

Sudan’da yaşanan Darfur Çatışmasını izleyenlere aktaran belgesel Rİcki Stern ve Anne Sundberg’in müthiş çalışmasını ortaya koyuyor. Belgeselde, eski ABD Deniz Kaptanı Brain’in Afrika Birliği için çalışırken ki deneyimlerini aktarmaktadır.

Fragman


21. We Were Here (2011) IMDb: 7.9

 en iyi belgeseller

İzleyiciyi 1980’le götüren We Were Here, San Francisco’da yaşanan AIDS krizine odaklanıyor. Topluluk yaratma ve bilinç oluşturma gibi olguları anlatan ama bunları yaparken korkunç bir hastalıkla savaşmayı ele alan yapım zihin açan belgeseller arasında yer almaktadır.

Fragman


20. 56 Up (2012) IMDb: 7.9

 en iyi belgeseller

Dünyanın en iyi belgesel serisini oluşturan The Up’ın, 2012 yılında ekranlara gelece 56 Up belgeseli… Çocukluk çağına odaklanan Up serisinin bütün bölümlerini izlemenizi öneririz.

Fragman


19. Waste Land (2010) IMDb: 7.9

 en iyi belgeseller

2010 yılında izleyicilerle buluşan Weste Land, Rio de Janeiro dışında bulunan yeryüzünün en büyük depolama alanı olan Jardim Gramacho'ya seyahat eden Vik Muniz başından geçen olayları detaylı şekilde aktarılmaktadır.

Fragman


18. Jiro Dreams of Sushi (2011) IMDb: 7.9

 en iyi belgeseller

85 yaşındaki Suşi ustasının hayatına odaklanan belgeselde, Tokyo’nun en popüler restoranının günlük çalışması aktarılmaktadır. Bu restoranda 10 masa vardır ve masaların ortalama hesap değeri 300 dolardır.

Fragman


17. Anvil: The Story of Anvil (2008) IMDb: 7.9

 en iyi belgeseller

2008 yılında yayınlanan belgesel, dünyaca ünlü Canadalı metal grubu Anvil’ın öyküsünü izleyiciye aktarmaktadır. Belgeselin yönetmen koltuğunda Sacha Gervasi otururken, Bağımsız Ruh En İyi Belgesel Film Ödülü’nün de sahibi olmuştur.

Fragman


16. Visages villages (2017) IMDb: 7.9

 en iyi belgeseller

Hayatı boyunca sinema, fotoğrafçılık ve heykel yapıtları üreten 88 yaşındaki Agnes Varda, Türkiye’de projelerde bulunan JR ile Fransa’nın köylerini gezerken, yaşadıklarını anlatan bir film üretti. Son yılların en başarılı belgeselleri arasında bulunan Mekanlar ve Yüzler, herkesin mutlaka ama mutlaka ama mutlaka izlemesi gereken bir baş yapıt.

Fragman


15. Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God (2012) IMDb: 8.0

 en iyi belgeseller

Madonna Ağlıyor ismi ile yayınlanan belgesel, 1950 yılından 19747 yılına kadar yaklaşık 200 kadar çocuğa taciz suçlanan Peder Lawrence Murphy, kilisenin tarihte bilinen ilk çocuk tacizcisi olarak davanın baş sanığıdır. Öncesinde deşilmeyen bu konular, Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God belgeseli sayesinde tüm dünyanın gözleri önüne seriliyor.

Fragman


14. Tower (2016) IMDb: 8.0

 en iyi belgeseller

Animasyon türünde ve belgesel filmler dalında yer alan Tower, 1970’li yıllarda ABD’nin Teksas Üniversitesi Kulesi’nin 27. katında keskin nişancının 96 kişiyi rehin almasına odaklanır. Silahlar sustuğunda geriye on altı ölü, otuz yaralı ve neler olduğunu anlamaya çalışan bir ülke kalır.

Fragman


13. Minding the Gap (2018) IMDb: 8.1

 en iyi belgeseller

2018 yılına damgasını vuran ve en iyi belgeseller listesinde de birçok sitede kendisine yer bulan Minding the Gap, Illinois'de yetişen üç gencin hayatını ve arkadaşlıklarını kaykay sevgilerini aktarıyor. Yönetmenliğini Bing Liu’nun yaptığı belgesel, IMDB’de 8.1 puanıyla oldukça başarılı bir yapım.

Fragman


12. Blackfish (2013) IMDb: 8.1

 en iyi belgeseller

2013 yılında ekranlara gelen ve IMDB’de 8.1 puan alma başarısı gösteren Blackfish, su parkında esir tutulan gösteri hayvanlarından birisi olan Tilkium isimli büyük balığın, çalıştırıcılarını öldürmesi anlatılıyor. Olayın bütün detayların anlatıldığı belgeselde, gerilimi sonuna kadar yaşayabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Fragman


11. Zeitgeist (2011) IMDb: 8.1

 en iyi belgeseller

Senarist ve yönetmen koltuğunda oturan Peter Joseph’in tüm dünyaya damga vuran belgeseli… Zeitgeist! Belgeselin üçüncü ve son serisi. Günümüzde paranın döngüsünü sağlayan bankacılık sisteminin nasıl olup da tüm dünyadaki insanları yönettiğini anlatan, okullarda da ödev niyetine verilen harika bir yapım. Gelmiş geçmiş en iyi belgeseller listesinde her daim yer alabilecek Zeitgeist, fark etmeksizin herkes tarafından mutlaka izlenmesi gereken bir belgesel serisi…

Fragman


10. Searching for Sugar Man (2012) IMDb: 8.2

en iyi belgeseller

1970'li yılların başlarında farkında olmadan bir müzik efsanesi haline gelen Detroit'li bir yerel müzisyenin oldukça ilginç yaşantısını ele alıyor.

Fragman


9. Inside Job (2010) IMDb: 8.2

 en iyi belgeseller

2000’li yılların sonlarında finansal krizi konu alan ve Charles H. Ferguson'un yönettiği 2010 yapımı belgesel, ABD’nin sistemetik yolsuzluğa neden olmasını ve bu sistemik yolsuzluğun sonuçlarını izleyenlere aktarmaktadır.

Fragman


8. Won't You Be My Neighbor? (2018) IMDb: 8.4

 en iyi belgeseller

Son yılların en popüler belgeselleri arasında yer alan Won't You Be My Neighbor?, televizyon programcısı ünlü Fred Rogers’ın hayat hikayesi anlatılıyor. Sunduğu program sayesinde televizyonculuğa farklı bir soluk getiren yapım Fred, adeta insanların duygularına dokunur ve harika bir programın ortaya çıkmasını sağlar. Belgeselde bu programa odaklanıp Fred hakkında bilinmeyenleri açığa çıkartır.

Fragman


7. Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom (2015) IMDb: 8.4

 en iyi belgeseller

Tüm zamanların en çok izlenen ve en beğenilen belgeseli Winter on Fire, Ukrayna’da 2013 ve 2014 yılları arasında 90 günden fazla süren yeni insan hakları hareketine tanıklık etmektedir. Avrupa’ya entegre olmak amacıyla barışçıl gösterilerle başlayan olaylar sonrasında şiddet dolu bir harekete dönüşür.

Fragman


6. The Story of Film: An Odyssey (2011) IMDb: 8.5

 en iyi belgeseller

Dünya sinemasının dünden bugüne geçirdiği evleri ve değişimleri ele alan yapım, sinema tarihini kitaplarla anlatan eserleri adeta filme çekilmiş versiyonunu oluşturmaktadır. Birçok kıtada sinema tarihinin 110 yılını, on binlerce filmi kapsayan ve çekim süreci 6 yılı aşan bu devasa çalışma yönetmenlerin birbirlerinden ve tarih boyunca yer almış önemli olaylardan nasıl etkilendiklerini anlatıyor.

Fragman


5. Senna (2010) IMDb: 8.6

 en iyi belgeseller

Formula 1 yarışlarında 3 sene boyunca şampiyonluk yaşayan efsanevi sürücü Aryton Senna’nın hayat hikayesini anlatan etkileyici bir belgesel. Tüm zamanların en başarılı yarışçılarının da yer aldığı belgeselde, Senna’nın F1 kariyerini ve zorlu arenada yaşadıklarını beyazperdeye aktarıyor.

Fragman


4. Formula 1: Drive to Survive (2019) IMDb: 8.6

 en iyi belgeseller

Netflix’in yapımcılığını üstlendiği Formula 1: Drive to Survive, mini belgesel niteliğinde ekrana taşınan son yılların en başarılı yapımı… Yarışların öncesini, sonrasını ve aynı zamanda yarışta yaşananların izini süren belgesel dizi, seyirciyi sürücülerin gündelik hayatta karşılaştıkları durumlarla buluşturuyor.

Fragman


3. Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father (2008) IMDb: 8.6

 en iyi belgeseller

2001 yılında yaşanan bir olayı anlatan belgeselde, 28 yaşındaki asistan doktor Andrew Bagby, kız arkadaşı 40 yaşındaki Doktor Shirley Turner'dan ayrıldıktan kısa bir süre sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin Pensilvanya eyaletinde, Latrobe yakınlarındaki Keystone Parkı'nda öldürülmesi araştırılır. İçerisinde birbirinden ilginç birçok olayın yaşandığı cinayet olayında daha önce ortaya çıkmamış birçok gerçeğe de değinilmektedir.

Fragman


2. Earthlings (2005) IMDb: 8.7

 en iyi belgeseller

İnsanlığın temel noktalarına odaklanan belgeselde, gizli kameralarla çekilen ve hayvanlarının ne şartlar altında kesildiği anlatılmaktadır. Kesilen hayvanların hangi şartlar altında insanların önüne tabaklara geldiğini ve insan sağlığına etkisini derinlemesine incelemektedir.

Fragman


1. O.J.: Made in America (2016) IMDb: 8.9

 en iyi belgeseller

ABD tarihinin en şok edici vakalarından O. J. Simpsons davası 2016 yılında bir kez dünya gündemine oturdu. Tekrardan gündeme gelen olay Ezra Edelman tarafından mini bir belgesele dönüştürüldü. Seri, eleştirmenler tarafından Amerika tarihinde ırkçılığı konu alan en kapsamlı belgesel olarak tanımlanıyor.

Fragman


Önerilen İçerik: En İyi Netflix Belgeselleri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
100
0
25
0
25
25
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.