Dram Filmleri - İzlerken Yüreğinizi Burkacak En İyi 55 Dram Filmi

Dram Filmleri - İzlerken Yüreğinizi Burkacak En İyi 55 Dram Filmi
01.06.201515:17

Dram filmleri, insanların izlerken göz yaşlarına engel olamadığı film türlerinin başında gelmektedir. Duygusal ve dramatik hikayelerin yer aldığı bu film türüne ait en iyi dram filmlerini sizler için bir araya getirdik. İşte, en iyi dram filmleri listesi.

Haber güncelleme tarihi 12.08.2020 08:11

Gözyaşlarınıza Engel Olamayacağınız En İyi Dram Filmleri

İzleyenlerin boğazını düğümleyen, duygusal olarak sarsan hatta ve hatta sonunda ağlatan birbirinden etkileyici Dram filmlerini bir araya getirdik. İşte, her biri ileride kült filmler listesine girebilecek en iyi Dram filmleri…

Dram Filmleri;

55. The Irishman (2019) IMDb: 7.9

dram filmleri

2019 yapımlı Netflix filmi The Irishman, başrollerinde Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci'nin rol aldığı Martin Scorsese imzalı bir yapım. Film, Amerikan suç dünyasına odaklanıyor ve 10’larca yılı içine alan bir hikayeye odaklanıyor. Film ABD tarihinin çözümlenmemiş en büyük gizemlerden biri olan efsanevi sendika patronu Jimmy Hoffa'nın ortadan yok olma hikayesini izleyiciye aktarıyor.

Fragman


54. 1917 (2019) IMDb: 8.3

en iyi dram filmleri

2019 yılında Oscar’a aday gösterilen filmlerden bir tanesi olan 1917, Birinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleştirilmesi zor bir görevi üstlenen Britanyalı iki askerin hikayesini anlatmaktdır. Schfield ve Blake isminde iki asker, zamana karşı mücadele vermeli ve düşman bölgesine girmelidir. Bölgede bulunan yüzlerce askerin hayatı bu iki askerin ileteceği mesaja bağlıdır.

Fragman


53. Joker (2019) IMDB: 8.5

en iyi dram filmleri

Son yıllarda vizyona giren ve dram türünü sonuna kadar hak eden oldukça etkileyici bir yapım. 2019 yılına damga vuran ve en iyi joker filmlerinden biri olan bu film ünlü yönetmen Todd Phillips imzalı… Filmde Joker karakterini Joaquin Phoenix canlandırırken başarılı oyuncu muhteşem oyunculuk performansıyla adeta yıldızlaşmıştır. Robert DE Niro ve Zazie Beetz gibi önemli isimlerinde rol aldığı filmin konusu Joker karakterinin ortaya çıkış hikayesini izleyiciye aktarmaktadır.

Fragman


52. Parasite (2019) IMDb: 8.6

en iyi dram filmleri

2019 yılında vizyona giren ve Oscar Ödülü’nün sahibi olan Parasite, Dram film türünde karşımıza çıkarken, aynı zamanda Oscar Ödüllü filmler ve Kore filmleri listelerinde de okurlarımızın karşısına çıkan bir yapım. Filmde, birbirinden farklı iki aile anlatılmaktadır. KİM ailesi oldukça fakir ve aile üyelerinin hepsi işsizdir. Park Ailesi ise oldukça zengin ve ihtişamlıdır. KİM Ailesi, gerçek kimliklerini saklayarak birer birer PARK ailesinin olduğu konutta işe girmeye başlar. Zaman ilerledikçe ortaya hem dram hem de komedi dolu olaylar çıkar.

Fragman


51. Bohemian Rhapsody (2018) IMDb: 8.0

en iyi dram filmleri

2018 yılına damgasını vuran ve gelmiş geçmiş en iyi filmler listesinde de yer alan Bohemian Rhapsody, aynı zamanda dram filmleri hayranı okurlarımız içinde kesinlikle izlenmesi gereken bir yapım… Queen grubunun ünlü solisti Freddie Mercury’nin hayatına ışık tutuyor. Film, tüm dünyada bilinen şarkıları ile efsaneler arasında giren Mercury'nin yaşam tarzının kontrolden çıkması ile çıkan iç çatışmaya ve yaşamını tehdit eden hastalığına rağmen yükselişini konu edinir.

Fragman


50. Contagion (2011) IMDb: 6.1

en iyi dram filmleri

2019 yılının sonraların doğru ortaya çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs ile ilgili harika bir yapım. Yapım yılı 2011 olmasına rağmen 2020 yılında sinema filmi izleme platformlarında en çok izlenen dram filmleri arasında… Filmde, tehlikeli bir virüs salgını hava ve solunum yoluyla kolaylıkla insanlara bulaşabilmektedir. Kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan bu virüs salgını hem insanları hastalıktan öldürürken hem de toplumsal düzenin iyice dağılmasına sebep olmuştur. Tüm bunlara son vermek için bir araya gelen bir grup bilim adamı acilen virüsü kontrol altına alıp yeniden düzeni sağlamaya çalışırlar.

Fragman


49. Little Women (2019) IMDb: 7.9

en iyi dram filmleri

Başrollerinde Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh ve Eliza Scanlen’in yer aldığı Little Woman filmi, Louisa May Alcott'un ünlü klasik romanı hikayesine dayanıyor. Dram filmleri arasında 2019 yılında vizyona giren yapım İç Savaş sonrası Amerika'da geçip Amy, Jo, Beth ve Mag'den oluşan birbirinden tamamen farklı March kardeşlerin çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemine odaklanıyor.

Fragman


48. Uncut Gems (2019) IMDb: 7.5

en iyi dram filmleri

Suç ve Dram türünün bir arada olduğu Uncut Gems, Howard Ratner isimli mücevher satıcısının New York’ta yaşadığını olaylara odaklanmaktadır. Ratner, mücevher işinin yanı sıra ünlüler için riskli bahisler oynatan Ratner, çok büyük borçlarla uğraşmak zorundadır. Günün birinde başına talih kuşu konar ancak bu parayı almak için herkesin inanması gereken bir oyunculuk sergilemesi gerekmektedir. Bu oyunu oynarken çevresindeki insanlarla da ilişkisini dengede tutmak zorundadır. Son yılların popüler netflix filmleri içerisinde yer alan bu yapımı film bulma sıkıntısı çektiğiniz şu dönemlerde mutlaka izlemelisiniz.

Fragman


47. Ford v Ferrari (2019) IMDb: 8.1

en iyi dram filmleri

2019 yılında vizyona giren, biyografi, dram ve aksiyon türünde efsane bir yapım olan Ford v Ferrari, 1966 yılında düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı’nın gerçek hikayesini konu alıyor. Ford’un Ferrari’yi geçmeyi kafasına koyduğu bu dönemde yeni bir araç tasarlama fikri ortaya atılıyor. Birbirinden karakter olarak tamamen farklı olan iki başarılı yarışçının hikayesi izleyenleri adeta ekrana kitliyor.

Fragman


46. Rocketman (2019) IMDb: 7.3

en iyi dram filmleri

Müzik sektörünün dünyaca ünlü isimlerinden olan ve uzun yıllar hafızlardan silinmeyen parçalara imza atan Elton John’un Royal Müzik Akademisinden bir dahi olarak çıkışını ve söz yazarı Barnie Taupin ile sürdürdüğü iş birliğini konu edinmektedir. Biyografi türünde gibi gözükse de tam olarak öyle olmayan filmde çoğu zaman da kurgu da yer almaktadır. Ünlü müzisyenin yaşadıklarının anlatıldığı film 2019 filmleri arasında mutlaka izlemeniz gereken yapımlardan bir tanesi…

Fragman


45. 22 july (2018) IMDb: 6.7

en iyi dram filmleri

22 Temmuz 2011’de Norveç’te meydana gelen terör saldırısını konu alan harika bir film. İslami terör adı altında işlenen ve Müslümanları teörist gibi gösteren filmlerin aksine burada ırkçı bir Norveçli’nin sadece ülkeYE sığınmacıları kabul ettiklERİ için yöneticileri cezalandırmak ve ırkçılığı daha da yaymak adına düzenlediği kanlı bir saldırıyı konu alıyor. Hikaye anlatılışı açısından oldukça etkili. Gerçek bir olaya dayandığı için yer yer tüyleriniz diken diken olabilir. Sürükleyici bir film olmasına rağmen yer yer duraksadığını hissedebilirsiniz. Sonuna kadar bırakmadan izlemenizi tavsiye ediyoruz. Terör kimden ve nereden gelirse gelsin terördür. Masum insanların canına kıyan helede çocukları öldüren psikopat bir teröristi ve kanlı saldırısını konu alan biyografik bir dram filmi.


44. My Girl (1991) IMDb: 6.9

en iyi dram filmleri

Babasının kozmetikçi Shelly ile evlenmesiyle yıkılan Vada, küçük bir kasabada yaşayan ve zamanının çoğunu erkek arkadaşıyla geçiren bir kızdır. Vada hastalıklardan çok korkmaktadır. En iyi arkadaşının ölmesiyle yıkılacak ve aynı zamanda seyirciyi de epey ağlatacaktır.

Fragman


43. PS: I Love You (2007) IMDb: 6.9

en iyi dram filmleri

Oldukça güzel bir kadın olan Holly Kennedy ve eşi Gerry mutlu bir çifttir. Fakat bu mutluluklarını ölümcül bir hastalık gölgeleyecektir. Kocası, ölmeden önce Holly için bir dizi mektup hazırlamış ve onu hayata yeniden bağlamak için ne gerekiyorsa mektuplara yazmıştır. Yeterli gözyaşına sahip değilseniz izlememeniz gereken duygusal bir film...

Fragman


42. Leave on Trace (2018) IMDb: 7.2

en iyi dram filmleri

Leave No Trace, Portland şehrinin dışında herkesten uzak yaşam süren baba ile kızın hikayesini izleyiciye aktarıyor. Diğerleri tarafından bulunma ihtimaline karşı sürekli olarak yer değiştiren ve ormanda hayatta kalmak için her yolu deneyen ikili, bir şekilde yakalanınca şehrin ezici çarklarına uyum sağlamak zorunda kalacaktır. İnsanı büyük ölçüde etkileyen modern yaşama dair ilginç noktalara değinen yapım, dramatizeyi iliklerinize kadar hissettirecek.

Fragman


41. Unbroken (2014) IMDb: 7.2

en iyi dram filmleri

1936 yılında Berlin’de düzenlenen Olimpiyat Oyunları’na ABD’li Louis Zemparini uzun mesafe koşucusu olarak ülkesini temsil eder. Yarış sırasında herhangi bir başarı kazanamayan sporcu, birçok kişinin dikkatini çeken bir final performansı ortaya koyar. Dikkatini çektiği kişilerden bir tanesi de Almanya’nın Adolf Hitler’dir. Hitler, sporcunun kendisiyle tanışmak ister. Aradan 4 yıl geçer ve bu sefer Tokyo’da Olimpiyat düzenlenir ancak II. Dünya Savaşı patlak verir. Gerçek bir hikayeden yola çıkılan film, Louis Zamperini'nin dram dolu gerçek yaşam öyküsünü film bütün etkileyiciyle izleyiciye sunar.

Fragman


40. Talaash (2012) IMDb: 7.3

en iyi dram filmleri

Hint sinemasının en başarılı yönetmen ve oyuncusu olarak bilinen en iyi Aamir Khan filmleri arasında olan Talaash, 2012 yılında izleyici ile buluştu. Oldukça sarsıcı ve dramatik bir senaryo barındıran filmde, bir polis, hayat kadını ve ev hanımı üçgeninde gelişen olaylar konu ediniliyor. Hint dram filmlerinin ününü de hesaba katarsak, mutlaka izlemeniz gereken bir yapım.

Fragman


39. Moonlight (2016) IMDb: 7.4

en iyi dram filmleri

İnsan ilişkilerini ve insanın kendisini fark etmesini konu alan Moonlight, 2016 yılında vizyona giren ve Oscar ödüllü bir filmdir. Filmde, siyahi genç bir adamın çocukluğundan yetişkinliğe kadar Miami'nin zor bir mahallesinde, hayatta kalma mücadelesini anlatır. Dram türünün başarılı eserleri arasında kendisine yer bulan Moonlight, gözyaşlarınızın akmasına neden olacak etkileyicilikte bir yapım.

Fragman


38. Mucize (2015) IMDb: 7.4

en iyi dram filmleri

Türk sinemasında dramı dibine kadar yaşatan Mahsur Kırmızıgül’ün en etkileyici filmleri arasında gösterilen Mucize, Mert Tunak’ın efsanevi oyunluğuyla adeta şaha kalkıyor. Talat Bulut’un usta oyunculuğunu sergilediği en iyi yerli dram filmi Mucize’de aynı zamanda Ali Sürmeli, Meral Çetinkaya, Erol Demiröz, Cezmi Baskın, Şenay Gürler, Büşra Pekin ve Erdem Yener gibi oyuncular bulunuyor. Filmi izlemeden önce şunu mutlaka belirtmeliyiz ki, göz yaşlarınıza engel olamayacaksınız.

Fragman


37. Selma (2014) IMDb: 7.5

en iyi dram filmleri

Filmde, 1965 yılına gidiyoruz… Alabama’nın Selma kentinde 87 km yolda gerçekleşen tarihi 3 protesto Martin Luther King öncülüğünde gerçekleştirildi. Bu durum A.B.D. Başkanı Johnson'un Oy Hakkı Kanunu'nu çıkarmasına olanak sağladı. Film, tarihi olaylar zincirinin 50. yılında direnişin büyüyüp insan hakları savaşına dönüştüğü 3 aylık akışa odaklanmaktadır.

Fragman


36. A Quiet Place (2018) IMDb: 7.6

en iyi dram filmleri

2018 yılının en çok ilgi uyandıran filmlerinden bir tanesi hiç şüphesiz ki A Quiet Place… İki çocuklu aile kırsalda sakin bir hayat sürmektedir ve çocuklar ebeveynleri ile konuşamamakta, işaret dili ile anlaşabilmektedir. Bunun nedeni ise sağlık problemleri değil, her türlü sesten uzak durma zorunluluğudur. Çünkü, yaşadıkları evin çevresinde ailenin peşinde olan bilinmez bir varlık bulunmaktadır. Bu varlığın tek amacı aileyi yok etmektedir. Gerilim, korku ve dram türünün en güzel örneklerini içerisinde barındıran Sessiz Bir Yer filmini en kısa sürede izleminizi tavsiye ediyoruz.

Fragman


35. The Florida Project (2017) IMDb: 7.6

en iyi dram filmleri

Çocukluğunu teknolojisiz son nesil olarak geçiren bizim gibi nesillerin, içerisinde anılarını bulabileceği enfes bir yapım. 6 yaşındaki Moone ve ekibi, yetişkinlerin zorlu dünyasında kurtulup, istedikleri gibi koşup eğlenebildikleri, sınırsız dondurma çikolata yedikleri bir hayat kurmuşlardır. Oysa yetişkinler için durum hiç iç açıcı değildir. Artık çocuk olma lüksleri kalmamış ve yaz ayları zorlu, sıkıcı ve gözyaşı ile geçmektedir.

Fragman


34. Hell or High Water (2016) IMDb: 7.6

en iyi dram filmleri

Başrollerinde Dale Dickey, Ben Foster ve Shris Pane’nin yer aldığı etkileyici bir soygun filmi… Toby Howard ve hapisten yeni çıkmış kardeşi Tenner, Texas’ın batısında banka soygunları gerçekleştirir. Soygunun amacı ise oldukça dramatik… Ölümünden önce annelerinin ters ipotekle sattığı evi vergi borçlarıyla ödemek ve evin bankaya olan devrini engellemek. Aynı zamanda ipotekli evin bahçesinde büyük miktarda petrol kaynağı olduğu da ortaya çıkınca, artık soygunları sayısı artmak zorundadır.

Fragman


33. Gravity (2013) IMDb: 7.7

en iyi dram filmleri

Sinema severlerden tam not almayı başaran, bilim kurgu, fantastik ve dram türünde oldukça etkileyici bir yapım olan Gravity, eminiz ki daha önce izlediğiniz uzay filmlerinden çok farklı… Dr. Ryan Stone zekir bir tıp mühendisidir ve emekliliğinden önce son kez bir uzay yolculuğuna çıkar. Her şey yolunda giderken bir talihsizlik yaşanır. Mekik, çarpan bir cisim sonrasında parçalanır ve iki bilim insanı da yaşam boşluğunda sonsuz karanlığa doğru sürüklenir.

Fragman


32. Argo (2012) IMDb: 7.7

en iyi dram filmleri

Gerçek bir olaydan esinlenerek sinemaya uyarlanan Argo, ABD ve İran arasında yaşanan krizi dram ve gerilim türünde izleyicilere aktaran bir yapım. Geçmişte yaşanan İran rehine krizine odaklanan film, ABD’nin gerçekleştirdiği ve çok sonraları açıklanan operasyonu anlatmaktadır. ABD’li 52 vatandaş bir an önce Tahran’dan çıkarılıp evlerine götürülmelidir. Heyecan ve gerilim hiç dinmediği filmin başrolünde Ben Affleck, Bryan Cranston ve Alan Arkin yer almaktadır.

Fragman


31. Titanic (1997) IMDb: 7.7

en iyi dram filmleri

Geçmişten günümüze en çok izlenen filmler arasında kendisine yer bulan Titanic, gerçekten yaşanan bir olayı izleyiciye oldukça başarılı bir şekilde sunuyor. 1997 yılında vizyona giren ve en başarılı dram-aşk filmlerinden bir tanesi olan Titanic’in konusuna değinmemize gerek duymuyoruz. Kesinlikle ama kesinlikle izlemeniz harika bir yapım. Hatta bir kere bile değil… Tekrar tekrar izleyebilirsiniz.

Fragman


30. Seven Pounds (2009) IMDb: 7.7

en iyi dram filmleri

Son yılların en başarılı dram filmlerinden bir tanesi olan Seven Pounds filmi 2009 yılında vizyona giren bir yapım. Kadrosunda Will Smith başta olmak üzere Rosario Dawson, Woody Harrelson ve Michael Ealy gibi güçlü isimler yer alıyor. Filmin konusuna gelirsek, geçmişinde peşini bırakmayan sırrın kefaretini ödemek için tamamen yabancı yedi kişinin hayatlarını kökten değiştirmeye çalışan bir adamın öyküsü geliyor. Başta da belirttiğimiz son yılların en iyi dram filmleri arasında yer alıyor.

Fragman


29. Manchester by The Sea (2016) IMDb: 7.8

en iyi dram filmleri

Yönetmen ve senaryo koltuğunda Kenneth Lonergan’ın oturduğu Manchester by the Sea, yalnız ve asabi özelliklere sahip olan Lee’nin, abisinin ölümü sonrasında kasabaya dönüşünü işlemektedir. Cenaze işleriyle ilgilenen Lee, abisinin bütün varlığını kendisine bıraktığını öğrenir… Bu duruma yeğeninin velayeti de dahildir. Lee, böyle bir mesuliyetin altına girmek istemezken, işin içine bir de eski karısı dahil olunca, bütün olay içinden çıkılmaz bir hal alır.

Fragman


28. Crash (2004) IMDb: 7.8

en iyi dram filmleri

Konusu ve hikayesiyle oldukça başarılı yapımlar arasında gösterilen Çarpışma, 2004 yılında vizyona giren bir yapım. Yayınladığı adan itibaren film ödüllerine aday gösterilen ve Oscar Ödülünü almasının yanı sıra En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Film Kurgusu Oscar’larını da kazanma başarısını göstermiştir. Filmin konusu; Birbirinden habersiz insanların 36 saat içerisinde birbirleriyle “çatışmalarını” konu edinmektedir. Düşük bütçeli olmasına rağmen dram türünde en iyi filmlerden bir tanesidir.

Fragman


27. Ağır Roman (1990) IMDb: 7.8

en iyi dram filmleri

Türk sinemasının unutulmaz eserleri arasında yer alan Ağır Roman, Metin Kaçan’ın yayınladığı kitabın 1990 yılında Mustafa Altıoklar tarafından beyaz perdeye uyarlanmış halidir. Yerli sinemanın tüm zamanları ele alındığında en başarılı dram filmlerinden gösterilen Ağır Roman, bünyesinde Müjde Ar, Savaş Dinçel, Okan Bayülgen, Küçük İskender, Burak Sergen, Aysel Gürel, Sevda Ferdağ ve Zafer Algöz gibi usta oyuncuları barındırmıştır.

Fragman


26. The Pursuit of Happyness (2006) IMDb: 7.8

en iyi dram filmleri

En iyi dram filmleri listesinde bir kez daha Will Smith’in başrolünü aldığı bir film ile karşı karşıyayız. Umudunu Kaybetme filmi, oğlu ile bir babanın yaşadığı ağır dram dolu olayları işlemektedir. Sinemada yayınlandığı dönemde herkesi salya sümük ağlatan oldukça başarılı bir yapım. Filmde, Will Smith’in yanı sıra Jaden Smith ve Thandie Newton’da yer almaktadır.

Fragman


25. Arrival (2016) IMDb: 7.9

en iyi dram filmleri

Kısa bir öyküden uyarlanan Arrival, son yılların en başarılı uzay filmi olarak karşımıza çıkan, IMDB’de de 7.9 seviyesinde puan alan etkileyici bir yapım. Film, dünya dışı yapıların uzaydan dünyanın farklı noktalarına iniş yapması ve bu durumun Dr. Louise Banks ve ekibi tarafından incelenmesini konu edinir. Filmin başrolünde Marvel Avengers ekibinde de boy gösteren Hawkeye yani Jeremy Renner yer almaktadır.

Fragman


24. BoyHood (2014) IMDb: 7.9

en iyi dram filmleri

Ünlü senarist Richard Linklater'ın kaleminden çıkan Boyhood, yakın zamanda boşanmış bir çift, Mason ve Olivia’nın hikayesini izleyiceye aktarıyor. Filmde, başrolde yer alan çocuk karakterimiz, annesi ile babasının ayrı yaşamasına alışmak zorundadır. 12 yıl boyunca sürecek olan hikayeyi ve bu süreç boyunca yaşananları beyaz perdeye aktarmaktadır.

Fragman


23. The Notebook (2004) IMDb: 7.9

en iyi dram filmleri

Ailesiyle sakin bir yaz geçirmek için Kuzey Carolina'da bir kasabaya gelen Allie karnavalda Noah ile tanışır ve gün geçtikçe yakınlaşırlar. Aralarındaki sınıfsal farklılıkları umursamaksızın ilerleyen ilişkileri bazı engellerle karşılaşacaktır. Film, savaş ve dramın birbirine çok yakışan hali...

Fragman


22. Big Fish (2003) IMDb: 8.0

en iyi dram filmleri

Çok fazla sinema severin ismini duymadığı, şaheserler arasına girecek dram filmleri türünde müthiş bir yapım… Film, babası ölüm döşeğinde olduğu için evine dönen William’ın hikayesini anlatmaktadır. Masalsı bir hikayeyi içerisinde barındıran Big Fish’i mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Fragman


21. Children of Man (2005) IMDb: 8.0

en iyi dram filmleri

Tüm zamanların en iyi biyografi filmleri arasında yer alan Cinderella Man, kötü bir dönemden geçen ce sonrasında küllerinden yeniden doğan ve büyük başarılara imza atan boksörün hikayesini anlatıyor. İddia ediyoruz ki, dram filmi sevenler kesinlikle göz yaşlarına engel olamayacak. Kadrosunda Russell Crowe, Renee Zellweger ve Paul Giamatti gibi başarılı oyuncuların yer aldığı dram türündeki bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

Fragman


20. My Name is Khan (2010) IMDb: 8.0

en iyi dram filmleri

Sinemanın en iyi dram filmlerinin çıkış noktası olan Hintlilerden harika bir eser… My Name is Khan, izleyicilerin tüylerini diken diken eden bir yapım. Asperger Sendromlu Hintli bir Müslüman’ın 11 Eylül sonrasında hem kendisinin hem de ailesinin ABD’de yaşamış olduğu zorlukları anlatan filmi en can alıcı repliği “Benim adım Khan ve ben bir terörist değilim!” Mumbai'nin Borivali bölgesinden bir Müslüman olan ce San Francisco’da yaşayan Khan’ın hikayesini mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Fragman


19. Spootlight (2015) 8.1

en iyi dram filmleri

30 yıl boyunca birçok çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen, yerel bir rahip hakkında yazılan makaleyi takip eden Spotlight ekibinin heyecan, gerilim ve dram dolu hikayesini anlatmaktadır. Gerçek bir hikayeden alıntılanan Spotlight, Kilise ve çocuk istismarı konusunu derinlemesine işleyen bir yapım…

Fragman


18. 12 Years a Slave (2013) IMDb: 8.1

en iyi dram filmleri

Oscar ödüllü bir film olarak karşımıza çıkan 12 Years a Slave, 1841 yılında özgür bir siyahi olan Solomon Northup’un hikayesini anlatmaktadır. Müzik işi ile uğraşan ve kendisiyle görüşmeye gelen iki adam tarafından alıkonulan Solomon, ilk başta ne olduğunu anlamasa da sonrasında köle olarak satılacağını fark eder. 12 Yıllık Esaret filmi, Solomon’un özgürlüğü için verdiği mücadeleyi izleyiciye yansıtmaktadır.

Fragman


17. Hotel Rwanda (2004) IMDb: 8.1

en iyi dram filmleri

2004 yılında vizyona giren, Ruanda Soykırımı’nı konu alan Hotel Rwanda, oldukça yakından tanıdığımız Don Cheadle’in başrolünde yer aldığı bir film. En iyi ve Unutulmaz filmler listesinde yıllar geçse de kendisine yer bulan bu eser, Ruanda’da pahalı bir otel yöneten Paul Rusesabagine’in bu insanlık dışı katliamdan hem ailesini hem de masumları koruma çabalarını anlatıyor.

Fragman


16. Hachiko: A Dogs Tale (2009) IMDb: 8.1

en iyi dram filmleri

Dünyanın en sadık köpeğiyle tanışın. Hachiko Japonya'da sadakatin simgesi olarak bilinen vefalı bir köpektir. Kalp krizi geçirerek ölen sahibini tam 10 yıl boyunca, kendisi de ölene dek bekledi. Sizi hüngür hüngür ağlatacak muhteşem bir dost hikayesi...

Fragman


15. Winter Sleep (2014) IMDb: 8.2

en iyi dram filmleri

Türk sinemasının günümüzdeki en popüler yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu filmi, kadrosunda Haluk Bilginer, Melis Sözen ve Demet Akbağ gibi usta oyuncular yer almaktadır. Aydın, emekli bir tiyatro oyuncusudur, oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya’ya yerleşir. Burada babasının eski bir butik oteli bulunmaktadır. Gözlerden ırak bir yerde yaşamını sürdüren Aydın, kışın gelmesiyle beraber kendi içerisinde çatışmalara girecektir.

Fragman


14. Gully Boy (2019) IMDb: 8.3

en iyi dram filmleri

Listemizde dram filmleri arasında yer alan bir başka Hint filmi de Gull Boy… Filmde, rap müzik sevdalısı Murad ile gizli sevgilisi Safeena ile hayatına devam ederken, aynı zamanda çeşitli yarışmalara katılır. Murad, bir gün keşfedilirim düşüncesiyle Mumbai sokaklarında rap müzikle iç içe yaşam sürerken, film bu sayede sokak yaşamının dramında izleyiciyi dahil etmektedir.

Fragman


13. Requiem Of Dream (2000) IMDb: 8.3

en iyi dram filmleri

“Ya bir uyuşturucu filmi vardı. Dramın dibine vuruyorlardı. Neydi o film” diye sorulduğunda kesinlikle akıllara gelecek ilk film. Requiem for a Dream, dram türünde olağanüstü bir başarı gösteren, gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına giren ve uzun yıllar hafızlardan çıkmayan bir yapım. Clint Mansell tarafından bestelenen Lux Aeterna müziğiyle filme ayrı bir hava katılıyor. Filmi izlediğinizde müzikleri daha önce duyduğunuza eminiz…

Fragman


12. Good Will Hunting (1997) IMDb: 8.3

en iyi dram filmleri

Çok yakından tanıdığımız iki oyuncu Matt Damon ve Ben Affleck’in kaleme aldığı harika bir senaryo olan Can Dostum, 1997 yılında vizyona giren dram türünde efsane denilecek kadar güzel bir eser. Üzerinden çok fazla zaman geçmesine rağmen hafızalarda halen tazeliğini koruyan Can Dostum filminde aynı zamanda Matt Damon ve Ben Affleck’in yanı sıra Robin Williams, Minnie Driver ve Stellan Skarsgard gibi başarılı oyuncularda yer alıyor.

Fragman


11. Children of Heaven (1997) IMDb: 8,4

en iyi dram filmleri

Hayatınızda hiç İran filmi izlediniz mi? Eğer izlemediyseniz, dünya sinemasında da oldukça önemli bir yeri olan ve İran yapımı olan “Children of Heaven” filmini izleyebilirsiniz. 1997 yılında vizyona giren ve dram filmleri arasında oldukça başarılı bir yerde duran bu yapım iki küçük kardeşin yaşadıkları zorluklara karşı nasıl beraber mücadele ettiklerini anlatıyor. Her sahnesinde çok duygulanacaksanız. Elinizden bir şey gelmediği için kendinize kızacaksınız. Zaman zaman gözlerinizden yaşlar dökülecek. Benzer kültüre sahip olduğumuz için İran yapımlı Cennetin Çocukları filmi sizi kolayca etkisi altına alacaktır.

Fragman


10. Grave of the FireFlies (1988) IMDb: 8.4

en iyi dram filmleri

II. Dünya Savaşı'nın sonlarında Japonya'da geçmektedir. Bombalanan bir kentte 14 yaşındaki Seita yere yığılmış ve son nefesini vermektedir. Seita yaşadıklarını hatırlar ve biz de onun zihninden geçenlere tanık oluruz. Savaşların insanlığa sunduğu tek şey gözyaşıdır...

Fragman


9. Andhadhun (2018) IMDb: 8.4

en iyi dram filmleri

Dram filmleri listesindeki en yeni filmlerden bir tanesi olan bir başka Hint filmi Andhadhun, görme engelli bir piyanistin dünyasını izleyiciye aktarmaktadır. Filmde, amacı başarılı bir piyanist olmak olan Akash, kendini kazara eski bir film yıldızının öldürüldüğü suç mahallinde bulur. Bu olay sonrasında ise bir dizi ilginç olaylar peşi sıra yaşanmaya başlar. Hint filmleri sevenler için Andhadhun, kesinlikle izlemeniz gereken bir yapım…

Fragman


8. Every Child İs Special (2007) IMDb: 8.5

en iyi dram filmleri

Ülkemizde “Her Çocuk Özeldir” adıyla bilinen ve 2007 yılında vizyona giren Taare Zameen Par, Hint sinemasının en başarılı dram türü eserleri arasındadır. Aamir Khan’ın başrolünde oynadığı film aynı zamanda en iyi Aamir Khan Filmleri arasında kendisine yer bulan bir eser. Filmde, ders çalışmayı sevmeyen tembel olarak gösterilen bir çocuk var. Öğretmenler bu çocuktan şikayetçi. Aynı sınıfta olan kardeşi ise sınıf birincisi… Prensipli babamız bir türlü yola getiremiyor oğlunu. Çaresiz annesinin elinden ise sadece gözyaşı dökmek geliyor. Sonunda baş karakterimiz Ishaan yatılı okula gönderilir. İşte, burada onun hayatını değiştirecek olaylar yaşanır. Dram türünün yanı sıra Aamir Khan filmlerini de seviyorsanız kesinlikle izlemeniz gereken bir yapım.

Fragman


7. Pianist (2002) 8.5

en iyi dram filmleri

Ana karakterimiz Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşında genç ve popüler bir piyanisttir. Oldukça yetenekli olan baş karakterimiz, savaşla gelen yeni yaşamında karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır. Burada tanıdığı düşman askerlerden bir tanesi onu ve ailesini ölüme götüren esir kampı trenlerinden birinden kurtarmıştır. Bu kurtarışı gerçekleştiren bir Alman subayıdır ve Szpilman savaşta hayatta kalmayı bu subay sayesinde başarır. İkinci dünya savaşını çok etkileyici bir biçimde anlatan bu filmde, bir an olsun ekranın başından ayrılmayacaksınız.

Fragman


6. Green Mile (1999) IMDb: 8.5

en iyi dram filmleri

Dev gibi bir adam olan John Coffey, iki küçük kızı öldürdüğü gerekçesiyle idam cezası almıştır. Hepimizin gönlünde taht kuran, Hikayesini merak ettiren ve kimimizi de hüngür hüngür ağlatmayı başaran John Coffey'in Yeşil Yol'a doğru uzanan macerası...

Fragman


5. Babam ve Oğlum (2005) IMDb: 8.6

en iyi dram filmleri

Türk Sinemasının en başarılı yapımlarını izleyici ile buluşturan Çağan Irmak, bu sefer karşımıza yıllarca hafızalardan silinmeyecek bir eser ile çıkıyor. Babam ve Oğlum, Türk sinemasına adeta damga vuran filmlerden bir tanesi. Türk dram filmleri arasında zirvede yerini koruyan bu filmde, oyuncu kadrosuda bir hayli kalabalık ve güçlü. Filmde, Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Hümeyra, Ege Tanman, Yetkin Dikinciler, Halit Ergenç ve daha birçok usta oyuncu görev alıyor.

Fragman


4. Interstellar (2014) IMDb: 8.6

en iyi dram filmleri

Tüm zamanların en iyi filmleri listesinde de kendisine yer bulan ve Dram türünün en başarılı örneklerinden bir tanesi olan Interstellar, bir grup cesur insanın, zamanda yolculuğa imkan sağladığı düşünülen solucan deliklerine gitmesini ve boyutlar arası yapacakları yolcukları anlatmaktadır.

Fragman


3. 96 (2018) IMDb: 8.7

en iyi dram filmleri

2018 yılının Ekim ayında vizyona giren ve IMDB’de 8.7 puan alan Hint sinemasının en başarılı filmlerinden bir tanesi olan 96, 1996 yılında liseden mezun olan birbirine aşık K.Ramachandran ve Janu’nun 20 yıl sonra bir araya gelip geçmişe yolculuk yapmasını işlemektedir. Romantik ve Dram türünde film tavsiyesi isteyen okurlarımız için 96 filmi güzel bir tercih.

Fragman


2. Canım Kardeşim (1973) IMDb: 8.8

en iyi dram filmleri

Türk sinemasında öyle bir film var ki insanın içini cız ettiriyor gözlerinden yaşlar akıtıyor. Canım Kardeşim filmi, Türk filmleri arasında en başarılı ve büyük etkiye sahip dram filmi… Filmde, hasta olan Kahraman, ağabeyi (Tarık Akan) ve onun en yakın arkadaşı Halit (Halit Akçatepe) yer alıyor. Fakir ve yokluk içinde yaşayan kahramanlarımız yine de hayatta mutlu olmayı başarabilmektedirler. Abisinin en büyük amacı Kahramanı okutmaktır ve bunun için çabalamaktadır. Ancak bir zaman sonra Kahraman’ın kanser olduğunu öğrenir.

Fragman


1. Shindler's List (1993) IMDb: 8.9

en iyi dram filmleri

Oscar Schindler adlı Alman işadamının 2. Dünya Savaşı'nda tarihin en büyük soykırımına uğrayan Yahudilerin 1100 kadarını kıyımdan kurtarmasını konu alır. Gerçek bir hikayenin sinemaya Spielberg tarafından aktarıldığı film 7 dalda Oscar almıştır. Film siyah-beyaz ve "kırmızı"dır...

Fragman


Önerilen İçerik: En İyi Filmler, Unutulmaz Filmler ve Film Önerileri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
129
1051
400
112
49
45
754
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.