• DOLAR5,6360-0.78
  • EURO6,3235-0.80
  • ALTIN259,118-0.78
  • BIST101.8490.28

Gelmiş Geçmiş En İyi 25 Dram Filmi

Gelmiş Geçmiş En İyi 25 Dram Filmi
01.06.201515:17

Dram filmleri, insanların izlerken göz yaşlarına engel olamadığı film türlerinin başında gelmektedir. Duygusal ve dramatik hikayelerin yer aldığı bu film türüne ait en iyi dram filmlerini sizler için bir araya getirdik. İşte, en iyi dram filmleri listesi.

Haber güncelleme tarihi 04.07.2019 15:46

Tüm zamanların en iyi dram filmlerinin ortak özellikleri karakterleri ve konularıyla gerçek hayattan esintiler barındırmasıdır. İzlerken insanların boğazlarını düğümleyen kendi yaşamlarından izler sunan ve en sonunda ağlamanıza neden olan dram filmleri festivallerde de çoğu zaman ödülleri sahibi olabilmektedir.

Türk filmlerinin de genelinin dram türünden beslendiğini düşünürsek, sizler için tüm zamanların en iyi dram filmleri listesini oluşturmak hiçte yanlış bir karar olmayacaktır.

En İyi Dram Filmleri Listesi (Yerli – Yabancı Dram Filmleri)

Oluşturduğumuz bu liste içerisinde dram – aşk filmlerinin yan ısıra romantik - dram ve komedi - dram türlerini bulabileceksiniz. Dram türünün en iyi filmlerinin yer aldığı Hint Dram filmlerini ve Kore dram filmlerini de özellikle izlemenizi tavsiye ederiz. Lafı çok fazla uzatmadan en çok izlenen ve bol ödüllü dram filmleri listemize başlayalım.

İşte, mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında gösterilen en iyi ve en güzel dram filmleri

NOT: En İyi Dram filmleri listesi IMDB sırasına göre sıralanmamıştır. Oluşturulan liste karışıktır.

25. Can Dostum / Good Will Hunting (1997) IMDb: 8.3

Çok yakından tanıdığımız iki oyuncu Matt Damon ve Ben Affleck’in kaleme aldığı harika bir senaryo olan Can Dostum, 1997 yılında vizyona giren dram türünde efsane denilecek kadar güzel bir eser. Üzerinden çok fazla zaman geçmesine rağmen hafızalarda halen tazeliğini koruyan Can Dostum filminde aynı zamanda Matt Damon ve Ben Affleck’in yanı sıra Robin Williams, Minnie Driver ve Stellan Skarsgard gibi başarılı oyuncularda yer alıyor.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


24. Yerdeki Yıldızlar / Taare Zameen Par (2007) IMDb: 8.5

Ülkemizde “Her Çocuk Özeldir” adıyla bilinen ve 2007 yılında vizyona giren Taare Zameen Par, Hint sinemasının en başarılı dram türü eserleri arasındadır. Aamir Khan’ın başrolünde oynadığı film aynı zamanda en iyi Aamir Khan Filmleri arasında kendisine yer bulan bir eser. Filmde, ders çalışmayı sevmeyen tembel olarak gösterilen bir çocuk var. Öğretmenler bu çocuktan şikayetçi. Aynı sınıfta olan kardeşi ise sınıf birincisi… Prensipli babamız bir türlü yola getiremiyor oğlunu. Çaresiz annesinin elinden ise sadece gözyaşı dökmek geliyor. Sonunda baş karakterimiz Ishaan yatılı okula gönderilir. İşte, burada onun hayatını değiştirecek olaylar yaşanır. Dram türünün yanı sıra Aamir Khan filmlerini de seviyorsanız kesinlikle izlemeniz gereken bir yapım.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


23. Talaash (2012) IMDb: 7.3

Hint sinemasının en başarılı yönetmen ve oyuncusu olarak bilinen Aamir Khan’ın en güzel filmlerinden bir tanesi olan Talaash, 2012 yılında izleyici ile buluştu. Oldukça sarsıcı ve dramatik bir senaryo barındıran filmde, bir polis, hayat kadını ve ev hanımı üçgeninde gelişen olaylar konu ediniliyor. Hint dram filmlerinin ününü de hesaba katarsak, mutlaka izlemeniz gereken bir yapım.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


22. Titanic / Titanik (1997) IMDb: 7.7

Geçmişten günümüze en çok izlenen filmler arasında kendisine yer bulan Titanic, gerçekten yaşanan bir olayı izleyiciye oldukça başarılı bir şekilde sunuyor. 1997 yılında vizyona giren ve en başarılı dram-aşk filmlerinden bir tanesi olan Titanic’in konusuna değinmemize gerek duymuyoruz. Kesinlikle ama kesinlikle izlemeniz harika bir yapım. Hatta bir kere bile değil… Tekrar tekrar izleyebilirsiniz.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


21. Mucize (2015) IMDb: 7.4

Türk sinemasında dramı dibine kadar yaşatan Mahsur Kırmızıgül’ün en etkileyici filmleri arasında gösterilen Mucize, Mert Tunak’ın efsanevi oyunluğuyla adeta şaha kalkıyor. Talat Bulut’un usta oyunculuğunu sergilediği en iyi yerli dram filmi Mucize’de aynı zamanda Ali Sürmeli, Meral Çetinkaya, Erol Demiröz, Cezmi Baskın, Şenay Gürler, Büşra Pekin ve Erdem Yener gibi oyuncular bulunuyor. Filmi izlemeden önce şunu mutlaka belirtmeliyiz ki, göz yaşlarınıza engel olamayacaksınız.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


20. Yedi Yaşam / Seven Pounds (2009) IMDb: 7.7

Son yılların en başarılı dram filmlerinden bir tanesi olan Seven Pounds filmi 2009 yılında vizyona giren bir yapım. Kadrosunda Will Smith başta olmak üzere Rosario Dawson, Woody Harrelson ve Michael Ealy gibi güçlü isimler yer alıyor. Filmin konusuna gelirsek, geçmişinde peşini bırakmayan sırrın kefaretini ödemek için tamamen yabancı yedi kişinin hayatlarını kökten değiştirmeye çalışan bir adamın öyküsü geliyor. Başta da belirttiğimiz son yılların en iyi dram filmleri arasında yer alıyor.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


19. Çarpışma / Crash (2004) IMDb: 7.8

Konusu ve hikayesiyle oldukça başarılı yapımlar arasında gösterilen Çarpışma, 2004 yılında vizyona giren bir yapım. Yayınladığı adan itibaren film ödüllerine aday gösterilen ve Oscar Ödülünü almasının yanı sıra En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Film Kurgusu Oscar’larını da kazanma başarısını göstermiştir. Filmin konusu; Birbirinden habersiz insanların 36 saat içerisinde birbirleriyle “çatışmalarını” konu edinmektedir. Düşük bütçeli olmasına rağmen dram türünde en iyi filmlerden bir tanesidir.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


18. Cinderella Man / Külkedisi Adam (2005) 8.0

Tüm zamanların en iyi biyografi filmleri arasında yer alan Cinderella Man, kötü bir dönemden geçen ce sonrasında küllerinden yeniden doğan ve büyük başarılara imza atan boksörün hikayesini anlatıyor. İddia ediyoruz ki, dram filmi sevenler kesinlikle göz yaşlarına engel olamayacak. Kadrosunda Russell Crowe, Renee Zellweger ve Paul Giamatti gibi başarılı oyuncuların yer aldığı dram türündeki bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


17. Benim Adım Khan / My Name is Khan (2010) IMDb: 8.0

Sinemanın en iyi dram filmlerinin çıkış noktası olan Hintlilerden harika bir eser… My Name is Khan, izleyicilerin tüylerini diken diken eden bir yapım. Asperger Sendromlu Hintli bir Müslüman’ın 11 Eylül sonrasında hem kendisinin hem de ailesinin ABD’de yaşamış olduğu zorlukları anlatan filmi en can alıcı repliği “Benim adım Khan ve ben bir terörist değilim!” Mumbai'nin Borivali bölgesinden bir Müslüman olan ce San Francisco’da yaşayan Khan’ın hikayesini mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


16. Hotel Rwanda (2004) IMDb: 8.1

2004 yılında vizyona giren, Ruanda Soykırımı’nı konu alan Hotel Rwanda, oldukça yakından tanıdığımız Don Cheadle’in başrolünde yer aldığı bir film. En iyi ve Unutulmaz filmler listesinde yıllar geçse de kendisine yer bulan bu eser, Ruanda’da pahalı bir otel yöneten Paul Rusesabagine’in bu insanlık dışı katliamdan hem ailesini hem de masumları koruma çabalarını anlatıyor.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


15. Bir Rüya için Ağıt / Requiem for a Dream (2000) IMDb: 8.3

“Ya bir uyuşturucu filmi vardı. Dramın dibine vuruyorlardı. Neydi o film” diye sorulduğunda kesinlikle akıllara gelecek ilk film. Requiem for a Dream, dram türünde olağanüstü bir başarı gösteren, gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına giren ve uzun yıllar hafızlardan çıkmayan bir yapım. Clint Mansell tarafından bestelenen Lux Aeterna müziğiyle filme ayrı bir hava katılıyor. Filmi izlediğinizde müzikleri daha önce duyduğunuza eminiz…

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


14. Piyanist / The Pianist (2002) 8.5

Ana karakterimiz Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşında genç ve popüler bir piyanisttir. Oldukça yetenekli olan baş karakterimiz, savaşla gelen yeni yaşamında karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır. Burada tanıdığı düşman askerlerden bir tanesi onu ve ailesini ölüme götüren esir kampı trenlerinden birinden kurtarmıştır. Bu kurtarışı gerçekleştiren bir Alman subayıdır ve Szpilman savaşta hayatta kalmayı bu subay sayesinde başarır. İkinci dünya savaşını çok etkileyici bir biçimde anlatan bu filmde, bir an olsun ekranın başından ayrılmayacaksınız.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


13. Cennetin Çocukları / Children of Heaven (1997) IMDb: 8,4

Hayatınızda hiç İran filmi izlediniz mi? Eğer izlemediyseniz, dünya sinemasında da oldukça önemli bir yeri olan ve İran yapımı olan “Children of Heaven” filmini izleyebilirsiniz. 1997 yılında vizyona giren ve dram filmleri arasında oldukça başarılı bir yerde duran bu yapım iki küçük kardeşin yaşadıkları zorluklara karşı nasıl beraber mücadele ettiklerini anlatıyor. Her sahnesinde çok duygulanacaksanız. Elinizden bir şey gelmediği için kendinize kızacaksınız. Zaman zaman gözlerinizden yaşlar dökülecek. Benzer kültüre sahip olduğumuz için İran yapımlı Cennetin Çocukları filmi sizi kolayca etkisi altına alacaktır.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


12. Beaches (1988) IMDb: 6.5

Sürekli seçmelere katılan çocuk yıldız adayı Bloom ile zengin bir ailenin kızı olan Hillary Whitney'in dostluğunu konu alan, dostluğun yeri geldiğinde ne kadar can yakabileceğini izleyiciye hissederek aktaran muhteşem bir yapım.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


11. Ağır Roman (1990) IMDb: 7.8

Türk sinemasının unutulmaz eserleri arasında yer alan Ağır Roman, Metin Kaçan’ın yayınladığı kitabın 1990 yılında Mustafa Altıoklar tarafından beyaz perdeye uyarlanmış halidir. Yerli sinemanın tüm zamanları ele alındığında en başarılı dram filmlerinden gösterilen Ağır Roman, bünyesinde Müjde Ar, Savaş Dinçel, Okan Bayülgen, Küçük İskender, Burak Sergen, Aysel Gürel, Sevda Ferdağ ve Zafer Algöz gibi usta oyuncuları barındırmıştır.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


10. My Girl / Kiz Arkadasim (1991) IMDb: 6.9

Babasının kozmetikçi Shelly ile evlenmesiyle yıkılan Vada, küçük bir kasabada yaşayan ve zamanının çoğunu erkek arkadaşıyla geçiren bir kızdır. Vada hastalıklardan çok korkmaktadır. En iyi arkadaşının ölmesiyle yıkılacak ve aynı zamanda seyirciyi de epey ağlatacaktır.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


9. Babam ve Oğlum (2005) IMDb: 8.6

Türk Sinemasının en başarılı yapımlarını izleyici ile buluşturan Çağan Irmak, bu sefer karşımıza yıllarca hafızalardan silinmeyecek bir eser ile çıkıyor. Babam ve Oğlum, Türk sinemasına adeta damga vuran filmlerden bir tanesi. Türk dram filmleri arasında zirvede yerini koruyan bu filmde, oyuncu kadrosuda bir hayli kalabalık ve güçlü. Filmde, Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Hümeyra, Ege Tanman, Yetkin Dikinciler, Halit Ergenç ve daha birçok usta oyuncu görev alıyor.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


8. P.S. I Love You / Not: Seni Seviyorum (2007) IMDb: 6.9

Oldukça güzel bir kadın olan Holly Kennedy ve eşi Gerry mutlu bir çifttir. Fakat bu mutluluklarını ölümcül bir hastalık gölgeleyecektir. Kocası, ölmeden önce Holly için bir dizi mektup hazırlamış ve onu hayata yeniden bağlamak için ne gerekiyorsa mektuplara yazmıştır. Yeterli gözyaşına sahip değilseniz izlememeniz gereken duygusal bir film...

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


7. The Pursuit of Happyness / Umudunu Kaybetme (2006) IMDb: 7.8

En iyi dram filmleri listesinde bir kez daha Will Smith’in başrolünü aldığı bir film ile karşı karşıyayız. Umudunu Kaybetme filmi, oğlu ile bir babanın yaşadığı ağır dram dolu olayları işlemektedir. Sinemada yayınlandığı dönemde herkesi salya sümük ağlatan oldukça başarılı bir yapım. Filmde, Will Smith’in yanı sıra Jaden Smith ve Thandie Newton’da yer almaktadır.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


6. The Notebook / Not Defteri (2004) IMDb: 7.9

Ailesiyle sakin bir yaz geçirmek için Kuzey Carolina'da bir kasabaya gelen Allie karnavalda Noah ile tanışır ve gün geçtikçe yakınlaşırlar. Aralarındaki sınıfsal farklılıkları umursamaksızın ilerleyen ilişkileri bazı engellerle karşılaşacaktır. Film, savaş ve dramın birbirine çok yakışan hali...

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


5. Hachiko: A Dog's Story / Hachiko: Bir Kopegin Hikayesi (2009) IMDb: 8.1

Dünyanın en sadık köpeğiyle tanışın. Hachiko Japonya'da sadakatin simgesi olarak bilinen vefalı bir köpektir. Kalp krizi geçirerek ölen sahibini tam 10 yıl boyunca, kendisi de ölene dek bekledi. Sizi hüngür hüngür ağlatacak muhteşem bir dost hikayesi...

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


4. Ateş böceklerinin Mezarı (1988) IMDb: 8.4

II. Dünya Savaşı'nın sonlarında Japonya'da geçmektedir. Bombalanan bir kentte 14 yaşındaki Seita yere yığılmış ve son nefesini vermektedir. Seita yaşadıklarını hatırlar ve biz de onun zihninden geçenlere tanık oluruz. Savaşların insanlığa sunduğu tek şey gözyaşıdır...

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


3. The Green Mile / Yeşil Yol (1999) IMDb: 8.5

Dev gibi bir adam olan John Coffey, iki küçük kızı öldürdüğü gerekçesiyle idam cezası almıştır. Hepimizin gönlünde taht kuran, Hikayesini merak ettiren ve kimimizi de hüngür hüngür ağlatmayı başaran John Coffey'in Yeşil Yol'a doğru uzanan macerası...

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


2. Canım Kardeşim (1973) IMDb: 8.8

Türk sinemasında öyle bir film var ki insanın içini cız ettiriyor gözlerinden yaşlar akıtıyor. Canım Kardeşim filmi, Türk filmleri arasında en başarılı ve büyük etkiye sahip dram filmi… Filmde, hasta olan Kahraman, ağabeyi (Tarık Akan) ve onun en yakın arkadaşı Halit (Halit Akçatepe) yer alıyor. Fakir ve yokluk içinde yaşayan kahramanlarımız yine de hayatta mutlu olmayı başarabilmektedirler. Abisinin en büyük amacı Kahramanı okutmaktır ve bunun için çabalamaktadır. Ancak bir zaman sonra Kahraman’ın kanser olduğunu öğrenir.

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


1. Schindler's List / Shindler'in Listesi (1993) IMDb: 8.9

Oscar Schindler adlı Alman işadamının 2. Dünya Savaşı'nda tarihin en büyük soykırımına uğrayan Yahudilerin 1100 kadarını kıyımdan kurtarmasını konu alır. Gerçek bir hikayenin sinemaya Spielberg tarafından aktarıldığı film 7 dalda Oscar almıştır. Film siyah-beyaz ve "kırmızı"dır...

en iyi dram filmleri

FRAGMAN


Önerilen İçerik: En İyi Filmler, Unutulmaz Filmler ve Film Önerileri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
59
38
27
70
14
11
595
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.