thodex koineks

Türk Aşk Filmleri - IMDb Puanı Yüksek En İyi 20 Türk Aşk Filmi

Türk Aşk Filmleri - IMDb Puanı Yüksek En İyi 20 Türk Aşk Filmi
14.02.202013:16

Türk sinemasına damgasını vuran en iyi aşk filmlerini araştırdık. Sizler için hazırladığımız bu listede gelmiş geçmiş en iyi 20 Türk aşk filmini bulacaksınız. İşte muhteşem oyuncu kadrosu ve senaryosuyla öne çıkan unutulmaz Türk aşk filmleri...

Haber güncelleme tarihi 18.02.2020 17:18

Türk Sinemasına Damga Vuran Tüm zamanların En İyi 20 Türk Aşk Filmi

Türk sinemasının en başarılı filmlerinin yer aldığı Aşk filmleri türündeki efsane yapımları bir araya getirdik. En iyi Türk aşk filmlerini listelediğimiz içeriğimizde filmler IMDb puanlarına göre sıralanmıştır. İşte gelmiş geçmiş en iyi ve en çok izlenen 20 Türk Aşk Filmi önerisi... 

Türk Aşk Filmleri;


1. Evim Sensin (2012) – IMDb: 5.0

aşk filmleri

Fahriye Evcen ve Özcan Deniz’in başrollerinde yer aldığı Türk aşk filmi “Evim Sensin” 2 Kasım 2012 günü vizyona girerek izleyicilerinin kalplerini ısıtmıştır. Filmin yönetmenliğini de üstlenen Özcan Deniz uzun yıllar boyunca hatırlanacak bir aşk hikayesini beyaz perdeye taşımıştır. Filmin ana konusu kalbi kırık yaralı iki insanın birbirlerine ilaç olması üzerinedir.

Tür: Aşk, Dram

 Fragman


2. Romantik Komedi 2 (2013) – IMDb: 5.2

aşk filmleri

Filmin isminden de anlaşılacağı üzere tam bir romantik komedi türü olan film 3 yakın arkadaş olan Esra, Didem ve Zeynep sırayla evlenmektedirler. Serinin bu bölümünde de Esra evlenmek zereyken Didem grupta tek bekar kaldığını fark eder ve sevgilisi Cem’e baskı kurmaya başlar. Bu sırada Cem, Mert ve Ergün düğünden önce bekarlığa veda partisine giderler. Sevgililerini bir hayli kıskanan kızlarda hemen sevgililerinin peşinden giderler. Başrollerinde Sinem Kobal ve Engin Altan Düzyatan’ın rol aldığı film hem komedi dolu sahneleri hem de aşk sahneleriyle ön plana çıkmaktadır.

Tür: Romantik, Komedi

Fragman


3. Bu İşte Bir Yalnızlık Var (2013) – IMDb: 5.7

aşk filmleri

En iyi Türk aşk filmlerinden biri olan Bu İşte Bir Yalnızlık Var filmi 30’lu yaşlarda eşinden boşanmış bir adam ve kocasıyla sürekli kavga eden Ayşe’nin yaşadıkları yasak aşk ilişkisini anlatmaktadır. Her ikisinin de duygusal boşluk yaşadığı bu dönemde aralarında alevlenen aşk hikayesi ilerleyen günlerde garip bir hal almaya başlayacaktır. Bu tuhaf aşk filminin başrollerinde Engin Altan Düzyatan ve Özgü Namal yer almıştır.

Tür: Dram, Aşk

Fragman


4. İncir Reçeli (2011) – IMDb: 6.5

aşk filmleri

Türk sinemasında adeta bomba etkisi yaratan başarılı filmin başrollerinde Halil Sezai Paracıkoğlu ve Melike Güner rol almıştır. Yaptığı işlerde her defasında red cevabı alan Metin gittiği bir barda Duygu isimli bir kızla tanışır. Aralarında yaşananlar Metin’in Duygu’ya aşık olmasını sağlar. Ancak bu aşk hikayesi sonunda büyük bir trajik hikayeyle son bulacaktır.

Tür: Dram, Duygusal, Aşk

Fragman


5. Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku (2014) – IMDb: 6.6

aşk filmleri

Başarılı yönetmen Çiğdem Vitrinel’ın üstlendiği Türk aşk filmi “Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku” başrollerinde Erdal Beşikçioğlu ve Sezin Akbaşoğulları yer almıştır. Filmin konusu ise Kitap yazarı olan Arif’in tesadüfen karşısına çıkan Müzeyyene kapılmasını ve devamında gelişen olayları anlatmaktadır.

Tür: Romantik, Dram, Aşk

Fragman


6. Delibal (2015) – IMDb: 6.8

aşk filmleri

Çağatay Ulusoy ve Leyla Lydia Tuğutlu’nun başrollerinde yer aldığı başarılı film henüz üniversite günlerinde başlayan büyük bir aşk hikayesini konu edinmiştir. Haşarı bir gençlik sürdüren Barış hiç beklemediği bir anda karşılaştığı Füsun’a aşık olur. Kısa bir süre birbirlerini tanıyan vev vakit geçiren çiftin aşkları artık evlilik boyutuna gelecektir. Yıllar süren bu mutlu günlerin bozulmasına ise Barış’ın yakalandığı hastalık sebep olmuştur.

Tür: Dram, Romantik, Aşk

Fragman


7. Mucize 2: Aşk (2019) – IMDb: 6.8

aşk filmleri

Mucize filmiyle gişede rekorlar kırmayı başaran Mucize 2: Aşk Mahsun Kırmızgül’ün yazıp yönettiği en iyi Türk aşk filmlerinden biridir. Engelli bir adam olan Aziz ilk filmde görücü usulü evlendiği Mızgin ile birlikte yeni bir yere göç ederler. Burada karısı ve çocukları için düzelmeye çabalayan Aziz’in tek dayanağı ise Mızgin’e olan büyük aşktır.

Tür: Aşk, Dram, Komedi

Fragman    


8. Issız Adam (2008) – IMDb: 6.8

aşk filmleri

Türk sinemasının efsane yönetmenlerinden Çağan Irmak’ın en iyi filmlerinden biri olan “Issız Adam” başrollerinde Melis Birkan ve Cemal Hünal yer almıştır. Henüz aşık olmamış bir adam olan Alper ve kitap dükkanında karşılaştığı Ada’nın aralarında yaşadıkları aşk hikayesini ve drama doğru sürüklenen olayları anlatmaktadır. Hayat ve neşe dolu olan Ada’nın karşısında tam bir Issız adam karakteri bulunmaktadır.

Tür: Aşk, Dram, Duygusal

Fragman


9. Aşk Tesadüfleri Sever 2 (2020) – IMDb: 7.1

aşk filmleri

2020 yılına damgasını vurmayı başaran Türk aşk filmi “Aşk Tesadüfleri Sever 2” genel olarak eski zaman ve yeni zaman aşklarını karşılaştırmak amacıyla yapılmış bir filmdir. 1960’lı yıllar ve günümüz arasında gidip gelerek her iki dönemde de yaşanan aşk hikayelerini aynı anda izleyicilerine yansıtan filmin oyuncu kadrosunda Nesrin Cavadzade, Yiğit Kirazcı, Elif Doğan ve Aytaç Şaşmaz üstlenmiştir.

Tür: Aşk, Dram

Fragman


10. Aşk Tesadüfleri Sever (2011) – IMDb: 7.3

aşk filmleri

Ünlü yönetmen Ömer Faruk Sorak imzalı aşk filminin oyuncu kadrosunda Mehmet Günsur, Belçim Bilgin ve Altan Erkekli gibi usta oyuncular rol almıştır. Filmin konusu çocukluktan beri arkadaş olan ve Ankara sokaklarında gençliklerini yaşayan Özgür ve Deniz’in yıllar sonra İstanbul’da karşılaşmalarını ve sonrasında yaşadıkları macera dolu aşk hikayesini anlatmaktadır. 80 ve 90’lı yıllardan esintilerde gördüğümüz filmde nostalji kültürü başarılı bir şekilde yaşatılmıştır.

Tür: Dram, Romantik

Fragman


11. Sadece Sen (2014) – IMDb: 7.4

aşk filmleri

Sessiz ve sakin bir adam olan eski boksör Ali ile hayat dolu yaşam tarzıyla görünen Hazal arasında yaşanan büyük aşk hikayesini beyazperdeye aktaran filmin yönetmenliğini Hakan Yonat yapmıştır. Filmin oyuncu kadrosunda ise İbrahim Çelikkol, Belçim Bilgin ve Kerem Can rol almıştır. Başarılı senaryosu ve etkileyici oyunculuk performanslarıyla film Türk sinemasında önemli bir yer edinmiştir.

Tür: Dram, Romantik

Fragman


12. Devlerin Aşkı (1976) – IMDb: 7.4

aşk filmleri

Yeşilçamın gelmiş geçmiş en güzel filmlerinden biri olan Devlerin Aşkı sinema tarihinin en acıklı aşk hikayesini konu edinmiştir. Başrollerinde Türkan Şoray ve Kadir İnanır gibi efsane aktörlerin rol aldığı film de 3 kişilik karışık bir aşk hikayesinin trajik olaylarla harmanlanarak anlatılmasını izliyoruz. En iyi Türk aşk filmlerinden biri olan Devlerin Aşkı filminin yönetmenliğini Osman F. Seden yapmıştır.

Tür: Dram

Fragman


13. Unutursam Fısılda (2014) – IMDb: 7.5

aşk filmleri

Aşk filmlerinin vazgeçilmez ismi Mehmet Günsur ve Farah Zeynep Abdullah’ın başrollerini paylaştığı başarılı yapım iki kız kardeşi birbirine düşüren büyük bir aşk hikayesini konu edinmektedir. Farklı karakterlere sahip Hanife ve Hatice birbirlerini çok sevseler de aralarına giren bu aşk hikayesi yıllar süren bir dargınlığa sebep olacaktır. Senaryosu ve oyuncu kadrosuyla en iyi Türk aşk filmlerinden biri olmayı başaran Unutursam Fısılda filmini mutlaka izlemenizi öneriyoruz.

Tür: Aşk, Dram, Duygusal

Fragman


14. Uzun Hikaye (2012) – IMDb: 7.6

aşk filmleri

Türk sinemasının yakışıklı aktörü Kenan İmirzalıoğlu ve Tuğçe Kazaz’ın başrollerinde yer aldığı film Osman Sınav’ın unutulmaz yapımlarından biridir. Filmin konusu ise Balkan göçmeni Bulgar Ali ve Münire’nin kaçarak evlenmesini, bu kaçıştan sonra peşlerine düşen insanlardan korunmak için sürekli şehir değiştirmelerini anlatmaktadır. Ayrıca birbirlerine delicesine aşık olan Ali ve Münire’nin sevdaları da dillere destan olacak türdendir. Günün birinde bu sevda onlardan küçük oğulları Mustafa’ya miras kalacaktır.

Tür: Dram, Macera, Romantik, Aşk

Fragman


15. Kelebeğin Rüyası (2013) – IMDb: 7.8

aşk filmleri

2013 yılında vizyona giren “Kelebeğin Rüyası” hem senaryosu hem de oyuncu kadrosuyla dikkat çekmeyi başarmış ve izlenme rekorları kırmış bir filmdir. Ünlü tiyatro oyuncusu Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği filmin başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat yer almıştır. Zonguldak’ta yaşayan iki genç şairin aynı kıza aşık olmaları ve aralarında geçen tatlı rekabeti konu edinen filmde duygusal ve dram dolu sahneler izleyicilerin gözünden yaş getirmiştir.

Tür: Aşk, Dram, Duygusal

Fragman


16. Gönül Yarası (2005) – IMDb: 7.8

aşk filmleri

Usta aktör Şener Şen’in başrolünde yer aldığı film 2005 yılında yayınlanmış olup ünlü yönetmen Yavuz Turgul imzalı unutulmaz bir eserdir. Filmin konusu ise yılarca öğretmenlik yaptıktan sonra İstanbul’a gelen Nazım’ın taksicilik yaparken tanıştığı Dünya isimli genç kadınla aralarında geçen olayları anlatmaktadır. Şener Şen’in muhteşem oyunculuk performansıyla renk kattığı filmde Meltem Cumbul ve Timuçin Esen’de rol almıştır.

Tür: Dram, Aşk

Fragman


17. Kader (2006) – IMDb: 7.9

aşk filmleri

Zeki Demirkubuz’un kendine has yorumu ve tarzıyla sinema dünyasına kazandırdığı efsane filmlerden biri olan “Kader” başrollerinde Vildan Atasever ve Ufuk Bayraktarın rol aldığı bir filmdir. Zeki Demirkubuz’un 1997 yılında çektiği filmi Masumiyet’in bir önceki bölümü olarak nitelendirilen Kader filminde Uğur ve Bekir’in gençlik zamanları anlatılmıştır. Kendi halinde bir adam olan Bekir’in karşılıksızda olsa delicesine tutulduğu Uğur’dan bir türlü vazgeçemeyişini ve bu aşk için tüm hayatını hiçe saymasını anlatan film en iyi Türk aşk filmlerinden biri olmuştur.

Tür: Aşk, Dram, Duygusal

Fragman


18. Vesikalı Yarim (1968) – IMDb: 8.0

aşk filmleri

Yeşilçam’ın başarılı yönetmenlerinden Lütfi Akad’ın ortaya koyduğu eser 70’li yıllarda sinema dünyasında büyük ses getirmiştir. Başrollerinde Türkan Şoray ve İzzet Günay’ın rol aldığı filmin konusu manav Halil ile Pavyonda çalışan Sabiha’nın arasında geçen aşk hikayesini anlatmaktadır. Hem senaryosu hem de Türkan Şoray’ın harika oyunculuk performansıyla dikkat çeken film en iyi aşk filmlerinden biridir.

Tür: Dram, Aşk, Duygusal

Fragman    


19. Yol (1982) – IMDb: 8.2

aşk filmleri

Sinema tarihinin en büyük yönetmenlerinden Şerif Gören’in Yılmaz Güney ile birlikte yönettiği filmin başrollerinde Tarık Akan, Halil Ergün ve Necmettin Çobanoğlu yer almıştır. Yol filminin konusu İmralı Ceza evinde yatan 5 mahkumun izinli bir şekilde köylerine dönmesi ve orada yaşadıkları zorlukları anlatmaktadır. Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülünü alan film de Tarık Akan’ın başarılı oyunculuk performansı ön plana çıkmaktadır.

Tür: Aşk, Dram

Fragman


20. Selvi Boylum, Al Yazmalım (1977) – IMDb: 8.6

aşk filmleri

En iyi Türk aşk filmleri listesinde en yukarda yer alan bu mükemmel filmin başrollerini Yeşilçam’ın en değerli aktörlerinden Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin yer almıştır. Filmde Kamyon şoförü İlyas ve köylü güzeli Asya arasında yaşanan büyük aşk hikayesi ve sonrasında bu aşkın bir drama dönüşmesi konu edilmiştir. Başarılı edebiyatçı Cengiz Aytmatov’un Kırmızı Eşarp adlı romanından uyarlanmıştır.

Tür: Aşk, Dram, Duygusal

Fragman

Önerilen İçerik: Sevgilinizle İzleyebileceğiniz Birbirinden Güzel En İyi 25 Aşk Filmi

NeOldu.com 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.