Animasyon Filmleri - Gelmiş Geçmiş En İyi 53 Animasyon Filmi

Animasyon Filmleri - Gelmiş Geçmiş En İyi 53 Animasyon Filmi
07.09.201510:19

En iyi animasyon filmleri hakkında güzel bir liste… İzleyip de çocukluk anılarınızın aklınıza geldiği en iyi animasyon filmlerini bir araya getirdik. İşte, son yılların en güzel ve en çok izlenen animasyon filmleri listesi ve animasyon film önerileri...

Haber güncelleme tarihi 01.08.2020 09:58

En İyi Animasyon Filmleri - Son 25 Yıla Damgasını Vurmuş 53 Animasyon Filmi

Animasyon filmleri listesinde yer alan tüm zamanların en iyi animasyon filmleri sizler için bir araya getirildi. İşte, sadece çocukların değil aynı zamanda yetişkinlerinde izleyebileceği IMDB puanı yüksek animasyon film önerileri...

Animasyon Filmleri;

53. Onward (2020) IMDb: 7.5

animasyon filmleri

Ailecek izlenebilecek animasyon filmleri arayanlar için 2020’nin en iyi animasyon filmleri arasında gösterilen Onward isimli yapımı izleyebilirsiniz. Film, babalarının küçük yaşta kaybeden iki küçük elf kardeşin yaşadıkları izleyiciye aktarılır. Bu iki kardeş, çok özledikleri babalarıyla son bir gün geçirme fırsatı olduklarını öğrenir. Bunun için dünya üzerinde var olan bir büyüye sahip olmaları gerekecektir. Maceradan maceraya koşacak olan kardeşler bu büyüyü bulup babalarıyla son bir gün geçirebilecek midir?

Fragman


52. Klaus (2019) IMDb: 8.2

animasyon filmleri

Netflix filmleri arasında animasyon türünde etkileyici bir yapım arayanlar için Klaus harika bir tercih olacaktır. Film, posta akademisinin en yeteneksiz öğrencilerinden Jesper, Kuzey Kutup Daire’sinde buzlarla kaplı bir adada görevlendirilir. Ancak bu adada kimse birbirine mektup göndermez. Adada bir nevi herkes birbiriyle kavgalıdır. Jesper, bu durum karşısında fazla dayanamaz ve pes etmek üzeridir. Umudunuz kestiği zamanlarda Alva isminde genç bir kız ve oyuncaklarla dolu bir kulübede Klaus isminde yaşlı bir amcayla tanışır. Adada bir kez daha gülüşmeler, dostluklar baş gösterir. Acaba bu sevgi bütün adaya yayılabilecek midir?

Fragman


51. Frozen II (2019) IMDb: 7.0

animasyon filmleri

Ülkemizde ve dünyada tüm zamanların en çok izlenen animasyon film önerileri arasında yer alan Frozen filminin ikincisi… Serinin bu filminde, Elsa’nın hayatına odaklanıyoruz. İlk filmde cevap bekleyen tüm sorulara Frozen II’de cevap buluyoruz. Çocukların yanı sıra yetişkinlerinde mutlaka izlemesi gereken harika bir animasyon filmi…

Fragman


50. How to Train Your Dragon: The Hidden World (2019) IMDb: 7.5

animasyon filmleri

Son yılların en iyi animasyon filmleri listesinde, ailecek izlenebilecek enfes bir yapım. Serinin üçüncü filmi olan How to Train Your Dragon: The Hidden World’de kahramanımız Hick, ejderha eğitmeni olmuş ve insanlar ile ejderhalar arasında barışı sağlamayı başarmıştır. Barış halledilmiştir ancak Hicks’in dişsiz Ejderhasının yeni keşfi barışın önemini ikinci bir plana atmıştır. Çünkü, Dişsiz Ejderha tükendiği düşünülen soyundan bir ejderha keşfeder. Keşfettiği dişsiz ejderha dişidir ve oldukça tehlikelidir. Hem Hicks hem de ejderhası hata yapmamak zorundadır.

Fragman


49. Madagascar (2005) IMDb: 7,0

en iyi animasyon filmleri

Birçok kişinin diline takılan şarkı olan “I Like to Move It” parçasının çıkış noktası olan 2005 yapımlı Madagaskar, hayvanlar aleminin maceralar dolu anlarını izleyiciye yansıtıyor. En çok izlenen animasyon filmlerinden bir tanesi olan ve animasyon film önerileri listesinde her daim belirtilen Madagaskar filminde, Zebra Marty, Aslan Alex, Zürafa Melman ve hipopotam Gloria’nın hikayesi anlatılmaktadır.

Fragman


48. Chicken Run (2000) IMDb: 7.0

en iyi animasyon filmleri

2000 yılında vizyona giren ve çiftlikte yaşayan bir grup tavuğun hikayesini anlatan Chicken Run, etkileyici bir animasyon filmi… Çiftlikte adeta diktatörlük estiren bayan Tweety’nin baskılarından bıkan tavuklar, artık bazı adımlar atıp bu baskıdan kurtulmanın yollarını düşünmektedir. Tavuklardan bir tanesinin amacı ise oldukça farklıdır. O, çiftlikten kurtulup bir daha geri dönmemek istemektedir. Üzerlerinde bu kadar baskı varken, bu kaçış hiçte basit olmayacaktır.

Fragman


47. Tower (2016) IMDb: 7.0

en iyi animasyon filmleri

Yaklaşık 50 yıl önce yaşanan bir olayı ele alan Tower, gerçek bir hikayeyi belgesel ve animasyon türü ile izleyiciye aktarmaktadır. Film, 1966 yılında Teksas Üniversitesi’nin saat kulesinde kalabalığa açılan ateş ve sonrasında yaşananları detaylıca araştırmaktadır.

Fragman


46. Brave (2012) IMDb: 7.1

en iyi animasyon filmleri

2012 yılında vizyona giren en güzel animasyon filmlerinden bir tanesi olan Brave (Cesur), İskoçya’nın dağlık bölgelerinde yaşayan ve acımasız canavarlara karşı koyan bir kızın hikayesi anlatılmaktadır. En çok izlenen animasyon filmleri arasında gösterilen Brave filminde, çok başarılı bir okçu olan Merida, kral ve kraliçenin kızlarıdır. Kendi başına hareket eden ve gelenekleri yok sayan Merida’nın başına olmadık işler gelir. Bu işlerin altından kendi başına kalkmak zorundadır. Heyecan ve aksiyon dolu bir animasyon filmi isteyenler için güzel bir tercih olacaktır.

Fragman


45. Cars (2006) IMDb: 7,1

en iyi animasyon filmleri

2006 yılında vizyona giren Arabalar animasyon filmi, yarış filmleri kategorisinde oldukça güzel ve başarılı bir yapım. En iyi animasyon filmleri arasında gösterilen arabalar filmi, aksiyon ve macera dolu animasyon türlerinden bir tanesidir. Herkesin zevkle izleyebileceği bu yapımın konusunda, Şişmek McQuenn’in Piston yarışını kazanmak için düştüğü macerayı anlatır. Serinin diğer filmleri de en az ilk film kadar etkilidir. Kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir animasyon filmidir.

Fragman


44. Beauty And The Beast (2017) IMDb: 7.2

en iyi animasyon filmleri

Harry Potter’dan tanıdığımız Emma Watson, Güzel ve Çirkin animasyon filminde, tüm kasabının aşık olduğu Belle'yi canlandırmaktadır. Tüm kasaba onun peşindedir ancak o kimseye bakmaz. Babası Maurice ise bir gün yolculuktan dönerken fırtınaya yakalanır ve bir şatoya sığınır. Hiç kimsenin bulunmadığı bu şatoda dinlenir ve bahçedeki güllerden birini kızına götürmek için yanına alır. Bu güller, kötü bir büyü yüzünden canavara dönüşen Çirkin'e (Dan Stevens) aittir ve tüccarın yaptığına öfkelenerek onu bir zindana kapatır. Güzelimiz babasını kurtarmak için kendisini feda eder. Oluşan büyüyü ise sadece gerçek aşk ortadan kaldırabilir.

Fragman


43. Megamind (2010) IMDb: 7.3

en iyi animasyon filmleri

20 yıldır dünyaya ele geçirmeye çalışan Megamind, her seferinde süper kahramanımız Metro Man tarafından engellenmektedir. Metro Man’i öldürmeyi başardıktan sonra ise iyice sıkılır ve kendisine yeni bir rakip yaratmaya çalışır. Metro Man’dan daha zeki ve daha güçlü… Yarattığı karakter dünyayı yok etme savaşını başlattığında akıllarda tek soru vardır. Magamind Metro Man’den güçlü bu karakteri yenebilir mi?

Fragman


42. Anomalisa (2015) IMDb:  7.3

en iyi animasyon filmleri

Kendisine ve çevresine yabancılaşan bir adamın var oluşunu sorguladığı harika bir film… Hikayenin ana karakteri Michael Stone, müşteri hizmetleri konusunda uzmanlaşmış ve bu konuda kitaplar yazan evli bir adam. Her şey seminer için Cincinati’ye gitmesiyle başlar. Bu şehir, terk ettiği eski sevgilisi Bella’nın yaşadığı yerdir. Geçmişte attığı adımları düzeltmek için bunu fırsat bilen Stone, vereceği kararlarla hayatında yeni bir yola girecektir.

Fragman


41. Finding Dori (2016) IMDb: 7.3

en iyi animasyon filmleri

Gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmleri listesinde yer alan Kayıp Balık Nemo’nun Spin-Off’u olan Finding Dory, oğlunu aramak için maviliklere yol alan ve okyanusu bir uçtan diğer uca yüzen Marlin’in en yakın arkadaşı Dory’nin kendi hikayesini izleyiciyle buluşturmaktadır.

Fragman


40. Long Way North (2015) IMDb: 7.3

en iyi animasyon filmleri

2015 yılında vizyona giren en iyi animasyon filmleri arasında gösterilen Long Way North, dedesinin maceraperestliğine hayran olan Sasha’nın hikayesini anlatmaktadır. Sasha’nın dedesi tasarladığı muhteşem gemisi ile Kuzey Kutbuna yolculuğa çıkar ancak bu seferinden geri dönemez. Bunun üzerine aile şerefini kurtarmak için Sasha, işe koyulup dedesinin ünlü gemisinin  izini sürerek Kuzey’e yol açar.

Fragman


39. Shaun the Sheep Movie (2015) IMDb: 7.4

en iyi animasyon filmleri

2015 yılında beyaz perdeye yayınlanan Shaun the Sheep Movie, çiftlikte çok çalışan Shaun ve kuzu arkadaşlarının tatile çıkma çabalarını anlatmaktadır. Çiftlik sahibinden ve köpekten kurtulan kahramanlarımız o çok istedikleri tatile artık kavuşmuşlardır ancak her şey istedikleri gibi gitmez.

Fragman


38. Ice Age: Continental Drift (2002) IMDb: 7,5

en iyi animasyon filmleri

En iyi animasyon filmleri listesine başlarken ne olursa olsun bu listenin başına öncelik olarak Buz Devri filmini koymak istedik. Bu filmde dönemin efsane karakterleri Sid, Manny ve Diego ilk kez bir araya geliyor. Gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmleri listesinde yer alan Buz Devri filmi bugüne kadar 5 film ortaya çıkarmıştır. Filmin konusu, değişen iklim koşullarıyla beraber hayvanlar göç etmek zorundadır. Bu sırada insanlarda bölgede yaşamaktadır ve kaplanlar insanların obalarına saldırmaktadır. Bir kadın bebeği ile birlikte kurtulmak için şelaleden atlar ve gözden kaybolur. Şans eseri Alfred ve Sid oradan geçmektedir. Anne bebeği onlara emanet eder ve daha fazla dayanamaz, akıntıda gözden kaybolur. Şimdi ellerinde bir bebek vardır ve bunu diğer insanlara ulaştırmak durumundadırlar.

Fragman


37. Frozen (2013) IMDb: 7,5

en iyi animasyon filmleri

Gelmiş geçmiş en çok izlenen animasyon filmi olmasının yanı sıra aynı zamanda en çok hasılat yapan animasyon filmi olarak da listelerde yerini alan Karlar Ülkesi filmi, etkileyici ve güzel hikayesi ile izleyenlere güzel vakit geçirmenizi sağlamaktadır. Animasyon filmleri arasında son yıllarda oldukça başarılı bir yapım olan Karla ülkesi, gelecek nesil animasyon filmlerine de örnek teşkil etmiştir. Henüz izlemediyseniz, bu yapımı kesinlikle izlemelisiniz.

Fragman


36. La Tortuge Rauge Bance Annonce (2017) IMDb: 7.5

en iyi animasyon filmleri

Fransız ve Japon ortak yapımı olan The Red Turtle, denizde geçirdiği bir kaza sonrasında kaplumbağaların, yengeçlerin ve kuşların bulunduğu ıssız bir adada yaşayan bir adamın adayı terk etmesini konu alır. Filmin dikkat yanı hiçbir diyalog olmamasıdır. Son derece etkileyici bir yapım olan Kırmızı Kaplumbağa filmini, en iyi animasyon filmleri listesinde bulabilirsiniz.

Fragman


35. The Secret World of Arrietty (2012) IMDb: 7.6

en iyi animasyon filmleri

The Secret World of Arrietty, 2010 yılında vizyona giren ve o dönem en çok izlenen animasyon filmlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkan bir yapım… Film, Tokyo’nun batısında yer alan Koganei’de geçmektedir. Hikaye, adece 10 cm boyunda olan ve normal boyutlardaki sıradan insan evlerinin yer döşemelerinin altında yaşayan ufak karakterlerin etrafında şekillenmektedir.

Fragman


34. Moana (2016) IMDb: 7.6

en iyi animasyon filmleri

Animasyon türünde hikayesiyle oldukça fazla dikkat çeken bir yapım olan Moana’da, Maui adındaki yarı tanrı, Ana Ada Te Fiti'nin kalbini çalarak bir lanete sebep olur ve lanetten dolayı halk ne balık tutabilir ne de toprağını işleyebilir. Lanetin son bulması için tek çözüm, yarı Tanrı Mui’yi bulup, Te Fiti'nin kalbini yerine koymasını sağlamaktır. Bakalım kahramanlarımız bu işin üstesinden gelebilecek midir?

Fragman


33. Kung Fu Panda (2008) IMDb: 7.6

en iyi animasyon filmleri

Sinemanın en güzel animasyon filmleri arasında yer alan Kung Fu Panda, Çin’de bir restoranda çalışan Panda Po’nun hayatını anlatmaktadır. Filmde, Kung Fu dövüş sanatına özenen Po, ne yazık ki bulunduğu bölgenin de en tembel hayvan türüdür. Bildiğimiz panda yani… Bu sırada filmin geçtiği Barış Vadisi’ne düşmanlar dayanmıştır ve efsaneye göre bir kurtarıcının gelmesi beklenmektedir. Peki, o kurtarıcı kimdir dersiniz?

Fragman


32. The Breadwinner (2017) IMDb: 7.7

en iyi animasyon filmleri

Film, Taliban’ın kontrolündeki Afganistan da yaşayan Parvana’nın başından geçen acınası ve bir o kadar da zor hayatı konu olarak ele almaktadır. Parvana’nın babasının haksız yere tutuklanmasının ardından annesi Fattema ve kız kardeşi Soraya’ya bakabilmek için erkek kılığına girmek zorunda kalmaktadırlar.

Fragman


31. The Incredibles 2 (2018) IMDb: 7.7

en iyi animasyon filmleri

Animasyon türünde çekilen seri filmlerden bir tanesi olan The Incredibles, ikinci filmi ile bir kez gönülleri fethediyor. Serinin birinci filminden sonra Helen, Bob'u Violet ve Dash ile bırakır ve kendisini günlük hayatın basit kahramanlıklarına adar. Bu değişim bütün aile için zordur. Bir de yeni bebek süper güçlerinden habersiz olunca işler iyice karışır. Her anı aksiyon, macera ve komedi dolu İnanılmaz Aile 2’yi kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Fragman


30. Despicaple Me (2010) IMDb: 7,7

en iyi animasyon filmleri

Son yılların en güzel animasyon filmlerinden bir tanesi olan Çılgın Hırsız, 2010 yılına damga vuran bir yapımdır. Filmin konusu; Minionlar ve küçük Agnes tatlı ve iyilik dolu karakterlerdir. Kötü adam rolünde ise Gru, Dr. Nefario hain planlar yapmaya devam etmektedir. İyilik mi kazanacak yoksa kötülük mü? İşte, olayın iç yüzünü en iyi anlatan bu güzel animasyon filmini kesinlikle tavsiye etmekteyiz.

Fragman


29. Wreck it Ralph (2012) IMDb: 7.7

en iyi animasyon filmleri

2012 yılının animasyon filmlerinin bir eşik olduğunu söylesek abartmış olmayız.  Son yılların en çok izlenen animasyon filmlerinden olan Oyunbozan Ralp’de, baş rolde yer alan Ralph, her zaman günü kurtaran, oyunlarının iyi çocuk yıldızı Fix-It- Felix tarafından geri planda bırakılmaktan sıkılmıştır. Olanların ardından Ralph kötü çocuk olmaya karar verir. Sonrasında yaşananlar ise tam bir hayal dünyası… Hiç sıkılmadan izleyeceğiniz güzel bir animasyon filmi için Oyunbozan Ralph’i kesinlikle listenize ekleyebilirsiniz.

Fragman


28. Kubo and The Two Strings (2016) IMDb: 7.8

en iyi animasyon filmleri

Sahil kasabasında sakin bir yaşam süren Kubo’nun rahatlığı, intikam ateşiyle geçmişten gelen bir ruhun kan davasını yeniden başlatması ile son bulur. Tanrılar ve canavarlar, Kubo’nun peşine düşmüştür. Kubo’nun tek yapması gereken intikamcı ruhu mağlup etmektir. Bunun için daha önce Samuray olan babasının büyülü zırhını bulup giymesi gerekmektedir.

Fragman


27. Lego Movie (2014) IMDb: 7.8

en iyi animasyon filmleri

Klasik ve sıradan bir LEGO figürü olan Emmet, yapılan bir yanlış sonrasında istemeden de olsa dünyayı kurtaracak bir süper kahramana dönüşür. Kahramanımızın amacı, kötü kalpli tiranı durdurmak için kendisine yardımcı olacak bir ekip kurmak. Aksiyon ve maceranın hiç eksilmediği The LEGO Movie’yi kesinlikle ama kesinlikle izlemenizi öneririz.

Fragman


26. My Life as a Zucchini (2017) IMDb: 7.8

en iyi animasyon filmleri

Özellikle çocukların çok fazla ilgili duyacağın animasyon filmlerinden bir tanesi olan My Life as a Zucchini, 9 yaşında Courgatte takma adını kullanan bir çocuğun başından geçen olayları aktarmaktadır. Filmde, polis memuru Raymond, annesinin ani ölümünden sonra yalnız kalan ve yetimhanede yaşayan Courgatte ile ilgilenmektedir. İlk zamanlar, polis memuru Raymond’a karşı yakınlaşmayan Courgatte, sonraki günlerde ise yeni arkadaşlar edinecek ve gerçek sevgiyi öğrenecektir.

Fragman


25. Shrek (2001) IMDb: 7,9

en iyi animasyon filmleri

2000’li yılların başında vizyona giren animasyon filmlerinin gelecek yıllardaki animasyon filmlerine büyük katkı sağladığını yazımızın başında söylemiştik. Komedi ve macera alanında en iyi animasyon filmleri arasında yer alan Shrek filmi de bu filmlerden bir tanesidir. 2001 yılında vizyona giren bu büyük yeşil dev bizleri arkadaşlarıyla beraber güzel bir maceraya sokmaktadır. 3 seriden oluşan Shrek’in konusu; Oldukça korkutucu bir görünüme sahip, devasa, yeşil bir troldür. Yalnızlıktan dem vuran Shrek, kendisi gibi çirkin bir eş aramaktadır. Kahin, kehanetini açıklar. Şirek ile güzeller güzeli bir prenses olan Fiona arasında duygusal bir ilişki cereyan edecektir. Güzel bir animasyon filmi izleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Fragman


24. Paddington 2 (2018) IMDb: 7.9

en iyi animasyon filmleri

İlk kez 2014 yılında sinemada boy gösteren Paddington, 2017 yılında ise ikinci filmi ile karşımıza çıkıyor. Filmde, Paddington isimli kahramanımız, Brown ailesiyle beraber yaşamaya başlamış ve bulunduğu ortama kısa sürede uyum sağlamıştır. Çalışıp para da kazanan Paddington, teyzesinin 100. yaşı için bir hediye alır ancak teyzesine hediyeyi vermeden hırsızlar tarafından çalınır. Neler olduğuna anlam veremeyen Paddi, bir an önce hırsızları yakalayıp hediyeyi geri almak zorundadır.

Fragman


23. Ernest & Célestine (2012) IMDb: 7.9

en iyi animasyon filmleri

Gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmleri listesinde yer alan Ernest & Célestin, bir ayıyla fare arasında yaşananları duygusal bir yönden izleyiciye aktarmaktadır. Faremiz Celestine, dışlandığı için kendi dünyasında kaçar. Sonrasında ise Ernest, dışarıda kalmış yetim Celestine’yi acır ve evine alır. Ancak bu durum Ernest’in yaşadığı toplumu rahatsız eder çünkü köy ahalisine göre ayılar ve fareler bir arada yaşamamalıdır. Film, kapitalizmi, türcülüğü ve sınıf çatışmasını en iyi anlatan animasyon filmleri arasında yer almaktadır.

Fragman


22. Ratatouille (2007) IMDb: 8,0

en iyi animasyon filmleri

Animasyon filmleri sevenler için oldukça komik ve macera dolu bir animasyon filmi ile karşınızdayız. IMDB listelerinde oldukça başarılı bir seviyede bulunan Ratatuy animasyon filmi, siz değerli okurlarımız için güzel vakit geçirebilecek bir film. En iyi ve en çok izlenen animasyon filmleri arasında tercih ettiğimiz Ratatuy’un konusu; Şişman fare Remy, yemeğe olan düşkünlüğü nedeniyle tek bir hayale sahiptir: Aşçı olabilmek! Bu idealini gerçekleştirmek için Paris'in yolunu tutan sevimli fare kaza eseri kendisini şehrin en iyi restoranının kanalizasyonunda bulur. Ancak istenmeyen olaylar da yaşanmaya başlar. Dünyadaki insanların farelerden nefret ettiği bilinen bir gerçektir…

Fragman


21. One Piece Film Z (2012) IMDb: 8.0

en iyi animasyon filmleri

En iyi animasyon filmlerinin Japonlar tarafından yapıldığı kabul edilir bir gerçektir. O filmlerden bir tanesi de gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmleri arasında gösterilen One Piece Film Z’dir. Filmde, Denizciler'in kozu ''Dyna'nın taşı'' birden çalınır. Sorumlusu ise korkutucu gücü olan eski Denizci Amirali ''Z'' Hasır şapkaların yolu üzerindedir. Denizciler ise bu yeni dünyanın dengesini sarsmamak için hemen mücadeleye başlar. Luffy ve tayfası Z, bu mücadele en ön safta yer alacaklardır. Aksiyonun hiç eksik olmadığı bir animasyon filmi tercih edenler için güzel bir tercih.

Fragman


20. Zootopia (2016) IMDb: 8.0

en iyi animasyon filmleri

Zootopia, medenileşmiş ve son teknolojileri kullanabilen hayvanların yaşadığı bir şehirde, oldukça ilginç polisiye olayların öyküsünü izleyiciyle buluşturuyor.

Fragman


19. The Incredibles (2004) IMDb: 8,0

en iyi animasyon filmleri

IMDB listesinde Macera ve aksiyon tarzı animasyon filmleri arasında gösterilen İnanılmaz Aile, özel güçlere sahip özel yetenekleri olan bir ailedir. Vizyona girdiği dönemde en güzel animasyon filmlerinden bir tanesi olan İnanılmaz Aile’nin konusu; 15 yıldan sonra emekliye ayrılarak kendisi gibi eski bir süper kahraman olan karısı ve 3 çocuğuyla birlikte sessiz, sakin bir yaşam sürmeye mecbur kalan Bob'a bir gün gizli görev için mesajın gelir. İnanılmaz Aile, 2006 yılında animasyonlara verilen Annie Ödülleri'nde 10 dalda ödül alırken aynı zamanda Oscar ödülünü de almıştır.

Fragman


18. Song Of The Sea (2014) IMDb: 8.1

en iyi animasyon filmleri

Ben ve Saoirse, ufak bir adanın tepesinde babalarıyla yaşayan iki kardeştir. Bir süre sonra babaanneleriyle beraber daha güvenli bir yere taşınırlar. Kardeşlerden birisi olan BEN, bir gün kız kardeşinin büyülü sesi ile varlıkları serbest bırakabilecek bir peri olduğunu anlar. BEN ve SAOİRSE, en büyük korkularıyla yüzleşip tüm sihirli varlıkların güçlerini geri kazandırıp, cadıya karşı savaşmak için maceralara atılır.

Fragman


17. How To Train Your Dragon (2010) IMDb: 8,1

animasyon filmleri

Vikinglerin esintisinin verildiği animasyon filmi Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon) macera ve aksiyon sahneleriyle oldukça etkili bir animasyon filmidir. Film hakkında kısa bir özet versek spoilere girebilir. Bu yüzden bize inanın ve en güzel animasyon filmlerinden bir tanesi olarak gösterilen IMDB’de başarılı bir yerde olan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? filmini izleyin.

Fragman


16. Finding NEMO (2003) IMDb: 8,1

en iyi animasyon filmleri

En iyi animasyon filmlerinin her geçen yıl daha da güzelleştiğini daha önce de belirtmiştir. 2000’li yılların animasyon filmleri, sinemada animasyon filmlerinin gelişmesine oldukça büyük katkı sağlamıştır. Vizyona girdiği dönem en güzel animasyon filmleri arasında gösterilen Kayıp Balık Nemo filmi, günümüzde birçok gencin animasyon filmine ilgi duymasını sağlamıştır. Filmi konusunda; Dünyaya gelir gelmez annesini kaybeden Nemo, palyaço balığı Merlin'in oğludur. Okyanusta yüzerken balıkçılara yakalanır ve babası ile arkadaşı tarafından aranır. 2004 en iyi animasyon filmleri dalında Oscar kazanan Kayıp Balık Nemo, kesinlikle izlemeniz gereken bir yapımdır.

Fragman


15. Toy Story 4 (2019) IMDb: 8.2

en iyi animasyon filmleri

Dünyanın en çok izlenen animasyon filmleri arasında bulunan Toy Stroy’in 4’üncü filmi bir kez daha izleyicilerden tam puan almış bir yapım. Genç yaşlı herkesin izleyebileceği bu filmde, eğlence dolu dakikalar geçirmeniz mümkün. Filmde yeni karakter olarak karşımıza çıkan ve kaşıktan yapılma olan Forky’nin maceraları izleyiciye aktarılır.

Fragman


14. Mary and Max (2009) IMDb: 8.1

en iyi animasyon filmleri

2009 yılında vizyona giren ve o sene içerisinde en iyi filmler arasında gösterilen Mary and Max, animasyon film türünün eşsiz örneklerinden bir tanesidir. Animasyon türünde film sevenler için gerçekten tercih edilesi bir yapım. Her yaştan sinema severin izleyebileceği bu filmde, Mary, Avustralya'nın kenar mahallerinden birinde yaşayan, sorumsuz ve yoksul bir aileye sahip olan, sekiz yaşındaki yalnız bir kız çocuğudur. Bu kızın mektuplaşıp konuştuğu tek kişi Avustralyalı savaş gazisidir. Oldukça dramatik bir film olan Mary and Max, animasyon sinemasının en etkili filmleri arasındadır.

Fragman


13. Persepolis (2007) IMDb: 8.1

en iyi animasyon filmleri

2007 yılında vizyona giren ve 2008 yılında Akademi tarafından En İyi Animasyon Film ödülüne aday gösterilen Persepolis siyah beyaz olarak beyazperde de kendisine yer bulmuştur. Filmde, başrol oyuncusunun gözünden parçalar bizlere aktarılır. Şah döneminin son günleri, İslam Devrimi, Irak-İran Savaşı gibi önemli bir tarihsel süreçle efsane şekilde işlenir ve izleyiciye aktarılır. Film için trajikomik ve politik desek hiçte yanılmış olmayız. Gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmi olarak gösterilen Persepolis’i mutlaka ama mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Fragman


12. Inside Out (2015) IMDb: 8,2

en iyi animasyon filmleri

2015 yılı animasyon filmlerinden bir tanesi olan ve vizyona girmesiyle beraber herkesin beğenisini kazanan Ters Yüz filmi, Oscar dalında ödül alma başarısı göstermiştir. Kendine özgün senaryosu ve hayattan verdiği esintilerle izleyicilerden tam not almıştır. Riley adlı küçük kızın babasının işi nedeniyle doğup büyüdüğü yerden taşınmaları sonucu değişen çevresi ve yaşantısı ile yaşadığı ruh halini anlatan film, bu konuya biraz farklı bir açıdan yaklaşmaktadır. Riley' in beynindeki duygular olan neşe, korku, nefret, öfke ve üzüntü aslında Riley' in davranışlarını etkileyen kimliklerdir. Bu cisme bürünmüş duyguların aralarında verdikleri kararlar ile Riley davranışlarına yön vermektedir. Riley' in yeni taşındıkları yeri beğenmemesi sonucu ruhsal açıdan dengesiz hale gelmesi bu duyguların işini de zora sokmaktadır. Ne yapacaklarını bilemeyen ve kötü gidişi düzelteyim derken sakarlıklar ya da hatalar sonucu eline yüzüne bulaştıran duyguların başından geçen maceraları anlatan film oldukça başarılı ve en beğenilen animasyonlar arasındadır. Film gişede 856 milyon dolar gelir elde ederek hem normal filmler hem de animasyon filmler arasında bu başarısıyla üst sıralarda kendine yer edinmiştir. 73. Altın Küre Film Ödül Töreni'nde yılın en iyi animasyon filmi ödülünü almıştır. En yeni animasyon filmlerinden bir tanesi olan Ters Yüz, şimdiden efsaneler arasında kendisine yer bulmuştur.

Fragman


11. A Slient Voice (2016) IMDb: 8.2

en iyi animasyon filmleri

Animasyon filmleri alanında lider konumda bulunan Japonya’nın, 2016 yılında dünyayla buluşturduğu etkileyici bir yapım… Koe no Katachi! Filmde sıkıntısını başka şeylerden çıkarmaya meraklı Shouya Ishida, bu sefer beklenmedik sonuçlarla karşılaşır. Her sahnesi ders niteliğinde olan Koe no katachi filmi, mutlaka izlemeniz gereken bir yapım.

Fragman


10. UP (2009) IMDb: 8,3

en iyi animasyon filmleri

Sizlere, macera dolu bir animasyon filmi öneriyoruz. Vizyona girdiği dönemden itibaren en iyi animasyon filmleri listelerinde yer alan Yukarı Bak filmi, animasyon ve anime sevenler için oldukça güzel bir tercih olacaktır. En güzel macera animasyon türünü barındıran Yukarı Bak’ın konusu, eşinin ölümünün ardından sürekli olarak planladığı bir macerayı gerçekleştirmek ister. Carl, 78 yaşında binlerce balon bağladığı bir seyahat aracıyla dünyayı gezmeye başlar. Yanında ise 8 yaşında davetsiz bir misafir vardır. Hem komik hem de duygusal animasyon filmleri isteyenler için Yukarı Bak çok güzel bir tercih olacaktır.

Fragman


9. Toy Story (1995) IMDb: 8.3

en iyi animasyon filmleri

1995 yılında ilk filmi çıkan Oyuncak Hikayesi animasyon filmi, sonrasında 4 film daha çıkarmıştır. En iyi animasyon filmleri öneri listesinde her daim yer alacak olan bu güzel animasyon filminin en çok beğenilen filmi ise Oyuncak Hikayesi 3 filmidir. Eğer, Oyuncak Hikayesi animasyon filmini hiç izlemediyseniz, serinin ilk filminden başlayarak izleyebilirsiniz. Bizler de en iyi animasyon filmleri listesine bu serinin 3. filmini ekledik.

Fragman


8. It's Such a Beautiful Day (2012) IMDb: 8.3

en iyi animasyon filmleri

Don Hertzfeld’in eseri olan ve 3 kısa animasyon filminden oluşan It's Such a Beautiful Day, hafıza kaybına neden olan hastalıkla savaşan Bill’in yaşantısını konu edinmektedir. Bill, geçmişini deşip, onunla yüzleşip hayatını sorgulayacak ve bir anlam arayışı içerisine girecektir.

Fragman


7. Toy Story 3 (2010) IMDb: 8.3

en iyi animasyon filmleri

En iyi animasyon filmleri listesinde bütün serileriyle beraber yer alabilecek bir yapım olan Toy Story’nin üçüncü filminde, Woody, Buzz ve oyuncak kutusundaki diğer tüm oyuncaklar, sahipleri Andy'nin koleje gitmesinden dolayı kreşe bırakılır. Artık, ekibi yeni maceralar beklemektedir.

Fragman


6. Wall-E (2008) IMDb: 8,4

en iyi animasyon filmleri

En çok izlenen ve ödüllü animasyon filmleri arasında yer alan Wall – E, en güzel animasyon filmleri listesinde yer almaktadır. Robotlu animasyon filmleri sevenler için oldukça güzel bir tercih olan Wall-E’nin konusunda geri dönüşümsüz çöplerden dolayı dünya yaşanmaz bir hale gelmiştir. Bunun üzerine bir şirket insanları uzay aracına alıp, dünyanın Wall E adı verilen robotlar tarafından temizlenmesi çalışması başlatır. Sonrasında, aksiyon, macera, komedi ve aşk… En iyi animasyon filmleri listesinde yer alan Wall-E’yi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Fragman


5. Your Name (2017) IMDb: 8.4

en iyi animasyon filmleri

Japon animasyon filmleri arasında oldukça popüler olan Your Name, Miyamizu Mitsuha’nın lise hayatı sırasında başından geçen olayları izleyiciye aktarmaktadır. Mitsuha, taşrada yaşadığı için sürekli olarak buradan nefret ettiğini ve Tokyo’da yaşamak istediğini belirtir. Tachibana Taki ise Tokyo’da Jinglu Lisesi’nde okuyan ve bir İtalyan restoranında çalışmaktadır. Bir gün Mitsuha TAki’ye, Taki ise Mitsuha’ye dönüşür. Hayat artık onlar için oldukça ilginç bir hal almaya başlamıştır.

Fragman


4. Coco (2017) IMDb: 8.4

en iyi animasyon filmleri

Animasyon filmleri içerisinde IMDb’de oldukça yüksek bir puana sahip olan Coco, başarılı bir müzisyenin hayranı olan Mugiel’in başından geçen macera dolu olayları aktarmaktadır. Birçok aksiyon macera filmine taş çıkartacak seviyedeki Coco’yu, her yaştan okurun izlemesini tavsiye ediyoruz.

Fragman


3. Lion King (1994) IMDb: 8,5

en iyi animasyon filmleri

Bizi çocukluğumuza götürecek animasyon filmlerinin başında kesinlikle ama kesinlikle Aslan Kral animasyon filmi gelmektedir. Birçok kişi aslan kral çizgi filmi ile büyürken, onun maceraları ile heyecanlanmıştır. Gelmiş geçmiş en iyi aksiyon filmleri arasında yer alan Aslan Kral filmi en çok izlenen animasyon filmi özelliğini taşıyan birkaç filmden bir tanesidir. Entrika, macera ve aksiyon dolu bir animasyon filmi izlemek isteyeneler için Aslan Kral’ı kesinlikle öneririz.

Fragman


2. Spider-Man Into The Spider-Verse (2018) IMDb: 8.5

en iyi animasyon filmleri

Spider-Man: Into the Spider-Verse filminde dünyayı kurtarmak amacı güden Brooklyn’li genç kahramanımız Miles Morales’in başından geçen hikayeleri anlatmaktadır. Polis memuru bir baba ve kendisini işine adamış annenin evladı olan Morales, yeni okuluna uyum sağlamakta oldukça zorlanmaktadır. Anne ve babası sadece yetenekli öğrencilerin yer aldığı okulda, Morales’ten büyük başarılar beklemektedir ancak genç kahramanımız farklı şeyler peşinde koşmaktadır. Bir gün radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılan Morales, bambaşka bir dünyaya da adım atmış olur. Animasyon film türünde 2018 yılında vizyona giren Spider-Man: Into the Spider-Verse, Marvel hayranlarının kesinlikle izlemesi gereken bir yapım.

Fragman


1. Spirited Away (2001) IMDb: 8,6

en iyi animasyon filmleri

İçeriğin başında da söylediğimiz üzere en iyi animasyon filmleri arasında sadece en yeni animasyon filmleri yer almaktadır. 2001 yılında vizyona giren Ruhların Kaçışı animasyon filmi, bugün dahi izlenebilen bir yapımdır. Ödüllü animasyon filmleri arasında yer alan Ruhların Kaçışı filminin konusu; Chihiro isimli küçük kız ailesi ile beraber başka bir yere taşınır. Sonrasında maceramız başlar. Ruhlar aleminde geçen en iyi animasyon filmleri arasında yer alan Ruhların Kaçışı, Oscar kazanan ilk anime filmidir.

Fragman


Önerilen İçerik: En İyi Filmler, Unutulmaz Filmler, Film Önerileri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4413
4409
2709
516
361
1620
3035
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 26
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.