Uzay Filmleri 2022 - Oscar Ödüllü En Etkileyici 36 Film

Uzay Filmleri 2022 - Oscar Ödüllü En Etkileyici 36 Film
09.09.201917:36

Bilim kurgu severlerin merakla izleyeceği en iyi uzay filmlerini bir araya getirdik. İşte hayatta kalma konulu en iyi uzayda geçen filmler listesi...

Haber güncelleme tarihi 13.03.2022 18:22

En İyi Uzay Filmleri

Senaryo ve grafikleri ile izleyiciye görsel şölen yaşatan gelmiş geçmiş en iyi uzay filmlerini listeledik. Bu içeriğimizde aynı zamanda bilim kurgu filmleri listesinde de yerini alan unutulmaz uzay konulu filmleri sizlere sunuyoruz. Aksiyon, macera, bilim kurgu ve uzayda hayatta kalma konulu 36 filmden oluşan bu izlenmesi gereken uzay filmleri listemize mutlaka göz atmalısınız.

İşte uzayla ilgili gizem ve gerilim dolu en iyi uzay filmi önerileri...

1. Stowaway (Kaçak Yolcu)

Uzay Filmleri

Uzay konulu en yeni netflix filmleri arasında yer alan Stowaway Mars’a giden insanların yolculuklarını konu edinmiştir. Yolculuk sırasında her şey normal ilerlerken gemide kaçak bir yolcunun olduğu fark edilir. Uzun yolculuk sırasında gittikçe azalan kaynaklar mürettebatın kaçak yolcu ile ilgili bir karar vermesini gerektirir. Ancak bu karara karşı çıkan tıbbi araştırmacı işleri daha da çıkmaza sokacaktır.

TürBilimkurguGerilimDram
IMDb5.6
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenJoe
Penna
OyuncularAnna
Kendrick
Toni
Collette
Daniel
Dae Kim

2. Space Sweepers (Uzay Süpürücüleri)

Uzay Filmleri

Uzay ve bilim kurgu tarzı film severler için en yeni kore filmleri arasında yer alan Spacesweepers uzayda gelecek zamanda yaşayan ve uzayda çöpçülük yapan insanların hikayesini anlatıyor. Tae Ho ve ekibi uzayda başı boş gezen uyduları toplarken kitle imha silahına sahip olan bir insansı robot keşfederler. Bu keşif onlar için belki de sonun başlangıcı olacaktır.

TürBilimkurguMaceraAksiyon
IMDb6.6
Gösterim
Tarihi
2021
YönetmenSung
-hee Jo
OyuncularJoong-ki
Song
Tae-ri
Kim
Seon-kyu
Jin

3. Alien: Covenant (Yaratık: Covenant)

Uzay Filmleri

Dünya'dan çok uzakta bir gezegene gitmek için yola çıkan koloni gemisi ve mürettebatı hayal gücünün ötesinde keşfedilmemiş bir cenneti bulur. Bu cennette daha önce hiç görmedikleri yaratıklarla karşılaşırlar. Ridley Scott'un yönetmenliğini yaptığı filmde Micheal Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup gibi oyuncular yer almaktadır. Film uzay konulu film severler tarafından oldukça iyi tepkiler almıştır.

TürBilimkurguKorku
IMDb6.4
Gösterim
Tarihi
2017
YönetmenRidley
Scott
OyuncularSigourney
Weaver
Tom
Skerritt
Veronica
Cartwright

4. Valerian and the City of a Thousand Planets (Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu)

Uzay Filmleri

Uzay filmi sevenler için 2017 yılında vizyona giren bir filmle listemize giriş yapıyoruz. Valerian ve Laureline gelecekte bir nevi operasyon emri taşıyan iki görevlidir. Savunma Bakanlığı tarafından Alpha’ya gönderilirler ve burada kendileri gibi birçok insanla tanışırlar. Fakat gönderildikleri bu şehirde büyük bir gizem yatmaktadır ve çoğu kişi bunun farkında değildir. Şehrin gizeminde sıkışıp kalmış karanlık güçler tüm evreni tehdit edecek boyuta gelmiştir. Valerian ve Laureline’nin yeni görevi karanlık güç aktif olmadan hem şehri hem de evreni kurtarmaktadır.

TürBilimkurguMaceraAksiyon
IMDb6.5
Gösterim
Tarihi
2017
YönetmenLuc
Besson
OyuncularDane
DeHaan
Cara
Delevingne
Clive
Owen

5. Ad Astra (Yıldızlara Doğru)

Uzay Filmleri

Astronot Roy McBride'ın gerçekleştirdiği uzay yolculuğunu konu alan filmde 20 yıl önce uzaya çıkması için görevlendirilen ve bir daha haber alınamayan babasının izini sürmek için uzaya giden yolculuğu konu almaktadır. Kaybolan babasını galakside arayan Roy babasının gizemini çözmek için güneş sisteminin dışına seyahat eder ve tüm insanlığın kaderini değiştirecek bir şey keşfeder. En iyi uzay filmleri arasında yer alan Yıldızlara Doğru filminin başrolünde Brad Pitt yer almıştır.

TürBilimkurguDram
IMDb6.6
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenJames
Gray
OyuncularBrad
Pitt
Tommy
Lee
Jones
Ruth
Negga

6. Life (Hayat)

Uzay Filmleri

Daniel Espinosa'nın yönetmenliğini üstlendiği 2017 yapımı Life filmi uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki bir bilim insanı ekibinin Mars üzerinde yok oluşa neden olan ve şimdi de Dünya'daki yaşamı tehdit eden bir yaşam formunu inceliyor. 6 kişiden oluşan bu ekibi daha önce hiç görmedikleri zeki olan yaşam formu beklemektedir. Uzayda hayata dair çalışmaların anlatıldığı Life isimli yapım ödüllü filmler arasında yer alıyor.

TürBilimkurguGerilim
IMDb6.6
Gösterim
Tarihi
2017
YönetmenDaniel
Espinosa
OyuncularJake
Gyllenhaal
Ryan
Reynolds
Rebecca
Ferguson

7. Armageddon

Uzay Filmleri

1998 senesinde vizyona girmesine rağmen günümüzde halen daha tazeliğini koruyan efsanevi bir uzay filmi… Armageddon filminin başrolünde Bruce Willis, Billy Bob Thornton ve Ben Affleck yer almaktadır. Filmde, ABD’nin en kalabalık şehri New York küçük meteor parçalarının hedefi olmuştur. NASA konu ile ilgili araştırma yapmış çok büyük bir parçanın şehre doğru hareket ettiğini belirlemiştir. Tehlikeyi ortadan kaldırmak için Harry S. Stamper görevlendirilir. Sadece 10 günü olan ekip meteoru engelleyebilecek midir?

TürBilimkurguAksiyon
IMDb6.7
Gösterim
Tarihi
1998
YönetmenMichael
Bay
OyuncularBruce
Willis
Billy Bob
Thornton
Ben
Affleck

8. Indepence Day (Kurtuluş Günü)

Uzay Filmleri

Gelmiş geçmiş en iyi uzay filmleri arasında yer alan ve aynı zaman yayınladığı dönemde gişede izlenme rekorları kıran Independence Day, uzaylı yaratıkların dünyaya saldırmasını konu edinmektedir. Uzaylı saldırı araçları silahlarını ateşlediğinde büyük bir kesim hayatını kaybetmiştir. Dünyanın tek umudu saldırılardan kurtulan savaşçılardır. İnsanlığın tek bir saldırı şansı vardır. Uzayda savaş konulu en iyi savaş filmlerinden birisi olan Kurtuluş Günü filmini kesinlikle izlemelisiniz.

TürBilimkurguSavaş
IMDb7.0
Gösterim
Tarihi
1996
YönetmenAndrew
Jones
OyuncularDennis
Farrin
Mark
Homer
Aaron
Jeffcoate

9. Passengers (Uzay Yolcuları)

Uzay Filmleri

Uzay Yolcuları isimli film, ilaç ayarlı uykudan 100 yıl erken uyanan bir uzay yolcusunun yalnız kalmamak için bir diğer yolcuyu bilerek kaldırmasını konu almaktadır. Kaza sonucu 100 yıl erken uyandırıldığını düşünen Aurora, Preston'ın kendisini bilerek uyandırdığını öğrenir. İkili arasında çıkan tartışmada gemide büyük bir teknik arıza meydana gelir ve gerilim yükselir. İzlenilmesi gereken en iyi uzay filmlerinden birisidir.

TürBilimkurguAksiyonRomantik
IMDb7.0
Gösterim
Tarihi
2016
YönetmenMorten
Tyldum
OyuncularJennifer
Lawrence
Chris
Pratt
Michael
Sheen

10. Prometheus

Uzay Filmleri

Uzun bir süre Bilim Kurgu türüne ara veren ve 2012 yılında vizyona soktuğu Promethus filmi, bir nevi Alien filminin derinliklerine iniyor. IMDb’de 7.0 puan alan yapım, hayatın başlangıcına dair bir araştırma yürüten ekibin zorluklarla dolu görevlerine odaklanmaktadır.

TürBilimkurguGerilim
IMDb7.0
Gösterim
Tarihi
2012
YönetmenRidley
Scott
OyuncularNoomi
Rapace
Michael
Fass
-bender
Charlize
Theron

11. Spaceballs

Uzay Filmleri

80’li yıllarda zirve yapan bilim kurgu türünün en çok tercih edilen yapımları arsında Uzay filmleri yer almaktaydı. O dönemin yıldızı parlayan filmlerinden bir tanesi de Spaceballs… Filmde, kötülükler kötüsü Dark Helmet, prenses Vespa’yı kaçırır. Gezegenin havasını çalmayı da planlayan Helmet’e karşı, Lone Starr ve onun yarı insan yarı köpek yardımcısı Barf mücadeleye girer.

TürBilimkurguMaceraKomedi
IMDb7.1
Gösterim
Tarihi
1987
YönetmenMel
Brooks
OyuncularMel
Brooks
Rick
Moranis
Bill
Pullman

12. Sunshine (Gün Işığı)

Uzay Filmleri

IMDb sitesinde 7.2 puan almayı başaran 2007 yapımlı uzay filmi Sunshine, güneşin her geçen gün yok olması ve bu durumun insanlık için büyük bir tehdit olmasına odaklanmaktadır. İnsanlığın tek umudu Icarus II adlı bir uzay gemisindeki 8 kişilik ekiptir. Görevleri ise güneşi tekrardan harekete geçirmeyi sağlayacak nükleer ışığının başlıklarını taşımaktır. Göreve çıkarken dünya ile bağlantıları kesilir. Artık hayatta kalmak içinde mücadele vermek zorundadır.

TürBilimkurguGerilim
IMDb7.2
Gösterim
Tarihi
2007
YönetmenDanny
Boyle
OyuncularChris
Evans
Cillian
Murphy
Rose
Byrne

13. Starship Troopers (Yıldız Gemisi Askerleri)

Uzay Filmleri

Macera, bilim kurgu ve aksiyon türünde bir uzay filmi olan Starship Troopers, ne yapacakları konusunda hiçbir planı olmayan Rico ve Ibanez’in yaşamlarına odaklanmaktadır. Öğrencilik hayatında başarılı olan Rico, Seyyar Birliğe girmeye can atan Carmen'in kalbini kazanmak için orduya katılır. Burada da başarılı olan Rico, üst bölüğe terfi eder ancak yaşadığı bir kaza sonucunda görevinden soğumaya başlar. Tam görevinden istifa edecekken dünya büyük böceklerin saldırısına uğrar.

TürBilimkurguAksiyonSavaş
IMDb7.2
Gösterim
Tarihi
1997
YönetmenPaul
Verhoeven
OyuncularCasper
Van Dien
Dina
Meyer
Denise
Richards

14. Firstman (İlk Adam)

Uzay Filmleri

Dünya üzerinde Ay’a ilk adım basan astronot Neil Amstrong’un NASA yoluyla gittiği yolculuğu masaya yatırıyor ve bir nevi onun izini takip ediyor. Herkesin dışarıdan tanıdığı ancak içeride tam olarak neler yaşadıklarını bilmediği astronotlar hakkında izleyiciye bilgi veren filmde aynı zamanda derin bir hikayede yer almaktadır. NASA ve Avrupa 60’lı yıllarsa Sovyet Rusya’ya karşı uzay yarışında öne geçmek isterken karşılaştıkları zorlu mücadeleyi ve baskıyı müthiş bir kurgu ile beyazperdeye aktarmaktadır.

TürBilimkurguBiyografiDram
IMDb7.3
Gösterim
Tarihi
2018
YönetmenDamien
Chazelle
OyuncularRyan
Gosling
Claire
Foy
Jason
Clarke

15. Contact (Mesaj)

Uzay Filmleri

Jena Malone, David Morse ve Jodie Foster gibi önemli oyuncuların rol aldığı Contact filmi, dünyanın ilk kez farklı bir gezegenden mesaj almasını işliyor. Doktor Arroway bir gece Vegan yıldızından mesaj geldiğini tespit eder ve bu durum ABD’yi ayağa kaldırır. İşin daha da tuhaf olan tarafı, Vega yıldızından gelen bu sinyaller birleştirildiğinde bir teknolojik aracın yapım planı ortaya çıkmaktadır. Dram, gizem, gerilim türündeki bu yapımı uzay filmleri listesinde mutlaka izlemelisiniz.

TürBilimkurguDram
IMDb7.4
Gösterim
Tarihi
1997
YönetmenRobert
Zemeckis
OyuncularJodie
Foster
Matthew
McCona
-ughey
Tom
Skerritt

16. Apollo 13

Uzay Filmleri

Uzay filmlerine yeni bir boyut kazandıran ve tüm zamanların en çok izlenen uzay filmleri arasında da kendisine yer bulan Apollo 13, Lovell, Jack Swigert ve Fred Haise’den oluşan ekibin uzay macerası sırasında yaşadıkları sıkıntıyı izleyicilere aktarmaktadır. Görev sırasında oksijen tanklarından biri patlar ve aracın tekrardan dünyaya dönmesi sıkıntıya girer. Araçta kalan oksijen sınırlıdır ve küçük bir problemde ekip havasız kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Başrollerinde Tom Hanks, Bill Paxton ve Kevin Bacon’un yer aldığı efsane film Apollo 13’ü mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

TürBilimkurguMaceraDram
IMDb7.6
Gösterim
Tarihi
1995
YönetmenRon
Howard
OyuncularTom
Hanks
Bill
Paxton
Gary
Sinise

17. Gravity (Yerçekimi)

Uzay Filmleri

Gravity için son yılların en iyi uzay filmlerinden bir tanesidir desek abartmış olmayız heralde. Başrollerinde Sandra Bullock, George Clooney ve Ed Harris gibi usta oyuncuların yer aldığı yapım, bir grup araştırmacının uzay yolunda yaşadığı gerilim dolu anları beyazperdeye aktarıyor. Filmde, emekliliğini bekleyen Ryan Stone son kez bir ekip oluşturur ve uzay aracı ile yolculuğa çıkar. Ancak yolculuk sırasında beklenmedik bir olay yaşanır. Uzay mekiği bir cismin çarpması sonucu paramparça olur. Herkes uzayda bir tarafa dağılır ve artık dünya ile hiçbir iletişim yoktur.

TürBilimkurguGerilimMacera
IMDb7.7
Gösterim
Tarihi
2013
YönetmenAlfonso
Cuarón
OyuncularSandra
Bullock
George
Clooney
Ed
Harris

18. The Fifth Element (Beşinci Güç)

Uzay Filmleri

1997 yılında vizyona giren The Fifth Element, dönemin çok ilerisine 23.yy bizleri götürür ve dünya yok olmanın eşiğindedir. Filmde, her 5 Bin yılda bir ortaya çıkan ve yaşamı yok etmeye çalışan şeytani güce karşı verilen mücadeleyi anlatır. Dünyanın ve insanlığın tek kurtuluşu Beşinci Güç olarak adlandırılan bir elementin dünyaya ulaşmasıdır. Bunun için akıllara tek bir kişi gelir. O da eski bir asker olan şimdilerde ise taksi şoförlüğü yapan Korben Dallas’tır. Listemizde yer alan diğer filmlerde de boy gösteren Bruce Willis bu yapım da başrolde yer almaktadır.

TürBilimkurguAksiyon
IMDb7.7
Gösterim
Tarihi
1997
YönetmenLuc
Besson
OyuncularBruce
Willis
Gary
Oldman
Ian
Holm

19. Hubble 3D

Uzay Filmleri

Yönetmen koltuğunda Toni Myers, oyuncu kadrosunda ise Leanordo Dicaprio, Scott D. Altman ve Andrew J. Fuestel gibi başarılı oyuncuların yer aldığı Hubble 3D, Atlantis olarak bilinen Uzay Mekiği aracında yaşananları izleyiciye aktarmaktadır. Filmde, Atlantis uzay mekiğinin fırlatışıyla beraber neler yaşandığı üç boyutlu görüntü alma yeteneğine sahip IMAX kamera tarafından şeffaf bir şekilde kaydedilecek ve binlerce kişi uzayda neler olup bittiğini görecektir.

TürBilimkurguUzay
IMDb7.7
Gösterim
Tarihi
2010
YönetmenToni
Myers
OyuncularLeonardo
DiCaprio
Scott D.
Altman
Megan
McArthur

20. The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)

Uzay Filmleri

Dünyanın yakından tanıdığı İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatının bir kesitini ele alan The Theory of Everything, Biyografi ve Dram türünü içerisinde barındıran efsanevi bir yapım. Uzay bilimini de içerisinde barındıran filmde genel olarak Hawking'in 1965 ve 1991 yılları arasında yaşananları ele alır. Hawking, eşi, Jane ile birlikte bilim adına yaptıklarına ve ALS hastalığının teşhisiyle yaşadıkları izleyiciye aktarır.

TürBilimkurguBiyografikDram
IMDb7.7
Gösterim
Tarihi
2014
YönetmenJames
Marsh
OyuncularEddie
Redmayne
Felicity
Jones
Tom
Prior

21. Hidden Figures (Gizli Sayılar)

Uzay Filmleri

En yeni uzay filmlerini merak eden okurlarımız için listemizde yer verdiğimiz Hidden Figures isimli yapım, Sovyetler Birliği'nin 1957'de Sputnik I ile Yuri Gagarin'i uzaya göndermesinin ardından ABD’de baskı artmış ve NASA ile bağlantı sonrasında uzaya astronot göndermek için çalışmalar başlamıştır. Uzay Araştırmaları Birim lideri Al Harrison, kurduğu ekiple ABD’nin uzaya uzay mekiği göndermesi için hayati çalışmalarda bulunur. Birçok önyargıyı yıkmak için ellerinde büyük bir fırsat vardır. Bakalım ekibimiz bu fırsatı değerlendirebilecek midir?

TürBiyografikDram
IMDb7.8
Gösterim
Tarihi
2016
YönetmenTheodore
Melfi
OyuncularTaraji P.
Henson
Octavia
Spencer
Janelle
Monáe

22. Rogue One: A Star Wars Story (Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi)

Uzay Filmleri

Yakın tarihte vizyona giren bir başka yeni uzay filmi Rogue One: A Star Wars Story’nin başrollerinde Felicity Jones, Diego Luna ve Alan Tudyk yer almaktadır. Filmde, Yıldız gemisinin bilimle ilgilenen subayı karısını ve kızını yanına alıp kendisini bulamayacakları bir yere kaçar. Bulunmamak için kaçsalar da başkanın yanına aldığı ekip aileyi kıskıvrak yakalar. Bu sırada karısı öldürülen subay kızının kaçmasını sağlar. Aradan yıllar geçer küçük kız büyür ve babası ile iletişime geçer. Artık hedefinde Death Star’ın planlarını çalmak ve intikam almak vardır.

TürBilimkurguMaceraAksiyon
IMDb7.8
Gösterim
Tarihi
2016
YönetmenGareth
Edwards
OyuncularFelicity
Jones
Diego
Luna
Ben
Mendel
-sohn

23. Avatar

Uzay Filmleri

2009 yılında vizyona giren ve tarihin ilk 3D filmi olarak büyük bir etki uyandıran Avatar, bölgede yaşayan farklı bir ırk ile insanlık arasındaki savaşa odaklanır. Gelecekte Pandora isminde keşfedilmiş bir yer vardır ve bu yerde çok değerli olan bir elementten bol miktarda bulunmaktadır. Ancak bölgede yaşayan ırk buna izin vermeyecektir. NA’vi isminde bölgede bulunan Irk’ı bölgede egale etmek için kendi NA’vi görünümlü yaratığını yaratır. Amaç savaşmadan ırkın içerisine sızmak ve bütün sırlarını bilip ortadan kaldırmak. Son yıllara damgasını vuran içerisinde uzay bilimini de barındıran harika bir film olan Avartar'ı mutlaka izlemelisiniz.

TürBilimkurguMacera
IMDb7.8
Gösterim
Tarihi
2009
YönetmenJames
Cameron
OyuncularSam
Worthin
-gton
Zoe
Saldana
Sigourney
Weaver

24. Gattaca

Uzay Filmleri

IMDB’de 7.8 puan almış Gattaca, 21. yy gelişen genetik mühendisliği sayesinde kusursuz insanların yaratılmasını ele alan efsanevi bir yapım. Bazı özel yerler için yetiştirilen süper insan ırkı yüzünden normal insanlar dışlanmış, ikinci plana itilmiş ve işsiz kalmıştır. Bunlardan bir tanesi de astronot adayı Vincent, temizlikçi olarak iş bulabilecekken, komadaki bir atletin kan örneklerini ve kimliğini alarak iyi bir pozisyonda işe girer.

TürBilimkurgu
IMDb7.8
Gösterim
Tarihi
1997
YönetmenAndrew
Niccol
OyuncularEthan
Hawke
Uma
Thurman
Jude
Law

25. District 9 (Yasak Bölge 9)

Uzay Filmleri

Çok az sayıda oyuncuyla çekilmesine rağmen izleyicilerden tam not alan başarılı film Yasak Bölge 9 Story of Your Life adlı eserden uyarlanmıştır. 2009 yılında çıkan filmde uzaylılar dünyayı istila etmiştir. Dünya'nın kontrolünü eline alan uzaylılar kendilerine yaşamak için Güney Afrika'da Disctrict 9 adında bir yer yapmıştır. Film, dünyada uzaylıların bulunmasıyla sabrı tükenen insanlık ırkının uzaylılar arasında geçen kanlı savaşını anlatmaktadır.

TürBilimkurguGerilimAksiyon
IMDb7.9
Gösterim
Tarihi
2009
YönetmenNeill
Blomkamp
OyuncularSharlto
Copley
Jason
Cope
David
James

26. Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında)

Uzay Filmleri

2014 yılında çıkmış olan Yarının Sınırında adlı uzay filmi All You Need Is Kill adlı eserden uyarlanmıştır. Çıktığı yılın en çok beğenilen bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan Yarının Sınırında Doug Liman tarafından yönetilmektedir. Tom Cruise, Emily Blunt, Brendan Gleeson gibi ünlü isimlerin yer aldığı filmde uzaylılarla savaşan bir asker konu alınmaktadır. Filmde aynı gün tekrar tekrar yaşanır, kişi her öldüğünde gün yeniden başlamaktadır.

TürBilimkurguAksiyon
IMDb7.9
Gösterim
Tarihi
2014
YönetmenDoug
Liman
OyuncularTom
Cruise
Emily
Blunt
Bill
Paxton

27. Moon (Ay)

Uzay Filmleri

2009 yılında vizyona giren Moon filmi, 3 yıl boyunca aya ulaşmak için ve orada inceleme yapmak için çaba harcayan Astronot Sam Bell’in yaşadıklarını izleyiciye aktarmaktadır. Sam, yaptığı işi çok fazla ciddiye almaktadır ve Ay adeta onun evi gibidir. Günlük yaşantısını orada da devam ettirmektedir ve eve dönüş hazırlıkları yapmaya başlar. Ancak etrafında bazı gizemli olaylar gelişmektedir ve bir süre sonra kendi kendisiyle karşı karşıya gelecektir.

TürBilimkurguGerilim
IMDb7.8
Gösterim
Tarihi
2009
YönetmenDuncan
Jones
OyuncularSam
Rockwell
Robin
Chalk
Matt
Berry

28. Star Trek (Uzay Yolu)

Uzay Filmleri

Dünya üzerine en gelişmiş uzay gemisini olarak üretilen Atılgan’ın, bünyesinde çalışan insanların gençlik yıllarının efsanevi öyküsünü izleyiciyle buluşturan harika bir film. Filmin geçtiği dönemde çalışanların gençlik yılları aktarılırken Şeytani Güçleri bulunan düşmanı engelleme görevi büyük bir macerayı başlatmaktadır. Galaksinin hayatta kalması iki güçlü rakibin elindedir. Bir tarafta James T. Kirk diğer tarafta ise Spock yer almaktadır.

TürBilimkurguAksiyonMacera
IMDb7.9
Gösterim
Tarihi
2009
YönetmenRobert
Wise
OyuncularWilliam
Shatner
Leonard
Nimoy
DeForest
Kelley

29. The Martian (Marslı)

Uzay Filmleri

ADB’nin ünlü aktörü Matt Damon’ın Mark Watney isimli bir botanikçiyi canlandırdığı film 2035 yılında geçen harika bir uzay filmi… Ares III isimli mürettebat bilimsel araştırma için uzay yolculuğu gerçekleştirir ve bu sırada bir toz fırtınasına maruz kalır. Filmde öldüğü düşünülen Mark Watney aslında zekası sayesinde hayatta kalmış ve kendisine Mars’ta küçük bir hayat kurmuştur. Ancak sonuna kadar burada yaşayamaz. Kurtarılması gerekmektedir. Bakalım imdadına yetişecek birileri var mıdır?

TürBilimkurgu
IMDb8.0
Gösterim
Tarihi
2015
YönetmenRidley
Scott
OyuncularMatt
Damon
Jessica
Chastain
Kristen
Wiig

30. Solyaris (Solaris)

Uzay Filmleri

Üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala kalitesini koruyabilen başarılı yapım Solaris ünlü yönetmen Andrey Tarkovski tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır. Muhteşem konusuyla hayranlık uyandırmayı başaran filmde Donatas Banionis, Natalya Bondarchuk ve Anatly Solonitsyn gibi ünlü isimler yer alıyor.

TürBilimkurguFantastikDram
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
1972
YönetmenAndreï
Tarkovski
OyuncularNatalya
Bondar
-chuk
Donatas
Banionis
Jüri
Järvet

31. Guardians of Galaxy (Galaksinin Koruyucuları)

Uzay Filmleri

Marvel Sinematik Evreni’nin en çok izlenen filmlerinden bir tanesi olan Guardians of the Galaxy, Marvel filmleri listesinde yer alan ve tamamı uzayda geçen ilk film. Baş kahramanımız Star Lord, hırsız bir gençtir ve Evrende güç taşı olarak bilinen taşın peşindedir. Ama bu yolda tek başına değildir. Taşı isteyen tehlikeli bir düşmanda vardır. Bu macera kendisine aynı zamanda yeni arkadaşlar kazanmasına sebep olacaktır. Marvel filmlerine büyük katkısı bulunan Galaksinin Koruyucularını mutlaka ama mutlaka izlemelisiniz. Hikayeyi daha iyi anlamak için Marvel filmlerini sırasıyla izleyebilirsiniz.

TürBilimkurguAksiyon
IMDb8.1
Gösterim
Tarihi
2014
YönetmenJames
Gunn
OyuncularChris
Pratt
Zoe
Saldana
Dave
Bautista

32. 2001: A Space Odyssey (2001: Uzay Macerası)

Uzay Filmleri

İlk kez 1968 yılında vizyona giren ve tüm zamanların en başarılı bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan 2001: A Space Odyssey… Yönetmen ve senaristi Stanley Kubrick yine oldukça zor bir filmle karşımızda… Tarihine bakmadan tüm zamanların en başarılı uzay filmi olarak gösterilen 2001: A Space Odyssey’i mutlak izlemelisiniz.

TürBilimkurgu
IMDb8.3
Gösterim
Tarihi
1968
YönetmenStanley
Kubrick
OyuncularKeir
Dullea
Gary
Lockwood
William
Sylvester

33. Wall-E (VOL-İ)

Uzay Filmleri

Animasyon türünde en iyi uzay filmlerinden bir tanesi olan Wall E, uzayın ilk defa farklı bir hikayesiyle bizleri buluşturuyor. IMDB’de puanı 8.4 gibi yüksek bir puan alan Wall E, geri dönüşümsüz çöplerden dolayı dünya yaşanmaz bir hale gelmiştir. Bunun üzerine bir şirket insanları uzay aracına alıp, dünyanın Wall E adı verilen robotlar tarafından temizlenmesi çalışması başlatır. İçerisinde büyük bir macera bulunduran bu animasyon türündeki uzay filmini mutlaka ama mutlaka izlemelisiniz.

TürBilimkurguMaceraAnimasyon
IMDb8.4
Gösterim
Tarihi
2008
YönetmenAndrew
Stanton
OyuncularBen
Burtt
Elissa
Knight
Jeff
Garlin

34. Alien (Yaratık)

Uzay Filmleri

1979 yılında yayınlanıp sinema dünyasına adeta damga vuran Alien, Uzayda görevini tamamlayıp Dünya’ya dönmeye hazırlanan kargo gemisi ve içerisindeki mürettabatın başından geçen macera dolu olayları aktarmaktadır. Uyku tulumlarında uyuyan 5 erkek 2 Kadın, bilgisayarın çevre gezegende tespit ettiği cisim sayesinde uyandırılır. Gezegene giden ekibimiz terk edilmiş bir gemi ile karşılaşır. Bölgede bazı yumurtalar bulunur ve bu yumurtalardan yengeç benzeri bir yaratık ekipten birisine yapışır. Artık gemide büyük bir tehlike vardır.

TürBilimkurguKorku
IMDb8.4
Gösterim
Tarihi
1979
YönetmenRidley
Scott
OyuncularSigourney
Weaver
Tom
Skerritt
Veronica
Cart
-wright

35. Interstellar (Yıldızlararası)

Uzay Filmleri

En yeni uzay filmlerinden bir tanesi olan Yıldızlararası, gelmiş geçmiş en iyi filmler listesinde de yer alan bir yapım. Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı film, beşinci boyut ve kara deliği konu edinmiştir. Filmin ortasına kadar çok dikkatlice izlemeniz gerekmektedir. Ardından sona doğru ortaya çıkan ve beyin zorlayan sahnelerden rahatlıkla sıyırabilirsiniz. Aksi durumda maalesef ki ikinci ya da üçüncü kez izlemek zorunda kalabilirsiniz. Kesinlikle listenin 1 numaralı filmi olduğunu söyleyebiliriz.

TürBilimkurguDram
IMDb8.6
Gösterim
Tarihi
2014
YönetmenChristopher
Nolan
OyuncularMatthew
McCona
-ughey
Anne
Hathaway
Michael
Caine

36. Star Wars (Yıldız Savaşları)

Uzay Filmleri

İlk kez 1977 yılında beyazperdede izleyicilerle buluşan Star Wars filmi, bir grup gerilladan oluşmuş asi birliğin macera, aksiyon ve gerilim dolu hikayesini izleyiciye aktarmaktadır. Uzay filmlerinde çığır açan ve günümüzde halen daha seri filmleri devam eden yapım geçmişten günümüze en çok izlenen ve en iyi gişe yapan uzay filmlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Serinin diğer filmleri çıktıkça bu filmin adı da Star Wars IV: New Hope olarak değiştirildi.

TürBilimkurguMacera
IMDb8.6
Gösterim
Tarihi
1977
YönetmenGeorge
Lucas
OyuncularMark
Hamill
Harrison
Ford
Carrie
Fisher
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2399
2193
649
140
321
196
544
282
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.