Uzay Filmleri | Uzayla İlgili En İyi Ödüllü Filmler Listesi

Uzay Filmleri | Uzayla İlgili En İyi Ödüllü Filmler Listesi
09.09.201917:36

Bilim kurgu severlerin merakla izleyeceği en iyi uzay filmlerini bir araya getirdik. İşte hayatta kalma konulu en iyi uzayda geçen filmler listesi...

Haber güncelleme tarihi 06.10.2021 19:48

Senaryo ve grafikleri ile izleyiciye görsel şölen yaşatan gelmiş geçmiş en iyi uzay filmlerini listeledik. Bu içeriğimizde aynı zamanda bilim kurgu filmleri listesinde de yerini alan unutulmaz uzay konulu filmleri sizlere sunuyoruz. Aksiyon, macera, bilim kurgu ve uzayda hayatta kalma konulu 36 filmden oluşan bu izlenmesi gereken uzay filmleri listemize mutlaka göz atmalısınız.

En İyi Uzay Filmleri

İşte uzayla ilgili gizem ve gerilim dolu en iyi 10 uzay filmi önerisi...

1. Yıldızlar Doğru (IMDb 6,6)
2. Passenger (IMDb: 7,0)
3. Apollo 13 (IMDb 7,6)
4. Gravity (IMDb 7,6)
5. Moon (IMDb 7,8)
6. The Martian ( IMDb 8,0)
7. Solaris (IMDb 8,1)
8. 2001; Uzay Macerası (IMDb 8,3)
9. Alien (IMDb 8,4)
10. Interstellar (IMDb 8,6)

Stowaway (2021) – IMDb: 5,6

uzay filmleri

Uzay konulu en yeni netflix filmleri arasında yer alan Stowaway Mars’a giden insanların yolculuklarını konu edinmiştir. Yolculuk sırasında her şey normal ilerlerken gemide kaçak bir yolcunun olduğu fark edilir. Uzun yolculuk sırasında gittikçe azalan kaynaklar mürettebatın kaçak yolcu ile ilgili bir karar vermesini gerektirir. Ancak bu karara karşı çıkan tıbbi araştırmacı işleri daha da çıkmaza sokacaktır.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim, Dram
Yönetmen: Joe Penna
Oyuncular: Anna Kendrick, Toni Collette, Daniel Dae Kim
Fragman

Spacesweepers (2021) – IMDb: 6,6

uzay filmleri

Uzay ve bilim kurgu tarzı film severler için en yeni film önerilerinden biri olan Spacesweepers uzayda gelecek zamanda yaşayan ve uzayda çöpçülük yapan insanların hikayesini anlatıyor. Tae Ho ve ekibi uzayda başı boş gezen uyduları toplarken kitle imha silahına sahip olan bir insansı robot keşfederler. Bu keşif onlar için belki de sonun başlangıcı olacaktır.

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon, Macera
Yönetmen: Sung-hee Jo
Oyuncular: Joong-ki Song, Tae-ri Kim, Seon-kyu Jin
Fragman

Alien: Covenant (2017) IMDb: 6,4

uzay filmleri

Dünya'dan çok uzakta bir gezegene gitmek için yola çıkan koloni gemisi ve mürettebatı hayal gücünün ötesinde keşfedilmemiş bir cenneti bulur. Bu cennette daha önce hiç görmedikleri yaratıklarla karşılaşırlar. Ridley Scott'un yönetmenliğini yaptığı filmde Micheal Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup gibi oyuncular yer almaktadır. Film uzay konulu film severler tarafından oldukça iyi tepkiler almıştır.

Tür: Bilimkurgu, Korku
Oyuncular: Sigourney Weaver, Tom Skerritt, Veronica Cartwright
Yönetmen: Ridley Scott
Fragman

Valerian ve Bin Gezegen Imparatorlugu (2017) IMDb: 6,5

uzay filmleri

Uzay filmi sevenler için 2017 yılında vizyona giren bir filmle listemize giriş yapıyoruz. Valerian ve Laureline gelecekte bir nevi operasyon emri taşıyan iki görevlidir. Savunma Bakanlığı tarafından Alpha’ya gönderilirler ve burada kendileri gibi birçok insanla tanışırlar. Fakat gönderildikleri bu şehirde büyük bir gizem yatmaktadır ve çoğu kişi bunun farkında değildir. Şehrin gizeminde sıkışıp kalmış karanlık güçler tüm evreni tehdit edecek boyuta gelmiştir. Valerian ve Laureline’nin yeni görevi karanlık güç aktif olmadan hem şehri hem de evreni kurtarmaktadır.

Tür: Bilimkurgu, Macera, Aksiyon, Fantastik
Oyuncular: Dane DeHaan, Cara Delevingne, Clive Owen
Yönetmen: Luc Besson
Fragman

Yıldızlara Doğru (2019) IMDb: 6,6

uzay filmleri

Astronot Roy McBride'ın gerçekleştirdiği uzay yolculuğunu konu alan filmde 20 yıl önce uzaya çıkması için görevlendirilen ve bir daha haber alınamayan babasının izini sürmek için uzaya giden yolculuğu konu almaktadır. Kaybolan babasını galakside arayan Roy babasının gizemini çözmek için güneş sisteminin dışına seyahat eder ve tüm insanlığın kaderini değiştirecek bir şey keşfeder. En iyi uzay filmleri arasında yer alan Yıldızlara Doğru filminin başrolünde Brad Pitt yer almıştır.

Tür: Bilimkurgu, Dram
Oyuncular: Brad Pitt, Tommy Lee Jones, Ruth Negga
Yönetmen: James Gray
Fragman

Life (2017) IMDb: 6,6

uzay filmleri

Daniel Espinosa'nın yönetmenliğini üstlendiği 2017 yapımı Life filmi uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki bir bilim insanı ekibinin Mars üzerinde yok oluşa neden olan ve şimdi de Dünya'daki yaşamı tehdit eden bir yaşam formunu inceliyor. 6 kişiden oluşan bu ekibi daha önce hiç görmedikleri zeki olan yaşam formu beklemektedir. Uzayda hayata dair çalışmaların anlatıldığı Life isimli yapım ödüllü uzay filmleri arasında yer alıyor.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Ryan Reynolds, Rebecca Ferguson
Yönetmen: Daniel Espinosa
Fragman

Armageddon (1998) IMDb: 6,7

uzay filmleri

1998 senesinde vizyona girmesine rağmen günümüzde halen daha tazeliğini koruyan efsanevi bir uzay filmi… Armageddon filminin başrolünde Bruce Willis, Billy Bob Thornton ve Ben Affleck yer almaktadır. Filmde, ABD’nin en kalabalık şehri New York küçük meteor parçalarının hedefi olmuştur. NASA konu ile ilgili araştırma yapmış çok büyük bir parçanın şehre doğru hareket ettiğini belirlemiştir. Tehlikeyi ortadan kaldırmak için Harry S. Stamper görevlendirilir. Sadece 10 günü olan ekip meteoru engelleyebilecek midir?

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon
Oyuncular: Bruce Willis, Billy Bob Thornton, Ben Affleck
Yönetmen: Michael Bay
Fragman

Kurtuluş Günü (1996) IMDb: 7,0

uzay filmleri

Gelmiş geçmiş en iyi uzay filmleri arasında yer alan ve aynı zaman yayınladığı dönemde gişede izlenme rekorları kıran Independence Day, uzaylı yaratıkların dünyaya saldırmasını konu edinmektedir. Uzaylı saldırı araçları silahlarını ateşlediğinde büyük bir kesim hayatını kaybetmiştir. Dünyanın tek umudu saldırılardan kurtulan savaşçılardır. İnsanlığın tek bir saldırı şansı vardır. Uzayda savaş konulu en iyi savaş filmlerinden birisi olan Kurtuluş Günü filmini kesinlikle izlemelisiniz.

Tür: Savaş
Oyuncular: Dennis Farrin, Mark Homer, Aaron Jeffcoate
Yönetmen: Andrew Jones
Fragman

Uzay Yolcuları (2016) IMDb: 7,0

uzay filmleri

Uzay Yolcuları isimli film, ilaç ayarlı uykudan 100 yıl erken uyanan bir uzay yolcusunun yalnız kalmamak için bir diğer yolcuyu bilerek kaldırmasını konu almaktadır. Kaza sonucu 100 yıl erken uyandırıldığını düşünen Aurora, Preston'ın kendisini bilerek uyandırdığını öğrenir. İkili arasında çıkan tartışmada gemide büyük bir teknik arıza meydana gelir ve gerilim yükselir. İzlenilmesi gereken en iyi uzay filmlerinden birisidir.

Tür: Bilimkurgu, Romantik, Aksiyon
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Chris Pratt, Michael Sheen
Yönetmen: Morten Tyldum
Fragman

Prometheus (2012) IMDb: 7,0

uzay filmleri

Uzun bir süre Bilim Kurgu türüne ara veren ve 2012 yılında vizyona soktuğu Promethus filmi, bir nevi Alien filminin derinliklerine iniyor. IMDb’de 7.0 puan alan yapım, hayatın başlangıcına dair bir araştırma yürüten ekibin zorluklarla dolu görevlerine odaklanmaktadır.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim
Oyuncular: Noomi Rapace, Michael Fassbender, Charlize Theron
Yönetmen: Ridley Scott
Fragman

Spaceballs (1987) IMDb: 7,1

uzay filmleri

80’li yıllarda zirve yapan bilim kurgu türünün en çok tercih edilen yapımları arsında Uzay filmleri yer almaktaydı. O dönemin yıldızı parlayan filmlerinden bir tanesi de Spaceballs… Filmde, kötülükler kötüsü Dark Helmet, prenses Vespa’yı kaçırır. Gezegenin havasını çalmayı da planlayan Helmet’e karşı, Lone Starr ve onun yarı insan yarı köpek yardımcısı Barf mücadeleye girer.

Tür: Komedi, Bilimkurgu, Macera
Oyuncular: Mel Brooks, Rick Moranis, Bill Pullman
Yönetmen: Mel Brooks
Fragman

Gün Işığı (2007) IMDb: 7,2

uzay filmleri

IMDB sitesinde 7.2 puan almayı başaran 2007 yapımlı uzay filmi Sunshine, güneşin her geçen gün yok olması ve bu durumun insanlık için büyük bir tehdit olmasına odaklanmaktadır. İnsanlığın tek umudu Icarus II adlı bir uzay gemisindeki 8 kişilik ekiptir. Görevleri ise güneşi tekrardan harekete geçirmeyi sağlayacak nükleer ışığının başlıklarını taşımaktır. Göreve çıkarken dünya ile bağlantıları kesilir. Artık hayatta kalmak içinde mücadele vermek zorundadır.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim
Oyuncular: Chris Evans, Cillian Murphy, Rose Byrne
Yönetmen: Danny Boyle
Fragman

Yıldız Gemisi Askerleri (1997) IMDb: 7,2

uzay filmleri

Macera, bilim kurgu ve aksiyon türünde bir uzay filmi olan Starship Troopers, ne yapacakları konusunda hiçbir planı olmayan Rico ve Ibanez’in yaşamlarına odaklanmaktadır. Öğrencilik hayatında başarılı olan Rico, Seyyar Birliğe girmeye can atan Carmen'in kalbini kazanmak için orduya katılır. Burada da başarılı olan Rico, üst bölüğe terfi eder ancak yaşadığı bir kaza sonucunda görevinden soğumaya başlar. Tam görevinden istifa edecekken dünya büyük böceklerin saldırısına uğrar.

Tür: Aksiyon, Bilimkurgu, Savaş filmi
Oyuncular: Casper Van Dien, Dina Meyer, Denise Richards
Yönetmen: Paul Verhoeven
Fragman

İlk Adam (2018) IMDb: 7,3

uzay filmleri

Dünya üzerinde Ay’a ilk adım basan astronot Neil Amstrong’un NASA yoluyla gittiği yolculuğu masaya yatırıyor ve bir nevi onun izini takip ediyor. Herkesin dışarıdan tanıdığı ancak içeride tam olarak neler yaşadıklarını bilmediği astronotlar hakkında izleyiciye bilgi veren filmde aynı zamanda derin bir hikayede yer almaktadır. NASA ve Avrupa 60’lı yıllarsa Sovyet Rusya’ya karşı uzay yarışında öne geçmek isterken karşılaştıkları zorlu mücadeleyi ve baskıyı müthiş bir kurgu ile beyazperdeye aktarmaktadır.

Tür: Dram, Biyografi
Oyuncular: Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke
Yönetmen: Damien Chazelle
Fragman

Mesaj (1997) IMDb: 7,4

uzay filmleri

Jena Malone, David Morse ve Jodie Foster gibi önemli oyuncuların rol aldığı Contact filmi, dünyanın ilk kez farklı bir gezegenden mesaj almasını işliyor. Doktor Arroway bir gece Vegan yıldızından mesaj geldiğini tespit eder ve bu durum ABD’yi ayağa kaldırır. İşin daha da tuhaf olan tarafı, Vega yıldızından gelen bu sinyaller birleştirildiğinde bir teknolojik aracın yapım planı ortaya çıkmaktadır. Dram, gizem, gerilim türündeki bu yapımı uzay filmleri listesinde mutlaka izlemelisiniz.

Tür: Bilimkurgu, Dram
Oyuncular: Jodie Foster, Matthew McConaughey, Tom Skerritt
Yönetmen: Robert Zemeckis
Fragman

Apollo 13 (1995) IMDb: 7,6

uzay filmleri

Uzay filmlerine yeni bir boyut kazandıran ve tüm zamanların en çok izlenen uzay filmleri arasında da kendisine yer bulan Apollo 13, Lovell, Jack Swigert ve Fred Haise’den oluşan ekibin uzay macerası sırasında yaşadıkları sıkıntıyı izleyicilere aktarmaktadır. Görev sırasında oksijen tanklarından biri patlar ve aracın tekrardan dünyaya dönmesi sıkıntıya girer. Araçta kalan oksijen sınırlıdır ve küçük bir problemde ekip havasız kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Başrollerinde Tom Hanks, Bill Paxton ve Kevin Bacon’un yer aldığı efsane film Apollo 13’ü mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Tür: Dram, Macera
Oyuncular: Tom Hanks, Bill Paxton, Gary Sinise
Yönetmen: Ron Howard
Fragman

Yerçekimi (2013) IMDb: 7,7

uzay filmleri

Gravity için son yılların en iyi uzay filmlerinden bir tanesidir desek abartmış olmayız heralde. Başrollerinde Sandra Bullock, George Clooney ve Ed Harris gibi usta oyuncuların yer aldığı yapım, bir grup araştırmacının uzay yolunda yaşadığı gerilim dolu anları beyazperdeye aktarıyor. Filmde, emekliliğini bekleyen Ryan Stone son kez bir ekip oluşturur ve uzay aracı ile yolculuğa çıkar. Ancak yolculuk sırasında beklenmedik bir olay yaşanır. Uzay mekiği bir cismin çarpması sonucu paramparça olur. Herkes uzayda bir tarafa dağılır ve artık dünya ile hiçbir iletişim yoktur.

Tür: Gerilim, Macera
Oyuncular: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris
Yönetmen: Alfonso Cuarón
Fragman

Beşinci Güç (1997) IMDb: 7,7

uzay filmleri

1997 yılında vizyona giren The Fifth Element, dönemin çok ilerisine 23.yy bizleri götürür ve dünya yok olmanın eşiğindedir. Filmde, her 5 Bin yılda bir ortaya çıkan ve yaşamı yok etmeye çalışan şeytani güce karşı verilen mücadeleyi anlatır. Dünyanın ve insanlığın tek kurtuluşu Beşinci Güç olarak adlandırılan bir elementin dünyaya ulaşmasıdır. Bunun için akıllara tek bir kişi gelir. O da eski bir asker olan şimdilerde ise taksi şoförlüğü yapan Korben Dallas’tır. Listemizde yer alan diğer filmlerde de boy gösteren Bruce Willis bu yapım da başrolde yer almaktadır.

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon
Oyuncular: Bruce Willis, Gary Oldman, Ian Holm
Yönetmen: Luc Besson
Fragman

Hubble 3D (2010) IMDb: 7,7

uzay filmleri

Yönetmen koltuğunda Toni Myers, oyuncu kadrosunda ise Leanordo Dicaprio, Scott D. Altman ve Andrew J. Fuestel gibi başarılı oyuncuların yer aldığı Hubble 3D, Atlantis olarak bilinen Uzay Mekiği aracında yaşananları izleyiciye aktarmaktadır. Filmde, Atlantis uzay mekiğinin fırlatışıyla beraber neler yaşandığı üç boyutlu görüntü alma yeteneğine sahip IMAX kamera tarafından şeffaf bir şekilde kaydedilecek ve binlerce kişi uzayda neler olup bittiğini görecektir.

Tür: Bilimkurgu, Uzay
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Scott D. Altman, Megan McArthur
Yönetmen: Toni Myers
Fragman

Her Şeyin Teorisi (2014) IMDb: 7,7

uzay filmleri

Dünyanın yakından tanıdığı İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatının bir kesitini ele alan The Theory of Everything, Biyografi ve Dram türünü içerisinde barındıran efsanevi bir yapım. Uzay bilimini de içerisinde barındıran filmde genel olarak Hawking'in 1965 ve 1991 yılları arasında yaşananları ele alır. Hawking, eşi, Jane ile birlikte bilim adına yaptıklarına ve ALS hastalığının teşhisiyle yaşadıkları izleyiciye aktarır.

Tür: Biyografik, Dram
Oyuncular: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Tom Prior
Yönetmen: James Marsh
Fragman

Gizli Sayılar (2016) IMDb: 7,8

uzay filmleri

En yeni uzay filmlerini merak eden okurlarımız için listemizde yer verdiğimiz Hidden Figures isimli yapım, Sovyetler Birliği'nin 1957'de Sputnik I ile Yuri Gagarin'i uzaya göndermesinin ardından ABD’de baskı artmış ve NASA ile bağlantı sonrasında uzaya astronot göndermek için çalışmalar başlamıştır. Uzay Araştırmaları Birim lideri Al Harrison, kurduğu ekiple ABD’nin uzaya uzay mekiği göndermesi için hayati çalışmalarda bulunur. Birçok önyargıyı yıkmak için ellerinde büyük bir fırsat vardır. Bakalım ekibimiz bu fırsatı değerlendirebilecek midir?

Tür: Dram, Biyografik
Oyuncular: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe
Yönetmen: Theodore Melfi
Fragman

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi (2016) IMDb: 7,8

uzay filmleri

Yakın tarihte vizyona giren bir başka yeni uzay filmi Rogue One: A Star Wars Story’nin başrollerinde Felicity Jones, Diego Luna ve Alan Tudyk yer almaktadır. Filmde, Yıldız gemisinin bilimle ilgilenen subayı karısını ve kızını yanına alıp kendisini bulamayacakları bir yere kaçar. Bulunmamak için kaçsalar da başkanın yanına aldığı ekip aileyi kıskıvrak yakalar. Bu sırada karısı öldürülen subay kızının kaçmasını sağlar. Aradan yıllar geçer küçük kız büyür ve babası ile iletişime geçer. Artık hedefinde Death Star’ın planlarını çalmak ve intikam almak vardır.

Tür: Bilimkurgu, Macera, Aksiyon
Oyuncular: Felicity Jones, Diego Luna, Ben Mendelsohn
Yönetmen: Gareth Edwards (V)
Fragman

Avatar (2009) IMDb: 7,8

uzay filmleri

2009 yılında vizyona giren ve tarihin ilk 3D filmi olarak büyük bir etki uyandıran Avatar, bölgede yaşayan farklı bir ırk ile insanlık arasındaki savaşa odaklanır. Gelecekte Pandora isminde keşfedilmiş bir yer vardır ve bu yerde çok değerli olan bir elementten bol miktarda bulunmaktadır. Ancak bölgede yaşayan ırk buna izin vermeyecektir. NA’vi isminde bölgede bulunan Irk’ı bölgede egale etmek için kendi NA’vi görünümlü yaratığını yaratır. Amaç savaşmadan ırkın içerisine sızmak ve bütün sırlarını bilip ortadan kaldırmak. Son yıllara damgasını vuran içerisinde uzay bilimini de barındıran harika bir film olan Avartar'ı mutlaka izlemelisiniz.

Tür: Bilimkurgu, Macera
Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver
Yönetmen: James Cameron
Fragman

Gattaca (1997) IMDb: 7,8

uzay filmleri

IMDB’de 7.8 puan almış Gattaca, 21. yy gelişen genetik mühendisliği sayesinde kusursuz insanların yaratılmasını ele alan efsanevi bir yapım. Bazı özel yerler için yetiştirilen süper insan ırkı yüzünden normal insanlar dışlanmış, ikinci plana itilmiş ve işsiz kalmıştır. Bunlardan bir tanesi de astronot adayı Vincent, temizlikçi olarak iş bulabilecekken, komadaki bir atletin kan örneklerini ve kimliğini alarak iyi bir pozisyonda işe girer.

Tür: Bilimkurgu
Oyuncular: Ethan Hawke, Uma Thurman, Jude Law
Yönetmen: Andrew Niccol
Fragman

Yasak Bölge 9 (2009) IMDb: 7,9

uzay filmleri

Çok az sayıda oyuncuyla çekilmesine rağmen izleyicilerden tam not alan başarılı film Yasak Bölge 9 Story of Your Life adlı eserden uyarlanmıştır. 2009 yılında çıkan filmde uzaylılar dünyayı istila etmiştir. Dünya'nın kontrolünü eline alan uzaylılar kendilerine yaşamak için Güney Afrika'da Disctrict 9 adında bir yer yapmıştır. Film, dünyada uzaylıların bulunmasıyla sabrı tükenen insanlık ırkının uzaylılar arasında geçen kanlı savaşını anlatmaktadır.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim, Aksiyon
Oyuncular: Sharlto Copley, Jason Cope, David James (XLII)
Yönetmen: Neill Blomkamp
Fragman

Yarının Sınırında (2014) IMDb: 7,9

uzay filmleri

2014 yılında çıkmış olan Yarının Sınırında adlı uzay filmi All You Need Is Kill adlı eserden uyarlanmıştır. Çıktığı yılın en çok beğenilen bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan Yarının Sınırında Doug Liman tarafından yönetilmektedir. Tom Cruise, Emily Blunt, Brendan Gleeson gibi ünlü isimlerin yer aldığı filmde uzaylılarla savaşan bir asker konu alınmaktadır. Filmde aynı gün tekrar tekrar yaşanır, kişi her öldüğünde gün yeniden başlamaktadır.

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon
Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton
Yönetmen: Doug Liman
Fragman

Ay (2009) IMDb: 7.8

uzay filmleri

2009 yılında vizyona giren Moon filmi, 3 yıl boyunca aya ulaşmak için ve orada inceleme yapmak için çaba harcayan Astronot Sam Bell’in yaşadıklarını izleyiciye aktarmaktadır. Sam, yaptığı işi çok fazla ciddiye almaktadır ve Ay adeta onun evi gibidir. Günlük yaşantısını orada da devam ettirmektedir ve eve dönüş hazırlıkları yapmaya başlar. Ancak etrafında bazı gizemli olaylar gelişmektedir ve bir süre sonra kendi kendisiyle karşı karşıya gelecektir.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim
Oyuncular: Sam Rockwell, Robin Chalk, Matt Berry
Yönetmen: Duncan Jones
Fragman

Uzay Yolu (2009) IMDb: 7,9

uzay filmleri

Dünya üzerine en gelişmiş uzay gemisini olarak üretilen Atılgan’ın, bünyesinde çalışan insanların gençlik yıllarının efsanevi öyküsünü izleyiciyle buluşturan harika bir film. Filmin geçtiği dönemde çalışanların gençlik yılları aktarılırken Şeytani Güçleri bulunan düşmanı engelleme görevi büyük bir macerayı başlatmaktadır. Galaksinin hayatta kalması iki güçlü rakibin elindedir. Bir tarafta James T. Kirk diğer tarafta ise Spock yer almaktadır.

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon, Macera
Oyuncular: William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley
Yönetmen: Robert Wise
Fragman

Marslı (2015) IMDb: 8,0

uzay filmleri

ADB’nin ünlü aktörü Matt Damon’ın Mark Watney isimli bir botanikçiyi canlandırdığı film 2035 yılında geçen harika bir uzay filmi… Ares III isimli mürettebat bilimsel araştırma için uzay yolculuğu gerçekleştirir ve bu sırada bir toz fırtınasına maruz kalır. Filmde öldüğü düşünülen Mark Watney aslında zekası sayesinde hayatta kalmış ve kendisine Mars’ta küçük bir hayat kurmuştur. Ancak sonuna kadar burada yaşayamaz. Kurtarılması gerekmektedir. Bakalım imdadına yetişecek birileri var mıdır?

Tür: Bilimkurgu
Oyuncular: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig
Yönetmen: Ridley Scott
Fragman

Solaris (1972) IMDb: 8,1

uzay filmleri

Üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala kalitesini koruyabilen başarılı yapım Solaris ünlü yönetmen Andrey Tarkovski tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır. Muhteşem konusuyla hayranlık uyandırmayı başaran filmde Donatas Banionis, Natalya Bondarchuk ve Anatly Solonitsyn gibi ünlü isimler yer alıyor.

Tür: Fantastik, Bilimkurgu
Oyuncular: Natalya Bondarchuk, Donatas Banionis, Jüri Järvet
Yönetmen: Andreï Tarkovski
Fragman

Galaksinin Koruyucuları (2014) IMDb: 8,1

uzay filmleri

Marvel Sinematik Evreni’nin en çok izlenen filmlerinden bir tanesi olan Guardians of the Galaxy, Marvel filmleri listesinde yer alan ve tamamı uzayda geçen ilk film. Baş kahramanımız Star Lord, hırsız bir gençtir ve Evrende güç taşı olarak bilinen taşın peşindedir. Ama bu yolda tek başına değildir. Taşı isteyen tehlikeli bir düşmanda vardır. Bu macera kendisine aynı zamanda yeni arkadaşlar kazanmasına sebep olacaktır. Marvel filmlerine büyük katkısı bulunan Galaksinin Koruyucularını mutlaka ama mutlaka izlemelisiniz. Hikayeyi daha iyi anlamak için Marvel filmlerini sırasıyla izleyebilirsiniz.

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon
Oyuncular: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista
Yönetmen: James Gunn
Fragman

2001: Uzay Macerası (1968) IMDb: 8,3

uzay filmleri

İlk kez 1968 yılında vizyona giren ve tüm zamanların en başarılı bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan 2001: A Space Odyssey… Yönetmen ve senaristi Stanley Kubrick yine oldukça zor bir filmle karşımızda… Tarihine bakmadan tüm zamanların en başarılı uzay filmi olarak gösterilen 2001: A Space Odyssey’i mutlak izlemelisiniz.

Tür: Bilimkurgu
Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester
Yönetmen: Stanley Kubrick
Fragman

VOL-İ IMDb: 8,4

uzay filmleri

Animasyon türünde en iyi uzay filmlerinden bir tanesi olan Wall E, uzayın ilk defa farklı bir hikayesiyle bizleri buluşturuyor. IMDB’de puanı 8.4 gibi yüksek bir puan alan Wall E, geri dönüşümsüz çöplerden dolayı dünya yaşanmaz bir hale gelmiştir. Bunun üzerine bir şirket insanları uzay aracına alıp, dünyanın Wall E adı verilen robotlar tarafından temizlenmesi çalışması başlatır. İçerisinde büyük bir macera bulunduran bu animasyon türündeki uzay filmini mutlaka ama mutlaka izlemelisiniz.

Tür: Animasyon, Macera, Bilimkurgu, Fantastik
Oyuncular: Andrew Stanton
Yönetmen: Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin
Fragman

Alien (1979) IMDb: 8,4

uzay filmleri

1979 yılında yayınlanıp sinema dünyasına adeta damga vuran Alien, Uzayda görevini tamamlayıp Dünya’ya dönmeye hazırlanan kargo gemisi ve içerisindeki mürettabatın başından geçen macera dolu olayları aktarmaktadır. Uyku tulumlarında uyuyan 5 erkek 2 Kadın, bilgisayarın çevre gezegende tespit ettiği cisim sayesinde uyandırılır. Gezegene giden ekibimiz terk edilmiş bir gemi ile karşılaşır. Bölgede bazı yumurtalar bulunur ve bu yumurtalardan yengeç benzeri bir yaratık ekipten birisine yapışır. Artık gemide büyük bir tehlike vardır.

Tür: Bilimkurgu, Korku
Oyuncular: Sigourney Weaver, Tom Skerritt, Veronica Cartwright
Yönetmen: Ridley Scott
Fragman

Yıldızlararası (2014) IMDb: 8,6

uzay filmleri

En yeni uzay filmlerinden bir tanesi olan Yıldızlararası, gelmiş geçmiş en iyi filmler listesinde de yer alan bir yapım. Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı film, beşinci boyut ve kara deliği konu edinmiştir. Filmin ortasına kadar çok dikkatlice izlemeniz gerekmektedir. Ardından sona doğru ortaya çıkan ve beyin zorlayan sahnelerden rahatlıkla sıyırabilirsiniz. Aksi durumda maalesef ki ikinci ya da üçüncü kez izlemek zorunda kalabilirsiniz. Kesinlikle listenin 1 numaralı filmi olduğunu söyleyebiliriz.

Tür: Bilimkurgu, Dram
Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine
Yönetmen: Christopher Nolan
Fragman

Yıldız Savaşları (1977) IMDb: 8,6

uzay filmleri

İlk kez 1977 yılında beyazperdede izleyicilerle buluşan Star Wars filmi, bir grup gerilladan oluşmuş asi birliğin macera, aksiyon ve gerilim dolu hikayesini izleyiciye aktarmaktadır. Uzay filmlerinde çığır açan ve günümüzde halen daha seri filmleri devam eden yapım geçmişten günümüze en çok izlenen ve en iyi gişe yapan uzay filmlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Serinin diğer filmleri çıktıkça bu filmin adı da Star Wars IV: New Hope olarak değiştirildi.

Tür: Bilimkurgu, Macera
Oyuncular: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher
Yönetmen: George Lucas
Fragman

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2350
2189
646
138
318
193
542
279
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.