Mafya Filmleri - Gelmiş Geçmiş En İyi 30 Mafya Filmi

Mafya Filmleri - Gelmiş Geçmiş En İyi 30 Mafya Filmi
04.07.201514:46

Tüm zamanların en çok izlenen, en kaliteli ve en iyi mafya (gangster) filmlerini özenle hazırladığımız bu içerikte bir araya getirdik. İşte, dünya sinemasında ise gangster filmleri olarak adlandırılan en kaliteli ve en iyi mafya konulu filmler…

Haber güncelleme tarihi 15.09.2020 09:55

Yer Altı Dünyasını Gerçekçi Şekilde İşleyen En İyi Mafya Filmleri

Birçoğu Oscar ödüllü yapımlardan oluşan ve yer altı dünyasını işleyen en iyi mafya filmlerini bu içerikte listeledik. İşte aksiyon filmleri ve gerilim filmleri türlerinin de vazgeçilmezi olan, dünya sinemasında Gangster Filmleri, ülkemizde ise Mafya filmleri olarak anılan IMDB'de en yüksek puanı alan Çete filmleri...

Mafya Filmleri;


30. Suç Çetesi (2013) IMDb: 6.7

en iyi mafya filmleri

Mafya filmi izlemek isteyenler için hem konusu hem de oyuncu kadrosuyla etkileyici bir yapım… Gangster Squad filminde, acımasız mafya babası Mickey Cohen (Sean Penn) düzenini Los Angelas’ta devam ettirmektedir. Bütün kirli işleri yaparak para kazanan, bunun için şehrin bütün güçleri ile iş birliği yapmaktadır.  Hiç kimse bu güce karşı koymak istemezken, devreye Los Angeles Polis Departmanı’nın Çavuş John O’Mara ve Jerry Wooters girer. Gelmiş geçmiş en iyi gangster filmleri arasında yer alan Suç Çetesi filmini izleminizi öneririz.

Fragman


29. Halk Düşmanları (2009) IMDb: 7.0

en iyi mafya filmleri

Son yıllarda vizyona giren başarılı gangster filmlerinden bir tanesi olarak gösterilen Public Enemies ( Halk Düşmanları) bünyesinde birbirinden kaliteli oyunları içerisinde barındıran enfes bir yapım. Filmde, John Dillinger ( Johnny Depp) ve çetesi büyük banka ve iş yerlerini hedef alıp halka zarar vermeyen bir yapıdadır ve bu durumda halk arasında büyük saygı duymalarına neden olmaktadır. Ancak bu çetenin bir anca önce yakalanması gerekmektedir. Dilinger’ın çetesinin peşinde FBI’ın başı J. Edgar Hoover’ın ( Billy Crudup) yer almaktadır. Sonrasında ise kendisine FBI’ın bir numaralı ajanı Melvin Purvis’i (Christian Bale) dahil olmaktadır. Bakalım bu kedi fare oyununu kim kazanacaktır?

Fragman


28. İrlandalıyı Öldür (2011) IMDb: 7.1

en iyi mafya filmleri

Gerçek bir hayat hikayesinden ortaya çıkan ve son yıllara damgasını vuran efsanevi bir yapım. Film, 1970’li yıllarda Cleveland'ta mafya için çalışan sert ve acımasız bir İrlandalı katil olan Danny Greene’nin hayatının detaylarını gerçekçi öyküsüyle izleyenlerle buluşturuyor. Eğer sizde suç, biyografi ve dram türünde etkileyici bir yapım izlemek isterseniz Kill the Irishman’ı kesinlikle izlemelisiniz.

Fragman


27. Ölüm Denizi (2010) IMDb: 7.3

en iyi mafya filmleri

Son yıllara baktığımızda IMDb sitesinde iyi bir puana sahip mafya filmleri arasında bulunan The Yellow Sea filminin konusu, Rusya, Kuzey Kore ve Çin arasında kalan Yanji kentinde taksicilik yapan birisidir. İş aramaya Kore’ye giden eşinden 6 aydır haber alamamaktadır. Hayatı borçlarla geçen Gu-Nam, eşinin durumundan sonra iyice kötü duruma düşmüştür. Eşini bulmak ve borçlarından kurtulmak için kendisine bir şans verilir. Güney Kore'ye geçip bir cinayet işleyecek, tetikçi olacaktır.

Fragman


26. Arka Sokaklar (1973) IMDb: 7.4

en iyi mafya filmleri

1973 yılında vizyona giren ancak günümüzde dahi en başarılı gangster film listelerinde boy gösteren Mean Streets (Arka Sokaklar), 3 arkadaşın hayatını anlatmaktadır. Filmde dini değerleri olan Charlie (Harvey Keitel), bar işletmeciliği yapan Tony(David Proval) ve muzip serseri Johnny (Robert De Niro) yer almaktadır. Hikaye, bir sokakta 4 mafya üyesi arasında geçen olayları ve diyalogları üzerine kurulu öyküye izleyiciye aktarmaktadır.

Fragman


25. New York Çeteleri (2002) IMDb: 7.5

en iyi mafya filmleri

Amerika’da 1800 yıllarda geçen ve iki çetenin çatışmasını izleyiciye aktaran New York Çeteleri filmi, 2000’li yıllarda çekilen en başarılı suç, dram ve gangster film türü örnekleri arasında yer almaktadır. Filmde, iki çete büyük bir savaş içerisindedir. Bu çetelerden bir tanesi Amerikan yerlisiyken diğeri ise göçmen olarak gelen İrlandalılardan oluşmaktadır. Bir çatışma sırasında İrlandalılardan oluşan çetenin lideri öldürülür ve oğlu Amsterdam Vallon da babasının intikamını almak isteyecektir. Artık çetesini bir araya toplayıp harekete geçmek zorundadır…

Fragman


24. Şark Vaatleri (2007) IMDb: 7.6

en iyi mafya filmleri

Suç, Dram ve Gerilim türünün en başarılı örnekleri arasında yer alan Eastern Promises, gizemli bir karakter olan Rus Nikolai Luzhin, Londra’da oldukça acımasız ve tehlikeli bir ailenin özel şoförlüğünü yapmaktadır. Çalıştığı aile Vory V Zakone adlı bir suç örgütünün bir parçasıdır. Kahramanımızın bu tehlikeli ortamda kimsesi yoktur. Ta ki, Noel zamanı Kuzey Londra hastanesinde ebe olarak çalışan Anna Khitrova ile tanışana kadar…

Fragman


23. Celda 211 (2009) IMDb: 7.6

en iyi mafya filmleri

Oyuncu kadrosunda Luis Tosar, Alberto Ammann ve Antonio Resines gibi isimlerin bulunduğu Celda 211, gardiyan olmayı bekleyen Juan’ın başından geçen olayları aktarmaktadır. Juan, iki meslektaşı ile birlikte çalışacağı hapishaneyi gezerken çatıdan kafasına bir şey düşer ve bayılır. Gardiyanlar onu ayıltmak için 211 numaralı boş hücreye götürür. Tam da bu sırada hapishanede isyan çıkar. Ayıldığında her şey olmuş ortalık karışmıştır. Hayatta kalmak için mahkum gibi davranmalıdır.

Fragman


22. İlk Gün (2001) IMDb: 7.7

en iyi mafya filmleri

Hollywood’un en başarılı oyuncuları arasında yer alan Danzel Washington’un 2001 yılında başrolünde oynadığı Training Day, Amerikan’ın arkada sokakların dönen savaşı konu edinir. 13 yıldır Narkotik polisi Alonzo Harris, ilk zamanlar her şeyi kitabına göre yapmaya kalmış ancak sonrasında bu tavrından vazgeçmiştir. ilk gün ki düşüncelerini değiştirmez öldürüleceğini bilir. Uzun süredir koruduğu değerlerden vazgeçen Alonzo’nun yaptıkları işin yasal olup olmadığı iyice bulanıklaşmıştır. Yanına çaylak olarak verilen memur Jake ise Hoyt ise bütün işi kitabına göre yapmak istemektedir.

Fragman


21. Azap Yolu (2002) IMDb: 7.7

en iyi mafya filmleri

2002 yılında vizyona giren ve en güzel gangster filmlerinden bir tanesi olan Road to Perdition (Azap Yolu) ABD’de ekonomik buhran yaşandığı dönemde tetikçilik yaparak hayatını devam ettiren Michael Sullivan’ın yaşam öyküsünü aktarmaktadır. Sullivan, John Rooney’nin hesabına çalışmaktadır ancak Rooney’in oğlu babasına bu kadar yakın olan adamı bir an önce harcamak istemektedir. Gelişen olayların ardından Sullivan’ın oğlu da olaylara karışır ve artık Sullivan’ın tek hedefi oğlunu korumaktır. Gerilim ve heyecan dolu Azap Yolu filmi, gangster film türünü sevenlerin mutlaka izlemesi gereken yapımların başında gelmektedir.

Fragman


20. Köstebek (1997) IMDb: 7.8

en iyi mafya filmleri

Hollywood’un en başarılı oyunları olarak gösterilen Al Pacino ve Johnny Depp, tüm zamanların en etkileyici gangster filmi ile karşımıza çıkıyor. 1997 yapımlı Köstebek filminde sinema severler kendilerini 1970’li yıllarda buluyor. Gerçek bir olaydan esinlenen filmde, yaşı ilerlemiş bir mafya babası olan Lefty (Al Paçino) film boyunca kendisini Donnie Brasco olarak tanıtan Joe Pistone göz kulak oluyor. Büyük bir ikilem yaşayan Pistone, mafya içerisinde de iyi adamlar olduğu düşüncesine kapılıyor ve kendi mesleğini icra etmekle etmemek arasında kalıyor…

Fragman


19. Amerikan Gangsteri (2007) IMDb: 7.8

en iyi mafya filmleri

İzlediğinizde hafızalarınızdan çıkmayacak harika bir mafya filmi yani gangster filmi izlemek istiyorsanız ve daha önce denk gelmediyseniz sizlere kesinlikle ama kesinlikle American Gangsteri filmini öneriyoruz. Tüm zamanların en iyi mafya filmleri arasında gösterilen ve başrolünde Danzel Washington’un yer aldığı bu yapımda, Manhattan’ın Harlem bölgesindeki eroin ithalatı işinin esas kişisi olarak kendisini tayin eden Frank Lucas’ın hayatı anlatılmaktadır. New York’a uyuşturucu sokan ve bunun gerçekleştirirken çok ince çalışan Frank bölgede yer alan diğer mafyalarla el sıkışmak zorundadır.

Fragman


18. Yeraltı Peygamberi (2009) IMDb: 7.9

en iyi mafya filmleri

Filmin oyuncu kadrosunda Tahar Rahim, Niels Arestrup ve Adel Bencherif gibi başarılı isimler yer alırken yönetmen koltuğunda ise Jacques Audiard oturmaktadır. Film, altı yıllık cezasını bitirmek adına Fransa’da bir hapishaneye giren Malik, hayatının büyük bir bölümünü boşa geçirmiştir. Bir nevi hayata geç atılmıştır. Okuma yazması olmayan 19 yaşındaki genç hapishanede diğer mahkumlara göre zayıf görünmektedir. İlk başlarda kendisine verilen görevleri yerine getiren Malik, her geçen gün çevresini güçlendirirken, artık kendi planlarını yapacak konuma gelmiştir.

Fragman


17. Carlito’nun Yolu (1993) IMDb: 7.9

en iyi mafya filmleri

1993 yılında vizyona giren Carlito’nun Yolu filmi, geçmişte işlediği suçlardan dolayı cezaevine giren ve cezasını çektikten sonra özgür hayatına tekrardan kavuşan Carlito Brigante’nin hayatını konu edinmektedir. Kendisine zor dönemlerinde yardımcı olan sevgilisi Gail ile yeni bir hayat kurmak isteyen Carlito geçmişinden bir türlü kurtulamamaktadır. Avukatı David’in yaptığı hatalar kendisini tekrardan eski yaşantısına sürüklemektedir. Artık eski dostlarla tanışma vakti gelmiştir.

Fragman


16. Miller Kavşağı (1990) IMDb: 7.9

en iyi mafya filmleri

Amerikalı gangsterlerin hayatını konu alan ve en iyi gangsterleri filmleri arasında gösterilen Miller Kavşağı, MILLER'S CROSSING içerisindeki birbirine rakip çeteleri, katilleri ve üst düzey tetikçileri barındırıyor. Filmde yer alan Leo (Albert Finney) İrlanda'lı bir gangster ve politik patrondur, adeta doğu şehrini yöneten kişidir. Ancak şehirde kontrol edici başka bir güçte yer almaktadır. İşte, burada olaylar sarpa sarmaktadır…

1990 yılında vizyona giren ve dönemin Amerika’sını en iyi anlatan filmlerden bir tanesi olan Miiler Kavşağını mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Fragman


15. Özel Tim 2 (2010) IMDb: 8.0

en iyi mafya filmleri

İlk filmde büyük bir kıyıma maruz kalan Rio de Jenario bölgesinde ne kadar darbe inmiş olsa da sistemini halen korumaktadır. Tamamen yok olmamak için sistem sadece elini yok etmiş bütünü korumayı başarmıştır ve yeni bir lider yaratılmıştır. Brezilya’da tüm zamanların en çok izlenen filmleri rekorunu elinde bulunduran film, mafya türünde yapım arayanlar için adeta bulunmaz hint kumaşı…

Fragman


14. Dokunulmazlar (1987) IMDb: 8.0

en iyi mafya filmleri

Tüm zamanların en azılı gangsterleri arasında gösterilen bu dünyaca tanınan bir isim olan Al Capone’nin yakalanıp adalete teslim edilişini anlatan Dokunulmazlar, aynı zamanda gelmiş geçmiş en iyi gangster filmleri arasında gösterilmektedir. Filmde, Al Capone’nin yakalanışı anlatılmaktadır ve bu işi ajan Ness yapacaktır. Ancak bu durum söylendiği kadar basit bir iş değildir. Şehrin en güçlü insanı konumunda olan Al Capone’nin yakalanacağına ilk başta kimse imkan vermemektedir. Her gün başarısızlık yaşayan Ness’n karşısına düzgün bir adam olan Jimmy Malone çıkar… Sonrasında yeni bir ekip kurar ve tekrardan Al Capone’nin peşine düşer.

Fragman


13. Kirli İşler (2002) IMDb: 8.1

en iyi mafya filmleri

Üst sıralarda belirttiğimiz The Departed yani Köstebek filminin kopyası olan ancak IMDb puan sıralamasına göre ondan çok daha iyi konumda olan polisiye, suç, mafya ve dram filmidir. Son yıllarda çekilen en başarılı gangster filmleri arasında gösterilen Kirli İşler filmini daha önce izlemediyseniz kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Fragman


12. Özel Tim (2007) 8.1

en iyi mafya filmleri
1997 yılında Katoliklerin dini lideri Papa Jean Paul II, Brezilya’da Rio de Jenario’yu ziyaret edecektir. Bu organizasyon öncesinde, bölgenin varoşlar bölgesinde hareketli günler yaşanmaktadır. Papa bölgeye gelmeden önce suç oranı çok yüksek, tehlikeli banliyölerde uyuşturucu tacirlerini darbe vurulmalıdır. Özel Polis Operasyonları Timi lideri Yüzbaşı Nascimento, polis okulu mezunu Matias ve Neto adlı iki arkadaş sokaklardaki savaşın acımasız yüzüyle karşı karşıyadırlar.

Fragman


11. Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana (1998) IMDb: 8.2

en iyi mafya filmleri

Sinemanın en sıra dışı filmlerinden bir tanesi olan Ateşten Kalbe Akıldan Dumana, gangster film türünün yanı sıra aynı zamanda polisiye ve komedi türünün de en başarılı örnekleri arasında yer almaktadır. Komedi, aksiyon, suç ve polisiye türlerini içerisine alan bu filmde Eddy ve arkadaşları ellerindeki 100.000 paundu değerlendirmek için kumara yatırırlar ve büyük bir tezgahın içerisine düşerler. Artık yarım milyon dolar borçları vardır ve bu borcun bir hafta içerisinde ödenmesi gerekmektedir…

Fragman


10. Casino (1995) IMDb: 8.2

en iyi mafya filmleri

Amerika ve Fransa’nın ortak yapımı olan 1995 yapımlı Casino, suç ve dram türünde çekilen enfes bir yapım. İçerisinde suç örgütü liderlerinin yer aldığı harika bir gangster filmi tercih edilebilen Casino, Ace' Rothstein (Robert De Niro), Mafya'nın milyon dolarlık Las Vegas kolunun başında oluşunu konu edinmektedir. Mafyanın liderleri Ace’nin yanına yakın arkadaşı olan Nicky’i gönderecektir. Bu ikili kısa süre içerisinde Las Vegas’ın en tepesine kadar çıkacaktır. Son yılların en başarılı gangster film örneklerinden bir tanesi olan Casino’yu Rober De Niro’nun oyunculuğu için dahi izleyebilirsiniz…

Fragman


9. Kapışma (2000) IMDb: 8.3

en iyi mafya filmleri

Suç ve aksiyon türünde son yılların en güzel örneklerinden bir tanesi olan Snatch, Londra’nın yeraltı suç örgütünde yaşanan ve mafya yani gangsterler arasında geçen iki farklı konuyu ele alır. Bu iki konunun başlangıcı birbiriyle bağlantılı olmasa da sonrasında olaylar öyle bir gelişir ki, bu iki hikaye arapsaçına döner. Ateşten Kalbe Akıldan Dumana filmi ile benzerlik gösteren Snatch, hiç tartışmasız izleminiz gereken filmler listesinde olmalıdır.

Fragman


8. Yaralı Yüz (1983) IMDb: 8.3

en iyi mafya filmleri

Al Paçino’nun en iyi filmleri arasında gösterilen Scarface, gelmiş geçmiş en iyi filmler listesinde yer alabilen bir yapım. 1983 yılında vizyona giren ve o günden itibaren her daim izlenebilme özelliğine sahip bu filmde, Tony Montana isimli Kübalı suçlu, Miami’ye gelip uyuşturucu lordu Robert Loggia’nın emrinde çalışmaya başlar. Montana’nın hırsı ve öfkesi basamakları hızla tırmanıp büyük bir şuç şebekesinin başı olmasını sağlar. Her sahnesinden büyük zevk alacağınız Scarface, mutlaka izlemeniz gerekenler filmlerden bir tanesi olmalıdır.

Fragman


7. Rezervuar Köpekleri (1992) IMDb: 8.4

en iyi mafya filmleri

Dünyaca ünlü yönetmen Quantin Tarantino’nun hem çekip hem de oynadığı filmlerden bir tanesi olan Rezervuar Köpekleri, sinemada adeta yeni bir tarzın getirilmesine öncülük etti. Filmde, büyük bir elmas mağazasının soyulması için Joe Cabot ekip hazırlar ve ekipte oğlu da vardır. Soygunun bütün detayları gözden geçirilse de, sonuç istenilen gibi olmaz. Elleri silahlı olan bu insanlar birbirinden şüphe eder duruma gelmiştir ve kimin kime sıkacağı belli değildir.

Fragman


6. Bir Zamanlar Amerika (1984) IMDb: 8.4

en iyi mafya filmleri

New York şehri gangsterlerinin öyküsünü anlatan bu film, zamanda ileri ve geri giderek şiddet döngüsüne yakalanan erkeklerin karmaşık portresini oluşturmaktadır. Oldukça heyecan verici bu yapımda Amerika’da geçmişte işleyen Gangster sisteminin derinliklerine kadar ineceksiniz.

Fragman


5. Köstebek (2006) IMDb: 8.5

en iyi mafya filmleri

Son 15 yıl içerisinde çekilen ve aynı zamanda en yeni gangster filmlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkan Köstebek filmi 2006 yılında vizyona girdi. Filmde, Massachusetts Eyalet Polisi şehrin en büyük suçlusu olan Frank Costello'nun (Jack Nicholson) çetesini yok etmek istemektedir. Bunun için de çeteye adam sızdırmaya karar verilir ve bölgede büyümüş olan çaylak  Billy Costigan'a (Leonardo DiCaprio) bu görev için tercih edilir.

Bu sırada aynı bölgede büyümüş bir başka genç polis memuru Colin Sullivan (Matt Damon) merdivenleri hızla tırmanan başarılı bir polistir ancak teşkilat Sulllivan’ın suç örgütü lideri için çalıştığını bilmemekte ve bu da çetenin her daim teşkilattan önde olmasını sağlamaktadır.

Her iki adamda, içerisine sızdıkları birimlerin hakkında bilgi toplarken birbirlerine daha da açık vermektedir. Her iki tarafta elbet bir gün içlerinde köstebek olduğunu anlayacaktır…

Fragman


4. Sıkı Dostlar (1990) IMDb: 8.7

en iyi mafya filmleri

Usta yönetmen Martin Scorsese'nin 6 dalda Oscar adayı gösterilmiş bu filmi, gerçek hikayeden uyarlanarak yapılmıştır. Film Henry Hill adında bir gangsterin iki arkadaşıyla birlikte soyguna kalkışmaları üzerine ilerlemektedir.

Fragman


3. Tanrı Kent (2002) IMDb: 8.7

en iyi mafya filmleri

2002 yılında vizyona giren ve Brezilya ile Fransa ortak yapımı olan son yılların en iyi gangster filmleri arasında gösterilmektedir. Dünya genelinde bilenen adı City Of God olan Tanrı Kent filmi, bölgede yaşayan küçük ve genç insanların suç örgütleri dolu yaşantısını konu edinmektedir.

Fragman


2. Ucuz Roman (1994) IMDb: 8.9

en iyi mafya filmleri

Tüm zamanların en iyi oyuncularının yer aldığı Pulp Fiction, ünlü yönetmen Tarantino imzalıdır. Filmde, birçok farklı hikayenin sonunda birbiri ile bağlantısı konu edinmektedir. John Travolta, Bruce Willis, Harvey Keitel, Samuel L. Jackson, Uma Thurman gibi ünlü oyuncuları yer aldığı bu filmi mutlaka ama mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Fragman


1. Baba 1-2-3 (1972) IMDb: 9.2

en iyi mafya filmleri

Geldik bu film listemizin de sonuna… Tüm zamanların en iyi filmleri arasında yer alan ve aynı zamanda gelmiş geçmiş en iyi gangster filmleri yani mafya filmleri arasında gösterilen The Godfather, 1940-1950 yılları arasında Amerika’da geçmektedir. Aslen İtalyan olan ve Amerika’ya ailesi ile beraber göçmüş olan ve BABA olarak tanınan Don Corleone bulunduğu konuma gelebilmek yaşadığı bölgede çok kişiyle savaş vermiş ve başarılı olmuıştur. Büyük bir aile sahibi olan Carleone, bir gün saldırıda ağır yaralanır ve düşmanları bu durumdan istifade edip aileye saldırmaya karar verir. Oğul Michael ve Sonny’de düşmanlarına karşı aileyi korumak zorundadır. Toplamda 3 seriden oluşan Baba filmini kesinlikle ama kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.

Fragman


Önerilen İçerik: En İyi Filmler – IMDB’ye Göre En İyi 110 Film

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
889
176
196
89
63
5
6
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.