Zeki İnsanların Kesinlikle İzlemesi Gereken 34 Film

Zeki İnsanların Kesinlikle İzlemesi Gereken 34 Film
31.12.201913:22

Sinema tarihine damgasını vuran, izlerken adeta dünyanızı değiştiren en iyi 34 filmi sizlere sunuyoruz. İşte konusu, işleyişi ve senaryosuyla aklınızın sınırlarını zorlayan 34 film önerisi IMDb puanına göre sıraladığımız listemizde sizleri bekliyor...

Haber güncelleme tarihi 28.09.2020 08:35

Zeka Sınırlarını Zorlayan En İyi 34 Film Önerisi

Sadece zeki insanların anlayarak ve filmden kopmadan izleyebileceği 34 filmi sizlere sunuyoruz. Bu liste içerisinde neredeyse her türde her konuda film bulunmaktadır. Hepsinin orta noktası ise sizi bazen bir paradoksun ortasına bazen de bir hiçliğin tam içine düşürecek olmalarıdır. Biyografi Filmleri, Aksiyon Filmleri , Savaş Filmleri ve Bilim Kurgu Filmleri türündeki 34 film hem genel kültürünüzü arttıracak hem de ufkunuzu genişletecek. IMDb puanına göre sıraladığımız listede sinema tarihine damgasını vuran en iyi filmleri bulacaksınız. İşte zeki insanların kesinlikle izlemesi gereken en iyi 34 film önerisi.

Zeki İnsanların İzlemesi Gereken Filmler;

34. Deja Vu (2006) IMDb: 7.0

zeki-insanlarin-izlemesi-gereken-filmler-003.jpg

Başrolünde Danzel Washington’un yer aldığı son yılların en etkileyici yapımlarından Deja Vu… Her sahnesinin zekica planlandığı bu filmi müthiş bir dikkatle izlemenizi tavsiye ederiz. Kısaca konusuna değinecek olursak; New Orleans şehrinde bir patlama meydana gelmiştir ve Ajan Carlin bu soruşturmayı yürütmek için görevlendirilmiştir. Gelişmiş teknoloji sayesinde patlama yaşanmadan önceki zamana gidilebilmektedir. Carlin’in bombanın patlamasını engellemesi ve her şeyi düzene sokması için tek bir fırsatı olacaktır.

Tür: Aksiyon, Suç, Bilim Kurgu, Gerilim

Fragman


33. The Mist - Öldüren Sis (2007) IMDb: 7.1

zeki-insanlarin-izlemesi-gereken-filmler-009.jpg

2007 yılının en çok izlenen filmlerinden bir tanesi olan The Mist yani Öldüren Sis, klasik bir korku filmi gibi gözükse de içerisinde müthiş detayların yer aldığı bir yapım. Dikkatini filme veremeyenlerin ilk izlediğinde birçok detayı kaçıracağı ender yapımlardan. Filmin konusuna gelecek olursak, kasabaya sis çökmüştür. Sisin içerisinde oldukça tehlikeli canavarların olduğu anlaşılmıştır. Çevrede yaşayan birçok kişi bir süpermarketin içinde kendisini güvene almış olsa da buradan sağ kurtulmaları için birlikte hareket etmek zorundadır. Her an ölümle burun buruna yaşayan market içerisindeki insanlarda artık mantık devre dışı kalmaya başlamıştır. Baş kahramanımız David Drayton ve oğlu için dışarıdaki canavarlar mı yoksa içerideki dostları mı daha tehlikelidir?

Tür: Korku, Gerilim

Fragman


32. Arrival - Geliş (2016) IMDb: 7.9

zeki-insanlarin-izlemesi-gereken-filmler.jpg

Kısa bir öykü kitabından sinemaya uyarlanan Arrival yani Geliş filmi, dünya dışı bazı yapıların dünyanın birçok yerine gelmesi ve bu yapıların içerisine giren insanların yaşadıklarını anlatır. Yapıları incelemek için birçok bilim insanın yanı sıra dilbilimci Dr. Louise Banks de katılır. Ekibin amacı uzaylıların geliş amacını çözmektir. Peki uzaylılar neden gelmiştir. Dünyayı yok etmek için mi yoksa kurtarmak için mi?

Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu, Gerilim

Fragman


31. Cloud Atlas - Bulut Atlası (2012) IMDb: 7.4

zeki-insanlarin-izlemesi-gereken-filmler-001.jpg

Zekasına güvenen insanların izlemesi gereken harika bir film… 2012 yılında vizyona giren ve oyuncu kadrosunda Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent ve Hugo Weaving gibi usta oyuncuların yer aldığı Cloud Atlas, içerisinde 6 öyküyü barındıran bir baş yapıt. İzlerken sizleri ekrana kitleyen ve uzun süre hafızlardan silinmeyecek bir yapım.

Tür: Dram, Bilim Kurgu

Fragman


30. The Fountain - Kaynak (2007) IMDb: 7.2

Zeki insanların izlemesi gereken filmler

Üç farklı zaman diliminden geçen filmde, bir adamın sevdiği kadın için bin yıllık macerasını izleyicilerle aktarmaktadır. Baş rolde yer alan Tomas, İspanya’da yaşamaktadır ve efsane olduğu düşünülen çeşmeyi aramaktadır. Günümüzde yaşayan Tommy Creo ise bir bilim adamıdır ve kanser olan eşini kurtarmak için umutsuz bir tedavinin peşindedir. 25 yy. yaşayan Tom Creo ise uzaydaki gezintisi sırasında kendisini çok uzun sürelerdir rahatsız eden olayların arkasındaki gerçekleri keşfeder. Üç farklı zaman diliminde geçen bu hikayeler tek bir ortak gerçeği hedeflemektedir. İnsanın aklını bulandıran ve zekasını sorgulatan harika bir yapım. Filmin başrollerinde Hugh Jackman, Rachel Weisz ve Ellen Burystyn yer almaktadır.

Tür: Dram, Bilim Kurgu

Fragman


29. Minority Report - Azınlık Raporu (2002) IMDb: 7.6

zeki-insanlarin-izlemesi-gereken-filmler-005.jpg

Bilim kurgu kitaplarının ünlü yazarlarından Philip K. Dick'in bir kısa bir öyküsünün Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanmış halin Azınlık Raporu… Film, 2054 yılının Washington’unda geçiyor. Başrolde yer alan Dedekrif John Anderton, bazı pisişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde katillerin cinayetlerini öncesinde engelleyen özel bir polis teşkilatının başındadır. Ona göre sistem kusursuzdur ancak bir anda her şey tersine döner. Anderson eskiden avcı konumundayken şimdi ise av durumundadır.

Tür: Aksiyon, Gizem, Bilim Kurgu

Fragman


28. The Game - Oyun (1997) IMDb: 7.8

zeki-insanlarin-izlemesi-gereken-filmler-008.jpg

1997 yapımlı The Game, hem iş hem de özel hayatında kontrolü bir kez olsun bırakmayan Nicholas Van Orton’un hayatını izleyiciye aktarmaktadır. Orton, hem zeki hem de başarılır bir iş adamıdır. Doğum gününde kardeşi Conrad, kendisine bir hediye gönderir ve bu onun düzenli hayatında çok büyük değişikliklere neden olacak ve ölüm kalım savaşı verecektir. Filmin oyuncu kadrosunda Michael Douglas, Sean Penn ve Deborah Kara Unger yer alırken, IMDB’de ise 7.8’lik bir puana sahiptir.

Tür: Dram, Gizem, Gerilim

Fragman


27. Ex Machina (2014) IMDb: 7.7

zeki-insanlarin-izlemesi-gereken-filmler-004.jpg

Yönetmen ve senaryo koltuğunda Alex Garland’ın yer aldığı 2014 yapımlı Ex Machina, günümüz yapay zeka koşunu ele alan kaliteli yapımlardan… Filmin konusuna gelecek olursak; Caleb, dünyanın en bilindik internet şirketlerinden bir tanesinden çalışan yazılımcıdır. Şirket içerisinde düzenlenen yarışmayı kazanmış olan Caleb, herkesten uzak, dağlarda yalnız yaşayan CEO'su Nathan'ın orman içindeki evine bir hafta misafir olacaktır. Ancak, Caleb bir şeyi bilmiyordur. Bu misafirlik sırasında ilk kez ortaya çıkan yapay zekalı robotu olan Ava ile (Alicia Vikander) ilişki kurması gerecektir. Bir nevi kendisi test aracı olacaktır.

Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu

Fragman


26. Stalker - İz Sürücü (1979) IMDb: 8.2

zeki-insanlarin-izlemesi-gereken-filmler-006.jpg

1979 yılında vizyona giren ve günümüzde hafızlardan harika bir yapım… Stalker! Ülkeye meteor düşmüştür ve açıklanması güç olaylar yaşanmıştır. Meteorun düşmesi sonrasında Zone adı verilen alanda olaylar gelişmeye başlamıştır. Bu alan içerisinde yer alan odada insanların en derin duygularını gerçekleştiren bir güç olduğu belirtilir. Oldukça geniş bir güvenli ağıyla korunan bölgede Stalker'lar girebilmekte ve eşlik ettikleri insanları odadaki güçle yüzleşmeye götürmektedirler. Baş kahramanımız da tam böyle bir Stalker’dır. Eşinin bütün itirazlarına rağmen bir bilim adamı bir de yazar hayatının en tehlikeli yolculuğuna hazırdır.

Tür: Dram, Bilim Kurgu

Fragman


25. Cube – Küp (1997) – IMDb: 7.2

en iyi filmler

Vicenzo Natalinin yönetmenliğini yaptığı Küp filmi bol heyecanlı ve büyük bir bulmacanın içerisine sizi hapsedecek. Birbirlerini tanımayan tamamen farklı karakterlere sahip bir grup insanın birlikte el ele vererek çözmeleri gereken şifreyi bulma çabalarının anlatıldığı film de karakterlerin yaşadıkları tek duygu ise korkudur. Sırlarla dolu bu Küp filmi aklınızı mükemmel şekilde yoracak bir filmdir.

Tür: Gizem, Fantastik, Bilim Kurgu

Fragman


24. Source Code – Yaşam Şifresi (2011) – IMDb: 7.5

en iyi filmler

Ölmek üzere olan bir askerin son görev olarak bilimsel bir deneyle bir grup insanın hayatını kurtarmaya çalıştığı film de heyecan ve gerilim mükemmel bir şekilde aktarılıyor. Uzun zamandır uyuyan Yüzbaşı Colter Stevens bir anda kendisini tren koltuğunda bulur. Karşısında hiç tanımadığı Christian isimli genç kadını görür. Buraya kadar her şey normal gözükse de anormal olan durum şudur ki Christian isimli kadın Colter’ı tanımaktadır. Yaşadığı bu saçmalığın içerisinde çırpınan Yüzbaşı Colter kendisine ne olduğuna dair bir cevap ararken öğrendikleri ve ona verilen zorlu görev filmi karmakarışık bir hale sokmaktadır. Kurguyu anlayabilmek için ve şifreyi çözebilmek için aklınızı sonuna kadar kullanmalısınız. Filmin başrolünde Jake Gyllenhaal rol almaktadır.

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Gerilim

Fragman


23. Predestination (2014) – IMDb: 7.5

en iyi filmler

Hayatınız boyunca izleyeceğiniz en ilginç filmlerden bir olacağına kesinlikle eminim. Michael Spierig ve Peter Spierig’in kaleme aldığı senaryo içerisinde mükemmel bir paradoks barındırıyor. Filmin izlerken defalarca bu paradoksa düşmenize rağmen neyin ne olduğunu kesinlikle kolayca anlayamayacağınız mükemmel bir gizem filmidir. Predestination'ın başrolünde ise Ethan Hawke rol almıştır.

Tür: Aksiyon, Drama, Gizem

Fragman


22. The Butterfly Effect – Kelebek Etkisi (2004) – IMDb: 7.6

en iyi filmler

Eric Bress’in sinema dünyasına damga vuran filmi Kelebek Etkisi hastalığı sebebiyle baygınlık geçiren ve o an içinde ne yaşadığı hatırlayamayan Evan Treborn’un hayatını konu edinmiştir. Yaşı ilerledikçe ne olduğunu hatırlayabilmek için aldığı notlara göz atarken zamanda yolculuk yapabildiğini fark eden Evan Treborn geçmişe gidip bazı hataları değiştirmeye başlar. Bu seferde gelecekte istenilmeyen şeylere sebep olduğunu gören Evan dehşet verici bir paradoksun içine düşecektir. Aklınızın sınırlarını zorlayacak bu film içerisindeki paradoksa sizde kapılacaksınız.

Tür: Fantastik, Bilimkurgu

Fragman


21. The Machinist – Makinist (2004) – IMDb: 7.7

en iyi filmler

Başrolünde Christian Bale’in rol aldığı Makinist filmi uzun zamandır uyuyamayan bir adamın yaşadıklarını konu edinmiştir. Ana Karakter Trevor, fabrikada işçi olarak çalışan genç bir adamdır. Çok uzun bir süredir uyumadığı için yaşamsal fonksiyonlarını yavaş yavaş kaybeder ve boşluğa doğru sürüklenir. Bir süre sonra başına gelen garip olaylardan etkilenerek paranoyaya sürüklenen Trevor’un hikayesi izlerken düşündüren bu sebeple de anlaşılmakta zorlanan bir filmdir.

Tür: Gerilim

Fragman


20. Theory Of Everything (2014) – IMDb: 7.7

en iyi filmler

Türkçe adı Her Şeyin Teorisi olarak çevrilen film Stephen Hawking’in hayatını ele almaktadır. Gençlilk yıllarına dair kesitler gördüğümüz filmde hasta olmasına rağmen Stephen Hawking’in gösterdiği başarılar ve karısının ona olan sevgisi anlatılmaktadır. Filmin dikkat çeken tarafı ise hasta bir insanın dünyanın en zeki ve en başarılı insanlarından biri nasıl olduğu gerçeğine anlam verebilmektir. Filmin yönetmen koltuğunda James Marsh otururken başrolünde ise Eddie Redmayne oturmaktadır.

Tür: Biyografi

Fragman


19. Mr. Nobody – Bay Hiç Kimse (2009) – IMDb: 7.8

en iyi filmler

Sinema tarihinin en başarılı filmlerinden biri olan Mr. Nobody mükemmel bir bilim kurgu filmidir. Uzak gelecekte geçen film 2092 yılında hayatta kalan son ölümlü Nemo’nun hatıralarını ele alır. 117 yaşında artık hayatını neredeyse tamamlamış olan Nemo’nun geçmişe dair hatırladığı şey ise bir tren istasyonunda kalkmak üzere olan tirene annesiyle beraber binmeli mi yoksa babasıyla mı kalmalı sorunsalıdır. Aslında çokta önemli değilmiş gibi gözüken bu kararın arkasında milyonlarca farklı yok farklı insan ve dünyaya açılan sonsuz bir olasılık zinciri vardır. İzlerken beyninizi gerçekten zorlayacak bu harika filmim başrolünde Jared Leto rol almıştır.

Tür: Drama, Bilim-kurgu

Fragman


18. Edge Of Tomorrow – Yarının Sınırında (2014) – IMDb: 7.9

en iyi filmler

Dünyaca ünlü oyuncu Tom Cruise’nin başrolünde rol aldığı Yarının Sınırında son yılların en başarılı bir bilim kurgu filmlerinden biridir. Etkileyici senaryosuyla Edge Of Tomorrow sizi hayrete düşürmekle kalmayacak heyecandan yerinizde de duramayacaksınız. Filmin konusu, hayatında savaş alanında dahi bulunmamış bir askerin özel emirle savaşın tam ortasına gönderilmesini anlatıyor. Daha ilk defa savaş deneyimi yaşayan Bill Cage’ın başına gelen olayların anlatıldığı senaryo ise yaşa, öl, tekrar et üçlemesinin içerisine düşen Bill Cage’in savaş maceralarını sizlere sunuyor.

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon

Fragman


17. Mulholland Dr. – Mulholland Çıkmazı (2001) – IMDb: 7.9

en iyi filmler

Başrollerinde Naomi Watts ve Jeanne Bates’in rol aldığı bu muhteşem gizem filmi gerçek ve hayalin iç içe geçtiği bir hikayeyi anlatmaktadır. Olayların karmaşasına kapılıp tam bir sürüklenme içerisine sokan Mullholland Çıkmazında konuyu ve akışı anlayabilmek için üstün bir zekaya sahip olmanız gerekmektedir.

Tür: Dram, Gizem

Fragman


16. The Imitation Game (2014) – IMDb: 8,0

en iyi filmler

Ünlü matematikçi Alan Turing’in İkinci Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren icadı ve Alan Turing’in hayatıyla ilgili kesitlerin olduğu film Biyografi türündedir. Muhteşem zekası ve çözümleme kabiliyetine sahip Alan Turing Enigma şifrelerini kırmaya çalışırken sizin de beyin sınırlarınızı zorluyor. Filmin başından sonuna kadar acaba başarılı olabilecek mi ve icad çalışacak mı diyerek geçen film izleyicilerine hem genel kültür kazandırıyor hem de ufkunu açıyor. Filmin başrolünde ise ünlü oyuncu Benedict Cumberbach rol alırken partneri ise güzel oyuncu Keira Knightley’dir.

Tür: Biyografi, Dram

Fragman


15. Thruman Show (1998) – IMDb: 8.1

en iyi filmler

Usta oyuncu Jim Carrey’nin başrolünde oynadığı Truman Show dünyanın en etkileyici ve en yaratıcı senaryosuna sahip filmlerden biridir. Doğup büyüdüğü ada şehrinin aslında bir kurgudan ibaret olduğunu bilmeden keyifli bir hayat süren Truman’ın hayatı film konusu olmuştur. Ütopik bir dünyada yaşayan Truman yıllar sonra fark ettiği anormalliklerin peşinden giderek hayatının gerçeklerini öğrenmeye çalışmaktadır. Filmin sonuna doğru şok üstüne şok yaşayacağınız Truman şov aklını başınızdan alacak filmlerden biridir.

Tür: Dram, Komedi

Fragman


14. Shutter Island – Zindan Adası (2010) – IMDb: 8.1

en iyi filmler

Ünlü Yönetmen Martin Scorsese’nin yönetmenliğini yaptığı bu film sinema tarihinin gelmiş geçmiş en garip filmlerinden biridir. Başrolünde Leonardo Di Caprio rol aldığı filmde mükemmel bir oyunculuk performansı sunulmuştur. Korkutucu bir gizemin içine içine çeken senaryosu ve ters köşeleriyle beyin yakan film sadece zeki insanların anlayabileceği filmler listesinde yerini almıştır. Filmin konusu ise Teddy Daniels ismindeki bir Müfettişin akıl hastanesinden kaçan hastayı bulma çalışmalarını anlatmaktadır.

Tür: Gerilim, Gizem

Fragman


13. A Beautiful Mind (2001) – IMDb: 8.2

en iyi filmler

Hayatını içine kapanık bir şekilde sürdüren matematik profesörü John Nash’ın yaşamını konu edinen filmin başrolünde Russel Crowe rol almıştır. Türkçeye Akıl Oyunları olarak çevrilen film isminden de anlaşılacağı gibi dahi bir adamın zamanla zihninin içinde oynanan oyunlarla ilginçleşmeye başlıyor. Filmin konusu bir yerden sonra sizi olayların tam ortasına bırakıp başrolün ne yapması gerektiğine dair fikirleri şiddetlice düşünmenizi sağlıyor. IMDb’den 8.2’lik yüksek bir puan alan A Beautiful Mind aklınızın sınırlarını kesinlikle zorlayacak bir film.

Tür: Biyografi, Drama

Fragman


12. Vertigo – Ölüm Korkusu (1958) – IMDb: 8.3

en iyi filmler

1958 yapımı Vertigo filmi uzun yıllardır popülerliği koruyan mükemmel bir senaryo ve işleyişe sahiptir. Vertigo filmin konusu, Müfettiş Scottie Ferguson’un bir operasyonda yüksekten düşerek hayatını kaybeden arkadaşını kurtaramaması sonucu ruhsal bozukluk yaşaması ve yükseklik korkusunun baş göstermesiyle gelişen olayları anlatır. Mesleğinden emekli olup evine çekilen Scottie’ye yakın bir arkadaşından iş teklifi gelir. İş ise yakın arkadaşının karısını takip etme görevidir. Kadının intihara meyilli olduğunu gören Scottie artık yakından takip etmek zorunda kalacaktır. Kadını kurtarmaya çalışırken kendi korkularıyla da yüzleşmek zorunda kalan Scottie Ferguson’un hikayesi izleyenlerin akıl sınırlarını zorlayan bir karmaşanın içine sokuyor.

Tür: Gerilim, Gizem

Fragman


11. Amadeus (1984) – IMDb: 8.3

en iyi filmler

Film, zorlu bir hayat serüvenine sahip olan Mozart’ın hayattan kopuk davranışları ve ilginç hareketlerine rağmen içindeki yeteneği keşfetmesiyle birlikte değişen hayatını anlatmaktadır. Mükemmel bir zekaya sahip olan Amadeus Mozart’ın dünya müziğine yön veren çalışmaları konu edilmiştir. Filmi ilgi çekici hale getiren konu ise Amadeus Mozart’ın etkileyici hayat hikayesidir. Bu film aklınızı kurcalayacak, genel kültürünüzü geliştirecek ve ufkunuzu kesinlikle açacaktır. Amadeus filminin başrolünde ise Tom Hulce rol almaktadır.

Tür: Biyografi

Fragman  


10. Memento – Akıl Defteri (2000) – IMDb: 8.4

en iyi filmler

Geçirdiği bir trafik kazası sonrası hafıza kaybı yaşayan bir adamın karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulma çabalarının anlatıldığı film etkileyici bir senaryoya sahiptir. Filmin ana karakteri olan Leonard Shelbely’nin başından geçen olayları izleyicilerine sunan Memento filmi ünlü yönetmen Cristpoher Nolan imzası taşımaktadır. Filmin en dikkat çekici özelliği yönü ise bazen 15 dakika öncesini bile hatırlayamayan Leonard’ın suçluları bulmak için uyguladığı bir dizi taktiklerdir. Peki siz olsaydınız hafıza kaybıyla nasıl başa çıkardınız? IMDb’deki 8.2’lik puanıyla kalitesini kanıtlayan Memento izlerken aklınızı düşünmekten yoracak bir filmdir.

Tür: Gerilim

Fragman


9. Oldboy – İhtiyar Delikanlı (2003) – IMDb: 8.4

en iyi filmler

Sakin bir hayat yaşayan Oh Dae-Soo’nun bilinmeyen kişiler tarafından kaçırılması ve 15 yıl hiçbir şey söylenmeden hapsedilmesi ile başlayan hikaye yine hiçbir açıklama yapılmadan dışarı salınmasıyla devam ediyor. Yıllar sonra dışarıya çıkan Oh Dae-Soo cebinde biraz para bir telefon bir de intikam hırsıyla başına gelenlere cevap aramaya başlayacaktır. Ancak başına gelenler henüz son bulmuş değildir. İlk başlarda anlam veremediğiniz hikaye sonlara doğru mükemmel bir şekilde size her şeyi açıklıyor. Filmdeki ince noktaları anlayabilmekse aklımızı zorlayacak türden detaylardır.

Tür: Gizem, Gerilim, Aksiyon

Fragman


8. The Usual Suspects – Olağan Şüpheliler (1995) – IMDb: 8.5

en iyi filmler

90’lı yıllara damgasını vuran efsane film Olağan Şüpheliler üstün bir zekanın eseri olan senaryosuyla dikkat çekmektedir. Bir olay sonucu polis araştırmasında adı geçen 5 kişinin hikayesi anlatılmaktadır. Hikaye o kadar karmaşık bir hal alacak ki ipin ucunu kaçırmamak için aklınızı zekanızı beyninizi ne varsa kullanmanız gerekebilir.

Tür: Suç, Gizem

Fragman


7. Prestige – Prestij (2006) – IMDb: 8.5

en iyi filmler

Cristopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı efsane film iki samimi dost olan sihirbazların birbirleriyle olan çekişmesini konu ediniyor. Filmin senaryosu muhteşem bir ustalıkla yazılmış ve izleyenlerin aklını yerinden oynatacak ters köşelere sahip. Her defasında diğerinden daha iyi bir performans sergilemeye çalışan sihirbazların amansızca mücadelesinde kazananın kim olacağı ise adeta izleyenlerini meraktan öldürüyor. Hugh Jackman ve Christian Bale’in başrollerini paylaştığı Prestij filmi mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biridir.

Tür: Gerilim, Gizem

Fragman


6. Interstaller (2014) – IMDb: 8.6

en iyi filmler

Yine bir Christopher Nolan filmiyle karşınızdayız. 2014 yılından beri izleyenlerinin aklında yer edinen Interstaller dünyanın yok oluşu sonrası yeni bir hayat için yaşanılacak gezegen aramaya giden bir grup astronotun hikayesidir. Mükemmel bir zekanın ürünü olan bu etkileyici senaryo izleyicilerinin de beynini yakmayı ihmal etmiyor.

Tür: Bilimkurgu, Dram

Fragman


5. Seven – Yedi (1995) – IMDb: 8.6

en iyi filmler

Başrolünde Morgan Freeman ve Brad Pitt’in rol aldığı Seven filmi, seri cinayetlerin faili olan bir adamın peşine düşen 2 polis dedektifinin hikayesini konu edinmiştir. 7 farklı cinayetin tek bir faili ve tek bir sebebi olduğunu düşünen dedektiflerin başına gelen olaylar izlerken ağzınızı açık bırakacak. Filmin sonuna doğru verilen ters köşe ile adeta şok eden Seven, beyin yakan filmlerinde başında geliyor.

Tür: Suç, Gizem, Gerilim

Fragman


4. Matrix (1999) – IMDb: 8.7

en iyi filmler

Sinema tarihinin unutulmaz filmlerinden biri olan Matrix bilim kurgunun zirvesine 1999 yılında ulaşmayı başaran efsane bir yapımdır. Üstün bir zekaya sahip olan Neo, hackerlik yaparken bir anda kendini çatışmanın ortasında bulur. Yaptığı işlerle Morpheus tarafından fark edilen Neo ajanların elinden kaçarak Matrix alemine ayak basıyor. Gerçeğin daha da derinliklerinde yaşanan bu dünya Neo’nun kafasında binlerce soruya sebep olmuştur. Peki sır nedir? Matrix Nedir? Dünyanın en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olan Matrix aklınızı yerinden oynatacak mükemmel bir filmdir.

Tür: Bilim Kurgu   

Fragman


3. Fight Club – Dövüş Kulübü (1999) – IMDb: 8.8

en iyi filmler

 Sinema tarihine damga vuran efsane yapım ünlü yönetmen David Fincher’ın yönetmenliğinde çekilmiştir. Başrolünde Brad Pitt ve Edward Norton gibi dünyaca ünlü starların rol aldığı Dövüş Kulübü mükemmel ters köşeleri ve ne olduğunu anlamakta zorlanacağınız etkileyici son sahneleriyle kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir filmdir. İlk dakikasından son dakikasına kadar sizi etkisi altına alan film hayatınız boyunca aklınızı kurcalayacak bir iz bırakacaktır.

Tür: Gerilim, Drama

Fragman


2. Inception – Başlangıç (2010) – IMDb: 8.8

en iyi filmler

Hayatınız boyunca merak edeceğim bir şey olsun isteyenlere kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir filmdir. Bunun sebebi ise sırrı hala çözülemeyen son sahnesinden kaynaklanıyor. Christopher Nolan’ın en ince detaylarına kadar ince ince ördüğü senaryosuyla uzun yıllardır konuşulan bu filmin başrolünde ise Leonardo Di Caprio, Cillian Murphy vetom Hardy gibi ünlü oyuncular rol almaktadır. Inception filminin konusu ise kısaca rüya içinde rüya görerek bilinçaltını ele geçirme ve yönlendirme yapmayı amaçlayan bir grubun gizemli ve fantastik hikayesi anlatılmıştır.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim

Fragman


1. 12 Angry Man – 12 Kızgın Adam (1957) – IMDb: 8.9

en iyi filmler

Sinema sektörünün klasiklerinden olan 12 Öfkeli Adam filmi ilginç senaryosuyla dikkat çekmektedir. 12 Adamın bir araya gelerek 1 kişiyi yargılama sürecini konu eden film 11 kişinin idam hükmü verirken aralarından 1 kişinin zanlının suçsuz olduğuna inanması ve diğerlerine de bu fikri kabullendirme çabası anlatılmaktadır. Sonucu düşünmekten yorulacağınız belki de kendinizi müfettişlerin yerinde bulacağınız etkileyici senaryosuyla aklınızın sınırlarını zorlayacak güzel bir film sizleri bekliyor.

Tür: Dram

Fragman


Önerilen İçerik: Birbirinden Güzel En İyi Filmlerin IMDb Puanına Göre Öneri Listesi

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
140
125
127
125
125
125
126
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 10
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.