Mitolojik Filmler – IMDB Puanı Yüksek En İyi Mitolojik Filmler

Mitolojik Filmler – IMDB Puanı Yüksek En İyi Mitolojik Filmler
05.05.202018:07

Antik Yunan, Eski Mısır ve İskandinav mitolojisinin konu edildiği en iyi filmleri listeledik. İşte IMDb puanı yüksek gelmiş geçmiş en iyi mitolojik filmler…

Haber güncelleme tarihi 28.09.2020 09:43

İzlerken Kendinizi Mitolojik Bir Dünyada Bulacağınız En İyi Mitolojik Filmler

Mitoloji dünyasının efsanevi karakterlerini ve anlatılan inanılmaz hikayeleri konu edinen en iyi ve unutulmaz sinema filmlerini bir araya getirdik. Listemizde IMDb puanı en yüksek mitolojik filmler yer alıyor. Mitoloji filmlerini sevenlerin mutlaka aksiyon filmleri listesine de göz atmasını tavsiye ediyoruz. İşte NeOldu.com okurları için hazırladığımız mutlaka izlenmesi gereken 15 mitoloji filmi…

Mitoloji Filmleri;


1. Gods of Egypt (2016) – IMDb: 5.4

Mitolojik filmler

Mısır mitolojisinde tanrıların birbirleriyle olan savaşını konu edinen 2016 yapımı filmde Nikolay Coster-Waldau, Gerard Butler ve Brenton Thwaites rol almıştır. Filmde karanlığın acımasız kralı Set mısır tahtını zorla devralır. Ülkeyi adeta cehenneme çeviren Set’in karşısında birkaç isyancı durmaktadır. Sevgilisi kral tarafından hapsedilen genç bir hırsız güçlü tanrı Horus’la birlik olup Set’i yenmeye çalışacaklardır.

Tür: Fantastik, Macera, Aksiyon

Fragman


2. Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief (2010) – IMDb: 5.9

Mitolojik Filmler

Ünlü yönetmen Chris Columbus imzalı fantastik filmde babası Yunan mitolojik tanrısı Poseidon ve annesi sıradan bir ölümlü olan Percy’nin hikayesi anlatılıyor. Rick Riordan’ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan filmde Percy hırsız olmadığını ve gücünü kanıtlayabilmek için Zeus’un çalınan şimşeğini bulup getirmeye çalışır.

Tür: Fantastik, Macera

Fragman


3. Exodus: Gods and Kings (2014) – IMDb: 6.0

Netflix

Christian Bale, Joel Edgerton ve John Turturro gibi başarılı isimlerin başrolünde yer aldığı Tanrılar ve Krallar filminde Musa ve Ramses’in hikayesi anlatılır. Hikayesinde Mısır Mitolojisine ait örneklerin yer aldığı filmde anlatılmak istenen asıl olay ise Musa peygamberin Firavun olan Ramses’e karşı verdiği mücadeledir. Kardeş gibi büyüyen ancak öz kardeş olmayan Musa ve Ramses büyüdüklerinde biri Firavun olurken diğeri de yardımcısı olur. Ancak Musa’nın bir İbrani olduğunu öğrenen Ramses onu kızgın çöllerde ölüme terk edecektir. Tanrı tarafından görevlendirilen Musa ise İbranilerle birlikte Firavun’a karşı ayaklanır.

Tür: Epik, Aksiyon

Fragman


4. Immortals (2011) – IMDb: 6.0

Netflix

Yunan Mitolojisine ait konusuyla izleyicisini etkileyen ve muhteşem bir senaryoya sahip olan Ölümsüzler filminin başrolünde Henry Cavill, Mickey Rourke ve Luke Evans rol almıştır. Filmde Tanrılar ve insanlar, titanlara ve barbarlara karşı savaşmaktadır. Savaş Tanrısı Ares tarafından üretilen Epirus Yayı’nın peşine düşen Hyperion bu sayede tanrıları ve insanları yenebileceğini düşünmektedir. Ancak Hyperion’un karşısında Zeus tarafından tanrıların topraklarını koruması için seçilen Theseus vardır.

Tür: Fantastik, Macera, Aksiyon

Fragman


5. Hercules (2014) – IMDb: 6.0

Netflix

Aksiyon filmlerinin olmazsa olmazı Dwayne Johnson’un başrolünde yer aldığı Mitolojik filmde mitolojik karakter Herkül’ün hikayesi anlatılmaktadır. Düşmanlarına karşı birkaç arkadaşıyla birlikte mücadele eden Herkül, insanları her zaman olduğu gibi yine savunacaktır.

Tür: aksiyon, Fantastik, Epik

Fragman


6. Beowulf (2007) – IMDb: 6.2

Netflix

Eski bir Anglosakson destanından uyarlanan ve fantastik bir hikayeyi konu edinen Beowulf filminde güçlü ve korkusuz savaşçı Beowulf kötü karakterli Grendel’i ve annesini yok etmeye çalışır. Şehirleri yakıp yıkan, gittiği her yere kaos götüren Grendel’in karşısında sadece Beowulf durabilmektedir. Forest Gump ve Geleceğe Dönüş gibi unutulmaz filmlerin yönetmenliğini yapan Robert Zemeckis imzalı Beowulf filminin başrolünde Angelina Jolie ve Anthony Hopkins yer almıştır.

Tür: Fantastik, Aksiyon

Fragman


7. The Mummy Returns (2001) – IMDb: 6.3

Netflix

İlk filmi olan Mumya ile muhteşem bir izleyici kitlesi yakalayan başarılı yönetmen Stephen Sommers kısa bir süre sonra yine aynı kadro ile Mumya Geri Dönüyor filmini yayınladı. İlk filmden 10 yıl sonrasını konu edinen Mumya Geri Dönüyor filminde Rick ve Evelyn evlenmişlerdir birde 9 yaşında oğulları vardır. Filmde Imhotep’in mumyalanmış bedeni Londra’da bir müzeye gelir. Burada lanet etkisini gösterince başka bir gizemli varlık ile birlikte yeniden dirilen Imhotep büyük bir savaş başlatacaktır.

Tür: Fantastik, Macera

Fragman


8. The Forbidden Kingdom (2008) – IMDb: 6.6

Netflix

Başrolünde Jet Li ve Jackie Chan’in rol aldığı Aksiyon ve macera dolu filmde Amerikalı ergen Jason mahallesindeki zorba gençlerden dayak yediği bir gün kendisini gizemli bir şekilde Antik Çin’de bulur. Jason’un tesadüfen çıktığı bu yolculukta amacı ise mitolojik kahraman Maymun Kral’ı kurtarmaktır. Bu yolculuk ta Jason’un yandaşları ise sessiz bir rahip (Jet Li) ve içkici bir keşiş (Jackie Chan)’dir.

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

Fragman


9. Ondine (2009) – IMDb: 6.8

Netflix

Eski ve mitolojik bir hikayenin konu edinildiği filmde Syracuse adlı İrlandalı bir balıkçı ile ağlarına takılan güzel ve gizemli bir kadın anlatılmaktadır. Syracuse’nin keyifsiz dünyasına bir ışık gibi doğan bu kadın genç adamın hayatını değiştirecektir. Ancak bu aşk hikayesi büyük olduğu kadar imkansızdırda. Ondine Efsanesi’ne benzer bir konuya sahip olan filmin yönetmenliğini Neil Jordan yapmıştır.

Tür: Dram, Fantastik

Fragman


10. Thor: The Dark World (2013) – IMDb: 6.9

Netflix

İskandinav Mitolojisine ait olan Thor serinin ikinci filmi olan The Dark World’de kendisini yenilmez yapan çekicini eline alır ve antik Dark Elves güçlerinin karşısında durur. Dünyayı ve 9 Diyarlar’ı kurtarmaya çalışan Thor’un en büyük yardımcısı ise dünyalı Jane Foster olur. Kudretli Malekith tarafından yönetilen bu büyük orduyu Thor yenebilecek midir? Filmde Thor karakterine Chris Hemsworth hayat verirken Jane Foster karakterine ise Natalie Portman hayat vermiştir.

Tür: Fantastik, Macera, Aksiyon

Fragman


11. The Mummy (1999) – IMDb: 7.0

Mitolojik

Başrolünde Brendan Fraser ve Rachel Weisz’in rol aldığı Stephen Sommers imzalı unutulmaz film “Mumya” Mısır’a gelip antik bir şehri bulmaya çalışan iki kardeşin hikayesini anlatarak başlıyor. Burada tanıştıkları Amerikalı rehber Rick ile birlikte olan kardeşler yüzyıllar önce bu topraklarda yaşanmış lanetleri tekrar gün yüzüne çıkaracaklardır. Mitoloji ve efsanelerin bolca yer aldığı filmde kara büyü gibi fantastik olayları da izliyoruz. 1999 yılında vizyona giren film zamanının en iyi yapımlarından biri olmuştur.

Tür: Macera, Fantastik

Fragman


12. Stargate (1994) – IMDb: 7.1

mitolojik

Başarılı yönetmen Roland Emmerich imzalı unutulmaz filmde Mısır Tarihi uzmanı arkeolog Dr. Daniel Jackson’un eski bir geçit bulmasıyla başlayan olaylar anlatılıyor. Bu geçit sayesinden Eski Mısırı andıran bir gezegene gidileceğini söyleyen Daniel Jackson’un sözlerini temin etmek için Albay O Neil ve ekibi geçitten geçerler. Bu yeni gezegenin yöneticisi olan RA ise topraklarına gelen ekibi tutsak eder. Ekibin eve dönmelerinin tek yolu ise RA’yı yenmektir.

Tür: Fantastik, Bilimkurgu, Aksiyon

Fragman


13. Troy (2004) – IMDb: 7.2

Mitolojik

Birçok mitolojik ve efsanevi unsurların yer aldığı Truva filminde konu edinilen hikaye milattan önce 1250 yılında geçmektedir. Şehir devletleri halinde yönetilen Yunanistan’da Truva Prensi Paris Sparta kraliçesi Helen’i Menelaus’un elinden alınca büyük bir savaş başlar. Bu olayı fırsat bilen Menelaus’un kardeşi Agamemnon fırsatı kullanarak tüm devletleri birer birer alır. Şimdiye kadar asla yenilemeyen Truva’lıları yenmek için ise Yunan kahramanı Aşil’in desteğini almak zorunda kalırlar. Başrolünde Brad Pitt’in rol adlığı unutulmaz filmin yönetmenlik koltuğunda Wolfgang Petersen yer almıştır.

Tür: Epik, Aksiyon, Macera

Fragman


14. 300 Spartan (2006) – IMDb: 7.6

Mitolojik

Hikayesi Antik Yunan Mitolojisine dayanan filmde Pers kralı Xerxes’in tarihin gördüğü en büyük ordu ile Yunanistan’a savaş açtığını görüyoruz. Sparta Kralı Leonidas’da topraklarını korumak için tüm kuvvetleriyle Xerxes’e karşı savaşa gitmek ister. Ancak yaklaşan bayram sebebiyle tanrılar ona izin vermez. Sadece 300 asker yanına alabilen Leonidas yüzbinlerce kişilik Pers ordusuna karşı büyük bir mücadele vereceklerdir. Aksiyon ve heyecan dolu bir senaryoya sahip olan 300 filminin başrolünde Gerard Butler rol almıştır.

Tür: Epik, Aksiyon, Savaş, Tarihi

Fragman


15. Pan’s Labyrinth (2006) – IMDb: 8.2

Netflix

Mitolojik filmler listesinde aldığı IMDb puanı sebebiyle en tepede yer alan Pan’ın Labirenti filmi Guilermo del Toro imzalı korku ve fantastik türünde bir filmdir. 2. Dünya savaşı yıllarında geçen hikayede Ofelia isimli küçük kız sadist babası yüzünden korku ile büyümektedir. Gerçek hayatta bulamadığı mutluluğu hayallerinde yaşayan Ofelia yeni taşındıkları evin arka bahçesinde bir labirent bulur. Labirent’in içindeki Pan isimli yaratık küçük kızın hayatını değiştirecektir.

Tür: Korku, Fantastik

Fragman

Önerilen İçerik: Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Fantastik Filmler

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
232
35
123
22
21
22
76
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.