Kansızlık Neden Olur? Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kansızlık Neden Olur? Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
16.04.201614:39

Yaygın olarak görülen kansızlığı beslenme şeklinizi değiştirerek ortadan kaldırabilirsiniz. İşte kansızlık hakkında bilinmesi gerekenler.

Haber güncelleme tarihi 11.01.2022 17:46

Kansızlık insan sağlığı için en tehlikeli rahatsızlıklardan biridir. Vücudun güçsüz düşmesi ve hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olan kansızlıktan kurtulmanın doğal yollarını araştırdık. Bu içeriğimizde kansızlığa iyi gelen ve kan yapan doğal besinleri sizlere sunacağız. Ayrıca kansızlığın sebepleri ve belirtilerini de içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

İşte kan yapan besinler...

1. Kuzu Ciğeri

Kan Yapan Besinler

Kansızlık problemine karşı tüketilmesi önerilen besinlerden biri olan kuzu ciğeri, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücut sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Bol miktarda B12 vitamini içeren kuzu ciğeri, A vitamini, K vitamini, B6 vitamini gibi diğer önemli vitaminleri de içermektedir. Kuzu ciğerinin içeriğindeki önemli vitaminlerin yanı sıra çinko, bakır, manganez ve selenyum gibi önemli mineraller de bulunur. Uzmanlar 100 gr kuzu ciğeri tüketimi ile günlük demir ihtiyacının yarısının karşılanabileceğini belirtmektedir.

2. Kuzu Eti

Kan Yapan Besinler

Kuzu ciğeri gibi kuzu etinde de bol miktarda B12 bulunmaktadır. 100 gr kuzu eti ile günlük demir ihtiyacının %9’unu karşılayabileceğiniz gibi B12 vitamininin ise %39’unu karşılayabilirsiniz. Ancak kuzu eti yüksek miktarda doymuş yağ içermektedir. Bu nedenle kuzu eti tüketiminden önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve aşırı tüketimden kaçınmalısınız.

3. Sığır Eti

Kan Yapan Besinler

İçerisinde birbirinden önemli vitamin ve minerali birlikte barındıran sığır eti, 100 gr tüketilmesi halinde günlük demir ihtiyacının %11’ini karşılamaktadır. Sığır eti, selenyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor ve çinko gibi önemli minerallerin yanı sıra B12 ve B6 gibi vitaminleri de içermektedir.

4. Tavuk

Kan Yapan Besinler

Kansızlık nedenlerinin başında gelen B12 ve demir vitamini eksikliklerini tavuk tüketimi ile ortadan kaldırabilirsiniz.

5. Uskumru Balığı

Kan Yapan Besinler

Ton balığı, sardalya ve somon gibi balıklar kansızlık tedavisine önemli katkılarda bulunmaktadır. Ancak uskumru balığı tüketimi ile günlük demir ihtiyacınızın 3 katı kadar fazlasını karşılayabilirsiniz.

6. Beyaz Peynir

Kan Yapan Besinler

Bol miktarda B12 vitamini içeren beyaz peynir ile kansızlık tedavisine katkı sağlayabilirsiniz.

7. Yumurta

Kan Yapan Besinler

Her gün 1 adet yumurta tüketerek B12 ve demir vitamini ihtiyacını önemli oranda karşılayabilirsiniz. 1 adet yumurta tüketimi ile B12 vitamininin %11’ini karşılarken; demir ihtiyacınızın %5’ini karşılayabilirsiniz.

8. Ispanak

Kan Yapan Besinler

Vitamin ve mineral bakımından oldukça güçlü bir içeriğe sahip olan ıspanak, vücut sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Gün içinde tükettiğiniz 100 gr çiğ ıspanak ile demir ihtiyacınızın %15’ini karşılayabilirsiniz.

9. Brokoli

Kan Yapan Besinler

Vitamin ve mineral deposu olarak nitelendirilen brokoli ile günlük demir ihtiyacınızın %3’ünü karşılayabilirsiniz.

10. Portakal

Kan Yapan Besinler

En çok sevilen kış meyvelerinden biri olan portakal, günlük demir ihtiyacınızın %1’ini karşılamanıza yardımcı olur.

11. Muz

Kan Yapan Besinler

Her gün 1 adet muz tüketerek günlük demir ihtiyacınızın %2’sini karşılayabilirsiniz.

12. Isırgan Otu

Kan Yapan Besinler

Demir eksikliği anemisine karşı önerilen bitkilerin başında gelen ısırgan otu, vitamin ve mineral bakımından oldukça güçlü bir içeriğe sahiptir. Isırgan otu tüketimi ile demir eksikliği anemisi tedavisine katkı sağlayabilirsiniz. Kansızlık tedavisi için özellikle tohumlarının tüketilmesi gerektiği belirtilir. Ancak hamilelerin ve diyabet hastalarının ısırgan otu tüketiminden kaçınmaları gerektiği ifade edilmektedir.

13. Maydanoz

Kan Yapan Besinler

Mutfağın olmazsa olmazlarından biri olan maydanoz, kansızlık tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Uzmanlar yarım bardak maydanozda 1,89 mg demir bulunduğunu belirtmektedir. Ayrıca maydanozu salata ve yemeklerde tüketebileceğiniz gibi maydanoz suyu kürünü de önerilen şekilde tüketebilirsiniz.

14. Kakao Bitkisi

Kan Yapan Besinler

Çikolata, diyetisyenler tarafından genellikle önerilmese de demir eksikliği anemisine karşı tüketilmesi önerilen besinler arasında yer alır. Kakao çekirdeği, demir vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. 50 gram siyah çikolatada 1,75 gr demir vitamini bulunmaktadır. Buna bağlı olarak siyah çikolata tüketimiyle kansızlığa fayda sağlayabilirsiniz.

15. Kaba Yonca

Kan Yapan Besinler

Kaba yonca olarak adlandırılan bitki, genellikle hafif dereceli kansızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Kaba yonca bitkisini salatalara ekleyebileceğiniz gibi çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Demir vitamini bakımından güçlü bir içeriğe sahip olan kaba yonca, ayrıca A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, C, E ve K gibi vitaminleri de içerir.


Kansızlığa İyi Gelen Ürünler

1. Ocean Vitamin D3 400 IU

Takviye Gıda

Özellikler
Hacim20 ml

Koruyucu ve tatlandırıcı içermeyen Ocean Vitamin D3, düzenli kullanımlarda yüksek etki gösteriyor. 20 ml hacimle satışa sunulan ürün, kullanıcılarından olumlu yorumlar alıyor.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

Kullanıcı Yorumu

👤 Doktor tavsiyemizle aldık, çok memnunuz. M** A**

👤 Gayet iyi sürekli aldığım bir ürün. M** C**

2. Voonka Collagen Hyaluronic Acid

Takviye Gıda

Özellikler
Hacim32 Tablet

Kansızlığa iyi gelen Voonka Collagen, tablet formunda satışa sunuluyor. Eklemleri geliştiren ürün, kansızlığa iyi gelmesi sebebiyle sıkça tercih ediliyor. Kullananların olumlu geri dönüşler yaptığı Voonka, bizce denenmesi gerekilen takviye gıdalar arasında.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

Kullanıcı Yorumu

👤 Dirseklerimdeki kuruluk ve pul pul olma durumu geçti. Yüzünüzü de daha nemli hissediyorsunuz. Ufuk Ö**

👤 Yaklaşık 15 gündür kullanıyorum, cildimin biraz daha nemlendiğini ve dolgun olduğunu fark ettim. P** O**

3. Solgar Vitamin B12 1000 MCG

Takviye Gıda

Özellikler
Hacim100 Kapsül

İçerisinde tuz ve nişasta bulunmayan ürün, kapsül formunda satışa sunuluyor. Solgar 1000 MCG, vegan ve vejetaryenlere uygun bir şekilde üretiliyor. Kullananlar tarafından tavsiye edilen takviye gıda, bizce denenmesi gerekilen ek gıdalar arasında yer alıyor.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

Kullanıcı Yorumu

👤 Oldukça etkili bir ürün. I** M**

👤 Kesinlikle tavsiye ederim. Yüksek etki gösteriyor. Yağmur C**

4. Solgar Biotin 5000 Mcg

Takviye Gıda

Özellikler
Hacim50 Kapsül

Kansızlığa iyi gelen gıdalardan biri olan Solgar Biotin 5000 MCG, düzenli kullanımlarda yüksek etki gösteriyor. Kullanıcılarından olumlu geri dönüşler alan takviye gıda, içerisindeki bileşenler sayesinde kemikleri ve sindirim sistemini düzenliyor.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

Kullanıcı Yorumu

👤 İlk 50 gün kullanım sonrası muhakkak ara verilmesi gerekir kanımca, vücuda çok yüklenmeye gerek yok. H** A**

👤 Mucize mi bu ürün inanamıyorum hala çünkü henüz 2 gündür kullandım. A** Y**

5. Supradyn Energy Focus

Takviye Gıda

Özellikler
Hacim30 Tablet

Çoğunlukla yoğun çalışan kişilerce kullanılan Supradayn Energy Focus, düzenli kullanımlarda halsizliği ve yorgunluğu ortadan kaldırıyor. Tablet formunda satılan ürün, kansızlığa fayda sağlayarak dengeleme sağlıyor.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

Kullanıcı Yorumu

👤 Sabahtan kahvaltıyla içmek gerekiyor, akşam gibi içince hassas bir insansanız uykuya dalmayı bir nebze geciktirebiliyor ginseng. H** T**

👤 Supradyn genel olarak yorgunluk ve uykusuzluğa karşı kullandığım ve etkisini gördüğüm bir ürün. Adil D**


Kansızlık Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Birçok kişinin yaşadığı kansızlık sorunu hakkında merak edilen ve sıkça sorulan soruları sizler için cevapladık.

Kansızlık nedir? Neden olur?

Tıp dilinde anemi olarak adlandırılan kansızlık, alyuvar olarak adlandırılan kırmızı kan hücrelerinin kanda eksik olarak bulunmasıdır. Alyuvarlar insan sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Kemik iliğinde üretilen alyuvarlar, içeriğindeki hemoglobin proteini sayesinde bütün vücuda oksijen taşır. Demir eksikliği, regl dönemi, beslenme alışkanlıkları ve kronik hastalıklar gibi birçok nedene bağlı olarak kansızlık oluşabilir. Kansızlığın temel nedenlerinden biri demir eksikliğidir. Demir eksikliği sonucunda alyuvarlar içinde yeterince hemoglobin üretilemez. Demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık problemi demir eksikliği anemisi olarak adlandırılmaktadır. Ancak demir eksikliği anemisinin de birçok nedeni bulunmaktadır.

Kansızlık belirtileri nelerdir?

Kansızlık vücutta bazı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Başta yorgunluk ve güçsüzlük ile birlikte gelen bu rahatsızlıklar ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına da neden olabilir. Kansızlık belirtilerini daha yakından bakmak için Kansızlık Belirtileri Nelerdir? içeriğimize göz atabilirsiniz. Kansızlık belirtilerini sizler için sıraladık.

Güçsüzlük

Yorgunluk

Çabuk yorulma

Dikkat eksikliği

Üşüme

Bağışıklık sisteminin zayıflaması

Dilin şişmesi, kızarması, çatlaması veya kabarcık oluşması

İştahsızlık

Kabızlık

Nefes almada güçlük

Çarpıntı

Yutkunma zorluğu

Tırnak çatlakları ve tırnakların kaşık şeklini alması

Ağız kenarının çatlaması

Saç dökülmesi

Kansızlık ne zaman meydana gelir?

Demir eksikliği anemisinin en yaygın nedenlerinin başında regl dönemi gelmektedir. Regl dönemini ağır ve uzun geçiren kadınların çoğunluğunda demir eksikliği anemisine rastlanılır. Ayrıca hamilelik döneminde demir eksikliği problemine sıkça rastlanılır. Bebeğin yeterli oksijen alabilmesi ve beslenebilmesi için ekstra demire ihtiyaç vardır. Bunun sonucunda ise hamilelik döneminde demir eksikliği anemisine sıkça rastlanılır. Bu nedenle hamileler gebeliğin 20. haftasından itibaren demir takviyesi alırlar. Kansızlığın temel nedenlerinden bir diğeri ise vitamin eksikliğidir. B12 vitamini, folik asit ve demir yetersizliğinden kaynaklanan kansızlık probleminin tedavi edilmemesi durumunda ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Ayrıca birçok kronik hastalık karşısında kansızlık problemi ortaya çıkabilir.

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
67
7
19
1
54
3
134
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.