B12 Vitamini İçeren Doğal Takviye Besinler | B12 Eksikliği

B12 Vitamini İçeren Doğal Takviye Besinler | B12 Eksikliği
15.06.201514:53

Bu içeriğimizde B12 vitamini hakkında bilinmesi gerekenleri ve eksikliğinde yaşanabilecek problemleri sizlere sunuyoruz. İşte en iyi doğal B12 takviyeleri.

Haber güncelleme tarihi 11.09.2021 15:14

B12 Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B12 eksikliği; yorgunluk, kusma, kas ağrıları, ishal durumu, kabızlık, denge kaybı, el ve ayaklarda hissizlik, mide bulantısı ve sinirlilik halidir. Bu içeriğimizde b12 vitamini içeren doğal besinleri ve b12 vitamini hakkında merak edilenleri sizlere aktarıyoruz. Başta deniz ürünleri olmak üzere; et, tavuk, karaciğer, peynir, süt, yoğurt ve yumurta tüketimi ile B12 takviyesi yapılabilir. Ayrıca vitamin ve mineral takviyeleri linkine tıklayarak takviye edici gıdalraı inceleyebilirsiniz.

İşte B12 eksikliğini gideren 5 doğal besin önerisi...

1. Ciğer

B12 Vitamini Doğal Takviye Gıdalar

Kuzu ciğeri B12 vitaminin eksik kaldığı dönemlerde tüketilmesi gereken besinlerden bir tanesidir. Eğer B12 eksikliği olduğunu düşünüyorsanız aşırıya kaçmadan ve düzenli olarak tüketebilirsiniz. Kuzu ciğeri kolesterole yol açan bir besindir. Bunun için dikkatli tüketilmesi gerekir.

2. Kuzu Eti

B12 Vitamini Doğal Takviye Gıdalar

Ciğer tercih edilirken nasıl kuzu ciğeri tercih ediyorsak, B12 vitamini eksikliğinde de et tercih edeceksek kuzu etini tercih etmeliyiz. Çok fazla yememek önemlidir.

3. Peynir

B12 Vitamini Doğal Takviye Gıdalar

B12 eksikliğini gideren bir diğer besin ise peynirdir. Peynir içerisinde yer alan protein ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir ve vitamin eksikliğinin de önemli gidericilerindendir.

4. Yumurta

B12 Vitamini Doğal Takviye Gıdalar

Yumurta, insan sağlında çok önemli bir yere sahiptir. İçerisinde de bol miktarda B12 vitamini yer almaktadır. B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan birçok soruna da iyi gelmektedir.

5. Balık

B12 Vitamini Doğal Takviye Gıdalar

Omega 3 bakımında oldukça zengin bir besin olan balık sadece bunula değil aynı zamanda da B12 vitamini bakımından da oldukça zengindir.

Takviye Edici B12 Vitamini İlaçları

1. Solgar Vitamin B12

Takviye Edici B12 Vitamini İlaçları

Dilaltı tablet formunda tasarlanan bu b12 vitamin deposu her tanesinde 1000mg vitamin sunuyor. Günde bir tane kullanılması önerilen Solgar vitamin b12 uzmanlar tarafından en çok önerilen takviye edici vitaminlerin de başında geliyor. Yemeklerden sonra kullanılması gereken ilaç kısa sürede ihtiyacınız olan B12 vitaminini vücudunuz için karşılayacaktır.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

2. New Life B12 Plus

Takviye Edici B12 Vitamini İlaçları

takviye edici vitamin markaları arasında öne çıkan New Life bu ürünün de falik asit ve biotin barındıran b12 haplarını sizlere sunuyor. B12 eksikliği çekiyorsanız eğer New Life B12 Plus tam da ihtiyacınız olan üründür.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

3. Natures Supreme Vitamin B12

Takviye Edici B12 Vitamini İlaçları

Kırmızı kan hücresi oluşumuna destek olan B12 takviyesi gün içerisinde bir defa kullanabileceğiniz 1000 mg'lık haplar halinde Natures Supreme markası tarafındna müşterilerine sunulmuştur. Aşırı yogunluk, uykusuzluk ve bitkinlik çekenler için B12 takviyesi önerilmektedir. Özellikle vücudun hızlıca kendini toparlaması için ihtiyacınız olan ürün ise Natures Supreme Vitamin B12'dir.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

B12 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar

B12 kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlayan ve merkezi sinir sisteminin düzenli olarak sağlıklı çalışmasını sağlar. Kırmızı kan hücreleri daha dinç ve enerjik hissetmemizi sağlar. Aynı zamanda beyin gelişimi, cilt, saç sağlığı için oldukça önemlidir. Kadınlar için can sıkıcı bir durum olan sürekli tırnak kırılmaları B12 eksikliğinden dolayı olabilmektedir. B12 metabolizmamız için önemli bir vitamin kaynağıdır.

B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 Vitamini Doğal Takviye Gıdalar

B12 eksikliği belirtileri birçok hastalık türüyle karıştırılmaktadır. Aslında bu normal bir durumdur çünkü B12 eksikliğinin sonrasında birden fazla hastalık ortaya çıkmaktadır. Kısaca belirtmek gerekirse, birçok yaşadığımız hastalığın kökünde B12 eksikliği belirtileri yer almaktadır. Peki, insan vücudu için oldukça önemli bir yere sahip olan B12 eksikliği belirtileri nelerdir? İşte, B12 eskiliğinin belirtilerinin madde madde listesi...

1. Aşırı halsizlik
2. Unutkanlık
3. Zihinsel fonksiyonlarda azalma
4. Ciltte sararma
5. Dil şişmesi
6. Depresyon
7. Halüsinasyon görme
8. Görme bozukluğu
9. El ve ayaklarda uyuşma
10. Eklem ağrıları
11. Tırnak kırılmaları
12. Mide bulantısı
13. Kansızlık

B12 Eksikliği Kimlerde Görülür?

B12 Vitamini Doğal Takviye Gıdalar

1. Vejeteryan kişilerde et tüketiminin eksikliğinden dolayı B12 eksikliği görülmektedir.
2. Çölyak hastaları gibi mide ve bağırsak rahatsızlığı yaşayanlarda B12 emiliminin güçleşmesi nedeniyle B12 eksikliği görülebilir.
3. Aşırı alkol tüketen kişilerde B12 eksikliğine rastlanır.
4. B12 bakımından zayıf besinler tüketenler ve sağlıksız beslenen kişilerde B12 eksikliği görülmektedir.
5. 50 yaşından sonra çoğu kişide B12 emilimi zorlaşmaktadır.
6. Zayıflama amaçlı mide ve bağırsak ameliyatı olanlarda B12 emiliminin zorlaşması nedeniyle görülmektedir.

B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

B12 Vitamini Doğal Takviye Gıdalar

B12 vitaminin en önemli görevleri arasında, kemik iliğindeki kan hücrelerinin yapılanması sırasında aldığı görevdir. Çünkü kan hücrelerinin temel yapısının, B12 vitamini sayesinde oluşturulmaktadır, Bunun yanı sıra, bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkileri vardır. B12 vitamini sayesinde hastalıklara yakalanma riski düşmekte, eğer hastalıklara yakalanıldıysa da toparlanma süresini kısaltmaktadır. Bunun yanı sıra, B12 vitamininin sinir sistemi üzerine olumlu etkileri vardır. Özellikle hafıza merkezinin güçlenmesi ve geliştirilmesi için B12 vitamini alınması şarttır.

Hamilelerde B12 Eksikliğine Dikkat!

B12 Vitamini Doğal Takviye Gıdalar

B12 eksikliğinin yol açtığı birçok sorun anne ve bebeği olumsuz yönde etkilemektedir. Yorgunluk, unutkanlık, kansızlık, iştahsızlık ve baş dönmesi gibi birçok sorun anneyi kötü etkilemekle birlikte bebeğin gelişimine de zarar vermektedir. B12 eksikliği erken doğum ve düşük tehlikesini tetiklemektedir. B12 eksikliği görülen annelerin bebeklerinde büyüme geriliği, sık hastalanmayla birlikte öğrenme ve algılama fonksiyonlarında azalma görülmektedir.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
182
7
19
24
72
5
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.