B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi
15.06.201514:53

Belirtileri nedeniyle birçok hastalıkla karıştırılan B12 vitaminin eksikliği ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bu içeriğimizde B12 vitamini hakkında bilinmesi gerekenleri ve eksikliğinde yaşanabilecek problemleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 29.04.2021 16:21

B12 Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B12 eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar ilk olarak anlaşılmamaktadır. Bu yüzden herkes ilk önce "B12 eksikliği nedir?" bunu öğrenmelidir. B12 eksikliği; yorgunluk, kusma, kas ağrıları, ishal durumu, kabızlık, denge kaybı, el ve ayaklarda hissizlik, mide bulantısı ve sinirlilik halidir. B12 suda eriyen bir vitamindir. B12 belirtileri birçok hastalığın belirtileri ile benzerlik gösterdiğinden kesin teşhisin doktor tarafından yapılan tahliller sonucunda belirlenmesi gereklidir. 

1-516.jpg


Beyin gelişimi, cilt sağlığı, vücut sağlığı ve saç sağlığı için oldukça etkili bir vitamin olan B12 vitamini deposu takviye gıda ürünlerini incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız...


B12 Eksikliğine Gideren 5 Doğal Besin

b12-eksikliğine-ne-i̇yi-gelir.jpg

B12 eksikliğini gidermek için birçok besin takviyesi yapılabilmektedir. Peki, B12 eksikliğine ne iyi gelir? Hangi besinleri tüketirsek B12 eksikliğini gideririz? İşte, B12 eksikliğine iyi gelen besinler… B12 ihtiyacı hayvansal gıdalarda bolca bulunmaktadır. Deniz ürünleri, et, tavuk, karaciğer, peynir, süt, yoğurt ve yumurta tüketimi ile B12 takviyesi yapılabilir. Vejeteryan kişiler ise et dışındaki B12 bakımından zengin besinler ile yiyeceklerine takviyelerde bulunabilirler. Bir doktor kontrolünde gerekli B12 takviyelerine başvurulabilir.


1. Ciğer

ciğer.jpg

Kuzu ciğeri B12 vitaminin eksik kaldığı dönemlerde tüketilmesi gereken besinlerden bir tanesidir. Eğer B12 eksikliği olduğunu düşünüyorsanız aşırıya kaçmadan ve düzenli olarak tüketebilirsiniz. Kuzu ciğeri kolesterole yol açan bir besindir. Bunun için dikkatli tüketilmesi gerekir.


2. Kuzu Eti

kuzu-eti-001.jpg

Ciğer tercih edilirken nasıl kuzu ciğeri tercih ediyorsak, B12 vitamini eksikliğinde de et tercih edeceksek kuzu etini tercih etmeliyiz. Çok fazla yememek önemlidir.


3. Peynir

peynir-004.jpg

B12 eksikliğini gideren bir diğer besin ise peynirdir. Peynir içerisinde yer alan protein ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir ve vitamin eksikliğinin de önemli gidericilerindendir.


4. Yumurta

yumurta-028.jpg

Yumurta, insan sağlında çok önemli bir yere sahiptir. İçerisinde de bol miktarda B12 vitamini yer almaktadır. B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan birçok soruna da iyi gelmektedir.


5. Balık

balik-036.jpg

Omega 3 bakımında oldukça zengin bir besin olan balık sadece bunula değil aynı zamanda da B12 vitamini bakımından da oldukça zengindir.


B12 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar

B12 kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlayan ve merkezi sinir sisteminin düzenli olarak sağlıklı çalışmasını sağlar. Kırmızı kan hücreleri daha dinç ve enerjik hissetmemizi sağlar. Aynı zamanda beyin gelişimi, cilt, saç sağlığı için oldukça önemlidir. Kadınlar için can sıkıcı bir durum olan sürekli tırnak kırılmaları B12 eksikliğinden dolayı olabilmektedir. B12 metabolizmamız için önemli bir vitamin kaynağıdır.


B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

b12-eksikliği-belirtileri.jpg

B12 eksikliği belirtileri birçok hastalık türüyle karıştırılmaktadır. Aslında bu normal bir durumdur çünkü B12 eksikliğinin sonrasında birden fazla hastalık ortaya çıkmaktadır. Kısaca belirtmek gerekirse, birçok yaşadığımız hastalığın kökünde B12 eksikliği belirtileri yer almaktadır. Peki, insan vücudu için oldukça önemli bir yere sahip olan B12 eksikliği belirtileri nelerdir? İşte, B12 eskiliğinin belirtilerinin madde madde listesi...

 • Aşırı halsizlik
 • Unutkanlık 
 • Zihinsel fonksiyonlarda azalma
 • Ciltte sararma
 • Dil şişmesi
 • Depresyon
 • Halüsinasyon görme
 • Görme bozukluğu
 • El ve ayaklarda uyuşma
 • Eklem ağrıları
 • Tırnak kırılmaları
 • Mide bulantısı
 • Kansızlık

B12 Eksikliği Kimlerde Görülür?

b12-eksikliği-kimlerde-görülür.jpg

 • Vejeteryan kişilerde et tüketiminin eksikliğinden dolayı B12 eksikliği görülmektedir.
 • Çölyak hastaları gibi mide ve bağırsak rahatsızlığı yaşayanlarda B12 emiliminin güçleşmesi nedeniyle B12 eksikliği görülebilir.
 • Aşırı alkol tüketen kişilerde B12 eksikliğine rastlanır.
 • B12 bakımından zayıf besinler tüketenler ve sağlıksız beslenen kişilerde B12 eksikliği görülmektedir.
 • 50 yaşından sonra çoğu kişide B12 emilimi zorlaşmaktadır.
 • Zayıflama amaçlı mide ve bağırsak ameliyatı olanlarda B12 emiliminin zorlaşması nedeniyle görülmektedir.

B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

b12-vitamininin-faydalari.jpg

 B12 vitaminin en önemli görevleri arasında, kemik iliğindeki kan hücrelerinin yapılanması sırasında aldığı görevdir. Çünkü kan hücrelerinin temel yapısının, B12 vitamini sayesinde oluşturulmaktadır, Bunun yanı sıra, bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkileri vardır. B12 vitamini sayesinde hastalıklara yakalanma riski düşmekte, eğer hastalıklara yakalanıldıysa da toparlanma süresini kısaltmaktadır. Bunun yanı sıra, B12 vitamininin sinir sistemi üzerine olumlu etkileri vardır. Özellikle hafıza merkezinin güçlenmesi ve geliştirilmesi için B12 vitamini alınması şarttır. 


Hamilelerde B12 Eksikliğine Dikkat!

hamilelerde-b12-eksikliği.jpg

B12 eksikliğinin yol açtığı birçok sorun anne ve bebeği olumsuz yönde etkilemektedir. Yorgunluk, unutkanlık, kansızlık, iştahsızlık ve baş dönmesi gibi birçok sorun anneyi kötü etkilemekle birlikte bebeğin gelişimine de zarar vermektedir. B12 eksikliği erken doğum ve düşük tehlikesini tetiklemektedir. B12 eksikliği görülen annelerin bebeklerinde büyüme geriliği, sık hastalanmayla birlikte öğrenme ve algılama fonksiyonlarında azalma görülmektedir.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. 

Önerilen İçerik; ► B12 Vitamini Nelerde Bulunur? - B12 İçeren Besinler

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
182
7
19
24
72
5
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.