B Vitamininin Faydaları

B Vitamininin Faydaları
08.08.201510:25

B vitamini zihin ve vücut sağlığımız için önemli bir rol oynamaktadır. B vitamini eksikliği yaşanması bazı hastalıklara neden olmaktadır.

Haber güncelleme tarihi 30.06.2019 12:16

B vitamini suda eriyen vitaminlerdendir. Zihinsel ve fiziksel sağlığı korur ve destekler. Hafızayı korur ve güçlendirir. Öğrenmede kolaylık sağlar. Beyni strese karşı koruyarak yarar sağlamaktadır. B vitamini B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 oluşmaktadır.

B1 Vitamini

B1 vitamin tiamin olarak bilinmektedir. Sinir sistemini açısından önemlidir. B1 vitamini eksikliğinde sinirlilik, depresyon, halsizlik ve hafıza sorunları yaşanmaktadır.

B2 Vitamini

B2 vitamini antioksidan içermektedir. Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını sağlamaktadır. B2 vitamini eksikliği ağızda birtakım sorunlara ve dudak ve dil çevresinde iltihaba sebep olmaktadır.

B3 Vitamini

Sinir sistemi sağlığı bakımından önemli bir yere sahiptir. Eksikliğinden depresyon, halsizlik ve hatta pelegra hastalığına yol açmaktadır.

B5 Vitamini

B5 vitamini alyuvar üretiminde önemli derecede rol oynamaktadır. Stresle mücadele etmektedir. Cilt ve saç sağlığında önemlidir. B5 vitamini eksikliğinde yorgunluk, iştahsızlık, saç dökülmesi ve cilt problemlerine sebep olmaktadır.

B6 Vitamini

Bağışıklık sistemi ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Egzema ve sedef gibi cilt hastalıklarını engellemektedir. Deri hastalıkları, kansızlık ve uykusuzluk gibi problemler eksikliğinde yaşanmaktadır.

B7 Vitamini

Tırnak, saç ve cilt sağlığı açısından önemlidir. B7 eksikliğinde anemi, saç dökülmesi, hafıza sorunları, bulantı gibi sorunlara yol açmaktadır.

B9 Vitamini

B9 vitamini hamile adayları için oldukça önemlidir. Bebeğin anne karnındaki gelişimini sağlıklı tamamlamasını sağlamaktadır. B9 vitamini eksikliği doğum kusurlarına, anemi, hafıza, beyin ve sinir fonksiyonlarında bozukluğa sebep olmaktadır.

B12 Vitamini

Sinir sisteminin sağlığı açısından önemlidir. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu destekler. Hafızayı geliştirmektedir. Konsantrasyon problemlerinde çözüm kaynağıdır. B12 eksikliğinde sinir sisteminde sorunlara neden olmaktadır. Kilo kaybı, iştahsızlık, yorgunluk, el ve ayaklarda uyuşma gibi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1200
369
318
332
261
113
428
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.