Vitamin ve Mineraller Kilo Aldırır Mı? En İyi Vitamin ve Mineral Önerileri

Vitamin ve Mineraller Kilo Aldırır Mı? En İyi Vitamin ve Mineral Önerileri
15.09.201510:22

Kilo vermek kadar kilo almak da bir o kadar zordur. Sağlıklı beslenerek kilo almanın yollarını sizler için derledik. İşte hangi vitamin ve mineraller kilo aldırır hep birlikte göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 30.04.2021 15:12

Kilo Almak İçin Kullanılması Gereken Vitamin ve Mineraller

 Kilo vermek kadar bazıları için kilo almak da oldukça zorlu bir süreçtir. Özellikle sağlıklı bir şekilde doğru beslenerek kilo almak oldukça önemlidir. Yanlış ve sağlıksız beslenerek amaçlanan kilo alımı zaman içinde birçok hastalığa davetliye çıkarmaktadır.

giriş-041.jpg

Kilo almak için vitamin ve mineral deposu doğal besinleri tüketmemiz gerekiyor. Bunun yanı sıra takviye gıdalarla da gerekli olan vitamin ve minerali karşılayabiliriz. En iyi vitamin ve mineral takviyesi ürünleri incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.


Kilo Aldıran En İyi 6 Vitamin ve Mineral 

1. B Vitamini

b-vitamini.jpg

B grubu vitaminlerin kilo aldırmaya daha yatkın oldukları söylenmektedir. Ancak B grubu vitaminler direk olarak kiloya dönüşmez. B grubu vitaminlerin başlıca özelliği iştah açıcı olmasıdır. B grubunun suda çözünebilen vitaminler olması depolanabilir olmasını engellemektedir. Bu nedenle her gün düzenli olarak yeteri miktarda B grubu vitamin tüketmek iştahınızın açılmasına ve kilo alımınıza yardımcı olacaktır. B1 vitamini iştahınızın açılmasına yardımcı olurken kilo almanıza yardımcı olur. B1 vitamini, suda çözünen vitaminlerden biridir. B1 vitaminini et ve esmer pirinç, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden karşılayabilirsiniz.


2. C Vitamini

c-vitamini-012.jpg

Yapılan araştırmalarda metabolizması hızlı olmasından dolayı kilo alamayan kişilerin C vitamini bakımından zengin gıdalarla beslenerek kilo alımına katkıda bulunabileceği belirtilmiştir. Her gün düzenli olarak C vitamini tüketmek vücut sağlığınıza katkıda bulunacağı gibi aynı zamanda kilo alımınıza da yardımcı olacaktır. Düzenli olarak C vitamini tüketimi sindirim sistemi hastalıklarına karşı etkin koruma ve direnç sağlamaktadır.


3. D Vitamini

d-vitamini-008.jpg

Kemik sağlığına faydaları ile bilinen D vitamini vücutta depo edilerek kemik gelişimine katkıda bulunmaktadır. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından olan sporu destekleyerek de kemik sağlığına ve gelişimine katkı sağlar. D vitamini tüketimi ile kemik yapılarının arttırılması sağlanarak kemik ve kas kütlesinde artış meydana gelir.


4. Demir

demir-002.jpg

Dengesiz beslenmenin neden olduğu vitamin ve mineral eksikliği kilo alımının aksine vücudun direncinin düşmesine ve daha çok kilo kaybedilmesine neden olmaktadır. Özellikle demir eksikliği bulunan çocuklarda aşırı zayıflık gözlemlenmektedir. Çocuklarda demir eksikliğinin yol açtığı en önemli sorunlardan bir diğeri ise fiziksel zayıflığın yanı sıra zihinsel gelişim yavaşlığıdır. Çocukların koyu yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketmeleri demir eksikliğinin en aza indirilmesine yardımcı olacaktır. Demir eksikliği tedavisinde öncelikle bir uzmana başvurmalı ve gerekirse muayene ve testler yaptırılmalıdır. Alınan sonuçlar doğrultusunda doktorun uygun gördüğü demir takviyesi uygulanabilir.


5. Çinko

çinko-001.jpg

İştahın kapanmasına neden olan başlıca faktör çinko eksikliğidir. Çinko eksikliği nedeniyle kişide yemek yeme isteği en aza inerek iştahsızlık başlar. Çinko bakımından zengin gıdalar tüketmek iştahınızın açılmasına yardımcı olurken aynı zamanda vücut dengenizi sağlar. Deniz ürünleri, et, kuruyemişler, süt ve süt ürünlerinde bol miktarda çinko bulunmaktadır. Beslenme programınızda balık ve süt ürünlerine bolca yer vermeniz iştahınızın açılmasına ve daha sık yemek yemenize yardımcı olabilir.


6. Kreatin

kreatin-003.jpg

Kreatin enerjiyi kısa dönemli arttırarak kasları geliştirmek için ihtiyaç duyulan direnci sağlamaktadır. Sindirildikten sonra direkt olarak kaslara giden kreatin fiziksel egzersiz süresini uzatıyor kas kütlesini arttırmanıza yardımcı oluyor. Kreatini toz şeklinde kullanabilir ya da kırmızı et ve balık gibi gıdalardan alabilirsiniz.


Kilo Almak İçin Beslenme Önerileri

kilo-almak-i̇çin-beslenme.jpg

Kilo almak isteyenlerin yanı sıra zayıflamak için diyet uygulayanların da tükettikleri besinlerin içeriği ve etkileri hakkında bilgi edinmeleri oldukça önemlidir. Her vitaminin kendine özgü bir faydası ve önemi vardır. Ancak tüketim şeklinden tüketim miktarına kadar birçok etken, kimi zaman sağlığınız açısından tehdit oluşturabilmektedir. Vitamin bakımından zengin besinler tüketmek vücut dengesinin düzenlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda kilo alımına da yardımcı olmaktadır. Ancak kilo alımı için yalnızca vitamin bakımından zengin besinlerle beslenmek yetmez. Vitaminlerin yanı sıra kalori bakımından zengin besinlerle beslenmek kilo alınımını destekleyecektir. Aksi halde yalnızca kalori odaklı beslenmek damar tıkanıklığı gibi birçok hastalığın habercisi olacaktır. Beslenme programınızı hazırlarken vitamin ve mineral bakımından zengin besinlere mutlaka yer vermelisiniz. Aynı zamanda vitaminlerin yanı sıra mineral, protein ve yağ asidi bakımından zengin gıdaları tercih etmeniz hem sağlığınıza katkıda bulunur hem de amacınıza ulaşmanıza yardımcı olur. Bu beslenme programını hazırlarken bir uzmandan destek almanız, gerek tüketim miktarları gerekse tüketim şekilleri bakımından oldukça faydalı olacaktır. 

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Önerilen İçerik; Kilo Almanın Yolları

NeOldu.com 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1557
450
420
210
1155
125
385
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.