Hangi Vitamin ve Mineraller Kilo Aldırır?

Hangi Vitamin ve Mineraller Kilo Aldırır?
15.09.201510:22

Kilo vermek kadar kilo almak da bir o kadar zordur. Sağlıklı beslenerek kilo almanın yollarını sizler için derledik. İşte hangi vitamin ve mineraller kilo aldırır hep birlikte göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 05.02.2020 09:54

 Kilo vermek kadar bazıları için kilo almak da oldukça zorlu bir süreçtir. Özellikle sağlıklı bir şekilde doğru beslenerek kilo almak oldukça önemlidir. Yanlış ve sağlıksız beslenerek amaçlanan kilo alımı zaman içinde birçok hastalığa davetliye çıkarmaktadır.

saglikli-beslenme-005.jpg

Kilo almak isteyenlerin yanı sıra zayıflamak için diyet uygulayanların da tükettikleri besinlerin içerik ve etkileri hakkında bilgi edinmeleri oldukça önemlidir. Her vitaminin kendine özgü bir faydası ve önemi vardır. Ancak tüketim şeklinden tüketim miktarına kadar birçok etken, kimi zaman sağlığınız açısından tehdit oluşturabilmektedir. Vitamin bakımından zengin besinler tüketmek vücut dengesinin düzenlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda kilo alımınıda yardımcı olmaktadır. Ancak kilo alımı için yalnızca vitamin bakımından zengin besinlerle beslenmek yetmez. Vitaminlerin yanı sıra kalori bakımından zengin besinlerle beslenmek kilo alınımını destekleyecektir. Aksi halde yalnızca kalori odaklı beslenmek damar tıkanıklığı gibi birçok hastalığın habercisi olacaktır. Beslenme programınızı hazırlarken vitamin ve mineral bakımından zengin besinlere mutlaka yer vermelisiniz. Aynı zamanda vitaminlerin yanı sıra mineral, protein ve yağ asidi bakımından zengin gıdaları tercih etmeniz hem sağlığınıza katkıda bulunacak hem de amacınıza ulaşmanıza yardımcı olaraktır. Bu beslenme programını hazırlarken bir uzmandan destek almanız gerek tüketim miktarları gerekse tüketim şekilleri bakımından oldukça faydalı olacaktır. 

İşte kilo aldıran vitamin ve mineraller şunlardır;


1. B Vitamini

B grubu vitaminlerin kilo aldırmaya daha yatkın oldukları söylenmektedir. Ancak B grubu vitaminler direk olarak kiloya dönüşmez. B grubu vitaminlerin başlıca özelliği iştah açısı olmasıdır. B grubu vitaminlerin suda çözünebilen vitaminler olması depolanabilir olmasını engellemektedir. Bu nedenle her gün düzenli olarak yeteri miktarda B grubu vitamin tüketmek iştahınızın açılmasına ve kilo alımınıza yardımcı olacaktır. B1 vitamini iştahınızın açılmasına yardımcı olurken kilo almanıza yardımcı olur. B1 vitamini, suda çözünen vitaminlerden biridir. B1 vitaminini et ve esmer pirinç, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden karşılayabilirsiniz.

b-vitamini-002.png


2. C Vitamini

Yapılan araştırmalarda metobolizmasını hızlı olmasından dolayı kilo alamayan kişilerin C vitamini bakımından zengin gıdalarla beslenerek kilo alımına katkıda bulunabileceği belirtilmiştir. Her gün düzenli olarak C vitamini tüketmek vücut sağlığnıza katkıda bulunacağı gibi aynı zamanda kilo alımınıza da yardımcı olacaktır. Düzenli olarak C vitamini tüketimi sinidirim sistemi hastalıklarına karşı etkin koruma ve direnç sağlamaktadır.

c-vitamini-004.png


3. D Vitamini

Kemik sağlığına faydaları ile bilinen D vitamini vücutta depo edilerek kemik gelişimine katkıda bulunmaktadır. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından olan sporu destekleyerek kemik sağlığı ve gelişimine katkıda bulunmaktadır. D vitamini tüketimi ile kemik yapılarının arttırılması sağlanarak kemik ve kas kütlesinde artış meydana gelir.

d-vitamini-005.jpg


4. Demir

Dengesiz beslenmenin neden olduğu vitamin ve mineral eksikliği kilo alımının aksine vücudun direncinin düşmesine ve daha çok kilo kaybedilmesine neden olmaktadır. Özellikle çocukların demir eksikliği bulunan çocuklarda aşırı zayıflık gözlemlenmektedir. Çocuklarda demir eksikliğinin yol açtığı en önemli sorunlardan bir diğeri ise fiziksel zayıflığın yanı sıra zihinsel gelişim yavaşlığıdır. Çocukların koyu yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketmeleri demir eksikliğinin en aza indirilmesine yardımcı olacaktır.Demir eksikliği tedavisinde öncelikle bir uzmana başvurmalı ve gereki muayene ve testler yaptırılmalıdır. Alınan sonuçlar doğrultusunda doktorun uygun gördüğü demir takviyesi uygulanabilir.

demir.jpg


5. Çinko

İştahın kapanmasına neden olan başlıca faktör çinko eksikliğidir. Çinko eksikliği nedeniyle kişide yemek yeme isteği en aza inerek iştahsızlık başlar. Çinko bakımından zengin gıdalar tüketmek iştahınızın açılmasına yardımcı olurken aynı zamanda vücut dengenizi sağlar. Deniz ürünleri, et, kuruyemişler, süt ve süt ürünlerinde bol miktarda çinko bulunmaktadır. Beslenme programınızda balık ve süt ürünlerine bolca yer vermeniz iştahınızın açılmasına ve daha sık yemek yemenize yardımcı olabilir.

cinko.Jpeg


6. Kreatin

Kreatin enerjiyi kısa dönemli arttırarak kasları geliştirmek için ihtiyaç duyulan direnci sağlamaktadır. Sindirildikten sonra direkt olarak kaslara giden kreatin fiziksel egzersiz süresini uzatıyor kas kütlesini arttırmanıza yardımcı oluyor. Kreatini toz şeklinde kullanabilir ya da kırmızı et ve balık gibi gıdalardan alabilirsiniz.

kreatin-002.jpg

Önerilen İçerik; Kilo Almanın Yolları

NeOldu.com

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.
 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1160
225
113
142
1136
100
250
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.