Yaşam Enerjinizi Arttıran Demir Zengini En İyi 7 Yiyecek

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli minerallerden birisi olan demiri içeren yiyecekleri, meyveleri, sebzeleri ve besinleri içeriğimizde bulabilirsiniz.
Yaşam Enerjinizi Arttıran Demir Zengini En İyi 7 Yiyecek

Demir içeren yiyecekler hangileridir sorusunu soruyorsanız cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz. İçeriğinde yoğun miktarda demir bulunan sebzeleri, meyveleri, yiyecekleri ve meyveleri derledik. Aşağıda demir zengini yiyecekler ve bunların vücudumuza olan faydaları yer alıyor.

Demir Zengini Yiyecekler Listesi

SıraYiyeceklerEtkisi
1Et ve Et ÜrünleriMineral ve Demir Takviyesi Yapar
2Beyaz FasulyeKemik Yapısını Güçlendirir
3SakatatYüksek Besin Değeri İçerir
4Mısır GevreğiVücudu Dinç Tutar
5Yumurta SarısıVücudun Enerji İhtiyacını Karşılar
6IspanakTırnaklar Güçlenir
7PekmezDiş Etleriniz Güçlenir

İşte demir bakımından zengini yiyecekler...

1. Et ve Et Ürünleri

demir zengini yiyecekler

Demir içeriği yüksek besinlerin başında yer alan etler mineral ve demir bakımından zengindir. Ancak et ve et ürünlerinin kolesterol içeriği de yüksektir. Bu yüzden öğünlerinizde bu besine yer verecekseniz dikkatli tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

2. Beyaz Fasulye

demir zengini yiyecekler

Fasulyenin faydaları saymakla bitmez. Fakat en öne çıkan faydası demir ihtiyacınızın çok büyük bir kısmını karşılayabilmesidir. Fasulyelerin suda bekletilmesinin sebeplerinden biri de demirin ortaya çıkmasını sağlamaktır. Protein ve anorganik tuzlar açısından çok zengin olan kuru fasulye, kalp krizini önlemek ve kemik yapısını güçlendirmeye yardımcı oluyor.

3. Sakatat ( Kokoreç, İşkembe, Paça vs.)

demir zengini yiyecekler

Demir bakımından zengin içeriklerden birisi de sakatatlardır. Sakatatların her biri vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Aslında sakatat gibi kalp, böbrek, ciğer ve dil de demir açısından oldukça zengindir. Öğünlerinizde bu besinleri de tüketebilirsiniz.

4. Mısır Gevreği

demir zengini yiyecekler

Özellikle diyet yaparken kahvaltılarda tükettiğimiz mısır gevrekleri bizi bütün gün dinç tutabilmek için bolca demir içermektedir. Bu besinleri tüketerek demir deponuzu doldurabilirsiniz.

5. Yumurta Sarısı

demir zengini yiyecekler

Büyük bir yumurtanın sarısı ortalama 6 mg. demir içermektedir. Bu da vücudunuza gün içinde gereken enerjiyi sağlamaktadır. Ayrıca yumurta sarısındaki protein de vücudumuz için çok gereklidir. 

6. Ispanak

demir zengini yiyecekler

En çok demir içeren yeşil yapraklı olmasının yanında kalsiyumda barındıran ıspanak aynı zamanda vitamin deposudur. Ispanak 1 kapta 15 mg demir içerir. Vücudun dayanıklılığını arttıran ve kuvvet veren ıspanak, yorgunluğu giderirken zihni de kuvvetlendirir. Bu sayede hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınız daha sağlam olur.

7. Pekmez

demir zengini yiyecekler

Bol miktarda demir içeren yiyeceklerden birisi de pekmezdir. Özellikle karadut ve keçiboynuzu pekmezi çok iyi bir demir kaynağıdır. 100 gram pekmez yaklaşık 400 mg kalsiyum, 10 mg demir içermektedir. Bu sebeple düzenli olarak öğünlerinizde pekmez tüketimini öneriyoruz.


İlginizi Çekebilir
Demir Eksikliğini Önleyen BesinlerDemir Eksikliği Belirtileri

Demir eksikliği en hızlı nasıl giderilir?

Demir eksikliğini en hızlı şekilde takviye etmek istiyorsanız kuru meyveleri, yeşil yapraklı sebzeleri, fındığı, fıstığı, susamı, kırmızı eti, tavuğu, balık etini, yumurtayı, pekmezi, üzümü ve kuru baklagilleri tüketebilirsiniz.

En çok hangi kuruyemişte demir var?

Demir minerali kabak çekirdeğinde 100 gramda 10 mg, Antep fıstığında 7.3 mg, ay çekirdeğinde 7.1 mg, bademde ise 4.7 mg bulunmaktadır. Dolayısıyla en çok demir bulunan kuruyemiş kabak çekirdeğidir.

Hangi besinler demir yapar?

En çok demir yapan besinler arasında kırmızı et, yumurta, kuru baklagiller, pekmez, kuru meyveler ve koyu yeşil yapraklı bulunuyor. Bu besinleri tüketerek demir deponuzu doldurabilirsiniz.

Demir en çok hangi meyvede bulunur?

Demir minerali en çok kuru üzümde bulunmaktadır. Diğer kuru meyvelere oranla demir içeriği daha yüksek olan kuru üzüm, sadece 100 gramıyla günlük demir ihtiyacınızın yüzde 23'ünü karşılamaktadır.

Demir depoları nasıl dolar?

Vücudumuzdaki demir depolarını arttırmak için kırmızı et, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, balık, yumurta, hindi ve tavuk gibi kümes hayvanları, pekmez, kuru baklagiller fındık, badem gibi yağlı tohumları tüketebilirsiniz. 

Demir depoları boşalırsa ne olur?

Demir seviyesinin düşük olması kırmızı kan hücrelerinin yeterince oksijenlenmemesine ve daha az üretilmesine neden olur. Bu yüzden de doku ve organlarda bulunan oksijen miktarı azalır. Bu da halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, konsantrasyon bozukluğu gibi pek çok rahatsızlığa sebebiyet verir.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.