Demir Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Demir Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?
25.12.201509:33

Demir eksikliği, insan vücudunda kansızlığın en büyük sebeplerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, demir eksikliği nedir? Demir eksikliği zararları nelerdir? Demir eksikliğine ne iyi gelir? Demir eksikliği belirtileri nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 12.05.2021 10:39

Demir Eksikliği Nedir?

Demir eksikliği, vücudumuzda bulunan kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden kaynaklanan ve kanla birlikte vücuttaki oksijen eksikliğine de neden bir rahatsızlıktır. Demir eksikliği yaşayanların %20' sini kadınlar, %50' sini hamileler, %3' ünü de erkekler oluşturmaktadır. Kansızlıktan sonra vücuttaki oksijen seviyesi de düşer. Daha sonra vücuttaki organlar fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelir ve "demir eksikliğinin belirtileri" ortaya çıkmaya başlar.

1-562.jpg


Demir eksikliği hakkında bilgilere yer verdiğimiz bu içeriğimizde belirtilerin önüne geçebilmek için kullanılması gereken en iyi demir ve vitamin ürünlerini de sizlere sunuyoruz. Demir eksikliğini gidermek için kullanılan vitaminleri ve demir deposu takviye gıdaları incelemek veya satın almak istiyorsanız buraya tıklayınız.


Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

2-577.jpg

Demir eksikliği belirtileri bazen kişinin günlük aktivitesini kısıtlayacak kadar şiddetli, bazen de hafif geçirecek şiddette olabilir. Belirtiler hafif olarak başlasa da daha sonra vücudun demir ihtiyacı arttıkça, belirtiler şiddetlenmeye başlar. İşte demir eksikliğinin genel olarak görülen belirtileri;

1. Halsizlik 

halsizlik---solgun-cilt.jpg

Sebepsiz yere oluşan halsizlik demir eksikliğinin en büyük belirtilerinden bir tanesidir. Vücuda giden oksijen seviyesi azaldıkça kişinin enerjisi de tükenir ve kendini sürekli halsiz, yorgun hisseder. Kişi ayrıca sinirli bir yapıya da bürünebilir.


2. Solgun Cilt

Vücuttaki kan hücrelerinin azlığından kaynaklı olarak, kişinin cildi olması gerekenden soluk görünür. Özellikle dudaklar, ağzın içi, dişetlerinin rengi soluk görünür.


3. Nefes Darlığı 

nefes-darliği---çarpiti.jpg

Vücutta oluşan oksijen azlığı nedeniyle nefes darlığı çekmeniz çok olağandır. Oksijen yetersiz olduğu için kişi sürekli nefes alma ihtiyacı duyar. Normalde nefes alıp verişinizi zorlamayacak olan aktiviteler, demir eksikliğinden dolayı nefes darlığı yaşamanıza neden olur.


4. Çarpıntı

Demir eksikliğinin belirtilerinden bir tanesi de çarpıntıdır. Sebebi ise kalbin oksijen için normalden daha çok çalışmasıdır.


5. Yenmeyecek Şeyleri Yeme İsteği

yenmeyecek-şeyler---kaygi.jpg

Yenilmeyecek şeylere karşı oluşan yeme isteği, demir eksikliğinin en büyük belirtilerindendir. Yenmeyecek şeyleri yeme isteğinin altında demir eksikliği olabildiği gibi psikolojik nedenler de olabilir.


6. Artan Kaygı

Kanda azalan oksijen miktarı, sinir sistemini olumsuz olarak etkiler. Sebepsiz yere oluşan kaygı ve sinirlilik hali demir eksikliğinin belirtileri arasındadır.


7. Saç Dökülmesi

saç-dökülmesi---konsantrasyon-eksikliği.jpg

Saç dökülmesi demir eksikliğinin ileri halinde yani demir eksikliği anemisinde ortaya çıkan belirtidir.


8. Konsantrasyon Eksikliği

Demir mineralinin eksik olduğu durumlarda, konsantrasyon ve hafızanın zayıflaması ortaya çıkar.


9. Zayıf ve Kırılgan Tırnaklar

tirnak---i̇ştah-azliği.jpg

Demir eksiliği parmaklarımızda yer alan tırnakların kırılması veya şekil bozukluğunun başlıca sebebidir. Kolay kırılan tırnaklar demir eksikliğinin belirtilerinden biridir. Besinlerden yeteri kadar demir alınmadığını gösteren tırnaklarımıza bakım yapmak da sorunu düzeltmeyecektir. Eğer yeteri kadar demir yoksa kökten gelen tırnaklar zayıf ve bozuk bir şekilde çıkacaktır.


10. İştah azlığı

Yemekten içmekten kesilmeye kadar götüren demir eksikliği vücudu adeta bitkin düşürerek zayıflamamızı sağlar. En büyük belirtilerinden biri olan halsizlik de yeterli beslenememekten kaynaklıdır. Günden güne aran iştahsızlığa bir çok etken sebep olabileceği gibi hiç olmadık bir anda iştahsızlık baş gösteriyorsa sebebi demir eksikliğidir.


11. El ve Ayaklarda Soğukluk

ayak-üşümesi---baş-dönmesi.jpg

Vücut direncinin düşmesi ile birlikte yeterli kan basıncı ve yeterli enerji üretimi olmadığı için vücudun en uzak noktaları olan el ve ayak parmakları üşümeye başlar. Hiçbir hastalık yokken bu üşümelerin en büyük sebebi demir eksikliğidir.


12. Baş Dönmesi

Halsizlik, yorgunluk ve diğer belirtilerle birlikte demir eksikliği baş dönmesine de sebep olur. Ancak bunun asıl sebebi vücudun yorgun düşmesidir. Demir eksikliğinin ortaya çıkardığı rahatsızlıklar zincirleme olarak birbirini tetikler.


13. Bacaklarda Oluşan Karıncalanma Hissi

karincalaşma--huzursuz-bacak-sendromu.jpg

Gerekli beslenme olmadığı zaman vücudumuz üretmesi gereken enerjiyi üretemez ve bitkin düşeriz. Herhangi bir iş yaparken bizlere gerekli olan şeyler ise güç ve dayanıklılıktır. Ancak vücutta demir kaybı yaşandığı zaman dayanıklılık en aza inecektir. Bununla birlikte de bacaklarda hissizlik ve karıncalanma yaşanacaktır.


14. Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu, bacaklarımızda oluşan hafif titremelerle birlikte gelen ayakta duramama hissidir. Bu sendroma yakalanmanın birden çok sebebi olabileceği gibi en büyük nedenlerinden biri de demir eksikliğidir. 


15. Dil Ağrısı

Tat alma duyusunun azalması ve dilde oluşan ağrılar demir eksikliğinin olduğunu gösterir. Yediğiniz besinlerden tat almamanız yavaş yavaş iştah bozukluğuna sebep olacaktır. 


Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

demir-eksikliğine-ne-i̇yi-gelir.jpg

Demir eksikliği rahatsızlığı bulunan birçok hasta "demir eksikliğine ne iyi gelir" sorusunu sürekli olarak merak etmektedir. Demir eksikliğini önlemek için yapılması gerekenlerin başında demir bakımından zengin besinleri tercih etmek gelir. Örneğin, bol sebze, meyve, tam tahıllı gıdalar, süt ve süt ürünleri, balık, fasulye, yumurta, ceviz demir bakımından zengin besinlerdir. Demir eksiliğine iyi gelen besinler halk dilinde bitkisel çözümler olarak da adlandırılır. İşte, demir eksikliği bitkisel çözüm önerileri...


1. Elma

Demir eksikliğine iyi gelen besinlerin başında elma gelmektedir. Elma anemi tedavisinde oldukça sık kullanılan bir besindir. Her yetişkin günde ortalama 2-3 adet elma tüketmelidir. Mümkünse yeşil elma tüketilmesini tavsiye ederiz.


2. Bal

Demir eksikliğini gideren besinlerden bir tanesi de baldır. Bal, mükemmel bir anemi ilacıdır. Bir çorba kaşığı bal ile limon suyu ve elma sirkesini karıştırın. Günlük kullanmayı ihmal etmeyin. Demir eksikliğine bire bir fayda eden bir özelliğe sahiptir.


3. Frenk Üzümü (Kurutulmuş)

Frenk üzümü içerisinde büyük oranda demir ve c vitamini yer almaktadır. Genel olarak kadınlarda bulunan kansızlığa birebirdir. C vitamini sayesinde vücudun demir eksikliğini giderir. Ortalama 10 adet kurutulmuş siyah frenk üzümünü akşamdan suda beklettikten sonra sudan çıkarın ve çekirdeklerini çıkartın. Kahvaltıdan önce yemek, demir eksikliğine iyi gelmektedir.


4. Pancar

Belki de içerisinde en fazla demir bulunduran besinlerin başında gelmektedir. İçerisinde lifi kalsiyum, potasyum ve sülfür ile vitamin bulunmaktadır. Demir eksikliğine birebir olan pancar aynı zamanda vücudu da temizlemektedir. Vücutta yer alan kan miktarını da arttırmış olur.


5. Ispanak

İnsan vücudunda yer alan demir eksikliğini ortadan kaldıran ıspanak, içerisinde B12 vitamini ile folik asit bakımından iyi bir besin kaynağıdır. Ispanak tüketimi ortalama demir eksikliğinin yüzde 40'ını gidermektedir.

Tavuk ciğeri, dana eti, somon balığı, ton balığı, bezelye kuru fasulye, ceviz, ıspanak, yeşil biber, badem ve ay çekirdeği de demir eksikliğini gidermeye yardımcı olan doğal besin kaynaklarındandır.


Demir Eksikliği Zararları Nelerdir?

demir-eksikliği-zararlari.jpg

Demir eksikliği zararlarını burada uzun listeler yapsak yine de bitiremeyiz. Örnek verecek olursak bebeklerde görülen demir eksikliği sonucu, normal aktivite ve hareketler yavaşlar. Hamilelik döneminde görülen demir eksikliğinde ise düşük kilolu ve erken doğum görülebilmektedir. Erken doğan ya da düşük kiloda doğan bebekler doğduktan 1-2 yıl kadar diğer bebeklere göre daha fazla hastalık riski taşımaktadırlar. Demir eksikliği zararları her yaştan insana ayrı şekilde etki etmektedir. Eğer bu tarz bir rahatsızlığınızın olduğunu düşünüyorsanız ilk olarak doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Gençlerde bulunan "demir eksikliği zararları" arasında okul ve iş yerinde ki performansı başı çekmektedir. Kişinin kısa dönemli hafızasını da olumsuz etkiler ve konsantrasyon bozukluklarına yol açar. Demir eksikliği zararlarının ortadan kaldırılması için günlük demir katkısını almanız gerekmektedir. Eğer vücudunuzda demir eksikliği yaşamak istemiyorsanız 

Günlük alınması gereken demir ihtiyacını;

 • Bebekler
 • Çocuklar
 • Yetişkinler
 • Hamilelik dönemi
 • Emzirme dönemi olarak 5' e ayırabiliriz.

Bebekler için;

 •  0-6 ay     0.27 mg
 •  7-12 ay   11 mg

Çocuklar için;

 •  1-3 yaş    7 mg
 •  4-8 yaş    10 mg
 •  9-13 yaş   8 mg
 •  14- 18 yaş  11 mg

Yetişkinler için;

 •  19-30 yaş    8 mg (E)  18 mg (K)
 •  31-50 yaş    8 mg (E)  18 mg (K)
 •  51-70 yaş    8 mg
 •  > 70 yaş      8 mg

Hamileler için;

 • 19-50 yaş    27 mg

Emziren anneler için;

 • 19-50 yaş   9 mg

Demir Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

demir-eksikliği-bebekler.jpg

Demir eksikliğinin pek çok nedeni olabilmektedir. Bu nedenleri 2 ana kategoride toplayabiliriz.

 •  Artan demir ihtiyacı
 •  Vücudun demiri işleyememesi

1. Artan Demir İhtiyacı

Hayatımın her evresinde demire ihtiyaç vardır. Özellikle çocuklar için büyüme çağında demir ihtiyacı çok önemli ve gereklidir. Çocuklar için demir ihtiyacı sadece beslenme ile karşılanmayabilir. Bunun sonucunda da demir eksikliği görülme riski artar.

Hamilelik dönemindeki kadınlarda her zamankinden daha çok demir ihtiyacı görülür. Adet dönemini çok ağır kanamalı şekilde geçiren kadınlarda da demir eksikliği görülür. Demir eksikliğini ortaya çıkaran nedenlerden bir tanesi kan kaybıdır çünkü kan kaybı sonucu demir ihtiyacı daha çok artar. Bu nedenle çok sık kan bağışı yapılması ve kanamalı ülser, kan kaybına neden olacağı için demir eksikliği ortaya çıkar.


2. Vücudun Demiri İşleyememesi

Hayvansal ürünlerden alınan demir vücut tarafından güzel gir şekilde emilir. Bu yüzden vejeteryanlar da daha çok demir eksikliği görülmektedir. Et tüketmeyen kişiler en azından demir bakımından zengin olan besinleri tüketmelidir. Ayrıca reflü ve ülser tedavisinde kullanılan ilaçların demir eksikliğine neden olabileceği belirlenmiştir. Bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.


Demir Eksikliği Tanısı Nasıl Konur?

demir-eksikliği-tanisi.jpg

Kendinizde demir eksikliği belirtilerini görüyorsanız, doktor sizden kanınızdaki demir miktarını ölçmek için birtakım testler isteyecektir. Bu testler;

 • Hemoglobin testi
 • Hematokrit testi
 • Tam kan sayımı
 • Serum ferritin testi
 • Serum demir testi

Demir Eksikliği Tedavisi

demir-eksikliği-tedavisi.jpg

Doktor tarafından istenen testlerin sonucunda, hastada demir eksikliği çıkarsa, demir eksikliğinin altında yatan nedenler araştırılmalıdır. Bunun sebebi, demir eksikliğine neden olan faktörlere göre tedavi yöntemi de değişiklik gösterir. Örneğin; Ülser, demir eksikliğine neden olduysa, öncelikle ülser tedavi edilmelidir. Doktor, beslenme eksikliği olarak demir eksikliği teşhisini koyduysa bu durumda hastaya demir takviye ilaçları verebilir. Bunun dışında demir destekli bir beslenme programı da verebilir. Demir eksikliği tedavisinde ilk önce doktor kontrolünde hangi hastalığın demir eksikliğine sebebiyet verdiği anlaşılmalıdır. Teşhis konduktan sonra da demir eksikliği tedavisine başlanmalıdır.
Önerilen İçerik;
► Demir Eksikliğini Önleyen Besinler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. 

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
51
2
6
1
2
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.