En İyi Türk Dizileri – IMDb Puanı Yüksek En İyi 25 Türk Dizisi

En İyi Türk Dizileri – IMDb Puanı Yüksek En İyi 25 Türk Dizisi
19.02.202016:46

Türk dizi tarihine damgasını vuran gelmiş geçmiş en iyi Türk dizilerini listeledik. IMDb puanına göre filmleri sıraladığımız listemizde en çok izlenen Türk dizileri yer almıştır. İşte izlenme rekorları kıran en iyi 25 Türk dizisi...

Haber güncelleme tarihi 20.06.2020 18:09

Gelmiş Geçmiş En İyi ve En Çok İzlenen 25 Türk Dizisi 

Senaryosu ve oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Türk dizi tarihinin en başarılı yapımlarını bu içeriğimizde bir araya getirdik. Listemizde muhteşem oyunculuk performansları ve unutulmaz replikleriyle akıllara kazınan eski Türk dizileri de yer almıştır. İşte en iyi ve en çok izlenen Türk yapımı diziler...

Türk Dizileri;


1. Yaprak Dökümü (2006 – 2010) – IMDb: 5.4

Türk Dizileri

Türk dizi tarihinin en çok izlenen yapımlarından olan “Yaprak Dökümü” edebiyatımızın önemli isimlerimden Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı eserinden televizyon dünyasına uyarlanmıştır. 2006 yılı ile başlayan dizi serüveni ana karakter Ali Rıza Bey’in gözettiği değerler kapsamınca ailesini bir arada tutma çabalarını ve ailenin önemini izleyicisine sunmaktadır. Dizinin başrollerinde Halil Ergün ve Güven Hokna yer almıştır.

Tür: Dram, Aksiyon


2. Lise Defteri (2003 – 2004) – IMDb: 5.7

Türk Dizileri

Sadece 28 bölüm sürmesine rağmen izleyenlerin aklına kazınan ve gönüllerinde taht kuran “Lise Defteri” dizisi hem senaryosu hem de oyuncu kadrosuyla ön plana çıkmıştır. Lise çağındaki öğrencilerin ergenlik, aşk, gelecek, mutluluk ve hüzün arasında gidip gelen hayatlarını anlatan filmin oyuncu kadrosunda Emre Altuğ, Ece Erken, Arda Kural, Sinem Kobal ve Sarp Leventoğlu yer almıştır.

Tür: Komedi, Dram  


3. Asmalı Konak (2002 - 2004) – IMDb:  5.8

Türk Dizileri

Mahinur Ergun ve Meral Okay’ın yönetmenliğini yaptığı “Asmalı Konak” dizisi Seymen ve Bahar adındaki karakterler arasında geçen büyük bir aşk hikayesini anlatmaktadır. Amerika’da başlayan bu aşk hikayesi Seymen’in Kapadokya’ya dönmesiyle bitecek gibidir ancak Bahar sevdiği adamın peşini bırakmaz. Başrollerinde Özcan Deniz ve Nurgül Yeşilçam’ın yer aldığı dizi yayınlandığı yıllar boyunca izlenme rekorları kırmıştır.

Tür: Dram, Romantik


4. Muhteşem Yüzyıl (2011 – 2014) – IMDb: 6.6

Türk Dizileri

En iyi Türk dizileri listesinde yerini alan tarihi dizi, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatının uyarlaması olarak karşımıza çıkmıştır. Osmanlı’nın en güçlü döneminde saray erkanı ve devlet içinde yaşanan mücadelelerin yanı sıra harem savaşları da dizide detaylıca anlatılmıştır. Dizinin başrollerinde Halit Ergenç ve Meryem Uzerli uzunca bir süre rol almışlardır. Ayrıca dizi 4 sezondan oluşup 139 bölüm sürmüştür.

Tür: Dram, Tarih


5. Kurtlar Vadisi (2003 – 2005) – IMDb: 7.3

Türk Dizileri

Türk dizi tarihine damgasını vuran gelmiş geçmiş en iyi dizlerden biri olan “Kurtlar Vadisi” muhteşem senaryosu ve oyuncu kadrosuyla yayınlandığı yıllarda hayranlıkla izlenmiştir. Raci Şaşmaz ve Bahadır Özdener gibi yönetmenlerin çalıştığı dizinin oyuncu kadrosunda Necati Şaşmaz, Özgü Namal, Gürkan Uygun, Oktay Kaynarca ve daha birçok ünlü isim rol almıştır. Dizide mafya ve derin devlet arasındaki olaylar tüm gerçekliğiyle ortaya koyulmuştur.

Tür: Aksiyon, Suç, Dram


6. Kuzey Güney (2011 – 2013) – IMDb: 7.6

Türk Dizileri

2011 yılında yayımlanmaya başlayan Kuzey Güney dizisi başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoy ve Öykü Karayel yer almıştır. Kuzey karakterine hayat veren Kıvanç Tatlıtuğ uzun yıllar boyunca unutulmayacak bir oyunculuk performansı göstermiş, replikleriyle akıllara kazınmıştır. Dizi genel olarak Kuzey ve Güney kardeşler arasında oluşan anlaşmazlık sebebiyle gelişen olayları anlatmaktadır. Melek Gençoğlu ve Ece Yörenç’in yönetmenliğini yaptığı dizi 2 sezon, 61 bölüm sürmüştür.

Tür: Dram, Aksiyon   


7. Diriliş Ertuğrul (2014 – 2019) – IMDb: 7.6

Türk Dizileri

2014 yılında başlayan dizi 600 küsur yıllık koca çınar Osmanlı Devleti’nin ilk temellerini atan Ertuğrul Gazi’yi ve mücadelesini anlatmıştır. Başrolünde Engin Altan Düzyatan’ın yer aldığı dizide Kaan Taşaner, Esra Bilgiç, Hülya Darcan ve Serdar Gökhan gibi isimlerde rol almıştır. 400 çadırlık obasıyla yurt yurt gezinen Ertuğrul, Moğol’a da Bizans Tekfurlarına da karşı amansızca mücadele vererek kutlu devletin ilk tohumlarını atmıştır. Tarihi kaynaklara dayanarak kurgulanmış dizi 5 sezon boyunca her bölümüyle reyting rekorları kırmıştır.

Tür: Tarihi


8. Deli Yürek (1998 – 2002) – IMDb: 7.7

Türk Dizileri

Kenan İmirzalıoğlu’nun Türk dizi ve film sektöründe gerçek anlamda tanınmasını sağlayan başarılı yapım 1998 – 2002 yılları arasında yayınlanmıştır. Mahallesinin sevilen yüzlerinden olan Yusuf’un askerden döndükten hemen sonra tesadüfen mafya içerisine girmesini ve mertliğiyle en tepeye kadar yükselmesini konu alan dizi en iyi Türk yapımı dizlerden biri olmayı başarmıştır.

Tür: Dram, Aksiyon


9. Fİ (2017 -2018) – IMDb: 7.9

Türk Dizileri

İnternet dizisi olarak tabir edilen yapımlar arsında en çok izlenen “Fİ” dizisi başarılı yazar Azra Kohen’in Fİ, Çİ, Pİ üçlemesinden yola çıkılarak senaryoya dökülmüştür. Başrollerinde Serenay Sarıkaya, ozan Güven ve Berrak Tüzünataç’ın rol aldığı dizi aşk, tutku ve dram duygularını ön planda izleyicilerine sunmuştur.

Tür: Dram, Duygusal


10. Ekmek Teknesi (2002 – 2005) – IMDb: 8.0

Türk Dizileri

Mükemmel bir mahalle kültürünü gözler önüne seren dizi Fırıncı Nusret baba, Heredot Cevdet, Ruhi, Berber, Kirli gibi karakterleriyle dizi tarihine damgasını vurmuştur. Mütevazi ve huzurlu bir hayat yaşayan mahalle sakinlerinin hikayelerini anlatan filmde Heredot Cevdet’in tüm milleti kahveye toplayarak anlattığı eşsiz hikayeler dikkat çekmiştir. Dizinin yönetmenliğini Hasan Kaçan, Bahadır Özdener ve Raci Şaşmaz yapmıştır.

Tür: Komedi, Aile


11. Poyraz Karayel (2015 – 2017) – IMDb: 8.0

türk dizileri

Hikayesinde şimdiye kadar görmediğiniz dramatik olayları barındıran ancak bir o kadar da komik replikleri olan efsanevi dizi Poyraz Karayel oğluna ve sevdasına sahip çıkabilmek için adeta paramparça olan Poyraz’ın hikayelerini anlatmaktadır. 2015 – 2017 yılları arasında yayımlanan dizinin oyuncu kadrosunda İlker Kaleli, Burçin Terzioğlu ve Musa Uzunlar rol almıştır.

Tür: Aksiyon, Drama


12. Bizimkiler (1989 – 2002) – IMDb: 8.2

türk dizileri

90’lı yıllara damgasını vuran Bizimkiler dizisi mahalle ve komşuluk kültürünün canlı olarak yaşandığı dönemlerde bir apartmanda yaşayan 7 ailenin günlük hayatını ve aralarındaki ilişkiyi anlatmıştır. Türk dizi tarihinin en uzun soluklu yapımlarından biri olan Bizimkiler’in oyuncu kadrosunda Ercan Yazgan, Cezmi Baskın ve Erdal Özyağcılar başta olmak üzere daha birçok ünlü isim rol almıştır. Bizimkiler dizisi 15 sezondan boyunca sürmüş olup 458 bölümdür.

Tür: Dram, Komedi, Aile


13. Börü (2018) – IMDb: 8.2

türk dizileri

2018 yılında yayınlanan 6 bölümlük dizi Orta doğunun ateş çemberi içerisinde kahramanlıklarıyla efsaneleşen Polis Özel Harekatın seçkin timi Börü’nün destanını anlatmıştır. 2014 yılından itibaren başlayan operasyonları izleyicilerine sunan yapım gerçek hikayelerin senaryolaştırılması ile ortaya çıkmıştır. Başrollerinde Ahu Türkpençe, Serkan Çayoğlu ve Murat Arkın’ın rol aldığı “Börü” başarılı yönetmen ve senarist Alper Çağlar’ın unutulmaz yapımlarındandır.

Tür: Dram, Polisiye, Aksiyon


14. Suskunlar (2012) – IMDb: 8.4

türk dizileri

Senaryosuyla yürekleri dağlayan ve diziseverleri ekran başına toplayan “Suskunlar dizisi hem oyunculuk performansları hem de hikayesiyle izleyenleri etkilemeyi başarmıştır. 4 ufak çocuğun daha küçük yaşlarda ıslah evine düşüp orada kötü muameleye maruz kalmalarıyla başlayan dizi intikam duygusuyla yanıp tutuşan arkadaşların bir araya gelmesiyle devam etmiştir. 2 sezon boyunca ekranlarda yerini alan “Suskunlar “dizisinin oyuncu kadrosunda Murat Yıldırım, Sarp Akkaya ve Aslı Enver yer almıştır.

Tür: Dram, Aksiyon, Macera  


15. Tatlı Hayat (2001 – 2004) – IMDb: 8.4

türk dizileri

Türk dizi tarihinin en iyi komedi yapımlarından biri olan “Tatlı Hayat” İhsan ve Sevinç isimli çiftin finansal olarak seviye atlayıp gece konu mahallesinden Etiler’e taşınmalarıyla başlayan bir hikayeyi anlatmaktadır. Sosyetik hayata alışma süreci ise çiftimiz için son derece komedi dolu olaylarla gerçekleşecektir. Başrollerinde Haluk Bilginer ve Türkan Şoray’ın rol aldığı dizinin yönetmenliğini Bora Tekay yapmıştır.

Tür: Komedi


16. Avrupa Yakası (2004 – 2009) – IMDb: 8.5

türk dizileri

6 Sezon boyunca ekranlarda izleyicilerine Komedi dolu dakikalar yaşatan dizi oyuncu kadrosunda Ata Demirer, Hasibe Eren, Engin Günaydın, Gülse Birsel ve Gazanfer Özcan başta olmak üzere daha bir çok ünlü ismi barındırmıştır. Filmin konusu Volkan ve Aslı kardeşlerinin ufak tefek atışmalarının yanı sıra Aslı’nın çalıştığı Avrupa Yakası isimli dergide çalışanların günlük hayatta başlarına gelen komedi dolu olayları anlatmaktadır. Dizide en çok dikkat çeken oyuncu ise mükemmel oyunculuk performansıyla Engin Günaydın olmuştur.

Tür: Komedi


17. Bir Demet Tiyatro (1995 - 2002) – IMDb: 8.5

türk dizileri

Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ’ın önderliğinde 8 sezon boyunca yayınlanan dizi her bölümünde izleyenlerini ekran başına kilitlemeyi başarmış komedi dolu bir yapımdır. Dizi Çıtır Ailesinin her bölümde başına başka bir iş gelmesiyle devam eden bir hikayeyi konu ederken Ata Demirer ve Altan Erkekli’nin de bu yapımda rol aldığını belirtelim.

Tür: Komedi


18. Kardeş Payı (2014 – 2015) – IMDb: 8.6

türk dizileri

Türk sinema ve dizi sektörünün başarılı ikililerinden Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in başrollerinde yer aldığı komedi dizisi “Kardeş Payı” mahallenin sevilen yüzleri Metin, Ali ve Feyza’nın başta olmak üzere tüm mahallelinin dahil olduğu olayları anlatmaktadır. Dünyaya Barış ve mutluluk getirmek üzere bir motor tasarlayan Metin İle Ali mahalleyi birbirine katmadan da duramazlar. Dizide, Şinasi Yurtsever, Ali İhsan Varol ve İpek Yaylacıoğlu’da rol almıştır.

Tür: Komedi


19. Masum (2017) – IMDb: 8.6

türk dizileri

Oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Ali Atay, Okan Yalabık ve Serkan Keskin gibi ünlü isimlerin yer aldığı internet dizisi “Masum” emekli polis komiseri Cevdet ve ailesi etrafında dönen olayları anlatmaktadır. Başarılı yönetmen Berkun Oya imzalı dizi sadece 8 bölümlük bir yapımdır. Bu eşsiz diziyi Netflix aracılığıyla da izleyebilirsiniz.

Tür: Dram, Gerilim


20. Ezel (2009 – 2011) – IMDb: 8.6

türk dizileri

Hikayesiyle ve oyuncu kadrosuyla uzun yıllar boyunca Türk dizi tarihindeki özel yerinin koruyacak olan “Ezel” dizisi yakın arkadaşları ve canından çok sevdiği "Eyşan" tarafından ihanete uğrayan Ömer’in acıklı hikayesiyle başlamıştır. Hapishanede tanıştığı Dayı lakaplı Ramiz Karaeski sayesinde tekrar hayata dönen Ömer eski dostlarının karşısına Ezel olarak dikilir. Her bölümünde hikayeyi dolu dolu yaşayacağınız bu dizinin oyuncu kadrosunda, Kenan İmirzalıoğlu, Tuncel Kurtiz, Haluk Bilginer, Cansu Dere, Barış Falay, İsmail Filiz, Burçin Terzioğlu, Kıvanç Tatlıtuğ ve Ufuk Bayraktar gibi sektöründe önde gelen daha birçok ismi yer almıştır.

Tür: Dram, Aksiyon


21. 7 Numara (2000 – 2003) – IMDb: 8.7

türk dizileri

2000’li yıllara damgasını vuran ve akıllarda yer edinen efsane komedi dizisi 7 Numara üniversite okumak için İstanbul’a gelen 4 kız ile taşradan yeni gelmiş gençler arasında geçen hikayeyi anlatmaktadır. 4 kız arkadaş yurtta kalmak yerine bir ev tutmak isterler ancak uzun süre bir ev bulamazlar. Eninde sonun Vahit ve Zeliha adındaki inşalara ait 2 katlı 7 numaralı evin üst katına taşınırlar. Bu sırada Vahit Bey’in köylü akrabaları da evin alt katına yerleşince komedi dolu olaylar başlar.

Tür: Dramatik Komedi, Aile


22. Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi (2010 – 2019) – IMDb: 8.7

türk dizileri

TV izleyicilerinin ilk başlarda sadece bir kısmının izlediği dizi verdiği mesajlar ve efsane repliklerle adeta Türk dizi tarihinin kült yapımlarından biri olmuştur. Emrah Serbes ve Mehmet Erdem’in yönetmenliğini yaptığı dizinin oyuncu kadrosunda Erdal Beşikçioğlu, Sezin Akbaşoğulları ve Berkan Şal rol almıştır. Polisiye türü bir dizi olan Behzat Ç.  Cinayet masasında baş komiser olan Behzat ve ekibinin hikayelerini anlatmıştır.

Tür: Polisiye, Aksiyon


23. Süper Baba (1993 – 1997) – IMDb: 8.7

türk dizileri

Başarılı yönetmen ve Senarist Yavuz Turgul’un önderliğinde yayın hayatına başlaya dizi oyuncu kadrosunda Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç ve Jülide Kural yer almıştır. Zamanında sevdiği kadın İpek ile değilde zengin bir kadın evlenen Fikret’in hikayesi bu filmin konusudur. İpek’i hala çok seven Fikret karısından boşanıp 3 çocuğuyla birlikte yaşamaya başlar. Ancak çocuklara bakabilmek için gece gündüz çalışmak zorunda kalır. “Süper Baba” hem mahallelinin hem de ailenin sorunları, muhabbetleri, üzüntüleri ve sevinçlerini birebir izleyicisine yansıtan başarılı bir yapımdır.

Tür: Dram, Aile


24. Leyla ile Mecnun (2011 – 2014) – IMDb: 9.1

türk dizileri

Ünlü yönetmen Onur Ünlü imzalı en iyi Türk dizilerinden biri olan Leyla ile Mecnun’un efsaneleşen hikayeye benzer senaryosunun yanı sıra absürd komedi türünde yazılmış olması da dikkat çekmiştir. Her bölümde yapılan umarsızca göndermeler diziyi final yapamadan sona erdirse de 100’ün üzerinde yayınlanan bölümüyle akıllara kazınmayı başarmıştır. İsmail Abi tiplemesinin izleyicilerce çok beğenildiği dizinin oyuncu kadrosunda Ali Atay, Ahmet Mümtaz Taylan ve Serkan Keskin gibi ünlü isimler yer almıştır.

Tür: Dramatik Komedi, Komedi, Macera


25. Şahsiyet (2018) – IMDb: 9.2

türk dizileri

2018 yılında internet üzerinden Puhu Tv aracılığıyla yayınlanmaya başlanan dizi başarılı yönetmen Hakan Günday imzalı olup oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Cansu Dere ve Metin Akdülger’e yer vermiştir. Emekliliğini sakin ve huzurlu bir şekilde geçiren Agah bey kendisine konulan Alzheimer teşhisiyle yıkılır. Önceleri her şeyi unutacak olmaktan korkan Agah sonrasında bunun bir fırsat olduğunu ve ertelediği birkaç cinayeti işlemesi halinde vicdan azabı çekmeyeceğini düşünür. Agah Bey kısa sürede harekete geçer ancak bu sırada cinayet büro amiri Nevra’da işini hakkıyla yapmaktadır. Haluk Bilginer’in inanılmaz bir oyunculuk performansı sunduğu dizi sayesinde başarılı aktör Uluslararası Emmy ödüllerinde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmıştır.

Tür: Dram, Gerilim

Önerilen İçerik: Netflix'te İzleyebileceğiniz En iyi Türk Dizileri

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2089
1670
1749
236
63
80
601
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 17
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.