Polisiye Dizileri - IMDb Puanı Yüksek En İyi 15 Polisiye Dizileri

Polisiye Dizileri - IMDb Puanı Yüksek En İyi 15 Polisiye Dizileri
25.02.202012:50

Polisiye türü diziseverler için öneri niteliğinde hazırladığımız bu içeriğimizde tüm zamanların en iyi Polisiye dizilerini listeledik. İşte televizyon tarihine damgasını vuran en iyi 15 polisiye dizileri...

Haber güncelleme tarihi 26.10.2020 14:29

Gizem ve Gerilim Dolu Senaryolarıyla Mutlaka İzlenmesi Gereken Polisiye Dizileri

Dizi tarihinin aksiyonu ve heyecanı bol en iyi yapımları şüphesiz ki polisiye dizileridir. Muhteşem oyuncu kadroları ve unutulmaz senaryolarıyla akıllara kazınan polisiye dizilerini sizler için listeledik. İşte şimdiye kadar en çok izlenen ve en iyi 15 polisiye dizisi önerileri...

Polisiye Diziler;   


1. CSI: NY (2004-2013) – IMDb: 6.9

polisiye diziler

Türkçeye ismi Olay Yeri İnceleme olarak geçen polisiye dizisi New York sokaklarında yaşanan cinayetleri aydınlatmaya çalışan polisleri konu edinmiştir. Mac Taylor önderliğinde çalışan dedektif grubu her cinayetten sonra delilleri incelikle toplayarak olayları aydınlatmaya çalışırlar. Yönetmenliğini Anthony E. Zuiker ve Carol Mendelsohn’un üstlendiği dizinin başrollerinde Gary Sinise, Sela Ward ve Anna Belknap yer almıştır.

Tür: Dram, Polisiye

Fragman


2. Limitless (2015-2016) – IMDb: 7.7

polisiye diziler

Bradley Cooper’ın unutulmaz filmlerinden Limit Yok’un dizi uyarlaması olan yapım NZT isimli uyuşturucuyu keşfettikten sonra hayatı değişen Brian Finch isimli adamı ana merkezine almıştır. İzlerken keyif alacağınız bu polisiye ve aksiyon dizisi sadece 1 sezon ekranlarda durabilmiş sonrasında ise yayından kaldırılmıştır. Filmin oyuncu kadrosunda Jake McDorman, Jennifer Carpenter ve Hill Harper rol almıştır.

Tür: Dram, Polisiye, Gerilim

Fragman


3. Law & Order (1990-2010) – IMDb: 7.7

polisiye diziler

20 yıl boyunca ekranlarda yer edinen ve mükemmel bir izleyici kitlesine sahip olan başaraılı yapım Law & Order suçlular ve davalar üzerine kurgulanmış bir dizidir. Dizinin ana merkezinde New York’ta görev yapan bir grup savcı ve polis anlatılmıştır. 457 bölümlük uzun soluklu senaryosuyla dikkat çeken yapım NBC’de en uzun süre ekranlarda kalan dizi olmuştur. Unutulmaz polisiye dizisinin yönetmenliğini “Dick Wolf” yapmıştır.

Tür: Polisiye,Dram

Fragman


4. Monk (2002-2009) – IMDb: 7.9

Polisiye diziler

Etkileyici ve bir o kadarda garip senaryosuyla öne çıkan Monk dizisi ana karakter Adrian Monk isimli başarılı bir dedektifin hayatını konu edinmiştir. Kısa bir süre öncesine kadar düzgün bir hayat sürdüren Monk karısını bir bombalı saldırıda kaybedince obsesif kompulsif bozukluk hastalığına yakalanır. Ancak San Francisco polis departmanı Adrian Monk’a ihtiyaç duymaktadır. Yeniden görevine başlayan Monk artık eskisinden de karmakarışık bir kişiliğe sahip olur. Andy Breckman imzalı polisiye dizinin başrollerinde Tony Shalhoub, Ted Levine ve Traylor Howard rol almıştır.

Tür: Polisiye

Fragman


5. The Blacklist (2013 - ) – IMDb: 8.0

Polisiye Diziler

Dünyanın her köşesinde polis ve FBI tarafından aranan Raymond Reddington artık bunca suçtan kaçamayacağını anlar ve bir plan yaparak FBI binasına gider. Teslim olmak istediğini söyleyen Raymond serbest kalması halinde aranan ne kadar suçlu varsa hepsine dair bilgileri listelediğini ve onları yakalayabileceğini söyler. Ayrıca FBI’dan beraber çalışabilmesi için başarılı memur Elizabeth Keen’i ister. Bu işte neden birlikte çalıştıklarını düşünen Elizabeth bu sorunun cevabını alamasa da suçluları yakalamaya devam eder.  8 sezonluk uzunca bir geçmişe sahip olan dizi hala devam etmektedir. The Blacklist polisiye dizisinin başrollerinde James Spader, Megan Boone ve Diego Klattenhoff yer almıştır.

Tür: Gerilim, Polisiye, Dram

Fragman


6. Criminal Minds (2005-2020) IMDb: 8.1

Polisiye Diziler

Ünlü yönetmen Jeff Davis imzalı başarılı polisiye dizisi “Criminal Minds 15 yıl boyunca ekranlarda yerini almış toplamda 209 bölüm yayınlanmıştır. Dizide suçluları yakalamaya çalışan ekip şimdiye kadar görülmemiş bir tarz ile suçluların düşünce tarzını ve yaşadığı çevreyi çözerek hareket ederler. Bu sayede kısa sürede suçluları yakalayan ekip gizem dolu efsane olayları aydınlatmışlardır. Dizinin senaryosu bir kısmı kurgu bir kısmı da gerçek olaylardan esinlenerek oluşturulan olaylardan esinlenerek çekilmiştir. Oyuncu kadrosunda yer alan Joe Mantegna, Matthew Gray Gubler ve A.J. Cook’un başarılı oyunculuk performansları da göze çarpmıştır.

Tür: Polisiye, Gerilim, Gizem, Aksiyon

 Fragman


7. The Mentalist (2008 – 2015) – IMDb: 8.1

polisiye diziler

Kalifornia Araştırma Bürosu’na davaların çözülmesi konusunda destek veren Patrick Jane ilk başlarda yüksek egosu ve tavırlarıyla sevilmese de bu konudaki yeteneği büro ekibinin işlerini kolaylaştıracaktır. Rahat tavırlarının yanı sıra mükemmel hafızası ve akılcı düşünceleriyle fark yaratan Patrick kısa zamanda ekibin güven duyduğu bir adam haline gelir. Ünlü aktör Simon Baker’in efsanevi bir oyunculuk performansıyla hayat verdiği Patrick Jane diziseverlerin de gönlünde taht kurmayı başarmıştır. The Mentalist dizisi 7 sezon boyunca ekranlarda kalmış ve 129 bölümden oluşmuştur.

Tür: Polisiye

Fragman  


8. Luther (2010 - ) – IMDb: 8.5

polisiye diziler

Başrollerinde Idris Elba, Dermot Crowley ve Ruth Wilson’un yer aldığı polisiye dizisi 2010 yılında yayınlanmaya başlamış ve hala devam etmektedir. Aksiyon ve macera dolu sahneleriyle dikkat çeken “Luther” dizisinde ana karakter John Luther üstün yeteneklere sahip son derece akıllı ve kurallara bağlı yaşayamayan bir dedektiftir. Olayları kendi tarzıyla çözen John bazen şiddete bile başvurmaktadır. Başarılı senaryosuyla ve oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Luther dizisi ünlü yönetmen Neil Cross yapmıştır.

Tür: Mahkeme, Polisiye

Fragman   


9. Hannibal (2013 – 2015) – IMDb: 8.5

Polisiye Diziler

Sinema filmleri ve romanlardan tanıdığımız Hannibal Lecter karakteri bu kez dizi senaryosuyla karşımıza gelmiştir. Thomas Harris’in ünlü serisi Hannibal’dan uyarlanan dizinin senaryosu Red Dragon’u ana merkezine almıştır. FBI ajanı Will Graham ve ona işlerinde yardımcı olan Hannibal Lecter dizinin ana karakterleri olurken birlikte çözdükleri olaylar aksiyon ve heyecan dolu dakikalar yaratmıştır. Filmin yönetmen koltuğunda Bryan Fuller yer almıştır.

Tür: Dram, Gerilim

Fragman


10. Line Of Duty (2012 - ) – IMDb: 8.6

polisiye diziler

Netflix ekranlarında yayın hayatına devam eden başarılı yapım “Line of Duty” polis teşkilatında yaşanan birtakım yolsuzlukları anlatmaktadır. BBC’ye göre son 10 yılda en çok reyting alan polisiye dizisi olan Line of Duty’de anlatılan hikaye komiser yardımcısı Steve Arnott ve başarılı dedektif Kate Fleming’in bir polis memuru hakkındaki yolsuzluk davasını tüm baskılara rağmen kapatmamalarını konu edinmiştir. Dizinin başrollerinde Martin Compston, Lennie James ve Vicky McClure yer almıştır.

Tür: Polisiye

Fragman


11. Dexter (2006 – 2013) – IMDb: 8.6

polisiye diziler

Muhteşem hikayesi ve oyunculuk performanslarıyla uzun yıllar boyunca adından bahsettiren “Dexter” dizisi hem katil, hem iyi bir insan hem de Miami’de yaşayan cinayetleri araştıran bir adli tıp uzmanı olan Dexter Morgan’ı anlatmaktadır. Küçük yaşlardan beri öldürmeye eğilimi olan Dexter Morgan babasının gözetimi altında büyümüş ve yine babasının yönlendirmeleriyle adli tıp uzmanı olmuştur. İyi insanlara zara vermek yerine kötü insanların canını yakmayı tercih eden Dexter televizyon tarihinin en garip karakterlerinden biridir. Emmy ve Altın Küre ödüllü Dexter dizisi 8 sezon sürmüştür.

Tür: Gerilim, Polisiye

Fragman  


12. Narcos (2015 – 2017) – IMDb: 8.8

polisiye diziler

Dizi tarihinin gelmiş geçmiş en iyi yapımlarından biri olan Narcos polisiye aksiyon türünde uzun yıllar adından söz ettirmeyi başarmıştır. Dünyanın en tehlikeli ve en büyük uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın yükselişi ve yakalanmasını anlatan dizi son sezonunda ise Cali karteline düzenlenen polis operasyonlarını anlatmıştır. Meksikalı ajan Javier Pena ve ekibinin Pablo Escobar’ı yakalamak için verdiği uğraş dikkat çekerken Wagner Moura’nın ustalıkla hayat verdiği Pablo Escobar karakteri de dizinin popülerliğini arttırmıştır.

Tür: Polisiye, Suç, Aksiyon, Gerilim

Fragman


13. True Detective (2014 - ) – IMDb: 9.0

Polisiye diziler

Uzun soluk lu bir amcerayı konu edinen dizi de Louisiana Cinayet Masası dedektiflerinden Rush Cohle ve Martin Hart bir seri katili yakalamak için tam 17 yıl boyunca uğraşırlar. Bu takip ve soruşturma yüzünden özel haytalarında da sıkıntılar yaşayan ikili hiç beklemedikleri bir anda oluşan gelişme ile soluğu sorgu odasında alırlar. Dizinin başrollerinde Mahershala Ali, Stephen Dorff ve Carmen Ejogo rol alırken yönetmenliğini Nic Pizzolatto üstlenmiştir.

Tür: Polisiye, Gerilim, Dram

Fragman


14. Sherlock (2010 - 2017) – IMDb: 9.1

polisiye diziler

Benedict Cumberbatch’ın başrolünde yer aldığı efsanevi dizi senaryosunu polisiye deyince akla gelen unutulmaz Sherlock Holmes maceralarından uyarlamıştır. Sherlock Holmes’in günümüz uyarlaması olan yapım da yine Dr. Watson ile birlikte maceradan maceraya atılan Sherlock Holmes’i izliyoruz. Teknolojik cihazları sıklıkla kullanan Sherlock aynı zamanda geleneksel tarzlarını da olayları çözerken yansıtmaktadır.  

Tür: Macera, Polisiye, Dram

Fragman


15. The Wire (2002 – 2008) – IMDb: 9.3

Polisiye diziler

Senaryosunu ve yapımcılığını eski bir polis muhabiri olan David Simon’un yaptığı “The Wire” dizisi 5 sezonluk başarılı bir polisiye macerasını izleyicilerine sunmuştur. Her sezonunda başka bir hikayeyi konu edinen dizi etkileyici sahneleriyle ara ara belgesel tadında sahneleri de yansıtmıştır. Dizinin yönetmenliğini David Simon’un yaptığı polisiye dizisinin başrollerinde Dominic West, John Doman ve Reg E. Cathey yer almıştır.

Tür: Dram, Polisiye, Mahkeme, Gerilim

Fragman

Önerilen İçerik: Gelmiş Geçmiş En İyi ve En Çok İzlenen Türk Dizileri 

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
108
24
62
29
41
8
6
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.