Altın Palmiye Kazanan En İyi Filmler - IMDb Puanı Yüksek En İyi Altın Palmiye Ödüllü Filmler

Altın Palmiye Kazanan En İyi Filmler - IMDb Puanı Yüksek En İyi Altın Palmiye Ödüllü Filmler
04.06.202015:03

Sinema dünyasına damgasını vuran ve en önemli ödüllerden biri olan Altın Palmiye’yi kazanmayı başaran en iyi filmleri listeledik. İşte mutlaka izlenmesi gereken Altin Palmiye Ödüllü filmler listesi…

Haber güncelleme tarihi 07.10.2020 09:57

Altın Palmiye Sinema Ödülünü Kazanan Gelmiş Geçmiş En İyi Filmler

Filmseverlerin dikkatine! Gelmiş geçmiş en iyi ve ödüllü filmlerin yer aldığı bu listedeki filmlerin her biri Altın Palmiye sahibi filmlerdir. Her sinemaseverin izlemesi gereken unutulmaz filmleri IMDb puanlarına göre sıraladığımız bu içeriğimizde sizlere sunuyoruz. İşte Altın Palmiye ödülünü kazanan gelmiş geçmiş en iyi filmler...

Altın Palmiye Filmleri; 


1. The Tree of Life (2011) – IMDb: 6.8 Terrence Malick

Ödüllü Film

Başarılı yönetmen Terrence Malick’in 2011 yılında vizyona giren ve büyük sükse yaratan filmi Hayat Ağacı başrol oyuncusu Brad Pitt ile dikkat çekiyor. Filmin konusu ise Jack isimli ergenlik yaşına gelmiş bir genç ve babası arasındaki ilişki konu ediniliyor. Ergenlik çağına gelen Jack masumiyetini kaybettiği bu yıllarda sıkıntılı süreçlerden geçiyor. Bu dönemde en büyük yardımcısı da tahmin edebileceğiniz gibi babası (Brad Pitt) oluyor. Film 2011 yılında Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır.

Tür: Dram

Fragman


2. Wild at Heart (1990) – IMDb: 7.2 David Lynch

Ödüllü Film

Başrolünde Nicolas Cage, Laura Dern ve williem Defoe’nin yer aldığı Gerilim ve romantizm dolu filmde Lula ve Sailor isimli iki sevgilinin muhteşem hikayesi konu ediniliyor. Lula’nın annesi hiçbir zaman Sailor’dan haz etmemiş ve onun üstüne yaşlıca bir adam salarak ortadan kaybolmasını istemiştir. Ancak Sailor bu adamı istemese de öldürerek hapse düşmüştür. Yıllar sonra hapisten çıkan Sailor bu süre içerisinde kendisini büyük bir aşkla bekleyen Lula’yı bulur ve birlikte California’ya doğru yol alırlar. Ancak bu seferde peşlerinde zorlu bir dedektif vardır.

Tür: Gerilim, Dram, Romantizm

Fragman


3. Fahrenheit 9/11 (2004) – IMDb: 7.5 Michael Moore

Ödüllü Film

Ünlü yönetmen ve yapımcı Michael Moore’nin büyük tartışmalara yol açan ve son derce çarpıcı olan bu belgesel filmi Amerikanın güvenlik sistemi üzerine bir konuyu ele alıyor. Filmde 11 Eylül saldırılarından tutunda George Bush’un Irak’a saldırmasına kadar tüm konuların perde arkası açıklığa kavuşuyor. Bu muhteşem gerçekliği gözler önüne seren unutulmaz yapım 2004 yılında Altın Palmiye ödülüne layık görülmüştür.

Tür: Belgesel

Fragman


4. The Wind That Shakes the Barley (2006) – IMDb: 7.5 Ken Loach

Ödüllü Film

Son yılların gözde aktörlerinden Cillian Murphy’nin başrolünde yer aldığı unutulmaz film İrlanda ve İngiltere arasındaki 1920’li yıllarda geçen savaşı konu ediyor. Damien isimli ana karakterimiz İngilizler tarafından İrlandalılara yapılan eziyeti ve vahşeti görüyor ve bu drama sessiz kalmak istemiyor. Bir süre sonra İrlandali Cumhuriyetçilerin safına katılarak savaşlarda yer alıyor. Muhteşem bir dram filmi olan “Özgürlük Yolu” 2006 yılında Cannes Film festivalinde Altın Palmiye ödülüne sahip olmuştur.

Tür: Dram, Tarihi, Savaş Filmi

Fragman 


5. Blue is the Warmest Color (2013) – IMDb: 7.7 Abdellatif Kechiche

Ödüllü Film

15 yaşındaki genç bir kızın hayatını ana merkezine alan bu unutulmaz film başarılı yönetmen Abdellatif Kechiche imzalı olup başrolünde Lea Seydoux rol almıştır. Adele isimli ergenlik çağındaki ana karakterimiz her genç kız gibi erkeklere ilgi duyması gerektiğini bilir ve bu yönde cinsel tercihlerini geliştirmeye başlar. Ancak bir gün büyük meydanda gezerken gördüğü mavi saçlı Emma hayatını bir dönüm noktasına getirmiştir. Emma ile arasında büyük bir aşk yaşayan Adele bu süreçte ne ailesiyle ne de çevresiyle olan sorunlarını aşabilmiş değildir. Film dram dolu senaryosuyla 2013 yılının Altın Palmiye kazanan filmi olmuştur.

Tür: Dram, Romantik

Fragman


6. Otac na Sluzbenom Putu (1985) – IMDb: 7.8 Emir Kusturica

Ödüllü Film

Emir Kusturica’nın unutulmaz filmi “Babam İş Gezisinde” 6 yaşında ufak bir çocuğun babası vehayat hakkındaki düşüncelerini ana merkezinde anlatıyor. 1950’li yıllarda yaşanan Yugoslavya siyasi olayları sırasında bir partide görevli olan Mehmed Mesa bir konuşması dolayısıyla yine aynı partide görev yapan kayınbiraderi tarafından sürgün edilir. Geride kalan ufak çocuk ise bu gergin ve kötü dünyada hiçbir şeyden habersiz yaşamaktadır.

Tür: Dram

Fragman


7. Amour (2012) – IMDb: 7.9 Michael Heneke

Ödüllü Film

2012 yılında Altın Palmiye ödülünü almaya hak kazanan Amour (Aşk) filmi Georges ve Anne isimli iki yaşlı müzisyenin evliliklerine odaklanmıştır. Hayatlarının belki de son yıllarında olan ikili mutlu mesut yaşadıkları sırada Anne felç geçirir ve artık yatağa bağımlı hale gelmiştir. Georges karısı ile ne kadar ilgilenmek istese de yetersiz kalır. Kızları Eva ise Avrupa’da ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Georges ise son çare olarak iki tane hemşire tutar ve karısına bakmalarını ister. Georges ile Anne arasındaki aşk yaşlılıklarında bile büyük bir imtihandan geçmektedir.

Tür: Romantizm, Dram

Fragman


8. Dancer İn The Dark (2000) – IMDb: 8.0 Lars von Trier

Ödüllü Film

Bir gün görme yetisini kaybedeceğinizi bilseniz nasıl yaşardınız? Ünlü yönetmen Lars Von Tier imzalı Karanlıkta Dans filminde işlenilen konun özeti bu sorunun cevabı diyebiliriz. Kalıtsal bir hastalık sonucu gün geçtikçe körleşen Selma Jezkova bu hastalığın 10 yaşındaki oğluna da geçeceğini bilmektedir. Derme çatma bir karavan da yaşayan Selma ve oğlu hayatlarını sürdürmeye devam ederlerken Selam kazandıkları tüm parayı günü geldiğinde oğlunun ameliyatı için saklamaktadır. Ancak hayatın getirdikleri tüm planları alt üst edecektir.

Tür: Müzikal, Dram, Polisiye

Fragman


9. Kagemuşa (1980) – IMDb: 8.0 Akira Kurosava

Ödüllü Film

Japon sinema dünyasının yetiştirdiği en büyük isimlerden biri olan ünlü yönetmen Akira Kurosava imzalı unutulmaz film “Kagemuşa” 1572 yılında yaşanan bir olayı konu edinmektedir. İç savaşın hüküm sürdüğü Japonya’da en büyük derebeylerinden biri öldürülür. Ancak kimse bunu bilmez çünkü onu öldüren hırsız taklit ile derebeyinin yerine geçer. Krallık cadı kazanı gibi kaynarken yeni derebeyi topluma yeniden huzur getirecektir.

Dram, Savaş, Tarih

Fragman


10. Underground (1995) – IMDb: 8.1 Emir Kusturica

Ödüllü Film

Balkanların karışık olduğu ve savaş sebebiyle alevlendiği dönemlerde bir silah tüccarı olan Marko’nun hikayesi filme konu olmuştur. Faşist yönetimin Belgrad’da uyguladığı politikalar sonucu yoldaşlarını ve en yakın arkadaşı Balcky yer altı mahzenine indirip silah üretimine başlayan komünist Marko bu süreçte muhteşem bir kazanç elde eder. Yoldaşlarına savaş bittiğinde onları yeryüzünde bir cennetin beklediğini söyleyen Marko uzun bir süre sonra ilan edilen barışı yer altındaki yoldaşlarına söylemez ve özgürlüklerini elinden aldığı işçilere sürekli silah ürettirir. 1995 yılında Altın Palmiye ödülüne sahip olan Underground muhteşem hikayesiyle mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biridir.

Tür: Dramatik Komedi, Savaş Filmi

Fragman


11. Kış Uykusu (2014) – IMDb: 8.1 Nuri Bilge Ceylan

Ödüllü Film

Türk sinemasının bol ödüllü yönetmeni Nuri Bilge Ceylan imzalı Kış Uykusu filmi 2014 yılında katıldığı Cannes film festivalinde Altın Palmiye Ödülü’ne sahip olmuştur. Filmin oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen ve Nejat İşler gibi başarılı aktörler yer almıştır. Kış Uykusu filminde anlatılan konu ise emekliliğini son derece sakin ve sıkıcı bir yer olan gözlerden ırak otelin yönetimiyle geçiren Aydın Bey’i anlatmaktadır. Karısı ile boşanan ve ablası ile yaşamaya başlayan Aydın Bey alışmaya çalıştığı yeni hayatında boğulmak üzeredir.

Tür: Dram

Fragman


12. Yol (1982) – IMDb: 8.2 Şerif Gören

Ödüllü Film

Yönetmenliğini Şerif Gören ve Yılmaz Güney’in Yaptığı 1982 yapımı unutulmaz Türk filmi vizyona girdiği tarihte sadece Türkiye’de değil tüm dünyada adından söz ettirdi. Başrolünde Tarık Akan, Halil Ergün ve Necmettin Çobanoğlu gibi önemli isimleri barındıran Yol filminin konusu ise Anadolu topraklarının en gerçekçi en doğal ve en dram dolu hikayesini anlatmaktadır. Filmde İmralı Cezaevinde yayan 5 arkadaşın bayram izni dolayısıyla köylerine de doğru çıktıkları yol ve bu yolda başlarına gelenler anlatılmıştır. Cannes’da Altın Palmiye Ödülü alan bu ölümsüz filmin senaryosunda ve yapımında da yer alan Yılmaz Güney aslan payını hakediyor.

Tür: Dram

Fragman


13. Taxi Driver (1976) – IMDb: 8.3 Martin Scorsese

Ödüllü Film

1976 yılında vizyona giren ve Martin Scorsese imzalı olan Taxi Driver filminin başrolünde Robert De Niro rol alıyor. Gençliğinin baharında ve iyi bir aktör olan Robert De Niro filmde hayat verdiği Travis Bickle karakteriyle izleyicileri kendisine hayran bırakıyor. Vietnam savaşında henüz dönmüş olan Travis geceleri Taksi Şoförlüğü yaparak geçinmeye çalışır. Ancak gördüğü manzaralar, haksızlıklar onu bu kirli dünyanın içerisine sokacaktır. Sinemanın kült yapımlarından biri olan Taxi Driver Altın Palmiye’yi kazanarak muhteşem bir film olduğunu kanıtlamıştır.

Tür: Dram, Polisiye

Fragman


14. The Pianist (2002) – IMDb: 8.5 Roman Polanski

Ödüllü Film

İkinci Dünya Savaşı yıllarında yaşayan Polonya’lı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın hayatını konu edinen film ana karakterin kendi hikayelerini yazdığı aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanmıştır. Başarılı yönetmen Roman Polanski’nin eseri olan filmin başrolünde ise Anrien Brody yer alıyor. Savaş sırasında hayatta kalmaya çalışan ve çaresizlik içinde bitap düşen Szpilman’ın hayatta kalma mücadelesi filmin ana konusudur. Altın Palmiye ödülünü kazanan film sayesinde başrol oyuncusu Adrien Brody’de En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a layık görülmüştür.

Tür: Dram, Tarih

Fragman


15. Parazit (2019) – IMDb: 8.6 Bong Joon-ho

Ödüllü Film

4 daldaOscar ödülü ve Altın Palmiye Ödülünü kazanmayı başaran Güney Kore yapımı bu unutulmaz film gerilim dolu sahneleriyle dikkat çekiyor. Ustaca yazılmış senaryosu ve muazzam bir işleyişle akıcılığını koruyan konusu ile en iyi filmlerden biri olan Parazit filminin yönetmenliğini ise Bong Joon Ho üstlenmiştir. Filmde Soylu ve zengin Park ailesi ile Sokaktan gelen Kim ailesinin arasında geçen olaylar konu ediniliyor.

Tür: Gerilim

Fragman


16. Pulp Fiction (1994) – IMDb: 8.9 Quentin Tarantino

ödüllü film

Sinema dünyasının en çok izlenen filmlerinden biri olan ve popülerliğini hala daha koruyan Pulp Fiction filmi 1994 yapımı olup 7 dalda Oscar adaylığı almış ve Cannes’de Altın Palmiye Ödülüne Layık görülmüştür. Birbirlerine aşık hırsızlardan gangsterlere, patronlardan bakıcılara komedi ve aksiyon dolu bir hikayeye sahip olan Pulp Fiction filminin oyuncu kadrosunda ise John Travolta, Samuel L, Jackson ve Uma Thurman gibi ünlü isimler yer almıştır.

Tür: Polisiye, Gerilim

Fragman

Önerilen İçerik: Oscar Ödülünü Kazanmayı Başaran En İyi Filmler

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.