Regl Dönemi Cinsel İlişkiye Girmek Günah Mıdır?

Regl Dönemi Cinsel İlişkiye Girmek Günah Mıdır?
24.11.201515:47

Regl döneminde cinsel ilişkiye girmek günah mıdır? Günah ise sebebi nedir? Adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin sakıncaları nelerdir? Bu içeriğimizde bu sorularınızın hepsine yanıt bulacaksınız.

Haber güncelleme tarihi 08.08.2018 16:38

Regl Döneminde Cinsel İlişki

Regl döneminde cinsel ilişkiye girilmesi hekimler tarafından önerilmemektedir. Bu dönemde kadın birtakım değişiklikler yaşamaktadır. Bunlar genel olarak ruhsal değişiklikler ve bedensel değişikliklerdir. Kadın bu dönemde kendini huzursuz hissetmektedir.

regl-doneminde-cinsel-iliskiye-girmek-gunahmidir-002.jpg

Regl döneminde kadınlar sancılar ve kramplar yaşamaktadır. Bu nedenle zorlu bir dönemdir. Regl döneminde doktorlar cinsel ilişkiden uzak durulmasını önermektedir. Nedeni ise tıbbi ve hijyendir. Bu dönemde kadın ve erkek cinsel ilişkiye girer ise enfeksiyon kapma riski yaşayabilir. Bu nedenle regl döneminde cinsel ilişki doğru bulunmamaktadır.

regl-doneminde-cinsel-iliskiye-girmek-gunahmidir-003.jpg

Kadının genital bölgesinde birçok hastalığa neden olmaktadır. İleride hastalıklara yol açmaktadır. Aynı şekilde bu durum erkeklerde de birçok enfeksiyon ve hastalığa neden olmaktadır. Tıbbi açıdan regl dönemde cinsel ilişkiye girmek bu nedenle olumlu karşılanmamaktadır.


Regl Döneminde Cinsel İlişkiye Girmek Günah mıdır?

Regl dönemi cinsel ilişkiye girmek genellikle kişilerin dini inançlarıyla da bağlantılıdır. Birçok dinde bunun bir önemi yok iken, İslam dininde regl döneminde cinsel ilişkiye girmek doğru bulunmamaktadır. Tarihte birçok medeniyet ve din, kadınları bu döneminde pis bulmaktadır.

Bazı toplumlarda kadınlara kesinlikle yaklaşılması yasaklanmıştır. Hatta bazı dinler ve toplumlarda ise kadınlar regl dönemi sebebiyle aşağılanmıştır fakat İslam dininde kadına verilen önem kadını regl döneminde korumaya almıştır.  İslam dininde regl döneminde cinsel ilişkiye girmek haram kılınmaktadır.

regl-doneminde-cinsel-iliskiye-girmek-gunahmidir.jpg

Regl döneminde cinsel ilişki haram kılındığı gibi, bu dönemde cinsel ilişkide bulunan kişilerin tövbe etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu kişilerin kefaret ödemesi gerekmektedir. Kefaret para ödenmesi gerektiği anlamına gelmektedir. 

Tıbbi açıdan kadının sağlığı açısından önerilmediği gibi, İslam dininde de kadınların sağlığı açısından regl döneminde cinsel ilişki önerilmemekte ve haram kılınmaktadır. Bu dönem kadınlar için zorlu bir dönemdir.

regl-doneminde-cinsel-iliskiye-girmek-gunahmidir-001.jpg

Kadınlar regl dönemlerinde ağrı, sancı ve kramp yaşamaktadırlar. Bundan dolayı regl döneminde cinsel ilişki, kadına eziyet vermemesi için yasaklanmıştır. Bu durum kadının korumanın amacıdır. İslam dininde kadına verilen değerin kanıtlarından biri olduğu görülmektedir. Yani İslam dininde regl döneminde cinsel ilişki günah olarak görülmektedir. Hatta haram kılınmıştır.


İslamda Regl Dönemi Cinsel İlişki 

Kur'an-ı Kerim' de şöyle buyurulur;

Ey Muhammed! Sana kadınların ay halini (hayız) soruyorlar. De ki; o bir ezadır.

Ay halindeyken onlardan ayrılın; temizleninceye kadar onlara yaklaşıp cinsi münasebette bulunmayın. İyice temizlendikleri zaman Allah'ın emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şüphesiz Allah (her ay temizlendiklerinde kadınlarına) dönenleri sever. (O) İyice temizlenenleri (ay halinde önden ve arkadan cinsel ilişkiye girmekten kaçınanları da) sever."*

 

Allah'ın Resulü 'nün eşlerinden Hz. Âişe (r.anha) şöyle anlatıyor:

  • (Eşleri olan) bizlerden biri âdet gördüğü zaman Allah'ın Resulü ona göbekle dizler arasını örten bir örtü örtünmesini (giymesini) emir buyurur, sonra da (tenlerin temasını içerir şekilde) onunla beraber yatardı.
  • Hz. Âişe (r.anha) anlatıyor:

Eşleri olan bizlerden biri âdet gördüğü zaman Allah'ın Resulü (âdet gören eşine göbekle dizler arasını örten) genişçe bir örtü örtünmesini emreder, sonra da onun göğüslerine yönelirdi.

Adet Söktürücü Bitkiler, Kürler ve Hareketler

Adet Düzensizliğini Gideren Bitkiler ve Kürler 

Adet Sancısını Gidermenin Yolları

Adet Sancıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adet Dönemi Hesaplama

Adet Gecikmesinin Sebepleri

► Regl Öncesi ve Dönemi Cinsel İstek

Adet (Regl) Düzensizliği ve Gebelik

Adet Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adet Geciktirici Hap ve Etkileri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3438
500
3311
495
492
1563
540
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.