Adet Geciktirici Hap Nedir, Nasıl Kullanılır, Zararlı mıdır?

Adet geciktirici hap nedir ve nasıl kullanılır? Adet geciktirici hapların (ilaç) yan etkileri nelerdir? İşte adet geciktirici haplar ile ilgili bilgiler;
Adet Geciktirici Hap Nedir, Nasıl Kullanılır, Zararlı mıdır?

Adet Geciktirici Hap

Adet geciktirici haplar, birçok dönem de kadınların en büyük kurtarıcısı olmaktadır. Özellikle günler öncesinden yapılan planların regl yani adet dönemi yüzünden berbat olmasının önlemi alınmaktadır.

Adet geciktirici haplar, adet günlerini tatil öncesine ya da tatil sonrasına erteleyerek rahat bir tatil geçirme imkanı sağlar.

Adet Geciktirici Hap

Peki, adet geciktirici hap nedir? Adet geciktirici hapın yan etkileri ya da adet geciktirici hapın zararları nelerdir? İşte, adet geciktirici haplar ile bilinmesi gereken şeyler;

Adet Geciktirici Hap Nedir?

Adet geciktirici hap, kadınların regl döneminde meydana gelen adet kanamasının ve adet sancısının bir süre ileri bir tarihe ertelenmesine imkan tanıyan haplardır. Adet geciktirici (regl geciktirici) haplar progesteron grubu olarak adlandırılmaktadır.

Adet Geciktirici Hap

Kısaca belirtmek gerekirse adet geciktirici ilaç ya da haplar rahim iç tabakasında değişikliklere neden olur ve sadece rahim iç tabakasına etki edip kanamayı engeller.

Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

"Adet geciktirici hapların yan etkileri" ya da "zararları" arasında insan vücuduna büyük rahatsızlıklar veren bir durum söz konusu değildir. Adet geciktirici haplar çocuk sahibi olunmasına engel değildir. Birçok kişinin belirttiği gibi adet geciktirici hapların yan etkileri arasında kilo aldırmakta yoktur.

Adet Geciktirici Hap

Adet geciktirici ilaçların yan etkileri arasında sadece, adet günü geciktiği için vücut içerisinde zaman zaman şişkinlik ve kabızlık baş gösterebilirken, aynı zamanda adet düzeni tarihinde bir gecikme yaşanacağından dolayı, yeni adet kanamasının tarihi de buna görece değişecektir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi adet geciktirici hapların yan etkileri kalıcı değil kısa dönemlidir.

Adet Geciktirici Haplar Bittikten Kaç Gün Sonra Adet Kanaması Yaşarım?

Adet Geciktirici Hap

Adet geciktirici hapların kullanılması bittikten sonra adet geciktirici ilaçların da yan etkisi geçmiş olur. Adet geciktirici hap bittikten 2 gün sonra tekrardan adet kanaması süreci başlar.

Adet Geciktirici Hap Nasıl Kullanılır?

Adet Geciktirici Hap

Adet döneminin geç bir tarihte olmasını isteyen kadınlar, adet geciktirici ilaçların nasıl ve ne zaman kullanıldığı ile ilgili birçok soru sormaktadır. Adet geciktirici ilaçlar, gecikmenin başlamak istediği tarihten 4 gün önce kullanılmalıdır. Eğer adet dönemine tam 4 gün varsa, genel olarak bu gecikme gerçekleşmeyebilir. Geciktirici hapların gün içerisinde alınması unutulmamalıdır.

Adet Kanaması ya da Döngüsü 10 Günden Fazla Uzarsa Ne Olur?

Adet Geciktirici Hap

Adet kanamasının ya da ağrısının gelecek dönemlerde 8 ile 10 günden daha uzun sürmesi durumunda göğüs bölgesinde şişlikler meydana gelebilir. Adet gününün beklenilenden daha fazla sürmesi adet geciktirici hapların yan etkileri sıkça görülmektedir.

Adet Geciktirici İlaçlar Ne Zaman İçilmeli?

Adet Geciktirici Hap

Yukarıda da belirttiğimiz gibi adet geciktirici haplar genel olarak adet olmadan 4 gün önce kullanılmaya başlanır. Hapın özelliklerine göre; bazılarında günde 2 kez bazılarında ise günde 3 kez kullanılır. Dikkat edilmesi gereken durum ise adet geciktirici hapların kullanımının süresi 10 günden fazla olmamalıdır. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız adet gecikmesi hakkında uzman doktora görünmelisiniz.

Adet Geciktirici Hap ve Etkisi

Adet geciktirici hap kullanmaya başladıktan sonra eğer normal adet döngüsü içerisinde bir gecikme yaşarsanız adet geciktirici hap etkisini göstermiş olur.

Adet Geciktirici Hap

Adet geciktirici haplar doğum kontrol hapı değildir. Adet geciktirici haplar hamileliği ya da gebe kalmayı engellemez.

Adet geciktirici hapların yeni adet döngüsüne etkisi de olmaktadır. Geciktirici hap kullandıktan sonra yeni gelen ilk kanama yeni adet döngüsünü başlangıç tarihidir.

Adet Geciktirici Haplar 1 Yıl İçerisinde Kaç Kez Kullanılır?

Adet geciktirici hapların kullanım süresiyle ilgili bir herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Bu durum bu ilaçların sıkça kullanılması anlamına gelmez. Birçok doktor adet geciktirici ilaçların kullanımının kontrol altında yapılmasını önermektedir.

Uzmanların açıklamasına göre adet geciktirici hapların bir yıl içerisinde 2 adet, en fazla ise 3 adet kullanılmasını belirtmektedir. Doktorlar, doğal döngünün bozulmaması için bu hapların en azami seviyede kullanılmasını önermektedir.

Adet Geciktirici Hap

Adet Geciktirici Kullanan Kadınlar Nelere Dikkat Etmeli?

Adet geciktirici haplarını kullanmadan önce bazı kadınların ultrason ve rahim içi ölçüm cihazlarında muayene olması gerekmektedir. Kadınlarda yer alan rahim içi bölgesinde değer ölçüldükten sonra kullanılacak ilaç türü de bu duruma göre netlik kazanır. Kısa belirtmek gerekirse, adet geciktirici hapları kullanmadan önce uzman doktorlardan konu ile ilgili bilgi ve tavsiye almak oldukça önemlidir.

Adet Geciktirici Haplar Yararlı mı Zararlı mı?

Adet geciktirici haplar, düzenli ve kontrollü kullanıldığı takdirde bir etki yaratmaz. Bu haplarla ilgili açıklama yapan uzmanlar, adet geciktirici hapları almadan önce doktora gidilmesi gerektiğini ve eğer doktor uygun görürse hapların kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Adet Geciktirici Hap

Adet geciktirici hap kullanmada tereddüt yaşayan kişilerin aklına takılan soruları uzmanlar cevapladı. İşte adet geciktirici hapların özellikleriyle ilgili şunları söyledi:

  • Adet geciktirici haplar kalıcı bir hormonal probleme kesinlikle yol açmaz.
  • İleride yumurtlama ve kısır kalmaya neden olmaz.
  • Haplar kilo aldırtmaz.
  • Hap kullanıldıktan sonra adet düzeni kanama gününe göre yeni düzene girecek.
  • Haplardan oluşabilecek yan etkiler şunlar: şişkinlik, kabızlık, baş ağrısı, gerginlik, sinirlilik. Bu yan etkilerin hiçbiri kalıcı olmaz.
  • İlaç kullanılmaya devam edildikçe adet kanaması durur ama ilaç kullanımı bırakıldıktan sonra kanama bir iki gün içinde başlayacak.
  • Adet gecikmesini sağlamak için adet gününden 4-5 gün önce kullanılmaya başlanmalı. Aksi takdirde gecikme yaşanmayabilir.
  • Bu haplar düzenli kullanıldığı süre içerisinde lekelenmeler yapabilir ama endişelenmeye gerek yok, geçicidir.
  • Adet geciktirici hapları kullananlar hamile olmadıklarından emin olmalılar. Aksi halde hamileyseler, bebekte yan etki yapabilir.
  • Karaciğer hastalarının ve pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerin bu ilacı kullanmaları sakıncalıdır.

Adet Geciktirici Bitkiler

Özellikle önemli günler öncesinde adet kanaması yaşamayı hiç bir kadın istemez. Bazı bitkiler vardır ki adet kanamalarını geciktirir. Bu listede adet kanamalarını geciktiren bitkilere de yer vereceğiz. İşte adet geciktirici özelliği bulunan şifalı bitkiler.

1. Toz Tarçın

Adet Geciktirici Bitkiler

En çok kullanılan yöntemlerden biri toz tarçın yöntemidir. Toz tarçının adet kanamalarını geciktirdiği bilimsel olarakta kanıtlanmıştır. Adet kanama gününüze 3-4 gün kala 2-3 çay kaşığı toz tarçını yiyerek tüketebilirsiniz.

Ya da dilerseniz bir su bardağına koyarak suyla karıştırıp tüketebilirsiniz. Hatta adetiniz deva ettiği sırada da toz tarçın yerseniz adetini kesilir. Tarçın güçlü özelliğe sahiptir bu yüzden aşırı kullanılmaması önerilir. Uzun süreli tarçın tüketimi faydadan çok zarar verebilir. 

2. Maydanoz Çayı

Adet Geciktirici Bitkiler

Bir demet maydanoz saplarıyla birlikte kaynamış suya atılır. Bu kür demlendikten soğuduktan sonra günde 3 bardak tüketilebilir. Bu sayede adet kanamanızı 3 ile 4 gün arasında geciktirebilirsiniz.

3. Zencefil

Adet Geciktirici Bitkiler

Bir diğer şifalı bitkide zencefildir. Zencefil ve civanperçemi adet kanamalarını geciktirici özelliğe sahiptir. Bu kürü hazırlamak için kaynayan suya bir miktar zencefil ve civanperçemi atılır.

Ardından 10-15 dakika bu çayın demlenmesi beklenir. Çay demlendikten sonra günde 2 bardak tüketilebilir. Bu çayın etkili olabilmesi için kanamanız başlamadan 1 hafta önceden küre başlamanız gerekmektedir. 

4. Biberiye

Adet Geciktirici Bitkiler

2 su bardağı kaynamış suya 1 yemek kaşığı biberiye yaprakları atılır. Ancak biberiye çayını demlerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu demlendiği demliğin ağzının kapalı olmasıdır. Çünkü biberiyenin kokusu ve tüm içeriği suya işlemelidir. 3 gün içerisinde 2 fincandan fazla tüketilmemesi gerekir. 

5. Böğürtlen Yaprağı

Adet Geciktirici Bitkiler

Günde 3 fincan tüketilebilir. Biberiye çayı gibi demlenmelidir. Kaynar suyun içerisine bir tutam eklenerek demleye bırakılır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Adet Döneminde Dikkat Edilmesi GerekenlerAdet Düzensizliğine Ne İyi Gelir?
Doğal Adet Söktürücü BitkilerAdete İyi Gelen İlaçlar ve Çaylar
Adet Söktürücü Yiyecekler ve İçeceklerReglken Cinsel İlişkiye Girmek Günah mı?
Regl Döneminde Cinsel İlişkiye Girmek Zararlı mıdır?Hamileyken Regl Olunur mu?
Regl Öncesi ve Regl Dönemi Cinsel İstekErkekler Regl Olur mu?
Adet Söktürücü HareketlerAdet Gecikmesinin Sebepleri
Adet Düzensizliği ve NedenleriRegl Döneminde Şişkinlik
Adet Kanı Azlığı Neden Olur?Adet Sancısı Nedir, Neden Olur?
Adet (Regl) Döneminin Hesaplanması

Adet geciktirici hap ne zaman kullanılır?

Beklenen adet döneminden 2 gün önce kullanıldığı zaman etkisini gösteren hapların değişik formları bulunmaktadır. Bazıları günde 2 tane alınırken bazı haplar günde 3 tane alınmalıdır. Kullanım süresi de en fazla 10 gündür.

Adet geciktirici hap ne kadar geciktirir?

Adet geciktirici ilaçlarla adetin en fazla 10 gün geciktirilmesi uygundur. 10 günden fazla kullanılması önerilmez. Doğal adet döngüsünü bozan bu ilaçlar 10 günden fazla kullanılırsa risklidir.

Adet geciktirici hap ne kadar sürede etki eder?

Hapların adetten 2 ile 3 gün öncesinde kullanılması gerekir. Adet başlamadan önce kullanıldığında etkisini daha iyi gösteren haplar 1 ile 2 gün içerisinde etkisini göstererek adeti geciktirir.

Adet geciktirici hap kullanmak zararlı mıdır?

Adet geciktirici haplar rahim iç tabakası ile etkileşimde olurlar. bu ilaçlar içerdikleri hormonlar sayesinde yumurtlamayı geciktirir. Doktor kontrolünde ve bilinçli olarak kullanıldığında zararlı değildir.

Adet geciktirici hap kullanırken cinsel ilişkiye girilir mi?

Adet geciktirici hap kullandıktan sonra ilişkiye girilebilir. Hamileliği engelleme gibi bir özelliği de yoktur. Eğer adet geciktirici haplarla birlikte doğum kontrol hapı da kullanılırsa koruma sağlanmaktadır.

Adet geciktirici hap yaş sınırı var mı?

Adet geciktirici hapları ergenliğe girmiş her birey kullanabilmektedir. Burada önemli olan doktor kontrolünde ve 10 gün kullanımını aşmadan kullanmaktadır. Adet geciktirici haplar doğru kullanılırsa hiçbir şekilde zarar vermez.

YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum