Adet Geciktirici Hap (İlaç) Nedir & Yan Etkileri, Zararları Nelerdir?

Adet Geciktirici Hap (İlaç) Nedir & Yan Etkileri, Zararları Nelerdir?
25.08.201514:06

Adet geciktirici, adet geciktirici haplar, adet geciktiriciler, adet geciktirici ilaç konularında tüm bilgiler. Adet geciktirici hap nedir ve nasıl kullanılır? Adet geciktirici hapların (ilaç) yan etkileri nelerdir? İşte, tüm bilinmesi gerekenler.

Haber güncelleme tarihi 27.06.2020 16:20

Adet Geciktirici

Adet geciktirici haplar, birçok dönem de kadınların en büyük kurtarıcısı olmaktadır. Özellikle günler öncesinden yapılan planların regl yani adet dönemi yüzünden berbat olmasının önlemi alınmaktadır. Adet geciktirici haplar, adet günlerini tatil öncesine ya da tatil sonrasına erteleyerek rahat bir tatil geçirme imkanı sağlar. Peki, adet geciktirici hap nedir? Adet geciktirici hapın yan etkileri ya da adet geciktirici hapın zararları nelerdir? İşte, adet geciktirici haplar ile bilinmesi gereken şeyler;


Adet Geciktirici Hap Nedir?

Adet geciktirici hap, kadınların regl döneminde meydana gelen adet kanamasının ve adet sancısının bir süre ileri bir tarihe ertelenmesine imkan tanıyan haplardır. Adet geciktirici (regl geciktirici) haplar progesteron grubu olarak adlandırılmaktadır. Kısaca belirtmek gerekirse adet geciktirici ilaç ya da haplar rahim iç tabakasında değişikliklere neden olur ve sadece rahim iç tabakasına etki edip kanamayı engeller.

adet geciktirici hap


Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

"Adet geciktirici hapların yan etkileri" ya da "zararları" arasında insan vücuduna büyük rahatsızlıklar veren bir durum söz konusu değildir. Adet geciktirici haplar çocuk sahibi olunmasına engel değildir. Birçok kişinin belirttiği gibi adet geciktirici hapların yan etkileri arasında kilo aldırmakta yoktur.

Adet geciktirici ilaçların yan etkileri arasında sadece, adet günü geciktiği için vücut içerisinde zaman zaman şişkinlik ve kabızlık baş gösterebilirken, aynı zamanda adet düzeni tarihinde bir gecikme yaşanacağından dolayı, yeni adet kanamasının tarihi de buna görece değişecektir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi adet geciktirici hapların yan etkileri kalıcı değil kısa dönemlidir.

adet geciktirici hap


Adet Geciktirici Haplar Bittikten Kaç Gün Sonra Adet Kanaması Yaşarım?

Adet geciktirici hapların kullanılması bittikten sonra adet geciktirici ilaçların da yan etkisi geçmiş olur. Adet geciktirici hap bittikten 2 gün sonra tekrardan adet kanaması süreci başlar.


Adet Geciktirici Hap Nasıl Kullanılır?

Adet döneminin geç bir tarihte olmasını isteyen kadınlar, adet geciktirici ilaçların nasıl ve ne zaman kullanıldığı ile ilgili birçok soru sormaktadır. Adet geciktirici ilaçlar, gecikmenin başlamak istediği tarihten 4 gün önce kullanılmalıdır. Eğer adet dönemine tam 4 gün varsa, genel olarak bu gecikme gerçekleşmeyebilir. Geciktirici hapların gün içerisinde alınması unutulmamalıdır.

adet geciktirici hap


Adet Kanaması ya da Döngüsü 10 Günden Fazla Uzarsa Ne Olur?

Adet kanamasının ya da ağrısının gelecek dönemlerde 8 ile 10 günden daha uzun sürmesi durumunda göğüs bölgesinde şişlikler meydana gelebilir. Adet gününün beklenilenden daha fazla sürmesi adet geciktirici hapların yan etkileri sıkça görülmektedir.


Adet Geciktirici İlaçlar Ne Zaman İçilmeli?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi adet geciktirici haplar genel olarak adet olmadan 4 gün önce kullanılmaya başlanır. Hapın özelliklerine göre; bazılarında günde 2 kez bazılarında ise günde 3 kez kullanılır. Dikkat edilmesi gereken durum ise adet geciktirici hapların kullanımının süresi 10 günden fazla olmamalıdır. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız adet gecikmesi hakkında uzman doktora görünmelisiniz.

adet geciktirici hap


Adet Geciktirici Hap ve Etkisi

Adet geciktirici hap kullanmaya başladıktan sonra eğer normal adet döngüsü içerisinde bir gecikme yaşarsanız adet geciktirici hap etkisini göstermiş olur.

NOT: Adet geciktirici haplar doğum kontrol hapı değildir. Adet geciktirici haplar hamileliği ya da gebe kalmayı engellemez.

NOT: Adet geciktirici hapların yeni adet döngüsüne etkisi de olmaktadır. Geciktirici hap kullandıktan sonra yeni gelen ilk kanama yeni adet döngüsünü başlangıç tarihidir.

adet geciktirici haplar


Adet Geciktirici Haplar 1 Yıl İçerisinde Kaç Kez Kullanılır?

Adet geciktirici hapların kullanım süresiyle ilgili bir herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Bu durum bu ilaçların sıkça kullanılması anlamına gelmez. Birçok doktor adet geciktirici ilaçların kullanımının kontrol altında yapılmasını önermektedir.

Uzmanların açıklamasına göre adet geciktirici hapların bir yıl içerisinde 2 adet, en fazla ise 3 adet kullanılmasını belirtmektedir. Doktorlar, doğal döngünün bozulmaması için bu hapların en azami seviyede kullanılmasını önermektedir.


Adet Geciktirici Kullanan Kadınlar Nelere Dikkat Etmeli?

Adet geciktirici haplarını kullanmadan önce bazı kadınların ultrason ve rahim içi ölçüm cihazlarında muayene olması gerekmektedir. Kadınlarda yer alan rahim içi bölgesinde değer ölçüldükten sonra kullanılacak ilaç türü de bu duruma göre netlik kazanır. Kısa belirtmek gerekirse, adet geciktirici hapları kullanmadan önce uzman doktorlardan konu ile ilgili bilgi ve tavsiye almak oldukça önemlidir.


Adet Geciktirici Haplar Yararlı Mı Zararlı mı?

Adet geciktirici haplar, düzenli ve kontrollü kullanıldığı takdirde bir etki yaratmaz. Bu haplarla ilgili açıklama yapan uzmanlar, adet geciktirici hapları almadan önce doktora gidilmesi gerektiğini ve eğer doktor uygun görürse hapların kullanılması gerektiğini belirtiyor. Adet geciktirici hap kullanmada tereddüt yaşayan kişilerin aklına takılan soruları uzmanlar cevapladı. İşte adet geciktirici hapların özellikleriyle ilgili şunları söyledi:

 • Adet geciktirici haplar kalıcı bir hormonal probleme kesinlikle yol açmaz.
 • İleride yumurtlama ve kısır kalmaya neden olmaz.
 • Haplar kilo aldırtmaz.
 • Hap kullanıldıktan sonra adet düzeni kanama gününe göre yeni düzene girecek.
 • Haplardan oluşabilecek yan etkiler şunlar: şişkinlik, kabızlık, baş ağrısı, gerginlik, sinirlilik. Bu yan etkilerin hiçbiri kalıcı olmaz.
 • İlaç kullanılmaya devam edildikçe adet kanaması durur ama ilaç kullanımı bırakıldıktan sonra kanama bir iki gün içinde başlayacak.
 • Adet gecikmesini sağlamak için adet gününden 4-5 gün önce kullanılmaya başlanmalı. Aksi takdirde gecikme yaşanmayabilir.
 • Bu haplar düzenli kullanıldığı süre içerisinde lekelenmeler yapabilir ama endişelenmeye gerek yok, geçicidir.
 • Adet geciktirici hapları kullananlar hamile olmadıklarından emin olmalılar. Aksi halde hamileyseler, bebekte yan etki yapabilir.
 • Karaciğer hastalarının ve pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerin bu ilacı kullanmaları sakıncalıdır.

Adet Geciktirici Bitkiler

Özellikle önemli günler öncesinde adet kanaması yaşamayı hiç bir kadın istemez. Bazı bitkiler vardır ki adet kanamalarını geciktirir. Bu listede adet kanamalarını geciktiren bitkilere de yer vereceğiz. İşte adet geciktirici özelliği bulunan şifalı bitkiler.

1. Toz Tarçın

En çok kullanılan yöntemlerden biri toz tarçın yöntemidir. Toz tarçının adet kanamalarını geciktirdiği bilimsel olarakta kanıtlanmıştır. Adet kanama gününüze 3-4 gün kala 2-3 çay kaşığı toz tarçını yiyerek tüketebilirsiniz. Ya da dilerseniz bir su bardağına koyarak suyla karıştırıp tüketebilirsiniz. Hatta adetiniz deva ettiği sırada da toz tarçın yerseniz adetini kesilir. Tarçın güçlü özelliğe sahiptir bu yüzden aşırı kullanılmaması önerilir. Uzun süreli tarçın tüketimi faydadan çok zarar verebilir. 

2. Maydanoz Çayı

Bir demet maydanoz saplarıyla birlikte kaynamış suya atılır. Bu kür demlendikten soğuduktan sonra günde 3 bardak tüketilebilir. Bu sayede adet kanamanızı 3 ile 4 gün arasında geciktirebilirsiniz.

3. Zencefil

Bir diğer şifalı bitkide zencefildir. Zencefil ve civanperçemi adet kanamalarını geciktirici özelliğe sahiptir. Bu kürü hazırlamak için kaynayan suya bir miktar zencefil ve civanperçemi atılır. Ardından 10-15 dakika bu çayın demlenmesi beklenir. Çay demlendikten sonra günde 2 bardak tüketilebilir. Bu çayın etkili olabilmesi için kanamanız başlamadan 1 hafta önceden küre başlamanız gerekmektedir. 

4. Biberiye

2 su bardağı kaynamış suya 1 yemek kaşığı biberiye yaprakları atılır. Ancak biberiye çayını demlerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu demlendiği demliğin ağzının kapalı olmasıdır. Çünkü biberiyenin kokusu ve tüm içeriği suya işlemelidir. 3 gün içerisinde 2 fincandan fazla tüketilmemesi gerekir. 

5. Böğürtlen Yaprağı

Günde 3 fincan tüketilebilir. Biberiye çayı gibi demlenmelidir. Kaynar suyun içerisine bir tutam eklenerek demleye bırakılır. 

NeOldu.com

Adet Düzensizliğini Gideren Bitkiler ve Kürler 

Adet Sancısını Gidermenin Yolları

Adet Sancıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adet Dönemi Hesaplama

Adet Gecikmesinin Sebepleri

► Regl Öncesi ve Dönemi Cinsel İstek

Adet (Regl) Düzensizliği ve Gebelik

Adet Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adet Geciktirici Hap ve Etkileri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1878
543
1132
119
126
140
189
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.