Adet (Regl) Dönemi Hesaplanmasında Bilinmesi Gerekenler

Adet (Regl) Dönemi Hesaplanmasında Bilinmesi Gerekenler
17.11.201515:02

Adet, dönemi hesaplanması adet gören kişiler için önem taşımaktadır. Adet dönemi nasıl hesaplanır? Adet dönemi hesaplanmasında önemli olan hususlar nelerdir? Haberimizde inceleyebilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 22.04.2018 17:54

Adet (Regl) Nedir?

Regl bir diğer adı ile adet dönemi, ergenlik çağından, menopoz dönemine kadar ayda bir yaşanan rahimden gelen kanamaya denilmektedir. Regl kadınlarda yaşanan fizyolojik bir durumdur. Rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılma işlemi ile yaşanmaktadır. 

 

adet-donemi-hesaplanmasinda-bilinmesi-gerekenler.jpg

 

Doğurgan kadınlarda ve genç kızlarda üreme amacıyla yaşanmaktadır. Genç kızların ergenliğe girmesi ile başlayan bu durum, menopoz dönemin de sonlamaktadır. Bu dönem süresince kadınlar her ay kanama görmektedir. 28 günde bir tekrarlanmaktadır. Bu durum menopoz dışında hamilelik döneminde de durmaktadır. 

 

Adet (Regl) Belirtileri Nelerdir?

Regl olmadan 1 hafta öncesinde kendini bazı belirtilerle göstermektedir. Bu belirtiler vücutta ve ruh halinde değişikliklerle görülmektedir. Vücudun birçok bölgesinde gerginlik ve şişlik yaşanırken, ruh halinde genel olarak mutsuzluk yaşanmaktadır. Bu durum reglden 1 hafta önce başlamakta ve regl süresi boyunca sürmektedir.

 • Ruh halinde değişkenlik
 • Aşırı sinirlilik hali
 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Cinsel isteğin artması
 • Karında, kol ve bacak bölgesinde şişkinlikler
 • Göğüslerde şişkinlik ve ağrı
 • Vücudun sıvı toplaması nedeniyle kilo artışı
 • İştah artışı
 • Mide bulantısı
 • Terleme
 • Ateş basması
 • Uyku bozukluğu
 • Baş ağrısı, eklem ve bel bölgelerinde ağrı

 

Adet (Regl) Gecikmesi Nedir?

Genellikle regl 28 günde bir görülmektedir. Bu durum normal regl düzeni olarak devam etmektedir. Bazı kadınlarda gecikmeler yaşanmaktadır. Regl gecikmeleri dikkate alınmalıdır. Gecikmelerin birçok sebebi bulunmaktadır.

Genellikle ilk sebebi olarak hamilelik, emzirme durumu ve menopoz olarak bilinmektedir fakat her kişide farklı sebeplerden oluşmaktadır. Kişinin ruh halinden dolayı yaşanan gecikmeler, stres, üzüntü ve sıkıntı gibi nedenlerden oluşmaktadır. Bazı kişilerde ise kullanılan ilaçlar nedeniyle yaşanan hormonal sorunlardan kaynaklanmaktadır. 

Bunların yanı sıra gecikmeler bazen farklı hastalıkları işaret etmektedir. Bu yüzden gecikme yaşayan kadınlar doktora başvururak sebebinin araştırılmasını sağlamalıdır. Yapılan muayene ve testler sonucu gecikme sebebi belirlenir ve tedavi uygulanır. 

 • Hamilelik
 • Emzirme dönemi
 • Menopoz
 • Ruhsal durumlar
 • İlaç kullanımı
 • Hastalıklar

 

Adet ( Regl) Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Regl günü, regli başlama gününden bir sonraki ay yaşanacak regl başlanmasına kadar geçirilen sürenin hesaplanmasıdır. Adet dönemi hesaplamada adetin kaç gün sürdüğü ve nasıl geçtiği önem taşımaktadır. Her kadının adet dönemini tespit edip, takvim kullanması gerekmektedir. 

Adet döneminde kanama genellikle 2, 5 ve 7 gün arası sürmektedir. Adet kanamaları 28 günde bir görülmektedir. Normal ve düzenli şekilde regl gören kadınlarda 21 - 35 gün arası görülmektedir. Bu normal bir adet döngüsüdür. Kişi bir önceki son birkaç adet kanamasının başlangıç günlerini bir takvime işaretler ise bu dönemlerin arasındaki gün sayısını bularak adet düzenini tespit edebilir.

 

adet-donemi-hesaplanmasinda-bilinmesi-gerekenler.JPG

 

Adet (Regl) Dönemi Hesaplamanın Önemi

Regl gören her kişinin bu günleri not etmesi gerekmektedir. Yani her kadın regl dönemi için takvim tutmalıdır. Bu hesaplamalar kadınlara fayda sağlamaktadır. Kadınların, kendileri hakkında bilgi sahibi olmalarını neden olur. Doktor kontrolü esnasında doktorun sorularına doğru ve bilinçli cevaplar verilmesinde destek olmaktadır. 

Genellikle regl dönemini ağrılı geçiren kişiler, tıbbi yollara başvurarak ilaç kullanır ve bu şekilde ağrılarının azalmasını sağlarlar. Eğer takvim tutulursa, regl dönemi hesabı yapılır ve kişi regl olacağı zamanı bilir, ağrıları yaşamamak için daha önce tedbir alabilir.

Aynı zamanda kadın doğum ve jinekolog muayeneleri sırasında ilk soru olarak son regl tarihinin ilk günü sorulmaktadır. Bu yüzden adet dönemi hesaplama önemli bir konudur. Bu takvim hormonlarınızın nasıl çalıştığını, üreme sağlığınız hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaktadır. 

Adet Söktürücü Bitkiler, Kürler ve Hareketler

Adet Düzensizliğini Gideren Bitkiler ve Kürler 

Adet Sancısını Gidermenin Yolları

Adet Sancıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adet Gecikmesinin Sebepleri

► Regl Öncesi ve Dönemi Cinsel İstek

Adet (Regl) Düzensizliği ve Gebelik

Adet Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adet Geciktirici Hap ve Etkileri

Şeyma TOKUR / NeOldu.com

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
439
157
239
155
161
172
175
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.